Fani klasycznych aut z reguły muszą liczyć się z dużym wydatkiem zarówno podczas zakupu samochodu, jak i jego ubezpieczenia. Decydując się jednak nie na old, a youngtimera istnieje duża szansa na zaoszczędzenie sporej sumy.

ubezpieczenie starego samochodu
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/jak-ubezpieczyc-youngtimera

Auta z żółtymi tablicami rejestracyjnymi to zabytki definiowane przez ustawę Prawo o ruchu drogowym. Aby mogły zaliczać się do tej grupy, muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów:

  • zostać wpisane do rejestru zabytków ruchomych lub znajdować się w wojewódzkiej ewidencji pojazdów,
  • mieć co najmniej 40 lat,
  • mieć co najmniej 25 lat, ale zostać uznanymi przez rzeczoznawcę za samochody unikatowe lub mające wyjątkowe znaczenie dla historii motoryzacji.

W myśl powyższych przepisów, youngtimer może, ale wcale nie musi należeć do grupy pojazdów zabytkowych. Wyjaśniamy, z jakimi kosztami ubezpieczenia musi się liczyć właściciel tego typu auta.

Co to jest youngtimer?

Choć nie istnieje jedna definicja youngtimera, to zwyczajowo uznaje się za niego samochód stary, lecz nie na tyle, by mógł zostać uznany za historyczny. Najczęściej do tej grupy zalicza się auta z lat 70., 80. i 90., które były kultowe w swoich czasach i mają szczególne znaczenie dla historii motoryzacji. Youngtimery otrzymują zwykłe, białe tablice rejestracyjne, dzięki czemu łatwiej jest je zarejestrować oraz tanio ubezpieczyć.

Jakie auto można nazwać youngtimerem? Jego klasycznym przykładem jest Polonez, który produkowany był w latach 1978-2002. Obecnie ceny Polonezów zaczynają się już od niespełna 3 tys. zł. Koszt zakupu jest więc niewielki. Podobnie zresztą jak cena obowiązkowego ubezpieczenia. Przykładowo, właściciele Poloneza wyprodukowanego w 1989 r. wydawali w 2019 r. średnio na OC 415 złotych. A jak kształtują się ceny polis OC dla podobnych aut?

Ile kosztuje ubezpieczenie youngtimera?

Koszt OC nie jest zazwyczaj wysoki, ponieważ większość towarzystw szacuje niewielkie ryzyko ubezpieczenia takiego pojazdu. Youngtimer jest autem posiadającym zwykłe tablice rejestracyjne i ubezpieczany jest również na tradycyjnych zasadach.

Jeśli youngtimer posiada status auta zabytkowego może być ubezpieczany czasowo w ramach OC krótkoterminowego, tylko na czas użytkowania pojazdu. W przeciwnym wypadku, auto musi mieć zwykłe, całoroczne OC.

W 2019 r. posiadacze niektórych modeli samochodów wyprodukowanych przed 1999 r., mogli kupić za pośrednictwem naszej porównywarki ubezpieczenie OC nawet za mniej niż 200 złotych.

Najtańsze w OC auta wyprodukowane przed 1999 r.

W przypadku youngtimerów będących własnością doświadczonych kierowców, ostateczna cena polisy może tylko w niewielkim stopniu zależeć od parametrów technicznych pojazdu. Ubezpieczyciel podczas wyceny składki będzie brał pod uwagę głównie dane właściciela pojazdu, takie jak wiek, miejsce zamieszkania czy posiadane zniżki.

Sprawdziliśmy, ile za ubezpieczenie OC na kilka aut definiowanych jako youngtimery, zapłaci ten sam kierowca. Ma on 33 lata, posiada 60% zniżek za bezszkodową jazdę i mieszka w Skawinie w woj. małopolskim.

Samochód

Ubezpieczenie

Cena ubezpieczenia

Suzuki Swift, r. 1992, poj. 1298 cm3, benzynaOC+ASS+NNW547 zł
Volkswagen Golf, r. 1987, poj. 1272 cm3, benzynaOC+ASS+NNW512 zł
Ford Sierra, r. 1989, poj. 1765 cm3, benzynaOC+ASS+NNW512 zł
Fiat Panda, r. 1990, poj. 999 cm3, benzynaOC+ASS+NNW500 zł
Mercedes-Benz 124, r. 1990, poj. 1977 cm3, benzynaOC+ASS+NNW512 zł

* na podstawie kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce rankomat.pl 20.01.2020 r.

W przypadku tego kierowcy, najtańsza oferta ubezpieczenia komunikacyjnego dla całkiem różnych marek i modeli aut jest taka sama lub różni się tylko nieznacznie. Same parametry auta (np. całkiem różne pojemności silnika) nie wpłynęły na wysokość składki.

Sytuacja może się jednak zmienić, jeśli właścicielem samochodu zostanie młoda, niedoświadczona w prowadzeniu pojazdów osoba. Zazwyczaj, już sam jej wiek decyduje o podniesieniu stawki OC. W 2019 roku najwięcej za obowiązkowe polisy płacili kierowcy, którzy nie ukończyli 25 roku życia.

Wiek kierowcy a cena OC w 2019 r.

Sprawdziliśmy więc, jak zmieni się oferta najtańszego OC, jeśli za kierownicą jednego z wymienionych wcześniej samochodów zasiądzie 19-latek (również ze Skawiny),który dopiero przed dwoma miesiącami otrzymał prawo jazdy (kupuje on swoją pierwszą polisę OC).

Samochód

Ubezpieczenie

Cena ubezpieczenia

Suzuki Swift, r. 1992, poj. 1298 cm3, benzynaOC1195 zł
Volkswagen Golf, r. 1987, poj. 1272 cm3, benzynaOC+ASS+NNW708 zł
Ford Sierra, r. 1989, poj. 1765 cm3, benzynaOC+ASS+NNW831 zł
Fiat Panda, r. 1990, poj. 999 cm3, benzynaOC+ASS+NNW500 zł
Mercedes-Benz 124, r. 1990, poj. 1977 cm3, benzynaOC+ASS+NNW994 zł
* na podstawie kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce rankomat.pl 20.01.2020 r.

W przypadku młodego kierowcy, ceny polis dla wybranych samochodów różnią się nawet o kilkaset złotych. Im większa pojemność silnika, tym droższa oferta ubezpieczenia, choć nie jest to reguła, bo np. za OC Mercedesa-Benz z silnikiem 2,0 l młody kierowca zapłaci mniej niż za ubezpieczenie Suzuki Swift z silnikiem 1,3 l.

Co ciekawe, w przypadku jednego z modeli (Fiat Panda) młody kierowca ma szansę na zakup OC w takiej samej cenie, co doświadczony kierowca. Tak zróżnicowane oferty mogą świadczyć o tym, że w przypadku auta młodej osoby ubezpieczyciele zwracają większą uwagę na konkretny model pojazdu i związane z nim ryzyko ubezpieczenia niż podczas kalkulacji składki dla doświadczonego kierowcy.

Jakie wybrać dodatkowe ubezpieczenie dla youngtimera?

To czy i jakie ubezpieczenie poza OC właściciel youngtimera będzie mógł kupić dla swojego auta, zależy nie tylko od jego chęci, ale też warunków w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. W przypadku polisy Autocasco, ubezpieczyciele z reguły ustalają górną granicę wieku samochodu, powyżej której auto nie może zostać ubezpieczone. Najczęściej jest to przedział między 12 a 15 lat.

Zdarzają się jednak towarzystwa, które ubezpieczają w ramach AC nawet samochody 20-letnie. Najczęściej muszą one jednak spełniać dodatkowe warunki (np. wartość powyżej określonej kwoty czy bardzo dobry stan techniczny). Przed podjęciem decyzji o zakupie polisy komunikacyjnej warto więc sprawdzić OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Decydując się na zakup Autocasco warto również rozważyć, czy polisa ta jest nam rzeczywiście niezbędna. Jeśli wartość auta jest niewielka, to w przypadku jego kradzieży kwota odszkodowania z ubezpieczenia AC również nie będzie wysoka. Cena polisy może być jednak zdecydowanie zawyżona właśnie po to, by zniechęcić właściciela samochodu do jej zakupu.

W przypadku ubezpieczenia youngtimera warto zdecydować się na polisy dodatkowe, np. assistance bądź NNW. Takie ubezpieczenie często można kupić w pakiecie z OC, dopłacając za nie tylko symboliczną kwotę.

Gdzie kupić ubezpieczenie dla youngtimera?

Ponieważ youngtimery najczęściej posiadają standardowe tablice rejestracyjne, polisę można kupić m.in. za pośrednictwem kalkulatora OC, przez Internet lub telefon. W naszej porównywarce dostępne są oferty kilkunastu towarzystw, a właściciel pojazdu może spokojnie wybrać tę najtańszą. Ponadto, zestawienie pokazuje, jakie polisy można dokupić do OC dodatkowo i prezentuje ich zakres. Jeśli posiadacz auta ma jakiekolwiek wątpliwości związane z ubezpieczeniem youngtimera, może skontaktować się z infolinią i naszym profesjonalnym doradcą klienta.