Młodzi kierowcy są statystycznie bardziej narażeni na udział w kolizjach i wypadkach. Wynika to z braku praktyki, większej skłonności do ryzyka, a czasem także z niedostatecznej znajomości przepisów. Dlatego w wielu aspektach, począwszy od zasad obowiązujących w pierwszych miesiącach po uzyskaniu prawa jazdy po wyższe składki OC, młodych kierowców traktuje się nieco inaczej niż bardziej doświadczonych uczestników ruchu drogowego.

W przepisach prawa nie ma jednej, sztywnej definicji „młodego kierowcy”, ale w wielu regulacjach przyjmuje się określoną górną granicę wieku jako wyznacznik. Instytucje związane w jakiś sposób z kierowcami mogą samodzielnie określać, kto w ich mniemaniu będzie klasyfikował się pod to pojęcie. Ale pojęcie "młody kierowca" nie zawsze musi być związane z wiekiem.

Kim jest młody kierowca?

Młodociany kierowca to najczęściej osoba w wieku od 18 do 25 lat - z takim przedziałem wiekowym spotkasz się np. w raportach policyjnych. Ubezpieczyciele z kolei rozszerzają górną granicę wieku młodych kierowców nawet do 30 lat.

Warto wiedzieć

Pojęciem tym zwykle określa się także każdego kierowcę, który ma prawo jazdy od niedawna, a więc dopiero zdobywa doświadczenie na drodze.

Młody kierowca – jak długo się nim jest?

Jak już wspomnieliśmy, brak prawnej definicji "młodego kierowcy" sprawia, że np. firmy ubezpieczeniowe mogą samodzielnie ustalać, kogo będą nazywać w ten sposób. Część ubezpieczycieli podaje górną granicę wieku dla młodych kierowców, pozostałe firmy natomiast na każdego klienta patrzą indywidualnie. W poniższej tabeli możesz zobaczyć, kogo mianem młodego kierowcy określają poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Firma ubezpieczeniowa

Kto jest uznawany za młodego kierowcę?

Allianz

Każdy kierowca oceniany jest indywidualnie

Balcia

Młody kierowca to osoba, która ma maksymalnie 28 lat lub prawo jazdy krócej niż 24 miesiące

Benefia

Każdy kierowca oceniany jest indywidualnie

BeeSafe

Młody kierowca to osoba, która ma maksymalnie 25 lat

Generali

Każdy kierowca oceniany jest indywidualnie

Link4

Młody kierowca to osoba, która ma maksymalnie 23 lata

Proama

Każdy kierowca oceniany jest indywidualnie

Wiener

Młody kierowca to osoba, która ma maksymalnie 24 lata lub prawo jazdy krócej niż 24 miesiące

Wefox

Młody kierowca to osoba, która ma maksymalnie 25 lat lub prawo jazdy krócej niż 24 miesiące

TUZ

Młody kierowca to osoba, która ma maksymalnie 25 lat

PZU

Każdy kierowca oceniany jest indywidualnie

Młodzi kierowcy a wypadki - co mówią statystyki?

Według danych policji, w 2024 roku kierowcy wieku od 18 do 25 lat byli sprawcami 2 945 wypadków drogowych w Polsce, czyli o 47 wypadków więcej niż w roku 2023. W wypadkach tych zginęło 271 osób, a 3 745 osób zostało rannych. Z uwagi na te statystyki, instytucje takie jak policja czy firmy ubezpieczeniowe zwracają na młodych kierowców szczególną uwagę.

Ustawodawcy także dostrzegają ryzyko związane z prowadzeniem pojazdu przez osoby młodsze i niedoświadczone. W związku z tym od dłuższego czasu trwają dyskusje o wprowadzeniu specjalnych ograniczeń i zaostrzeniu przepisów drogowych dla młodych kierowców, które mają pomóc zredukować liczbę wypadków z ich udziałem j i podnieść bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Młodzi kierowcy – jakie przepisy i ograniczenia obowiązują ich w 2025 r.?

Choć o zmianach dla młodych kierowców mówi się sporo, aktualnie żadne z planowanych przepisów nie weszły jeszcze w życie. Młodocianych kierowców obowiązują więc takie same przepisy i ograniczenia jak w przypadku doświadczonych kierowców. Oczywiście są jednak pewne wyjątki.

  • Osoby, które mają prawo jazdy krócej niż rok, mogą mieć na swoim koncie maksymalnie 20 punktów karnych. W pozostałych przypadkach limit ten wynosi 24 punkty karne.

  • Poważne złamanie przepisów drogowych w ciągu pierwszych 2 lat po zdaniu egzaminu na prawo jazdy może doprowadzić do jego utraty. Za poważne złamanie przepisów uważa się natomiast np. spowodowanie wypadku lub jazdę po alkoholu.

Uwaga!

W przypadku poważnego złamania przepisów przez młodego kierowcę policjant zatrzyma prawo jazdy. Funkcjonariusz może także skierować wniosek o całkowite cofnięcie uprawnień.
 

Jakie ograniczenia dla młodych kierowców planuje Unia Europejska?

Na ten moment aktualnych obostrzeń w stosunku do młodych osób kierujących pojazdami jest niewiele. Planowane zmiany w tym zakresie dotyczą natomiast:

  • wprowadzenia okresu próbnego dla osób, które dopiero zdały egzamin na prawo jazdy,

  • zmniejszenia dopuszczalnej prędkości dla świeżo upieczonych kierowców,

  • uruchomienia obowiązkowych szkoleń dla osób z krótkim stażem za kółkiem,

  • wprowadzenia zerowego limitu alkoholu we krwi,

  • wprowadzenia zakazu pracy zarobkowej dla osób niedoświadczonych za kierownicą.

Czym jest okres próbny młodego kierowcy?

Zgodnie z proponowanymi przepisami, okresu próbny dla nowych kierowców kategorii B będzie wynosił:​

  • 2 lata od momentu wydania prawa jazdy dla osób, które uzyskały uprawnienia po ukończeniu 18. roku życia.

  • 3 lata od otrzymania prawa jazdy dla osób, które uzyskały uprawnienia w wieku 17 lat.​

Ile wynoszą limity prędkości dla młodego kierowcy?

W okresie próbnym młodych kierowców będą obowiązywały poniższe ograniczenia prędkości:

  • 50 km/h w obszarze zabudowanym,

  • 80 km/h poza obszarem zabudowanym,

  • 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych.

Uwaga!

Trzykrotne przekroczenia dopuszczalnej prędkości mogą skutkować całkowitą utratą prawa jazdy!

Kiedy okres próbny może ulec wydłużeniu?

Jeśli w trakcie trwania okresu próbnego, młody kierowca popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego potwierdzone np. mandatem karnym, okres ten będzie mógł zostać wydłużony o kolejne dwa lata.

Jakie ograniczenia obowiązują podczas okresu próbnego?

Podczas okresu próbnego młody kierowca nie będzie miał także zakaz przewożenia pasażerów i nie będzie mógł podejmować pracy zarobkowej jako kierowca. Młodego kierowcę będzie także obowiązywał limit 0,0 promila alkoholu w organizmie.

Czym jest kurs doszkalający dla młodego kierowcy?

Pomiędzy 4. a 12. miesiącem okresu próbnego, młodzi kierowcy będą musieli odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WODR), a także przejść praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym w ośrodku doskonalenia techniki jazdy.

Co grozi młodemu kierowcy za spowodowanie wypadku?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, za spowodowanie wypadku młody kierowca będzie mógł stracić prawo jazdy.

Inne przepisy dla młodych kierowców

Jedną z innych, planowanych zmian w przepisach, która wiąże się bezpośrednio z młodymi kierowcami, jest także obniżenie minimalnego wieku osoby mogącej rozpocząć kurs prawa jazdy do 17 lat.

Jak już mówiliśmy, takiego kierowcę będzie obowiązywał trzyletni okres próbny. Nie jest to jednak jedyne ograniczenie dla osób w tym wieku. Jeśli uzyskają one uprawnienia do kierowania pojazdem, będą mogły kierować samochodem wyłącznie pod okiem doświadczonego kierowcy przez pierwsze pół roku od zdania egzaminu lub do ukończenia 18. roku życia.

Wspomniany "doświadczony kierowca" musi natomiast mieć co najmniej 24 lata i prawo jazdy kategorii B od minimum 5 lat. Co więcej, nie może on mieć zakazu prowadzenia pojazdów w ciągu ostatnich 5 lat i nie może być także pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających. ​

Co ważne, siedemnastolatkowie będą mogli prowadzić tylko samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i mocy silnika do 70 kW.

O czym jeszcze powinien pamiętać młody kierowca?

Początkujący kierowcy często poruszają się starszymi autami , a te wymagają więcej uwagi. Warto więc regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, poziom oleju, hamulce i światła. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale i sposób na uniknięcie niepotrzebnego mandatu.

Wypowiedź eksperta

Brak doświadczenia na drodze to łatwy sposób na wypadek. Dlatego młody kierowca powinien unikać jazdy pod presją czasu, nie korzystać z telefonu w trakcie jazdy i zachować większe odstępy od innych pojazdów, co da mu więcej czasu na reakcję podczas nietypowych sytuacji na drodze.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
 

Dobrym rozwiązaniem dla młodych kierowców są także dodatkowe szkolenia z techniki jazdy czy kursy doszkalające z jazdy w trudnych warunkach. Warto uczyć się od bardziej doświadczonych, np. jako pasażer, obserwując ich styl jazdy.

Młodzi kierowcy płacą więcej za OC. Ale polisa może być tańsza

Statystyki wypadków drogowych z udziałem młodych kierowców uwzględniane są także przy wycenie składki ubezpieczenia OC. W związku z tym, że prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez młodocianego kierowcę jest wyższe niż w innych grupach wiekowych, firmy ubezpieczeniowe ponoszą większe ryzyko ubezpieczając taką osobę. Ryzyko to rekompensują sobie jednak podniesieniem ceny ubezpieczenia.

Według danych rankomat.pl, w pierwszym kwartale 2025 dziewiętnastolatkowie za polisę OC płacili średnio 2 619 zł. Tymczasem, koszt takiej samej polisy dla 61-latka wynosił zaledwie 578 zł.

wykres przedstawiający ceny OC dla poszczególnych grup wiekowych
Średnie ceny polis w I kwartale 2025 r. Źródło: Raport RanKING

Polityka firm ubezpieczeniowych wobec młodych kierowców znajduje także odzwierciedlenie w opiniach społeczeństwa. Rankomat.pl postanowi zapytać Polaków, czy uważają, że ceny OC dla młodocianych kierowców powinny być wyższe. Ponad 60% badanych stwierdziło, że brak doświadczenia za kierownicą u młodych kierowców to większe ryzyko na drodze. Dlatego wyższe składki na OC w ich przypadku są jak najbardziej uzasadnione.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez rankomat. Odpowiedzi na pytania, czy młodzi kierowcy powinni płacić więcej za OC.
Zdaniem Polaków, istnieje kilka powodów dla których młodzi kierowcy powinni płacić więcej za OC.

Niestety, stawki OC i AC dla młodych kierowców mogą być nawet czterokrotnie wyższe niż dla tych bardziej doświadczonych. Aby obniżyć cenę polisy warto porównać oferty różnych towarzystw i - jeśli to możliwe - wpisać do polisy współwłaściciela z dłuższym stażem, który ma na swoim koncie zniżki na OC. Kupując polisę przez rankomat.pl możesz także skorzystać z promocji dla młodych kierowców, dzięki której Twoja polisa będzie nawet 300 zł tańsza!

Porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych i znajdź OC w dobrej cenie!

Warto wiedzieć:

  1. Za młodocianego kierowcę najczęściej uznaje się osobę w wieku 18-25 lat lub posiadającą prawo jazdy od niedawna. W zależności od instytucji (np. ubezpieczyciela), granica ta może być inna - nawet do 30. roku życia.

  2. Planowane są zmiany w przepisach, które wprowadzą dodatkowe ograniczenia i wymagania w stosunku do młodych kierowców, takie jak np. dwu lub trzyletni okres po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdu, zerowy limit alkoholu, czy konieczność uczestnictwa w dodatkowych szkoleniach.

  3. Młodzi kierowcy płacą wyższe składki OC - nawet kilkukrotnie większe niż starsi. Warto jednak porównywać oferty, skorzystać z promocji dla młodych lub dopisać współwłaściciela z historią ubezpieczeniową, by obniżyć koszty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy muszę zgłosić młodego kierowcę do OC?

    Tak, jeśli młody kierowca będzie regularnie korzystał z Twojego samochodu, powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia OC. Brak takiej informacji może skutkować odmową wypłaty odszkodowania lub rekalkulacją składki przez ubezpieczyciela.

  2. Czy młody kierowca musi mieć listek?

    Aktualnie nie ma w Polsce obowiązku oznakowania pojazdu prowadzonego przez młodego kierowcę za pomocą zielonego listka. Jednak świeżo upieczeni kierowcy często używają tej naklejki, aby dać znać innym uczestnikom ruchu drogowego, że są mniej doświadczeni za kierownicą.

  3. Ile punktów ma młodociany kierowca?

    Młody kierowca, który posiada prawo jazdy krócej niż rok, może mieć maksymalnie 20 punktów karnych. Dla bardziej doświadczonych limit wynosi 24 punkty.

  4. Czy młody kierowca może jeździć po 22?

    Tak. Obecnie w Polsce nie obowiązują żadne ograniczenia godzinowe dla młodych kierowców - mogą oni prowadzić pojazdy o każdej porze dnia i nocy, o ile nie wprowadzono lokalnych wyjątków.