Najczęściej egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B zdają kursanci w Rzeszowie (45%), a najrzadziej w Opolu (24%). Co zaskakujące, najwyższy odsetek zdawalności części teoretycznej kursu występuje właśnie w Opolu (71%), a najniższy w Gorzowie Wielkopolskim (50%). Wynika z tego, teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką.

W większości mniejszych ośrodków szkolenia kierowców łatwiej uzyskać prawo jazdy niż w miastach wojewódzkich. Odwrotna tendencja dotyczy zdawalności teoretycznej części egzaminu – wynika z analizy statystyk Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD).

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Egzamin na prawo jazdy – nie lada sztuka czy bułka z masłem?

Dane dotyczące zdawalności egzaminów na prawo jazdy w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego często publikowane są na ich stronach internetowych lub w Biuletynie Informacji Publicznej poszczególnych miast czy powiatów. Dzięki takim podsumowaniom można ocenić, w którym mieście najłatwiej, a w którym najtrudniej zaliczyć egzamin ze skutkiem pozytywnym i za którym podejściem.

W BIP powiatu opolskiego możemy np. znaleźć informację o tym, że w 2022 roku do egzaminu teoretycznego w kategorii B przystąpiło łącznie 197 kandydatów (we wszystkich 8 ośrodkach na terenie powiatu). Zaliczenia praktyki podjęło się tam natomiast aż 497 osób.

Po uśrednieniu danych okazuje się, że łącza zdawalność egzaminu teoretycznego wypada zdecydowanie lepiej niż praktycznego. Dlaczego mamy z tym coraz bardziej pod górkę? Nierzadko czynnikiem, który decyduje o obniżeniu koncentracji czy rozproszeniu w trakcie egzaminu jest po prostu stres i zdenerwowanie – to zdecydowanie sprzyja rozmaitym potknięciom, a wymagań i zaostrzonych przepisów jest coraz więcej.

Nie pomaga także fakt, że niemal każdego roku wdrażane są nowe przepisy dotyczące organizacji egzaminów na prawo jazdy, ale również ich kosztów. Jak to wygląda w 2023 roku? Zobacz Ile kosztuje prawo jazdy? (podsumowanie wydatków) | Rankomat.pl

Statystyki miast wojewódzkich – ile osób zdaje w nich z pozytywnych skutkiem?

Mówi się, że w większym mieście o wiele łatwiej zdaje się egzamin teoretyczny na prawo jazdy niż w małych miejscowościach. Co na ten temat mówią liczby?

MIASTOPROCENT OSÓB ZDAJĄCYCH EGZAMIN TEORETYCZNY
Opole71%
Poznań68%
Warszawa68%
Gdańsk67%
Szczecin64%
Zielona Góra62%
Białystok61%
Rzeszów59%
Kielce58%
Olsztyn57%
Katowice56%
Lublin55%
Łódź55%
Wrocław54%
Bydgoszcz51%
Kraków51%
Toruń51%
Gorzów Wlkp.50%

Źródło: strony internetowe WORD i urzędów miejskich w drugim kwartale 2022 r.

MIASTOPROCENT OSÓB ZDAJĄCYCH EGZAMIN PRAKTYCZNY
Rzeszów45%
Kraków42%
Gdańsk41%
Poznań41%
Wrocław39%
Lublin35%
Białystok34%
Olsztyn33%
Zielona Góra33%
Bydgoszcz31%
Kielce31%
Warszawa31%
Toruń30%
Katowice28%
Szczecin28%
Gorzów Wlkp.27%
Łódź24%
Opole24%

Źródło: strony internetowe WORD i urzędów miejskich w drugim kwartale 2022 r.

Zdawalność egzaminu na prawo jazdy w mniejszych ośrodkach

Chociaż większe miasta sprzyjają pozytywnemu zaliczeniu teorii, gorzej jest z praktyką. Odwrotna sytuacja ma miejsce w mniejszych ośrodkach. Statystyki z 2022 roku pokazują, że o wiele łatwiej jest tam wykazać się umiejętnościami za kierownicą.

MIASTOPROCENT OSÓB ZDAJĄCY EGZAMIN TEORETYCZNY
Bielsko-Biała64%
Krosno62%
Suwałki61%
Ostrołęka60%
Gdynia59%
Elbląg58%
Siedlce58%
Kalisz57%
Legnica57%
Zamość57%
Płock56%
Jelenia Góra55%
Nowy Sącz46%
Włocławek45%
Nowy Targ40%

Źródło: strony internetowe WORD i urzędów miejskich w drugim kwartale 2022 r.

MIASTOPROCENT OSÓB ZDAJĄCYCH EGZAMIN PRAKTYCZNY
Ostrołęka53%
Kalisz52%
Jelenia Góra47%
Suwałki47%
Płock45%
Siedlce43%
Nowy Targ38%
Bielsko-Biała37%
Krosno37%
Gdynia35%
Nowy Sącz35%
Zamość34%
Legnica33%
Włocławek33%
Elbląg29%

Źródło: strony internetowe WORD i urzędów miejskich w drugim kwartale 2022 r.

Miejsce zamieszkania a WORD – czy można starać się o prawo jazdy w innym ośrodku niż przypisany regionalnie?

Co istotne, nie ma obowiązku przystępowania do egzaminu w ośrodku znajdującym się najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Tak naprawdę o prawo jazdy można się starać w dowolnym WORD w Polsce. Każdy z egzaminów (teoria i praktyka) mogą też zostać przeprowadzone w różnych miejscach! Prawo w żaden sposób nie reguluje tej kwestii.

Przykład: Anna mieszkająca w Opolu zapisała się na kurs prawa jazdy właśnie w tym mieście. W międzyczasie przeprowadziła się na studia do Krakowa. Czując się już pewnie za kierownicą po odbytym kursie i chcąc zaoszczędzić czas na przejazdy, Anna zdecydowała się przystąpić do egzaminu w WORD w stolicy Małopolski.

Aby móc starać się o prawo jazdy w innym WORD, trzeba wypełnić odpowiedni wniosek. Wzór znaleźć można choćby na stronie szkoły jazdy,  w której realizowany był kurs. Akceptowane są także pisma stworzone odręcznie. Należy wówczas uwzględnić takie dane, jak:

 • nazwa, adres i dane kontaktowe ośrodka, do którego jest się przypisanym (to w nim składa się dokument),
 • numer PKK (profilu kandydata na kierowcę),
 • numer PESEL,
 • imię i nazwisko,
 • miejscowość, w której znajduje się docelowy WORD,
 • własnoręczny podpis.

Jak długość posiadania prawa jazdy wpływa na cenę OC?

Zwykle im dłuższy staż posiadania prawa jazdy, tym kierowca może liczyć na niższą cenę OC. Bycie wieloletnim właścicielem samochodu sprawia, że przez długi okres opłacamy składki na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. Jednocześnie jeśli jeździmy bezkolizyjnie, towarzystwa ubezpieczeniowe zaproponują nam wyższe zniżki.

wiek kierowcy a OC

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy są zaliczani przez ubezpieczycieli do grupy wysokiego ryzyka. Niestety nie bez powodu, co potwierdzają policyjne statystyki.

Statystyki policyjne za 2022 rok donoszą, że „młodzi kierowcy” w wieku 18–24 lata charakteryzującą się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji!

W 2022 r. byli oni sprawcami 3 059 wypadków (15,8% wypadków powstałych z winy kierujących), zginęło w nich 281 osób, a 3 910 zostało rannych. Liczby są jednak niższe od danych ubiegło rocznych:

 • wypadki mniej o 594 (–16,3%),
 • zabici mniej o 101 (–26,4%),
 • rannych mniej o 720 (–15,6%).

Przyczyną 34,9% wypadków, które spowodowali młodzi kierowcy było „niedostosowanie prędkości do warunków ruchu”, a o ich ciężkości świadczy 52,7% zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych. Tym bardziej więc przed zakupem OC, początkujący kierowcy powinni dokładnie porównać ceny polis w różnych towarzystwach. W prosty sposób mogą to zrobić w kalkulatorze rankomat.pl

Najtańsze OC Fiata Panda dla młodego kierowcy z Wadowic

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
418,02 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
715,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
848,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
959,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1198,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1216,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1263,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1385,48 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1512,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1832,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 16.03.2023 r.

Co warto wiedzieć?

 1. Najczęściej egzamin praktyczny zdają kursanci w Rzeszowie (45%).
 2. Najczęściej egzamin teoretyczny zdają kursanci z Opola (71%).
 3. Istnieje możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy w innym WORD niż przypisany do miejsca zamieszkania. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek w swoim WORD.
 4. Wysokość składki OC w dużym stopniu jest zależna od wieku kierowcy i jego doświadczenia na drodze. Osoby, które chcą kupić polisę tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, muszą liczyć się ze zdecydowanie wyższą ceną niż np. ich rodzice.
   

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jaki błąd najczęściej wpływa na oblanie egzaminu praktycznego?

  Statystyki z 2022 r. pokazują, że kursanci mają największy problem z ustąpieniem pierwszeństwa przejazdu oraz stosowaniem się do znaków drogowych czy sygnalizacji świetlnej.

 2. Na co szczególną uwagę zwracają egzaminatorzy?

  Dużą wagę przywiązuje się do sprawności wykonania poszczególnych manewrów, jak np. parkowanie z zatoce. Nie bez znaczenia jest także zdolność oceny ewentualnych zagrożeń na drodze przez kursanta.

 3. Jakie czynniki mogą wpłynąć na psychiczną kondycję podczas egzaminu na prawo jazdy?

  Duże znaczenie ma zarówno pora egzaminu (rano czy po południu), jak i stopień wypoczęcia osoby egzaminowanej. Przed tym ważnym dniem warto się dobrze wyspać, aby lepiej skoncentrować za kierownicą. Odpowiednie przygotowanie, powtórzenie informacji teoretycznych i praktycznych także nie zaszkodzą, aby zyskać większą pewność siebie.

 4. Czy można rozmawiać z egzaminatorem w trakcie egzaminu praktycznego?

  Nie ma takiego zakazu. Można rozmawiać, jeśli obie strony wyrażą na to chęć.