Z każdym rokiem rośnie sprzedaż nowych samochodów, jednak wciąż najwięcej polskich kierowców jeździ kilkunastoletnimi lub starszymi pojazdami. W III kwartale 2021 r. aż 71% użytkowników porównywarki rankomat.pl szukało najtańszego OC właśnie na takie auto.

Wiek pojazdu to tylko jeden z wielu obszarów który zbadaliśmy, aby dowiedzieć się czym jeżdżą Polacy. Na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wytypowaliśmy najczęściej ubezpieczane w III kwartale 2021 roku modele samochodów, ich pochodzenie oraz rodzaj tankowanego paliwa. Sprawdziliśmy również, jakie auta posiadają przedstawiciele wybranych grup kierowców.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie marki pojazdów najczęściej ubezpieczają Polacy?

Na polskich drogach od lat królują Volkswageny, Ople, Fordy i Audi. Od lipca do września 2021 roku aż 35,5% właścicieli takich pojazdów szukało najtańszego OC w porównywarce rankomat.pl.

Najczęściej ubezpieczane marki samochodów

Okazuje się jednak, że upodobania kierowców względem danej marki różnią się nieco, w zależności od ich płci oraz wieku.

Na TOP liście najczęściej ubezpieczanych przez kobiety marek samochodów znalazły się (w kolejności od najpopularniejszych): Volkswagen, Opel, Ford, Renault, Toyota. Mężczyźni zgłaszali natomiast do ubezpieczenianajwięcej Volkswagenów, Audi, Opli, Fordów i BMW.

Samochody marki BMW są ubezpieczane głównie przez młodych kierowców (18-25 lat). W III kwartale br. 10,8% osób z tej grupy wiekowej szukało najtańszego OC na taki samochód. W rankingu popularności nieznacznie wyprzedziło je tylko Audi (11,9%) i Volkswagen (11,1%). Na dalszych pozycjach znalazł się Opel (9,4%) i Ford (6,5%).

U starszych kierowców, powyżej 55 lat, do czołówki najpopularniejszych pojazdów nie zakwalifikowało się Audi i BMW. Są to auta znane przede wszystkim ze sportowego charakteru. W TOP 5 znalazły się natomiast Volkswageny (10,3% wszystkich kalkulacji), Ople (9,7%), Fordy (7,3%), Renault (7,1%) i Toyoty (6,8%), wśród których łatwiej znaleźć niewielkie miejskie auta z małą pojemnością silnika. Może mieć to bezpośrednie przełożenie na wysokość średniej składki OC wyliczonej dla tej grupy kierowców

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Jakie modele samochodów zgłaszamy najczęściej do ubezpieczenia OC?

Na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wytypowaliśmy również najczęściej ubezpieczane modele samochodów. Okazuje się, że przeważają wśród nich pojazdy kilkunastoletnie, o pojemności silnika do 2,0 l.

Najczęściej zgłaszane do ubezpieczenia modele samochodów

Po podziale modeli samochodów według największej popularności w poszczególnych województwach okazało się, że w zachodniej Polsce króluje Volkswagen Golf natomiast w centralnej zdecydowana większość kierowców zgłasza do ubezpieczenia Opla Astrę.

Najczęściej ubezpieczane modele według województw

Jaki jest wiek samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia?

Zdecydowana większość osób, które korzystały w III kwartale 2021 r. z kalkulatora rankomat.pl, szukała taniego OC na samochód w wieku 11-20 lat. Dwukrotnie mniej użytkowników naszej porównywarki posiadała pojazdy wyprodukowane w ostatniej dekadzie.

Wiek pojazdów zgłaszanych do ubezpieczenia

Najstarsze ubezpieczane modele (wyprodukowane przed 1991 r.) to przede wszystkim: Volkswagen Golf, Mercedes Benz 124 i Audi 80, natomiast najmłodsze: Opel Astra, Ford Focus, Skoda Octavia i Toyota Corolla.

Skąd pochodzą ubezpieczane pojazdy?

W III kwartale 2021 r. z porównywarki rankomat.pl skorzystało najwięcej właścicieli samochodów sprowadzonych z zagranicy (w sumie 59,5%).

Pochodzenie samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia w III kwartale 2021 r.
Polska40,5%
Europa55,1%
USA / Kanada2,4%
inne2,1%

Czym zasilane są samochody polskich kierowców?

Najwięcej ubezpieczanych w III kwartale br. silników samochodów było zasilanych benzyną (43,5%) i olejem napędowym (40,8%). Ekologiczne pojazdy elektryczne stanowiły natomiast najmniejszy odsetek aut zgłaszanych do OC: zaledwie 1,3% (w tym hybrydy: 1,1% i elektryczne 0,2%).

Najczęściej tankowane paliwo

Jaką pojemność silnika miały auta ubezpieczane w III kwartale 2021 roku?

Polscy kierowcy ubezpieczają najczęściej samochody z silnikami o pojemności 1,6 l do 1,9 l oraz 2,0 l do 2,5 l (odpowiednio: 34,6% i 29,5% kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl). Najmniej osób wybiera natomiast auta z największym silnikiem powyżej 3 l (2,8%).

Pojemność silnika w ubezpieczanych samochodach
do 1,0 l4,3%
1,1 l do 1,5 l24,4%
1,6 l do 1,9 l34,6%
2,0 l do 2,5 l29,5%
2,6 l do 3,0 l4,3%
3,1 l lub więcej2,8%

Ile kosztuje OC najczęściej ubezpieczanych pojazdów?

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny składki zwracają uwagę nie tylko na dane kierowcy, ale również rodzaj ubezpieczanego samochodu, przy czym każdy z wymienionych wyżej elementów może mieć znaczny wpływ na cenę OC. Przykładowo, za ubezpieczenie kilkunastoletniego auta płacimy z reguły więcej niż za OC nowego pojazdu.

Najczęściej ubezpieczane samochody a cena OC

W okresie od lipca do września br. OC najczęściej ubezpieczanych aut w wieku 11-20 lat kosztowało średnio 628 zł i było o 4% droższe od średniej w całym kraju. Oferty bardzo zbliżone do przeciętnej ceny wyliczonej dla ogółu kierowców otrzymywali natomiast właściciele samochodów marki Volkswagen.

Co warto wiedzieć

 • W III kwartale 2021 r. użytkownicy porównywarki rankomat.pl zgłaszali najczęściej do ubezpieczenia samochody marki Volkswagen, Opel, Ford i Audi.
 • Modele samochodów ubezpieczane głównie przez polskich kierowców to: Opel Astra, Volkswagen Golf, Volkswagen Passat i Audi A4.
 • Największy odsetek pojazdów zgłaszanych do ubezpieczenia to auta zasilane benzyną (43,5% wszystkich kalkulacji) i olejem napędowym (40,8%).
 • Zdecydowana większość właścicieli pojazdów deklarowała w III kwartale 2021 r. że ich samochód posiada silnik o pojemności od 1,6 l do 2,5 l (64,1%).

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje OC najczęściej ubezpieczanych marek samochodów?

  W III kwartale 2021 r. użytkownicy porównywarki rankomat.pl zgłaszali najczęściej do ubezpieczenia samochody marki Volkswagen (średnia cena OC: 600 zł), Opel (589 zł), Ford (595 zł) i Audi (660 zł). Spośród 11 najpopularniejszych marek najdroższe polisy kupowali kierowcy BMW (730 zł), a najtańsze Toyoty (543 zł).
 2. Czy na cenę OC wpływa pojemność silnika?

  Tak. Jest to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas wyliczania składki OC. Z reguły, im pojemność silnika jest wyższa, tym więcej kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. Przykładowo, w III kwartale br. właściciele aut z silnikami o pojemności powyżej 3 l płacili za OC średnio 746 zł, natomiast kierowcy pojazdów z małym silnikiem (do 1 l) wydawali w tym czasie na obowiązkowe OC tylko 487 zł.

 3. Jakie modele samochodów ubezpieczają najczęściej młodzi kierowcy?

  W III kw. 2021 r. pierwsze miejsce na liście samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia przez osoby w wieku 18-25 lat zajmuje BMW seria 3, a kolejne Volkswagen Golf i Audi A4. Co ciekawe, model BMW i Audi nie pojawia się w czołówce najpopularniejszych w przypadku osób starszych (powyżej 55 lat). W ich posiadaniu znajdują się zazwyczaj (w kolejności od najpopularniejszych): Opel Astra, Volkswagen Golf i Volkswagen Passat.