×
temu
Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Rejestracja pojazdu

Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek jego zarejestrowania w ciągu 30 dni od zakupu. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z polskiego prawa, a dokładnie z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Prowadzenie ewidencji wszystkich samochodów będących aktualnie w użytkowaniu ma na celu nie tylko określenie rozmiaru parku pojazdów w Polsce, co z kolei pomaga w dostosowaniu do niego infrastruktury drogowej. Dzięki obowiązkowi rejestracji pojazdów są one również kontrolowane pod kątem tego, czy nadają się do dopuszczenia do ruchu drogowego.  Przymierzasz się do rejestracji samochodu? A może dopiero planujesz zakup auta i chcesz dobrze przygotować się do formalności, które Cię czekają? W tym miejscu zebraliśmy solidne podstawy, dzięki którym szybko rozeznasz się w temacie i pokonasz prawne zawiłości związane z zakupem i rejestracją pojazdów. Sprawdź. 

Rejestracja pojazdu – co mówią przepisy? 

Przepisy dotyczące rejestracji pojazdu zmieniły się nieco w ostatnich latach – a większość z nich na korzyść właścicieli samochodów. W 2022 roku zniesiono obowiązek posiadania karty pojazdu przy rejestracji, jak również umieszczania nalepki kontrolnej na szybie nowego auta. Kierowcom przyniosło to oszczędność rzędu 19 zł (samochody kupione w Polsce) lub nawet 94,5 zł (samochody sprowadzone z zagranicy).  

W tym samym roku umożliwiono również zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego nawet wtedy, gdy auto było pierwotnie zarejestrowane w innym mieście. Zmiany w przepisach zaszły również w 2023 roku, kiedy to zniesiono opłatę ewidencyjną, która dodatkowo pomniejszyła kwotę do zapłaty za rejestrację pojazdu. 

2024 rok okazał się jednak bardziej znaczący pod tym względem. Od 1 stycznia tego roku wprowadzono obowiązek nie tylko zgłoszenia faktu nabycia samochodu, lecz również jego rejestracji. Choć zmiana może wydawać się niewielka, w rzeczywistości okazuje się znacząca. Nowy właściciel pojazdu musi dokonać rejestracji w ciągu 30 dni od wejścia w jego posiadanie, a jeśli prowadzi działalność polegającą na obrocie samochodami – w ciągu 90 dni. Niedotrzymanie tego terminu grozi poważnymi konsekwencjami administracyjnymi. 

Co jeszcze mówią o rejestracji samochodu ustawa Prawo o ruchu drogowym i pozostałe akty prawne, które regulują tę kwestię? Przygotowaliśmy szereg wskazówek, które wyjaśniają zawiłe kwestie formalne w przystępny sposób. Sprawdź, a pozbędziesz się wszystkich wątpliwości i nie zmarnujesz czasu, stojąc w kolejkach w urzędach. 

Co jest potrzebne do rejestracji pojazdu? 

Rejestracją pojazdów zajmuje się wydział komunikacji właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Aby dopełnić niezbędnych formalności, należy udać się na miejsce, zabierając ze sobą: 

 • wniosek o rejestrację pojazdu, 
 • dowód własności pojazdu (np. faktura VAT, umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny), 
 • dokument tożsamości, 
 • dowód rejestracyjny, 
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana), 
 • potwierdzenie posiadania aktualnego ubezpieczenia OC, 
 • zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów (dla wszystkich pojazdów poza nowymi), 
 • tablice rejestracyjne, 
 • potwierdzenie opłacenia podatku PCC. 

Nieco więcej formalności wiąże się z rejestracją pojazdu sprowadzonego z zagranicy. W takim przypadku będziesz potrzebować dodatkowo dowodu opłacenia akcyzy, dowodu odprawy celnej i tłumaczenia dokumentów. Jeśli ubezpieczasz auto zabytkowe musisz mieć również białą kartę. 

Chociaż wniosek o rejestrację samochodu można pobrać bezpośrednio w urzędzie i wypełnić na miejscu, jest to mało wygodne. Równie dobrze możesz pobrać nasz uniwersalny wzór, wydrukować go i wypełnić w domu – a później odwiedzić wydział komunikacji z kompletem gotowych dokumentów i zaoszczędzić na czasie. W poniższych artykułach znajdziesz też wskazówki, jak prawidłowo wypełnić taki wniosek. Sprawdź, a na pewno nie dojdzie do żadnej pomyłki. 

Rejestracja pojazdu używanego a kupionego w salonie 

Między rejestracją pojazdu nowego i używanego jest kilka istotnych różnic. Najważniejszą jest bez wątpienia to, że nie masz jeszcze dowodu rejestracyjnego ani tablic rejestracyjnych – nie są zatem wymagane do rozpoczęcia tego procesu. Trzeba też pamiętać, że auto z salonu przechodzi pierwsze badanie techniczne dopiero po 3 latach od pierwszej rejestracji, więc nie będzie Ci też potrzebne zaświadczenie z SKP. Musisz za to przedstawić na miejscu świadectwo homologacji, które dostaniesz w salonie podczas odbioru auta. 

Jak przebiega rejestracja pojazdu w urzędzie? 

Zarejestrowanie pojazdu to prosty proces, który zawsze przebiega zgodnie z ustalonym schematem. Przyjrzyj mu się, a nic Cię nie zaskoczy. 

 1. Skompletuj wszystkie niezbędne dokumenty, żeby później nie wracać do urzędu. 
 2. Upewnij się, że auto ma ważne badania techniczne i OC. 
 3. Odwiedź wydział komunikacji właściwy Twojemu miejscu zamieszkania. 
 4. Wypełnij wniosek o rejestrację pojazdu (chyba że udało Ci się to zrobić już w domu), 
 5. Złóż wniosek o rejestrację pojazdu wraz z wymaganymi dokumentami. 
 6. Ureguluj opłaty rejestracyjne. 
 7. Gdy dostaniesz komunikat o tym, że dowód rejestracyjny jest gotowy, odbierz go. 

Na załatwienie wszystkich formalności i wydanie dowodu rejestracyjnego przyjdzie Ci poczekać ok. 30 dni. 

Rejestracja pojazdu stała vs. czasowa – czym się różnią? 

Rejestracja pojazdu kojarzy się z permanentnym procesem, czyli z potwierdzeniem jego posiadania na stałe poprzez wpisanie danych właściciela do dowodu rejestracyjnego. Samochód może jednak zostać zarejestrowany na krótszy okres – maksymalnie 30-dniowy.  

Czasowa rejestracja pojazdu jest możliwa wtedy gdy chcesz: 

 • wywieźć auto za granicę, 
 • przejechać samochodem z miejsca jego zakupu na terenie Polski, 
 • przejechać do warsztatu lub stacji kontroli pojazdów, 
 • jeździć samochodem zanim dostanie nowe tablice rejestracyjne. 

Ile kosztuje rejestracja pojazdu? 

To, ile zapłacisz przy rejestracji pojazdu, zależy od wielu czynników, a w szczególności od tego, czy potrzebujesz nowych tablic rejestracyjnych. Jeśli tak, zapłacisz za to odpowiednio 160 zł lub 1080 zł, w zależności od tego, czy wybierzesz zwykłe czy indywidualne tablice rejestracyjne. Jeśli rejestrujesz samochód zabytkowy i chcesz nowe tablice rejestracyjne, będzie Cię to kosztować 180 zł. 

Obecnie nie masz jednak takiego obowiązku. Tablice rejestracyjne mogą pozostać bez zmiany niezależnie od tego, z jakiego regionu Polski pochodzi samochód. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, rejestracja auta będzie wiązała się z wydatkiem rzędu 80 zł (rejestracja z wydaniem pozwolenia czasowego) lub 66,5 zł (rejestracja bez pozwolenia czasowego. 

W tej kwestii mogą pojawić się także inne, dodatkowe opłaty. O wszystkich przypadkach opowiadamy w naszych poradnikach. 

Co grozi za niezarejestrowanie pojazdu lub przekroczenie terminu? 

Obecnie niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Świeżo upieczony właściciel samochodu, który zrobi to celowo lub z roztargnienia, musi liczyć się z karą administracyjną w wysokości: 

 • 500 zł za niezarejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni, jeśli jesteś osobą fizyczną, 
 • 1000 zł za niezarejestrowanie samochodu w ciągu 180 dni, jeśli jesteś osobą fizyczną, 
 • 1000 zł za niezarejestrowanie samochodu w ciągu 90 dni, jeśli jesteś przedsiębiorcą, 
 • 2000 zł za niezarejestrowanie samochodu w ciągu 180 dni, jeśli jesteś przedsiębiorcą. 

Termin płatności kary wynosi 14 dni i nie można się od niej odwołać. 

Chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących rejestracji pojazdu? W tej kategorii znajduje się wiele artykułów, które dostarczą Ci wartościowej wiedzy na ten temat. Sprawdź i przekonaj się, jak prawidłowo załatwić wszystkie formalności, a z pewnością unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji zapominalstwa. 

Rozwiń

Najczęściej zadawane pytania:

Najczęściej zadawane pytania:
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego