Czerwone tablice rejestracyjne otrzymują samochody zarejestrowane czasowo (na 30 dni). Przydają się w sytuacji, w której właściciel pojazdu czeka na stałe tablice rejestracyjne, a także wtedy, gdy samochód musi zostać dostarczony z miejsca zakupu do docelowego. Czerwone tablice rejestracyjne różnią się od standardowych kolorem liter. Przeczytaj, co jeszcze warto o nich wiedzieć.

Czerwone tablice rejestracyjne są wydawane tylko w ściśle określonych sytuacjach i tylko na 30 dni. Nie sposób ich nie zauważyć, ponieważ w przeciwieństwie do standardowych tablic - oznaczenia są nie czarne, a czerwone. Tablice tymczasowe występują w kilku rozmiarach, ponieważ można ich używać nie tylko do samochodów osobowych, ale również motocykli, motorowerów, traktorów czy przyczep.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Poza innym kolorem liter mają także inny format zapisu – nie ma tu dwuliterowego oznaczenia powiatu, jest jedynie litera określająca województwo, w którym pojazd został zarejestrowany czasowo. 

Czym są czerwone tablice rejestracyjne?

Czerwone tablice rejestracyjne są wydawane tylko na określony czas, ponieważ mogą z nich korzystać jedynie pojazdy zarejestrowane czasowo, na 30 dni. Oznacza to, że przyznawane są one w ściśle określonych sytuacjach. Mogą być w nie wyposażone:

 • samochód osobowy,
 • samochód ciężarowy,
 • przyczepa,
 • motocykl,
 • motorower,
 • traktor. 

Jeśli to konieczne, właściciel może wnieść o przedłużenie ważności tablic tymczasowych o kolejne 14 dni. Zarówno tymczasowe tablice rejestracyjne, jak i stałe wydawane są w wydziale komunikacji, dlatego to tam swoje kroki musi skierować właściciel pojazdu. Wraz z wnioskiem składa komplet wymaganych dokumentów.

Wypowiedź eksperta

Za wydanie tablic rejestracyjnych tymczasowych również należy zapłacić. W przypadku samochodu osobowego jest to kwota 62 zł.Co ważne, tablice tymczasowe są wydawane od ręki, dlatego właściciel pojazdu od razu może zająć się naprawą samochodu lub też jego transportem z miejsca na miejsce.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jak wyglądają tymczasowe tablice rejestracyjne?

Czerwone tablice są bardzo podobne do stałych. Różnią się kolorem oznaczeń oraz formą zapisu numeru rejestracyjnego. Tablice tymczasowe mają czerwone litery, podczas gdy standardowe blachy mają litery w kolorze czarnym.

Początek numeru rejestracyjnego to jedna litera i jedna cyfra wskazująca na województwo. Później następuje wyróżnik pojazdu. Będą to zawsze cztery cyfry w przedziale od 0001 do 9999.

Uwaga!

W Polsce mamy ponad 20 rodzajów tablic rejestracyjnych. To przede wszystkim tablice standardowe, tymczasowe, tablice indywidualne, profesjonalne, dyplomatyczne, a także dla samochodów elektrycznych i wodorowych.

Kiedy można uzyskać czerwone tablice rejestracyjne?

Kiedy kierowca może otrzymać czerwone tablice rejestracyjne? Warto pamiętać, że jest to możliwe tylko w kilku uzasadnionych przypadkach:

 • jeśli właściciel chce naprawić samochód przed rejestracją,
 • gdy konieczny jest transport pojazdu np. z miejsca zakupu do miejsca docelowego,
 • w przypadku wywozu pojazdu za granicę,
 • gdy pojazd musi być odstawiony na przegląd techniczny.

Porównaj ceny OC i AC

Do roku 2019 czerwone tablice rejestracyjne były również przyznawane pojazdom przeznaczonym do przeprowadzania badań homologacyjnych. Obecnie pojazdy badawcze otrzymują tablice dla profesjonalistów – zielone tablice rejestracyjne (zielone litery i cyfry na białym tle). Czerwone tablice rejestracyjne są przeznaczone jedynie dla aut czy motocykli rejestrowanych czasowo.

Jak starać się o wydanie czerwonych tablic rejestracyjnych?

Tablice tymczasowe można otrzymać w wydziale komunikacji. To ta sama procedura, co w przypadku starania się o tablice stałe. Należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami oraz wnieść opłatę. Tablice tymczasowe kierowca otrzyma od razu. 

Uwaga!

Brak tablic rejestracyjnych uniemożliwia poruszania się po drogach publicznych! Niedopełnienie obowiązku grozi nałożeniem mandatu.

Gdzie złożyć wniosek o czerwone tablice tymczasowe?

Aby otrzymać czerwone numery rejestracyjne, należy zgłosić się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela. W urzędzie należy się stawić z wypełnionym wnioskiem i kompletem dokumentów. 

Co jest potrzebne do uzyskania czerwonych tablic rejestracyjnych?

W urzędzie będzie Ci potrzebny wypełniony i podpisany wniosek, który można pobrać ze strony internetowej urzędu lub otrzymać bezpośrednio w wydziale komunikacji.

Dokumenty, które należy złożyć wraz z wnioskiem różnią się w zależności od tego, czy pojazd został sprowadzony z zagranicy, czy też był zarejestrowany w Polsce.

W przypadku pojazdu zarejestrowanego w kraju będzie to:

 • dowód rejestracyjny,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • aktualne ubezpieczenie OC,
 • dowód zakupu pojazdu (faktura, umowa sprzedaży pojazdu),
 • KRS, jeśli pojazd został zakupiony na firmę,
 • dowód wniesienia opłaty.

Wszystkie dokumenty muszą być w oryginale! W urzędzie muszą się stawić wszyscy współwłaściciele pojazdu.

W przypadku aut sprowadzonych z zagranicy należy przygotować komplet określonych dokumentów:

 • dokument potwierdzający własność (faktura VAT, umowa sprzedaży),
 • zagraniczny dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,
 • potwierdzenie odprawy celnej dla aut sprowadzanych spoza Unii Europejskiej,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne lub zaświadczenie o ich braku,
 • dowód osobisty lub paszport z wizą/kartą pobytu,
 • KRS w przypadku reprezentowania firmy,
 • dowód opłaty.

Dokumenty wystawione w języku obcym muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego!

Ile kosztują czerwone tablice rejestracyjne?

Tablice tymczasowe pozwolą po zakupie wrócić pojazdem do miejsca rejestracji bez konieczności wynajmowania lawety. Aby je otrzymać, należy dopełnić formalności. Jedną z nich jest zdobycie czerwonych tablic rejestracyjnych. Za ich wydanie trzeba zapłacić. Opłata uzależniona jest od rodzaju pojazdu. Ile kosztują tymczasowe tablice rejestracyjne?

WYSOKOŚĆ OPŁATYRODZAJ POJAZDU
62 złsamochody osobowe i autobusy
40 złprzyczepy i naczepy
37 złmotocykle i motorowery

Dowód opłaty należy dołączyć do wniosku i pozostałych dokumentów.

Ile się czeka na tymczasowe tablice rejestracyjne?

Tablice z czerwonymi znakami zazwyczaj wydawane są od ręki – właściciel pojazdu nie musi na nie czekać. Oznacza to, że od razu może zająć się naprawą samochodu czy dostarczeniem go na przegląd techniczny. Pojazd z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi może zgodnie z prawem przemieszczać się po drogach publicznych. 

Wypowiedź eksperta

Na tablicach tymczasowych można jeździć bez ważnego przeglądu technicznego. Trzeba go jednak wykonać przed upływem terminu, na jaki zostały wydane (30 dni). Nieważne tablice tymczasowe uniemożliwiają przeprowadzenie badania i uzyskanie wpisu w dowodzie rejestracyjnym.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Zobacz też: Badanie techniczne pojazdu – ile kosztuje i co obejmuje?

Jak długo są ważne czerwone tablice rejestracyjne?

Czerwone tablice rejestracyjne są tablicami wydawanymi tymczasowo, jedynie na 30 dni. W tym czasie właściciel pojazdu musi przeprowadzić wymagane czynności:

 • naprawę,
 • badanie techniczne,
 • transport samochodu. 

Istnieje możliwość wydłużenie ważności tablic tymczasowych o kolejne 14 dni, jeśli zachodzi taka potrzeba. W takim przypadku konieczne jest złożenie stosownego wniosku w wydziale komunikacji.

Tablice rejestracyjne tymczasowe a ubezpieczenie samochodu – musisz je mieć!

Również w przypadku pojazdów zarejestrowanych tymczasowo zachodzi konieczność wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Bez ważnej polisy nie można poruszać się po drogach, a właścicielowi grozi kara finansowa. Posiadanie tablic tymczasowych nie zwalnia z obowiązku wykupienia OC!

Właściciel samochodu zarejestrowanego czasowo może skorzystać z opcji ubezpieczenia krótkoterminowego, czyli wykupić polisę np. na 30 dni. Może też od razu kupić OC całoroczne. 

Opcja 1: krótkoterminowe ubezpieczenie OC

OC krótkoterminowe jest umową zawieraną na okres krótszy niż 12 miesięcy, najczęściej na minimum 30 dni. Ubezpieczenie takie ma identyczny zakres jak polisa całoroczna. Kierowcy decydujący się na zakup OC krótkoterminowego muszą pamiętać, że takie ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie – w przeciwieństwie do OC na cały rok. 

Z ubezpieczenia na okres krótszy niż 12 miesięcy mogą skorzystać m.in. kierowcy rejestrujący pojazd czasowo, a więc korzystający z czerwonych tablic rejestracyjnych. 

Ubezpieczenie krótkoterminowe jest również przeznaczone dla posiadaczy pojazdów historycznych, wolnobieżnych, wykorzystywanych do jazd testowych czy sprowadzonych z zagranicy. Mówi o tym art. 27 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Opcja 2: roczna polisa OC

Standardowe ubezpieczenie OC to umowa zawierana na rok. Kierowca jeżdżący na tablicach rejestracyjnych tymczasowych musi pamiętać, aby po wymianie tablic na stałe, zmienić w dokumentach ubezpieczeniowych numer rejestracyjny pojazdu. Procedura ta nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą. 

Nawet jeśli auto jest na czerwonych tablicach rejestracyjnych, właściciel ma obowiązek wykupić polisę OC. Aby porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych, warto skorzystać z kalkulatora OC i AC. Porównywarka pozwoli znaleźć najlepszą polisę – w tym przypadku można sugerować się jedynie ceną ubezpieczenia, jego zakres jest zawsze taki sam.

Uwaga!

Jazda bez tablic rejestracyjnych, ale z ważnym ubezpieczeniem OC nie może być powodem odmowy wypłaty odszkodowania!

Wybór ubezpieczenia OC całorocznego lub krótkoterminowego powinien być podyktowany względami praktycznymi. Jeśli zaraz po naprawie auta, zamierzasz je sprzedać, wybierz polisę 30-dniową. Jeżeli natomiast zamierzasz korzystać z samochodu osobiście, lepszym rozwiązaniem może być całoroczne OC.

Porównaj ceny OC i AC

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach wydawane są czerwone tablice rejestracyjne? Przysługują one po zakupie pojazdu, gdy właściciel nie zdążył jeszcze zarejestrować samochodu na stałe, przy przewozie auta za granicę lub na terenie kraju, ale także w przypadku zgubienia czy uszkodzenia stałych tablic. 

Tablica tymczasowa z czerwonymi znakami pozwala we wszystkich wskazanych sytuacjach przemieszczać się samochodem w zgodzie z przepisami prawa. Jej uzyskanie wymaga złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami. Organ rejestrujący sprawdzi również, czy samochód posiada ważne OC. Ubezpieczenie jest niezbędne do rejestracji pojazdu – także czasowej. 

Co warto wiedzieć?

 1. Tablice rejestracyjne czerwone wydawane są dla pojazdów zarejestrowanych czasowo.
 2. Mogą być przyznane, gdy samochód trzeba naprawić, odstawić na badanie techniczne, wywieźć za granicę, ale także, gdy właściciel oczekuje na wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych, czy na wydanie tablic indywidualnych.
 3. Aby otrzymać tablice tymczasowe, należy złożyć wniosek z wymaganymi dokumentami.
 4. Czerwone tablice wydawane są na 30 dni.
 5. Czasowe zarejestrowanie nie zwalnia z obowiązku wykupienia OC.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne?

  Czerwone tablice oznaczają, że pojazd jest zarejestrowany czasowo.

 2. Kiedy dostaje się czerwone tablice rejestracyjne?

  Czerwone tablice tymczasowe można otrzymać tylko w określonych przypadkach – pojazd musi zostać odstawiony na badanie techniczne, do naprawy, ma zostać wywieziony za granicę lub z miejsca zakupu do miejsca rejestracji. Takie tablice wydawane są na 30 dni i oznaczają, że pojazd jest zarejestrowany czasowo.

 3. Czy istnieje możliwość przedłużenia ważności tablic tymczasowych?

  Tablice rejestracyjne tymczasowe można przedłużyć na kolejne 14 dni, jednak wymaga to złożenia stosowanego wniosku w wydziale komunikacji.

 4. Jak zamontować w samochodzie tablice tymczasowe?

  Tablice tymczasowe są bardzo podobne do tablic standardowych, różnią się tylko kolorem liter i schematem oznaczeń. Montuje się je identycznie jak tablice stałe, czyli umieszcza w specjalnych ramkach. Tablice wsuwa się w ramkę i zamyka od dołu listwą zatrzaskową.