Kontakt
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Komunikacja
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 463 80 50
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 417 11 40
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 33

Ubezpieczenie do Indii

Indie to kolorowy, pełen kontrastów kraj, prawdziwa feeria barw, dźwięków, zapachów. Dla turystów z Europy intensywność doznań w Indiach może być za duża przy pierwszym wrażeniu – organizm musi się kilka dni przystosować, aby móc docenić tę różnorodność w pełni. W końcu to drugi najludniejszy kraj na świecie, więc zawsze jest tu tłoczno, gwarno i głośno. Indie to miejsce, które odbiera się wszystkimi zmysłami – uwielbiane lub krytykowane, ale zawsze pozostawiające silne doznania.

Informacje MSZ

Ze względu na pandemię koronawirusa międzynarodowy ruch lotniczy w Indiach pozostaje zawieszony do odwołania. 

Z uwagi na zagrożenie zamachami terrorystycznymi oraz zamieszkami Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir (poza regionem Ladakh). Istnieje zagrożeniem wprowadzeiem stanu wyjątkowego, może też dochodzić może do ograniczeń w transporcie drogowym i lotniczym oraz do przerw w dostarczaniu Internetu i działania sieci komórkowych.

Na pozostałym terytorium Indii, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym.


Indie

Indie to kraj, który się albo nienawidzi, albo kocha. Panujące tu warunki, gwar, hałas, bieda, czasem natręctwo tubylców sprawia, że nie każdy będzie się tu dobrze czuć. Z drugiej strony Hindusi są niezwykle otwarci na turystów, pomocni i serdeczni, a pogodne uśmiechy towarzyszą nawet tym, których życie doświadczyło najmocniej.

Podróżników, którzy przyjadą tu z otwartym umysłem, przygotowani na różnorodne doznania, chętni poznawać każdą stronę Indii, czeka wiele zachwytów i niezapomniane wrażenia. Bo ostatnie co można powiedzieć o Indiach jest to, że pozostawiły kogoś obojętnym.

 • Kluczowe przy zwiedzaniu Indii jest dokładne przygotowanie się do wyjazdu jeszcze w Polce. Choćby transport z lotniska w Delhi to hotelu – nawet ten mały fragment podróży musi być dobrze przemyślany. Problemem może być natręctwo kierowców taksówek, którzy będą się prześcigać, aby wsadzić turystę do swojego pojazdu, oszustwo w płatności za przejazd, aż w końcu udawanie, że wybranego hotelu nie ma, nie istnieje, więc kierowca zawiezie do innego, który poleca. Rozwiązaniem będzie pewność siebie, niezgadzanie się na podejrzane propozycje, ale też wykupienie biletu na pre-paid taxi (będzie droższy, ale bezpieczniejszy).
 • Za najlepsze miesiące na odwiedzenie Indii uznaje się czas od października do marca.
 • Tadż Mahal – to symbol i znak rozpoznawczy Indii. Niezwykle interesująca, choć smutna, jest również historia budowli. Tadż Mahal powstał z inicjatywy cesarza Szahdżahana, który chciał uczcić pamięć swojej zmarłej podczas porodu żony, Mumtaz Mahal. Ukochana żona władcy umarła w wieku 38-lat, osieracając liczne potomstwo. Powstanie upamiętniającej budowli było jej ostatnim życzeniem.  Budowa trwała 20 lat i została ukończona w 1654 roku.
 • Dheli – niezwykle energetyczne, tętniące życiem, tłumnie odwiedzane przez turystów miasto. Warto przespacerować się po bazarach w Starym Dehli, odwiedzić Świątynię Lotosu, Czerwony Fort i Plac Księżycowy. W Dheli nie brakuje imponujących świątyń: największa i najbardziej imponująca Swaminarayan Akshardham, przypominająca półotwarty kwiat lotosu Lotus Temple czy Jama Masjid, czyli Wielki Meczet. W Dheli znajduje się wiele miejsc kultu Ghandiego, m.in. Raj Ghat (miejsce, gdzie został skremowany Ghandi), Gandhi Museum.
 • Udajpur – znajduje się w Radżasthanie, najchętniej odwiedzanym regionie Indii. Jest określane jednym z najpiękniejszych miast w Indiach, a także Wenecją Wschodu, białym miastem czy też najbardziej romantycznym miastem Indii. W jego obrębie znajduje się 5 jezior i tutaj koncentruje się życie jego mieszkańców, ale też turystów. Warto zobaczyć dwie świątynie w Udajpurze: świątynia Kesariyaji oraz świątynia Jagdish.
 • Darjeeling – to popularne turystyczne miasto położone w Himalajach na wysokości 2140 m n.p.m. Najbardziej słynie z uprawy herbaty Darjeeling, która jest znana na cały świat i ceniona z uwagi na niepowtarzalny aromat i smak. Z miastem jest związana postać Matki Teresy z Kalkuty, która będąc tutaj usłyszała powołanie do opuszczenia klasztoru i założenia zgromadzenia pomagającego najuboższym.
 • Mumbaj (Bombaj) – to największe miasto Indii liczące ok. 13 mln mieszkańców, gdzie pierwszym, co rzuca się w oczy są kontrasty: z jednej strony wspaniała kolonialna architektura, a z drugiej slumsy i bieda. Mumbaj stanowi centrum przemysłu filmowego – Bollywood, gdzie w przeważającej większości produkuje się musicale. Hindusi nie lubią nazwy „Bollywood”, a zamiast tego wolą określenie „hindi cinema”.
 • Co zobaczyć w Mumbaju? Reprezentatywną atrakcją tego miasta są tzw. Wrota Indii, które miały powstać na powitanie króla Jerzego V przybyłego tu z wizytą w 1911 r. Budowlę udało się jednak dokończyć dopiero kilkanaście lat później. Jednym z piękniejszych miejsc architektonicznie jest Muzeum Księcia Walii – wspaniałe wnętrza, które łączą w sobie styl orientalny i neogotycki, a do tego bogate zbiory muzealne. Równie imponujący jest budynek Poczty Głównej i Uniwersytetu Bombajskiego.
 • Goa – na koniec coś dla tych turystów, którzy po gwarnych i kolorowych Indiach chcąc zaznać nieco odpoczynku na przepięknych plażach. Najlepszym do tego miejscem będzie mały stan nad Morzem Arabskim – Goa. Miejsce w dużej mierze porośnięte przez lasy, z dziewiczymi, pięknymi plażami, plantacjami przypraw zupełnie nie przypomina pozostałych terenów Indii, stanowiąc niejako przyrodniczą i kulturową enklawę.  Wyraźnie widoczne są tu wpływy portugalskie – zarówno w portugalskobrzmiących nazwiskach mieszkańców, jak i nazwach ulic oraz architekturze.
 • Najlepszym sposobem na zwiedzanie Goa jest wynajęcie skutera, na którym tutaj jeżdżą całe rodziny nie przejmując się posiadaniem kasków czy innymi zasadami bezpieczeństwa. Pełne zabytków, kościołów Stare Goa jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

Co zabrać na urlop w Indiach? Dokumenty na wyjazd do Indii

 • Dokumenty 

Polacy udający się do Indii muszą posiadać wizę. Istnieje możliwość zdalnego wyrobienia wizyt turystycznej, bez konieczności wizyty w konsulacie.

Osoby posiadające e-wizę mogą przekroczyć granicę w 28 punktach lotniczych, a ich szczegółowa lista i opis procedury zdobycia e-wizy znajduje się TUTAJ. Brak wizy podczas pobytu w Indiach jest traktowane jako poważne wykroczenie, a turysta zostaje umieszczony w areszcie na czas wyjaśnień.

Przed wyjazdem warto zrobić kilka kserówek dokumentów i trzymać je w bagażu, a skany paszportu mieć także na poczcie elektronicznej lub w tzw. chmurze.

 • Karta SIM 

Zakup karty pre-paid możliwy jest choćby na lotnisku i jest jedynym sposobem, aby uniknąć wysokich kosztów, a jednocześnie korzystać z dobrodziejstw internetu i rozmów telefonicznych. Do zakupu karty Sim konieczne jest posiadanie paszportu, więc jeśli ktoś chce sprzedać kartę bez konieczności okazania dokumentu tożsamości to najprawdopodobniej jest to zużyta, niedziałająca karta.

 • GPS 

Podczas jazdy taksówkami warto mieć włączony GPS w telefonie, stąd konieczność posiadania karty pre-paid. Nagminnie są tu oszustwa turystów przez taksówkarzy: potrafią wysadzić turystę daleko od hotelu, jechać dłuższą trasą tłumacząc to zamkniętymi drogami lub przekonywać, że hotel nie istnieje i proponować zawiezienie do innego (czyli takiego, którego właściciel przekazuje taksówkarzowi prowizję za klienta).

W ramach przygotowań do wyjazdu warto się także zaszczepić. Co prawda nie ma tu wymogu koniecznych szczepień, ale wskazane jest zaszczepienie się przeciwko żółtaczce typu A i B, tężcowi, odrze, durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy, a w okolicach Mumbaju uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Przed wyjazdem można się skontaktować w tej sprawie z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Paszport
Paszport
Wiza
Wizę
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Zaświadczenie o szczepieniu
Zaświadczenie o przebytych szczepieniach

Czy w Indiach jest bezpiecznie?

Pytanie, czy w Indiach jest bezpiecznie, zadaje sobie niemal każdy turysta planujący tu wyjazd, a zdania są podzielone. Ci, którzy już byli w Indiach, zapewniają że jest tu względnie bezpiecznie.

Pieniądze i dokumenty najlepiej trzymać w saszetce-nerce z przodu pod ubraniem (szczególnie w tłumie czy komunikacji publicznej). Można napotkać nieuczciwych sprzedawców, kierowców riksz czy taksówek – dobrze jest poznać panujące tu zwyczaje i przykładowe koszty jeszcze przed wyjazdem. Zdarzają się także przestępstwa na tle seksualnym, więc turystki powinny zachować szczególną ostrożność.

Omawiając temat bezpieczeństwa w Indii, nie sposób nie wspomnieć o zasadach, jakie panują tu na drogach. A w zasadzie braku jakichkolwiek zasad. Kierowcy, w dużej mierze poruszający się na skuterach, jeżdżą agresywnie, nieuważnie i nie ustępują pierwszeństwa pieszym. Przejście przez ulicę stanowi tu nie lada wyzwanie.

Reasumując kwestię bezpieczeństwa w Indiach, nie można deprecjonować tego kraju zupełnie i podążać wyłącznie za utrwalonymi w Europie stereotypami dotyczącymi życia w Indiach. Do podróży trzeba się jednak solidnie przygotować. Zapoznać się ze zwyczajami i obowiązującymi tu standardami, zaszczepić się, zaplanować trasę i sprawdzić hotele.

Dobrym i bezpiecznym pomysłem na zwiedzanie Indii jest wynajęcie kierowcy-przewodnika. Nie tylko pozwoli to odkryć Indie, jakich próżno niekiedy szukać w przewodniku, ale też zapewni duże bezpieczeństwo. Nie jest to rozwiązanie najtańsze, ale za to możliwie rozsądne i bezpieczne.

Najgorszy pomysł na podróż do Indii to samotna młoda kobieta przemierzająca ten kraj z plecakiem. Wiele się mówi o tym, jak niewielką pozycję mają kobiety w Indiach. Do dziś na porządku dziennym jest proceder pozbywania się noworodków płci żeńskiej. Utrzymanie córki w Indiach odbierane jest jako kłopotliwe i drogie w utrzymaniu, przynoszące rodzinie w przyszłości wyłącznie problemy. Także dorosłe Hinduski nie są tu szanowane – zaczepki i przemoc seksualna jest niestety powszechna.

 • Uwaga Ryzyko ataków terrorystycznych w Indiach jest duże. MSZ zupełnie odradza podróż do stanu Dżammu i Kaszmir, gdzie dochodzić może do zamachów terrorystycznych i starć ze służbami porządkowymi.
 • Uwaga W Indiach częste są przypadki przestępczości pospolitej: kradzieży, włamań do samochodów, drobnych oszustw. Stąd nie należy zostawiać rzeczy osobistych bez opieki oraz mieć się na baczności podczas odwiedzania atrakcji turystycznych.
 • Uwaga Wiosną i jesienią zdarzają się w Indiach cyklony tropikalne. Występują tu także trzęsienia ziemi – ostatnie większe miało miejsce w listopadzie 2019 roku i wynosiło 5,1 stopnia w skali Richtera.
 • Uwaga Turyści w Indiach zazwyczaj potrzebują aklimatyzacji do tutejszej flory bakteryjnej, co oznacza problemy żołądkowe. Rekomendowane jest spożywanie wody wyłącznie butelkowanej i mycie w niej owoców, niekupowanie napojów ze straganów, jedzenie mięsa tylko w sprawdzonych restauracjach. Należy bardzo dbać o higienę podczas wyjazdu do Indii.

Karta EKUZ na urlop w Indiach –  czy obowiązuje?

Drugim najczęściej powtarzającym się pytaniem wśród turystów planujących tu przyjazd jest to, jaki jest dostęp do opieki medycznej w Indiach.

Indie to kraj azjatycki, a więc zabieranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma sensu, chyba że po drodze w planach jest pobyt także w krajach europejskich.

Jeśli chodzi o sam poziom opieki medycznej w Indiach to jest on bardzo niejednorodny. W dużych miastach nie ma problemu ze znalezieniem prywatnej placówki zdrowotnej, w której będą pracować wyspecjalizowani lekarze, a w dodatku mówiący po angielsku. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 40-70 zł, a doba hospitalizacji - 100-400 zł.

Inaczej sytuacja wygląda w małych miasteczkach. Ceny usług medycznych są niższe, ale tez może być problem z dostaniem się do specjalisty, których nierzadko jest za mało na przypadający teren i mieszkańców.

Do Indii konieczne jest zabranie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego i to takiego, które będzie mieć duże sumy gwarantowane i bogate rozszerzenia.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Im dalej jest położony cel podróży względem rodzinnego kraju i im droższe są w nim koszty opieki medycznej, tym wyższe powinny być koszty leczenia. Na terenie Indii ta kwota nie powinna być niższa niż 50 000 euro. Poza stadardowym zakresem ubezpieczenie można rozszerzyć o:

 • choroby przewlekłe,
 • zdarzenia pod wpływem alkoholu,
 • uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych,
 • wykonywanie pracy fizycznej.

Polisa można zapewniać także Assistance, czyli telefoniczne wsparcie informacyjne, prawne i medyczne w razie problemów za granicą. Można ubezpieczyć się też od opóźnienia lotu czy zagubienia bagażu przez linie lotniczne. 

W tabeli porównanie najtańszego ubezpieczenia do Indii z ubezpieczeniem rekomendowanym, zawierającym odpowiednio wysokie sumy leczenia.

EUROPA UBEZPIECZENIA - 4 ZŁ

SIGNAL IDUNA – 19 ZŁ

Koszty leczenia

137 000 zł

910 000 zł

Ratownictwo

23 000 zł

27 000 zł

OC

455 000 zł

NNW

14 000 zł

60 000 zł

Assistance

W ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego

Stomatolog

1400 zł

1100 zł

Źródło: rankomat.pl

Ubezpieczenie do Indii powinno zapewniać przede wszystkim:

 • OK

  Koszty leczenia – suma gwarantowana KL poza Europę powinna wynosić przynajmniej 50 000 euro, ale zdecydowanie lepiej wybierać wyższe kwoty, np. porównując ofert w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych łatwo zauważyć, że w ofercie z najwyższymi kosztami leczenia wynoszą one ponad 1 mln 300 tys. zł.

 • OK

  OC w życiu prytwanym – ubezpieczenie pokryje koszty zniszczeń, które nieumyślnie wyrządził ubezpieczony. Bardzo przydatna opcja podczas podróży.

 • OK

  NNW – jedna z najważniejszych składowych ubezpieczenia na wyjazd. Wypadki zdarzają się wszędzie, a w kraju takim jak Indie niekiedy trudno przejść nawet przez ulicę. Posiadanie bogato wyposażonej polisy z wysokimi sumami NNW to najlepsze zabezpieczenie.

 • OK

  Transport do kraju – w przypadku koniecznością powrotu do kraju samolotem sanitarnym w asyście lekarzy, cały koszt przedsięwzięcia pokrywa poszkodowany. A mowa tu o naprawdę wysokich, sięgający nawet 100 tys. zł, kosztach. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich problemów jest zakup indywidualnego ubezpieczenia turystycznego.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - przyda się w razie kradzieży bądź zniszczenia rzeczy osobistych - ubezpieczyciel wypłaci odpowiednie odszkodowanie do wysokości sumy gwarantowanej. 

Co warto wiedzieć?

 1. Indie to kraj, który zapewnia wiele wrażeń, intensywność smaków, zapachów i szereg atrakcji turystycznych.
 2. By wjechać na teren Indii, trzeba posiadać wizę oraz paszport.
 3. Na terenie Indii opieka medyczna jest w 100% pokrywana przez pacjentów.
 4. Warto mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne z kosztami leczenia na kwotę przynajmniej 50 000 euro. 
Oceń stronę
4,91

Ameryka południowa

Australia

Artykuły i porady

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego