Najczęściej egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B zdają kursanci w Jeleniej Górze (53%), a najgorzej w tym zestawieniu wypada Biała Podlaska, Lublin, Nowy Targ czy Nowy Sącz (36%). Co zaskakujące, najniższy odsetek zdawalności części teoretycznej kursu występuje właśnie w Jeleniej Górze (54%), zaś najlepiej w teorii wypada Gdańsk (65%). Wynika z tego, teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Sprawdzamy, gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy w 2024 roku.

W większości mniejszych ośrodków szkolenia kierowców łatwiej uzyskać prawo jazdy niż w miastach wojewódzkich. Odwrotna tendencja dotyczy zdawalności teoretycznej części egzaminu – tak wynika z analizy statystyk Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD). Okazuje się zatem, że to, jaką lokalizację wybierzesz na swój egzamin na prawo jazdy, może przesądzić o Twoim sukcesie lub jego braku.

Przyglądamy się temu, co mówią statystyki, ale również temu, co pokazuje praktyka!

Egzamin na prawo jazdy – nie lada sztuka czy bułka z masłem?

Dane dotyczące zdawalności egzaminów na prawo jazdy w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego często publikowane są na ich stronach internetowych lub w Biuletynie Informacji Publicznej poszczególnych miast czy powiatów. Dzięki takim podsumowaniom można ocenić, w którym mieście najłatwiej, a w którym najtrudniej zaliczyć egzamin ze skutkiem pozytywnym i za którym podejściem.

Przykład

Na stronie internetowej WORD w Katowicach znajdziemy informację to tym, że w okresie styczeń-czerwiec 2024 roku zdawalność egzaminu na prawo jazdy kat. B wyniosła 30,2% w tym powiecie. Ośrodek prezentuje te wyniku w odniesieniu do poprzednich okresów i lat.

Po uśrednieniu danych okazuje się, że łącza zdawalność egzaminu teoretycznego wypada zdecydowanie lepiej niż praktycznego. Dlaczego mamy z tym coraz bardziej pod górkę? Nierzadko czynnikiem, który decyduje o obniżeniu koncentracji czy rozproszeniu w trakcie egzaminu jest po prostu stres i zdenerwowanie – to zdecydowanie sprzyja rozmaitym potknięciom, a wymagań i zaostrzonych przepisów jest coraz więcej.

Nie pomaga także fakt, że niemal każdego roku wdrażane są nowe przepisy dotyczące organizacji egzaminów na prawo jazdy, ale również ich kosztów. Jak to wygląda w 2024 roku? Zobacz Ile kosztuje prawo jazdy? (podsumowanie wydatków)

Gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy?

Panuje powszechna opinia, że egzamin na prawo jazdy łatwiej zdać w mniejszej miejscowości niż w dużym, ruchliwym mieście. Liczby, które za chwilę przedstawimy, rzeczywiście mówią same za siebie - w dużych ośrodkach miejskich egzamin teoretyczny to pestka, a praktyczny poważne wyzwanie. Oto aktualne statystyki polskich miast wojewódzkich.

MIASTOPROCENT OSÓB ZDAJĄCYCH EGZAMIN TEORETYCZNY
Gdańsk65%
Lublin59%
Bydgoszcz58%
Katowice58%
Łódź58%
Białystok57%
Warszawa57%
Kielce57%
Wrocław56%
Kraków56%
Toruń55%
Olsztyn55%
Szczecin53%
Opole53%

Źródło: strony internetowe WORD i urzędów miejskich w trzecim kwartale 2024 r.

Zupełnie inaczej wygląda ten swoisty ranking, jeśli spojrzeć na zdawalność egzaminy praktycznego w ośrodkach wojewódzkich

MIASTOPROCENT OSÓB ZDAJĄCYCH EGZAMIN PRAKTYCZNY
Rzeszów39%
Białystok38%
Wrocław38%
Lublin38%
Zielona Góra36%
Olsztyn35%
Warszawa34%
Toruń32%
Poznań32%
Kraków32%
Kielce31%
Katowice30%
Bydgoszcz30%
Gdańsk29%
Opole28%
Szczecin27%
Łódź25%

Źródło: strony internetowe WORD i urzędów miejskich w trzecim kwartale 2024 r.

Zdawalność egzaminu na prawo jazdy w mniejszych ośrodkach

Chociaż większe miasta sprzyjają pozytywnemu zaliczeniu teorii, gorzej jest z praktyką. Odwrotna sytuacja ma miejsce w mniejszych ośrodkach. Statystyki z WORD-ów pokazują, że najlepiej wypada w na tym polu Bielsko-Biała, a najgorzej Nowy Targ.

MIASTOPROCENT OSÓB ZDAJĄCY EGZAMIN TEORETYCZNY
Bielsko-Biała58%
Suwałki58%
Krosno58%
Ostrołęka57%
Biała Podlaska57%
Włocławek55%
Jelenia Góra54%
Kalisz54%
Puławy54%
Siedlce53%
Zamość53%
Płock53%
Elbląg53%
Koszalin51%
Słupsk51%
Wałbrzych50%
Ciechanów49%
Legnica49%
Nowy Sącz48%
Leszno48%
Nowy Targ44%

Źródło: strony internetowe WORD i urzędów miejskich w trzecim kwartale 2024 r.

A oto jak plasują się mniejsze miejscowości w Polsce w obszarze zdawalności egzaminu praktycznego na prawo jazdy.

MIASTOPROCENT OSÓB ZDAJĄCYCH EGZAMIN PRAKTYCZNY
Jelenia Góra53%
Ostrołęka52%
Kalisz50%
Puławy47%
Płock45%
Leszno44%
Suwałki44%
Siedlce41%
Włocławek40%
Krosno38%
Biała Podlaska36%
Nowy Sącz36%
Nowy Targ36%
Ciechanów36%
Bielsko-Biała34%
Wałbrzych33%
Zamość31%
Legnica31%
Słupsk30%
Koszalin25%

Źródło: strony internetowe WORD i urzędów miejskich w trzecim kwartale 2024 r.

Czy łatwo zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem?

Zaliczenie egzaminu praktycznego na prawo jazdy za pierwszym podejściem to marzenie każdego kursanta. Udaje się to całkiem sporej liczbie osób. W 2024 roku ranking ośrodków, w których zdawalność za pierwszym razem była wysoka, otwiera Ostrołęka, a kończy Tarnobrzeg:

  • Ostrołęka – 56%,
  • Łomża – 48%,
  • Suwałki – 48%,
  • Płock – 47%,
  • Rzeszów – 45%,
  • Siedlce – 44%,
  • Krosno – 43%,
  • Kalisz – 43%,
  • Jelenia Góra – 43%,
  • Tarnobrzeg – 43%.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem?

Do pewnego stopnia można wpływać na wynik egzaminu na prawo jazdy - solidne przygotowanie teoretyczne i praktyczne nie przewiduje studiowania przepisów drogowych na ostatnią chwilę. Daj sobie czas na spokojne przyswojenie wszystkich zagadnień. Dobrym pomysłem będzie ustalenie sobie własnego harmonogramu nauki i praktyki.

Warto wiedzieć

Do egzaminu teoretycznego możesz przygotować się z pomocą ogólnodostępnej bazy pytań. Udostępnia ją na swojej stronie Ministerstwo Infrastruktury. Pozostałą wiedzę kursant może uzupełnić podczas zajęć teoretycznych w ośrodku szkoleniowym.

Jeśli na egzaminie prawa jazdy chcesz czuć się jeszcze pewniej, wykup dodatkowe godziny jazdy z instruktorem. Pomoże Ci on wyeliminować nawet drobne niedociągnięcia.

Miejsce zamieszkania a WORD – czy można starać się o prawo jazdy w innym ośrodku niż przypisany regionalnie?

Co istotne, nie ma obowiązku przystępowania do egzaminu w ośrodku znajdującym się najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Tak naprawdę o prawo jazdy można się starać w dowolnym WORD w Polsce. Każdy z egzaminów (teoria i praktyka) mogą też zostać przeprowadzone w różnych miejscach! Prawo w żaden sposób nie reguluje tej kwestii.

Przykład

Anna mieszkająca w Opolu zapisała się na kurs prawa jazdy właśnie w tym mieście. W międzyczasie przeprowadziła się na studia do Krakowa. Czując się już pewnie za kierownicą po odbytym kursie i chcąc zaoszczędzić czas na przejazdy, Anna zdecydowała się przystąpić do egzaminu w WORD w stolicy Małopolski.

Aby móc starać się o prawo jazdy w innym WORD, trzeba wypełnić odpowiedni wniosek. Wzór znaleźć można choćby na stronie szkoły jazdy,  w której realizowany był kurs. Akceptowane są także pisma stworzone odręcznie. Należy wówczas uwzględnić takie dane jak:

  • nazwa, adres i dane kontaktowe ośrodka, do którego jest się przypisanym (to w nim składa się dokument),
  • numer PKK (profilu kandydata na kierowcę),
  • numer PESEL,
  • imię i nazwisko,
  • miejscowość, w której znajduje się docelowy WORD,
  • własnoręczny podpis.

Jak długość posiadania prawa jazdy wpływa na cenę OC?

Zwykle im dłuższy staż posiadania prawa jazdy, tym kierowca może liczyć na niższą cenę OC. Bycie wieloletnim właścicielem i użytkownikiem samochodu sprawia, że przez długi okres opłacamy składki na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. Jednocześnie jeśli jeździmy bezkolizyjnie, towarzystwa ubezpieczeniowe zaproponują nam wyższe zniżki. Oto jak staż za kierownicą wpływał na koszty ubezpieczenia OC w III kwartale 2024 roku.

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy są zaliczani przez ubezpieczycieli do grupy wysokiego ryzyka. Niestety nie bez powodu, co potwierdzają policyjne statystyki.

expert_box type="try" opinion_text="Według corocznego raportu Komendy Głównej Policji, w całym 2023 roku młodzi kierowcy w wieku 18-25 lat byli sprawcami 2 898 wypadków."]

W 35,8% przypadków przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. W 61% z nich były śmiertelne ofiary. Te liczby bezpośrednio wpływają na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia. Tym bardziej więc przed zakupem OC początkujący kierowcy powinni dokładnie porównać ceny polis w różnych towarzystwach. W prosty sposób mogą to zrobić w kalkulatorze rankomat.pl

Jak młody kierowca może kupić ubezpieczenie OC w atrakcyjnej cenie?

Właśnie zdałeś egzamin na prawo jazdy i szykujesz się do zakupu pierwszego samochodu? Wkrótce będziesz musiał również zająć się obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Choć powinieneś spodziewać się wysokiej składki, masz kilka sposobów na jej obniżenie:

  1. Ustanowienie współwłaścicielem pojazdu starszego kierowcę z doświadczeniem za kierownicą i skorzystanie z jego zniżek.
  2. Na pierwszy samochód wybór modelu o niewielkiej pojemności silnika i marki, którą premiują ubezpieczyciele.
  3. Skorzystanie z kalkulatora OC i AC w celu porównania ofert od różnych ubezpieczycieli.

Dla początkujących kierowców przygotowaliśmy także inny poradnik

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Jaki wybrać, aby nie przepłacać za OC w 2024 r.?

W przypadku obowiązkowego OC przy wyborze oferty należy kierować się przede wszystkim ceną - Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych gwarantuje niezmienność jego zakresu niezależnie od ceny. W porównywarce ubezpieczeń online znajdziesz najtańszą składką, na jaką możesz liczyć.

Jeśli natomiast chcesz od raz postawić na pakiet ubezpieczeń, czyli dodatek NNW, autocasco czy assistance, tym bardziej skorzystaj z kalkulatora OC i AC. Bez wychodzenia z domu przeanalizujesz oferty zarówno pod kątem ceny, jak i zakresu ochrony. Znajdziesz taką, na którą Cię stać bez kompromisu.

Co warto wiedzieć?

  1. Najczęściej egzamin teoretyczny zdają kursanci w Gdańsku (65%).
  2. Najczęściej egzamin praktyczny zdają kursanci z Rzeszowa (39%).
  3. Istnieje możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy w innym WORD niż przypisany do miejsca zamieszkania. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek w swoim WORD.
  4. Wysokość składki OC w dużym stopniu jest zależna od wieku kierowcy i jego doświadczenia na drodze. Osoby, które chcą kupić polisę tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, muszą liczyć się ze zdecydowanie wyższą ceną niż np. ich rodzice.
     

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Na co szczególną uwagę zwracają egzaminatorzy?

    Dużą wagę przywiązuje się do sprawności wykonania poszczególnych manewrów, jak np. parkowanie z zatoce. Nie bez znaczenia jest także zdolność oceny ewentualnych zagrożeń na drodze przez kursanta.

  2. Jakie czynniki mogą wpłynąć na psychiczną kondycję podczas egzaminu na prawo jazdy?

    Duże znaczenie ma zarówno pora egzaminu (rano czy po południu), jak i stopień wypoczęcia osoby egzaminowanej. Przed tym ważnym dniem warto się dobrze wyspać, aby lepiej skoncentrować za kierownicą. Odpowiednie przygotowanie, powtórzenie informacji teoretycznych i praktycznych także nie zaszkodzą, aby zyskać większą pewność siebie.

  3. Czy można rozmawiać z egzaminatorem w trakcie egzaminu praktycznego?

    Nie ma takiego zakazu. Można rozmawiać, jeśli obie strony wyrażą na to chęć.