Mimo że belgijski rynek pojazdów używanych nie jest duży, to w pierwszej połowie 2020 r. właśnie z tego kraju do Polski trafiło ponad 26 tys. samochodów. Jak sprowadzić auto z Belgii i ile to kosztuje?

Belgia – obok Niemiec, Francji i Holandii – znajduje się w czołówce państw, z których Polacy sprowadzają auta używane. Powodów jest kilka, ale główną przyczyną jest dobry stan techniczny pojazdów oraz niskie ryzyko zakupu samochodu z cofniętym licznikiem. Auto z Belgii można sprowadzić samodzielnie lub korzystając z pomocy pośrednika. To pierwsze rozwiązanie wciąż jest popularniejsze.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Gdzie szukać samochodu używanego w Belgii?

Znalezienie używanego, zadbanego auta w Belgii nie jest szczególnie trudne – wybranych modeli możesz szukać zarówno w komisach, na giełdach samochodowych (największa to A12 Automarket w Antwerpii), jak i na portalach ogłoszeniowych. Ostatnie rozwiązanie jest najwygodniejsze.

Na portalach www.autoscout24.be czy www.2dehands.be/autos możesz określić parametry poszukiwanego samochodu, a następnie zorientować się, czy i za ile będziesz mógł go kupić. Większość sprzedawców dodaje też zdjęcia wystawionych na sprzedaż pojazdów, dzięki czemu możesz dokonać wstępnej selekcji ofert pod względem stanu technicznego.

Brak znajomości jęz. niderlandzkiego czy francuskiego nie powinien być dużą przeszkodą przy załatwianiu formalności. Wielu Belgów sprawnie posługuje się językami angielskim i niemieckim. Część ogłoszeń na belgijskich portalach ogłoszeniowych jest też po angielsku.

Jak sprawdzić samochód używany z Belgii?

Używany samochód zawsze warto dokładnie sprawdzić przed zakupem. To najpewniejsza metoda, aby zminimalizować ryzyko zakupu samochodu kradzionego czy powypadkowego, którego użytkowanie będzie zagrażać bezpieczeństwu. Jeżeli zdecydowałeś się na używany pojazd z Belgii, powinieneś sprawdzić go zarówno pod względem technicznym, jak i formalnym.

Sprawdzenie używanego auta z Belgii pod względem technicznym

Zakup samochodu z Belgii może okazać się korzystniejszy niż zakup samochodu z Niemiec. Dlaczego? Wielu Belgów korzysta wyłącznie z ASO (to oznacza aktualną książkę serwisową), a z uwagi na politykę tamtejszych firm ubezpieczeniowych często opłaca się wystawić na sprzedaż samochód ze stosunkowo niewielką usterką.

Pojazd wygląda całkiem dobrze i posiada książkę serwisową? Jeżeli nie masz rozległej wiedzy technicznej, nie rezygnuj z wizyty na stacji diagnostycznej. Za sprawdzenie auta zapłacisz ok. 50 euro i zyskasz pewność, że samochód jest w dobrym stanie.

W Belgii każdy samochód posiada Car-pass. Certyfikat Car-pass to dokument, w którym widnieje przebieg auta. To praktycznie eliminuje możliwość zakupu samochodu z cofniętym licznikiem.

Sprawdzenie używanego auta z Belgii pod względem formalnym

Skorzystałeś z jednego z belgijskich portali ogłoszeniowych, aby rozeznać się w ofertach? Każde znalezione auto możesz szybko sprawdzić, korzystając w tym celu z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. Aby pobrać bezpłatny raport o wybranym egzemplarzu, będziesz musiał podać jego dane:

 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • datę pierwszej rejestracji.

Do sprawdzenia zagranicznych baz danych będziesz potrzebował też darmowego profilu zaufanego (za jego pomocą potwierdzisz swoją tożsamość). Czego dowiesz się po zalogowaniu do usługi? Ze zgromadzonych informacji będzie wynikało m.in. czy pojazd nie został zgłoszony jako skradziony i czy w przeszłości nie służył jako taksówka.

Jak sfinalizować zakup auta używanego w Belgii?

Standardowo konieczne będzie podpisanie umowy, najlepiej w dwóch wersjach językowych – po powrocie do kraju nie będziesz musiał tłumaczyć tego dokumentu na język polski. Od sprzedawcy wraz z kluczykami powinieneś otrzymać dowód rejestracyjny auta, książkę serwisową, kartę pojazdu (jeżeli została wydana) oraz Car-pass.

Jak możesz przetransportować samochód z Belgii do Polski? Masz dwie możliwości: możesz wynająć lawetę lub wrócić do kraju samodzielnie zakupionym autem. W drugim przypadku musisz pamiętać o:

 • belgijskich tablicach wywozowych – autem z takimi tablicami będziesz mógł poruszać się po wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej przez okres od 2 tygodni do 3 miesięcy,
 • zakupie ubezpieczenia OC,
 • opłaceniu przeglądu – jeżeli samochód nie posiada aktualnego badania technicznego.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Belgii? Z reguły przyjazd zakupionym samochodem z Belgii do Polski jest tańszy od skorzystania z lawety, choć nie jest to regułą. Samodzielny powrót do kraju autem z Belgii oznacza, że na ubezpieczenie i tablice wydasz ok. 250 euro.

Tablice wywozowe dla kupionego samochodu można wyrobić jedynie w urzędzie City Atrium, który mieści się w Brukseli.

Jak zarejestrować samochód z Belgii?

Po sprowadzeniu do Polski auta z Belgii będziesz musiał je zarejestrować. Procedura składa się z dwóch etapów: pierwszy to załatwienie formalności, a drugi to właściwa rejestracja.

Formalności przed rejestracją auta z Belgii

Aby zarejestrować auto z Belgii, w pierwszej kolejności będziesz musiał uiścić akcyzę. Stawki od wielu lat nie uległy zmianie – zależą od pojemności silnika i wynoszą:

 • 3,1 proc. wartości auta – jeżeli zamontowano w nim silnik o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6 proc. wartości auta – jeżeli ma ono silnik o pojemności powyżej 2000 cm3.

Akcyzę od auta z Belgii powinieneś wyliczyć samodzielnie i wykazać w deklaracji AKC-U/S. Masz na to 14 dni. Z kolei w ciągu 30 dni należy przelać kwotę podatku na rachunek bankowy urzędu. Pamiętaj, aby zachować potwierdzenie przelewu – będziesz musiał je dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu.

Jeżeli nie zadbałeś o to, by umowa kupna-sprzedaży auta z Belgii została sporządzona w dwóch wersjach językowych, trzeba znaleźć tłumacza przysięgłego i zlecić mu tłumaczenie tego dokumentu. Urzędnicy nie przyjmą umowy sporządzonej w języku obcym.

Ostatnią czynnością, o której musisz pamiętać przed udaniem się do wydziału komunikacji, jest badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów. Standardowy przegląd kosztuje 99 zł, ale jego koszt może wzrosnąć do 159 zł, jeżeli diagnosta wystawi dokument identyfikacyjny pojazdu.

Rejestracja samochodu z Belgii w wydziale komunikacji

Rejestracja auta z Belgii wymaga złożenia wniosku wraz z załącznikami. Wśród załączników powinny znaleźć się:

 • umowa kupna-sprzedaży (lub jej tłumaczenie),
 • dowód rejestracyjny,
 • karta pojazdu – jeżeli została wydana,
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu,
 • dowód opłacenia akcyzy,
 • dowód uiszczenia opłat za rejestrację auta,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli wróciłeś autem z Belgii.

Ile kosztuje rejestracja auta z Belgii? Łącznie zapłacisz 256 zł, jeżeli zdecydujesz się na standardowe tablice rejestracyjne. Przy wyborze tablic indywidualnych koszt wzrośnie do 1176 zł. W pierwszej kolejności otrzymasz pozwolenie czasowe na 30 dni (tzw. miękki dowód), a po wyrobieniu właściwego dowodu rejestracyjnego zostaniesz powiadomiony o możliwości odbioru dokumentu w urzędzie.

Jak szybko ubezpieczyć samochód z Belgii?

Nie ma znaczenia, skąd sprowadziłeś swój samochód – każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi posiadać OC.

Korzystasz obecnie z OC krótkoterminowego? Pamiętaj, że taką polisę można nabyć tylko jednorazowo. Kolejna umowa powinna obejmować już cały rok. Zwróć szczególną uwagę na termin zakończenia ochrony OC krótkoterminowego, mając na uwadze, że takie ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie.

Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie na cały rok szybko i bez wychodzenia z domu, skorzystaj z naszej porównywarki. Za jej pośrednictwem kupisz:

 • samo ubezpieczenie OC – przy wyborze OC możesz kierować się wyłącznie ceną,
 • pakiet ubezpieczeń, np. OC z AC lub OC z NNW – sprawdź dokładnie zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczeń, które dla Twojej wygody zamieściliśmy przy każdej ofercie.

Za wybrane OC lub pakiet polis zapłacisz szybkim przelewem. Dokumenty potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia zostaną przesłane na podany przez Ciebie adres e-mail.

Co warto wiedzieć

 1. W pierwszym półroczu 2020 r. do Polski sprowadzono ponad 26 tys. samochodów z Belgii.
 2. Ofert używanych aut z Belgii można szukać zarówno w belgijskich komisach, jak i na portalach ogłoszeniowych.
 3. Przed zakupem auta z Belgii warto sprawdzić go pod względem technicznym i formalnym.
 4. Po sprowadzeniu auta do Polski konieczne jest opłacenie akcyzy, wykonanie badania technicznego, rejestracja i zakup polisy OC.
 5. Tanie ubezpieczenie OC na cały rok dla auta z Belgii można znaleźć i zakupić przez porównywarkę OC.