Niemcy to od lat jeden z najpopularniejszych krajów, z których sprowadza się do Polski auta. Zakup używanego pojazdu zawsze jednak wiąże się z ryzykiem. Aby je zminimalizować, warto wiedzieć, jak sprawdzić historię samochodu z Niemiec. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym zweryfikujesz stan techniczny pojazdu zza Odry.
- Na co zwrócić uwagę, kupując samochód sprowadzony z Niemiec w 2024 r.?
- Gdzie sprawdzić historię używanego samochodu z Niemiec?
- Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec w CEPiK?
- Jak sprawdzić historię auta z Niemiec po numerze VIN?
- Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec w TÜV?
- Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec w ASO?
- Jak sprawdzić przebieg pojazdu z Niemiec?
- Jak ubezpieczyć używane auto sprowadzone z Niemiec w 2024 r.?
- Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Niemiec w 2024 r.?
Z danych zgromadzonych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że od stycznia do lipca 2024 r. zarejestrowano 568 457 szt. sprowadzonych z zagranicy używanych pojazdów o DMC do 3,5 tony. Najwięcej aut, bo 294 598 (52%), pochodziło z Niemiec. W ten sposób nasz zachodni sąsiad otwiera zestawienie państw, z których pojazdy najczęściej są importowane do Polski.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Na co zwrócić uwagę, kupując samochód sprowadzony z Niemiec w 2024 r.?
Planujesz sprowadzić samochód z Niemiec po raz pierwszy? Możesz mieć sporo pytań i wątpliwości. Działając metodycznie, masz jednak szansę uniknąć najczęstszych błędów. Na co zwrócić uwagę? 5 kluczowych elementów to: licznik, historia szkodowości, historia napraw, wyposażenie i przeznaczenie pojazdu.
Zakup auta z Niemiec – na co uważać:
- Licznik. Statystyki nie są optymistyczne – powołując się na wyniki firmy carVertical, Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar podaje, że 1 na 8 samochodów w Polsce ma cofnięty licznik. Do manipulacji wskazania drogomierza często dochodzi jeszcze za granicą, na etapie przygotowań samochodu do sprzedaży. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy auto z Niemiec nie ma przekręconego licznika.
- Historia szkodowości. Do rzadkości nie należą sytuacje, gdy auto, które uczestniczyło w kolizji lub wypadku, jest oferowane jako bezwypadkowe. Tu jednak sprawa jest dość prosta – wystarczy miernik grubości lakieru i dokładne oględziny pojazdu.
- Historia napraw. Samochód z niskim przebiegiem powinien być pod tym względem szczególnie zadbany, a zatem serwisowany w ASO. Jeżeli jest inaczej, masz prawo mieć wątpliwości – bardzo możliwe, że masz do czynienia z oszustwem.
- Wyposażenie. O pojeździe wiele mówi jego wnętrze. Nieoryginalne wyposażenie może wskazywać na naprawy powypadkowe, ślady wody mogą być dowodem podtopienia, a mocno zużyte elementy (np. gałka skrzyni biegów) w połączeniu z niewielkim przebiegiem mogą zdradzać, że ktoś pracował nad wskazaniami licznika.
- Przeznaczenie pojazdu. Niektóre auta są eksploatowane intensywniej niż inne. Dobrym przykładem są taksówki, które – w porównaniu do rodzinnych aut osobowych – pokonują rocznie dużo więcej kilometrów. Takich samochodów należy się wystrzegać.
Gdzie sprawdzić historię używanego samochodu z Niemiec?
Współcześnie historia auta z Niemiec nie musi być już niewiadomą. Jako nabywca masz do dyspozycji narzędzia, z których możesz skorzystać, aby potwierdzić informacje podane przez sprzedawcę lub zawarte w ogłoszeniu. Gdzie sprawdzić historię samochodu z Niemiec? Możliwości jest kilka: e-usługa Historia Pojazdu, firmy oferujące historię pojazdu na komercyjnych warunkach, raport sporządzony przy przeglądzie – tzw. raport TÜV i historia serwisowania w ASO.
Wymienione sposoby sprawdzenia historii samochodu z Niemiec szczegółowo omawiamy poniżej.
Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec w CEPiK?
System informatyczny CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, udostępnia elektroniczną usługę Historia Pojazdu. Jak wskazuje jej nazwa, jest ona dedykowana osobom kupującym pojazdy – za jej pośrednictwem można sprawdzić również historię pojazdów z Niemiec. Jak to zrobić to krok po kroku?
Sprawdzenie auta z Niemiec w Historia Pojazdu – krok po kroku:
- Przejdź na stronę internetową https://historiapojazdu.gov.pl/.
- Podaj dane samochodu, który chcesz sprawdzić: jego numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji.
- Zapoznaj się z raportem, w tym z sekcją „Dane zagraniczne”.
Interesuje Cię historia samochodu z Niemiec, którego nie ma w bazie CEP? Będziesz potrzebował profilu zaufanego (eGO), dzięki któremu potwierdzisz swoją tożsamość. Zarówno założenie, jak i korzystanie z profilu zaufanego jest bezpłatne.
Czego dowiesz się o samochodzie z raportu? W bazie gromadzonych jest wiele informacji, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakupie pojazdu – to m.in. odpowiedzi na pytania:
- czy została zgłoszona kradzież auta,
- czy w przeszłości służyło ono jako taksówka,
- czy zostało ono oddane do złomowania,
- czy było uszkodzone lub czy stwierdzono rozbieżność wskazań drogomierza.
Warto wiedzieć
Jak sprawdzić historię auta z Niemiec po numerze VIN?
Kupujący często zadają pytanie, jak sprawdzić historię samochodu z Niemiec po numerze rejestracyjnym czy jak sprawdzić historię auta z Niemiec po numerze VIN. Bezpłatna e-usługa Historia Pojazdu nie jest jedyną możliwością. Jeżeli dysponujesz wyłącznie numerem VIN auta, które chciałbyś sprowadzić do Polski, możesz skorzystać z oferty komercyjnych dostawców informacji o historii pojazdów. Do najpopularniejszych firm należą:
- autoDNA. To jedna z największych baz gromadzących dane o używanych pojazdach. Aby zapewnić użytkownikom dostęp do aktualnych informacji, autoDNA współpracuje z wieloma firmami specjalizującymi się w weryfikacji aut używanych.
- Autobaza.pl. Historia auta z Niemiec to nie wszystko, co oferuje ta firma – za jej pośrednictwem można sprawdzić używane samochody m.in. z Holandii czy Belgii. Na stronie serwisu można też znaleźć wskazówki dotyczące tego, jak czytać raporty.
Skąd wymienione firmy pozyskują informacje o pojazdach? Współpracują one m.in. z firmami ubezpieczeniowymi, stacjami kontroli pojazdów czy organami ścigania. Analogicznie zatem jak w raporcie z e-usługi Historia Pojazdu, w raporcie komercyjnym będą znajdowały się informacje m.in. o zgłoszonych szkodach lub kradzieży czy przebiegu auta.
Warto wiedzieć
Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec w TÜV?
Zarówno w Polsce, jak i Niemczech samochody muszą obowiązkowo przechodzić okresowe badania techniczne, przy czym niemieccy kierowcy po każdym przeglądzie otrzymują raport. Do przeprowadzania badań uprawnione są tzw. TÜV-y (skrót od Technischer Überwachungsverein), czyli sieci autoryzowanych stacji, np. TÜV Nord, TÜV Rheinland czy TÜV Saarlan. Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec w TÜV?
To proste – wystarczy, że poprosisz sprzedawcę o udostępnienie ostatniego raportu z badania. Jeżeli nie ma on nic do ukrycia, nie powinien mieć problemu z przesłaniem skanu takiego dokumentu. Z raportu TÜV poznasz m.in.:
- Aktualny stan licznika. Tak jak podczas badania technicznego w Polsce, również w Niemczech spisuje się przebieg auta.
- Listę usterek, jakie diagnosta stwierdził podczas przeglądu pojazdu. Ta część raportu pozwoli Ci ocenić stan techniczny auta.
- Miejsce i datę przeglądu. Możesz zatem skontaktować się ze stacją TÜV, aby sprawdzić wiarygodność dokumentu.
Jeżeli sprawdzasz historię pojazdu z Niemiec w TÜV, to pamiętaj, że dowodem przeprowadzonego badania jest nie tylko raport. Diagnosta ma obowiązek umieścić pieczątkę w dowodzie auta i nalepki na jego tablicach rejestracyjnych.
Warto wiedzieć
Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec w ASO?
Interesuje Cię historia samochodu z Niemiec, który ma nie więcej niż 4-5 lat? Zakres napraw wybranego auta możesz sprawdzić, korzystając z informacji zgromadzonych przez Autoryzowane Stacje Obsługi (ASO) specjalizujące się w serwisie pojazdów konkretnych marek. W ten sposób możesz zweryfikować wiarygodność sprzedawcy w zakresie np. tego, czy w pojeździe były usuwane jedynie drobne usterki.
Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec w ASO? Musisz wiedzieć, że:
- Historia serwisowa samochodu może zostać wydana jedynie na żądanie właściciela samochodu. Niektórzy właściciele przygotowują się do sprzedaży odpowiednio wcześniej, zamawiając stosowny dokument.
- Za udostępnienie historii serwisowej auta trzeba zapłacić. Możesz zostać obciążony tym kosztem, jeżeli sprzedawca dopiero na Twoje życzenie uzyska historię serwisową pojazdu.
Z reguły w ASO serwisowane są samochody z krótką historią. Ma to bezpośredni związek z gwarancją. Producenci uzależniają możliwość skorzystania przez właściciela z napraw gwarancyjnych od tego, czy pojazd był serwisowany w autoryzowanym warsztacie.
Warto wiedzieć
Jak sprawdzić przebieg pojazdu z Niemiec?
Niestety, żadna metoda nie daje 100 proc. pewności – kreatywność przestępców potrafi zaskoczyć. Zakupu samochodu z Niemiec z cofniętym licznikiem możesz jednak uniknąć, dokładnie sprawdzając jego historię. Nie zaszkodzą też oględziny pojazdu i zadanie kilku podchwytliwych pytań sprzedawcy. Co jeszcze możesz zrobić?
W Niemczech – podobnie jak w Polsce – stan licznika jest spisywany podczas badania technicznego. Wystarczy zatem, że poprosisz sprzedawcę o stosowny dokument. Niechęć do jego okazania czy pokrętne tłumaczenia powinny być ostrzeżeniem – lepiej poszukać innego egzemplarza wybranego modelu.
Jak ubezpieczyć używane auto sprowadzone z Niemiec w 2024 r.?
Zakup i sprowadzenie samochodu z Niemiec oznacza konieczność zakupu ubezpieczenia OC. Masz prawo skorzystać z krótkoterminowego OC (na 30 dni), ale po upływie tego okresu musisz kupić polisę na rok. Wraz z OC możesz też nabyć dodatkowe polisy, w tym ubezpieczenie AC, NNW czy assistance.
Dopilnuj zakupu nowej polisy wraz z końcem krótkoterminowego OC, gdyż już nawet jednodniowa przerwa w ubezpieczeniu oznacza wysoką karę finansową.
Z reguły ubezpieczenia dodatkowe są dostępne wyłącznie w wersji całorocznej wraz z OC. Wyjątkiem jest polisa assistance, którą właściciel samochodu może kupić osobno, na okres np. 7 dni. Zakup ubezpieczeń w pakiecie opłaca się z uwagi na niższą cenę. Jest ona atrakcyjniejsza niż gdyby właściciel samochodu kupował poszczególne polisy z osobna. OC na rok – w odróżnieniu od OC na 30 dni – można kupić za pośrednictwem internetowego kalkulatora OC Rankomat.pl
Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.
Z reguły ubezpieczenia dodatkowe są dostępne wyłącznie w wersji całorocznej wraz z OC. Wyjątkiem jest polisa assistance, którą właściciel samochodu może kupić osobno, na okres np. 7 dni. Zakup ubezpieczeń w pakiecie opłaca się z uwagi na niższą cenę. Jest ona atrakcyjniejsza niż gdyby właściciel samochodu kupował poszczególne polisy z osobna. OC na rok – w odróżnieniu od OC na 30 dni – można kupić za pośrednictwem internetowego kalkulatora OC Rankomat.pl
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Niemiec w 2024 r.?
Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają składkę OC na podstawie danych zarówno kierowcy / właściciela pojazdu, jaki pojazdu. Każda wycena jest indywidualna. Z tego powodu nie można wskazać jednej ceny OC, która by obowiązywała dla wszystkich kierowców.
Mocno uogólniając można powiedzieć, że ubezpieczenie auta z Niemiec będzie najtańsze dla kierowców starszych, doświadczonych, którzy zgromadzili już zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Najwięcej za OC zapłacą natomiast osoby młode.
Przykład
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena roczna | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
OC | AC | Assistance | NNW | 344,00 zł | |||
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||||||
OC | AC | Assistance | NNW | 349,00 zł | |||
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||||||
OC | AC | Assistance | NNW | 382,00 zł | |||
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||||||
OC | AC | Assistance | NNW | 392,00 zł | |||
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||||||
OC | AC | Assistance | NNW | 394,00 zł | |||
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||||||
OC | AC | Assistance | NNW | 401,00 zł | |||
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||||||
OC | AC | Assistance | NNW | 442,00 zł | |||
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||||||
OC | AC | Assistance | NNW | 448,00 zł | |||
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||||||
OC | AC | Assistance | NNW | 452,00 zł | |||
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||||||
OC | AC | Assistance | NNW | 553,00 zł | |||
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||||||
344,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||
349,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||
382,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||
392,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||
394,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||
401,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||
442,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||
448,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||
452,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||
553,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna | |||
Wyniki kalkulacji dla 40-letniego mieszkańca woj. podkarpackiego (Rakszawa), samochód Skoda Octavia z 2011 r., poj. silnika 1,2 l, brak szkód w historii OC
Co warto wiedzieć
- Pozyskana z różnych źródeł historia pojazdu z Niemiec pomaga w podjęciu decyzji o zakupie lub rezygnacji z zakupu samochodu.
- Historię auta z Niemiec można sprawdzić na kilka sposobów – poprzez e-usługę Historia Pojazdu, komercyjne serwisy, raport TÜV czy książkę serwisową ASO.
- Nie każda metoda weryfikacji historii pojazdu z Niemiec wiąże się z opłatą – zapłacić trzeba za dostęp do informacji zgromadzonych w bazach komercyjnych.
- Po zakupie samochodu z Niemiec należy go ubezpieczyć. W pierwszej kolejności może to być OC na 30 dni, później na rok.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jak sprawdzić historię samochodu z Niemiec za darmo?
Bezpłatnie historię auta z Niemiec możesz sprawdzić, korzystając z e-usługi Historia Pojazdu. Jeżeli sprawdzasz pojazd zarejestrowany na terenie Niemiec, będziesz potrzebował profilu zaufanego (eGO).
Czy raport z e-usługi Historia Pojazdu może być dowodem podczas rozstrzygania sporu ze sprzedającym?
Raport wygenerowany w e-usłudze Historia Pojazdu ma charakter jedynie informacyjny. Oznacza to, że nie będziesz mógł się nim posługiwać np. w sprawach urzędowych. Z tego względu powinieneś wszechstronnie sprawdzić auto z Niemiec, które zamierzasz nabyć.
Czy przed zakupem wystarczy sprawdzić historię samochodu z Niemiec?
Zdecydowanie nie. Sprawdzenie, czy nie została zgłoszona kradzież samochodu lub sprawdzenie przebiegu auta (czy nie został sfałszowany) to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia zweryfikowania stanu technicznego. Nie obejdzie się bez pomocy fachowców z ASO lub zaufanego warsztatu.
Czy mogę kupić krótkoterminowe OC po sprowadzeniu auta z Niemiec?
Tak, jako osoba sprowadzająca pojazd z zagranicy należysz do grona kierowców, którzy mogą kupić ubezpieczenie krótkoterminowe na okres 30 dni. Chociaż żaden ubezpieczyciel nie może odmówić Ci sprzedaży OC na 30 dni, to wysokość składki może być zaporowa. Aby nie przepłacać, warto sprawdzić ceny u co najmniej 2-3 ubezpieczycieli.
Czy kupno sprowadzonego z zagranicy samochodu jest ryzykowne?
Sprowadzenie samochodu z zagranicy nie wiąże się z ryzykiem większym niż zakup używanego pojazdu na polskim rynku. Weryfikacja sprowadza się do sprawdzenia wybranego egzemplarza pod względem wad prawnych i technicznych. Pośpiech, niedokładność czy zbytnia wiara w słowa sprzedawcy – to może zgubić nabywcę i przysporzyć mu wielu problemów.
Gdzie szukać numeru VIN na aucie z Niemiec?
Numer VIN można znaleźć w różnych punktach pojazdu. W samochodach trafiających na niemiecki rynek najczęściej jest on umieszczany na podszybiu po stronie kierowcy oraz na bocznych drzwiach, również po stronie kierowcy.