Zapomniałeś? Nagle wyjechałeś? A może nie masz czasu, by kupić polisę ubezpieczeniową dla samochodu? Spokojnie, to nie koniec świata, bo umowę może zawrzeć za Ciebie ktoś inny.
- Czy upoważnienie do ubezpieczenia samochodu jest potrzebne?
- Jak ubezpieczyć pojazd za kogoś?
- Co musi zawierać upoważnienie do ubezpieczenia samochodu?
- Upoważnienie do ubezpieczenia pojazdu - wzór
- Na co uważać przy wysyłaniu osoby trzeciej po ubezpieczenie?
- Kto może być upoważnionym do ubezpieczenia pojazdu?
- Kto powinien zapłacić składkę - Ubezpieczony czy Ubezpieczający?
- Czy można upoważnić osobę trzecią do likwidacji szkody?
- Co grozi za brak OC?
- Nie masz czasu, żeby kupić ubezpieczenie? Rozważ zakup przez porównywarkę
W życiu zdarzają się różne sytuacje. Można poważnie się rozchorować, pilnie wyjechać lub po prostu zapomnieć i polecieć na urlop. Można też najzwyczajniej w świecie nie mieć czasu lub ochoty na zajmowanie się polisą. Na szczęście to żaden problem, ponieważ ktoś w naszym imieniu może ubezpieczyć nasz samochód i zrobić szereg innych rzeczy związanych z polisą. Jak to się odbywa? Już wyjaśniamy.
Czy upoważnienie do ubezpieczenia samochodu jest potrzebne?
W wielu przypadkach pisemne upoważnienie do ubezpieczenia samochodu nie będzie potrzebne.
Upoważnienie do ubezpieczenia pojazdu w firmie
Sytuacja trochę się komplikuje, kiedy pojazd znajduje się w rejestrze środków trwałych przedsiębiorstwa. Wtedy polisę ubezpieczeniową może zawrzeć tylko określona osoba lub ta osoba powinna upoważnić kogoś innego.
Dokument upoważnienia powinien dokładnie określać:
- kto upoważnia,
- kogo,
- do czego,
- na jak długo.
Jednorazowe upoważnienie do ubezpieczenia pojazdu firmowego może nie zdać egzaminu w sytuacji, gdy pojazdów firmowych jest wiele.
Tutaj dochodzi jeszcze jedna ważna kwestia. W zależności od formy prawnej firmy osobą upoważnioną do zawarcia umowy ubezpieczenia będzie kto inny. To, kto ubezpiecza samochód firmowy, opisuje poniższa tabela.
Forma działalności | Osoba upoważniona |
Jednoosobowa działalność gospodarcza | Właściciel firmy |
Spółka z o. o. | Zarząd |
Spółka jawna | Wspólnik |
Spółka akcyjna | Zarząd |
Spółka komandytowa | Komplementariusz |
Spółka cywilna | Wspólnik |
Upoważnienie do zawarcia ubezpieczenia z bardzo wysoką sumą ubezpieczenia
Niekiedy, gdy suma ubezpieczenia na polisie jest bardzo wysoka (a co za tym idzie - składka ubezpieczeniowa też), agent ubezpieczeniowy może jednak poprosić o pisemne upoważnienie osobę, która przyszła ubezpieczyć dany przedmiot.
Jak ubezpieczyć pojazd za kogoś?
O ubezpieczeniu na cudzy rachunek mówi art. 808 § 1. Kodeksu cywilnego, który brzmi:
Ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek. Ubezpieczony może nie być imiennie wskazany w umowie, chyba że jest to konieczne do określenia przedmiotu ubezpieczenia.
I dalej:
ubezpieczyciel na podstawie zawartej umowy obejmuje ochroną ubezpieczeniową wskazany przez ubezpieczającego pojazd.
Z tym zagadnieniem nierozerwalnie łączą się dwa pojęcia: Ubezpieczający i Ubezpieczony. Co oznaczają?
Podczas ubezpieczania pojazdu w czyimś imieniu, Ubezpieczający zawiera umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek. W takiej umowie Ubezpieczony zostaje oznaczony z imienia i nazwiska, a także wskazany zostaje wyraźnie pojazd, który został zgłoszony do OC czy AC.
Przykład: Pan Józef wyjechał do Kamerunu, ale upoważnił córkę Magdalenę do ubezpieczenia jego samochodu. W tej sytuacji pani Magdalena jest Ubezpieczającym, a pan Józef Ubezpieczonym.
Co musi zawierać upoważnienie do ubezpieczenia samochodu?
W internecie znajdziemy wiele wzorów upoważnienia, ale możemy również sami wypisać taki dokument i to nawet własnoręcznie. Musimy jednak pamiętać, że upoważnienie powinno zawierać:
- datę i miejsce sporządzenia upoważnienia,
- dane Upoważniającego i Upoważnionego (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail, numer i seria dowodu osobistego, PESEL),
- informację, czego dotyczy dokładnie upoważnienie (w przypadku ubezpieczania pojazdu należy podać jego markę, model, numer rejestracyjny, numer VIN),
- czytelne podpisy obu stron potwierdzające upoważnienie.
Upoważnienie do ubezpieczenia pojazdu - wzór
Do upoważnienia do zawarcia ubezpieczenia na samochód wzoru jako takiego nie ma. Oznacza to, że forma pisemna jest dowolna o ile spełnia wymagania co do określenia stron i przedmiotu ubezpieczenia.
Jeżeli jednak urzędniczy bełkot to dla Ciebie czarna magia i nie masz pomysłu, jak takie upoważnienie napisać, możesz skorzystać z przykładu poniżej.
[miejscowość i data]
[dane upoważaniającego]
UPOWAŻNIENIE DO UBEZPIECZENIA SAMOCHODU
Ja, niżej podpisany Daniel Bartosiewicz, zamieszkały w Gdańsku przy [adres], legitymujący się dowodem osobistym numer [numer dowodu osobistego] upoważniam [imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego] do zawarcia w moim imieniu umowy ubezpieczenia OC na pojazd [marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN] na okres od [data początku ochrony] do [data końca ochrony].
Upoważnienie wygasa w momencie skutecznego zawarcia ochrony ubezpieczeniowej.
[podpis]
Na co uważać przy wysyłaniu osoby trzeciej po ubezpieczenie?
Znane przysłowie mówi: "Jeśli chcesz coś zrobić dobrze - zrób to sam". Czasem jednak nie ma wyjścia i po polisę OC musisz wysłać kogoś innego. Na co uważać w takiej sytuacji?
Daj tej osobie precyzyjne wytyczne
Zdarza się, że osoba wysłana po ubezpieczenie, zawrze nie taką umowę, jakiej chciałby właściciel.
Weźmie z płatnością jednorazową, zamiast na raty.
Weźmie dodatkowy assistance na auto, które nie jeździ.
Zapłaci gotówką, zamiast wziąć płatność przelewem.
Zdarza się też, że agent, widząc inną osobę, niż właściciel, spróbuje namówić ją na dodatkowe usługi bez zbadania rzeczywistych potrzeb.
Aby się przed tym uchronić, poinstruuj wysyłaną osobę, co dokładnie ma załatwić. Ewentualnie nakaż jej, żeby w razie wątpliwości dzwoniła.
Wyślij osobę po wznowienie ubezpieczenia
Polisy ubezpieczeniowe dzielą się na nowe i wznowione. Zalecamy nie wysyłać osoby trzeciej po nowe polisy, gdzie dobór zakresu i ceny jest kluczowy, szczególnie jeśli chodzi o AC.
W przypadku polisy wznowionej wystarczy dać wysyłanej osobie prostą instrukcję: "Niczego nie zmieniaj w polisie", ewentualnie dodać: "Jak wyjdzie drożej, to dzwoń".
Wyślij po ubezpieczenie współwłaściciela lub użytkownika
Jeżeli np. masz auto na współwłasność z dzieckiem lub małżonkiem, to jest to osoba, która zna sprawę auta. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo, że właściwie załatwi kwestię ubezpieczenia OC samochodu.
Daj osobie upoważnionej stare dokumenty ubezpieczeniowe
Najlepiej, żeby to była zeszłoroczna polisa, która zawiera wszystkie dane przedmiotu ubezpieczenia i ubezpieczonego. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których osoba wysłana po ubezpieczenie wchodzi do biura, mówi, po co przyszła, a potem okazuje się, że tak naprawdę nie wiadomo:
- o jaki samochód chodzi,
- jakie są dane właściciela,
- jaki okres ubezpieczenia,
- jaka suma ubezpieczenia.
Tutaj trzeba mieć nadzieję, że agent ubezpieczeniowy kojarzy temat, i odgrzebie ze swojej pamięci sprawę. Jeśli jednak osoba wysłana na miejscu zastanie innego agenta, albo agent nie pamięta, o co chodzi, sprawa będzie niezałatwiona albo załatwiona źle.
Jeśli już wysyłasz kogoś po ubezpieczenie, to niech weźmie płatność przelewem
To porada bardziej z gatunku lifestyle'owych niż ubezpieczeniowych, ale musimy o tym wspomnieć.
Podróżowanie z gotówką jest zawsze niebezpieczne. Istnieje ryzyko, że oddelegowana osoba po prostu zgubi pieniądze, w skrajnym przypadku zostanie napadnięta lub okradziona. A wtedy - ani pieniędzy, ani ubezpieczenia.
Problem pojawia się także w sytuacji, kiedy trzeba za to ubezpieczenie zapłacić, a wysłana osoba wzięła (lub dostała od Ciebie) za mało gotówki. Dopłacić ze swoich? Czy zrezygnować z ubezpieczenia? A co, jeśli termin goni i ubezpieczenie trzeba kupić tego samego dnia? Robi się zamieszanie.
Jesteśmy też w stanie wyobrazić sobie sytuację, w której posłana z gotówką osoba zagarnie tę gotówkę dla siebie i zniknie.
Nie musimy też wspominać, że w przypadku dużych polis np. ubezpieczenia firmy czy pakietu OC/AC posyłanie osoby trzeciej z kilkoma tysiącami złotych jest zwyczajnie ryzykowne.
Kto może być upoważnionym do ubezpieczenia pojazdu?
Takiej osoby nie musimy szukać w rodzinie, czy nawet wśród przyjaciół, bo może być to ktoś znajomy, a nawet osoba obca, która np. zawodowo zajmuje się takimi sprawami (warto jednak mieć do takiej osoby zaufanie, w końcu działa ona w naszym imieniu).
Słowem – stopień pokrewieństwa nie ma tu żadnego znaczenia. Upoważnienie można wypisać, komu tylko się chce. Ważniejszym warunkiem jest to, by upoważanijący posiadał zdolność do podejmowania czynności prawnych. Bez tego upoważnienie będzie nieważne.
Kto powinien zapłacić składkę - Ubezpieczony czy Ubezpieczający?
Tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.
W przypadku zawarcia umowy OC na cudzy rachunek, stroną umowy jest osoba ubezpieczająca pojazd, więc to właśnie przeciwko niej towarzystwo ubezpieczeniowe może wysunąć roszczenie w przypadku opóźnień w zapłaceniu składki
Z drugiej jednak strony, to właścicielowi pojazdu powinno zależeć, by pojazd był ubezpieczony, bo w innym przypadku narazi się na wysoką karę. Dlatego, w tej sytuacji Ubezpieczony może upoważnić Ubezpieczającego do zawarcia umowy, ale składkę opłaci już sam Ubezpieczony.
Przykład: Pan Janusz nie mógł osobiście ubezpieczyć auta, więc upoważnił dalekiego znajomego do zawarcia umowy ubezpieczenia. Nie miał jednak do niego na tyle zaufania, by powierzyć mu 2 tys. zł. W tej sytuacji upoważniony kolega zawarł umowę, ale należność uregulował już pan Janusz.
Czy można upoważnić osobę trzecią do likwidacji szkody?
Tak, jak już pisaliśmy wyżej, takie rozwiązanie jest możliwe i nie jest to rzadki przypadek, bo część osób nie ma ani czasu, ani ochoty zajmować się takimi rzeczami. Wówczas należy upoważnić osobę trzecią (wzór upoważnienia na ogół można znaleźć na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego) do uzyskiwania informacji od ubezpieczyciela.
Niemal regułą jest również upoważnienie właścicieli warsztatów do prowadzenia naprawy i rozliczania się z ubezpieczycielem (w przypadku warsztatowej metody likwidacji szkody). Wówczas wzór odpowiedniego upoważnienia powinien mieć już warsztat.
Co grozi za brak OC?
Zacznijmy od tego, że każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi posiadać OC. Nawet jeśli samochód jest zepsuty lub od tygodni nie opuszcza garażu, to ani jeden dzień nie może pozostać bez tej obowiązkowej polisy. A jeśli tak się stanie, to jego właścicielowi grożą wysokie kary. W 2022 r. za brak OC samochodu osobowego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na jego właściciela maksymalną karę w wysokości 6020 złotych.
W wyjątkowych sytuacjach od kary za brak OC można się odwołać, ale Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest bardzo często nieubłagany. Argumentacja: "Nie miałem czasu kupić ubezpieczenia OC" nie przejdzie i nie wystarczy nawet na rozłożenie płatności na raty. Jeżeli tylko masz możliwość wysłać kogoś w swoim imieniu do załatwienia tej sprawy, to to zrób.
Ewentualnie jeśli nie masz godnej zaufania osoby, poproś swojego agenta, żeby wystawił polisę o czasie i niech dokument na Ciebie poczeka te kilka dni, abyś tylko nie zapłacił kary za brak OC (dobry agent zrobi to bez pytania).
Nie masz czasu, żeby kupić ubezpieczenie? Rozważ zakup przez porównywarkę
Z badań przeprowadzonych na zlecenie rankomat.pl wynika, że 61% badanych dokonuje zakupu ubezpieczenia samochodu u agenta stacjonarnego. Jest to nadal najpopularniejsza forma zakupu ubezpieczenia samochodu w Polsce, ale niepozbawiona wad.
Jakie są główne wady zakupu polisy u agenta ubezpieczeniowego? Oto one:
- konieczność dojazdu, nieraz w godzinach szczytu,
- możliwy brak miejsc parkingowych,
- możliwa kolejka klientów i konieczność oczekiwania,
- zdarza się, że agenta akurat nie ma w biurze,
- ograniczone godziny otwarcia, gdzie ludzie przeważnie też są w pracy,
Generalnie wycieczka do agenta ubezpieczeniowego oznacza o wiele większą stratę czasu, niż zakup ubezpieczenia przez Internet.
Istnieje możliwość, że to Twój agent ubezpieczeniowy przyjedzie do Ciebie z polisą, ale w sytuacji, gdy na polisie będzie błąd (np. w danych albo w sumie ubezpieczenia), to będzie musiał wracać do biura i poprawiać.
Może wziąć ze sobą komputer i wystawić polisę u Ciebie, wówczas jednak nadal trzeba mu poświęcić czas, i najczęściej udostępnić drukarkę, co też nie zawsze się udaje.
Oblicz składkę i kup polisę bez wychodzenia z domu
Porównywarka sprawdzi się lepiej w sytuacji, kiedy nie możesz wyjść z pracy albo nie masz czasu przebijać się do biura agenta ubezpieczeniowego. Siadasz sobie na spokojnie po pracy i wyklikujesz ubezpieczenie, jakiego potrzebujesz. Porównywarka działa 24 godziny na dobę i nawet jesli będziesz potrzebować ubezpieczenia o północy, to dasz radę je sobie kupić.
Potrzebujesz porady? Chcesz więcej ofert? W takim przypadku skontaktuj się z agentem rankomat.pl, który przeanalizuje Twój przypadek, doradzi i zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Nasi agenci załatwiają sprawę średnio w 7 minut.
Co warto wiedzieć?
- Pojazd w naszym imieniu może ubezpieczyć osoba trzecia.
- Osoba trzecia nie musi być z nami spokrewniona, może być to np. znajomy lub przyjaciel, a nawet ktoś obcy.
- Wzór upoważnienia można znaleźć w internecie, ale także napisać je samemu. Musi jednak zawierać dane stron, opis ubezpieczanego pojazdu, datę i miejsce spisania oświadczenia oraz podpisy stron.
- Osoba trzecia, w imieniu właściciela pojazdu, może ubezpieczyć jego auto, wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową po poprzednim właścicielu, a także przeprowadzić formalności związane z likwidacją szkody.
- W przypadku wypłaty odszkodowania, trafia ono w całości do właściciela pojazdu.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o upoważnienie do ubezpieczenia samochodu
Czy upoważnienie i pełnomocnictwo to jest to samo?
Nie, różnice między upoważnieniem a pełnomocnictwem określa Kodeks Cywilny. Upoważnienie jest bowiem pozwoleniem na dokonanie określonej czynności (jak np. właśnie ubezpieczenie samochodu), natomiast pełnomocnictwo jest pozwoleniem na wyrażenie woli w imieniu mocodawcy (udziela się go np. prawnikowi, który reprezentuje klienta przed sądem).
Czy upoważnienie jest potrzebne, aby sprawdzić cenę polisy?
Aby zorientować się, ile będzie wynosiło ubezpieczenie OC czy AC dla danego kierowcy, nie musimy mieć z reguły upoważnienia od właściciela pojazdu. Wystarczą jedynie jego dane (m.in. rok urodzenia, długość posiadania prawa jazdy, lata bezszkodowej jazdy, stan cywilny) oraz dane samochodu (m.in. model, marka, pojemność silnika). Najprostszy sposób na znalezienie taniej oferty ubezpieczenia bez upoważnienia, to skorzystanie z kalkulatora internetowego rankomat.pl, za pomocą którego można sprawdzić oferty OC i AC kilkunastu ubezpieczycieli.
Jak ubezpieczyć pojazd osoby, która zmarła?
Przede wszystkim należy pamiętać, że pojazd będzie ubezpieczony nie do dnia śmierci właściciela polisy, ale do dnia wygaśnięcia ubezpieczenia. Taka polisa jednak nie przedłuży się automatycznie, więc albo o OC musi zadbać spadkobierca (jeśli osoba dziedzicząca auto została wskazana w testamencie), albo składkę muszą solidarnie uiścić wszyscy potencjalni spadkobiercy. Do zakupu polisy OC wystarczy zazwyczaj oświadczenie, że Ubezpieczający jest spadkobiercą po właścicielu pojazdu lub samoistnym posiadaczem auta/jedynym użytkownikiem.
Czy upoważnienie do ubezpieczenia podlega opłacie skarbowej?
Nie, upoważnienie np. do zawarcia umowy na polisę OC lub AC nie podlega opłacie skarbowej. Należy tylko pamiętać, by takie upoważnienie zawierało podpisy stron. Z kolei wzór takiego upoważnienia można znaleźć w internecie lub napisać je odręcznie.
Kto otrzyma odszkodowanie z AC w przypadku kolizji lub wypadku?
Tu większych wątpliwości nie ma – odszkodowanie w całości należy się właścicielowi pojazdu, czyli Ubezpieczonemu i Ubezpieczający nie ma większych szans na ewentualny udział w odszkodowaniu.
Czy do ubezpieczenia samochodu upoważnienie jest potrzebne?
Nie jest niezbędne, ale może się przydać. Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu mechanicznego i chcesz wysłać osobę spoza rodziny do zawarcia polisy ubezpieczeniowej auta, warto taki dokument sporządzić. Przyda się szczególnie wtedy, gdy agent ubezpieczeniowy Cię nie zna, i nie wie, czy przysłanej osobie można ufać i czy naprawdę reprezentuje Twoje interesy.