Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Belgii

Belgia najczęściej kojarzy się nam z siedzibą Parlamentu Europejskiego. Fani kulinariów mogą też kojarzyć ten niewielki europejski kraj z pysznymi słodyczami, a fani sztuki – z flamandzkimi malarzami. Belgia ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Przyciąga malowniczymi miasteczkami, wspaniałymi warunkami naturalnymi i oryginalnymi atrakcjami.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Do Belgii wjazd możliwy jest bez żadnych obostrzeń.

W dniu 17 października 2023 r. władze belgijskie podniosły poziom zagrożenia terrorystycznego na terenie całego kraju z 2 na 3 (obowiązuje skala czterostopniowa).

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)


Belgia

Przed wyjazdem do Belgii, warto zapoznać się z historią i specyfiką tego niewielkiego europejskiego kraju. Warto wiedzieć między innymi, że:

 • W Belgii obowiązują aż trzy języki urzędowe: niderlandzki, francuski i niemiecki. Bez najmniejszego problemu można porozumieć się jednak także po angielsku.
 • Obowiązującą walutą jest euro.
 • Ustrojem obowiązującym w Belgii jest monarchia parlamentarna o strukturze federalnej. Oficjalna nazwa to „Królestwo Belgii”, a królem jest Filip I Koburg.
 • Belgia jest aż 10 razy mniejsza niż Polska! Jest równocześnie krajem bardzo gęsto zaludnionym. Powierzchnię wynoszącą 30 528 kilometrów kwadratowych zamieszkuje ponad 11 milionów mieszkańców.
 • Bardzo popularnym środkiem komunikacji w Belgii jest rower. Można go zabrać ze sobą, jeśli wybieramy się w podróż autem, lub bez problemu wypożyczyć na miejscu. Stacje rowerowe znajdują się m.in. przy dworcach kolejowych i w centrach większych miast. Wysokorozwinięta w Belgii jest także kolej, która powinna sprostać potrzebom większości turystów.

Co warto zobaczyć w Belgii?

Będąc w Belgii, warto zwiedzić m.in.:

 • Brugię, czyli słynną „Wenecję Północy”. To niewielkie, malownicze miasteczko, ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dominuje tam średniowieczna architektura, poprzecinana klimatycznymi kanałami – stąd podobieństwo do Wenecji. Podczas wizyty w Brugii warto odwiedzić m.in. bazylikę Świętej Krwi oraz kościół Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się rzeźba Michała Anioła. Brugia to także prawdziwy raj dla miłośników czekolady i słynnych belgijskich gofrów!
 • Brukselę. Stolica Belgii to nie tylko Parlament Europejski. To także miasto, w którym nowoczesność miesza się z tradycją. Warto zwiedzić m.in. Rynek Grand Place, zobaczyć gotycki ratusz i symbol miasta – Manneken Pis, czyli figurkę siusiającego chłopca z 1619 r. Miłośnicy zakupów nie powinni pominąć przy zwiedzaniu jednego z najsłynniejszych pchlich targów w Europie, odbywającego się na placu du Jeu de Balle.
 • Antwerpię. To jedno z najbardziej ukochanych przez turystów belgijskich miast. Należy odwiedzić m.in. Muzeum Rubensa i Katedrę Najświętszej Marii Panny – to jedna z najwyższych katedr na świecie. Największą atrakcją jest zamek Gravensteen.
 • Blankenberge. Nad morze do.... Belgii? To możliwe! Blankenberge to popularny belgijski kurort, świetnie skomunikowany z centralną częścią kraju. To ponad 3 kilometry malowniczej plaży, przy której znajduje się m.in. charakterystyczne kasyno i nowoczesna przystań.
 • Ścieżkę Cycling Through Water. To niesamowita ścieżka rowerowa, biegnąca pośrodku jeziora w parku Bokrijk. Została okrzyknięta przez Magazyn Time jako jedna ze stu najbardziej niezwykłych atrakcji turystycznych na świecie.
 • Ardeny. Belgia nie słynie z morza ani gór... a jednak oferuje turystom i jedno i drugie. Ardeny rozciągają się na terytorium Belgii, Luksemburga i Francji. Belgijskie góry są idealnym miejscem na piesze eskapady, kolarstwo i spokojniejszą jazdę na rowerze.

Jaka jest pogoda w Belgii?

W Belgii panuje klimat umiarkowany ciepły, o charakterze morskim. Na  południowym wschodzie bardziej kontynentalny. Średnia temp. w styczniu to od 4°C na zachodzie, do 2°C na wschodzie (w Ardenach poniżej 0°C), w lipcu 17–18°C (w Ardenach ok. 15°C). Najcieplej w Belgii jest w czerwcu, lipcu i sierpniu. W lipcu średnia temperatura wynosi 22 st. C, w sierpniu sięga 22 st. C. 

Średnie temperatury w Belgii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 9°Cluty 6Cmarzec 8°Ckwiecień 11°Cmaj 17°Cczerwiec 23°Clipiec 26°Csierpień 25°Cwrzesień 20°Cpaździernik 16°Clistopad 12°Cgrudzień 12°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń -8°Cluty -9°Cmarzec -8°Ckwiecień -3°Cmaj 2°Cczerwiec 9°Clipiec 12°Csierpień 11°Cwrzesień 7°Cpaździernik 1°Clistopad -7°Cgrudzień -9°C
Temperatura wody
styczeń 0°Cluty 0°Cmarzec 0°Ckwiecień 0°Cmaj 0°Cczerwiec 0°Clipiec 0°Csierpień 0°Cwrzesień 0°Cpaździernik 0°Clistopad 0°Cgrudzień 0°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Belgii na rankomat.pl?

 • EKUZ w Belgii nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia.
 • Do niektórych usług medycznych trzeba dopłacić na zasadzie współrefundacji.
 • Przykładowo, wizyta lekarska może kosztować nawet 30-35 euro.
Polisę na wyjazd do Belgii można mieć już od
3,47*
dzienna cena ubezpieczenia dla osoby dorosłej * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Belgii? Dokumenty na wyjazd do Belgii

Wybierając się do Belgii, nie trzeba zabierać ze sobą paszportu. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium Belgii do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty.

W sytuacjach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu mogą zajść w tym zakresie ograniczenia.

W Antwerpii, Brukseli i Gandawie obowiązuje strefa niskiej emisji (LEZ). Oznacza to, że samochody, które nie spełniają warunków emisji spalin mogą wjechać tam wyłącznie po rejestracji i uregulowaniu opłaty. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której turysta zostanie obciążony mandatem, musi natychmiast opłacić go gotówką, nawet jeśli nie zgadza się na przyjęcie. 

Chcąc przewieźć przez granicę wyroby alkoholowe i tytoniowe, należy mieć ukończone 17 lat

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Belgii jest bezpiecznie?

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca turystom zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym. W czterostopniowej skali zasadniczo wynosi ono dwa – zagrożenie osłabło w ciągu ostatnich lat.

Wybierając się do Belgii należy przestrzegać limitów wwozu towarów. 

Kradzieże w Belgii nie zdarzają się częściej niż w innych krajach. Problem kieszonkowców dotyczy głównie Brukseli i Antwerpii.

Osoby planujące wyjazd do Belgii nie muszą przechodzić żadnych obowiązkowych szczepień. Obywatele polscy w celach turystycznych mogą przebywać na terenie Belgii 3 miesiące (90 dni). 

W Belgii obowiązuje zasada pierwszeństwa pojazdów, które nadjeżdżają z prawej strony. Wyjątki od tej zasady sygnalizują odpowiednie znaki drogowe. Wszystkie osoby podróżujące samochodem muszą zapinać pasy bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach. 

 • Uwaga Należy jednak liczyć się z możliwością wydłużenia czasu trwania odprawy na lotnisku czy dworcach kolejowych w przypadku połączeń międzynarodowych z uwagi na wzmożone kontrole.
 • Uwaga MSZ apeluje o zgłaszanie podróży do Belgii w systemie Odyseusz.
 • Uwaga Należy zachowywać szczególną ostrożność w miejscach publicznych oraz unikać masowych zgromadzeń.

Karta EKUZ na urlop w Belgii –  czy wystarczy?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, obowiązuje w Belgii. Z opieki, którą zapewnia, mogą skorzystać osoby ubezpieczone w polskim NFZ, które wyrobiły kartę.

Należy jednak pamiętać, że karta EKUZ oferuje pokrycie jedynie podstawowych kosztów leczenia. W wielu przypadkach karta może okazać się niewystarczająca i ostatecznie turysta, który nie wykupił dodatkowego ubezpieczenia, będzie musiał pokryć koszy leczenia z własnego budżetu.

Przykładowe koszty leczenia w Belgii:

 • Wizyta lekarska – 30-35 euro,
 • Doba pobytu w szpitalu – ok. 250 euro,
 • Dzienna opłata za podawane leki – ok. 1 euro.

Warto również mieć świadomość, że EKUZ gwarantuje dostęp do opieki medycznej w takim zakresie, jaki przysługuje obywatelom Belgii. Jeśli więc do danej usługi medycznej musi dopłacić obywatel Belgii, opłata zostanie naliczona również turyście.

Bezpieczniej więc od razu wykupić ubezpieczenie turystyczne i w trakcie podróży w ogóle nie przejmować się potencjalnymi kosztami. Dobra polisa zapewni całkowite pokrycie kosztów leczenia.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Polisę turystyczną na wyjazd do Belgii przede wszystkim należy dopasować do swoich potrzeb i charakteru wyjazdu. O ile osobom, które wybierają się do Belgii zwiedzać, w pełni wystarczy podstawowy pakiet (koszty leczenia, NNW, OC, ochrona bagażu), o tyle osoby, które zamierzają np. uprawiać sporty ekstremalne, powinny pomyśleć o rozszerzeniu ochrony.

Niezbędne może okazać się dokupienie klauzuli sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. Warto także, aby polisa na aktywny wyjazd pokrywała również koszty ratownictwa i zawierała OC sportowe.

Ubezpieczenie turystyczne do Belgii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 729 zł
Ratownictwo
32 105 zł
Bagaż
-
3,47 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOchrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
3,74 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,80 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOchrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholuSporty objęte polisą: 114Sprzęt sportowy

Ubezpieczenie turystyczne do Belgii

Ubezpieczenie turystyczne do Belgii
Signal Iduna
3,47 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
91 729 zł
Ratownictwo
32 105 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOchrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
3,74 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19
AXA Partners
8,80 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOchrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholuSporty objęte polisą: 114Sprzęt sportowy

Ubezpieczenie turystyczne do Belgii

W szczególnej sytuacji są także osoby przewlekle chore. Powinny one dodatkowo  rozszerzyć ochronę. Wówczas będą miały pewność, że jeśli do szkody dojdzie w związku z chorobą przewlekłą, również otrzymają wypłatę od ubezpieczyciela.

Niektóre towarzystwa oferują także rozszerzenie ochrony o tzw. klauzulę alkoholową. Wykupienie takiej dodatkowej ochrony oznacza, że ubezpieczyciel pokryje koszty, jeśli do nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie po spożyciu alkoholu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na urlop w Belgii?

Poniżej znajduje się zestawienie ubezpieczenia turystycznego różnych ubezpieczycieli na 5-dniowy wyjazd do Belgii dla osoby dorosłej:

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

Signal Iduna

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

91 729 zł

3,74 zł

Allianz

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW

80 000 zł

3,74 zł

AXA Partners

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, zdarzenia pod wpływem alkoholu

200 000 zł

4,53zł

Generali

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, OC, NNW, bagaż, zdarzenia pod wpływem alkoholu

500 000 zł

11 zł

Przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych można bezproblemowo i bez wychodzenia z domu znaleźć odpowiednią ofertę ubezpieczenia. Aktywny wypoczynek, zwiedzanie, a może jedno i drugie? W naszym kalkulatorze każdy turysta znajdzie ofertę dla siebie.

Dobre ubezpieczenie turystyczne, zapewniające turyście pełne bezpieczeństwo, zawiera także:

 • OK

  Koszty leczenia - na terenie Belgii suma gwarantowna nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Dzięki temu pokryte zostaną opłaty nierefudnowane przez EKUZ, w tym powrót do kraju, ratownictwo czy opieka w prywatnych placówkach.

 • OK

  Koszty ratownictwa - dzięki temu elementowi ubezpieczenia turysta nie będzie musiał z własnej kieszeni pokrywać kosztów ewentualnych akcji ratowniczych.

 • OK

  Ubezpieczenie NNW - zapewni ubezpieczonemu wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie u niego do uszczerbku na zdrowiu lub kontuzji.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - ubezpieczony turysta w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej nie będzie musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - uchroni podróżnika przed skutkami finansowymi kradzieży lub zniszczenia bagażu.

 • OK

  Assistance - to gwarancja uzyskania szybkiego wsparcia, m.in. prawnego, finansowego i informacyjnego. Aby z niego skorzystać, wystarczy skontaktować się z centrum informacyjnym ubezpieczyciela.

Co warto wiedzieć?

 1. Belgia to dobry kierunek na krótki city break, jak i na dłuższy, wakacyjny wyjazd.
 2. Na turystów czekają piękne miasta, pełne zabytków, malowniczne góry, a nawet nadmorskie kurorty.
 3. W Belgii w razie problemów ze zdrowiem może pomóc EKUZ, aczkolwiek karta nie pokryje wszystkich kosztów leczenia.
 4. Dlatego warto mieć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, dostępne już od 3,47 zł dziennie. 
Oceń stronę
4,88
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego