Z każdym rokiem rośnie sprzedaż nowych samochodów, jednak wciąż najwięcej polskich kierowców jeździ kilkunastoletnimi lub starszymi pojazdami. Od początku 2019 r. aż 72,3% użytkowników porównywarki rankomat.pl szukało najtańszego OC właśnie na takie auto.

kobieta i mężczyzna stoją przy samochodzie
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/jakimi-autami-jezdza-polacy

Wiek pojazdu to tylko jeden z wielu obszarów który zbadaliśmy, aby dowiedzieć się czym jeżdżą Polacy. Na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wytypowaliśmy najczęściej ubezpieczane w 2019 roku modele samochodów, ich pochodzenie oraz rodzaj tankowanego paliwa. Sprawdziliśmy również, jakie auta posiadają przedstawiciele wybranych grup kierowców.

Jakie marki pojazdów najczęściej ubezpieczają Polacy?

Na polskich drogach od lat królują Volkswageny, Ople i Audi. Od stycznia do lipca 2019 roku aż 28,2% właścicieli takich pojazdów szukało najtańszego OC w porównywarce rankomat.pl.

Najczęściej ubezpieczane marki samochodów

Okazuje się jednak, że upodobania kierowców względem danej marki różnią się nieco, w zależności od ich płci oraz wieku.

Na TOP liście najczęściej ubezpieczanych przez kobiety aut znalazły się (w kolejności od najpopularniejszych): Opel, Volkswagen, Ford, Renault, Audi. Mężczyźni zgłaszali natomiast do ubezpieczenia najwięcej Volkswagenów, Opli, Audi, Fordów i BMW.

Samochody marki BMW są ubezpieczane głównie przez młodych kierowców (18-25 lat). Aż 11,6% osób z tej grupy wiekowej szukało najtańszego OC na taki samochód, a w rankingu popularności wyprzedziło je tylko Audi (11,9%). Na dalszych pozycjach znalazł się Volkswagen (10,9%),Opel (9,6%) i Ford (6,1%).

Co ciekawe, u starszych kierowców (osoby powyżej 55 lat),  do czołówki najpopularniejszych pojazdów nie zakwalifikowało się Audi i BMW, czyli auta znane przede wszystkim ze sportowego charakteru. W TOP 5 znalazły się za to: Volkswagen (10% wszystkich kalkulacji),Opel (9,8%),Ford (7,2%),Renault (7,2%),Toyota (6,3%) i Fiat (5,3%)

Jakie modele samochodów zgłaszamy najczęściej do ubezpieczenia OC?

Na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wytypowaliśmy również najczęściej ubezpieczane modele samochodów. Okazuje się, że przeważają wśród nich pojazdy kilkunastoletnie, o pojemności silnika poniżej 2,0 l.

Najczęściej ubezpieczane modele samochodów

Jaki jest wiek aut zgłaszanych do ubezpieczenia?

Zdecydowana większość osób, które korzystały w 2019 r. z kalkulatora rankomat.pl, szukała taniego OC na samochód w wieku 11-20 lat. Dwukrotnie mniej użytkowników naszej porównywarki posiadała pojazdy wyprodukowane w ostatniej dekadzie.

Wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia

Najstarsze ubezpieczane modele (wyprodukowane przed 1994 r.) to przede wszystkim: Volkswagen Golf, Mercedes Benz 124, Audi 80, BMW seria3 i Opel Astra. Najwięcej takich pojazdów można spotkać na drogach woj. lubelskiego (2,7%) a najmniej w mazowieckim i śląskim (1,6%).

Najstarsze samochody (powyżej 25 lat) są często w posiadaniu młodych kierowców. W 2019 roku taniego OC na takie auto szukało 3,4% osób w wieku 18-25 lat. Dla porównania, w grupie seniorów (powyżej 55 lat) odsetek ten wyniósł zaledwie 1,7%.

Skąd pochodzą ubezpieczane pojazdy?

Od początku 2019 roku z porównywarki rankomat.pl skorzystało najwięcej właścicieli samochodów sprowadzonych z zagranicy (58,4% z Europy, USA oraz Kanady).

pochodzenie pojazdów zgłaszanych do ubezpieczenia

Jakie paliwo tankują najczęściej polscy kierowcy?

Najwięcej ubezpieczanych w 2019 roku samochodów było zasilanych benzyną (44,2%) i olejem napędowym (38,4%). Ekologiczne pojazdy elektryczne stanowiły natomiast najmniejszy odsetek aut zgłaszanych do OC: zaledwie 0,1%.

Jakie paliwo tankujemy najczęściej

Jaka pojemność silnika jest najpopularniejsza w 2019 roku?

Polscy kierowcy ubezpieczają najczęściej samochody z silnikami o pojemności 1,6 do 1,9 l oraz 2,0 do 2,5 l (odpowiednio: 36,5% i 27,9% kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl). Najmniej osób wybiera natomiast auta z największym silnikiem (3,4%).

Pojemność silnika w ubezpieczanych samochodach

Ile kosztuje OC najczęściej ubezpieczanych pojazdów?

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny składki zwracają uwagę nie tylko na dane kierowcy, ale również rodzaj ubezpieczanego samochodu, przy czym każdy z wymienionych wyżej elementów może mieć znaczny wpływ na cenę OC. Przykładowo, za ubezpieczenie kilkunastoletniego auta płacimy z reguły więcej niż za OC nowego pojazdu.

Najczęściej ubezpieczane pojazdy a cena OC

W okresie od stycznia do lipca br. OC najczęściej ubezpieczanych aut w wieku 11-20 lat kosztowało średnio 717 zł i było o 4,7% droższe od średniej w całym kraju. Więcej niż ogół kierowców, za obowiązkowe polisy płacili także właściciele aut pochodzących z zagranicy.