Prawo wymaga, aby każdy samochód był wyposażony w tabliczkę znamionową. Miejsce jej montażu wybiera producent przed dopuszczeniem pojazdu do ruchu drogowego. W przypadku braku tabliczki, auto nie przejdzie corocznego badania technicznego.

Tabliczka znamionowa zawiera dane identyfikacyjne i techniczne pojazdu. Informację o dokładnym miejscu jej umieszczenia w samochodzie można znaleźć w książce serwisowej. Sprawdziliśmy, co grozi za brak tabliczki, gdzie można ją wyrobić, a także jaki ma związek z ubezpieczeniem OC pojazdu.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym jest tabliczka znamionowa?

Zgodnie z przepisami każdy samochód musi być wyposażony w tabliczkę znamionową. Powinna być wykonana z trwałego materiału, który nie ulega szybkiej korozji i nie można usunąć umieszczonych na mim znaków. Warto ją również zabezpieczyc za pomocą plomb ochronnych. Zwykle ma kształt prostokątnej metalowej płytki lub etykiety samoprzylepnej. Tabliczkę należy zamontować w widocznym miejscu i na elemencie, który nie podlega wymianie nawet w razie wypadku drogowego. 

Miejsce montażu tabliczki znamionowej wybiera producent jeszcze przed wprowadzeniem samochodu na rynek. Dokładną informację o jej umieszczeniu można znaleźć w książce serwisowej pojazdu. Najczęściej jest to tzw. słupek B, czyli element nadwozia podtrzymujący dach auta. Znajduje się pomiędzy przednimi i tylnymi drzwiami bocznymi auta. Tabliczka powinna być widoczna po ich otwarciu.

Jakie informacje można znaleźć na tabliczce znamionowej?

Dane, które muszą znaleźć się na tabliczce znamionowej, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Należą do nich:

 • nazwa producenta (marka),
 • numer świadectwa homologacji typu pojazdu (modelu),
 • numer VIN (nr identyfikacyjny pojazdu) – w razie jego braku rozpoznawczy numer podwozia/nadwozia,
 • dopuszczalna masa całkowita, 
 • dopuszczalne obciążenie osi przedniej i tylnej.
Uwaga! Nazwa modelu pojazdu nie jest koniecznie wymagana w odróżnieniu od numeru VIN, z którego wynika.

Oprócz marki, modelu i nr VIN pojazdu bardzo ważne jest, aby tabliczka znamionowa zawierała dane homologacyjne. Należy do nich informacja o dopuszczalnej masie całkowitej , a także dopuszczalnym obciążeniu przedniej i tylnej osi.

Uwaga! Jeśli maksymalna masa lub obciążenie osi pojazdu są wyższe niż dopuszczalne przepisami normy, to taką informację również należy umieścić na tabliczce znamionowej. Wówczas podaje się je w dwóch kolumnach – po lewej stronie dopuszczalne wartości, a po prawej maksymalne. Z kolei w przypadku samochodów, które są przeznaczone do ciągnięcia przyczep, trzeba zawrzeć także dopuszczalną masę całkowitą zespołu (auta i przyczepy).

Co grozi za brak tabliczki znamionowej?

Jeśli samochód nie posiada tabliczki znamionowej, grożą nam bardzo poważne konsekwencje. Z pewnością pojazd nie przejdzie corocznego badania technicznego. W związku z tym nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego.

Jazda samochodem bez ważnego badania technicznego to również nie najlepszy pomysł. W razie kontroli drogowej grozi nam mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli auto nie ma ważnego przeglądu powyżej 30 dni, za jego wykonanie będziemy musieli zapłacić podwójną stawkę. Ponadto policja może zatrzymać dowód rejestracyjny i odholować pojazd na nasz koszt. 

Gdzie wyrobić tabliczkę znamionową?

Jeśli samochód nie posiada tabliczki znamionowej, należy uzyskać na stacji diagnostycznej zaświadczenie o jej braku (najlepiej od rzeczoznawcy samochodowego). Następnie trzeba udać się do wydziału komunikacji. Na miejscu musimy wypełnić wniosek o wydanie nowej tabliczki wraz z uzasadnieniem. W kasie urzędu uiśćmy opłatę skarbową w wysokości około 10 zł. 

Uwaga! W wydziale komunikacji muszą osobiście pojawić się wszyscy właściciele samochodu. Jeśli nie jest to możliwe, należy przygotować pisemne pełnomocnictwo. W takim przypadku urząd pobierze dodatkową opłatę w wysokości 17 zł.

Do wniosku o wydanie nowej tabliczki znamionowej, należy dołączyć następujące dokumenty:

 • dowód wniesienia opłaty skarbowej,
 • opinię rzeczoznawcy samochodowego, jeśli numer VIN uległ korozji lub zniszczeniu podczas wypadku drogowego bądź naprawy, albo posiadamy pojazd zabytkowy bez numeru VIN.

Jakie są rodzaje tabliczki znamionowej?

Wyróżniamy dwa rodzaje tabliczek znamionowych. O nadanie nowego numeru VIN wraz tabliczką wnioskujemy, jeśli:

 • doszło do wymiany ramy lub podwozia pojazdu na inne bez numeru fabrycznego,
 • numer VIN pojazdu został zatarty lub sfałszowany:

– w wyniku zakupu pojazdu z licytacji publicznej lub od komornika,
– posiadamy prawomocne orzeczenie sądu, które potwierdza własność pojazdu,
– odzyskaliśmy pojazd po kradzieży;

 • numer VIN uległ korozji lub zniszczeniu podczas wypadku drogowego lub naprawy,
 • posiadamy pojazd zabytkowy bez numeru VIN.

Natomiast należy złożyć wniosek o wydanie tabliczki znamionowej zastępczej, jeśli:

 • tabliczka znamionowa została zagubiona, zniszczona lub w przypadku jej braku,
 • zmieniono numer VIN pojazdu.

Jak brak tabliczki znamionowej wpływa na ubezpieczenie OC?

Jak już wspominaliśmy w powyższym artykule, jeśli samochód nie ma tabliczki znamionowej, to nie przejdzie corocznego badania technicznego. Bez ważnego przeglądu nie można poruszać się po drogach. 

W przypadku braku ważnego badania technicznego, polisa OC nadal działa.Towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest zwolnione z ochrony obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Jeśli więc spowodujemy wypadek lub kolizję bez ważnego przeglądu, ubezpieczyciel pokryje powstałe szkody na rzecz poszkodowanych – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jednak nie warto ryzykować jazdy bez ważnego badania technicznego. Jeśli kierowca bez aktualnego przeglądu zostanie poszkodowany w wypadku lub kolizji drogowej, ubezpieczyciel może sprawdzić, czy rozmiary powstałych szkód mają jakikolwiek związek ze stanem technicznym samochodu. Jeżeli tak, towarzystwo może pomniejszyć wysokość wypłaconego odszkodowania.

Co warto wiedzieć?

 1. Zgodnie z przepisami każdy samochód musi posiadać tabliczkę znamionową.
 2. Miejsce montażu tabliczki znamionowej wybiera producent przed wprowadzeniem auta na rynek.
 3. W przypadku braku tabliczki znamionowej auto nie przejdzie badania technicznego.
 4. Nową tabliczkę znamionową można wyrobić w wydziale komunikacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Po co montuje się tabliczkę znamionową w samochodzie?

  Tabliczka znamionowa zawiera najważniejsze informacje homologacyjne pojazdu określone przez producenta. Znajduje się na niej m.in. numer VIN (nr identyfikacyjny) czy maksymalna masa samochodu. Tabliczka znamionowa jest bardzo przydatna dla diagnosty, który przeprowadza badanie techniczne auta.
 2. Gdzie można znaleźć tabliczkę znamionową w samochodzie?

  Informację o dokładnym miejscu montażu tabliczki znamionowej w samochodzie można znaleźć w książce serwisowej. Jeśli jej brak, należy udać się do stacji diagnostycznej w celu otrzymania zaświadczenia. Następnie w wydziale komunikacji musimy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na wyrobienie zastępczej tabliczki znamionowej.
 3. Czy samochód przejdzie badanie techniczne w razie braki tabliczki znamionowej?

  Nie, ponieważ zgodnie z przepisami samochód musi być wyposażony w tabliczkę znamionową. Jeśli jej zabraknie, diagnosta nie może przedłużyć ważności badania technicznego pojazdu na kolejny rok.