W 2026 r. wśród 20 najczęściej ubezpieczanych marek najtańsze OC kupują właściciele Suzuki. Średnia składka dla takiego samochodu wynosi 510 zł, podczas gdy średnia cena OC dla wszystkich ubezpieczanych pojazdów to już 634 zł. Różnice między markami są wyraźne, dlatego koszt polisy warto uwzględnić już przy wyborze samochodu.
Najważniejsze informacje
- Marka i model samochodu mogą wyraźnie wpływać na cenę OC, ale ubezpieczyciele biorą pod uwagę również m.in. informacje o kierowcy i parametry pojazdu.
- W III kwartale 2026 r. wśród 20 najczęściej ubezpieczanych marek najmniej płacili właściciele Suzuki – średnio 510 zł, a najwięcej właściciele BMW – 716 zł.
- Po uwzględnieniu wszystkich zgłaszanych do OC marek najwyższą średnią cenę polisy odnotowaliśmy dla Rolls-Royce'a – 1585 zł.
- Wśród najczęściej ubezpieczanych modeli samochodów najtańsze było Renault Clio – średnio 587 zł, a najdroższe BMW serii 3 – 777 zł.
- W naszej kalkulacji dla tego samego kierowcy zmiana samochodu zwiększyła cenę najtańszej oferty OC o ponad 22%.
- Dla modeli najczęściej ubezpieczanych przez kierowców w wieku 18–24 lata średnie ceny OC wynosiły od 1807 zł do 2016 zł.
- Jak marka samochodu wpływa na cenę OC?
- Które marki samochodów są najtańsze w OC w 2026 roku?
- Które marki samochodów mają najdroższe ubezpieczenie OC?
- Które modele samochodów są najtańsze w OC w 2026 roku?
- Jak marka i model samochodu mogą zmienić cenę OC dla tego samego kierowcy?
- Tanie OC dla młodego kierowcy - jakie auto wybrać?
Jak marka samochodu wpływa na cenę OC?
Dla towarzystwa ubezpieczeniowego marka samochodu jest jedną z informacji, które pomagają ocenić ryzyko ubezpieczeniowe. Towarzystwa analizują m.in., jak auta danego producenta wypadają w statystykach kolizji i wypadków oraz z jakim stylem jazdy najczęściej są kojarzone. Znaczenie mogą mieć też typowe dla danej marki gabaryty i masa pojazdów, ponieważ większe i cięższe auta mogą powodować poważniejsze szkody, a tym samym generować wyższe koszty odszkodowań.
Które marki samochodów są najtańsze w OC w 2026 roku?
W III kwartale 2026 r. najtańsze ubezpieczenie OC wśród 20 najczęściej ubezpieczanych marek mogli kupić właściciele Suzuki: 510 zł. Kolejne tanie marki to Honda ze średnią składką 597 zł oraz Kia: 601 zł. Najwięcej w tej grupie płacili właściciele BMW: średnio 716 zł. Różnica między najtańszą a najdroższą marką w tym zestawieniu wyniosła ok. 40%.
| Marka | Cena OC (w zł) |
| Suzuki | 510 |
| Honda | 597 |
| Kia | 601 |
| Hyundai | 610 |
| Nissan | 613 |
| Skoda | 614 |
| Volkswagen | 624 |
| Citroen | 625 |
| Renault | 629 |
| Fiat | 633 |
| Opel | 634 |
| Ford | 639 |
| Peugeot | 639 |
| Seat | 643 |
| Volvo | 653 |
| Mazda | 656 |
| Audi | 660 |
| Mercedes-Benz | 670 |
| Toyota | 681 |
| BMW | 716 |
Źródło: średnie ceny ubezpieczenia OC na podstawie kalkulacji użytkowników Rankomat.pl przeprowadzonych w III kwartale 2026 r. Ranking obejmuje marki najczęściej zgłaszane do ubezpieczenia.
Które marki samochodów mają najdroższe ubezpieczenie OC?
Po uwzględnieniu wszystkich marek pojawiających się w kalkulacjach Rankomat.pl, najwyższą średnią cenę OC w III kwartale 2026 r. odnotowaliśmy dla Rolls-Royce'a: 1585 zł. To o około 150% więcej niż średnia cena OC dla wszystkich ubezpieczanych pojazdów (634 zł).
| Marka | Średnia cena OC |
| Rolls-Royce | 1585 zł |
| Denza | 1395 zł |
| MAN | 1223 zł |
| Plymouth | 1219 zł |
| Voyah | 1202 zł |
| Maxus | 1194 zł |
| Lamborghini | 1130 zł |
| Scion | 1086 zł |
| Bentley | 995 zł |
| Iveco | 981 zł |
Źródło: średnie ceny ubezpieczenia OC na podstawie kalkulacji użytkowników Rankomat.pl przeprowadzonych w III kwartale 2026 r. Ranking obejmuje wszystkie marki zgłaszane do ubezpieczenia.
W zestawieniu najdroższych marek znalazły się zarówno auta luksusowe i premium, jak i marki kojarzone przede wszystkim z pojazdami użytkowymi czy rzadziej spotykanymi modelami. Potwierdza to naszą tezę: wysokich średnich cen OC nie można więc wiązać tylko z jednym typem samochodów. Dlatego przy ocenie kosztów ubezpieczenia OC warto zejść poziom niżej i sprawdzić także konkretne modele samochodów.
Które modele samochodów są najtańsze w OC w 2026 roku?
Wśród 20 najczęściej ubezpieczanych modeli najkorzystniej w III kwartale 2026 r. wypadało Renault Clio ze średnią ceną OC 587 zł. Niewiele więcej płacili właściciele Toyoty Yaris i Volkswagena Polo, w obu przypadkach średnio 600 zł. Na drugim końcu zestawienia znalazło się BMW serii 3 ze średnią składką 777 zł. Różnica między najtańszym a najdroższym modelem wyniosła ok. 32%.
| Model | Cena OC (w zł) |
| Renault Clio | 587 |
| Toyota Yaris | 600 |
| Volkswagen Polo | 600 |
| Opel Corsa | 604 |
| Ford Fiesta | 610 |
| Volkswagen Passat | 622 |
| Skoda Octavia | 622 |
| Skoda Fabia | 623 |
| Volkswagen Golf | 634 |
| Ford Mondeo | 641 |
| Toyota Corolla | 641 |
| Renault Megane | 642 |
| Ford Focus | 643 |
| Opel Astra | 645 |
| Audi A4 | 656 |
| Audi A6 | 672 |
| Honda Civic | 678 |
| Audi A3 | 704 |
| BMW seria 5 | 723 |
| BMW seria 3 | 777 |
Źródło: średnie ceny ubezpieczenia OC na podstawie kalkulacji użytkowników Rankomat.pl przeprowadzonych w III kwartale 2026 r. Ranking obejmuje modele najczęściej zgłaszane do ubezpieczenia.
Jak marka i model samochodu mogą zmienić cenę OC dla tego samego kierowcy?
Ten sam kierowca może zapłacić ponad 20% więcej za polisę OC, jeśli ubezpieczyciel wyceni dane auto mniej korzystnie.
Sprawdziliśmy to na przykładzie 40-letniego mieszkańca Krakowa, który ma prawo jazdy od około 20 lat i co najmniej 6-letnią historię bezszkodowej jazdy. W każdej kalkulacji dane kierowcy pozostawały takie same, zmienialiśmy jedynie samochód.
| Samochód | Najtańsza oferta OC | Różnica względem najtańszego wariantu |
| Skoda Octavia, 2020 r., benzyna, 1,5 l | 638 zł | punkt odniesienia |
| Renault Clio, 2020 r., benzyna, 1,0 l | 643 zł | +0,8% |
| BMW seria 3, 2020 r., benzyna, 2,0 l | 700 zł | +9,7% |
| Volvo XC60, 2020 r., benzyna, 2,0 l | 780 zł | +22,3% |
Źródło: kalkulacje przeprowadzone w porównywarce OC AC Rankomat.pl 28 września 2026 r. dla 40-letniego kierowcy z Krakowa, posiadającego prawo jazdy od około 20 lat i co najmniej 6-letnią historię bezszkodowej jazdy. Jeden właściciel, użytkowanie prywatne.
To oczywiście tylko jedna hipotetyczna kalkulacja. Dla innego kierowcy ceny oraz różnice pomiędzy poszczególnymi samochodami mogą być zupełnie inne.
Tanie OC dla młodego kierowcy - jakie auto wybrać?
Młodemu kierowcy zwykle najbardziej opłaca się ubezpieczenie auta miejskiego lub kompaktowego z małą pojemnością silnika. Przed zakupem najlepiej będzie porównać koszt OC dla kilku konkretnych modeli.
Ubezpieczyciele traktują młode osoby jako grupę podwyższonego ryzyka, dlatego cena polisy dla takiego właściciela samochodu zwykle jest wyższa już na starcie. Model samochodu może tę różnicę jeszcze pogłębić. Tymczasem okazuje się, że najmłodsi kierowcy często wybierają sportowe i mocne auta, czyli te które mogą być droższe w ubezpieczeniu.
W III kwartale 2026 r. do modeli najczęściej ubezpieczanych przez osoby w wieku 18-25 lat należały m.in. BMW seria 3, Volkswagen Golf, Opel Astra, Audi A4 i Audi A3. Średnie ceny OC dla tych samochodów wynosiły od 1807 zł do 2016 zł, czyli drożej niż przeciętna składka dla całej grupy wiekowej (1778 zł).
| Model samochodu | Cena OC | |
| 1 | BMW seria 3 | 2016 zł |
| 2 | Volkswagen Golf | 1845 zł |
| 3 | Opel Astra | 1873 zł |
| 4 | Audi A4 | 1893 zł |
| 5 | Audi A3 | 1807 zł |
Źródło: rankomat.pl. Średnie ceny OC na podstawie kalkulacji osób w wieku 18-24 lat przeprowadzonych w III kwartale 2026 r. Kolejność według najczęściej ubezpieczanych pojazdów.
Jeśli chcesz sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie OC oraz jak marka i model Twojego auta mogą przełożyć się na cenę polisy, porównaj oferty w kalkulatorze OC Rankomat.pl.
Chcesz wiedzieć, ile naprawdę kosztuje OC i jak nie przepłacać za polisę? Ceny ubezpieczenia OC mogą różnić się nawet o kilkaset złotych w zależności od profilu kierowcy i parametrów samochodu. Zobacz, od czego zależy wysokość składki, jak ubezpieczyciele wyliczają cenę OC oraz jak można ją obniżyć.
Marka samochodu a cena OC - najczęściej zadawane pytania
Czy samochody z segmentu premium mają droższe OC?
Nie zawsze. Wysoka cena OC może dotyczyć aut premium, ale również samochodów użytkowych, dużych SUV-ów czy innych pojazdów o dużej masie. Ubezpieczyciel ocenia konkretny samochód, dlatego sama przynależność marki aut do segmentu premium nie przesądza o wysokości składki OC.
Od czego zależy cena OC?
Na cenę OC wpływają nie tylko marka i model, ale również parametry samochodu oraz informacje o kierowcy. Znaczenie mają m.in. pojemność silnika – większy i mocniejszy silnik z reguły wiąże się z wyższą składką. Ubezpieczyciele uwzględniają też wiek i historię ubezpieczenia właściciela: młodzi kierowcy zwykle płacą więcej, z kolei długa bezszkodowa jazda może działać na korzyść. Ważne jest również miejsce rejestracji pojazdu – w dużych miastach ceny OC są często wyższe niż w mniejszych miejscowościach.
Czy każdy ubezpieczyciel tak samo ocenia markę i model samochodu?
Nie. Każde towarzystwo stosuje własny sposób wyliczania składki OC i może inaczej oceniać tę samą markę oraz model. W efekcie ten sam kierowca ubezpieczający ten sam samochód może otrzymać w różnych firmach oferty o odmiennej cenie.




