Prawo wymaga, aby każdy samochód był wyposażony w tabliczkę znamionową. Miejsce jej montażu wybiera producent przed dopuszczeniem pojazdu do ruchu drogowego. W przypadku braku tabliczki, auto nie przejdzie corocznego badania technicznego.

Tabliczka znamionowa zawiera dane identyfikacyjne i techniczne pojazdu. Informację o dokładnym miejscu jej umieszczenia w samochodzie można znaleźć w książce serwisowej. Sprawdziliśmy, co grozi za brak tabliczki, gdzie można ją wyrobić, a także jaki ma związek z ubezpieczeniem OC pojazdu.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Gdzie znajduje się tabliczka znamionowa w samochodzie?

Zgodnie z przepisami każdy samochód musi być wyposażony w tabliczkę znamionową. Powinna być wykonana z trwałego materiału, który nie ulega szybkiej korozji i nie można usunąć umieszczonych na mim znaków. Warto ją również zabezpieczyć za pomocą plomb ochronnych. Zwykle ma kształt prostokątnej metalowej płytki lub etykiety samoprzylepnej. Tabliczkę należy zamontować w widocznym miejscu i na elemencie, który nie podlega wymianie nawet w razie wypadku drogowego. 

Miejsce montażu tabliczki znamionowej wybiera producent jeszcze przed wprowadzeniem samochodu na rynek. Dokładną informację o jej umieszczeniu można znaleźć w książce serwisowej pojazdu. Najczęściej jest to tzw. słupek B, czyli element nadwozia podtrzymujący dach auta. Znajduje się pomiędzy przednimi i tylnymi drzwiami bocznymi auta. Tabliczka powinna być widoczna po ich otwarciu.

Jednak dawniej w starszych modelach tabliczka znamionowa była również umieszczana pod maską. W związku z tym bardzo często była narażona na zniszczenie w wyniku stłuczki, działania soli lub wilgoci. Tabliczki montowano też na podszybiu, ścianie grodziowej, czy w okolicach kielichów zawieszenia pojazdu.

Dlaczego warto sprawdzić stan tabliczki znamionowej przed zakupem auta?

Tabliczki znamionowe w wyniku ich montażu w różnych, newralgicznych miejscach konstrukcji pojazdu, mogą łatwo ulegać zniszczeniu w wyniku korozji, kolizji drogowych, czy z powodu zatajania nielegalnego pochodzenia auta. Jeśli więc zamierzamy kupić używany samochód lub odbieramy go z naprawy blacharskiej, warto sprawdzić w jakim stanie technicznym znajduje się ten element i czy na pewno jest zgodny z oryginałem.

W tym celu warto dokładnie zapoznać się z książką serwisową oraz inną dokumentacją techniczną związana z pojazdem. Zwłaszcza, że w internecie nie brakuje ofert firm zajmujących się wytwarzaniem kopii tabliczek. To nielegalne. W razie kontroli drogowej czy okresowego badania technicznego taki proceder zostanie bardzo łatwo wykryty przez policjanta lub diagnostę. Jak bardzo poważne może to mieć konsekwencje, wyjaśniamy w artykule poniżej.

Jakie informacje można znaleźć na tabliczce znamionowej?

Dane, które muszą znaleźć się na tabliczce znamionowej, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Należą do nich zgodne z załącznikiem nr 4, par. 2, ust. 1:

 1. nazwa producenta (marka),
 2. numer świadectwa homologacji typu pojazdu,
 3. numer VIN (nr identyfikacyjny pojazdu) – w razie jego braku rozpoznawczy numer podwozia/nadwozia,
 4. maksymalna masa całkowita pojazdu, ale w przypadku motocykli i motorowerów zamiast maksymalnej masy całkowitej, należy podać poziom hałasu zewnętrznego na postoju wyrażony w decybelach – dB (A) przy prędkości obrotowej,
 5. maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów w przypadku samochodu, który jest przeznaczony do ciągnięcia przyczepy,
 6. maksymalne obciążenia osi podane w kolejności od przodu do tyłu,
 7. w przypadku przyczepy i naczepy, maksymalne obciążenie pionowe na urządzenie sprzęgające;
 8. jeśli wartości maksymalne mas i obciążeń są większe niż dopuszczalne, to również należy je podawać – wówczas powinny zostać umieszczone w  dwóch kolumnach: dopuszczalne – po lewej i maksymalne – po prawej stronie.

Z kolei, w nagłówku lewej kolumny podaje się kod państwa, w którym pojazd ma zostać zarejestrowany (dotyczy pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy po 1 maja 2016 r.).

Uwaga! Oprócz informacji zawartych w powyższych 8 punktach, producent może również podać dodatkowe informacje, które można umieścić poniżej lub obok. Tak, aby znajdowały się poza zaznaczonym prostokątem, który zawiera tylko dane przewidziane w pkt 1-8.

Co grozi za brak tabliczki znamionowej?

Jeśli samochód nie posiada tabliczki znamionowej, grożą nam bardzo poważne konsekwencje. Z pewnością pojazd nie przejdzie corocznego badania technicznego. W związku z tym nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego.

Jazda samochodem bez ważnego badania technicznego to również nie najlepszy pomysł. W razie kontroli drogowej po nowelizacji Kodeksu wykroczeń, od stycznia 2022 r. zgodnie z art. 94 ust. 2 grozi nam mandat do 1500 zł. Jeśli auto nie ma ważnego przeglądu powyżej 30 dni, za jego wykonanie będziemy musieli zapłacić podwójną stawkę. Ponadto policja może zatrzymać dowód rejestracyjny i odholować pojazd na nasz koszt. 

Gdzie złożyć wniosek o wyrobienie tabliczki znamionowej?

Jeśli samochód nie posiada tabliczki znamionowej, należy uzyskać na stacji diagnostycznej zaświadczenie o jej braku (najlepiej od rzeczoznawcy samochodowego). Następnie trzeba udać się do wydziału komunikacji. Na miejscu musimy wypełnić wniosek o wydanie nowej tabliczki wraz z uzasadnieniem. W kasie urzędu uiśćmy opłatę skarbową w wysokości około 10 zł. 

Uwaga! W wydziale komunikacji muszą osobiście pojawić się wszyscy właściciele samochodu. Jeśli nie jest to możliwe, należy przygotować pisemne pełnomocnictwo. W takim przypadku urząd pobierze dodatkową opłatę w wysokości 17 zł, jeśli pełnomocnikiem nie jest najbliższy członek rodziny.

Do wniosku o wydanie nowej tabliczki znamionowej, należy dołączyć następujące dokumenty:

 • dowód wniesienia opłaty skarbowej,
 • opinię rzeczoznawcy samochodowego, jeśli numer VIN uległ korozji lub zniszczeniu podczas wypadku drogowego bądź naprawy, albo posiadamy pojazd zabytkowy bez numeru VIN.

Jakie są rodzaje tabliczki znamionowej?

Wyróżniamy dwa rodzaje tabliczek znamionowych. O nadanie nowego numeru VIN wraz tabliczką wnioskujemy, jeśli:

 • doszło do wymiany ramy lub podwozia pojazdu na inne bez numeru fabrycznego,
 • numer VIN pojazdu został zatarty lub sfałszowany:

– w wyniku zakupu pojazdu z licytacji publicznej lub od komornika,
– posiadamy prawomocne orzeczenie sądu, które potwierdza własność pojazdu,
– odzyskaliśmy pojazd po kradzieży;

 • numer VIN uległ korozji lub zniszczeniu podczas wypadku drogowego albo naprawy,
 • posiadamy pojazd zabytkowy bez numeru VIN.

Natomiast należy złożyć wniosek o wydanie tabliczki znamionowej zastępczej, jeśli:

 • tabliczka znamionowa została zagubiona, zniszczona lub w przypadku jej braku,
 • zmieniono numer VIN pojazdu.

Jak brak tabliczki znamionowej wpływa na ubezpieczenie OC?

Jak już wspominaliśmy w powyższym artykule, jeśli samochód nie ma tabliczki znamionowej, to nie przejdzie corocznego badania technicznego. Bez ważnego przeglądu nie można poruszać się po drogach. 

W przypadku braku ważnego badania technicznego, polisa OC nadal działa. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest zwolnione z ochrony obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Jeśli więc spowodujemy wypadek lub kolizję bez ważnego przeglądu, ubezpieczyciel pokryje powstałe szkody na rzecz poszkodowanych.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jednak nie warto ryzykować jazdy bez ważnego badania technicznego. Jeśli kierowca bez aktualnego przeglądu zostanie poszkodowany w wypadku lub kolizji drogowej, ubezpieczyciel może sprawdzić, czy rozmiary powstałych szkód mają jakikolwiek związek ze stanem technicznym samochodu. Jeżeli tak, towarzystwo może pomniejszyć wysokość wypłaconego odszkodowania.

Źródła: 

 1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160002022/O/D20162022.pdf.
 2. Kodeks wykroczeń: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf

Co warto wiedzieć?

 1. Zgodnie z przepisami każdy samochód musi posiadać tabliczkę znamionową.
 2. Miejsce montażu tabliczki znamionowej wybiera producent przed wprowadzeniem auta na rynek.
 3. Od 1 stycznia 2022 r. za jazdę bez ważnego badania technicznego grozi mandat do 1500 zł.
 4. Nową tabliczkę znamionową można wyrobić w wydziale komunikacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o tabliczkę znamionową samochodu

 1. Czy tylko samochód jest wyposażony w tabliczkę znamionową?

  Nie. Oprócz samochodów tabliczki znamionowe są również montowane w różnego rodzaju maszynach, urządzeniach lub aparatach elektronicznych czy przemysłowych. Zawarte na tabliczkach informacje ułatwiają codzienną obsługę i serwisowanie.

 2. Gdzie można wyrobić tabliczkę znamionową?

  Jeśli uzyskaliśmy w wydziale komunikacji zgodę na wyrobienie duplikatu tabliczki znamionowej z nowym numerem VIN lub zastępczej, możemy zwrócić się do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) producenta samochodu o wytworzenie duplikatu.

 3. Czy warto kupować używany samochód bez książki serwisowej?

  Raczej nie. Jak już wspominaliśmy, informację o miejscu położenia tabliczki znamionowej można znaleźć m.in. w książce serwisowej pojazdu. Poza tym zawiera ona informacje o historii przeglądu samochodu. Jeśli więc używane auto, którego zakupem jesteśmy zainteresowani jej nie ma, to powinno to wzbudzić nasze wątpliwości i być jednym z powodów do negocjacji niższej ceny.