Podczas szczytu klimatycznego Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podwyższenie podatku dla osób sprowadzających z zagranicy samochody z dużą pojemnością silnika. Właściciele takich aut już teraz ponoszą wyższe koszty ich użytkowania. W III kwartale br. płacili 79% więcej za OC niż posiadacze modeli z najmniejszym silnikiem.

mężczyzna sprawdzający stan samochodu
Porównaj ceny OC i AC

Zapowiedziane przez rząd zaostrzenie przepisów podatkowych ma zniechęcić Polaków do kupowania za granicą samochodów z dużą pojemnością silnika. Obecnie, podatek akcyzowy w przypadku auta o pojemności powyżej 2,0 wynosi 18,6% i jest sześciokrotnie wyższy niż na samochód z mniejszym silnikiem (3,1%). W przyszłości może się okazać, że ten wydatek będzie jeszcze większy.

Podatek akcyzowy to nie jedyny podwyższony koszt, związany z posiadaniem auta z dużym silnikiem. Mimo, że pojemność silnika nie zawsze idzie w parze z jego mocą, to nadal jest to jeden z głównych czynników, wpływających na cenę obowiązkowego ubezpieczenia.

Na podstawie wyników kalkulacji użytkowników naszej porównywarki sprawdziliśmy, jak pojemność i moc silnika wpływają na ceny OC.

Ile płacimy za pojemność silnika?

W III kwartale 2018 r. najwięcej, bo nawet 79% dopłacali do polisy OC właściciele aut z silnikiem o pojemności powyżej 3,0. Najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie wydawali posiadacze pojazdów z silnikami poniżej 1,0.

Dla młodych kierowców drożej o ponad 800 złotych!

Nad zakupem auta z mniejszym sinikiem powinni się zastanowić przede wszystkim młodzi kierowcy. Młodym właścicielom pojazdów z dużą pojemnością silnika, ubezpieczyciele przypisują większe ryzyko spowodowania szkody. W ich przypadku różnice w cenach OC po uwzględnieniu pojemności silnika były znacznie większe niż dla ogółu kierowców.

Aby przekonać się, ile w rzeczywistości może dopłacić do polisy OC młody kierowca, jeśli zdecyduje się na auto z dużym sinikiem, przeprowadziliśmy przykładową kalkulację cen OC dla 24-latka z Warszawy. Założyliśmy, że ubezpiecza on jeden z najpopularniejszych modeli samochodów: Volkswagena Golfa IV z 2005 roku:

  • pojemność silnika 1,4: 1671 zł,
  • 1,6: 1784 zł,
  • 2,0: 1952 zł.

Duża moc, mała pojemność – czy tak można zaoszczędzić na OC?

A jakie znaczenie podczas wyceny składki ma moc silnika? Przecież ona wcale nie musi iść w parze z pojemnością. Szczególnie w przypadku sportowych samochodów najnowszej generacji, które mimo małej pojemności silnika mają świetne osiągi.

Sprawdziliśmy, ile za polisę OC zapłaci nasz przykładowy kierowca, jeśli posiada samochód z silnikiem o większej mocy.

Cena OC dla młodego kierowcy a moc silnika
Pojemność silnika

Moc silnika

KM

Cena OC

1,4801671
1,41701671
2,01501949

Kalkulacja cen OC z 29.11.2018 r. dla 24-letniego kierowcy z Warszawy (prawo jazdy od 2016 r., zniżki w OC 10%),  właściciela Volkswagena Golfa V z 2007 r.

Uwaga! Dzięki porównaniu ofert kilkunastu towarzystw ubepzieczeniowych udało nam się znaleźć ubezpieczyciela, który zaproponował kierowcy z Warszawy taką samą składkę OC w przypadku tej samej pojemności silnika i większej mocy. Nie jest to jednak reguła. Okazuje się, że inne firmy uwzględniły ten czynnik i podniosły cenę ubezpieczenia o kilka lub nawet kilkadziesiąt złotych.

Wniosek: 

Moc silnika również ma znaczenie, chociaż już nie takie duże, jak jego pojemność.

Co warto wiedzieć

  • Każde towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę pojemność silnika podczas kalkulacji składki OC. Im będzie ona wyższa, tym droższe może być obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu;
  • Niektóre firmy ubezpieczeniowe uwzględniają również moc silnika, jednak dla większości ma ona mniejsze znaczenie niż pojemność;
  • Jeżeli posiadasz auto z silnikiem o podwyższonej mocy, sprawdź propozycje OC różnych towarzystw. Istnieje spora szansa, że uda Ci się znaleźć takie, które nie uwzględni tego czynnika podczas wyceny składki;
  • Jesteś młodym kierowcą i zastanawiasz się nad zakupem auta z mocnym silnikiem? Możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu, jeśli wybierzesz model z niewielką pojemnością, za to o podwyższonej mocy.
Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie