Nie wszyscy wakacyjne wojaże kojarzą z kąpielami w oceanie i drinkiem sączonym pod palmą. Wiele osób woli wymienić widok tropikalnych palm na surowe, zalesione krajobrazy, a zamiast opalania się na plaży wybrać łowienie ryb. Dla miłośników tego rodzaju atrakcji idealnym miejscem wypadowym będzie Szwecja. 

Oprócz walorów wypoczynkowych, Szwecja oferuje wysokie zarobki i wielu Polaków decyduje się tam na stałe lub czasowo emigrować. Dlatego w tym kraju nietrudno spotkać rodaka – czy to przebywającego na urlopie, czy to w pracy. 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Szwecja (szczególnie północna część) jest wyludniona, autobusów i pociągów jeździ mało, a przystanki i stacje dzieli od siebie kilkadziesiąt kilometrów. To sprawia, że samochód jest wręcz niezbędny, żeby po powrocie do kraju móc z czystym sumieniem powiedzieć: zwiedziłem Szwecję. 

Jednakże Szwecja to nie tylko hołd naturze, to także piękne i warte odwiedzenia miasta: Uppsala z uczelnią założoną w XV w. i Sztokholmem, gdzie co roku wręczane są nagrody Nobla. Wybierając trasę samochodową do stolicy Szwecji, dzieli nas:

 • 1 001 km – z Gdańska,
 • 1 180 km – z Krakowa,
 • 828 km – z Poznania,
 • 1 127 km – z Warszawy.

Kierowcy, którzy nie chcą spędzić wielu godzin za kółkiem, powinni wiedzieć, że Polskę od Szwecji oddziela tylko Bałtyk, przez co wygodnie można dostać się do tego kraju również drogą morską. Ze Świnoujścia i Gdyni codziennie odchodzą promy do Ystad i Karlskrony, które zabierają na pokład samochody i pieszych. 

Walutą Szwecji jest korona szwedzka (1 SEK to ok. 0,43 zł), a językiem urzędowym – szwedzki, jednak prawdopodobieństwo spotkania Szweda nieznającego angielskiego jest równe trafienia szóstki na loterii.

Wyposażenie samochodu do Szwecji

Aby wjechać samochodem do Szwecji wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty (lub paszport), polskie prawo jazdy i ważną polisę OC, nie trzeba posiadać Zielonej Karty.

Szwecja podpisała konwencję wiedeńską o ruchu drogowym. Zgodnie z tym traktatem, wyposażenie pojazdu za granicą nie musi różnić się od wyposażenia obowiązkowego w państwie macierzystym, czyli w kraju rejestracji samochodu. Najprościej mówiąc: polski samochód w Szwecji musi mieć ekwipunek zgodny z polskimi przepisami, tj. powinien posiadać:

gaśnicę,
trójkąt ostrzegawczy.

Co ważne dla kierowców wybierających do Szwecji drogę lądową, również kraje tranzytowe (Niemcy i Dania), ratyfikowały konwencję wiedeńską. Oznacza to, że przez całą trasę do Szwecji i z powrotem nie trzeba kupować specjalnego wyposażenia. Wystarczy tylko to, co i tak jest obowiązkowe do poruszania się po polskich drogach.

Przepisy drogowe w Szwecji

Podróż samochodem to jedyny sposób, żeby dostać się w niektóre regiony Szwecji. Warto wcześniej zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, ponieważ mandat wystawiony przez szwedzką drogówkę może mocno uszczuplić portfel. 

To, co dla polskich kierowców jest nowe i zagmatwane, to fakt, że maksymalna dopuszczalna prędkość zależy nie tylko od rodzaju pojazdu, typu drogi, ale i od... warunków atmosferycznych. 

Największa dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych w terenie zabudowanym waha się od 30 do 70 km/h, poza miastem ograniczenie to 70-100 km/h, na autostradzie zaś od 90 do 120 km/h. Skąd kierowca ma wiedzieć, jak mocno może przycisnąć pedał gazu? Powinien bacznie zwracać uwagę na znaki i komunikaty wyświetlane na drodze. 

W żadnym kraju nie powinno się jeździć „na pamięć” a w Szwecji tym bardziej. Może zdarzyć się tak, że rano na konkretnym odcinku drogi obowiązuje ograniczenie do 70 km/h, a wieczorem na tej samej trasie będzie to 30 km/h. Szwedzka drogówka na bieżąco monitoruje pogodę i stan ogólnego bezpieczeństwa na drodze i w razie odchyleń od normy, zmienia dopuszczalną prędkość, nawet jeśli ta zmiana ma trwać tylko kilka godzin. 

Ponadto, podróżując do Szwecji zimą, trzeba wiedzieć, że od 1 listopada do 31 marca istnieje obowiązek używania opon zimowych. Jeżeli chodzi o alkohol to – tak samo jak w Polsce – dopuszczalna norma to 0,2 promila.

Ceny paliw w Szwecji

Raczej nikogo nie zdziwi, że ceny paliw w Szwecji są wyższe niż w Polsce i średnio za litr (dm3 w przypadku gazu) przedstawiają się następująco:

 • Pb95 – 14 SEK,
 • Pb98 – 14,5 SEK,
 • ON – 14,23 SEK,
 • LPG – 10,11 SEK.

Co ważne, LPG nie jest popularnym typem paliwa i dostępne jest tylko w niektórych miejscach, w samym Sztokholmie tych punktów jest zaledwie kilka. W Szwecji kierowcy tankują na stacjach Shell, Circle K i wielu małych, lokalnych firm, spośród których Din-X jest najbardziej znany. Im bardziej na północ – tym stacji benzynowych jest mniej.

Ubezpieczenie OC na wyjazd Szwecji

Ciesząc się wakacjami, można zapomnieć o różnego rodzaju formalnościach i narazić się na nieprzyjemności oraz karę finansową. Dlatego przypominamy, że ważna polisa OC to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Szwecji. W razie wypadku ubezpieczenie chroni kierowcę (sprawcę zdarzenia) przed roszczeniami ze strony poszkodowanych. Z polisy opłacana jest naprawa samochodu i ewentualne koszty leczenia. W prosty sposób ubezpieczenie OC można kupić w kalkulatorze rankomat.pl.

Opieka medyczna w Szwecji jest bardzo droga w porównaniu do polskiej i nikt nie chciałby dostać rachunku wystawionego na swoje nazwisko. A tak może się zdarzyć, jeśli kierowca nie będzie miał wykupionego OC. Ponadto, za brak ważnego ubezpieczenia OC w Szwecji, zapłacimy podwójnie. Pierwszy mandat wystawią szwedzkie służby, a kolejną karę dostaniemy od polskiego UFG.

Autocasco na spotkanie z łosiem

Polisa OC zabezpiecza roszczenia ze strony poszkodowanych. W razie stłuczki z innym autem albo zderzenia się np. z łosiem (o co na szwedzkich drogach nie trudno), nie można liczyć na zwrot kosztów za naprawę z ubezpieczenia OC. Dla takich sytuacji towarzystwa mają w ofercie autocasco. Wagę ubezpieczenia AC na szwedzkich drogach zauważył nawet nasz rząd, który na swojej oficjalnej stronie zaleca wykupienie autocasco i assistance przed wyjazdem do Szwecji.

Assistance, żeby ze spokojem zwiedzać północ kraju

Pisaliśmy już, że północne tereny Szwecji są słabo zaludnione. Z tego względu, stacje benzynowe i warsztaty samochodowe oddalone są tam od siebie o setki kilometrów. Myślałeś, co zrobisz, kiedy na takim odludziu zabraknie Ci paliwa albo auto ulegnie awarii? Koszty holowania można liczyć w tysiącach złotych. W ramach odpowiednio dobranego assistance, ubezpieczyciel dostarczy Ci paliwo i odholuje samochód na własny koszt.

NNW dla kierowcy i pasażerów

Skoro dbasz o swoje auto, chcesz mieć zapewnioną pomoc w naprawie i holowaniu, zadbaj też o ochronę dla siebie i bliskich, z którymi zwiedzasz Skandynawię. Polisa NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W zależności od pakietu, polisa może pokryć koszty leczenia, transportu do kraju, zrekompensować dochody, które utraciłeś, kiedy nie mogłeś pracować po wypadku itd. Pamiętaj, że NNW zadziała zarówno w przypadku uczestniczenia w wypadku, którego byłeś ofiarą, jak i sprawcą.

Autostrady w Szwecji

Szwedzkie drogi słyną z bezpieczeństwa i doskonałego stanu technicznego. Między innymi dlatego Szwecja jest jednym z czołowych krajów na świecie, jeżeli chodzi o najmniejszą liczbę wypadków. Autostrad i dróg ekspresowych jest kilkanaście, ciągną się łącznie przez prawie 2 000 km. Siatka tego typu dróg jest gęsta na południu, na północy jest z tym trochę gorzej. 

Nie powinno to zniechęcać osób, które pragną zwiedzić dziewicze północne tereny, ponieważ komfort jazdy lokalnymi, małymi drogami jest porównywalny z autostradami. Jednak trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności, gdyż tamten obszar słynie z wbiegających znienacka na ulicę łosi i jeleni. Wszystkie autostrady w Szwecji są darmowe, ale trzeba zapłacić za przejazd niektórymi mostami i tunelami.

Winiety w Szwecji

Obowiązek wykupienia winiet zależy od rodzaju pojazdu. Auta osobowe poruszają się po Szwecji bez winiet – dotyczy to także Niemiec i Danii, czyli państw, które trzeba przejechać, żeby się do Szwecji dostać. 

Sytuacja jest inna, jeśli jedziemy pojazdem o wadze powyżej 12 ton. Kierowcy tego typu samochodów muszą wykupić winiety nie tylko w Szwecji, ale i w krajach tranzytowych. W Szwecji i Danii trzeba zaopatrzyć się w tzw. Eurowinietę (można kupić jedną na przejazd przez oba państwa). Cena Eurowiniety zależy od liczby osi pojazdu, klasy emisji spalin i od okresu, na jaki wykupujemy winietę. Np. tygodniowa winieta dla samochodu klasy EURO 4 i osiach od 1 do 3 kosztuje 22 euro, dobowa dla takiego samego pojazdu – 12 euro. Eurowinietę można kupić na stacjach benzynowych, na przejściu granicznym albo w niezależnych punktach. 

W Niemczech winietę muszą mieć pojazdy już od 7,5 tony. Cena winiety zależy od wagi, klasy pojazdu, liczby osi i przejechanego dystansu. Dla przykładu – za pojazd o masie 12 ton i wspomnianych wyżej parametrach – zapłacimy 15 eurocentów za km. 

Ponadto czujemy się w obowiązku poinformować o jeszcze jednej opłacie, którą trzeba uiścić, podróżując do Szwecji drogą lądową. Chodzi o przejazd przez most nad Sundem, który łączy duńską Kopenhagę i szwedzkie Malmö. Przeprawa przez most jest płatna dla wszystkich rodzajów pojazdów. Jednorazowy bilet dla samochodu osobowego to 57 euro (jeżeli kupujemy online) lub 63 euro (cena w punkcie), ten koszt jest wyższy dla kamperów i innych, dłuższych aut i wynosi 116/126 euro. 

Podsumowując, kierowca:

 • samochodu osobowego nie musi kupować winiet, musi jednak opłacić przejazd przez most,
 • samochodu powyżej 7,5 tony zobowiązany jest kupić winietę na niemieckie autostrady i jeżeli auto waży więcej niż 12 ton, to musi zaopatrzyć się też w Eurowinietę na duńskie i szwedzki drogi, a niezależnie od wagi pojazdu musi uiścić opłatę za przeprawę mostem.

Mandaty w Szwecji

Szwecja, jak i inne kraje skandynawskie, surowo karze kierowców nieprzestrzegających przepisów drogowych. Na ostateczną wysokość mandatu wpływa taksa zgodna z przepisami i wysokość zarobków kierowcy, które sąd nieraz bierze pod uwagę wymierzając karę. To skutecznie zniechęca od brawurowej jazdy wszystkich kierowców, nawet tych najlepiej zarabiających. 

Podstawowe stawki za przekroczenie prędkości zależą od rozmiaru wykroczenia. Na drodze, na której obowiązuje ograniczenie do 50 km/h przedstawiają się następująco (wysokości mandatów podaliśmy w koronach szwedzkich):

 • 1-10 km/h – 2 000 SEK,
 • 11-15 km/h – 2 400 SEK,
 • 16-20 km/h – 2 800 SEK,
 • 21-25 km/h – 3 200 SEK,
 • 26-30 km/h – 3 600 SEK,
 • 31-40 km/h – 4 000 SEK.

Na drogach, gdzie maksymalna dopuszczalna prędkość jest większa niż 50 km/h, taryfikator jest trochę inny i mandaty wychodzą średnio o 200-400 SEK taniej. Każde przekroczenie prędkości o więcej niż 40 km/h przekazywane jest do sądu, ale drogówka może skierować sprawę też za mniejsze przewinienie, jeżeli uzna, że kierowca szczególnie zagroził bezpieczeństwu. 

Oprócz kar za nadmierną prędkość można dostać mandat za:

 • brak opon zimowych w wymaganym wykresie – 1 200 SEK,
 • niezapięte pasy – 600 SEK,
 • nieprawidłowe parkowanie – od 400 do 1 000 SEK.

Mandat za przekroczenie dopuszczalnej ilości promili alkoholu wymierza się z uwzględnieniem stawki dziennej, która wynosi od 50 do 1 000 SEK. Ostateczna wysokość kary uzależniona jest od zarobków kierowcy i tego, jak bardzo przekroczył normę. Jeżeli prowadzący samochód będzie miał ponad 0,5 promila, to dodatkowo odbiera mu się czasowo prawo jazdy, a mając więcej niż 1 promil, trzeba być przygotowanym na sprawę w sądzie i karę pozbawienia wolności.

Ważne telefony w Szwecji

Wybierając się do Szwecji, bez różnicy czy jest to wyjazd wakacyjny, czy służbowy, należy mieć pod ręką najważniejsze telefony, pod którymi uzyskamy pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach.

 • 112 – bezpłatny międzynarodowy numer alarmowy,
 • 020 91 00 40 – pomoc drogowa,
 • 11 414 – policja,
 • 11 77 – pogotowie ratunkowe,
 • +46 8 50 57 50 00 – Ambasada Polski w Szwecji, adres: ul. Karlavägen 35, 114 31 Sztokholm.

Ubezpieczenie turystyczne zapewni dodatkową ochronę

Należy wiedzieć, że ubezpieczenia komunikacyjne działają tylko wtedy, kiedy wypadek miał miejsce w związku z korzystaniem z pojazdu. Żeby mieć ochronę w innych sytuacjach, warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne. Polisa turystyczna obejmuje np. zgubienie bagażu, zniszczenie hotelowego mienia przez dziecko itd. Ponadto, polisa pokrywa koszty leczenia i transportu medycznego do kraju, a w prosty sposób można ją kupić w porównywarce rankomat.pl.

Można zapytać: po co mi ubezpieczenie turystyczne skoro mam EKUZ? Odpowiedź jest prosta: EKUZ obejmuje wyłącznie bardzo podstawową opiekę medyczną (za którą i tak trzeba dopłacać gotówką) i nie zapewnia transportu do Polski. Polisy turystyczne to bardzo niski koszt (w rankomat.pl można znaleźć oferty już od 3,11 za dzień), a gwarantują ochronę w wielu różnych, nieprzewidzianych sytuacjach.

Co warto wiedzieć?

 1. W Szwecji nie obowiązują winiety dla aut osobowych.
 2. Do Szwecji można dostać się autem promem.
 3. W Szwecji dopuszczalna prędkość może zależeć od warunków na drodze.
 4. Ubezpieczenie turystyczne do Szwecji można kupić od 3,11 zł dziennie.