Zielone tablice rejestracyjne obowiązują od 1 stycznia 2020 r. Są przeznaczone m.in. dla właścicieli samochodów elektrycznych i z napędem wodorowym. Z podobnych rejestracji - choć nie identycznych - mogą korzystać przedsiębiorcy zajmujący się produkcją sprzedażą lub badaniem pojazdów niezarejestrowanych wcześniej w Polsce lub za granicą. Zobacz, jak wyrobić zielone tablice rejestracyjne w 2025 r.!
- Zielone tablice rejestracyjne - komu przysługują?
- Jak wyglądają zielone tablice rejestracyjne?
- Jakie przywileje na drodze dają zielone tablice autom elektrycznym i na wodór?
- Jak otrzymać zielone tablice rejestracyjne dla samochodu elektrycznego?
- Czy wymiana zielonych tablic rejestracyjnych jest obowiązkowa?
- Czym są zielone tablice rejestracyjne dla profesjonalistów?
- Co oznaczają pozostałe kolory tablic rejestracyjnych w Polsce?
- Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla aut elektrycznych w 2025 r.?
Zielone tablice rejestracyjne dają na drodze pewne przywileje. Dzięki nim posiadacze aut elektrycznych i napędzanych wodorem mają m.in. prawo do jazdy po buspasach czy wjazdu do stref czystego transportu. Z kolei dealerzy, służby techniczne i jednostki badawcze producentów pojazdów nie muszą wielokrotnie wnioskować o rejestracje pojazdów do jazd testowych.
Sprawdziliśmy, kto może używać zielonych tablic, a także ile kosztuje ich wyrobienie lub wymiana w urzędzie w 2025 r..
Zielone tablice rejestracyjne - komu przysługują?
Zielone tablice rejestracyjne oficjalnie zostały wprowadzone w Polsce 1 stycznia 2020 roku. Są one wydawane właścicielom pojazdów o napędzie elektrycznym oraz wodorowym. Celem ich zastosowania jest przede wszystkim szybka identyfikacja takiego pojazdu.
Zobacz, jak uzasadniano zmiany przepisów tuż przed wprowadzeniem zielonych tablic rejestracyjnych.
Zielone tablice są wydawane m.in. w przypadku rejestracji samochodów osobowych, dostawczych czy autobusów o napędzie elektrycznym lub wodorowym oraz motorowerów elektrycznych.
Uwaga!
Jak wyglądają zielone tablice rejestracyjne?
Wyróżnikiem zielonych tablic jest ich charakterystyczne tło – zielone, na którym umieszczone są czarne znaki (litery i cyfry). Wzór rozmieszczenia znaków pozostaje natomiast taki sam, jak w przypadku standardowych białych tablic.
Warto wiedzieć
Nalepki legalizacyjne dla pojazdów elektrycznych i wodorowych - czym się wyróżniają?
Nalepki legalizacyjne stosowane w pojazdach z zielonymi tablicami rejestracyjnymi różnią się od tych używanych w standardowych (białych) tablicach przede wszystkim dodatkową kolorową obwódką, która ułatwia identyfikację rodzaju napędu pojazdu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami:
- Dla pojazdów elektrycznych i motorowerów z napędem elektrycznym - wokół obszaru metalizowanego z hologramem znajduje się czerwona obwódka o szerokości 2 mm.
- Dla pojazdów wodorowych - wokół metalizowanego hologramu znajduje się żółta obwódka o szerokości 2 mm.
Pozostałe elementy nalepki, takie jak: metalizowane tło, nadruk numeru rejestracyjnego, znak holograficzny i zabezpieczenia, pozostają zgodne z wymogami dotyczącymi wszystkich nalepek legalizacyjnych stosowanych w Polsce. Prawie, bo różnica polega tylko na dodaniu w numeracji:
- litery E stanowiącej stały wyróżnik dla nalepek legalizacyjnych pojazdu elektrycznego oraz motoroweru wyposażonego w silnik elektryczny,
- litery H stanowiącej stały wyróżnik dla nalepek legalizacyjnych pojazdu napędzanego wodorem.
Jakie przywileje na drodze dają zielone tablice autom elektrycznym i na wodór?
Posiadacze samochodów elektrycznych i wodorowych w Polsce mogą korzystać z kilku przywilejów, które mają na celu głównie promowanie pojazdów zeroemisyjnych. Choć szczegółowe regulacje mogą różnić się w zależności od lokalnych przepisów, ogólnie obowiązujące uprawnienia obejmują:
Możliwość jazdy po buspasach
Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, pojazdy elektryczne i wodorowe mogą poruszać się po pasach ruchu przeznaczonych dla autobusów. To ułatwienie ma na celu skrócenie czasu podróży i zachęcenie do korzystania z ekologicznych środków transportu.
Zwolnienie z opłat za parkowanie
W wielu miastach posiadacze pojazdów elektrycznych i wodorowych są zwolnieni z opłat za parkowanie w strefach płatnego parkowania. Jednakże, konkretne zasady mogą różnić się w zależności od lokalnych uchwał, dlatego warto sprawdzić obowiązujące przepisy w danym mieście.
Dostęp do stref czystego transportu
Pojazdy zeroemisyjne mają prawo wjazdu do stref czystego transportu, które są tworzone w celu ograniczenia emisji spalin w centrach miast. Dzięki temu właściciele samochodów elektrycznych i wodorowych mogą swobodnie poruszać się po obszarach objętych takimi ograniczeniami.
Jak otrzymać zielone tablice rejestracyjne dla samochodu elektrycznego?
Właściciele samochodów elektrycznych otrzymują zielone tablice rejestracyjne podczas rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji.
Warto wiedzieć
Czy wymiana zielonych tablic rejestracyjnych jest obowiązkowa?
Właściciele samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 r., nie mają obowiązku wymiany starych tablic na zielone. Mogą to jednak zrobić, jeśli chcą np. ułatwić identyfikację swojego pojazdu.
Aby wymienić stare rejestracje na nowe zielone tablice rejestracyjne, należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zarejestrowania pojazdu i złożyć odpowiedni wniosek.
Czym są zielone tablice rejestracyjne dla profesjonalistów?
Na polskich drogach można spotkać nie tylko samochody elektryczne i napędzane wodorem z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. 11 lipca 2019 r. wprowadzono profesjonalne tablice rejestracyjne, które posiadają zielone litery i cyfry na białym tle. Są one przeznaczone dla producentów i sprzedawców nowych aut (np. dealerów), służb technicznych oraz ośrodków badawczych. Tego rodzaju tablice wykorzystuje się podczas przeprowadzanych wielokrotnie jazd testowych.
Uwaga!
Wcześniej producenci, dealerzy i ośrodki badawcze musiały rejestrować każde testowane auto osobno. Obecnie z jednego kompletu profesjonalnych tablic rejestracyjnych może korzystać cała flota pojazdów.
Jak wyglądają profesjonalne zielone tablice rejestracyjne?
Profesjonalna tablica różni się nieznacznie układem od standardowej rejestracji. Jednak kierowcy nie powinni mieć problemów z odczytaniem zawartych na niej symboli.
Pierwsze litery i cyfry wskazują, w jakim województwie oraz powiecie zarejestrowano pojazd, a pięć ostatnich znaków stanowi jego wyróżnik. Po lewej stronie tablicy, tak samo jak w przypadku standardowych białych czy też zielonych tablic dla aut elektrycznych, znajduje się niebieski pas z symbolami Unii Europejskiej i symbolem państwa.
Warto wiedzieć
Co oznaczają pozostałe kolory tablic rejestracyjnych w Polsce?
Poza zielonymi tablicami rejestracyjnymi dla samochodów elektrycznych i zasilanych wodorem oraz profesjonalnymi tablicami, rejestracje w Polsce są oznaczone innymi kolorami:
- Czarna czcionka na białym tle – najczęściej są to standardowe tablice rejestracyjne. Od 2018 r. nad napisem PL znajduje się na nich symbol Unii Europejskiej, a między symbolem powiatu a numerem rejestracyjnym nalepka legalizacyjna.
- Białe tło i czerwona czcionka – to tablice tymczasowe. Wydaje się je do samochodów przeznaczonych do wywozu za granicę lub gdy konieczny jest przejazd do warsztatu lub stacji kontroli pojazdów.
- Żółte tablice rejestracyjne (czarne litery na żółtym tle) – są przeznaczone dla pojazdów zabytkowych, które otrzymały pozytywną opinię konserwatora zabytków. Zawierają one krótszy numer rejestracyjny. Na tablicy znajduje się dodatkowo symbol samochodu zabytkowego.
- Biała czcionka na czarnym tle (tzw. czarne tablice rejestracyjne) – można je zobaczyć już tylko na najstarszych samochodach. Od dawna nie są wydawane i co istotne, nie można ich zachować po zakupie używanego auta (zostaną wymienione na tzw. białe tablice, zgodne z wymogami UE).
- Niebieskie tło i biała czcionka – są to tablice rejestracyjne przeznaczone dla pojazdów dyplomatycznych. Mogą je otrzymać jedynie samochody przedstawicielstw i misji dyplomatycznych, krajów konsularnych, organizacji międzynarodowych i ich personelu w Polsce. Umieszczone zostały na nich tylko: wyróżnik województwa, nalepka legalizacyjna oraz wyróżnik pojazdu.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla aut elektrycznych w 2025 r.?
Właściciele samochodów elektrycznych już od kilku lat są premiowani przez firmy ubezpieczeniowe.
Wypowiedź eksperta
Katarzyna Gaweł, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
Zdecydowanie więcej na polisę OC musieli przeznaczyć właściciele samochodów z silnikiem diesla (średnio 723 zł), hybryd (717 zł), z instalacją LPG (705 zł) oraz aut zasilanych benzyną (654 zł).
Aby niezależnie od napędu znaleźć atrakcyjną ofertę ubezpieczenia, skorzystaj z narzędzi, dzięki którym zrobisz to bez wychodzenia z domu. W porównywarce rankomat.pl odpowiesz na kilka krótkich pytań, aby po chwili uzyskać zestawienie ofert proponowanych nawet przez kilkanaście towarzystw.
Pamiętaj też, że wysokość składki OC jest wypadkową kilku czynników - nie tylko rodzaju napędu samochodu. Poza nim liczą się również wiek kierowcy, jego miejsce zamieszkania czy historia ubezpieczenia. Pod uwagę brane są też marka i model pojazdu oraz rok jego produkcji.
Co warto wiedzieć?
- Od 1 stycznia 2020 r. z zielonych tablic rejestracyjnych korzystają pojazdy elektryczne i napędzane wodorem.
- Od 11 lipca 2019 r. wprowadzono zielone tablice profesjonalne dla m.in. producentów i dealerów.
- Rejestracja samochodu elektrycznego i wydanie zielonych tablic kosztuje w 2025 r. tyle samo co standardowych, czyli 160 zł.
- Dla właścicieli aut elektrycznych lub z napędem wodorowym zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 r. wymiana starej tablicy rejestracyjnej na nową zieloną nie jest obowiązkowa.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o zielone tablice rejestracyjne
Czy właściciele samochodów hybrydowych mogą zdobyć zielone tablice rejestracyjne?
Nie. Zielone tablice rejestracyjne nie są przeznaczone dla hybryd oraz samochodów generujących prąd z benzyny lub oleju napędowego. Warunkiem otrzymania tablic jest brak wlewu paliwa, który służy do napędzania auta.
Co mogą zrobić właściciele hybryd, aby posiadać zielone tablice rejestracyjne?
Jeśli właściciel hybrydy typu plug-in (ładowanej z gniazdka) chce korzystać z przywilejów przewidzianych dla posiadaczy zielonych tablic rejestracyjnych, to jedyną możliwością jest konwersja auta oraz późniejsze przerejestrowanie pojazdu. Nie może otrzymać dodatkowych uprawnień, nawet gdy planuje korzystać tylko z napędu elektrycznego.
Czy warto skłamać we wniosku rejestracyjnym, aby zyskać przywileje dla aut elektrycznych?
Nie. Jeśli np. właściciel hybrydy skłamie we wniosku rejestracyjnym, że jego samochód jest w pełni elektryczny, aby zyskać przywileje przewidziane dla samochodów elektrycznych i urzędnik tego nie wykryje, auto zapewne nie przejdzie badania technicznego. Przegląd obejmuje sprawdzenie oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych. Policja może również zatrzymać dowód rejestracyjny i ukarać kierowcę mandatem.
Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne? Czy są konieczne, aby korzystać z przywilejów dla aut elektrycznych?
Nie. Właściciele samochodów elektrycznych lub napędzanych wodorem zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 r. również mogą poruszać się po buspasach lub bezpłatnie parkować w specjalnych strefach. W tym celu nie trzeba wymieniać starych tablic na zielone. Jednak trzeba się liczyć z tym, że kierowca auta elektrycznego bez zielonych tablic może być częściej zatrzymywany do kontroli.