OC graniczne powinieneś wykupić, jeśli wyjeżdżasz samochodem do jednego z krajów, w którym obowiązuje Zielona Karta, a jednocześnie zapomniałeś wyrobić ten dokument. W razie braku Zielonej Karty ubezpieczenie graniczne przy wjeździe do Polski muszą również zakupić m.in. właściciele pojazdów zarejestrowanych poza UE (np. z Ukrainy). Ile to kosztuje?

OC to obowiązkowa polisa komunikacyjna nie tylko w Polsce. Niektóre kraje w Unii Europejskiej będą honorowały ubezpieczenie kupione przez Ciebie w Polsce, do innych będzie trzeba postarać się o Zieloną Kartę lub OC graniczne. Jak działa ta ostatnia polisa i gdzie można ją wykupić? Sprawdzamy jak wygląda kwestia OC granicznego przy wyjeździe do innego kraju, ale również dla tych, którzy chcą wjechać na teren Polski.

W Polsce bezpłatne OC graniczne dla obywateli Ukrainy oferują cztery towarzystwa ubezpieczeniowe. Uchodźcy mogą bezpłatnie otrzymać krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu ważne 30 dni na przejściu granicznym lub u jednego z agentów współpracujących z ubezpieczycielami na terenie całej Polski.

Czym jest OC graniczne samochodu?

Ubezpieczenie graniczne auta jest tymczasową polisą komunikacyjną. Podobnie jak klasyczne OC w Polsce chroni kierowcę przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone przez niego na terytorium innego państwa.

OC graniczne może być potrzebne:

  • Polakom, którzy podróżują samochodem do państw niebędących członkami Unii Europejskiej lub krajów strefy Zielonej Karty, jeśli przed wyjazdem za granicę nie wyrobili Zielonej Karty w towarzystwie ubezpieczeniowym, gdzie aktualnie mają wykupioną polisę OC.
  • Polakom podróżującym samochodem do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej i strefy Zielonej Karty, więc przy wjeździe na ich terytorium trzeba obowiązkowo wykupić dodatkowe ubezpieczenie OC graniczne (np. Kosowo).
  • Cudzoziemcom i właścicielom pojazdów, które są zarejestrowane poza terytorium Unii Europejskiej i sty Zielonej Karty, jeśli przekraczają polską granicę bez Zielonej Karty.

Czym się różni OC graniczne od Zielonej Karty?

Ubezpieczenie graniczne można kupić bezpośrednio przy przekraczaniu samochodem granicy innego kraju, a Zielonej Karty nie. Z kolei Zieloną Kartę w większości towarzystw ubezpieczeniowych, w których aktualnie właściciel pojazdu ma wykupione OC, można wyrobić bezpłatnie.

Zwykle ubezpieczenie graniczne muszą wykupić kierowcy, którzy przed wyjazdem samochodem za granicę zapomnieli wyrobić Zieloną Kartę. Warto to zrobić przynajmniej kilka tygodni przed podróżą. Niektóre towarzystwa wydadzą dokument od razu, a w innych może to zająć nieco dłużej.

Zobacz więcej: Zielona Karta - co to jest i gdzie jest potrzebna?

Darmowe ubezpieczenie OC graniczne samochodu dla uchodźców z Ukrainy

W Polsce zgodnie z przepisami każdy pojazd mechaniczny (samochód osobowy, motocykl lub ciężarówka) zarejestrowany poza Unią Europejską musi zostać objęty ochroną w ramach Zielonej Karty. Jest to dokument potwierdzający ubezpieczenie auta w kraju jego rejestracji (np. w Ukrainie). Jeśli właściciel pojazdu nie ma Zielonej Karty, musi przy przekraczaniu polskiej granicy wykupić ubezpieczenie OC graniczne.

Aby wspomóc uchodźców, polskie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują właścicielom pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie darmowe, krótkoterminowe ubezpieczenie OC graniczne ważne 30 dni. Bez konieczności zakupu polisy można bezpłatnie ubezpieczyć samochód na miesiąc w następujących firmach:

  • Allianz – ubezpieczyciel oferuje darmowe OC graniczne ważne 30 dni właścicielom pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie. Ubezpieczenie można kupić u jednego ze 100 pośredników w pasie granicznym lub u jednego z agentów Allianz w całej Polsce. Towarzystwo uruchomiło również serwis z poradami prawnymi oraz psychologicznymi skierowany do ukraińskich klientów grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowotnego pod numerem telefonu: 22 564 06 61.
  • Ergo Hestia – ubezpieczyciel oferuje właścicielom pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie darmowe OC graniczne ważne 30 dni. Ubezpieczenie samochodu można kupić u agentów firmy na przejściach granicznych lub poprzez infolinię pod numerem telefonu: +48 58 766 34 04, która działa 24/7 i jest obsługiwana przez konsultantów mówiących po polsku i ukraińsku.
  • PZU – ubezpieczyciel oferuje bezpłatne OC graniczne właścicielom pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie. Ubezpieczenie samochodu można kupić u agentów PZU na przejściach granicznych lub za pośrednictwem infolinii pod numerem: +48 22 505 15 63. W załatwieniu formalności pomogą konsultanci mówiący w języku polskim i ukraińskim.
  • Warta – właściciele pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie mogą otrzymać bezpłatne OC graniczne ważne 30 dni u agentów Warty na przejściach granicznych lub na terenie całej Polski.

Uwaga!

Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa z 12 marca 2022 r., Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) pokryje wszelkie szkody wyrządzone przez właścicieli pojazdów, które wynikają z darmowego ubezpieczenia OC granicznego dla uchodźców z tego kraju. Oznacza to, że UFG zajmie się wypłatą odszkodowań, świadczeń i kosztów wynikających z roszczeń z ubezpieczenia granicznego dla kierowców, którzy są obywatelami Ukrainy lub w momencie przekroczenia polskiej granicy mieli zalegalizowany pobyt w tym kraju i przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r.


Jednocześnie, jeśli szkoda na mieniu (m.in. uszkodzonym pojeździe) może zostać zaspokojona przez poszkodowanego z ubezpieczenia dobrowolnego (np. z autocasco), UFG pokryje ją tylko w części, w której nie może być zlikwidowana z dodatkowej polisy.

Samochodem do Wielkiej Brytanii – Zielona Karta czy OC graniczne?

Mogłoby się wydawać, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmianie ulegną zasady związane z poruszaniem się zagranicznym samochodem po tym kraju. Na szczęście w lipcu 2021 roku Komisja Europejska ratyfikowała dotychczasowe członkostwo Wielkiej Brytanii w Porozumieniu Wielostronnym Biur Narodowych Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Co to oznacza w praktyce?

Polacy podróżujący do Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej samochodem zarejestrowanym w Polsce muszą mieć tylko ważną polisę OC. Nie ma więc konieczności wyrabiania Zielonej Karty lub w razie jej braku zakupu ubezpieczenia granicznego.

Wyjazd autem za granicę – OC, Zielona Karta czy ubezpieczenie graniczne?

Przed wyjazdem samochodem za granicę należy sprawdzić, jakie ubezpieczenie jest wymagane w kraju, do którego się wybieramy. Na terytorium Unii Europejskiej i w 15 innych państwach, wystarczy polisa OC zakupiona w Polsce. Co ważne, potwierdzenie wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu kierowca musi mieć przy sobie za granicą.

Jeżeli kraj, do którego wybieramy się samochodem za granicę, należy do Systemu Zielonej Karty (ich lista znajduje się poniżej w artykule), to wystarczy przed wyjazdem wyrobić ten dokument w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym aktualnie mamy wykupioną polisę OC. Jednak jeśli nie mamy przy sobie Zielonej Karty przy przekraczaniu granicy, wówczas musimy zakupić ubezpieczenie graniczne.

Uwaga!

W Kosowie Zielona Karta nie jest honorowana. Jeśli wyjeżdżasz to tego kraju, specjalne ubezpieczenie OC musisz kupić na granicy. Jest ono wystawiane przez Związek Ubezpieczeń Kosova IAK (Insurance Association of Kosova). Najkrótszy okres, na który można wykupić ochronę to 14 dni. Służby sprawdzą ją, zanim przekroczysz granicę Kosowa razem z paszportem.

Na podstawie informacji z Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) przygotowaliśmy listę krajów z wyszczególnieniem - w których powinieneś mieć ważną polisę OC z Polski, gdzie musisz postarać się o Zieloną Kartę i kiedy konieczne jest OC graniczne.

Polskie ubezpieczenie OC obowiązuje w następujących krajach:

  • kraje członkowskie Unii Europejskiej i z Europejskiego Obszaru Gospodarczego,

  • Andora,

  • Bośnia i Hercegowina,

  • Czarnogóra,

  • Gibraltar,

  • Islandia,

  • Liechtenstein,

  • Monako,

  • Norwegia,

  • San Marino,

  • Serbia,

  • Szwajcaria,

  • Wielka Brytania,

  • Wyspa Man,

  • Wyspy Normandzkie,

  • Wyspy Owcze.

Zielona Karta lub jeśli nie wyrobiono jej przed wyjazdem za granicę – ubezpieczenie graniczne:

Ubezpieczenie graniczne:

  • Kraje nienależące do UE oraz Systemu Zielonej Karty (m.in. Kosowo)

Ile kosztuje OC graniczne?

Jeśli przed wyjazdem samochodem za granicę nie wyrobimy Zielonej Karty w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym aktualnie mamy wykupioną polisę OC, musimy zakupić ubezpieczenie graniczne przy wjeździe do 12 państw. 

Kraj

Cena ubezpieczenia
granicznego na 15 dni

Cena ubezpieczenia
granicznego na 30 dni

Albania

49 euro

65 euro

Białoruś

17 euro

25 euro

Kosowo

30 euro

41 euro

Maroko

57 euro

88 euro

Mołdawia

4,5 euro

7 euro

Macedonia Północna

50 euro

70 euro

Rosja

43 euro

65 euro

Turcja

42 euro

44 euro

Ukraina

9,2 euro

12 euro

Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Czy OC graniczne muszą mieć samochody wjeżdżające do Polski?

Ubezpieczenie graniczne muszą wykupić niektóre osoby wjeżdżające do Polski samochodem, który jest zarejestrowany w innym kraju. Każdy pojazd mechaniczny poruszający się po polskich drogach musi mieć ochronę ubezpieczeniową OC. 

Obecnie na podstawie Porozumienia Wielostronnego, w Polsce uznawana jest polisa OC dla pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na terytorium Unii Europejskiej oraz w 15 innych państwach.

Natomiast jeżeli do Polski kierowca chce wjechać samochodem zarejestrowanym w:

  • Albanii,
  • Azerbejdżanie,
  • Izraelu,
  • Iranie,
  • Macedonii Północnej,
  • Maroko,
  • Mołdawii,
  • Rosji,
  • Tunezji,
  • Turcji,

to musi przed wyjazdem wyrobić Zieloną Kartę.

Jednak jeśli nie ma przy sobie tego dokumentu, jest zmuszony zakupić OC graniczne.

Kto musi wykupić ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczenie graniczne kupują np. Polacy, jeśli na stałe mieszkają w innym państwie (np. Ukrainie) i mają zarejestrowany w nim samochód. Wówczas, gdy sporadycznie przyjeżdżają do Polski autem bez Zielonej Karty, przy przekraczaniu granicy są zmuszeni kupić OC graniczne.

Ubezpieczenie graniczne kupują również obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do Polski samochodem. Muszą zakupić OC graniczne, jeśli nie mają przy sobie Zielonej Karty.

Ubezpieczenie graniczne może okazać się przydatne, jeśli sprowadzamy samochód z zagranicy i chcemy wrócić nim samodzielnie na kołach. W takim przypadku zakup OC granicznego jest tańszy niż transport auta na lawecie i czekanie na rejestrację pojazdu, aby móc legalnie poruszać się nim po drogach.

Ubezpieczenie graniczne trzeba również kupić, jeżeli podczas pobytu w Polsce czy za granicą wygaśnie ważność Zielonej Karty lub wcześniej zakupionego OC granicznego.

Jak kupić polskie OC graniczne?

Zwykle przy przejściach granicznych zlokalizowane są całodobowe punkty, w których można zakupić ubezpieczenie graniczne. Jednak warto wcześniej kupić takie OC przez Internet, telefonicznie lub korzystając z usług jednego z polskich towarzystw ubezpieczeniowych

Wypowiedź eksperta

Zakup OC granicznego nie jest dużym wydatkiem. Ubezpieczenie samochodu osobowego można kupić od około 60 zł. Znacznie droższa może być jazda bez ważnej polisy OC. Zwłaszcza za granicą, gdzie kary za brak OC i wykroczenia drogowe są wyższe niż w Polsce.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Gdzie można kupić OC graniczne?

OC graniczne można kupić m.in. w następujących towarzystwach ubezpieczeniowych w Polsce:

  • Allianz,
  • PZU,
  • TUZ Ubezpieczenia,
  • Warta,
  • Wiener.

Jeśli natomiast po upływie okresu jego ważności obcokrajowiec zechce przedłużyć swój pobyt w Polsce, roczną polisę OC kupi je u agenta, w oddziale towarzystwa, telefonicznie, mailowo czy online. Najszybszym sposobem jest skorzystanie z internetowego kalkulatora OC i AC. Można w nim dopasować ofertę do siebie zarówno pod względem zakresu ochrony, jak i wysokości składki.

Co warto wiedzieć?

  1. Na terytorium Unii Europejskiej i 14 innych krajach wystarczy OC zakupione w Polsce. 
  2. Zieloną Kartę można wyrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym aktualnie mamy wykupioną polisę OC.
  3. Ubezpieczenie graniczne trzeba kupić przy przekraczaniu granicy samochodem, jeśli nie ma się wyrobionej Zielonek Karty.
  4. Ubezpieczenie graniczne jest obowiązkowe w Kosowie, ponieważ Zielona Karta nie jest w nim uznawana.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC graniczne

  1. Jak długo ważne jest krótkoterminowe ubezpieczenie OC graniczne dla uchodźców z Ukrainy?

    Krótkoterminowe ubezpieczenie OC graniczne, które bezpłatnie oferują cztery polskie towarzystwa ubezpieczeniowe dla właścicieli pojazdów zarejestrowanych na Ukrainie, jest ważne 30 dni. Po upływie tego terminu kierowca może przedłużyć ważność polisy o kolejne 30 dni lub 12 miesięcy.

  2. Od kiedy nie trzeba mieć Zielonej Karty w Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie?

    Od lipca 2021 r. Polacy podróżujący samochodem do Czarnogóry nie muszą mieć przy sobie Zielonej Karty, a od października również do Bośni i Hercegowiny (BiH). W przypadku tego drugiego kraju znacznie ułatwia to zwiedzanie autem Dubrownika w Chorwacji, ponieważ aby do niego dotrzeć trzeba przejechać przez terytorium BiH.

  3. Ile krajów należy do Systemu Zielonej Karty?

    Do Systemu Zielonej Karty należą Biura Narodowe Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 46 krajów. 38 z nich zawarło Porozumienie Wielostronne, dzięki czemu kierowcom przejeżdżającym przez ich terytorium wystarczy jedynie ważna polisa OC. Z kolei, w przypadku 10 pozostałych państw trzeba wyrobić Zieloną Kartę lub wykupić ubezpieczenie graniczne.

  4. Dlaczego za granicą trzeba mieć przy sobie potwierdzenie ważności polisy OC?

    W Polsce kierowcy nie muszą wozić a aucie potwierdzenia ważności polisy OC, ponieważ w razie kontroli drogowej policja aktualność ubezpieczenia może sprawdzić zdalnie. Jednak zagraniczne służby nie mają dostępu do polskich ewidencji, więc potwierdzeniem ważności OC jest papierowy dokument.