Pod numerem VIN (numer nadwozia) kryje się wiele informacji o samochodzie, który posiadasz lub zamierzasz kupić. Dzięki niemu sprawdzisz pochodzenie, historię i stan techniczny auta, a także skompletujesz części potrzebne do naprawy pojazdu.
Dokładna analiza numeru VIN może przestrzec cię przed nieuczciwym sprzedawcą lub upewnić co do słuszności wyboru. Pamiętaj, aby sprawdzić ten unikatowy numer nie tylko w dokumentach, ale również na poszczególnych elementach pojazdu. Zatarty czy też nieczytelny ciąg cyfr i liter może świadczyć o nielegalnym pochodzeniu auta lub jego poważnym uszkodzeniu podczas wypadku.
Co oznacza numer VIN?
VIN (Vehicle Identification Number) to numer identyfikacyjny pojazdu, potocznie zwany również numerem nadwozia. Zazwyczaj nadaje go producent pojazdu, choć są też sytuacje (np. utrata numeru, pojazdy własnej konstrukcji), gdy właściciel auta powinien złożyć wniosek o jego nadanie do wydziału komunikacji. Aktualnie numer VIN składa się z 17 znaków (cyfr i liter).Dzieli się go na trzy człony:
WMI: 3 pierwsze znaki wskazują, kto wyprodukował pojazd oraz z jakiego kraju pochodzi samochód;
VDS: 6 kolejnych znaków określa typ i cechy pojazdu. Producent koduje w nich zazwyczaj informacje o rodzaju nadwozia i konstrukcji. Niekiedy są tam również bardziej szczegółowe informacje, np. o rodzaju pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Sposób kodowania może różnić się w zależności od indywidualnych ustaleń wybranego producenta;
VIS: 8 ostatnich znaków to unikatowy numer identyfikacyjny pojazdu nadany konkretnemu egzemplarzowi samochodu. Dzięki niemu poznasz m.in. wersję silnika, rodzaj napędu, wyposażenie, rok produkcji auta i oznaczenie fabryki, w której zostało ono wyprodukowane.
Uwaga!
Gdzie znajdę numer VIN samochodu?
Numer VIN możesz znaleźć zarówno w dokumentach pojazdu, jak i na wewnętrznych elementach jego wyposażenia. Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić:
Dokumenty samochodu
Najszybciej numer VIN znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w rubryce oznaczonej literą „E”. Nie może on mieć znaków rozdzielających, a jedynie formę ciągłą. Jednak, jeśli kupujesz używany samochód po numerze VIN, to jego sprawdzenie w dokumencie może nie wystarczyć. Auto może być kradzione lub powypadkowe, a dowód podrobiony.
Jednocześnie sprawdzenie numeru VIN w dowodzie rejestracyjnym to podstawa. Jeśli to zrobisz, następnie porównaj, czy ciąg znaków zawarty w dokumencie jest dokładnie taki sam, jak umieszczony na pojeździe. Tylko gdzie można znaleźć numer VIN w samochodzie?
Elementy wnętrza samochodu
Numer VIN powinien być wybity na tabliczce znamionowej umieszczonej na podszybiu auta (po stronie kierowcy). Ten sam ciąg liter i znaków znajduje się również na niektórych elementach nadwozia, zazwyczaj na:
słupku bocznym od strony kierowcy,
prawym nadkolu,
przegrodzie czołowej,
ramie nośnej przy prawym przednim kole.
Umiejscowienie numeru VIN zależy od procedur stosowanych przez producenta pojazdu. Przykładowo:
w samochodach marki Opel numer VIN znajduje się zazwyczaj na wzmocnieniu czołowym, podłodze przed fotelem pasażera lub obok fotela, przegrodzie czołowej i podłużnicy prawej za tylnym kołem,
BMW umieszcza VIN m.in. na obudowie deski rozdzielczej z lewej strony, wzmocnieniu bocznym prawym (obok gniazda osadzenia amortyzatora) i przegrodzie czołowej,
w Fiatach numer VIN znajdziesz dodatkowo na podłodze bagażnika, a w Volkswagenach i Jeepach na podłodze pod tylnym siedziskiem kanapy.
Jak sprawdzić numer VIN pojazdu?
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem używanego samochodu w Polsce lub za granicą, to historię auta po numerze VIN możesz sprawdzić na kilka sposobów. Może w tym pomóc rządowa strona historiapojazdu.gov.pl, specjalistyczne serwisy lub Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO) wybranego producenta.
Strona „Historia pojazdu”
Aby sprawdzić historię pojazdu możesz skorzystać z darmowej bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK) dla aut zarejestrowanych w Polsce i za granicą. W tym celu wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl, a następnie wpisz numer rejestracyjny oraz numer VIN, a także datę pierwszej rejestracji samochodu. Można je znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Na wspomnianej stronie możesz znaleźć podstawowe dane techniczne auta (np. pojemność silnika, rodzaj paliwa), historię pojazdu (zmiany właścicieli, przeprowadzane dotychczas badania techniczne), stan licznika (od 2014 r.), ważność badań technicznych oraz ubezpieczenia OC.
Uwaga!
Specjalistyczne serwisy
W niektórych państwach działają podobne jak w CEPiK bezpłatne bazy, za których pomocą możesz sprawdzić przeszłość pojazdu. Przykładowo, informacje o aucie sprowadzonym ze Szwecji znajdziesz na stronie: https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb, z Holandii: https://ovi.rdw.nl/, a z Wielkiej Brytanii: https://www.gov.uk/check-mot-history.
Warto wiedzieć
Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO)
Kolejnym rozwiązaniem jest wizyta w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) wybranego producenta i zapytanie o historię pojazdu. Jednak nie wszystkie marki archiwizują informację o przeprowadzonych przeglądach i naprawach. Np. Opel nie prowadzi polskiej i europejskiej bazy danych. W takim przypadku informacji na temat interesującego samochodu można poszukać w warsztacie, w którym był serwisowany.
Niestety za wizytą w ASO może nie przemawiać polityka prowadzona przez niektóre koncerny motoryzacyjne. Np. BMW ma bazę z historią serwisowanych samochodów w Polsce i Niemczech. Jednak aby uzyskać do niej dostęp, razem z Tobą na miejscu musi być również obecny aktualny właściciel auta.
Kiedy warto sprawdzić numer VIN?
Informacje o historii pojazdu uzyskane na podstawie numeru VIN mogą być bardzo przydatne zarówno przy zakupie używanego samochodu, jak i naprawie naszego auta. Mogą uchronić przed próbą oszustwa ze strony nieuczciwego sprzedawcy, czy ułatwić wybór części potrzebnych do wymiany uszkodzonych elementów wyposażenia.
Przed zakupem używanego auta
Przed zakupem używanego samochodu koniecznie powinieneś sprawdzić, jakie informacje numer VIN zawiera. Możesz poprosić sprzedawcę o okazanie dowodu rejestracyjnego, a następnie wpisać na stronie historiapojazdu.gov.pl numer rejestracyjny i VIN, a także datę pierwszej rejestracji pojazdu. Dzięki temu możesz w prosty sposób zweryfikować uczciwość handlarza.
Z bazy CEPiK dowiesz się m.in., czy:
pojazd nie jest kradziony,
w przeszłości nie uczestniczył w wypadku drogowym,
stan licznika jest zgodny z ostatnim pomiarem wykonanym przez diagnostę na stacji kontroli pojazdów lub uprawnione służby podczas kontroli drogowej,
samochód posiada ważne ubezpieczenie OC,
auto posiada ważne badanie techniczne.
Wypowiedź eksperta
Numer seryjny pojazdu podany przez sprzedawcę używanego samochodu to podstawa (podobnie, jak numeru PESEL przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży), aby zweryfikować jego uczciwość. Zwłaszcza że w tym celu wystarczy jedynie okazać dowód rejestracyjny i udostępnić wnętrze auta, aby porównać dane producenta, które zawiera tabliczka znamionowa.
W razie naprawy uszkodzonego samochodu
Jeśli jesteś właścicielem samochodu, który uległ uszkodzeniu, po numerze VIN możesz sprawdzić elementy jego fabrycznego wyposażenia. Może to być bardzo przydatna informacja podczas naprawy. Jeżeli masz gwarancję, możesz mieć pewność, że wymienione części będą dokładnie pasować do twojego auta. Dzięki temu będziesz m.in., mógł zamówić oryginalne podzespoły od producenta zamiast zamienników.
Numer VIN może być również przydatny w razie wizyty u lakiernika. Jeśli np. twój samochód ma rysy, które chcesz usunąć. Po numerze VIN można sprawdzić fabryczny kolor lakieru auta. Pamiętaj, że podstawowe barwy mają bardzo wiele odcieni. Dzięki temu możesz mieć pewność, że podczas lakierowania karoserii zostanie użyty taki sam kolor, jaki zastosował producent, nim pojazd opuścił halę produkcyjną.
Informacje o fabrycznym wyposażeniu auta możesz znaleźć w 6 ostatnich znakach numeru VIN. Aby je rozszyfrować, najłatwiej skorzystać z usług ASO, które ma dostęp do bazy producenta. Nie warto korzystać z darmowych dekoderów dostępnych w internecie, ponieważ często odkodowują one tylko pierwsze znaki numeru VIN, które zawierają tylko podstawowe informacje o pojeździe.
Co warto wiedzieć? – Numer VIN pojazdu
- Numer VIN (numer nadwozia) nadawany jest przez producenta pojazdu lub wydział komunikacji w niektórych przypadkach.
- Numer VIN składa się z 17 znaków (cyfr i liter).
- Za pomocą numeru VIN sprawdzisz m.in. producenta pojazdu, dane techniczne, historię samochodu oraz czy nie znajduje się on w rejestrze pojazdów kradzionych.
- Numer VIN znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym, na tabliczce znamionowej na podszybiu auta oraz (w zależności od producenta) na poszczególnych elementach nadwozia.
- Unikatowy numer VIN rozkodujesz, kontaktując się z ASO, na stronie historiapojazdu.gov.pl lub z pomocą innych serwisów internetowych.
FAQ – najczęściej zadawane pytania, gdzie znaleźć numer VIN pojazdu
Co zrobić, jeśli numer VIN jest nieczytelny?
Zgodnie z prawem numer VIN musi być czytelny i znajdować się w widocznym miejscu. Jeśli uległ zniszczeniu np. w wyniku wypadku drogowego, musisz udać się do rzeczoznawcy i otrzymać potwierdzenie, że kod nie został sfałszowany. Następnie z tym dokumentem pójdź do wydziału komunikacji, który wystawi ci zgodę na nadanie oraz wybicie nowego numeru VIN.
Czy o zmianie numeru VIN trzeba poinformować ubezpieczyciela?
Tak. Oczywiście do zmiany numeru VIN dochodzi znacznie rzadziej niż np. dowodu rejestracyjnego. Jeśli jednak kod ulegnie zmianie, musisz poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe.
Czy numer VIN potrzebny jest do rejestracji samochodu?
Tak. Numer VIN to jedna z najistotniejszych informacji, którą we wniosku rejestracyjnym należy podać wraz z m.in. typem, marką, modelem i rokiem produkcji pojazdu.
Kto pomoże w sprawdzeniu VIN?
Informacje o przeszłości samochodu na podstawie numeru VIN możesz bezpłatnie uzyskać na stronie historiapojazdu.gov.pl, w płatnych polskich i zagranicznych serwisach lub w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) wybranego producenta.
Co może ujawnić sprawdzenie VIN?
Sprawdzenie numeru VIN może ujawnić informacje, czy samochód jest kradziony, powypadkowy, ma ważne badanie techniczne i wykupione ubezpieczenie OC, czy o stanie licznika. Może więc uchronić przed zakupem podejrzanego auta od nieuczciwego sprzedawcy.
Gdzie szukać nr VIN w samochodzie?
Numer VIN możesz znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w polu „E”. Następnie warto porównać, czy ciąg liter i cyfr jest taki sam na tabliczce znamionowej, która może znajdować się na podszybiu auta lub innych elementach nadwozia.
Ile cyfr ma numer VIN?
Numer VIN składa się z ciągu 17 znaków zawierających litery i cyfry. Każdy pojazd ma unikatowy numer VIN, więc ilość cyfr nie jest stała.
Czy numer VIN jest na silniku?
Numer VIN pojazdu zawiera tabliczka znamionowa, którą producenci umieszczają na nadwoziu lub ramie auta. Może się zdarzyć, że w interesującym cię modelu zostanie zainstalowana np. na przegrodzie silnika.
Czy numer VIN oznacza to samo co numer nadwozia?
Numer VIN (vehicle identification number) potocznie bywa również nazywany numerem nadwozia. Oznacza to, że kierowcy pod dwoma podobnymi pojęciami mają na myśli ten sam ciąg 17 znaków złożonych z liter i cyfr.