Zakup używanego samochodu wiąże się z pewnym ryzykiem – zawsze istnieje szansa napotkania nieuczciwego sprzedawcy. Ryzyko związane z zakupem auta z drugiej ręki można jednak zminimalizować. Przy sprawdzaniu auta najlepiej poradzi sobie profesjonalna firma, ale co zrobić jeśli chcemy sami sprawdzić samochód przed zakupem?

Wszystkie pojazdy wystawiane na portalach ogłoszeniowych prezentują się nieźle. Sprzedawcy, a zwłaszcza firmy handlujące samochodami doskonale wiedzą, jak zaprezentować auto na zdjęciach, aby zainteresować klienta. Nie chcesz, aby po kilku tygodniach od zakupu pojazdu okazało się, że musisz zainwestować w niego sumę zbliżoną do tej, którą przekazałeś sprzedawcy? Zamiast zawierzać słowom sprzedającego, sprawdź pojazd przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Podpowiadamy jakie środki możesz podjąć, aby uniknąć kupna samochodu, który nie jest wart swojej ceny.

Jak sprawdzić historię samochodu?

Już na etapie przeglądania ofert możesz wstępne sprawdzenie samochodu. W jaki sposób? Możesz sprawdzić m.in. czy pojazd nie jest kradziony, czy w ogłoszeniu został podany prawidłowy stan licznika (drogomierza) lub czy auto przeszło okresowe badanie techniczne. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło użytkownikom indywidualnym usługę HistoriaPojazdu, które umożliwia sprawdzenie samochodu i rekomenduje korzystanie z niej przed zakupem używanego samochodu, motocyklu czy innego pojazdu.

Jeżeli chcesz sprawdzić pojazd, którym się zainteresowałeś pod względem formalnym, będziesz potrzebował:

 • numeru rejestracyjnego auta,
 • numeru VIN,
 • daty pierwszej rejestracji.

Część osób zamieszczających oferty na internetowych portalach uwzględnia te dane w ogłoszeniach. Z kolei z innymi sprzedawcami będziesz musiał się skontaktować, aby uzyskać takie informacje. Warto jednak to zrobić, bo w ten sposób możesz zaoszczędzić sporo czasu.

Dane zgromadzone w usłudze HistoriaPojazdu pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, do której od 2004 r. informacje przekazuje kilka tysięcy podmiotów. To gwarantuje, że informacje, które uzyskasz z serwisu HistoriaPojazdu, będą wiarygodne.

Chcesz wiedzieć więcej o narzędziu HistoriaPojazdu? Zajrzyj do artykułu Jak sprawdzić historię pojazdu?, w którym szczegółowo omawiamy, jak korzystać z tej usługi i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

W usłudze HistoriaPojazdu możesz sprawdzić m.in.:

 • informacje techniczne o pojeździe, do których należą pojemność silnika, rodzaj paliwa czy średnie zużycie paliwa,
 • czy samochód ma ważne badanie techniczne,
 • odczyty stanu licznika z kontroli drogowej pojazdu,
 • ważność ubezpieczenia OC,
 • informacje o liczbie właścicieli,
 • czy samochód jest kradziony lub poszukiwany,
 • daty zbycia pojazdu,
 • dane o właścicielu – czy samochód należał do firmy lub prywatnej osoby,
 • czy pojazd był w przeszłości wycofany z ruchu.

Szczególnie przydatną informacją przy zakupie używanego samochodu może być sprawdzenie jego przebiegu. Od 2014 r. w usłudze dostępne są dane o odczycie drogomierza podczas okresowych badań technicznych pojazdu. Natomiast od 2020 r. można również sprawdzić, czy licznik był wymieniany oraz o jego stanie w tym dniu.

Jak sprawdzić historię samochodu sprowadzonego z zagranicy?

W usłudze HistoriaPojazdu możesz również sprawdzić pod kątem formalnym samochód sprowadzony z zagranicy. W bazie dostępne są m.in. informacje o autach z Niemiec, Francji czy krajów bałtyckich. Natomiast jeśli pojazd nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce, musisz zalogować się do serwisu za pomocą Profilu Zaufanego.

Możesz również sprawdzić historię samochodu z zagranicy za pomocą płatnych serwisów, jak autoDNA.pl i vin-info.pl. Z kolei, jeśli jesteś zainteresowany zakupem auta pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, warto zajrzeć na carfax.com lub autoceck.com.

Jak sprawdzić stan techniczny pojazdu?

Sprawdzenie pojazdu pod względem formalnym to dopiero pierwszy krok weryfikacji prawdomówności sprzedawcy. Gdy wybierzesz już kilka ofert, czas umówić się na spotkania, podczas których będziesz mógł ocenić stan techniczny interesujących Cię samochodów. W tym przypadku masz kilka możliwości:

1. Sprawdzenie pojazdu z pomocą pracowników autoryzowanej stacji obsługi (ASO)

Jeżeli, nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić oględziny pojazdu, możesz skorzystać z pomocy pracowników ASO. Tę opcję powinieneś rozważyć szczególnie wówczas, gdy kupujesz pojazd wart więcej niż 20 tys. zł. Autoryzowane stacje obsługi nieprzypadkowo kojarzą się kierowcom z profesjonalizmem – pracownicy tych punktów:

 • mają dostęp do historii serwisowej poszczególnych egzemplarzy i korzystają ze specjalistycznego sprzętu diagnostycznego,
 • wiedzą, jakie usterki są najczęściej zgłaszane przez właścicieli pojazdów i są w stanie szybko je zlokalizować,
 • dokonują przeglądu zgodnie z polityką firmy i jest on potwierdzony wnikliwym raportem – znajdziesz w nim m.in. informacje o usterkach, które należy usunąć.

Niewątpliwą zaletą ASO jest także to, że w jednym miejscu pracuje kilku fachowców, np. blacharz i elektryk. W efekcie auto jest oglądane przez kilka osób, które zwracają uwagę na inne szczegóły. To powoduje, że szansa przeoczenia istotnych problemów jest mniejsza.

Skorzystanie z usług ASO to przede wszystkim bezpieczeństwo. Pracownicy tych stacji przykładają dużą wagę do elementów, które mają wpływ na bezpieczeństwo podczas podróżowania.

Chociaż sprawdzenie pojazdu w autoryzowanej stacji obsługi ma wiele zalet, nie można zapomnieć o wadach tego rozwiązania. Najpoważniejszą jest cena – oględziny kosztują od 200 do 400-500 zł. To spory wydatek, który może jednak skutecznie uchronić przed zakupem choćby powypadkowego pojazdu.

2. Sprawdzenie pojazdu w niezależnym serwisie samochodowym

Kupujesz auto, którego wartość rynkowa jest stosunkowo niewielka, np. 7 tys. zł? Jeżeli nie chcesz samodzielnie oceniać stanu technicznego pojazdu, to rozsądnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z pomocy fachowców z niezależnego serwisu samochodowego. To rozwiązanie tańsze niż odwiedziny w ASO – stawki zaczynają się już od 100 zł.

Mimo że cena przeglądu pojazdu w niezależnych serwisach jest przystępniejsza, to jego jakość nie zawsze jest gorsza. Większość niezależnych serwisów:

 • zatrudnia fachowców – są to osoby, które w przeszłości pracowały np. w ASO i właśnie tam nabyły doświadczenie,
 • dysponuje nowoczesnym sprzętem – to w połączeniu z wiedzą pozwala wykryć usterki i oszacować koszt ich usunięcia,
 • dokonuje przeglądu pojazdu w zakresie wskazanym przez klienta.

Jak wybrać serwis? Z pewnością nie kieruj się opinią sprzedawcy. Powód jest prosty – może on współpracować z polecaną stacją diagnostyczną lub mieć tam zaprzyjaźnionych mechaników. Wówczas rzetelność przeglądu stoi pod dużym znakiem zapytania.

Jeżeli chcesz wybrać dobry serwis, sprawdź opinie o poszczególnych punktach. Do wielu stacji diagnostycznych nie można dostać się „z ulicy” z uwagi na zapełniony grafik. Najlepiej, abyś przed przyjazdem do serwisu umówił się na przegląd. W ten sposób zaoszczędzisz czas zarówno swój, jak i sprzedawcy.

Zastanawiasz się, jaka jest – poza ceną – różnica między ofertą ASO a stacji diagnostycznej? W poniższej tabeli znajdziesz najważniejsze różnice.

Najważniejsze różnice w usługach ASO i serwisów samochodowych

Rodzaj usługi

Autoryzowana stacja obsługi

Serwis samochodowy

Sprawdzenie zawieszenia, hamulców, geometrii kółTakTak
Sprawdzenie układów kierowniczego, napędowego i wydechowegoTakTak
Kontrola grubości lakieruTakCzęsto za dodatkową opłatą
Diagnostyka komputerowaTakCzęsto za dodatkową opłatą
Ocena stanu wnętrzaTakTak
Sprawdzenie prawdziwego przebiegu pojazduTakNie jest możliwe
Dostęp do historii serwisowejTakNie jest możliwy

3. Sprawdzenie pojazdu z pomocą niezależnego eksperta samochodowego

Wśród wytypowanych przez Ciebie ofert są pojazdy z drugiego końca kraju? W tej sytuacji nie musisz tracić czasu i przejeżdżać setek kilometrów, aby sprawdzić, czy samochód będzie wymagał dodatkowego wkładu finansowego. Od niedawna na rynku działają firmy, które specjalizują się w sprawdzaniu aut. Wiele z nich współpracuje ze specjalistami z całego kraju, dzięki czemu są one w stanie w krótkim czasie sprawdzić wskazany przez Ciebie samochód.

Specjaliści, którzy zajmują się weryfikacją stanu technicznego pojazdu na zlecenie klienta, najczęściej proponują co najmniej dwa pakiety – podstawowy i rozszerzony. W zależności od tego, na co się zdecydujesz, specjalista:

 • przeprowadzi oględziny m.in. komory silnika, bagażnika, wnętrza pojazdu,
 • sprawdzi pojazd przez podłączenie go do komputera diagnostycznego,
 • zbada powłokę lakierniczą profesjonalnym miernikiem,
 • przeprowadzi oględziny pod kątem tego, czy pojazd nie jest powypadkowy,
 • wykona serię zdjęć – od 50 do nawet 200 zdjęć.

Finalnym efektem pracy specjalisty, który oferuje swoje usługi zdalnie, jest raport wraz z dokumentacją fotograficzną. Większość firm udzieli też porady – na życzenie klienta w dokumencie zamieszczona zostanie informacja, czy warto zakupić pojazd.

Firmy oferujące sprawdzenie pojazdu najczęściej zatrudniają rzeczoznawców samochodowych lub doświadczonych mechaników. Oględzin auta zazwyczaj dokonuje specjalista, który ma wieloletnie doświadczenie.

Ile kosztuje skorzystanie z pomocy zewnętrznej firmy oferującej sprawdzenie pojazdu? Widełki cenowe to 50-500 zł w zależności od wybranego pakietu.

4. Sprawdzenie pojazdu przez rzeczoznawcę samochodowego

Pomoc w zakupie auta oferują również rzeczoznawcy samochodowi. Większość z nich specjalizuje się w jednej marce pojazdów, a to z kolei powoduje, że mają oni rozległą wiedzę i mogą nie tylko sprawdzić pojazd od strony technicznej, ale też udzielić eksperckiej porady. Jeżeli chcesz otrzymać obiektywną pomoc, to powinieneś upewnić się, że wybrany przez Ciebie rzeczoznawca nie współpracuje np. z komisami.

Jak rzeczoznawcy samochodowi pomagają w zakupie pojazdu? Najczęściej proponują oni kompleksową ocenę pojazdu pod względem technicznym. W jej skład wchodzą m.in. następujące czynności:

 • oględziny komory silnikowej i podwozia samochodu,
 • sprawdzenie sprawności układu hamulcowego, kierowniczego i zawieszenia,
 • badanie karoserii miernikiem lakieru,
 • sprawdzenie stopnia zużycia poszczególnych podzespołów auta,
 • weryfikacja sprawności amortyzatorów.

Z uwagi na doświadczenie, jakie mają rzeczoznawcy majątkowi, większość z nich może pomóc w negocjowaniu ceny ze sprzedawcą.

Ile kosztuje pomoc rzeczoznawcy samochodowego? Ceny takiej usługi zaczynają się od 350 zł. Ostateczny koszt zależy wyłącznie od zakresu pracy, jaką wykona ekspert.

Chcesz skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego? Upewnij się, że osoba (rzeczoznawca samochodowy), z której oferty chcesz skorzystać, na pewno jest rzeczoznawcą samochodowym i posiada stosowne uprawnienia. W tym celu skorzystaj z Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Rejestr znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju.

5. Samodzielna ocena stanu technicznego pojazdu

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś samodzielnie sprawdził wiarygodność sprzedawcy poprzez zweryfikowanie stanu poszczególnych elementów auta. W tym przypadku przyda się jednak chociaż minimum wiedzy na temat konstrukcji samochodów. Tylko w ten sposób nie przeoczysz istotnych usterek czy wad, które mogą wpłynąć na atrakcyjność oferty.

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, przeprowadzając samodzielne oględziny pojazdu? Podstawą jest dokładne obejrzenie pojazdu zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Obejrzeć powinieneś:

 • samochód od spodu – wycieki czy zardzewiałe podwozie w połączeniu z niskim przebiegiem pojazdu powinny wzbudzić podejrzenia,
 • karoserię – przeprowadź też badanie miernikiem lakieru,
 • komorę silnika – oceń stan oleju silnikowego, zwróć uwagę na wycieki, dziwne odgłosy i kolor spalin.
 • klocki hamulcowe,
 • szyby,
 • światła,
 • stan opon,
 • działanie drzwi, zamykanie,
 • działanie systemów elektronicznych.
Pamiętaj, aby podczas jazdy próbnej wyłączyć radio. W ten sposób ocenisz pracę silnika. Jeżeli masz taką możliwość, przejedź się po terenie z nierównościami – to prosty test na zawieszenie. Nie wierz też sprzedawcy, gdy twierdzi, że świecące się kontrolki to nic poważnego.

Samodzielne sprawdzenie pojazdu nie będzie Cię kosztowało nic ponad poświęcony czas. Wnioski z takich oględzin na niewiele się jednak zdadzą, jeżeli dotychczas niespecjalnie interesowałeś się motoryzacją. Wówczas lepiej skorzystać z pomocy fachowców.

Jak zabezpieczyć się w umowie kupna-sprzedaży przy zakupie samochodu?

Weryfikacja wystawionego na sprzedaż samochodu pod kątem formalnym i technicznym to nie wszystko, co możesz zrobić, aby uchronić się przed nieuczciwością sprzedawcy. Istotne są też zapisy, które znajdą się w umowie. Pamiętaj, aby:

 • wpisać w umowie rzeczywistą kwotę, za którą zakupiłeś pojazd – zaniżenie ceny może obniżyć wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), ale w razie sporu (np. sądowego) ze sprzedawcą, będziesz mógł dochodzić tylko tej kwoty, która widnieje na dokumencie,
 • zadbać o zapis o rękojmi, czyli ustawowej odpowiedzialności sprzedającego za wady rzeczy, w tym przypadku pojazdu – ten zapis będzie Cię chronił np. wówczas, gdy nie zdecydowałeś się na przegląd pojazdu w serwisie przed jego zakupem,
 • dokładnie opisać stan techniczny pojazdu, który kupujesz – może to być załącznik do umowy; w ten sposób uchronisz się przed nieprawdziwą argumentacją sprzedawcy, że wiedziałeś o wadach w momencie zakupu pojazdu.

Nie zgadzaj się także na zapisy, zgodnie z którymi nie będziesz mógł dochodzić roszczeń od sprzedawcy po podpisaniu umowy. Jeżeli masz wątpliwości i kupujesz droższy pojazd, skontaktuj się z prawnikiem. Skorzystanie z porady prawnej może Ci się opłacić – w razie ujawnienia się wady pojazdu, będziesz mógł dochodzić swoich praw choćby na drodze sądowej.

Jak sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Sprzedawca używanego samochodu ma obowiązek przekazać Ci polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu i kluczykami. Informacja o ważności ubezpieczenia auta jest dostępna w usłudze HistoriaPojazdu.

Ważność polisy OC można również sprawdzić na stronie www.ufg.pl. W tym celu wystarczy wejść w zakładkę „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a następnie w „Identyfikacja umowy OC na dzień”. W kolejnym kroku wpisz: nr rejestracyjny albo VIN, datę sprawdzenia ważności OC i kraj, przepisz kod weryfikacyjny i kliknij w przycisk „Sprawdź”. Dzięki temu poznasz markę i model ubezpieczanego auta, nr ubezpieczenia OC oraz nazwę i adres głównej siedziby ubezpieczyciela.

Baza UFG zawiera dane przekazane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Może więc dojść do sytuacji, w której sprzedawca będzie przekonywać, że zakupił polisę OC np. 3 dni temu. Jednocześnie system UFG może tego nie potwierdzać. Wtedy warto samodzielnie zweryfikować ważność obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej. 

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Co warto wiedzieć?

 1. Zakup używanego pojazdu powinien być poprzedzony sprawdzeniem auta pod kątem formalnym i technicznym.
 2. Aby sprawdzić, czy pojazd nie jest kradziony, warto skorzystać z usługi HistoriaPojazdu.
 3. Oględzin samochodu można dokonać w ASO lub serwisie samochodowym. W ocenie stanu technicznego pomóc mogą też wyspecjalizowane firmy i rzeczoznawca samochodowy.
 4. Istotna jest konstrukcja umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Uwagę warto zwrócić choćby na niekorzystne wyłączenia odpowiedzialności sprzedawcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie używanego samochodu

 1. Czy warto odbyć jazdę próbną?

  Oczywiście, że tak. Poza sprawdzeniem formalności i stanu technicznego używanego samochodu, warto również osobiście przekonać się, jak zachowuje się na drodze. Podczas jazdy próbnej dowiesz się, czy odpowiada Ci komfort jazdy upatrzonego modelu. Jeśli masz wątpliwości, możesz pomyśleć o rozejrzeniu się za innym autem.

 2. Czy używane auto z instalacją LPG wymaga dokładniejszego sprawdzenia?

  Warto dokładnie sprawdzić stan techniczny auta bez względu na rodzaj paliwa. Stacje montażu instalacji LPG dysponują narzędziami potrzebnymi do przeglądu zarówno samochodów zasilanych gazem, jak i benzyną.

 3. Czy polisę OC zbywcy używanego samochodu trzeba kontynuować?

  Nie. Może to nie być opłacalne, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadzi rekalkulację składki, czyli ponownie przeliczy jej wysokość. Możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC zbywcy pojazdu w dowolnym momencie i samodzielnie zakupić polisę OC w innej firmie.

 4. Czy OC zbywcy używanego samochodu przedłuża się automatycznie?

  Nie. Polisa OC poprzedniego właściciela używanego samochodu nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Musisz więc samodzielnie zadbać o ciągłość obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu, aby uniknąć kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).