Prawo wymaga, aby każdy samochód był wyposażony w tabliczkę znamionową. Miejsce jej montażu wybiera producent przed dopuszczeniem pojazdu do ruchu drogowego. W przypadku braku tabliczki, auto nie przejdzie corocznego badania technicznego. Zobacz, co trzeba wiedzieć na ten temat!

Tabliczka znamionowa zawiera dane identyfikacyjne i techniczne pojazdu. Informację o dokładnym miejscu jej umieszczenia w samochodzie można znaleźć w książce serwisowej. Sprawdziliśmy, co grozi za brak tabliczki, gdzie można ją wyrobić, a także jaki ma związek z ubezpieczeniem OC pojazdu.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co to jest tabliczka znamionowa samochodu?

Tabliczka znamionowa jest pewnego rodzaju etykietą, na której są umieszczone podstawowe informacje na temat pojazdu. Zgodnie z prawem każde auto musi obowiązkowo być wyposażone w ten element (podobnie jak motocykl), aby ułatwić jego identyfikację. Tabliczka znamionowa zawiera podobne informacje, jak dowód rejestracyjny lub karta pojazdu.

Uwaga!

Jednym z najważniejszych elementów tabliczki znamionowej samochodu jest numer VIN pojazdu. Zgodnie z przepisami jego znaki nie mogą być mniejsze niż 4 mm, a pozostałe napisy powinny być wielkości co najmniej 2 mm, aby ułatwić ich odczyt. O pozostałych elementach tabliczki można przeczytać poniżej.

Jakie informacje zawiera tabliczka znamionowa samochodu?

Dane, które muszą znaleźć się na tabliczce znamionowej, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Co mówi prawo?

  Z kolei w nagłówku lewej kolumny podaje się kod państwa, w którym pojazd ma zostać zarejestrowany (dotyczy pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy po 1 maja 2016 r.).

  Oprócz informacji zawartych w powyższych 8 punktach, producent może również podać dodatkowe dane, które można umieścić poniżej lub obok. Tak, aby znajdowały się poza zaznaczonym prostokątem z informacjami wymienionymi w punktach 1-8 oraz nie ograniczały ich widoczności.

  Warto wiedzieć, że tabliczka znamionowa samochodu nie zawiera informacji o nazwie modelu, ponieważ jest związana z numerem VIN przepisanym do konkretnego auta.

  Producent na tabliczce znamionowej samochodu może dodatkowo umieścić takie informacje, jak np. pojemność i moc silnika, rok produkcji lub dokładne oznaczenie lakieru. Szczegółowość podawanych danych zależy głównie od konkretnej marki i modelu auta.

  Gdzie znajduje się tabliczka znamionowa samochodu?

  Jak już wspominaliśmy, zgodnie z przepisami każdy samochód musi być obowiązkowo wyposażony w tabliczkę znamionową. Powinna być wykonana z trwałego materiału, który nie ulega szybkiej korozji, jest odporny na wysoką temperaturę i nie można usunąć umieszczonych na mim znaków.

  Aby było to możliwe, zwykle producenci stosują trwałą metodę grawerowania, co zapewnia długotrwałość tabliczki znamionowej auta.

  Uwaga!

  Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, metalowa tabliczka znamionowa samochodu o prostokątnym kształcie powinna być przymocowana do powierzchni pojazdu za pomocą nitów. Z kolei, jeśli ma formę samoprzylepnej etykiety, musi być zabezpieczona za pomocą plomb. Tabliczkę należy zamontować w widocznym miejscu i na elemencie, który nie podlega wymianie nawet w razie wypadku drogowego.

  Miejsce montażu tabliczki znamionowej wybiera producent jeszcze przed wprowadzeniem samochodu na rynek. Dokładną informację o jej umieszczeniu można znaleźć w książce serwisowej pojazdu. Najczęściej jest to tzw. słupek B, czyli element nadwozia podtrzymujący dach auta.

  Znajduje się pomiędzy przednimi i tylnymi drzwiami bocznymi auta. Tabliczka powinna być widoczna po ich otwarciu. Jednak tabliczkę znamionową można również znaleźć:

  • pod maską, ale wówczas często jest narażona na zniszczenie w wyniku stłuczki, działania soli lub wilgoci,
  • w bagażniku pod wykładziną,
  • za przednią lampą po stronie kierowcy,
  • na przedniej belce,
  • na podszybiu, ścianie grodziowej, czy w okolicach kielichów zawieszenia pojazdu.

  Dlaczego warto sprawdzić stan tabliczki znamionowej przed zakupem auta?

  Tabliczki znamionowe w wyniku ich montażu w różnych, newralgicznych miejscach konstrukcji pojazdu, mogą łatwo ulegać zniszczeniu w wyniku korozji, kolizji drogowych, czy z powodu zatajania nielegalnego pochodzenia auta. Jeśli więc zamierzamy kupić używany samochód lub odbieramy go z naprawy blacharskiej, warto sprawdzić, w jakim stanie technicznym znajduje się ten element i czy na pewno jest zgodny z oryginałem.

  W tym celu warto dokładnie zapoznać się z książką serwisową oraz inną dokumentacją techniczną związana z pojazdem. Zwłaszcza że w Internecie nie brakuje ofert firm zajmujących się wytwarzaniem kopii tabliczek. To nielegalne. W razie kontroli drogowej czy okresowego badania technicznego taki proceder zostanie bardzo łatwo wykryty przez policjanta lub diagnostę. Jak bardzo poważne może to mieć konsekwencje, wyjaśniamy w artykule poniżej.

  Co grozi za brak tabliczki znamionowej w 2023 roku?

  Jeśli samochód nie posiada tabliczki znamionowej, grożą nam bardzo poważne konsekwencje. Z pewnością pojazd nie przejdzie corocznego badania technicznego. W związku z tym nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego.

  Jazda samochodem bez ważnego badania technicznego to również nie najlepszy pomysł. W razie kontroli drogowej po grozi nammandat od 1500 do 5000 zł. Jeśli auto nie ma ważnego przeglądu powyżej 30 dni, za jego wykonanie będziemy musieli zapłacić podwójną stawkę. Ponadto policja może zatrzymać dowód rejestracyjny i odholować pojazd na nasz koszt. 

  Jak wyrobić tabliczkę znamionową samochodu?

  Jeśli samochód nie ma tabliczki znamionowej, należy uzyskać na stacji diagnostycznej zaświadczenie o jej braku (najlepiej od rzeczoznawcy samochodowego). Następnie trzeba udać się do wydziału komunikacji właściwego dla rejestracji pojazdu. Na miejscu musimy wypełnić wniosek o wydanie nowej tabliczki wraz z uzasadnieniem. W kasie urzędu uiśćmy opłatę skarbową w wysokości około 10 zł. 

  Uwaga!

  W wydziale komunikacji muszą osobiście pojawić się wszyscy właściciele samochodu. Jeśli nie jest to możliwe, należy przygotować pisemne pełnomocnictwo. W takim przypadku urząd pobierze dodatkową opłatę w wysokości 17 zł, jeśli pełnomocnikiem nie jest członek najbliższej rodziny.

  Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia tabliczki znamionowej w 2023 roku?

  Do wniosku o wydanie nowej tabliczki znamionowej, należy dołączyć następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • dowód wniesienia opłaty skarbowej,
  • zaświadczenie ze stacji diagnostycznej z opinią rzeczoznawcy samochodowego, jeśli numer VIN uległ korozji lub zniszczeniu podczas wypadku drogowego bądź naprawy, albo posiadamy pojazd zabytkowy bez numeru VIN.

  Jakie są rodzaje tabliczek znamionowych?

  Wyróżniamy dwa rodzaje tabliczek znamionowych. O nadanie nowego numeru VIN wraz z tabliczką wnioskujemy, jeśli:

  • doszło do wymiany ramy lub podwozia pojazdu na inne bez numeru fabrycznego,
  • numer VIN pojazdu został zatarty lub sfałszowany: w wyniku zakupu pojazdu z licytacji publicznej lub od komornika, posiadamy prawomocne orzeczenie sądu, które potwierdza własność pojazdu, odzyskaliśmy pojazd po kradzieży;
  • numer VIN uległ korozji lub zniszczeniu podczas wypadku drogowego albo naprawy,
  • posiadamy pojazd zabytkowy bez numeru VIN.

  Natomiast należy złożyć wniosek o wydanie tabliczki znamionowej zastępczej, jeśli:

  • tabliczka znamionowa została zagubiona, zniszczona lub w przypadku jej braku,
  • zmieniono numer VIN pojazdu.

  Jak brak tabliczki znamionowej wpływa na ubezpieczenie OC?

  Jak już wspominaliśmy w powyższym artykule, jeśli samochód nie ma tabliczki znamionowej, to nie przejdzie corocznego badania technicznego. Bez ważnego przeglądu nie można poruszać się po drogach.

  Wypowiedź eksperta

  W przypadku braku ważnego badania technicznego, polisa OC nadal działa. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest zwolnione z ochrony obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Jeśli więc spowodujemy wypadek lub kolizję bez ważnego przeglądu, ubezpieczyciel pokryje powstałe szkody na rzecz poszkodowanych.
  Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

  Jednak nie warto ryzykować jazdy bez ważnego badania technicznego. Jeśli kierowca bez aktualnego przeglądu zostanie poszkodowany w wypadku lub kolizji drogowej, ubezpieczyciel może sprawdzić, czy rozmiary powstałych szkód mają jakikolwiek związek ze stanem technicznym samochodu. Jeżeli tak, towarzystwo może pomniejszyć wysokość wypłaconego odszkodowania.

  Co warto wiedzieć? – tabliczka znamionowa samochodu 2022

  1. Zgodnie z przepisami każdy samochód musi posiadać tabliczkę znamionową.
  2. Miejsce montażu tabliczki znamionowej wybiera producent przed wprowadzeniem auta na rynek.
  3. Za jazdę bez ważnego badania technicznego grozi mandat od 1500 zł do 5000 zł.
  4. Nową tabliczkę znamionową można wyrobić w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zarejestrowania pojazdu.

  FAQ – najczęściej zadawane pytania o tabliczkę znamionową samochodu 2022

  1. Czy tylko samochód jest wyposażony w tabliczkę znamionową?

   Nie. Oprócz samochodów tabliczki znamionowe są również montowane w różnego rodzaju maszynach, urządzeniach lub aparatach elektronicznych czy przemysłowych. Zawarte na tabliczkach informacje ułatwiają codzienną obsługę i serwisowanie.

  2. Gdzie można wyrobić tabliczkę znamionową samochodu?

   Jeśli uzyskaliśmy w wydziale komunikacji zgodę na wyrobienie duplikatu tabliczki znamionowej z nowym numerem VIN lub zastępczej, możemy zwrócić się do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) producenta samochodu o wytworzenie duplikatu.

  3. Czy warto kupować używany samochód bez tabliczki znamionowej?

   Raczej nie. Jak już wspominaliśmy, informację o miejscu położenia tabliczki znamionowej można znaleźć m.in. w książce serwisowej pojazdu. Poza tym zawiera ona informacje o historii przeglądu samochodu. Jeśli więc używane auto, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, jej nie ma, to powinno to wzbudzić nasze wątpliwości i być jednym z powodów do negocjacji niższej ceny.