W 2022 r. z Belgii do Polski sprowadzono 49,6 tys. używanych samochodów. W ubiegłym roku większy import pojazdów nastąpił tylko z Niemiec (415,7 tys.) i Francji (97,8 tys.) – wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć auto z Belgii.

Belgia – obok Niemiec, Francji i Holandii – znajduje się w ścisłej czołówce państw, z których Polacy sprowadzają auta używane. Powodów jest kilka, ale główną przyczyną jest dobry stan techniczny pojazdów oraz niskie ryzyko zakupu samochodu z cofniętym licznikiem. Auto z Belgii można sprowadzić samodzielnie lub korzystając z pomocy pośrednika. To pierwsze rozwiązanie wciąż jest popularniejsze. Zastanawiasz się jeszcze, jak to zrobić samodzielnie? Wyjaśniamy krok po kroku.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Dlaczego samochody z Belgii są popularne?

Mają wiele atutów. Obywatele tego kraju często odwiedzają autoryzowane serwisy, więc samochody z Belgii są w bardzo dobrym stanie technicznym. Kolejna zaleta to dobra infrastruktura drogowa. W efekcie Polacy mogą trafić na cenową perełkę z drugiej ręki.

Dużym atutem jest również zaufanie. W Belgii każde auto musi mieć dokument Car-pass, na którym jest wpisany przebieg. W związku z tym możliwość kręcenia stanu licznika jest bardzo ograniczona. Znaczenie ma też podejście samych Belgów, którzy często wolą sprzedać samochód nawet z niewielką usterką i kupić nowy. Z kolei towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają do szkód całkowitych uszkodzenia, które spokojnie można naprawić.

W Belgii można też znaleźć samochody poleasingowe z dużym przebiegiem. Pozornie ich minusem może być duży przebieg, ponieważ na co dzień były wykorzystywane do pokonywania długich tras. Jednak z pewnością panowało dość swobodne podejście do wysokich cen części oryginalnych, które trzeba było wymienić w razie naprawy. To może być kolejny powód do cenowych okazji.

Gdzie szukać samochodu używanego w Belgii?

Znalezienie używanego, zadbanego auta w Belgii nie jest szczególnie trudne – wybranych modeli możesz szukać zarówno w komisach, na giełdach samochodowych (największa to A12 Automarket w Antwerpii), jak i na portalach ogłoszeniowych. Ostatnie rozwiązanie jest najwygodniejsze. Do największych serwisów należą:

 • https://gocar.be/en,
 • https://www.autoscout24.be/,
 • https://a12auto.be/.

Na portalach ogłoszeniowych możesz określić parametry poszukiwanego samochodu, a następnie zorientować się, czy i za ile będziesz mógł go kupić. Większość sprzedawców dodaje też zdjęcia wystawionych na sprzedaż pojazdów, dzięki czemu możesz dokonać wstępnej selekcji ofert pod względem stanu technicznego.

Brak znajomości języka niderlandzkiego czy francuskiego nie powinien być dużą przeszkodą przy załatwianiu formalności. Wielu Belgów sprawnie posługuje się językami angielskim i niemieckim. Część ogłoszeń na belgijskich portalach ogłoszeniowych jest też po angielsku.

Jak sprawdzić samochód używany z Belgii?

Używany samochód zawsze warto dokładnie sprawdzić przed zakupem. To najpewniejsza metoda, aby zminimalizować ryzyko zakupu samochodu kradzionego czy powypadkowego, którego użytkowanie będzie zagrażać bezpieczeństwu. Jeżeli zdecydowałeś się na używany pojazd z Belgii, powinieneś sprawdzić go zarówno pod względem technicznym, jak i formalnym.

Sprawdzenie używanego auta z Belgii pod względem technicznym

Zakup samochodu z Belgii może okazać się korzystniejszy niż zakup samochodu z Niemiec. Dlaczego? Wielu Belgów korzysta wyłącznie z Autoryzowanych Stacji Obsługi (to oznacza aktualną książkę serwisową), a z uwagi na politykę tamtejszych firm ubezpieczeniowych często opłaca się wystawić na sprzedaż samochód ze stosunkowo niewielką usterką.

Pojazd wygląda całkiem dobrze i posiada książkę serwisową? Jeżeli nie masz rozległej wiedzy technicznej, nie rezygnuj z wizyty na stacji diagnostycznej. Za sprawdzenie auta zapłacisz około 50 euro i zyskasz pewność, że samochód jest w dobrym stanie.

Uwaga! W Belgii każdy samochód posiada Car-pass. Certyfikat Car-pass to dokument, w którym widnieje przebieg auta. To praktycznie eliminuje możliwość zakupu samochodu z cofniętym licznikiem.

Sprawdzenie używanego auta z Belgii pod względem formalnym

Skorzystałeś z jednego z belgijskich portali ogłoszeniowych, aby rozeznać się w ofertach? Każde znalezione auto możesz szybko sprawdzić, korzystając w tym celu ze strony historiaoojazdu.gov.pl. Aby pobrać bezpłatny raport o wybranym egzemplarzu, będziesz musiał podać jego dane, które można uzyskać od obecnego właściciela auta z Belgii:

 • numer rejestracyjny,

 • numer VIN,

 • datę pierwszej rejestracji.

Do sprawdzenia zagranicznych baz danych będziesz potrzebował też darmowego profilu zaufanego (za jego pomocą potwierdzisz swoją tożsamość). Czego dowiesz się po zalogowaniu do usługi? Ze zgromadzonych informacji będzie wynikać m.in. o przebieg i historia serwisowa, czy pojazd nie został zgłoszony jako skradziony oraz w przeszłości nie służył jako taksówka.

Ponadto możesz również skorzystać z płatnych serwisów. Do największych zaliczamy autoDNA, Carfax lub autobaza.pl. W tej wersji raport może zawierać więcej informacji o samochodzie z Belgii w porównaniu do darmowej opcji.

Jak sprowadzić samochód z Belgii?

Standardowo konieczne będzie podpisanie umowy kupna-sprzedaży, najlepiej w dwóch wersjach językowych – po powrocie do kraju nie będziesz musiał tłumaczyć tego dokumentu na język polski. Od sprzedawcy wraz z kluczykami powinieneś otrzymać dowód rejestracyjny auta, książkę serwisową, kartę pojazdu (jeżeli została wydana) oraz Car-pass.

Jak możesz przetransportować samochód z Belgii do Polski? Masz dwie możliwości: możesz wynająć lawetę lub wrócić do kraju samodzielnie zakupionym autem. W drugim przypadku musisz pamiętać o:

 • belgijskich tablicach wywozowych – autem z takimi tablicami będziesz mógł poruszać się po wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej przez okres 30 dni, a koszt wyrobienia wynosi 75 euro,

 • zakupie ubezpieczenia OC,

 • opłaceniu przeglądu – jeżeli samochód nie posiada aktualnego badania technicznego.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Belgii? Z reguły przyjazd zakupionym samochodem z Belgii do Polski jest tańszy od skorzystania z lawety, choć nie jest to regułą. Samodzielny powrót do kraju autem z Belgii oznacza, że na ubezpieczenie i tablice wydasz około 250 euro.

Tablice wywozowe dla kupionego samochodu można wyrobić jedynie w urzędzie City Atrium, który mieści się w Brukseli.

Jak zarejestrować samochód z Belgii?

Po sprowadzeniu do Polski auta z Belgii będziesz musiał je zarejestrować. Procedura składa się z dwóch etapów: pierwszy to załatwienie formalności, a drugi to właściwa rejestracja.

Opłacenie akcyzy

Aby zarejestrować auto z Belgii, w pierwszej kolejności będziesz musiał uiścić akcyzę. Stawki od wielu lat nie uległy zmianie – zależą od pojemności silnika i wynoszą:

 • 3,1 proc. wartości auta – jeżeli zamontowano w nim silnik o pojemności do 2000 cm3,

 • 18,6 proc. wartości auta – jeżeli ma ono silnik o pojemności powyżej 2000 cm3.

Jednak dla hybryd typu plug-in (ładowanych z gniazdka) stawki akcyzy są o połowę niższe. W efekcie wynoszą 1,55% dla silników o pojemności do 2000 cm3, a także 9,3% dla powyżej 2000 cm3.

Akcyzę od auta z Belgii powinieneś wyliczyć samodzielnie i wykazać w deklaracji AKC-U/S. Masz na to 14 dni od przekroczenia polskiej granicy. Z kolei w ciągu 30 dni należy przelać kwotę podatku na rachunek bankowy urzędu. Pamiętaj, aby zachować potwierdzenie przelewu – będziesz musiał je dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu. Całą procedurę możesz załatwić zdalnie na stronie Krajowej Administracji Skarbowej: https://puesc.gov.pl/.

Tłumaczenie dokumentów

Jeżeli nie zadbałeś o to, by umowa kupna-sprzedaży lub faktura auta z Belgii została sporządzona w dwóch wersjach językowych, trzeba znaleźć tłumacza przysięgłego i zlecić mu tłumaczenie tego dokumentu. Urzędnicy nie przyjmą umowy sporządzonej w języku obcym.

Zwykle nie tłumaczy się dowodu rejestracyjnego, jeśli został wydany w innym kraju Unii Europejskiej, a więc w Belgii. Jednak krajowe adnotacje zawarte w dokumencie mogą wzbudzić wątpliwości polskiego urzędnika, który może zażądać tłumaczenia.

Badanie techniczne

Ostatnią czynnością, o której musisz pamiętać przed udaniem się do wydziału komunikacji, jest badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów. Standardowy przegląd kosztuje 99 zł, ale jego koszt może wzrosnąć do 159 zł, jeżeli diagnosta wystawi dokument identyfikacyjny pojazdu.

W przypadku samochodu z Belgii przywiezionego na lawecie można udać się na stację diagnostyczną bez tablic rejestracyjnych. Jednak dotyczy to tylko pojazdów, które wcześniej nie były zarejestrowane w Polsce.

Rejestracja samochodu z Belgii w wydziale komunikacji

Rejestracja auta z Belgii wymaga złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Wśród załączników powinny znaleźć się:

 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura (albo ich tłumaczenie),

 • dowód rejestracyjny,

 • karta pojazdu (jeśli była wydana),

 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu,

 • dowód opłacenia akcyzy,

 • dowód uiszczenia opłat za rejestrację auta,

 • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli wróciłeś autem z Belgii,

 • ubezpieczenie OC.

Ile kosztuje rejestracja auta z Belgii? Łącznie zapłacisz 160 zł, jeżeli zdecydujesz się na standardowe tablice rejestracyjne. Przy wyborze tablic indywidualnych koszt wzrośnie do 1080 zł. W pierwszej kolejności otrzymasz pozwolenie czasowe na 30 dni (tzw. miękki dowód), a po wyrobieniu właściwego dowodu rejestracyjnego zostaniesz powiadomiony o możliwości odbioru dokumentu w urzędzie.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Belgii?

Tablice rejestracyjne zwyczajne

80 zł (indywidualne 1000 zł)

Dowód rejestracyjny

54 zł

Pozwolenie czasowe

13,50 zł

Nalepka legalizacyjna

12,50 zł

Razem

160 zł (1080 zł tablice indywidualne)

Jak ubezpieczyć samochód z Belgii?

Nie ma znaczenia, skąd sprowadziłeś swój samochód – każdy pojazd mechaniczny poruszający się po polskich drogach musi posiadać OC.

Jeśli korzystasz obecnie z OC krótkoterminowego, pamiętaj, że taką polisę można nabyć tylko jednorazowo. Kolejna umowa powinna obejmować już cały rok. Zwróć szczególną uwagę na termin zakończenia ochrony OC krótkoterminowego, mając na uwadze, że takie ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jeśli OC krótkoterminowe nie przedłuży się automatycznie, a Ty wcześniej samodzielnie nie kupisz polisy na cały rok, to grozi Ci wysoka kara ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). W okresie lipiec-sierpień 2023 r. za brak OC powyżej 14 dni właściciel samochodu osobowego może otrzymać karę w wysokości 7200 zł.

kary za brak OC

kary za brak OC

Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie na cały rok szybko i bez wychodzenia z domu, skorzystaj z kalkulatora rankomat.pl. Za jego pośrednictwem kupisz:

 • samo ubezpieczenie OC – przy wyborze OC możesz kierować się wyłącznie ceną, ponieważ zakres ochrony reguluje ustawa. W efekcie warunki polisy są takie same w każdym towarzystwie, ale różnice w cenach mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Nie przepłacaj i porównaj oferty jak największej liczby firm w jednym miejscu bez wychodzenia z domu.

 • pakiet ubezpieczeń, np. OC z AC lub OC z assistance sprawdź dokładnie zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) przy wyborze dodatkowej polisy, które dla Twojej wygody zamieściliśmy przy każdej ofercie w formie pliku pdf.

Za wybrane OC lub pakiet polis zapłacisz szybkim przelewem. Dokumenty potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia zostaną przesłane na podany przez Ciebie adres e-mail.

Przykład: Pan Tomasz niedawno kupił w Belgii Opla Astrę z 2018 r. Następnie przywiózł auto do Polski na lawecie. Opłacił akcyzę, przetłumaczył komplet dokumentów i wykonał badanie techniczne. W dniu wizyty w wydziale komunikacji skorzystał z kalkulatora rankomat.pl i wybrał najtańszą ofertę OC w kwocie 770 zł. Dzięki temu mógł zarejestrować auto w wydziale komunikacji.

Ile kosztuje OC dla samochodu z Belgii?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1125,00 zł
Ile kosztuje OC dla samochodu z Belgii?
EUROINS
770,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
800,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
926,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
987,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1125,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 17.07.2023 r., Opel Astra z 2018 r., poj. silnika 1,4 l

Jak sprowadzić auto z Belgii – co warto wiedzieć?

 1. W 2022 r. Polacy sprowadzili z Belgii 49,6 tys. używanych samochodów.
 2. W Belgii często serwisuje się samochody w ASO.
 3. Każdy samochód w Belgii ma Car-pass, czyli zaświadczenie o przebiegu.
 4. Wielu Belgów mówi w języku angielskim i niemieckim, więc łatwo uniknąć problemów z komunikacją.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód z Belgii

 1. Co trzeba zrobić, by wyjechać zakupionym samochodem z Belgii?

  Aby przyjechać samochodem z Belgii samodzielnie trzeba zakupić tablice wywozowe. Kosztują 75 euro i niestety można je kupić tylko w jednym miejscu, czyli City Atrium w Brukseli. Ponadto auto musi mieć ważne badanie techniczne i wykupione ubezpieczenie OC.

 2. Czy warto kupić używany samochód z Belgii?

  Często tak. Używane samochody w Belgii są zwykle zadbane i w dobrym stanie technicznym. Ponadto Car-pass, który potwierdza informacje o przebiegu auta znacznie utrudnia oszustom kręcenie liczników. Poza tym pojazdy poleasingowe wielokrotnie są wyposażone części oryginalne.

 3. Co jest potrzebne do zarejestrowania auta z Belgii?

  Po przyjeździe samochodem do Polski w pierwszej kolejności trzeba opłacić akcyzę. Następnie przetłumaczyć dokumenty i wykonać badanie techniczne. W ostatnim etapie okazać w wydziale komunikacji m.in. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, umowę kupna-sprzedaży czy potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.

 4. Jak kupić samochód z Belgii i sporządzić umowę kupna-sprzedaży?

  Umowa kupna-sprzedaży będzie potrzebna w Belgii i w Polsce do rejestracji auta. Zgodnie z tamtejszym prawem musi zawierać opis pojazdu (marka, model, rok pierwszej rejestracji, przebieg, numer nadwozia), a także cenę bez VAT (kwota zaliczki i salda należności). Ponadto miejsce i datę zawarcia, prawo odstąpienia od umowy (jeżeli została zawarta z dala od działalności sprzedawcy), potwierdzenie, że nabywca przeczytał wszelkie informacje i otrzymał kopię, a także podpisy obu stron.

 5. Jak sprawdzić przebieg auta z Belgii za darmo?

  Bez konieczności wyjazdu do Belgii można to zrobić bezpłatnie w serwisie historiapojazdu.gov.pl. Wystarczy poprosić obecnego właściciela samochodu o podanie numeru VIN, numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji. Następnie wpisać dane w serwisie i sprawdzić przebieg auta.

 6. Ile wynoszą koszty sprowadzenia auta z Belgii?

  To zależy. W przypadku samodzielnego przyjazdu autem z Belgii trzeba wziąć pod uwagę miejsce zamieszkania i aktualne ceny paliwa. Ponadto zakup tablic wywozowych, badania technicznego i ubezpieczenia OC. W przypadku transportu na lawecie zwykle kosztuje to kilka tysięcy złotych.

 7. Co to jest Car-Pass?

  To dokument, który musi mieć każdy samochód w Belgii. Zawiera informacje o przebiegu pojazdu, co znacznie utrudnia oszustom kręcenie stanu licznika. Dzięki temu używane auta w tym kraju zyskują na atrakcyjności.

 8. Czym jest europejski certyfikat zgodności (COC)?

  Certificate of conformity (COC) to dokument, który jest deklaracją producenta, że samochód jest zgodny z typem uznawanym w Unii Europejskiej. Zawiera m.in. specyfikację techniczną, numer aprobaty UE i wiele innych informacji o pojeździe. Jest wydawany tylko dla aut osobowych, motocykli i traktorów. Można go okazać przy imporcie z innego kraju UE, jeśli właściciel go posiada.