Im większa pojemność silnika auta, tym wyższa składka ubezpieczenia OC. Przeprowadzone przez rankomat.pl badanie różnic cenowych w ubezpieczeniach pokazuje, że kupując auto o mniejszej pojemności silnika, można sporo zaoszczędzić na polisie.

mężczyzna sprawdzający stan samochodu
Porównaj ceny OC i AC

Jeśli nie chcemy przepłacać za ubezpieczenie, powinniśmy pomyśleć o tym już na etapie planowania zakupu samochodu i idealnie dopasować auto do naszych potrzeb. Np. singielka mieszkająca w mieście nie potrzebuje ogromnego terenowego samochodu, a za jego polisę musiałaby zapłacić dużo więcej niż za ubezpieczenie małego, miejskiego auta. Nad zakupem nieco „słabszego” auta powinni się również zastanowić młodzi kierowcy. Przy własności pojazdu z dużą pojemnością silnika, ubezpieczyciele przypisują im większe ryzyko spowodowania szkody.

Ile płacimy za moc silnika?

Nasza analiza najtańszych cen OC* potwierdziła, że ceny polis różnią się od siebie, w zależności od pojemności silnika w posiadanym samochodzie:

  • właściciele pojazdów z silnikiem o pojemności 1,2 płacili za najtańsze OC (w marcu 2017 r.) ok. 670 zł, a z poj. 1,8 ok. 802 zł. Posiadacze aut z silnikiem powyżej 2,5 musieli się już liczyć z kosztem powyżej 959 zł;

  • w przypadku grupy młodych kierowców (do 30 roku życia) ceny najtańszych polis OC wynosiły: 1259 zł (poj. 1,2),1463 zł (poj. 1,8) i 1631 zł (poj. powyżej 2,5);

  • dla ogółu kierowców różnica w ofercie ubezpieczenia OC samochodu pomiędzy najmniejszą i największą pojemnością silnika wynosiła 19,7%. Po wyodrębnieniu spośród nich grupy młodych kierowców, wyraźnie widać, że do najwyższej pojemności silnika dopłacają więcej, bo 29,5%.

Dlaczego płacimy w OC za pojemność silnika?

Większa pojemność silnika to lepsze możliwe osiągi. Jeżeli kupujemy auto z dużą pojemnością, dla ubezpieczycieli oznacza to, że prawdopodobnie będziemy szybciej jeździć – a szkoda to w dużej mierze złożenie masy i prędkości. Uderzenie samochodu o masie 2 ton i prędkości 100 km/h powoduje dużo większe szkody niż jadącego z podobną prędkością mniejszego auta. To przekłada się na większe kwoty wypłacanych odszkodowań.

*mediana najtańszych cen OC na podstawie kalkulacji użytkowników rankomat.pl, przeprowadzonych w marcu 2017 roku.