Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Finlandii

Finlandia słynie ze spektakularnej zorzy polarnej, Wioski Świętego Mikołaja w Laponii, zachwycającej natury i historii o Muminkach. To miejsce, które należy zobaczyć choć raz w życiu. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu do Finlandii.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ
Finlandia od 1 lipca 2022 roku zniosła wszelkie obostrzenia i wymogi związane z COVID-19. 

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)

Finlandia

Finlandia to idealna destynacja dla miłośników natury, którzy preferują miejsca mniej oblegane turystycznie. Przyroda odgrywa tu kluczową rolę: wystarczy wspomnieć, że ten liczący 5,5 mln osób kraj posiada 40 parków narodowych, 69% powierzchni kraju jest zalesione i występują tu różnorodne gatunki zwierząt, m.in. zając bielak, lis polarny, łoś, orzeł przedni i oczywiście renifery.

To miejsce wprost stworzone do pieszych wędrówek – na terenie parków narodowych znajdują się chatki, w których można za darmo spędzić do 2 dni. Po regeneracji zwalnia się chatę i rusza w dalszą wędrówkę. Lepiej wyposażone chatki są płatne.

Co warto zobaczyć w Finlandii?

 • To tutaj narodziła się historia Muminków – niezwykłych istot stworzonych przez Tove Jansson, którym autorka poświęciła 9 książek i 22 komiksy (oraz 52 komiksy Larsa Janssona, brata Tove). Te małe trolle o wielkich sercach szybko podbiły serca czytelników i od czasu premiery w 1945 r. książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. Miłośnicy Muminków koniecznie muszą odwiedzić Naantali, w którym mieści się park rozrywki Muumimaailma, czyli Dolina Muminków. Samo, niewielkie miasteczko Naantali również jest warte zwiedzenia – urocze stare miasto, niskie, kolorowe, drewniane domy oraz brukowane uliczki tworzą przyjemny klimat. Znajduje się tu również Kulturanta, letnia rezydencja prezydenta Finlandii.
 • Fińskie sauny – będąc w Finlandii koniecznie należy spróbować ulubionego zajęcia Finów, czyli zażywania kąpieli w saunie. Co ciekawe, Finowie tak doceniają zdrowotne zalety korzystania z sauny, że w 2019 r. ta aktywność została zgłoszona na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO, aby rok później znaleźć się oficjalnie na liście. Mówi się, że gdyby liczący 5,5 mln osób naród fiński chciał skorzystać z sauny jednocześnie, nie stanowiłoby to problemu.
 • Laponia i Wioska Świętego Mikołaja – położona w najdalszym punkcie północnej części Finlandii Laponia słynie z hodowli reniferów (jest ich tu więcej niż ludzi), fińskich noży, a także, najważniejsze, z Wioski Świętego Mikołaja, która znajduje się w miejscowości Rovaniemi.
 • Helsinki – stolica kraju to jeden z najistotniejszych punktów podczas zwiedzania Finlandii. Położona nad Zatoką Fińską oferuje wiele atrakcyjnych sposobów na spędzenie czasu: od relaksu nad zatoką, po zwiedzanie Placu Senackiego, parlamentu oraz Pałacu Prezydenckiego z końca XIX w., jak i licznych muzeów np. Narodowe Muzeum Finlandii, Muzeum Miasta Helsinki, Fińskiej Galerii Sztuki.
 • Twierdza Suomenlinna – twierdza położona na sześciu wyspach w Helsinkach robi imponujące wrażenie na turystach. Obecnie jest zabytkiem historycznym, w którym mieści się muzeum wojskowe oraz ważnym punktem podczas zwiedzania stolicy, kiedyś – stanowiła budowlę obronną, chroniącą Helsinki od strony morza. Od 1991 r. wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  
 • Archipelag Alandzki. Archipelag Alandzki to piękna grupa ponad 6 000 wysp, z których około 60 jest zamieszkanych. Można tam cieszyć się przyrodą, żeglować, wędkować i odkrywać urokliwe wioski.

 • Rovaniemi. Jeśli jesteś miłośnikiem zimowych sportów i magii świąt, koniecznie odwiedź Rovaniemi, oficjalną siedzibę Mikołaja. Możesz spotkać Mikołaja w Laponii, zwiedzić warsztat elfów i skosztować tradycyjnej fińskiej kuchni.

 • Archipelag Turku. Archipelag Turku składa się z tysięcy małych wysp i skał, tworząc malowniczy krajobraz. Można tam żeglować, eksplorować wyspy, zwiedzać urokliwe miasteczka i odwiedzić piękne zamki, takie jak zamek Turku.

PAMIĘTAJ! W Finlandii z sauny korzysta się nago. Finowie nie wstydzą się swojego ciała, mają zupełnie odmienne podejście do nagości niż Polacy, a widok roznegliżowanych osób w saunie nie robi na nikim wrażenia.

Jaka jest pogoda w Finlandii?

Pogoda w Finlandii w dużej mierze zależy od konkretnego regionu. Wiosną w Finlandii temperatury zaczynają wzrastać, jednak wciąż może być chłodno, zwłaszcza na północy. Średnie temperatury wahają się od 0°C do 10°C. Wiosną możesz oczekiwać zmiennej pogody, od deszczu do słońca. Lata z kolei są ciepłe i słoneczne. Średnie temperatury wahają się od 15°C do 25°C, ale na południu kraju mogą czasami osiągać nawet 30°C. Dni są długie, a noce krótkie, szczególnie w północnej części Finlandii, gdzie występuje zjawisko białych nocy. Zima w Finlandii jest surowa, z obfitością śniegu i niskimi temperaturami. Średnie temperatury wynoszą od -10°C do -30°C, chociaż na północy mogą być jeszcze niższe.

Średnie temperatury w Finlandii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń -3°Cluty 3Cmarzec 7°Ckwiecień 13°Cmaj 17°Cczerwiec 20°Clipiec 23°Csierpień 19°Cwrzesień 16°Cpaździernik 10°Clistopad 4°Cgrudzień 2°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń -6°Cluty -3°Cmarzec -1°Ckwiecień 2°Cmaj 7°Cczerwiec 9°Clipiec 13°Csierpień 12°Cwrzesień 8°Cpaździernik 5°Clistopad 1°Cgrudzień -2°C
Temperatura wody
styczeń 0°Cluty 0°Cmarzec 0°Ckwiecień 1°Cmaj 4°Cczerwiec 11°Clipiec 15°Csierpień 16°Cwrzesień 12°Cpaździernik 8°Clistopad 5°Cgrudzień 3°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Finlandii na rankomat.pl?

 • EKUZ w Finlandii nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia.
 • Konsultacja z lekarzem specjalistą kosztuje około 170 zł.
 • Za jeden dzień hospitalizacji trzeba zapłacić około 200 zł.
Polisę na wyjazd do Finlandii można mieć już od
3,74*
jednodniowe ubezpieczenie turystyczne dla dorosłej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Finlandii? Dokumenty na wyjazd do Finlandii

Lista rzeczy do zabrania do Finlandii będzie uzależniona od celu podróży i pomysłu na spędzenie urlopu. Klimat Finlandii jest surowy, lata są krótkie i ze średnią temperaturą 15-18 stopni C, natomiast zimą należy spodziewać się średniej temperatury -14 na północy i -4 na południu. Najlepszy czas na zwiedzanie to czerwiec-sierpień, kiedy to dni są najdłuższe a temperatura najwyższa.

Zważywszy na klimat Finlandii, w walizce nie może zabraknąć odzieży przeciwdeszczowej i dobrych, wygodnych butów trekkingowych. Warto ze sobą zabrać odzież ciepłą, ale lekką i przewiewną, taką która będzie szybko schła (świetnym rozwiązaniem jest wełna merino). Nie może też zabraknąć stroju kąpielowego – okazja do pływania latem na pewno się pojawi.

Jakie dokumenty do Finlandii zabrać?

 • Dowód osobisty – będzie potrzebny do przekroczenia granicy.
 • Karta EKUZ + ubezpieczenie turystyczne – EKUZ funkcjonuje w Finlandii jako kraju członkowskim Unii Europejskiej, jednak jest to zdecydowanie niewystarczająca ochrona. Konieczne jest dodatkowe zabranie polisy podróżnej.
 • Gotówka w euro – w Finlandii raczej nie ma problemu z płatnościami bezgotówkowymi, jednak warto mieć przy sobie nieco gotówki.
 • Prawo jazdy – podczas czasowego pobytu w Finlandii obywatele polscy mogą posługiwać się swoim polskim prawem jazdy.

Dodatkowo warto wziąć:

 • Lekką, puchową kurtkę – najlepiej taką, która łatwo schować do plecaka.
 • Spray na komary – podczas spacerów ugryzienia tych małych insektów mogą być dokuczliwe. Warto mieć ze sobą środek zarówno zapobiegający ugryzieniom, jak i przynoszący ulgę, gdy do ugryzienia dojdzie.
 • Podręczną apteczkę – Finlandia nie jest tania, więc warto mieć podstawowe leki ze sobą.
Dowód osobisty
Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Zaświadczenie o szczepieniu
Prawo jazdy
Gotówka
Gotówka

Dodatkowo warto wziąć:

Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Apteczkę

Czy w Finlandii jest bezpiecznie?

Finlandia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie, choć i tutaj trzeba mieć się na baczności przed kieszonkowcami, szczególnie w miejscach popularnych turystycznie. Główne zasady podróżnicze, zgodnie z którymi nie nosi się przy sobie całej gotówki i wszystkich dokumentów oraz kart, powinny obowiązywać i tutaj.

Ogromne poszanowanie dla natury sprawia, że w Finlandii społeczeństwo nie ingeruje i nie podporządkowuje sobie zwierząt, a raczej stara się koegzystować we wzajemnej symbiozie.

 • Uwaga Spotkanie na drodze łosia czy renifera nie należy do rzadkości i należy się z tym liczyć, prowadząc auto. Potrącenie tak dużego zwierzęcia może mieć tragiczne skutki.
 • Uwaga Ostrożna jazda, poza oczywistymi względami bezpieczeństwa, powinna być także ważna z uwagi na bardzo wysokie mandaty, jakie są wystawiane w Finlandii.

Karta EKUZ na urlop w Finlandii –  czy wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który jest honorowany w Finlandii i uprawnia do otrzymania podstawowej, niezbędnej, bezpłatnej pomocy medycznej na takich samych zasadach, jakie dotyczą rodowitych mieszkańców. EKUZ można wyrobić bezpłatnie w najbliższym oddziale NFZ.

Choć warto ją mieć przy sobie podczas podróży zagranicznej do kraju europejskiego, to w praktyce nie stanowi ona wystarczającego zabezpieczenia.

EKUZ nie zapewnia:

 • Transportu medycznego do Polski,
 • Ratownictwa,
 • Refundacji leków,
 • Ubezpieczenia OC,
 • Ubezpieczenia NNW,
 • Ubezpieczenia w razie zachorowania na COVID-19 i związanych z tym konsekwencji w postaci konieczności przedłużenia wyjazdu.

Jak widać EKUZ w większości przypadków nie okaże się przydatny, a pamiętajmy, że usługi medyczne w Finlandii są bardzo drogie. Nawet posiadając EKUZ, konieczna będzie dopłata do wizyt u lekarza czy podstawowych badań. Konsultacja z lekarzem-specjalistą wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości ok. 170 zł, a za jeden dzień hospitalizacji – ok. 200 zł.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Bezpieczny i rozważny wyjazd do Finlandii wymaga zakupu ubezpieczenia turystycznego. W istocie każda dodatkowa polisa zapewni większą ochronę niż EKUZ. Jednak decydując się na wyjazd do kraju tak drogiego, zdecydowanie lepiej wykupić pełniejsze ubezpieczenie, zabezpieczające na wyższe kwoty i niemal w każdej możliwej sytuacji.

Czy to oznacza, że będzie ono najdroższe z możliwych? Niekoniecznie – co pokazuje jasno poniższa tabela zestawiająca kilka popularnych ubezpieczeń turystycznych do Finlandii. Symulacja została wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, w którym po wybraniu, można zakupić polisę.

Ubezpieczenie turystyczne do Finlandii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
29,92 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
34,48 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
Koszty leczenia
188 433 zł
Ratownictwo
32 976 zł
Bagaż
1 000 zł
49,52 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objęte ochronąsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
71,96 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł60 sportów objętych ochroną
Ubezpieczenie turystyczne do Finlandii
Allianz
29,92 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
AXA
34,48 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
49,52 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
188 433 zł
Ratownictwo
32 976 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objęte ochronąsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
71,96 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł60 sportów objętych ochroną

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie do Finlandii na rankomat.pl?

Zakup ubezpieczenia turystycznego możliwy jest z użyciem wspomnianego wyżej kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że po przenalizowaniu kilku ofert, łatwo można wytypować tę najkorzystniejszą – czytelne tabele ułatwiają analizę, a dołączone do każdej polisy OWU pozwala zapoznać się jeszcze przed zakupem ze wszystkimi możliwymi szczegółami.

Plusem jest dostęp do wszystkich informacji po wypełnieniu kilkupunktowego formularza, określającego czas, miejsce i cel wyjazdu. Brak konieczności logowania się, wypełniania skomplikowanych formularzy, dzwonienia na infolinię czy czekanie na kontakt ze strony konsultanta są ogromnymi plusami, ułatwiającymi szybki zakup ubezpieczenia turystycznego. Jest to szczególnie ważne, gdy w ferworze przygotowań do wyjazdu, umknęło wcześniejsze wykupienie polisy.

Zakupu ubezpieczenia do Finlandii można dokonać w pełni elektronicznie. Wykupiona polisa zostanie przesłana na wskazany adres mailowy.

Najważniejsze składowe polisy ubezpieczeniowej to:

 • OK

  Koszty leczenia – sugerowana kwota KL w kraju europejskim to 30 000 euro. Jednak w przypadku KL im wyższa kwota, tym lepiej, szczególnie, gdy wybiera się do tak drogiego kraju, jakim jest Finlandia.

 • OK

  NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to rodzaj zabezpieczenia, którego nie posiada karta EKUZ. Jeśli dojdzie do wypadku, w wyniku którego nastąpi uszczerbek na zdrowiu, ubezpieczony otrzyma odszkodowanie. NNW pokryje również koszty rehabilitacji w kraju.

 • OK

  OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to kolejny element, którego próżno szukać w przypadku EKUZ. OC przydaje się w wielu zaskakujących i trudnych do przewidzenia sytuacjach. Warto mieć na względzie, że wszelkie szkody wyrządzone przez dziecko, mogą być pokryte z OC rodzica, o ile ubezpieczenie zawiera odpowiednie rozszerzenie oraz do zdarzenia doszło, gdy dziecko przebywało pod opieką ubezpieczonej osoby.

 • OK

  Transport do kraju – powrót transportem medycznym do Polski to koszt, który nie jest refundowany przez NFZ, stąd nawet Ministerstwo Zdrowia sugeruje, że konieczne jest wykupienie ubezpieczenia zawierającego tę usługę.

 • OK

  Koszty ratownictwa – pokryją opłaty za akcje ratunkowe, np. w górach czy na terenie parków narodowych.

 • OK

  Ochrona bagażu – zapewni odszkodowanie w razie kradzieży czy zniszczenia.

 • OK

  Dodatkowe opcje - to rozszerzenia ochrony, dla aktywnych, chorych przewlekle, wyjeżdżających służbowo czy dotyczące zdarzenie, do których doszło pod wpływem alkoholu.

Co warto wiedzieć?

 1. Finlandia to duży powierzchniowo kraj z niewielką liczbą mieszkańców. Idealne miejsce dla podróżników lubiących przestrzeń, swobodę i brak tłumów turystów.
 2. Natura i zwierzęta są niezwykle ważne w Finlandii – człowiek jest gościem na łonie przyrody i szanuje jej zasady.
 3. Tu nie natknie się w lesie na dzikie wysypisko śmieci czy zdewastowane leśne chatki (które w dużej mierze udostępniane są dla turystów/wędrowców za darmo).
 4. Finlandia słynie ze spektakularnych zorz polarnych. Wiele wycieczek skoncentrowanych jest przede wszystkim na uchwyceniu tego wyjątkowego zjawiska. W celu ujrzenia zorzy najlepiej wybrać się na koło podbiegunowe zimą.
Oceń stronę
4,80
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego