Z każdym rokiem rośnie sprzedaż nowych samochodów, jednak wciąż najwięcej polskich kierowców jeździ kilkunastoletnimi lub starszymi pojazdami. W I kwartale 2023 r. aż 73% użytkowników porównywarki rankomat.pl szukało najtańszego OC właśnie na takie auto.

Wiek pojazdu to tylko jeden z wielu obszarów który zbadaliśmy, aby dowiedzieć się czym jeżdżą Polacy. Na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wytypowaliśmy najczęściej ubezpieczane w 2023 roku modele samochodów, ich pochodzenie oraz rodzaj tankowanego paliwa. Sprawdziliśmy również, jakie auta posiadają przedstawiciele wybranych grup kierowców.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie marki pojazdów najczęściej ubezpieczają Polacy w 2023 roku?

Na polskich drogach od lat królują Volkswageny, Ople, Fordy i Audi. Od stycznia do końca marca 2023 roku aż 33,5% właścicieli takich pojazdów szukało najtańszego OC w porównywarce rankomat.pl.

Najczęściej ubezpieczane marki samochodów w I kwartale 2023 r.

Okazuje się jednak, że upodobania kierowców względem danej marki różnią się nieco, w zależności od ich płci oraz wieku.

Na TOP liście najczęściej ubezpieczanych przez kobiety marek samochodów znalazły się (w kolejności od najpopularniejszych): Volkswagen, Opel, Ford, Toyota, Renault. Z kolei mężczyźni zgłaszali do ubezpieczenia najwięcej Volkswagenów, Opli, Fordów, Audi i Renault. Dużym zainteresowaniem wśród panów cieszyła się także marka BMW (u pań zajmuje ona dopiero 11. miejsce pod względem popularności).

Samochody marki BMW są ubezpieczane głównie przez młodych kierowców (18 - 25 lat). W I kwartale br. 11,2% osób z tej grupy wiekowej szukało najtańszego OC na taki samochód. W rankingu popularności nieznacznie wyprzedziło je tylko Audi (11,7%) i Volkswagen (11,7%). Na dalszych pozycjach znalazł się Opel (9,1%) i Ford (6,2%).

U starszych kierowców, powyżej 55 lat, do TOP 5 najpopularniejszych pojazdów nie zakwalifikowało się Audi i BMW. Są to auta znane przede wszystkim ze sportowego charakteru. Znalazły się w nim natomiast Volkswageny (9,4% wszystkich kalkulacji), Ople (8,8%), Toyoty (8,3%), Renault (6,9%) i Fordy (6,7%), wśród których łatwiej znaleźć niewielkie miejskie auta z małą pojemnością silnika. Może mieć to bezpośrednie przełożenie na wysokość średniej składki OC wyliczonej dla tej grupy kierowców.

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Jakie marki najchętniej wybierają Polacy w podziale na województwa?

W podziale na województwa, nasz ranking najpopularniejszych w OC marek wygląda jeszcze inaczej. Przewagę stanowią Volkswageny, które zgłaszano najczęściej do ubezpieczenia w 9 województwach. W innych regionach sporą popularnością cieszyły się także Ople (5 województw).

WojewództwoNajczęściej ubezpieczana marka samochodu
dolnośląskieVolkswagen
kujawsko-pomorskieOpel
lubelskieAudi
lubuskieVolkswagen
łódzkieOpel
małopolskieOpel
mazowieckieToyota
opolskieVolkswagen
podkarpackieOpel
podlaskieVolkswagen
pomorskieVolkswagen
śląskieOpel
świętokrzyskieVolkswagen
warmińsko-mazurskieVolkswagen
wielkopolskieVolkswagen
zachodniopomorskieVolkswagen
Na podstawie kalkulacji użytkowników kalkulatora OC i AC rankomat.pl w I kwartale 2023 r. 

Jakie modele samochodów zgłaszamy najczęściej do ubezpieczenia OC?

Na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wytypowaliśmy również najczęściej ubezpieczane modele samochodów. Okazuje się, że przeważają wśród nich pojazdy kilkunastoletnie, o pojemności silnika do 2,0 l.

Najczęściej ubezpieczane modele samochodów w I kw. 2023 r.

Po podziale modeli samochodów według największej popularności w poszczególnych województwach okazało się, że w zachodniej Polsce króluje Volkswagen Golf natomiast w centralnej zdecydowana większość kierowców zgłasza do ubezpieczenia Opla Astrę.

Najczęściej ubezpieczane modele samochodów w I kw. 2023 r.

Jaki jest wiek samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia?

Zdecydowana większość osób, które korzystały w I kwartale 2023 r. z kalkulatora rankomat.pl, szukała taniego OC na samochód w wieku 11-20 lat. Dwukrotnie mniej użytkowników naszej porównywarki posiadało pojazdy wyprodukowane w ostatniej dekadzie.

Wiek samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia w I kw. 2023 r.

Najstarsze ubezpieczane modele (wyprodukowane przed 1993 r.) to przede wszystkim: Volkswagen Golf, Audi 80 i Mercedes Benz 124, natomiast najmłodsze: Opel Astra, Skoda Octavia, Ford Focus i Toyota Yaris.

Skąd pochodzą ubezpieczane pojazdy?

W I kwartale 2023 r. z porównywarki rankomat.pl skorzystało najwięcej właścicieli samochodów sprowadzonych z zagranicy (Europa 50,7%).

Pochodzenie samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia w I kwartale 2023 r.
Polska45,5%
Europa50,7%
USA / Kanada2,3%
inne1,5%

Czym zasilane są samochody polskich kierowców?

Najwięcej ubezpieczanych w I kwartale br. silników samochodów było zasilanych benzyną (43,3%) i olejem napędowym (40,5%). Ekologiczne pojazdy elektryczne stanowiły natomiast najmniejszy odsetek aut zgłaszanych do OC: zaledwie 1,8% (w tym hybrydy: 1,6% i elektryczne 0,2%).

Rodzaj paliwa w najczęściej ubezpieczanych autach w I kwartale 2023 r.

Jaką pojemność silnika miały auta ubezpieczane w I kwartale 2023 roku?

Polscy kierowcy ubezpieczają najczęściej samochody z silnikami o pojemności od 1,1 l do 2,0 l oraz od 2,1 l do 3,0 l (odpowiednio: 82,3% i 10,7% kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl). Najmniej osób wybiera natomiast auta z największym silnikiem powyżej 5 l (0,2%).

Pojemność silnika w ubezpieczanych samochodach
do 1,0 l4,8%
1,1 l do 2,0 l82,3%
2,1 l do 3,0 l10,7%
3,1 l do 4,0 l1,4%
4,1 l do 5,0 l0,6%
5,1 l lub więcej0,2%

Ile kosztuje OC najczęściej ubezpieczanych pojazdów?

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny składki zwracają uwagę nie tylko na dane kierowcy, ale również rodzaj ubezpieczanego samochodu, przy czym każdy z wymienionych wyżej elementów może mieć znaczny wpływ na cenę OC. Przykładowo, za ubezpieczenie kilkunastoletniego auta płacimy z reguły więcej niż za OC nowego pojazdu.

OC najczęściej ubezpieczanych aut w I kw. 2023 roku

W okresie od stycznia do marca br. OC najczęściej ubezpieczanych aut w wieku 11-20 lat kosztowało średnio 507 zł i było o 3,5% droższe od średniej w całym kraju. Oferty bardzo zbliżone do przeciętnej ceny wyliczonej dla ogółu kierowców otrzymywali natomiast właściciele samochodów marki Volkswagen i aut sprowadzonych z zagranicy.

Chcesz przekonać się, jakie oferty OC i AC Twojego samochodu możesz uzyskać od kilkunastu największych ubezpieczycieli w Polsce? Skorzystaj z naszej porównywarki 

Porównaj ceny OC i AC

Co warto wiedzieć

 • W I kwartale 2023 r. użytkownicy porównywarki rankomat.pl zgłaszali najczęściej do ubezpieczenia samochody marki Volkswagen, Opel, Ford i Audi.
 • Modele samochodów ubezpieczane głównie przez polskich kierowców to: Opel Astra, Volkswagen Golf, Volkswagen Passat i Audi A4.
 • Największy odsetek pojazdów zgłaszanych do ubezpieczenia to auta zasilane benzyną (43,3% wszystkich kalkulacji) i olejem napędowym (40,5%).
 • Zdecydowana większość właścicieli pojazdów deklarowała w I kwartale 2023 r. że ich samochód posiada silnik o pojemności od 1,1 l do 2,0 l (82,3%).

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje OC najczęściej ubezpieczanych marek samochodów?

  W I kwartale 2023 r. użytkownicy porównywarki rankomat.pl zgłaszali najczęściej do ubezpieczenia samochody marki Volkswagen (średnia cena OC: 485 zł), Opel (474 zł), Audi (539 zł) i Ford (486 zł). Spośród 11 najpopularniejszych marek najdroższe polisy kupowali kierowcy BMW (600 zł), a najtańsze Toyoty (464 zł).

 2. Czy na cenę OC wpływa pojemność silnika?

  Tak. Jest to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas wyliczania składki OC. Z reguły, im pojemność silnika jest wyższa, tym więcej kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. Przykładowo, w I kwartale br. właściciele aut z silnikami o pojemności powyżej 5 l płacili za OC średnio 634 zł, natomiast kierowcy pojazdów z małym silnikiem (do 1 l) wydawali w tym czasie na obowiązkowe OC tylko 399 zł.

 3. Jakie modele samochodów ubezpieczają najczęściej młodzi kierowcy?

  W I kw. 2023 r. pierwsze miejsce na liście samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia przez osoby w wieku 18-25 lat zajmuje BMW seria 3 z 2007 r., a kolejne Volkswagen Golf z 1999 r. i Audi A4 z 2008 r. Co ciekawe, marka BMW i Audi nie pojawia się w czołówce najpopularniejszych w przypadku osób starszych (powyżej 55 lat). W ich posiadaniu znajdują się zazwyczaj (w kolejności od najpopularniejszych): Opel Astra, Volkswagen Golf i Toyota Yaris.

 4. Jakie samochody najczęściej kupują Polacy w 2023 roku?

  Po czterech miesiącach 2023 roku największy wzrost liczby rejestracji nowych samochodów osobowych zanotował Lexus (+160,8%). Oczywiście, nie jest to najpopularniejsza w Polsce marka. Pod tym względem prym wiedzie Toyota (32 tys. nowych rejestracji), Skoda (17 tys.) i Kia (11,8 tys.). Z kolei największy spadek sprzedaży zaliczył Ford (-30,2%) – wynika z raportu instytutu Samar. Jeśli chodzi o najczęściej rejestrowane modele aut, to zdecydowanym liderem jest Toyota z modelem: Corolla (ok. 6,9 tys. szt.), Yaris Cross (6,3 tys.) i Yaris (5,9 tys.).
 5. Jaka marka samochodu jest najpopularniejsza w Polsce?

  Do najpopularniejszych w Polsce marek nowych samochodów osobowych zaliczyć można Toyotę, Skodę i Kia. Po czterech miesiącach 2023 roku (styczeń – kwiecień) zanotowały one od 12 tys. do 32 tys. rejestracji. Na rynku wtórnym królują za to Volkswageny, Ople, Fordy i Audi. W I kwartale 2023 r. aż 33,5% użytkowników porównywarki rankomat.pl deklarowało własność samochodu jednej z powyższych marek.
 6. Co to jest CEPiK i jakie dane gromadzi?

  Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) stanowi bazę informacji o pojazdach, ich właścicielach i kierowcach. Gromadzone są w niej m.in. takie dane pojazdu jak marka, model, pojemność i moc silnika, liczba miejsc, informacje o dokumentach pojazdu, badaniu technicznym i stanie licznika, a także - jeśli takie zdarzenia wystąpiły - o kradzieży, odnalezieniu, wyrejestrowaniu czy zbyciu. Centralna ewidencja pojazdów zawiera także informacje o obecnym i poprzednich posiadaczach pojazdów oraz kierowcach, m.in. ich dane osobowe, informacje o posiadanych i odebranych dokumentach prawa jazdy oraz o dodatkowych uprawnieniach (np. do przewozu niebezpiecznych towarów).