Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Pod numerem VIN kryje się wiele informacji o samochodzie, który posiadasz lub zamierzasz kupić. Dzięki niemu sprawdzisz pochodzenie, historię i stan techniczny auta, a także skompletujesz części potrzebne do jego naprawy.

kobieta sprawdza numer VIN pojazdu
Porównaj ceny OC i AC

Dokładna analiza numeru VIN może przestrzec Cię przed nieuczciwym sprzedawcą lub upewnić co do słuszności wyboru. Pamiętaj, aby sprawdzić ten unikatowy numer nie tylko w dokumentach, ale również na poszczególnych elementach pojazdu. Zatarty czy też nieczytelny ciąg cyfr i liter może świadczyć o nielegalnym pochodzeniu auta lub jego poważnym uszkodzeniu podczas wypadku.

Co oznacza numer VIN?

VIN (Vehicle Identification Number) nazywany jest potocznie numerem nadwozia. Zazwyczaj nadaje go producent pojazdu, choć są też sytuacje (np. utrata numeru, pojazdy własnej konstrukcji),  gdy właściciel auta powinien złożyć wniosek o jego nadanie do wydziału komunikacji. Numer VIN składa się z 17 znaków (cyfr i liter). Dzieli się go na trzy człony:

 • WMI: 3 pierwsze znaki wskażą nam, kto wyprodukował pojazd oraz z jakiego kraju on pochodzi;
 • VDS: 6 kolejnych znaków określa typ i cechy pojazdu. Producent koduje w nich zazwyczaj informacje o rodzaju nadwozia i konstrukcji. Niekiedy są tam również bardziej szczegółowe informacje, np. o rodzaju pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Sposób kodowania może różnić się, w zależności od indywidualnych ustaleń wybranego producenta;
 • VIS: 8 ostatnich znaków to unikatowy numer konkretnego egzemplarza. Dzięki niemu poznamy m.in. wersję silnika, rodzaj napędu, wyposażenie, rok produkcji auta i oznaczenie fabryki, w której zostało ono wyprodukowane.

co oznacza numer vin

Uwaga! Nie wszystkie samochody muszą posiadać numer VIN. Takiego wymogu nie ma np. w przypadku pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy przed 1995 rokiem oraz motocykli zarejestrowanych przed 2003 rokiem, pojazdów wolnobieżnych, ciągników rolniczych, przyczep i pojazdów z nadanym numerem nadwozia, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Gdzie szukać numeru VIN samochodu?

Poszukiwania numeru VIN możemy zacząć od sprawdzenia rubryki „E” w dowodzie rejestracyjnym. Ten sam ciąg liter i cyfr powinien być wybity na tabliczce znamionowej umieszczonej na podszybiu auta (po stronie kierowcy). Numer VIN znajduje się także na niektórych elementach nadwozia, zazwyczaj na:

 • słupku bocznym od strony kierowcy,
 • prawym nadkolu,
 • przegrodzie czołowej,
 • ramie nośnej przy prawym przednim kole.

Gdzie szukać numeru VIN

Umiejscowienie numeru VIN zależy od procedur stosowanych przez producenta pojazdu. Przykładowo:

 • na samochodach marki Opel numer VIN znajduje się zazwyczaj na wzmocnieniu czołowym, podłodze przed fotelem pasażera lub obok fotela, przegrodzie czołowej i podłużnicy prawej za tylnym kołem,
 • producent BMW umieszcza VIN m.in. na obudowie deski rozdzielczej z lewej strony, wzmocnieniu bocznym prawym (obok gniazda osadzenia amortyzatora) i przegrodzie czołowej,
 • w Fiatach, numer VIN znajdziemy dodatkowo na podłodze bagażnika, a w Volkswagenach i Jeepach na podłodze pod tylnym siedziskiem kanapy.

Jak rozkodować numer VIN?

Aby rozkodować ciąg cyfr i liter wystarczy skontaktować się z ASO wybranego producenta lub skorzystać z jednej z wielu stron internetowych, oferujących taką usługę, np.:

 • darmowej bazy CEPiK (pojazdy zarejestrowane w Polsce i za granicą)

Na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/ sprawdzimy m.in. podstawowe dane techniczne auta (np. pojemność silnika, rodzaj paliwa),  historię pojazdu (zmiany właścicieli, przeprowadzane dotychczas przeglądy techniczne),  stan licznika (od 2014 r.),  ważność badań technicznych oraz ubezpieczenia oc.

Uwaga! Jeśli chcemy sprawdzić historię pojazdu zarejestrowanego za granicą, powinniśmy skorzystać z profilu zaufanego;.

 • zagranicznej strony internetowej (samochody sprowadzone z zagranicy)

W niektórych państwach działają, podobnie jak w CEPiK, bezpłatne systemy, za pomocą których można sprawdzić przeszłość pojazdu. Przykładowo, informacje o pojeździe sprowadzonym ze Szwecji znajdziemy na stronie https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb, z Holandii https://ovi.rdw.nl/, a z Wielkiej Brytanii https://www.gov.uk/check-mot-history

 • płatnego raportu (pojazdy zarejestrowane w Polsce i za granicą),  np. autobaza, autoDNA, automo.

Dokładne informacje dotyczące analizy przeszłości pojazdu znajdziesz w naszym artykule “Jak sprawdzić historię pojazdu 

Co warto wiedzieć

 • Numer VIN (numer nadwozia) nadawany jest przez producenta pojazdu lub (w niektórych przypadkach) wydział komunikacji.
 • Za pomocą numeru VIN sprawdzimy m.in. producenta pojazdu, dane techniczne, historię samochodu oraz czy nie znajduje się on w rejestrze pojazdów skradzionych.
 • Numer VIN znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, na tabliczce znamionowej na podszybiu auta oraz (w zależności od producenta) poszczególnych elementach nadwozia.
 • Unikatowy numer VIN rozkodujemy kontaktując się z ASO, na stronie CEPiK-u lub z pomocą innych serwisów internetowych.