Pod numerem VIN kryje się wiele informacji o samochodzie, który posiadasz lub zamierzasz kupić. Dzięki niemu sprawdzisz pochodzenie, historię i stan techniczny auta, a także skompletujesz części potrzebne do jego naprawy.

Dokładna analiza numeru VIN może przestrzec Cię przed nieuczciwym sprzedawcą lub upewnić co do słuszności wyboru. Pamiętaj, aby sprawdzić ten unikatowy numer nie tylko w dokumentach, ale również na poszczególnych elementach pojazdu. Zatarty czy też nieczytelny ciąg cyfr i liter może świadczyć o nielegalnym pochodzeniu auta lub jego poważnym uszkodzeniu podczas wypadku.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co oznacza numer VIN?

VIN (Vehicle Identification Number) to numer identyfikacyjny pojazdu, potocznie zwany również numerem nadwozia. Zazwyczaj nadaje go producent pojazdu, choć są też sytuacje (np. utrata numeru, pojazdy własnej konstrukcji),  gdy właściciel auta powinien złożyć wniosek o jego nadanie do wydziału komunikacji. Numer VIN składa się z 17 znaków (cyfr i liter). Dzieli się go na trzy człony:

 • WMI: 3 pierwsze znaki wskażą nam, kto wyprodukował pojazd oraz z jakiego kraju on pochodzi;
 • VDS: 6 kolejnych znaków określa typ i cechy pojazdu. Producent koduje w nich zazwyczaj informacje o rodzaju nadwozia i konstrukcji. Niekiedy są tam również bardziej szczegółowe informacje, np. o rodzaju pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Sposób kodowania może różnić się, w zależności od indywidualnych ustaleń wybranego producenta;
 • VIS: 8 ostatnich znaków to unikatowy numer konkretnego egzemplarza. Dzięki niemu poznamy m.in. wersję silnika, rodzaj napędu, wyposażenie, rok produkcji auta i oznaczenie fabryki, w której zostało ono wyprodukowane.

co oznacza numer vin

Uwaga! Nie wszystkie samochody muszą posiadać numer VIN. Takiego wymogu nie ma np. w przypadku pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy przed 1995 rokiem oraz motocykli zarejestrowanych przed 2003 rokiem, pojazdów wolnobieżnych, ciągników rolniczych, przyczep i pojazdów z nadanym numerem nadwozia, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Gdzie szukać numeru VIN samochodu?

Poszukiwania numeru VIN możemy zacząć od sprawdzenia rubryki „E” w dowodzie rejestracyjnym. Ten sam ciąg liter i cyfr powinien być wybity na tabliczce znamionowej umieszczonej na podszybiu auta (po stronie kierowcy). Numer VIN znajduje się także na niektórych elementach nadwozia, zazwyczaj na:

 • słupku bocznym od strony kierowcy,
 • prawym nadkolu,
 • przegrodzie czołowej,
 • ramie nośnej przy prawym przednim kole.

Gdzie szukać numeru VIN

Umiejscowienie numeru VIN zależy od procedur stosowanych przez producenta pojazdu. Przykładowo:

 • na samochodach marki Opel numer VIN znajduje się zazwyczaj na wzmocnieniu czołowym, podłodze przed fotelem pasażera lub obok fotela, przegrodzie czołowej i podłużnicy prawej za tylnym kołem,
 • producent BMW umieszcza VIN m.in. na obudowie deski rozdzielczej z lewej strony, wzmocnieniu bocznym prawym (obok gniazda osadzenia amortyzatora) i przegrodzie czołowej,
 • w Fiatach, numer VIN znajdziemy dodatkowo na podłodze bagażnika, a w Volkswagenach i Jeepach na podłodze pod tylnym siedziskiem kanapy.

Jak rozkodować numer VIN?

Aby rozkodować ciąg cyfr i liter wystarczy skontaktować się z Autoryzowanym Salonem Obsługi (ASO) wybranego producenta lub skorzystać z jednej z wielu stron internetowych, oferujących taką usługę, np.:

 • darmowej bazy CEPiK (pojazdy zarejestrowane w Polsce i za granicą)

Na stronie historiapojazdu.gov.pl sprawdzimy m.in. podstawowe dane techniczne auta (np. pojemność silnika, rodzaj paliwa), historię pojazdu (zmiany właścicieli, przeprowadzane dotychczas badania techniczne), stan licznika (od 2014 r.), ważność badań technicznych oraz ubezpieczenia OCAby móc skorzystać ze strony, należy wpisać numer rejestracyjny oraz numer VIN, a także datę pierwszej rejestracji samochodu. Można je znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Uwaga! Jeśli chcemy sprawdzić historię pojazdu zarejestrowanego za granicą, powinniśmy skorzystać z profilu zaufanego.
 • zagranicznej strony internetowej (samochody sprowadzone z zagranicy)

W niektórych państwach działają, podobnie jak w CEPiK, bezpłatne systemy, za pomocą których można sprawdzić przeszłość pojazdu. Przykładowo, informacje o pojeździe sprowadzonym ze Szwecji znajdziemy na stronie https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb, z Holandii https://ovi.rdw.nl/, a z Wielkiej Brytanii https://www.gov.uk/check-mot-history

 • płatnego raportu (pojazdy zarejestrowane w Polsce i za granicą),  np. autobaza, autoDNA, automo.

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN przed zakupem używanego samochodu?

Przed zakupem używanego samochodu koniecznie powinieneś sprawdzić jego numer VIN. Możesz poprosić sprzedawcę o okazanie dowodu rejestracyjnego, a następnie wpisać na stronie historiapojazdu.gov.pl numer rejestracyjny i VIN, a także datę pierwszej rejestracji pojazdu. Dzięki temu możesz w prosty sposób zweryfikować uczciwość handlarza. Z bazy CEPiK dowiesz się m.in., czy:

 • pojazd nie jest kradziony,
 • w przeszłości nie uczestniczył w wypadku drogowym, 
 • stan licznika jest zgodny z ostatnim pomiarem wykonanym przez diagnostę na stacji kontroli pojazdów lub uprawnione służby podczas kontroli drogowej,
 • samochód posiada ważne ubezpieczenie OC,
 • auto posiada ważne badanie techniczne.

Podczas zakupu używanego samochodu, warto również porównać numer VIN umieszczony na nadwoziu czy tabliczce znamionowej, z VIN znajdującym się w dowodzie rejestracyjny pojazdu. Jeśli się różnią, bezwzględnie powinno to stanowić sygnał alarmowy. W takim przypadku auto może być kradzione bądź posiadać przebite numery.

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Jak sprawdzić wyposażenie samochodu po numerze VIN?

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, który uległ uszkodzeniu, po numerze VIN możesz sprawdzić elementy jego fabrycznego wyposażenia. Może to być bardzo przydatna informacja podczas naprawy. Jeżeli posiadasz gwarancję, możesz mieć pewność, że wymienione części będą dokładnie pasować do twojego auta. Dzięki temu będziesz m.in. mógł zamówić oryginalne podzespoły od producenta zamiast zamienników. 

Numer VIN może być również przydatny w razie wizyty u lakiernika. Jeśli np. twój samochód posiada rysy, które chcesz usunąć. Po numerze VIN można sprawdzić fabryczny kolor lakieru auta. Pamiętaj, że podstawowe barwy mają bardzo wiele odcieni. Dzięki temu możesz mieć pewność, że podczas lakierowania karoserii zostanie użyty taki sam kolor, jaki zastosował producent nim pojazd opuścił halę produkcyjną.

Informacje o fabrycznym wyposażeniu auta możesz znaleźć w 6 ostatnich znakach numeru VIN. Aby je rozszyfrować, najłatwiej skorzystać z usług ASO, które posiada dostęp do bazy producenta. Nie warto korzystać z darmowych dekoderów dostępnych w internecie, ponieważ często odkodowują one tylko pierwsze znaki numeru VIN, które zawierają tylko podstawowe informacje o pojeździe.

Co warto wiedzieć?

 1. Numer VIN (numer nadwozia) nadawany jest przez producenta pojazdu lub (w niektórych przypadkach) wydział komunikacji.
 2. Za pomocą numeru VIN sprawdzimy m.in. producenta pojazdu, dane techniczne, historię samochodu oraz czy nie znajduje się on w rejestrze pojazdów skradzionych.
 3. Numer VIN znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, na tabliczce znamionowej na podszybiu auta oraz (w zależności od producenta) poszczególnych elementach nadwozia.
 4. Unikatowy numer VIN rozkodujemy kontaktując się z ASO, na stronie CEPiK-u lub z pomocą innych serwisów internetowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania, gdzie znaleźć numer VIN?

 1. Co zrobić, jeśli numer VIN jest nieczytelny?

  Zgodnie z prawem, numer VIN musi być czytelny i znajdować się w widocznym miejscu. Jeśli uległ zniszczeniu np. w wyniku wypadku drogowego, musisz udać się do rzeczoznawcy i otrzymać potwierdzenie, że kod nie został sfałszowany. Następnie z tym dokumentem udaj się do wydziału komunikacji, który wystawi ci zgodę na nadanie oraz wybicie nowego numeru VIN.

 2. Czy o zmianie numeru VIN trzeba poinformować ubezpieczyciela?

  Tak. Oczywiście do zmiany numeru VIN dochodzi znacznie rzadziej niż np. dowodu rejestracyjnego. Jeśli jednak kod ulegnie zmianie, musisz poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe.

 3. Czy numer VIN potrzebny jest do rejestracji samochodu?

  Tak. Numer VIN to jedna z najistotniejszych informacji, którą we wniosku rejestracyjnym należy podać wraz z m.in. typem, marką modelem i rokiem produkcji pojazdu.