Jeśli samochód zarejestrowany w Ukrainie ma ważne OC wykupione w ukraińskim towarzystwie ubezpieczeniowym, aby poruszać się po polskich drogach musi mieć dodatkowo Zieloną Kartę. Z kolei, gdy kierowca nie ma tego dokumentu, należy zakupić ubezpieczenie graniczne.

Po wybuchu wojny w Ukrainie cztery towarzystwa ubezpieczeniowe oferują uchodźcom przybywającym z tego kraju na terytorium Polski samochodem bezpłatne OC graniczne ważne 30 dni. Po wygaśnięciu tej polisy obywatel Ukrainy musi samodzielnie zakupić ubezpieczenie OC na 12 miesięcy w jednej z firm oferujących ubezpieczenia komunikacyjne. Inaczej za brak OC grożą mu wysokie kary finansowe.  

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Czy ukraińskie OC jest ważne w Polsce? 

Jeśli poruszamy się po polskich drogach, należy mieć ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC PPM). Polisę OC musi mieć każdy pojazd mechaniczny, w tym m.in. samochód osobowy, motocykl lub ciągnik siodłowy. Jeżeli obywatele Ukrainy wykupili OC w swoim kraju, to aby podróżować autem po Polsce potrzebna będzie mu również Zielona Karta. Dokument stanowi potwierdzenie, że w razie doprowadzenia przez kierowcę do wypadku lub kolizji ukraiński ubezpieczyciel pokryje szkody spowodowane za granicą.

Zieloną Kartę wydaje ukraińskie towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym aktualnie właściciel samochodu ma wykupione ubezpieczenie OC. Dokument obowiązuje od 15 dni do 12 miesięcy. Jeśli, kierowca z Ukrainy ma ważne OC w swoim kraju i Zieloną Kartę, to może poruszać się po polskich drogach bez konieczności kupowania dodatkowego ubezpieczenia. Jednak co zrobić w razie braku Zielonej Karty?

Jak ubezpieczyć ukraińskie auto w Polsce? 

Jeśli kierowca ma wykupione ukraińskie ubezpieczenie, ale jednocześnie nie ma Zielonej Karty, to musi kupić OC graniczne w jednym z polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Tego typu polisa jest ważna od 30 dni do 12 miesięcy. OC graniczne można kupić w każdej firmie oferującej ubezpieczenia komunikacyjne na przejściach granicznych, bezpośrednio w placówce ubezpieczyciela lub jego przedstawiciela, czy za pośrednictwem infolinii.

Jednak po wybuchu wojny w Ukrainie, jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń cztery polskie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują uchodźcom z Ukrainy przybywającym do Polski samochodem bezpłatne krótkoterminowe OC graniczne ważne 30 dni. Za darmo ubezpieczenie mogą otrzymać obywatele Ukrainy lub osoby, które w chwili przekraczania polskiej granicy miały zalegalizowany pobyt w tym kraju i jednocześnie przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. Obecnie bezpłatnie OC graniczne ważne 30 dni zapewniają następujące firmy:

  • Allianz – bezpłatne OC graniczne mogą otrzymać właściciele samochodów zarejestrowanych w Ukrainie. Ubezpieczenie można uzyskać na przejściu granicznym u pośrednika Allianz lub w placówce firmy w całej Polsce. Ponadto towarzystwo uruchomiło infolinię z poradami prawnymi i psychologicznymi, która jest przeznaczona dla ukraińskich klientów grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowotnego pod numerem telefonu: 22 564 06 61.
  • Ergo Hestia – bezpłatne OC graniczne mogą otrzymać właściciele pojazdów, które są zarejestrowane w Ukrainie. Ubezpieczenie można uzyskać na przejściu granicznym u przedstawicieli Ergo Hestii lub telefonicznie pod numerem: +48 58 766 34 04. Infolinia jest dostępna 24h przez 7 dni w tygodniu, a jej obsługą zajmują się konsultanci mówiący w języku polskim i ukraińskim.
  • PZU – krótkoterminowe OC graniczne mogą otrzymać właściciele aut zarejestrowanych w Ukrainie. Ubezpieczenie można uzyskać u przedstawicieli PZU na przejściu granicznym lub telefonicznie pod numerem: +48 22 505 15 63. Infolinię obsługują konsultanci mówiący w języku polskim i ukraińskim.
  • Warta – bezpłatnie krótkoterminowe OC graniczne właściciele pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Ukrainie mogą otrzymać od przedstawicieli Warty na przejściach granicznych lub w placówkach firmy na terenie całej Polski.

Co kierowca z Ukrainy ma zrobić po upływie ważności bezpłatnego OC granicznego?

Kierowcy z Ukrainy muszą pamiętać, że otrzymane bezpłatnie krótkoterminowe OC graniczne ważne jest tylko 30 dni. Po upływie tego terminu ubezpieczenie samochodu traci ważność i nie przedłuża się automatycznie. Oznacza to, że aby nadal móc poruszać się autem po polskich drogach, obywatel Ukrainy musi samodzielnie wykupić OC komunikacyjne ważne 12 miesięcy w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

Wykupione ważne ubezpieczenie OC komunikacyjne musi mieć każdy pojazd mechaniczny w Polsce. W razie wykrycia braku ubezpieczenia samochodu z Ukrainy (np. podczas kontroli drogowej), kierowca może otrzymać wysoki mandat oraz dodatkową karę finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Ponadto, jeśli spowoduje wypadek lub kolizję drogową nieubezpieczonym autem, to za powstałe szkody sprawca będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Gdzie kierowca z Ukrainy może kupić ubezpieczenie OC? 

Po wygaśnięciu ważności krótkoterminowego ubezpieczenia granicznego ważnego 30 dni, kierowca z Ukrainy może samodzielnie zakupić standardowe OC ważne 12 miesięcy w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym w Polsce zajmującym się sprzedażą polis komunikacyjnych. W prosty sposób można to zrobić przez internet w kalkulatorze rankomat.pl, w którym są dostępne oferty kilkunastu firm. Po wypełnieniu prostego i intuicyjnego formularza można porównać ceny, wybrać najtańszą ofertę OC i dokonać płatności online. Następnie umowa ubezpieczenia samochodu zostanie wysłana na adres e-mail.

Uwaga!Przy zakupie ubezpieczenia OC samochodu z Ukrainy warto kierować się tylko jak najniższą ceną. OC komunikacyjne jest w Polsce regulowane ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, którego zakres ochrony jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Więc w razie spowodowania wypadku lub kolizji przez kierowcę z Ukrainy poszkodowani otrzymają taką samą pomoc niezależnie, w której firmie było ubezpieczone auto. Jednak różnice w cenach OC w zależności od towarzystwa mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Jaka kara grozi za jazdę po polskich drogach bez OC i Zielonej Karty? 

Jeśli kierowca z Ukrainy zostanie przyłapany (np. podczas kontroli drogowej) na poruszaniu się po polskich drogach bez Zielonej Karty lub ważnego ubezpieczenia OC granicznego, grozi mu wysoka kara finansowa ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Podobnie, gdy po wygaśnięciu ważności krótkoterminowego OC granicznego nie zakupi samodzielnie OC komunikacyjnego na 12 miesięcy. Wysokość kary zależy od rodzaju pojazdu mechanicznego. Np. w 2022 r. za brak OC powyżej 14 dni właścicielom samochodów osobowych grozi uszczuplenie portfela o 6020 zł.

kara za brak OC

Jeśli kierowca spowoduje wypadek lub kolizję drogową pojazdem zarejestrowanym w Ukrainie bez Zielonej Karty lub ważnego ubezpieczenia OC granicznego, to szkody pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Następnie UFG wezwie sprawcę do zapłaty z własnej kieszeni za powstałe uszkodzenia. Jeżeli będzie notorycznie uchylał się od opłacenia należności, sprawa trafi do sądu. W efekcie oprócz kosztów wyrządzonej szkody kierowca zostanie zmuszony do zapłaty dodatkowych odsetek.

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Ponadto, jeżeli kierowca z Ukrainy spowoduje nieubezpieczonym samochodem groźny wypadek drogowy, w którym poważnie ucierpią inne osoby, skutki finansowe mogą być dla niego jeszcze bardziej dotkliwe. Wówczas będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni za ich leczenie lub rehabilitację. Zdarzają się również przypadki, że sprawcy muszą wypłacać poszkodowanym dożywotnią rentę przyznaną przez sąd.

Co warto wiedzieć? – Ubezpieczenie OC samochodu z Ukrainy

  1. Jeśli, kierowca z Ukrainy ma wykupione OC w ukraińskim towarzystwie ubezpieczeniowym, to do poruszania się po polskich drogach potrzebna jest mu dodatkowo Zielona Karta.
  2. Jeżeli kierowca z Ukrainy nie ma przy sobie Zielonej Karty, musi zakupić dodatkowe ubezpieczenie OC graniczne.
  3. Cztery polskie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują uchodźcom z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski własnym samochodem bezpłatne OC graniczne ważne 30 dni.
  4. Po wygaśnięciu ważności ubezpieczenia granicznego obywatel Ukrainy musi samodzielnie zakupić standardowe OC komunikacyjne na 12 miesięcy.
  5. Kierowca, który nie będzie miał Zielonej Karty lub OC granicznego otrzyma od UFG (ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny) karę pieniężną.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC samochodu z Ukrainy

  1. Jak kierowca z Ukrainy może wyrobić Zieloną Kartę?

    Kierowca z Ukrainy może wyrobić Zieloną Kartę w ukraińskim towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym aktualnie ma wykupione ubezpieczenie OC. Dokument wygląda tak samo we wszystkich krajach, które należą do Systemu Zielonej Karty. Jest wydawany w języku narodowym oraz w języku angielskim lub francuskim.

  2. Czy ukraińskie ubezpieczenie OC jest ważne w Polsce?

    Tak, ale tylko jeśli równocześnie kierowca z Ukrainy podczas przekraczania granicy z Polską ma przy sobie Zieloną Kartę. Jeżeli nie ma tego dokumentu, musi dodatkowo zakupić ubezpieczenie OC graniczne.

  3. Czy kierowcy z Ukrainy potrzebują w Polsce Zielonej Karty?

    Tak. Jeśli kierowca z Ukrainy ma wykupione ubezpieczenie OC w ukraińskim towarzystwie ubezpieczeniowym, to jednocześnie przy przekraczaniu granicy z Polską musi mieć przy sobie Zieloną Kartę. W razie braku dokumentu musi zakupić dodatkowe ubezpieczenie graniczne.

  4. Gdzie kierowca z Ukrainy może kupić OC graniczne?

    OC graniczne można kupić w Polsce w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, które zajmuje się sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjnych. Obecnie cztery firmy (Allianz, Ergo Hestia, PZU i Warta) oferują uchodźcom z Ukrainy podróżującym do Polski samochodem bezpłatne krótkoterminowe OC graniczne ważne 30 dni. Polisę można otrzymać od przedstawicieli towarzystw na przejściach granicznych lub w placówkach na terenie całego kraju.

  5. Czym różni się ubezpieczenie graniczne od standardowego OC?

    Zakres ochrony ubezpieczenia granicznego jest taki sam jak standardowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Jednak OC graniczne nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres, co może oznaczać brak ciągłości ubezpieczenia pojazdu. Krótkoterminowe ubezpieczenie graniczne i standardowe OC zawierane na 12 miesięcy chronią kierowcę z Ukrainy, jeśli spowoduje kolizję lub wypadek drogowy. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe zapłaci za naprawę samochodu lub leczenie osób poszkodowanych. Jednak ochrona nie zadziała, gdy sprawca:

    • ucieknie z miejsca wypadku,
    • nie ma uprawnień do kierowania pojazdu,
    • spowoduje szkodę pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości bądź po zażyciu środków odurzających.