Czy używane auto, które chcesz kupić jest powypadkowe? Czy na pewno nie jest kradzione? A może ktoś majstrował przy liczniku? Doradzimy Ci, jak nie dać się oszukać i dokładnie sprawdzić całą historię pojazdu.

Polerowanie silnika, nakładanie kilogramów szpachli, a nawet montowanie jednego samochodu z dwóch. Jeśli ktoś kupował używane auto wie, że może to być droga przez mękę. Dzięki nam przejdziecie ją jednak sprawnie i bez nerwów.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Poradnik Historia pojazdu

CEPIK, czyli jak sprawdzić historię od 2014 roku?

Na początek dobra wiadomość dla osób, które chcą sprawdzić historię auta od 2014 roku. Wszystkie dane z tego okresu można przejrzeć w darmowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK), która gromadzi informacje od wydziałów komunikacji, ubezpieczycieli, stacji kontroli, policji czy Inspekcji Ruchu Drogowego.

Jak z niej korzystać? Wystarczy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i wprowadzić dane z dowodu rejestracyjnego samochodu:

 • numer rejestracyjny
 • VIN
 • data pierwszej rejestracji

Po uzupełnieniu tych informacji historia samochodu przestaje być tajemnicą. Dzięki CEPIK-owi możemy bowiem:

 • sprawdzić podstawowe dane techniczne pojazdu (silnik, rodzaj i zużycie paliwa, liczba miejsc, masa całkowita itp.)
 • przejrzeć tzw. oś czasu, czyli historię rejestracji, badań technicznych wraz z przebiegiem kilometrów, zmiany właściciela, aktualność polisy OC itd.
 • zajrzeć do zakładki „dane zagraniczne”, pod którą czasem można znaleźć informacje zawarte w zewnętrznych bazach danych.
Uwaga! Na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/ sprawdzisz historię pojazdu zarejestrowanego w Polsce oraz za granicą. W drugim przypadku, powinieneś skorzystać z profilu zaufanego.

Baza CEPIK dla nabywców jest o tyle istotna, że informacje o samochodzie można sprawdzić w dwie minuty, bez wychodzenia z domu, całkiem za darmo. Jedną z jej największych wartości, jest możliwość przeanalizowania przebiegu samochodu w każdym roku.

Jeszcze do niedawna musieliśmy wierzyć handlarzom na słowo, a oni skrzętnie to wykorzystywali. Historia zna przypadki, gdzie auto z przebiegiem 300 tys. km za pomocą kilku kliknięć zmieniało się w samochód z przebiegiem kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

Teraz wykręcić podobny numer jest znacznie trudniej, bo do CEPIK-u automatycznie trafiają dane o przebiegu, spisane przez osobę dokonującą corocznego przeglądu okresowego. Mechanizm jest więc prosty – diagnosta robiący przegląd notuje dane z licznika, wbija do systemu i już wszystko trafia do CEPIK. A tam kręcić licznikiem już się nie da.

Pobierz poradnik Historia pojazdu

Jak sprawdzić historię pojazdu zagranicznego?

Podobne systemy informacji działają także w innych krajach, choć w wielu niestety są albo płatne, albo pobieżne. Za darmo sprawdzisz auta sprowadzane z:

 • Danii (http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx),
 • Szwecji (https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb)
 • Norwegii (https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/).

Z kolei w Niemczech (stamtąd do Polski trafia najwięcej samochodów) przeglądami zajmuje się TUV, ale niestety nie istnieje baza, która zawierałaby wszystkie zarejestrowane tam pojazdy (podobnie jest też we Francji czy Włoszech).

W Holandii pobieżny wypis można otrzymać z bazy z RDW (https://ovi.rdw.nl/), a jeśli zastanawiasz się na autem z Wielkiej Brytanii, to przydatny będzie rządowy serwis (https://www.gov.uk/check-mot-history). Z kolei wielki zbiór historii pojazdów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych posiada płatna baza Carfax (https://www.carfax.eu/).

Jeśli zdecydujemy się już na zakup używanego samochodu, sprzedawca wraz z dowodem rejestracyjnym ma obowiązek przekazać nam polisę OC pojazdu. Obowiązkowe ubezpieczenie przejęte od poprzedniego właściciela auta obowiązuje do końca umowy. Jednocześnie możemy ją wypowiedzieć i samodzielnie taniej ubezpieczyć samochód w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Tak, jak np. 21-letni Piotr z Dębicy. Dzięki porównaniu ofert w kalkulatorze rankomat.pl, zaoszczędził na zakupie polisy OC 1178 zł.

Ceny OC dla 21-latka z Dębicy
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1196,00 zł
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1255,00 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1357,00 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1695,00 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1734,00 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
1767,00 zł
Ceny OC dla 21-latka z Dębicy
mtu24.pl
547,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
778,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1196,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1255,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1357,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1695,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1734,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
1767,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 29.11.2021 r. dla 21-latka z Dębicy, właściciela Fiata 500 z 2011 r. o poj. silnika 875 cm3.

Co zyskasz płacąc za raport historia pojazdu?

W Polsce działa wiele firm specjalizujących się w sprawdzaniu przeszłości samochodu. Aby skorzystać z ich oferty, wystarczy zazwyczaj wysłać internetowe zlecenie i wskazać w nim ogłoszenie sprzedaży, które Cię zainteresowało. Oczywiście, za usługę będziesz musiał zapłacić.

Koszt sprawdzenia informacji o samochodzie, to zazwyczaj kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Z polskich serwisów internetowych największą i najlepszą bazą samochodów (z Polski i zagranicy) chwali się autobaza.pl, która gwarantuje zwrot kosztów, jeśli w innym miejscu uda nam się znaleźć pełniejszy raport. Podobnych serwisów znajdziesz w Internecie znacznie więcej (np. autoDNA lub AutoCheck). Wszystkie oferują podobny zakres danych o pojeździe. Pamiętaj jednak, że przed wykupieniem raportu lepiej dokładnie sprawdzić, co on zawiera.

Przed wykupieniem raportu sprawdź, jakie informacje o pojeździe są dostępne i zastanów się, czy warto za nie płacić. Część z nich może pokrywać się z danymi wygenerowanymi bezpłatnie, na rządowej stronie.

Płacąc za raport Historia pojazdu otrzymasz m.in.:

 • dane techniczne oraz informacje o wyposażeniu,
 • dane archiwalne o szkodach i kolizjach,
 • chronologiczną historię pojazdu,
 • sprawdzenie baz kradzionych samochodów,
 • informacje o wezwaniach serwisowych,
 • archiwalne zdjęcia.

Poszczególne serwisy mogą zaoferować Ci także inne, dodatkowe usługi. Przykładowo, autobaza.pl proponuje:

1. Wycenę wartości rynkowej pojazdu na podstawie katalogu INFO-EKSPERT, po dodatkowej korekcie uwzględniającej m.in.:

 • datę pierwszej rejestracji pojazdu,
 • datę ważność badania technicznego,
 • przebieg samochodu,  
 • liczbę właścicieli, 
 • ilość dokonanych napraw.

2. Raport z Archiwalnej Inspekcji Pojazdu zawierający szczegółową ocenę eksperta z przeszłości, ze zdjęciami auta. Oczywiście pod warunkiem, że samochód wcześniej już został w ten sposób sprawdzony.

Czasami zdarza się, że od poprzedniej inspekcji mija niewiele czasu i nie ma potrzeby sprawdzania auta w czasie rzeczywistym. Potencjalny nabywca samochodu sporo dzięki temu zaoszczędzi, bo raport archiwalny może być nawet trzykrotnie tańszy od nowej ekspertyzy.

3. Sprawdzenie zastawu sądowego

Przed zakupem pojazdu warto sprawdzić czy poprzedni właściciel nie nabył go w ramach pożyczki czy kredytu.

Nabywca samochodu wpisanego do rejestru zastawów może mieć w przyszłości poważne problemy finansowe, jeśli zostanie wezwany do zaspokojenia wierzytelności. Bank czy SKOK będzie miał do tego pełne prawo, ponieważ po sprzedaży auta zastaw nie wygasa, lecz przechodzi na nowego właściciela.

Inny serwis - autocentrum.pl - oferuje z kolei oszacowanie kosztów naprawy auta, które zamierzamy kupić. Usługa kosztuje 15 zł i jest dostępna online. Aby z niej skorzystać, wystarczy:

 • zidentyfikować pojazd za pomocą nr VIN,
 • zaznaczyć uszkodzone elementy i podać poziom ich uszkodzenia. 

Raport z kosztorysem napraw otrzymasz na wskazany adres email. Z jego pomocą będziesz mógł negocjować cenę ze sprzedawcą.

Sprawdź w naszym poradniku, na jakie szczegóły dotyczące historii pojazdu warto zwrócić uwagę 

Poradnik Historia pojazdu

Co z historią w ASO?

Jest też inne wyjście, szczególnie przydatne dla osób, które nie mogą doszukać się żadnych informacji dotyczących pojazdu w internetowych bazach danych. A mianowicie – można zwrócić się do Autoryzowanej Stacji Obsługi marki samochodu, który mamy zamiar kupić.

Jak się za to zabrać? Należy wybrać się do salonu sprzedającego pojazd danej marki (niektórzy wymagają też obecności właściciela auta), przedstawić dane dotyczące samochodu (na ogół wystarcza numer VIN) i dzięki temu dowiemy się wszystkiego, co znajduje się w bazie ASO. Główne dane, które są tam zapisane, to:

 • daty wizyt serwisowych,
 • przebieg samochodu spisany z licznika podczas tych wizyt,
 • zdiagnozowane usterki,
 • sposób i części, którymi je naprawiono,
 • liczba właścicieli,
 • wymiany oleju, płynów, klocków hamulcowych itd.,
 • wersja wyposażenia,
 • fabryczny kod lakieru.
Ale uwaga! Historia z ASO zawiera spis zdarzeń, które miały miejsce lub były naprawiane tylko w ASO. Może się więc okazać, że w bazie oficjalnego dealera samochód jest „czysty”, podczas gdy tak naprawdę brał udział w poważnym wypadku, tyle że naprawa została przeprowadzona w nieautoryzowanym warsztacie.

Internet nie wybacza

Bez względu na wyniki poszukiwań w CEPIK-u, zagranicznych i polskich bazach danych, a także ASO, warto po prostu wpisać informacje o pojeździe, którym jesteśmy zainteresowani (VIN, model, rocznik) do najpopularniejszych wyszukiwarek aukcji samochodowych lub po prostu do wyszukiwarki internetowej. Tam możemy natknąć się na jego wcześniejsze zdjęcia lub komentarze innych osób, które też chciały to auto nabyć, ale znalazły jakiś haczyk lub próbę oszustwa. Takich rzeczy internauci nie wybaczają i próbują je jak najmocniej nagłaśniać.

Jednak nawet, gdy prześwietlimy historię pojazdu pod każdym kątem i jesteśmy blisko decyzji o jego zakupie, to warto wziąć samochód do warsztatu, by tam został dokładnie sprawdzony przez fachowców. Przeczytaj więcej w naszym poradniku

Poradnik Historia pojazdu

Jak sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego można sprawdzić, czy używany samochód, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, ma ważne ubezpieczenie OC. W tym celu trzeba wpisać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Co warto wiedzieć?

 1. W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK) sprawdzisz bezpłatnie historię pojazdu od 2014 roku. Wystarczy zalogować się na stronie www.historiapojazdu.gov.pl.
 2. Podobne systemy informacji działają w innych krajach, m.in. w Danii, Szwecji i Norwegii.
 3. Z niektórych serwisów zagranicznych możesz skorzystać tylko po wniesieniu opłaty. Niestety, nie zawsze uda Ci się otrzymać szczegółową historię pojazdu.
 4. Sprawdzenie historii pojazdu możesz powierzyć specjaliście, korzystając z płatych usług oferowanych przez wiele polskich serwisów internetowych.
 5. Aby dowiedzieć się więcej na temat wybranego samochodu, możesz zwrócić się również do Autoryzowanej Stacji Obsługi marki pojazdu, którą wybrałeś (usługa jest odpłatna).
 6. Warto także wpisać informacje o pojeździe, którym jesteś zainteresowany (VIN, model, rocznik) do najpopularniejszych wyszukiwarek aukcji samochodowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzanie historii pojazdu

 1. Czy warto sprawdzić historię używanego samochodu przed jego zakupem?

  Zdecydowanie tak. Podczas zakupu używanego samochodu nieuczciwy sprzedawca może chcieć wprowadzić cię w błąd ukrywając istotne informacje, które mogą wpłynąć na cenę. Sprawdzając historię pojazdu możesz dowiedzieć się, czy auto nie ma przekręconego licznika, nie jest kradzione lub czy nie uczestniczyło w wypadku, a także czy ma ważne ubezpieczenie OC.
 2. Gdzie można znaleźć informacje o historii pojazdu?

  Na stronie historiapojazdu.gov.pl można bezpłatnie znaleźć informacje o samochodzie zawarte w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Natomiast odpłatnie więcej danych można znaleźć w internetowych serwisach, w których możesz wygenerować raport o historii auta. Warto również udać się do stacji diagnostycznej lub ASO, gdzie mechanik oceni stan techniczny samochodu.
 3. Jakie dane są potrzebne, aby sprawdzić historię samochodu?

  Aby sprawdzić historię samochodu na stronie historia.gov.pl, wystarczy podać numer rejestracyjny i numer VIN, a także datę pierwszej rejestracji. Można je znaleźć w dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu (jeśli została wydana), które sprzedawca powinien ci udostępnić.
 4. Czy można sprawdzić historię samochodu z zagranicy?

  Tak, na stronie historia.gov.pl. Dane pochodzą z zewnętrznych systemów z innych krajów. Można je sprawdzić bezpłatnie, lecz musisz mieć Profil Zaufany. Ponadto w ciągu godziny można jedynie wyszukać dane na temat co najwyżej 20 aut z zagranicy.
 5. Jak założyć Profil Zaufany, aby sprawdzić historię samochodu z zagranicy?

  Aby zdalnie założyć Profil Zaufany, należy wejść na stronę: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany, a następnie odpowiedzieć na kilka pytań. Jednocześnie musisz mieć konto internetowe w jednym z następujących banków: PKO BP, Pekao, Santander, mBank, ING Bank Śląski, Envelo, Bank Millennium, Alior Bank lub Banku Spółdzielczym.