Jesteś młodym kierowcą? Musisz liczyć się ze zwyżkami za wiek i brak doświadczenia za kierownicą. Jest jednak dobra wiadomość – istnieją sposoby, dzięki którym możesz zaoszczędzić na zakupie OC nawet tysiące złotych. Zobacz, jak skutecznie obniżyć cenę OC.

Młodzi kierowcy są w zdecydowanie najgorszej sytuacji wśród wszystkich osób kupujących polisy OC. Ubezpieczyciele traktują ich jako grupę podwyższonego ryzyka i oferują ubezpieczenia w cenach często przewyższających ich możliwości finansowe. Chociaż zwyżki za wiek w OC nie da się uniknąć, to jednak można sprawić, że będzie na niskim poziomie.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Kim według ubezpieczycieli jest młody kierowca?

Jakie osoby firmy ubezpieczeniowe uznają za młodych kierowców? Dla ubezpieczycieli znaczenie mają dwa parametry:

 • Wiek kierowcy. Najczęściej młody kierowca ma mniej niż 26 lat, chociaż niektóre firmy ubezpieczeniowe są mniej rygorystyczne pod tym względem i ustalają granicę na 24 lata.
 • Doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Kierowca posiadający uprawnienia do kierowania pojazdami od niedawna (np. roku czy 2 lat) również będzie zaliczany do młodych kierowców.

To właśnie te osoby czeka zwyżka za wiek w OC. Powodem jest zwiększone ryzyko ubezpieczeniowe. Firmy ubezpieczeniowe – w oparciu m.in. o dane historyczne – uznają, że ta grupa kierowców statystycznie częściej przyczynia się do kolizji i wypadków drogowych.

Co to jest zwyżka za wiek w OC? To sposób kalkulacji składki, w którym kluczową rolę odgrywa wiek kierowcy – im kierowca jest młodszy i ma mniejsze doświadczenie, tym koszt zakupu ubezpieczenia OC jest wyższy.

W słowniku Warty znajduje się definicja osoby o zwiększonym ryzyku ubezpieczeniowym. Przez to sformułowanie ubezpieczyciel rozumie „osobę kierującą pojazdem, inną niż właściciel (...),  spełniającą określone przez Wartę we wniosku o ubezpieczenie kryteria wieku i okresu posiadania uprawnień do kierowania ubezpieczonym pojazdem”.

Dlaczego OC dla młodych kierowców jest droższe?

Ma to związek z postrzeganiem młodych kierowców jako niedoświadczonych, nieodpowiedzialnych i lekkomyślnych. Młodzi kierowcy częściej:

 • Dociskają pedał gazu. Tymczasem to właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków z winy kierujących.
 • Wsiadają do auta po spożyciu alkoholu, środków odurzających czy narkotyków. W rezultacie mają obniżony czas reakcji.
 • Wybierają sportowe samochody, które w krótkim czasie są w stanie rozwinąć dużą prędkość. To z kolei wpływa na rozmiar szkód w przypadku kolizji i koszty ich likwidacji.

Z raportu rocznego przygotowanego przez Policję wynika, że w 2020 r. kierowcy w wieku od 18 do 24 lat spowodowali łącznie 3774 wypadki. Wskaźnik liczby wypadków na 10 000 osób wyniósł 13,82. Dla porównania, w grupie kierowców mających od 25 do 39 lat wskaźnik ten wyniósł 7,83. Jeszcze niższy – bo na poziomie 5,51 – wynik odnotowano w grupie kierowców w wieku od 40 do 59 lat.

– Młodzi kierowcy postrzegani są przez ubezpieczycieli jako szkodowi. Cechujące ich nierozwaga i brak doświadczenia są przyczynami stosowania przez ubezpieczycieli zwyżki za wiek w OC. Z naszych danych wynika, że w I kwartale 2021 r. kierowcy w wieku od 18 do 25 lat za obowiązkowe OC płacili średnio 1495 zł, czyli niemal trzykrotnie więcej niż kierowcy powyżej 55 roku życia

– mówi Kamil Sztandera, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Którzy ubezpieczyciele mają tanie OC dla młodych kierowców?

Lista parametrów uwzględnianych przy kalkulacji wysokości składki OC jest bardzo długa. Zwyżki za wiek w OC nie są jedynym powodem, dla którego młodzi kierowcy płacą więcej. Dla ubezpieczycieli istotne są też:

 • Pozostałe dane kierowcy. Nie tylko data urodzenia, ale również miejsce zamieszkania, stan cywilny czy wykonywany zawód są uwzględniane przy wyliczaniu składki.
 • Dane techniczne auta, które ma zostać ubezpieczone. Wiek, model, marka czy przebieg samochodu – tego będą dotyczyć niektóre pytania zadane przez przedstawiciela ubezpieczyciela.
 • Sposób użytkowania samochodu. Więcej zapłacisz, jeżeli samochód wykorzystujesz do pracy zarobkowej (gdy np. zaraz po ukończeniu szkoły średniej założyłeś działalność gospodarczą).
 • Historia ubezpieczenia. Kupujesz polisę OC po raz pierwszy? Zapłacisz więcej, bo nie masz żadnych zniżek za brak szkód w poprzednich latach.
 • Kontynuacja umowy ubezpieczenia. U niektórych ubezpieczycieli otrzymasz dodatkową zniżkę, jeżeli wykażesz się lojalnością przy zakupie OC na kolejny rok.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe kierują swoją ofertę głównie do młodych kierowców. Dla przykładu Ergo Hestia z myślą o osobach, które właśnie odebrały prawo jazdy, stworzyła dwie marki: You Can Drive i mtu24. Niestety, bez kalkulacji nie sposób stwierdzić, czy ich oferta rzeczywiście będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Ubezpieczyciele, którzy koncentrują się na obsłudze młodych kierowców, często proponują rozłożenie składki na raty – zdają sobie sprawę z finansowych ograniczeń, z jakimi borykają się np. studenci. Takie rozwiązanie nie musi być jednak dla Ciebie opłacalne. Czasem opłacenie składki w całości pozwala zaoszczędzić kwotę rzędu 200-400 zł.

Jak młody kierowca może obniżyć cenę OC?

Jeżeli jesteś młodym kierowcą, masz kilka możliwości, aby obniżyć wysokość składki OC. Oto 5 sposobów, dzięki którym cena polisy OC będzie przystępniejsza:

1. Wybierz samochód z mniejszą pojemnością silnika

Wielu młodych kierowców czuje się pewnie za kierownicą, choć za pewnością siebie nie podążają umiejętności. Tymczasem firmy ubezpieczeniowe stosują zwyżki za wiek w OC również wówczas, gdy młody kierowca wybrał auto z silnikiem o dużej pojemności. Aby tego uniknąć, dobrze przemyśl zakup samochodu.

Przykład:  19-letni Artur zdecydował, że jego pierwszym pojazdem będzie Audi A4 z 2010 r. Młody mężczyzna do wyboru ma 4 pojemności silnika: 1793 cm2, 1984 cm3, 2995 cm3 i 3197 cm3. Różnica w cenie polisy między najmniejszą a największą pojemnością silnika wynosi 246 zł. Wniosek? Mężczyźnie opłaca się kupić auto z mniejszym silnikiem.

Porównanie cen OC przy różnej pojemności silnika
1793 cm31984 cm32995 cm33197 cm3
2206 zł2288 zł2452 zł2452 zł
Kalkulacja z dnia 25.05.2021 r.

2. Wpisz siebie jako współwłaściciela auta doświadczonego kierowcy

Twój pierwszy samochód nie musi być zarejestrowany na Ciebie, ale np. na jednego z Twoich rodziców, który ma długą historię ubezpieczeniową i zniżki za bezszkodowość. W ten sposób również możesz częściowo uniknąć zwyżki za wiek w OC.

Przykład:  Auto, które kupił 22-letni Tomasz, zostało zarejestrowane na jego matkę, a on został wykazany jako współwłaściciel i dodatkowy kierowca. Ile na tej operacji zaoszczędził student z Krakowa, który na co dzień użytkuje Volkswagena Passata z 2015 r.?

Młody kierowca jest właścicielem pojazdu – najtańsza polisaMłody kierowca został zgłoszony jako współwłaściciel i dodatkowy kierowca – najtańsza polisa
1854 zł498 zł
Kalkulacja z dnia 25.05.2021 r.

3. Korzystaj z auta zarejestrowanego na kierowcę ze zniżkami

Rozwiązaniem alternatywnym dla powyższego przykładu jest zarejestrowanie pojazdu na doświadczonego kierowcę i zgłoszenie młodego kierowcy. Wówczas składka na ubezpieczenie wzrośnie, ale wciąż będzie niższa od składki, którą musiałby zapłacić samodzielnie młody kierowca. To kolejna metoda, aby przeciwdziałać skutkom zwyżki za wiek w OC.

Przykład: Aneta to 19-letnia studentka, która od rodziców otrzymała samochód – Volkswagena Up! (elektryczny). Nie został on jednak formalnie przepisany na nią – może ona go użytkować na zasadzie użyczenia. To rozwiązało problem wysokiej składki ubezpieczenia OC, którą kobieta musiałaby płacić, gdyby została właścicielką pojazdu.

Młody kierowca jest właścicielem pojazdu – najtańsza polisaMłody kierowca został zgłoszony jako dodatkowy kierowca – najtańsza polisa
1194 zł435 zł
Kalkulacja z dnia 25.05.2021 r.

4. Wykorzystaj OC poprzedniego właściciela auta

Ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, a nie kierowcy. Rezultatem aktualnej konstrukcji przepisów jest to, że wraz z zakupionym autem otrzymasz OC. Możesz z niego korzystać do daty wskazanej w umowie z ubezpieczycielem – sprzedający nie może żądać, abyś zrezygnował z kontynuacji polisy.

Z reguły korzystanie z otrzymanej wraz z samochodem polisy jest opłacalne – będziesz musiał co najwyżej wnieść dopłatę – będzie to właśnie zwyżka za wiek w OC. Pamiętaj jednak, że polisa nie odnowi się automatycznie. Na kilka dni przed końcem umowy powinieneś rozejrzeć się za nowym ubezpieczeniem OC.

Nie każdy ubezpieczyciel korzysta z prawa do rekalkulacji składki. Może się okazać, że wcale nie zostaniesz wezwany do dopłaty. Najlepiej zrobisz, jeżeli tuż po zakupie pojazdu skontaktujesz się z firmą ubezpieczeniową i uzgodnisz z nią wysokość ewentualnej dopłaty do składki OC.

5. Porównaj ceny w kalkulatorze OC/AC, aby ograniczyć zwyżkę OC za wiek

To kolejny sposób, dzięki któremu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Rozbieżności cenowe między ofertami firm ubezpieczeniowych są bardzo duże i doskonale widać to właśnie na przykładzie młodych kierowców.

Przykład:  20-letnia Monika kupiła samochód, aby móc sprawniej przemieszczać się między rodzinnym domem a uczelnią. Wybór padł na Fiata 500. Ponieważ polisa przejęta od poprzedniego właściciela kończy się w najbliższych dniach, kobieta rozgląda się za przystępnym cenowo ubezpieczeniem OC. Różnica między najtańszą a najdroższą ofertą wynosi 1683 zł.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1665,00 zł rata od 166 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1615,00 zł rata od 161 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1973,00 zł rata od 197 zł
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
2178,00 zł rata od 217 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
3348,00 zł rata od 334 zł
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Benefia
1665,00 złrata od 166.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1615,00 złrata od 161.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1973,00 złrata od 197.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
2178,00 złrata od 217.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
3348,00 złrata od 334.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z dnia 25.05.2021 r.

Jak widać, zwyżki za wiek w OC nie zawsze można uniknąć, ale z pewnością można ją ograniczyć. Dzięki wykorzystaniu kilku sprytnych sposobów możesz płacić za OC mniej.

Co warto wiedzieć

 • Dla ubezpieczycieli młody kierowca to najczęściej osoba, która ma mniej niż 26 lat i posiada prawo jazdy od niedawna (np. roku).
 • Kupując OC, młodzi kierowcy muszą spodziewać się zwyżki za wiek. To sposób naliczania składki, w którym niski wiek podnosi cenę OC.
 • Zwyżka za wiek w OC obowiązuje kierowców do 26 roku życia, chociaż od tej zasady istnieją wyjątki – niektórzy ubezpieczyciele ustanawiają niższy pułap wieku.
 • Na rynku działają firmy ubezpieczeniowe ukierunkowane na obsługę młodych kierowców (np. mtu24.pl),  ale nie zawsze oferują one najlepsze ceny.
 • Aby zaoszczędzić na składce, młody kierowca powinien porównać propozycje firm ubezpieczeniowych. Służy do tego m.in. kalkulator OC rankomat.pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy korzystanie z kalkulatora OC/AC Rankomat jest bezpłatne i niezobowiązujące?

  Tak. Z naszego kalkulatora możesz skorzystać jeszcze przed zakupem pojazdu – wówczas sprawdzisz orientacyjnie, ile zapłacisz za polisę. Wyniki kalkulacji możesz też wysłać na swój adres e-mail i powrócić do nich w dowolnej chwili. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, możesz skontaktować się z naszym agentem.
 2. Czy młodemu kierowcy opłaca się kupić OC z dodatkowymi ubezpieczeniami?

  Zakup OC wraz z AC, AC mini, NNW czy assistance oznacza wyższą składkę. Opłacalność takiego zakupu należy przeanalizować indywidualnie, biorąc pod uwagę własne potrzeby i sposób użytkowania pojazdu. Przykładowo młodemu kierowcy, który korzysta z kilkuletniego samochodu, z pewnością będzie się opłacał zakup AC.
 3. Czy to, w której firmie ubezpieczeniowej młody kierowca kupi OC, ma znaczenie?

  Nie. Zakres ochrony ubezpieczenia OC wynika z ustawy – firmy ubezpieczeniowe nie konstruują tego produktu we własnym zakresie, sumy gwarancyjne (5 210 000 i 1 050 000 euro odpowiednio w przypadku szkód osobowych i materialnych) również są ustalone odgórnie. Oznacza to, że młody kierowca bez obaw może kupić najtańszą dostępną polisę.
 4. Co się stanie, jeżeli ubezpieczycielowi nie zostanie zgłoszony fakt korzystania z auta przez młodego kierowcę?

  Jeżeli w momencie spowodowania kolizji za kierownicą będzie siedział młody kierowca, to firma ubezpieczeniowa będzie miała prawo dokonać rekalkulacji składki. Polega to na ponownym ustaleniu wysokości składki OC i wezwaniu właściciela pojazdu do dopłaty różnicy.