Samochody sprowadzane z zagranicy wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Sprawdzenie historii pojazdu, a następnie zakup auta to dopiero początek formalności. Po dokonaniu transakcji trzeba sprowadzić samochód do Polski, przetłumaczyć dokumenty, opłacić podatek akcyzowy, a także zarejestrować i ubezpieczyć pojazd.

W 2023 r. Polacy sprowadzili z zagranicy 805 775 sztuk. pojazdów. Większość z nich, bo aż 736 838 sztuk, stanowiły samochody osobowe. W porównaniu do roku 2022 jest to wzrost importu o 14%. Choć rynek motoryzacji odnotowuje wzrost cen, nadal wielu kierowców poszukuje okazji do zakupu atrakcyjnego modelu poza granicami kraju.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Wyjaśniamy im krok po kroku, na co musisz zwrócić uwagę przed kupnem pojazdu w Niemczech, Francji, Belgii czy Holandii.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem samochodu z zagranicy? 

Zakup auta z zagranicy wymaga zachowania szczególnej ostrożności. W tym celu bardzo dokładnie powinniśmy zapoznać się z dokumentacją pojazdu, a deklaracje o stanie technicznym umieścić w umowie kupna-sprzedaży. Jeśli dotychczasowy właściciel wprowadzi nas w błąd, to znacznie ułatwi to dochodzenie swoich praw.

Jednak zapoznanie się z książką serwisową czy dotychczasowym dowodem rejestracyjnym może okazać się niewystarczające. Dla pewności co do faktycznego stanu technicznego samochodu warto przeprowadzić przegląd lub udać się za granicę z zaufanym mechanikiem, który ma miejscu, dokona oględzin pojazdu. Nieuczciwi handlarze mogą próbować zataić przebieg czy ukryć inne usterki.

Kolejnym krokiem powinno być samodzielne sprawdzenie historii auta z zagranicy. Można to zrobić bezpłatnie na stronie historiapojazdu.gov.pl. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. W ten sposób można sprawdzić m.in.:

 • czy samochód nie jest kradziony,
 • stan licznika,
 • liczbę dotychczasowych właścicieli,
 • historię szkodowości i napraw,
 • wyposażenie lub przeznaczenie auta.

Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu samochodu z zagranicy? 

To zależy od źródła zakupu samochodu z zagranicy. Jeśli dokonujemy transakcji w komisie, otrzymamy rachunek lub fakturę VAT marża. Z kolei zakup auta od osoby prywatnej oznacza konieczność spisania umowy kupna-sprzedaży, co najlepiej zrobić w dwóch wersjach językowych.

Umożliwi to uniknięcie kosztów związanych z tłumaczeniem przysięgłym. Ponadto dotychczasowy właściciel musi nam przekazać: 

 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu,
 • zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta.

Uwaga!

Warto wiedzieć, że niektóre auta sprowadzanie z zagranicy są zwolnione z konieczności zapłaty podatku akcyzowego. Do 31 grudnia 2029 r. dotyczy to osobowych hybryd o pojemności silnika do 2000 cm3, które są zasilane energią pochodzącą z zewnątrz (z gniazdka). Jeśli samochód spełnia ustawowe kryteria, pisemne potwierdzenie zwolnienia z akcyzy można otrzymać od naczelnika urzędu skarbowego.

Jak przewieźć samochód z zagranicy do Polski? 

To zależy od stanu prawnego samochodu zakupionego za granicą. Najczęściej wyróżniamy trzy następujące przypadki przy przewozie auta do Polski.

1. Samochód niewyrejestrowany

Jeśli dotychczasowy właściciel nie wyrejestrował auta w kraju zamieszkania, a jednocześnie pojazd ma ważne badanie techniczne i wykupioną polisę OC, to możemy poruszać się nim po polskich drogach przez 30 dni od przekroczenia granicy. Tak wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jednak jest to dość rzadka sytuacja.

2. Samodzielny przyjazd autem na kołach do Polski

Można również przyjechać do kraju na własną rękę autem zakupionym za granicą. Jednak wymaga to spełnienia kilku formalności. Przede wszystkim należy zakupić tymczasowe tablice wywozowe i OC krótkoterminowe. Zwykle ich ważność wynosi 5 lub 30 dni.

Po upływie tego terminu nie możemy poruszać się samochodem po polskich drogach, ale jednocześnie powinien to być wystarczający czas na przewiezienie pojazdu i jego rejestrację w Polsce.

Zakup tymczasowych tablic wywozowych i OC krótkoterminowego jest bardzo ważny. Inaczej za jazdę samochodem niedopuszczonym do ruchu drogowego kierowcy grozi mandat. Podobnie jak kara za brak obowiązkowej polisy OC.

Zobacz też: OC krótkoterminowe na miesiąc - ile kosztuje i gdzie kupić?

3. Przywóz auta na lawecie

Jeśli samochód został wyrejestrowany przez dotychczasowego właściciela, a my nie chcemy kupować tymczasowych tablic wywozowych i OC krótkoterminowego, auto można przewieźć z zagranicy do Polski na lawecie. Jednak zwykle będzie to o wiele bardziej kosztowne rozwiązanie, ponieważ stawki przewoźników są wysokie.

Jak zarejestrować samochód z zagranicy w Polsce? 

Samochód sprowadzony z zagranicy należy zarejestrować w Polsce. Wymaga to spełnienia kilku obowiązków. Poniżej opisujemy krok po kroku czynności związane z rejestracją pojazdu:

Tłumaczenie dokumentów 

Po sprowadzeniu samochodu z zagranicy do Polski należy przetłumaczyć na język polski dokumenty pojazdu. Może to zrobić tylko tłumacz przysięgły. Zawsze trzeba przetłumaczyć:

 • dowód własności auta, czyli umowę kupna-sprzedaży, fakturę lub rachunek. Oczywiście pod warunkiem, jeśli nie została spisana w dwóch wersjach językowych,
 • kartę pojazdu, jeżeli została wydana,
 • inne dokumenty związane z pojazdem, np. potwierdzenie badania technicznego.

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia tłumaczenia dowodu rejestracyjnego. Często, jeśli samochód został sprowadzony z kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), to dokumentu nie trzeba tłumaczyć na język polski.

Jednak tylko w zakresie, w którym zawiera ujednolicone kody (ciąg cyfr i znaków) stosowane na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Zatem skąd kierowca ma wiedzieć, czy musi tłumaczyć dowód rejestracyjny? Najlepiej w celu uzyskania tej informacji skontaktować się przed rejestracją auta z wydziałem komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania i poprosić o wyjaśnienie urzędnika.

Zapłata akcyzy 

Kolejnym krokiem jest opłacenie podatku akcyzowego, którego wysokość zależy od wartości auta i pojemności silnika. Obecnie stawki akcyzy wynoszą:

 • 3,1% dla pojazdów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% dla pojazdów z silnikiem powyżej 2000 cm3.

Przykład

Pan Mateusz zakupił auto sprowadzone z zagranicy o wartości 30 000 zł, którego pojemność silnika wynosi 2500 cm3. Po sprowadzeniu auta do Polski podatek akcyzowy wyniesie 5580 zł (18,6% x 30 000 zł).

Z kolei przy sprowadzaniu z zagranicy niektórych hybryd stawki podatku akcyzowego są o 50% niższe i wynoszą:

 • 9,3% wartości pojazdu dla klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,

 • 9,3% wartości pojazdu dla hybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,

 • 1,55% wartości pojazdu dla klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy do 2000 cm3.

Przykład

Pan Jeremiasz zakupił za granicą hybrydę PHEV (z możliwością ładowania z gniazdka) o wartości 80 000 zł, której pojemność silnika wynosi 2400 cm3. Wówczas kwota podatku akcyzowego wyniesie 7440 zł (9,3% z 80 000 zł).

Natomiast całkowicie zwolnieni z konieczności zapłaty podatku akcyzowego są właściciele hybryd zasilanych zewnętrznym źródłem energii (z gniazdka) z silnikiem spalinowym o pojemności poniżej 2000 cm 3, oraz samochodów elektrycznych o zwiększonym zasięgu (REX).

Podatek akcyzowy należy opłacić w ciągu 30 dni od daty wjazdu do Polski samochodem sprowadzonym z zagranicy, jednak nie później niż w dniu rejestracji pojazdu. Można to zrobić osobiście w urzędzie skarbowym lub przez Internet za pośrednictwem strony: puesc.gov.pl.

Przelew trzeba wykonać na konto:

Urząd Skarbowy w Nowym Targu

ul. Parkowa 13

34-400 Nowy Targ

numer rachunku: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000.

Badanie techniczne 

Przed wizytą w wydziale komunikacji w celu rejestracji auta, należy wykonać badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów. W przypadku samochodów osobowych standardowy koszt wynosi ok. 100 zł. Jeśli auto ma ważny przegląd z zagranicy, warto skontaktować się z urzędem i ustalić, czy jego zakres będzie wystarczający. W ten sposób możemy uniknąć niepotrzebnego wydatku.

Koszty rejestracji auta z zagranicy 

W ostatnim czasie koszty rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy uległy obniżeniu. Od 4 września 2022 r. zniesiono obowiązek wyrabiania karty pojazdu i posiadania nalepki kontrolnej. Oznacza to, że obecnie opłaty wynoszą:

Opłaty za rejestrację auta z zagranicy

Rodzaj opłaty

Stawka opłaty

Tablice rejestracyjne

80 zł (indywidualne 1000 zł)

Dowód rejestracyjny

54 zł

Pozwolenie czasowe

13,50 zł

Nalepka legalizacyjna

12,50 zł

Opłaty ewidencyjne

1,50 zł

Razem

161,50 zł (indywidualne tablice: 1081,50 zł)

W przypadku wyboru standardowych tablic rejestracyjnych, łączny koszt rejestracji samochodu zakupionego za granicą wynosi 161,50 zł. W przypadku indywidualnych tablic wzrośnie do 1081,50 zł. Po otrzymaniu pozwolenia czasowego (tzw. miękki dowód rejestracyjny), będziemy mogli korzystać z auta po wyjściu z urzędu.

Formalności w urzędzie 

W celu rejestracji pojazdu, należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela. Zabierzmy ze sobą przetłumaczone dokumenty pojazdu, potwierdzenie ważności badania technicznego oraz wniesienia wszystkich opłat. Następnie trzeba złożyć wniosek o rejestrację auta.

Ponadto musimy okazać urzędnikowi następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości,

 • dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, faktura, rachunek),

 • kartę pojazdu, jeśli została wydana,

 • zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu,

 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,

 • potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego.

Po zarejestrowaniu auta, na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego urząd ma 30 dni od daty złożenia wniosku o rejestrację pojazdu. Jednocześnie w tym czasie możemy korzystać z samochodu na podstawie pozwolenia czasowego.

Jak ubezpieczyć samochód z zagranicy? 

Należy zakupić ubezpieczenie OC na 12 miesięcy dla samochodu zakupionego za granicą najpóźniej w dniu jego rejestracji w Polsce. Wcześniej można korzystać z OC krótkoterminowego. Oczywiście nie można poruszać się po drogach autem, które nie ma wykupionej żadnej z tych dwóch polis. Polisa OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i za jej brak grożą wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Wypowiedź eksperta

2024 rok może być szczególnie dotkliwy dla nieubezpieczonych kierowców, ponieważ kara za brak OC wzrośnie w nim dwukrotnie. W okresie od stycznia do czerwca maksymalna grzywna dla właścicieli samochodów osobowych, którzy zalegają z zapłatą składki powyżej 14 dni wyniesie 8480 zł. Natomiast od lipca do grudnia wzrośnie do 8600 zł.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychNatalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

 

Zdecydowanie bardziej opłaca się kupić polisę OC, a nawet pakiet szeroki  ubezpieczeń.

Jednocześnie zakres ochrony jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Oznacza to, że przy zakupie OC należy kierować się jedynie najniższą ceną, których różnice w zależności od firmy mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

W prosty sposób oferty kilkunastu ubezpieczycieli można porównać w kalkulatorze rankomat.pl.

Co warto wiedzieć?

 1. W 2023 r. sprowadzono z zagranicy do Polski 736 838 sztuk używanych samochodów osobowych.
 2.  Rejestracja samochodu z zagranicy standardowo kosztuje 161,50 zł.
 3.  Samochód zakupiony za granicą należy zarejestrować w Polsce w ciągu 30 dni od przyjazdu nim do Polski.
 4.  Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni od wjazdu samochodem do Polski z zagranicy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup samochodu za granicą

 1. Co trzeba zrobić po zakupie samochodu z zagranicy?

  Po zakupie auta za granicą należy sprowadzić pojazd do Polski, przetłumaczyć dokumenty, zapłacić podatek akcyzowy, wykonać badanie techniczne, zarejestrować w wydziale komunikacji oraz zakupić polisę OC.

 2. Czy trzeba płacić podatek od kupna samochodu z zagranicy?

  Podatku PCC (od czynności cywilnoprawnych) nie trzeba płacić po sprowadzeniu auta z zagranicy. Obowiązuje jedynie przy zawieraniu umów kupna-sprzedaży w Polsce, kiedy przedmiot transakcji (pojazd) znajduje się na terytorium kraju. Natomiast w przypadku samochodów z importu obowiązuje podatek akcyzowy zależny od pojemności silnika.

 3. Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z zagranicy?

  Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy (np. z Niemiec) standardowo kosztuje obecnie 161,50 zł. Opłata może wzrosnąć do 1081,50 zł w przypadku wyboru indywidualnych tablic rejestracyjnych.

 4. Jakie są opłaty po sprowadzeniu samochodu z zagranicy?

  Przede wszystkim koszt rejestracji auta z zagranicy standardowo wynosi 161,50 zł (1081,50 zł w przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych). Ponadto należy doliczyć koszty transportu do Polski, podatek akcyzowy, tłumaczenie dokumentów, badanie techniczne czy ubezpieczenie OC.

 5. Czy warto kupić samochód z zagranicy w komisie?

  To zależy. Pracownicy komisu mogą pomóc w uzyskaniu informacji na temat historii auta, stanu technicznego czy przebiegu. Standardem jest również jazda próbna. Jeśli nie chcemy tracić czasu na samodzielne przeglądanie ofert, możemy skorzystać z usług komisu.

 6. Czy warto kupić samochód z zagranicy od handlarza?

  Może to być ryzykowne. Handlarze mogą oferować np. samochody po powodzi lub wykorzystywane do ciężkich robót. Zdarza się również fałszowanie książek serwisowych czy cofanie licznika pojazdu.

 7. W jakim urzędzie skarbowym zapłacić akcyzę?

  W Urzędzie Skarbowym w Nowym Targu, ul. Parkowa 13, 34-400. Wpłaty podatku akcyzowego należy dokonać na numer rachunku bankowego: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000. Wysokość podatku akcyzowego zależy od pojemności silnika.