Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Ubezpieczenie do Węgier

Położone niemal w sercu Europy Węgry to popularny kierunek podróży wśród polskich turystów. Nie bez przyczyny. Węgry warto odwiedzić między innymi ze względu na wspaniałe warunki naturalne, zachwycającą architekturę i polsko-węgierską przyjaźń.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ
Podróżujący na Węgry nie muszą okazywać żadnych zaświadczeń ani testów.

(ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 r.)

Węgry

Węgry to państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Kraj ten graniczy z ośmioma państwami europejskimi: Austrią, Serbią, Chorwacją, Słowacją, Słowenią, Ukrainą i Rumunią. Powierzchnia Węgier zbliżona jest do Portugalii (93 030 km²), a największym i miastem i jednocześnie stolicą kraju jest Bukareszt. W linii prostej Warszawę i Budapeszt dzieli 545 kilometrów. 

Węgry słyną przede wszystkim doskonałych winnic, smacznej kuchni i pięknych krajobrazów. 

Planując wyjazd na Węgrzech, warto wiedzieć między innymi, że:

 • Obowiązującą walutą jest euro, a językiem urzędowym – węgierski. W mniejszych, mniej popularnych miejscowościach, można napotkać problemy z porozumieniem się w języku angielskim.
 • Obowiązującą na Węgrzech walutą jest forint. Ceny większości usług i produktów są średnio o 20% wyższe niż w Polsce. Warto także wziąć pod uwagę, że na Węgrzech istnieje powszechny zwyczaj doliczania napiwków do większości usług – nie tylko w restauracjach, ale także np. w taksówkach.
 • Podział administracyjny Węgier to: 19 powiatów, 23 miasta na prawach powiatu  i 1 stolica.
 • Teren przeważający na Węgrzech to płaskie lub pofałdowane równiny, oraz wzgórza i niskie góry na słowackiej granicy. 
 • Na terenie państwa znajduje się 10 parków narodowych.
 • Dunaj przepływa przez środek kraju i jest największą rzeką Węgier. Płynie przez prawie 2900 kilometrów, przechodząc przez 10 krajów w drodze do Morza Czarnego. Żadna inna rzeka na świecie nie przepływa przez tyle krajów.
 • Węgry to stosunkowo młoda demokracja. Kraj był komunistyczny od końca II wojny światowej do 1990 roku. Dziś Węgry są republiką parlamentarną.
 • Samochody, elektronika i farmaceutyki to kluczowe branże na Węgrzech.
 • Polacy są na Węgrzech naprawdę lubiani. 12 marca 2007 r. parlament węgierski ustanowił dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Co zwiedzić na Węgrzech?

Podróż na Węgry warto rozpocząć od wizyty w stolicy. Budapeszt przez wielu turystów uważany jest za najpiękniejszą stolicę w Europie. Warto zobaczyć m.in. Budynek Parlamentu, Górę Gellerta, imponujące oceanarium i Wyspę Małgorzaty. Budapeszt kusi także licznymi restauracjami, kawiarniami i dyskotekami.

Turyści poszukujący chwili wytchnienia powinni udać się nad Balaton, nie bez przyczyny nazywany „węgierskim morzem”. Jezioro przyciąga fanów plażowania, żeglarstwa i wędkarstwa. Szczególnie ciekawe miejsca nad Balatonem to Półwysep Tihany, Balatonfüred i Tapolca, gdzie znajduje się słynne podziemne jezioro.

Balaton to jednak nie wszystko. Miłośni obcowania z naturą i historii, powinni wybrać się także do Wyszehradu i Lasu Bakońskiego. To miejsca niezwykle malownicze, przyciągające średniowiecznymi budowlami, niesamowitymi widokami na liczne skały i doliny oraz bujną roślinnością. Ciężko uwierzyć, że niewielki obecnie Wyszegrad był kiedyś stolicą Królestwa Węgier!

Węgry to także liczne kąpieliska i termy. Najpopularniejsze wśród turystów z Polski jest uzdrowisko Hajduszoboszlo. 

Ponadto, będąc na Węgrzech, warto zobaczyć także:

 • Eger. Miasto na Węgrzech, usytuowane nad potokiem Eger, między Górami Bukowymi i górami Mátra. Stolica komitatu Heves. Znane przede wszystkim z barokowych zabytków, wina Egri Bikavér oraz obrony zamku przed Turkami. Uzdrowisko – źródła wód termalnych.
 • Sopron. Największą atrakcją Sopron jest Firewatch Tower, z której można podziwiać piękną panoramę miasta. W Sopron można również znaleźć ważne pozostałości po mieszkającej tu niegdyś społeczności żydowskiej, w tym dwie synagogi z XIII i XIV wieku.
 • Szeged. Znany jako secesyjny klejnot Węgier. Miasto pełne okazałych, pięknych secesyjnych budowli, w tym ratusz z 1883 roku i synagoga z samego początku XX wieku. Poza secesyjną architekturą, Szeged jest także główna lokalizacja dla jednego z największych kościołów na Węgrzech - Kościoła Wotywnego (Katedra Matki Bożej Węgierskiej) dominującego nad centralnie położonym placem Dóm.
 • Miszkolc. Teren Miszkolca był zamieszkany już w czasach przed naszą erą, a od XV wieku był miastem królewskim, następnie przeszedł pod panowanie tureckie. Ponieważ miasto zostało w dużej mierze zniszczone podczas drugiej wojny światowej, a następnie przeszeło poważną industrializację, do dziś pozostało tylko kilka budynków z tamtego okresu. 

Jaka jest pogoda na Węgrzech?

Klimat na Węgrzech charakteryzuje się umiarkowanymi, zimnymi, wilgotnymi zimami i ciepłymi latami. Na warunki panujące w kraju wpływają trzy strefy klimatyczne: klimat kontynentalny, oceaniczny i śródziemnomorski. Średnia roczna suma opadów wynosi od 800–900 mm w górach na zachodzie do 500–600 mm na nizinach. W środkowej części Wielkiej Niziny Węgierskiej opady są niskie i wynoszą poniżej 500 mm. 

Średnie temperatury na Węgrzech

Temperatura powietrza w dzień

styczeń

3°C

luty

°C

marzec

10°C

kwiecień

16°C

maj

21°C

czerwiec

24°C

lipiec

27°C

sierpień

26°C

wrzesień

21°C

październik

15°C

listopad

9°C

grudzień

3°C

Temperatura powietrza w nocy

styczeń

-2°C

luty

-2°C

marzec

1°C

kwiecień

6°C

maj

11°C

czerwiec

15°C

lipiec

16°C

sierpień

16°C

wrzesień

12°C

październik

7°C

listopad

2°C

grudzień

-2°C

Temperatura wody

styczeń

12°C

luty

11°C

marzec

12°C

kwiecień

14°C

maj

18°C

czerwiec

22°C

lipiec

24°C

sierpień

25°C

wrzesień

23°C

październik

19°C

listopad

17°C

grudzień

14°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Węgry na rankomat.pl?

 • EKUZ na Węgrzech nie gwarantuje pełnej ochrony.
 • Z własnej kiszeni opłaca się powrót do kraju czy zakup leków.
 • Mogą obowiązywać dopłaty do innych usług medycznych.
Polisę na wyjazd na Węgry można mieć już od
20*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Węgrzech? Dokumenty na wyjazd do Węgier

Dokumentem podróży uprawniającym do przekroczenia granicy węgierskiej i pobytu na terytorium Węgier, jest ważny paszport lub dowód osobisty. Ograniczenia w tym zakresie będą wprowadzone wyłącznie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu. Należy także pamiętać, że dowód tymczasowy lub paszport, muszą mieć także dzieci.

Na Węgrzech przejazd autostradami i drogami pierwszej kategorii jest płatny. Uprawnienie do korzystania z dróg należy zawsze opłacić przed wjazdem na drogę objętą opłatą. Zaleca się aby paragony kontrolne lub otrzymane po zakupie e-winiet komunikaty potwierdzające zachować przez okres 2 lat. Brak e-winiety wiąże się z nałożeniem wysokiej kary pieniężnej. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, osobom przyjeżdżającym na Węgry wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, pokrywających koszty  rozszerzonego zakresu leczenia i ewentualnego transportu medycznego do miejsca zamieszkania.

Dodatkowe obowiązki spoczywają na osobach, które chcą zostać na Węgrzech na czas dłuższy niż 3 miesiące. Należy wówczas uzyskać zezwolenie na pobyt.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy na Węgrzech jest bezpiecznie?

Chociaż Węgry powszechnie uchodzą za kraj bezpieczny dla turystów, to należy uważać na kradzieże na terenie popularnych obiektów turystycznych, w centrach handlowych, środkach komunikacji publicznej, itp.. Nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością. Możliwe jest także zawyżanie rachunków w restauracjach czy hotelach. Warto pamiętać też, że na Węgrzech lepiej zadzwonić po taksówkę lub zamówić z aplikacji niż zatrzymać na ulicy. 

Przed wyjazdem na Węgry nie trzeba przechodzić obowiązkowych szczepień dodatkowych.

 • Uwaga Warto uważać na kieszonkowców, w szczególności w bardziej popularnych miejscach.
 • Uwaga Kradzież dokumentów należy osobiście zgłosić na komisariacie policji.
 • Uwaga Podróż na Węgry warto zarejestrować w systemie Odyseusz.
 • Uwaga Telefony alarmowe na Węgrzech: pogotowie dentystyczne - 330 189; policja - 107: pogotowie - 104, straż pożarna - 105.
 • Uwaga Na Węgrzech przejazd autostradami i drogami pierwszej kategorii jest płatny. Pobieraniem opłat zajmuje się firma National Toll Payment Services Plc.
 • Uwaga Kontrola posiadania ważnej e-winiety (e-matrica) odbywa się poprzez system kamer zainstalowany na trasie przejazdu lub w pojazdach mobilnych.

Karta EKUZ na urlop na Węgrzech –  czy wystarczy?

Karta EKUZ obowiązuje na Węgrzech. Osoby ubezpieczone w polskim NFZ, które wyrobiły kartę EKUZ, są upoważnione do uzyskania na Węgrzech bezpłatnej pomocy medycznej. Odbywa się to na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli Węgier.

Trzeba jednak pamiętać, że karta EKUZ zapewnia pomoc jedynie w bardzo podstawowym zakresie i nagłych przypadkach. Turysta, który nie wykupił dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, z własnej kieszeni będzie musiał zapłacić m.in. za:

 • wizytę u stomatologa – EKUZ zapewnia jedynie bezpłatny zabieg usunięcia zęba;
 • większość lekarstw;
 • leczenie w placówkach prywatnych;
 • transport powrotny do kraju;
 • koszty ratownictwa.

Warto również mieć świadomość, że z karty EKUZ można skorzystać tylko w wybranych przychodniach, które podpisały umowę z węgierskim Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego. Tego typu ograniczenia nie istnieją w przypadku wykupienia polisy turystycznej.

Wypowiedź eksperta

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.
ww.pacjent.gov

Dla osób, które nie są ubezpieczone w polskim NFZ, zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego jest jedynym sposobem na uzyskanie ochrony. Takie osoby nie mogą wyrobić karty EKUZ, a tym samym korzystać z oferowanych przez nią możliwości.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Przed wyborem polisy, warto zadać sobie kilka pytań. Jaki jest główny cel wycieczki? Czy zamierzamy leniuchować, czy może chcemy spróbować sportów ekstremalnych? Czy zabieramy ze sobą cenne przedmioty?

Osoby, które chcą spędzić na Węgrzech czas bardziej aktywnie, powinny upewnić się, czy ubezpieczyciel nie wymaga rozszerzenia ochrony o klauzule sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Taka informacja jest umieszczona w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lub szczegółach produktu. Dobra polisa dla aktywnych powinna zawierać także OC sportowe, a opcjonalnie również ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Turyści, którzy zamierzają zabrać ze sobą cenne przedmioty (np. komputer, sprzęt fotograficzny), powinni także zwrócić szczególną uwagę na ubezpieczenie bagażu. Zapewni ono wypłatę odszkodowania do wysokości sumy gwarantowanej w razie kradzieży lub zniszczenia zabranych ze sobą przedmiotów. Suma gwarantowana może wynosić nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od wybranej oferty.

Ubezpieczenie turystyczne na Węgry
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
37,40 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
136 257 zł
Ratownictwo
13 626 zł
Bagaż
1 363 zł
45,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 13 626 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
91,93 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
124,50 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy
Ubezpieczenie turystyczne na Węgry
Allianz
37,40 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
45,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
136 257 zł
Ratownictwo
13 626 zł
Bagaż
1 363 zł
Dodatkowo: NNW: 13 626 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
91,93 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
AXA Partners
124,50 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy

Przy zakupie polisy należy także bezwzględnie pamiętać, że osoby, cierpiące na  choroby przewlekłe, muszą rozszerzyć ochronę za dodatkową składką. Tylko wówczas ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, jeśli do pogorszenia stanu zdrowia dojdzie na skutek choroby przewlekłej.

Ile kosztuje polisa turystyczna na Węgry?

Ceny polis turystycznych nie są wysokie. Już za kilka złotych za jeden dzień ochrony można znacznie zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podczas wyjazdu. Poniżej kilka ciekawych propozycji na 7-dniowy wyjazd na Węgry dla osoby dorosłej.

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

EUROPA Ubezpieczenia 

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, 

Zdarzenia pod wpływem alkoholu

129 839 zł

4 zł

UNIQA

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

250 000 zł

4,62 zł

Signal Iduna

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, 83 sprzęt sportowy, zdarzenia pod wpływem alkoholu

173 118 zł

4,85 zł

Nationale Nederlanden

Koszty leczenia, ratownictwo, zdarzenia pod wpływem alkoholu, NNW, 

80 000 zł

5 zł

AXA Partners

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, bagaż, zdarzenia pod wpływem alkoholu, rehabilitacja po powrocie do Polski

200 000 zł

9,16 zł

Przed zakupem polisy, warto porównać oferty. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują podobne zakresy ubezpieczenia w bardzo różnych cenach. Najszybciej można to zrobić przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, który uwzględnia oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Polisa w ciągu kilkunastu minut przychodzi na wskazany adres e-mail. Szybko i bez zbędnych formalności.

SPRAWDŹ CENĘ UBEZPIECZENIA

Polisa turystyczna na Węgry powinna zawierać przede wszystkim:

 • OK

  Koszty leczenia - zapewniają pokrycie przez towarzystwo ubezpieczeniowe kosztów leczenia turysty. Ich suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 30 000 euro.

 • OK

  Koszty ratownictwa - dzięki polisie, zawierającej koszty ratownictwa, turysta nie musi z własnej kieszeni pokrywać wydatków na ewentualną akcję ratowniczą. To szczególnie przydatny element ubezpieczenia dla osób, które zamierzają spędzać czas aktywnie.

 • OK

  Ubezpieczenie NNW - zapewnia ubezpieczonemu wypłatę odszkodowania pokrywającego koszty leczenia i rehabilitacji oraz rekompensatę za ból i cierpienie, którego doznał na skutek nieszczęśliwego wypadku.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - gwarantuje, że w razie nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej, ubezpieczony nie będzie musiał rekompensować jej z własnego budżetu.

 • OK

  Assistance - zapewnia natychmiastową pomoc w kryzysowych sytuacjach. Ubezpieczony może skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela i uzyskać np. wsparcie prawnika, czy tłumacza. Assistance może także zapewniać organizację wcześniejszego powrotu turysty do Polski, czy zakwaterowanie na czas powrotu do zdrowia.

Co warto wiedzieć?

 1. Węgry oferują szereg atrakcji, bez względu na upodobania turystyczne.
 2. Polacy w tym kraju są szczególnie darzeni sympatią.
 3. Na wyjazd do Węgier należy zabrać dowód osobisty lub paszport oraz EKUZ.
 4. Karta jednak nie wystarczy, trzeba zakupić także ubezpieczenie turystyczne. 
Oceń stronę
4,80
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego