Nie wszyscy wakacyjne wojaże kojarzą z kąpielami w oceanie i drinkiem sączonym pod palmą. Wiele osób woli wymienić widok tropikalnych palm na surowe, zalesione krajobrazy, a zamiast opalania się na plaży wybrać łowienie ryb. Dla miłośników tego rodzaju atrakcji idealnym miejscem wypadowym będzie Szwecja. 

Oprócz walorów wypoczynkowych, Szwecja oferuje wysokie zarobki i wielu Polaków decyduje się tam na stałe lub czasowo emigrować. Dlatego w tym kraju nietrudno spotkać rodaka – czy to przebywającego na urlopie, czy to w pracy. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Szwecja (szczególnie północna część) jest wyludniona, autobusów i pociągów jeździ mało, a przystanki i stacje dzieli od siebie kilkadziesiąt kilometrów. To sprawia, że samochód jest wręcz niezbędny, żeby po powrocie do kraju móc z czystym sumieniem powiedzieć: zwiedziłem Szwecję. 

Jednakże Szwecja to nie tylko hołd naturze, ale także piękne i warte odwiedzenia miasta: Uppsala z uczelnią założoną w XV w. i Sztokholmem, gdzie co roku wręczane są nagrody Nobla. Wybierając trasę samochodową do stolicy Szwecji, dzieli nas:

  • 1 001 km – z Gdańska,
  • 1 180 km – z Krakowa,
  • 828 km – z Poznania,
  • 1 127 km – z Warszawy.

Kierowcy, którzy nie chcą spędzić wielu godzin za kółkiem, powinni wiedzieć, że Polskę od Szwecji oddziela tylko Bałtyk, przez co wygodnie można dostać się do tego kraju również drogą morską. Ze Świnoujścia i Gdyni codziennie odchodzą promy do Ystad i Karlskrony, które zabierają na pokład samochody i pieszych. 

Walutą Szwecji jest korona szwedzka (1 SEK to ok. 0,39 zł), a językiem urzędowym – szwedzki, jednak prawdopodobieństwo spotkania Szweda nieznającego angielskiego jest niskie.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Szwecji?

Aby wjechać samochodem do Szwecji, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty (lub paszport), polskie prawo jazdy i ważną polisę OC, nie trzeba posiadać Zielonej Karty.

Szwecja podpisała konwencję wiedeńską o ruchu drogowym. Zgodnie z tym traktatem, wyposażenie pojazdu za granicą nie musi różnić się od wyposażenia obowiązkowego w państwie macierzystym, czyli w kraju rejestracji samochodu. Najprościej mówiąc: polski samochód w Szwecji musi mieć ekwipunek zgodny z polskimi przepisami, tj. powinien być wyposażony w:

  • gaśnicę,
  • trójkąt ostrzegawczy.

Co ważne, dla kierowców wybierających do Szwecji drogę lądową, również kraje tranzytowe (Niemcy i Dania), ratyfikowały konwencję wiedeńską. Oznacza to, że przez całą trasę do Szwecji i z powrotem nie trzeba kupować specjalnego wyposażenia. Wystarczy tylko to, co i tak jest obowiązkowe do poruszania się po polskich drogach.

Jakie są najważniejsze przepisy drogowe w Szwecji?

Podróż samochodem to jedyny sposób, żeby dostać się w niektóre regiony Szwecji. Warto wcześniej zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, ponieważ mandat wystawiony przez szwedzką drogówkę może mocno uszczuplić portfel. 

To, co dla polskich kierowców jest nowe i zagmatwane, to fakt, że maksymalna dopuszczalna prędkość zależy nie tylko od rodzaju pojazdu, typu drogi, ale i od... warunków atmosferycznych. 

Największa dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych w terenie zabudowanym waha się od 30 do 70 km/h, poza miastem ograniczenie to 70-100 km/h, na autostradzie zaś od 90 do 120 km/h. Skąd kierowca ma wiedzieć, jak mocno może przycisnąć pedał gazu? Powinien bacznie zwracać uwagę na znaki i komunikaty wyświetlane na drodze. 

W żadnym kraju nie powinno się jeździć „na pamięć” a w Szwecji tym bardziej. Może zdarzyć się tak, że rano na konkretnym odcinku drogi obowiązuje ograniczenie do 70 km/h, a wieczorem na tej samej trasie będzie to 30 km/h. Szwedzka drogówka na bieżąco monitoruje pogodę i stan ogólnego bezpieczeństwa na drodze i w razie odchyleń od normy, zmienia dopuszczalną prędkość, nawet jeśli ta zmiana ma trwać tylko kilka godzin. 

Ponadto podróżując do Szwecji zimą, trzeba wiedzieć, że od 1 listopada do 31 marca istnieje obowiązek używania opon zimowych. Jeżeli chodzi o alkohol to – tak samo jak w Polsce – dopuszczalna norma to 0,2 promila.

Jakie są ceny paliw w Szwecji?

Raczej nikogo nie zdziwi, że ceny paliw w Szwecji są wyższe niż w Polsce i średnio za litr (dm3 w przypadku gazu) przedstawiają się następująco:

  • Pb95 - 1,79 euro,
  • Pb98 - 1,87 euro,
  • ON - 2,08 euro,
  • LPG - 1,28 euro*.

*dane aktualne na dzień 3.08.2023 według Polskiego Związku Motorowego

Co ważne, LPG nie jest popularnym typem paliwa i dostępne jest tylko w niektórych miejscach, w samym Sztokholmie tych punktów jest zaledwie kilka. W Szwecji kierowcy tankują na stacjach Shell, Circle K i wielu małych, lokalnych firm, spośród których Din-X jest najbardziej znany. Im bardziej na północ – tym stacji benzynowych jest mniej.

Autostrady w Szwecji

Szwedzkie drogi słyną z bezpieczeństwa i doskonałego stanu technicznego. Między innymi dlatego Szwecja jest jednym z czołowych krajów na świecie, jeżeli chodzi o najmniejszą liczbę wypadków. Autostrad i dróg ekspresowych jest kilkanaście, ciągną się łącznie przez prawie 2 000 km. Siatka tego typu dróg jest gęsta na południu, na północy jest z tym trochę gorzej. 

Nie powinno to zniechęcać osób, które pragną zwiedzić dziewicze północne tereny, ponieważ komfort jazdy lokalnymi, małymi drogami jest porównywalny z autostradami. Jednak trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności, gdyż tamten obszar słynie z wbiegających znienacka na ulicę łosi i jeleni. Wszystkie autostrady w Szwecji są darmowe, ale trzeba zapłacić za przejazd niektórymi mostami i tunelami.

Czy winiety w Szwecji są potrzebne?

Obowiązek wykupienia winiet zależy od rodzaju pojazdu. Auta osobowe poruszają się po Szwecji bez winiet – dotyczy to także Niemiec i Danii, czyli państw, które trzeba przejechać, żeby się do Szwecji dostać. 

Sytuacja jest inna, jeśli jedziemy pojazdem o wadze powyżej 12 ton. Kierowcy tego typu samochodów muszą wykupić winiety nie tylko w Szwecji, ale i w krajach tranzytowych. W Szwecji i Danii trzeba zaopatrzyć się w tzw. Eurowinietę (można kupić jedną na przejazd przez oba państwa). Cena Eurowiniety zależy od liczby osi pojazdu, klasy emisji spalin i od okresu, na jaki wykupujemy winietę.

Przykład

Tygodniowa winieta dla samochodu klasy EURO 4 i osiach od 1 do 3 kosztuje 22 euro, dobowa dla takiego samego pojazdu – 12 euro. Eurowinietę można kupić na stacjach benzynowych, na przejściu granicznym albo w niezależnych punktach.

W Niemczech winietę muszą mieć pojazdy już od 7,5 tony. Cena winiety zależy od wagi, klasy pojazdu, liczby osi i przejechanego dystansu. Dla przykładu – za pojazd o masie 12 ton i wspomnianych wyżej parametrach – zapłacimy 15 eurocentów za km. 

Ponadto czujemy się w obowiązku poinformować o jeszcze jednej opłacie, którą trzeba uiścić, podróżując do Szwecji drogą lądową. Chodzi o przejazd przez most nad Sundem, który łączy duńską Kopenhagę i szwedzkie Malmö. Przeprawa przez most jest płatna dla wszystkich rodzajów pojazdów. Cena biletu uzależniona jest od typu pojazdu oraz sezonu przejazdu. Przykładowo w sezonie niskim za samochód osobowy trzeba będzie zapłacić 195 zł, a w wysokim (od 1 czerwca do 30 sierpnia) już 301 zł.

Podsumowując, kierowca:

  • samochodu osobowego nie musi kupować winiet, musi jednak opłacić przejazd przez most,
  • samochodu powyżej 7,5 tony zobowiązany jest kupić winietę na niemieckie autostrady,
  • jeżeli auto waży więcej niż 12 ton, to musi zaopatrzyć się też w Eurowinietę na duńskie i szwedzki drogi, a niezależnie od wagi pojazdu musi uiścić opłatę za przeprawę mostem.

Jakie są mandaty w Szwecji?

Szwecja, jak i inne kraje skandynawskie, surowo karze kierowców nieprzestrzegających przepisów drogowych. Na ostateczną wysokość mandatu wpływa taksa zgodna z przepisami i wysokość zarobków kierowcy, które sąd nieraz bierze pod uwagę wymierzając karę. To skutecznie zniechęca od brawurowej jazdy wszystkich kierowców, nawet tych najlepiej zarabiających. 

Podstawowe stawki za przekroczenie prędkości zależą od rozmiaru wykroczenia. Na drodze, na której obowiązuje ograniczenie do 50 km/h przedstawiają się następująco (wysokości mandatów podaliśmy w koronach szwedzkich):

  • 1-10 km/h – 2 000 SEK,
  • 11-15 km/h – 2 400 SEK,
  • 16-20 km/h – 2 800 SEK,
  • 21-25 km/h – 3 200 SEK,
  • 26-30 km/h – 3 600 SEK,
  • 31-40 km/h – 4 000 SEK.

Na drogach, gdzie maksymalna dopuszczalna prędkość jest większa niż 50 km/h, taryfikator jest trochę inny i mandaty wychodzą średnio o 200-400 SEK taniej. Każde przekroczenie prędkości o więcej niż 40 km/h przekazywane jest do sądu, ale drogówka może skierować sprawę też za mniejsze przewinienie, jeżeli uzna, że kierowca szczególnie zagroził bezpieczeństwu. 

Oprócz kar za nadmierną prędkość można dostać mandat za:

  • brak opon zimowych w wymaganym wykresie – 1 200 SEK,
  • niezapięte pasy – 600 SEK,
  • nieprawidłowe parkowanie – od 400 do 1 000 SEK, 
  • niedozwolone lub niebezpieczne wyprzedzanie oraz przejazd na czerwonym świetle - 2500 - 3000 SEK.
  • zignorowanie przejścia dla pieszych - 3000 SEK, 
  • brak świateł - w dzień 500 SEK, w nocy 1200 SEK.

Mandat za przekroczenie dopuszczalnej ilości promili alkoholu wymierza się z uwzględnieniem stawki dziennej, która wynosi od 50 do 1 000 SEK. Ostateczna wysokość kary uzależniona jest od zarobków kierowcy i tego, jak bardzo przekroczył normę. Jeżeli prowadzący samochód będzie miał ponad 0,5 promila, to dodatkowo odbiera mu się czasowo prawo jazdy, a mając więcej niż 1 promil, trzeba być przygotowanym na sprawę w sądzie i karę pozbawienia wolności.

Ubezpieczenie OC na wyjazd do Szwecji

Ciesząc się wakacjami, można zapomnieć o różnego rodzaju formalnościach i narazić się na nieprzyjemności oraz karę finansową. Dlatego przypominamy, że ważna polisa OC to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Szwecji. W razie wypadku ubezpieczenie chroni kierowcę (sprawcę zdarzenia) przed roszczeniami ze strony poszkodowanych. Z polisy opłacana jest naprawa samochodu i ewentualne koszty leczenia.  Jeżeli masz polskie OC, za granicą będzie działać tak samo dobrze.

Opieka medyczna w Szwecji jest bardzo droga w porównaniu do polskiej i tak naprawdę niewielu z turystów może pozwolić sobie na pokrycie kosztów leczenia z własnej kieszeni.

A tak może się zdarzyć, jeśli kierowca nie będzie miał wykupionego OC. Ponadto za brak ważnego ubezpieczenia OC w Szwecji, zapłacimy podwójnie. Pierwszy mandat wystawią szwedzkie służby, a kolejną karę dostaniemy od polskiego UFG.

Więcej przeczytasz tutaj: Kara za brak OC w 2023 – ile wynosi i jak jej uniknąć? | Rankomat.pl

Jakie autocasco na wyjazd do Szwecji?

Polisa OC zabezpiecza roszczenia ze strony poszkodowanych. W razie stłuczki z innym autem albo zderzenia się np. z łosiem (o co na szwedzkich drogach nie trudno), nie można liczyć na zwrot kosztów za naprawę z ubezpieczenia OC. Dla takich sytuacji towarzystwa mają w ofercie autocasco. Wagę ubezpieczenia AC na szwedzkich drogach zauważył nawet nasz rząd, który na swojej oficjalnej stronie zaleca wykupienie autocasco i assistance przed wyjazdem do Szwecji.

Uwaga!

Niektóre miejsca w Szwecji są określone przez policję jako utsatt, czyli wrażliwe, tzw. no-go zones. Wjeżdżając do miejsc określonych w ten sposób narażasz się na wyłaczenia ochrony ubezpieczeniowej w autocasco. Ubezpieczyciel może odmówić ochrony ubezpieczeniowej z AC, jeśli świadomie i z własnej woli wjedziesz to takiego miejsca. Może to zostać podciągnięte pod zamieszki lub terroryzm, które stanowią wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Czy będzie mi potrzebne assistance w Szwecji?

Pisaliśmy już, że północne tereny Szwecji są słabo zaludnione. Z tego względu, stacje benzynowe i warsztaty samochodowe oddalone są tam od siebie o setki kilometrów. Myślałeś, co zrobisz, kiedy na takim odludziu zabraknie Ci paliwa albo auto ulegnie awarii? Koszty holowania można liczyć w tysiącach złotych.

Odległości w Szwecji są spore. Z miejscowości Karesuando pod granicą z Finlandią do Sztokholmu jest 1283 km. Do Malmo - prawie 2000.

W ramach odpowiednio dobranego assistance ubezpieczyciel dostarczy Ci paliwo i odholuje samochód na własny koszt (za paliwo niestety trzeba będzie zapłacić). Z pewnością docenisz też możliwość pobytu w hotelu, gdy awaria samochodu dopadnie Cię gdzieś na szwedzkich pustkowiach. Na krótki, kilkudniowy wyjazd polecamy nasze assistance krótkoterminowe, które bez problemu kupisz za pośrednictwem kalkulatora online.

NNW dla kierowcy i pasażerów na wyjazd do Szwecji

Skoro dbasz o swoje auto, chcesz mieć zapewnioną pomoc w naprawie i holowaniu, zadbaj też o ochronę dla siebie i bliskich, z którymi zwiedzasz Skandynawię. Polisa NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W zależności od pakietu, polisa może pokryć koszty leczenia, transportu do kraju, zrekompensować dochody, które utraciłeś, kiedy nie mogłeś pracować po wypadku itd. Pamiętaj, że NNW zadziała zarówno w przypadku uczestniczenia w wypadku, którego byłeś ofiarą, jak i sprawcą.

Masz kilka możliwości zakupienia NNW na podróż:

Dodatkowo jeśli masz kredyt hipoteczny, zwróć uwagę, czy w ubezpieczeniu na życie do tego kredytu też przypadkiem nie masz NNW.

Uwaga!

NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Oznacza to, że w sytuacji, gdy masz kilka polis NNW, wypłata odszkodowania nastąpi ze wszystkich na raz.

    Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Szwecji?

    Należy wiedzieć, że ubezpieczenia komunikacyjne działają tylko wtedy, kiedy wypadek miał miejsce w związku z korzystaniem z pojazdu. Żeby mieć ochronę w innych sytuacjach, warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystycznePolisa turystyczna obejmuje np. zgubienie bagażu, zniszczenie hotelowego mienia przez dziecko itd. Ponadto, polisa pokrywa koszty leczenia i transportu medycznego do kraju, a w prosty sposób można ją kupić w porównywarce rankomat.pl.

    Można zapytać: po co mi ubezpieczenie turystyczne skoro mam EKUZ? Odpowiedź jest prosta.

    Wypowiedź eksperta

    EKUZ obejmuje wyłącznie bardzo podstawową opiekę medyczną (za którą i tak trzeba dopłacać gotówką) i nie zapewnia transportu do Polski. Polisy turystyczne to bardzo niski koszt (w rankomat.pl można znaleźć oferty już od 3,11 za dzień), a gwarantują ochronę w wielu różnych, nieprzewidzianych sytuacjach.
    Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

    Ceny ubezpieczenia turystycznego dla typowej rodziny mama, tata i dziecko na 14 dni do Szwecji wyglądają następująco:

    14-dniowy wyjazd za granicę samochodem, rodzina 2 + 1
    UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
    AXA
    Koszty leczenia
    200 000 zł
    Ratownictwo
    200 000 zł
    Bagaż
    -
    162,96 zł
    3 os. / 14 dni
    Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
    Europa Ubezpieczenia
    Koszty leczenia
    140 583 zł
    Ratownictwo
    23 430 zł
    Bagaż
    1 406 zł
    163,00 zł
    3 os. / 14 dni
    Dodatkowo: NNW: 14 058 zł
    Proama
    Koszty leczenia
    100 000 zł
    Ratownictwo
    100 000 zł
    Bagaż
    -
    194,00 zł
    3 os. / 14 dni
    Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
    Europa Ubezpieczenia
    Koszty leczenia
    187 444 zł
    Ratownictwo
    23 430 zł
    Bagaż
    2 343 zł
    221,00 zł
    3 os. / 14 dni
    Dodatkowo: NNW: 23 430 złOC: 234 305 zł
    Generali
    Koszty leczenia
    200 000 zł
    Ratownictwo
    200 000 zł
    Bagaż
    -
    250,00 zł
    3 os. / 14 dni
    Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 zł
    Proama
    Koszty leczenia
    300 000 zł
    Ratownictwo
    300 000 zł
    Bagaż
    -
    262,00 zł
    3 os. / 14 dni
    Dodatkowo: NNW: 300 000 złOC: 50 000 zł
    AXA
    Koszty leczenia
    600 000 zł
    Ratownictwo
    600 000 zł
    Bagaż
    3 000 zł
    322,00 zł
    3 os. / 14 dni
    Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 zł
    Europa Ubezpieczenia
    Koszty leczenia
    468 609 zł
    Ratownictwo
    32 803 zł
    Bagaż
    4 686 zł
    344,00 zł
    3 os. / 14 dni
    Dodatkowo: NNW: 46 861 złOC: 468 609 zł
    14-dniowy wyjazd za granicę samochodem, rodzina 2 + 1
    AXA
    162,96 zł 3 os. / 14 dni
    Koszty leczenia
    200 000 zł
    Ratownictwo
    200 000 zł
    Bagaż
    -
    Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
    Europa Ubezpieczenia
    163,00 zł 3 os. / 14 dni
    Koszty leczenia
    140 583 zł
    Ratownictwo
    23 430 zł
    Bagaż
    1 406 zł
    Dodatkowo: NNW: 14 058 zł
    Proama
    194,00 zł 3 os. / 14 dni
    Koszty leczenia
    100 000 zł
    Ratownictwo
    100 000 zł
    Bagaż
    -
    Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
    Europa Ubezpieczenia
    221,00 zł 3 os. / 14 dni
    Koszty leczenia
    187 444 zł
    Ratownictwo
    23 430 zł
    Bagaż
    2 343 zł
    Dodatkowo: NNW: 23 430 złOC: 234 305 zł
    Generali
    250,00 zł 3 os. / 14 dni
    Koszty leczenia
    200 000 zł
    Ratownictwo
    200 000 zł
    Bagaż
    -
    Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 zł
    Proama
    262,00 zł 3 os. / 14 dni
    Koszty leczenia
    300 000 zł
    Ratownictwo
    300 000 zł
    Bagaż
    -
    Dodatkowo: NNW: 300 000 złOC: 50 000 zł
    AXA
    322,00 zł 3 os. / 14 dni
    Koszty leczenia
    600 000 zł
    Ratownictwo
    600 000 zł
    Bagaż
    3 000 zł
    Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 zł
    Europa Ubezpieczenia
    344,00 zł 3 os. / 14 dni
    Koszty leczenia
    468 609 zł
    Ratownictwo
    32 803 zł
    Bagaż
    4 686 zł
    Dodatkowo: NNW: 46 861 złOC: 468 609 zł

    Ważne telefony w Szwecji

    Wybierając się do Szwecji, bez różnicy czy jest to wyjazd wakacyjny, czy służbowy, należy mieć pod ręką najważniejsze telefony, pod którymi uzyskamy pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach.

    • 112 – bezpłatny międzynarodowy numer alarmowy,
    • 020 91 00 40 – pomoc drogowa,
    • 11 414 – policja,
    • 11 77 – pogotowie ratunkowe,
    • +46 8 50 57 50 00 – Ambasada Polski w Szwecji, adres: ul. Karlavägen 35, 114 31 Sztokholm.

    Podróże zagraniczne własnym samochodem to niezapomniana przygoda, a przede wszystkim niezależność i swoboda planowania. Jeśli odpowiednio się do nich przygotujesz, nic nie zaskoczy Cię na drodze.

    Co warto wiedzieć?

    1. Polski samochód w Szwecji musi mieć ekwipunek zgodny z polskimi przepisami
    2. Ważna polisa OC to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Szwecji.
    3. W razie stłuczki z innym autem albo zderzenia się np. z łosiem (o co na szwedzkich drogach nie trudno), nie można liczyć na zwrot kosztów za naprawę z ubezpieczenia OC. Dla takich sytuacji towarzystwa mają w ofercie autocasco.
    4. Polisa turystyczna obejmuje np. zgubienie bagażu, zniszczenie hotelowego mienia przez dziecko itd. Ponadto polisa pokrywa koszty leczenia i transportu medycznego do kraju, a w prosty sposób można ją kupić w porównywarce rankomat.pl.

    FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia komunikacyjne

    1. Czy podczas wyliczania składki za ubezpieczenie na rankomat.pl musze podać takie informacje, jak imię, nazwisko i dokładny adres zamieszkania?

      Nie, wystarczy podać jedynie miejscowość i kod pocztowy. To wystarczające informacje, aby uzyskać adekwatną kalkulację składki dla siebie.

    2. Na co należy zwrócić uwagę, kupując dobrowolne ubezpieczenie?

      Podczas zakupu dobrowolnego ubezpieczenia najważniejsze jest przede wszystkim zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia – czyli dokumentem, w którym zawarte są zasady, na jakich zawierana jest umowa. Klient znajdzie tam takie informacja, jak na przykład wyłączenia, na podstawie których ubezpieczyciel może odmówić pomocy.

    3. W jaki sposób ustalana jest wysokość ubezpieczenia w polisie NNW?

      Jeśli ubezpieczony dozna uszczerbku na zdrowiu, na skutek nieszczęśliwego wypadku, uzyska odszkodowanie, które będzie iloczynem procentowego uszczerbku na zdrowiu oraz sumy ubezpieczenia. Każdy ubezpieczyciel do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dołącza tabelę z wykazem procentowego uszczerbku na zdrowiu.

      Wartość procentowa wyrażona jest w całej wartości lub w widełkach w zależności od konkretnego uszkodzenia. I tak na przykład utrata zęba będzie równoznaczna z 1% uszczerbkiem na zdrowiu (warto zauważyć, że 1% = 1 ząb), natomiast złamanie szczęki lub żuchwy będzie wahało się w granicach od 1 do 10% w zależności od tego, czy doszło do zaburzenia czynności stawu żuchwowo-skroniowego, a także innych wskazanych czynników.