×
temu
Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Prawo jazdy

Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Chociaż najczęściej kojarzy się z możliwością prowadzenia samochodu osobowego, w rzeczywistości do wyboru jest kilka kategorii prawa jazdy.

Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?

W Polsce wyróżnia się kilka kategorii prawa jazdy, które uprawniają do prowadzenia różnych typów pojazdów. Oto one:

 • prawo jazdy kategorii AM, A, A1 i A2 – na motorowery i motocykle, 

 • prawo jazdy kategorii B – na samochody osobowe, ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne, 

 • prawo jazdy kategorii B1 – na czterokołowce (np. quady) i pojazdy z kategorii AM, 

 • prawo jazdy kategorii C i C1 – na samochody ciężarowe, 

 • prawo jazdy kategorii C+E – na samochody ciężarowe z przyczepą lub naczepą, 

 • prawo jazdy kategorii D – na autobusy, 

 • prawo jazdy kategorii T – na ciągniki rolnicze, a także pojazdy wolnobieżne i z kategorii AM.

Jak uzyskać prawo jazdy?

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii B, musisz zacząć od odbycia obowiązkowego kursu. Składa się on z 30 godzin teorii (zajęcia stacjonarne lub online) i 30 godzin praktyki (jazda z instruktorem). Kurs można rozpocząć najwcześniej 3 miesiące przed 18. urodzinami, choć nie każdy decyduje się na ten krok w tym wieku. Z powodzeniem możesz rozpocząć starania o prawo jazdy później – nie ma górnej granicy wiekowej dla kursantów. 

Sam kurs to jednak nie wszystko. Konieczne jest jeszcze zdanie państwowego egzaminu, który stanowi ostateczne potwierdzenie nabytych umiejętności. Jego pozytywny wynik uprawnia do posiadania prawa jazdy, a tym samym do legalnego poruszania się samochodem lub innym pojazdem. 

Pierwszym krokiem jest zdanie egzaminu teoretycznego. Składa się on z 32 pytań (20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej), które są wybierane z bazy liczącej ponad 4000 pozycji zatwierdzonych przez Ministerstwo Infrastruktury. Ta część egzaminu na prawo jazdy odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru – zaznaczasz jedną z proponowanych odpowiedzi i przechodzisz do następnego pytania. 

Po zdaniu egzaminu teoretycznego możesz podejść do drugiego etapu: egzaminu praktycznego. Polega on na sprawdzeniu umiejętności w ruchu drogowym. Kursanci wyjeżdżają wraz z egzaminatorem na drogę i realizują scenariusze, które mają na celu sprawdzić umiejętność kierowania pojazdami w praktyce. 

Gdy zdasz egzamin teoretyczny i praktyczny, możesz wyrobić prawo jazdy w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Dokument powinien być gotowy od ok. 2 tygodni do 2 miesięcy po zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym. 

Przygotowujesz się do egzaminu na prawo jazdy? Jesteś już po egzaminie państwowym i chcesz wyrobić ten dokument? A może dopiero rozważasz, czy warto zdobyć uprawnienia zapewniające możliwość poruszania się samochodem osobowym lub innym pojazdem? W serwisie rankomat.pl znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci przebrnięcie przez każdy etap tego procesu. 

Doradzimy Ci, w którym mieście najłatwiej zdasz egzamin na prawo jazdy, a w którym będzie to wymagało nieco więcej wysiłku – na podstawie danych z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Podpowiemy Ci również, jakim budżetem musisz dysponować, żeby opłacić kurs, który organizuje szkoła jazdy, a także późniejszy egzamin. 

Wbrew pozorom, po zdanym egzaminie państwowym mogą czekać Cię jeszcze inne wyzwania, jak choćby zgubienie lub zatrzymanie prawa jazdy. Dzięki poradnikom przygotowanym przez ekspertów z serwisu rankomat.pl poradzisz sobie ze wszystkim, co może Cię spotkać jako posiadacza tego dokumentu.  

Sprawdź nasze wskazówki, zdaj egzamin i dołącz do grona kierowców. A jeśli już masz prawo jazdy – dowiedz się, co robić, aby go nie stracić i nie powtarzać egzaminu teoretycznego i praktycznego w przyszłości. Przejrzyj nasze artykuły. 

Rozwiń

Najczęściej zadawane pytania:

 • Kto może starać się o prawo jazdy?
  Prawo jazdy może zostać wydane osobie, która mieszka w Polsce od co najmniej 185 dni, spełnia kryterium wiekowe, nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych i zda egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Jeśli chcesz zostać kierowcą zawodowym i zdać egzamin na prawo jazdy kategorii C+E, konieczne będzie także badanie psychologiczne.
 • Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?
  Sam kurs na prawo jazdy to wydatek rzędu 2500-4000 zł, w zależności od tego, w jakiej miejscowości mieszkasz. Dodatkowym kosztem jest badanie lekarskie dla przyszłych kierowców, za które zapłacisz zawsze tyle samo: 200 zł. Następnie trzeba zapłacić za egzamin teoretyczny (50 zł) i za egzamin praktyczny (200-250zł). Na koniec pozostaje jeszcze opłata urzędowa za wyrobienie dokumentu – 100 zł. Podsumowując, prawo jazdy może kosztować w 2023 roku od ok. 3 050 zł do 4600 zł.
 • Jak założyć Profil Kandydata na Kierowcę?
  Aby założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), musisz udać się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania i złożyć odpowiedni wniosek. Należy dołączyć do niego zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami i dokument tożsamości, który potwierdza pełnoletność i pobyt w Polsce dłuższy niż 185 dni – dowód osobisty i ewentualnie kartę pobytu lub wizę. Osoby niepełnoletnie muszą dodatkowo przedłożyć pisemną zgodę rodzica lub opiekuna. Założenie Profilu Kandydata na Kierowcę nic nie kosztuje i zazwyczaj odbywa się natychmiast – numer PKK otrzymasz od razu po złożeniu dokumentów.
 • Jak długo ważne jest prawo jazdy?
  Obecnie prawo jazdy jest wydawane na 15 lat, po upływie których należy wyrobić je od nowa (bez ponownego zdawania egzaminu). Można jednak wciąż spotkać z się z dokumentami ważnymi bezterminowo. Prawo jazdy na krótszy okres dostaną osoby zmagające się z jakimś problemem zdrowotnym, który może się pogłębiać, wpływając na zdolność do kierowania pojazdami. W takim przypadku dokument może zostać wydany np. na 5 lat, a następnie odnowiony, o ile nie zajdą żadne okoliczności uniemożliwiające pozytywne przejście badań lekarskich.
 • Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii B?
  Prawo jazdy kategorii B jest przeznaczone głównie dla kierujących pojazdami osobowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Gdy zdasz egzamin teoretyczny i praktyczny na tę kategorię, możesz również prowadzić zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg, ciągnik rolniczy oraz pojazd wolnobieżny. Dodatkowo, jeśli masz prawo jazdy od co najmniej 3 lat, możesz prowadzić również motocykl o pojemności skokowej silnika do maksymalnie 125 cm3, mocy nie większej niż 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg.
 • Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
  Jest to test jednokrotnego wyboru w wersji elektronicznej. Składają się na niego zarówno pytania w formie słownego opisu (np. o znaki drogowe lub określone działania kierowcy), jak również przykładowe scenariusze w formie wizualizacji. Na egzaminie otrzymasz 32 pytania – 20 podstawowych i 12 specjalistycznych. Na rozwiązanie wszystkich zadań masz 25 minut, a po przejściu do kolejnego pytania nie możesz się cofnąć. Z egzaminu praktycznego można dostać maksymalnie 74 punkty, a 68 zapewnia pozytywny wynik. Pytania egzaminacyjne pochodzą z puli ponad 4000 zatwierdzonych przez Ministerstwo Infrastruktury. Możesz podejść do nauki teorii na prawo jazdy online, stacjonarnie w ramach kursu w szkole jazdy lub przy użyciu tradycyjnych książek.
 • Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?
  Egzamin wygląda tak, jak jazda na kursie praktycznym. Rozpoczyna się od wykonania określonych manewrów na placu WORD-u. Jeśli zrobisz to prawidłowo, przejdziesz do kolejnego etapu – wyjazdu poza ośrodek egzaminacyjny i sprawdzenia Twoich umiejętności w ruchu drogowym. Konieczne będzie wykonanie szeregu różnych działań, do których należą m.in. parkowanie, przejazd przez skrzyżowanie, zmiana pasa ruchu czy zawracanie – wszystkie przećwiczyć wcześniej na kursie praktycznym. Praktyczny egzamin na prawo jazdy powinien trwać ok. 40 minut.
 • Jak zapisać się na kurs prawa jazdy?
  Możesz zapisać się na egzamin na prawo jazdy online. Potrzebne Ci będą numer PKK, dowód osobisty, numer PESEL, konto w serwisie w serwisie info-car oraz środki na opłacenie rezerwacji. Możesz też zrobić to stacjonarnie w siedzibie WORD-u.
 • Kiedy zapisać się na egzamin na prawo jazdy?
  Możesz to zrobić, jeśli ukończysz kurs i zdasz wewnętrzny egzamin, który przeprowadza szkoła jazdy. Musisz mieć też co najmniej 18 lat. Najłatwiej zapiszesz się na egzamin na prawo jazdy online. Potrzebne Ci będą numer PKK, dowód osobisty, numer PESEL, konto w serwisie w serwisie info-car oraz środki na opłacenie rezerwacji. Możesz też zrobić to stacjonarnie w siedzibie WORD-u. Chociaż do podejścia do egzaminu państwowego konieczne jest ukończenie 18. roku życia, na kurs można zapisać się nawet 3. miesiące wcześniej. Jest to możliwe, o ile rodzic i szkoła jazdy udzielą na to zgody.
 • Czy trzeba odnawiać prawo jazdy?
  Do 2013. roku większość dokumentów była wydawana bezterminowo. Po tym roku standardem stały się prawa jazdy wydawane na 15 lat. Po upływie tego czasu trzeba przejść na nowo badania lekarskie i wystąpić i wyrobienie dokumentu. Nie trzeba jednak zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy. Osoby, które mają obecnie bezterminowe prawo jazdy, będą zmuszone do jego wymiany na dokument z określonym, 15-letnim terminem ważności. Stanie się to obowiązkiem między 2028 a 2033 rokiem. Następnie będą one podlegać tym samym zasadom, co posiadacze bezterminowego prawa jazdy.
Najczęściej zadawane pytania:
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego