Sprzedajesz samochód? Twoim ogłoszeniem zainteresował się obywatel Ukrainy? Taka transakcja jest możliwa i legalna pod kilkoma warunkami ze strony kupującego. Sam przebieg sprzedaży wygląda podobnie jak w przypadku umowy podpisywanej z Polakiem, jednak nabywca samochodu musi się odpowiednio wylegitymować. Z czym wiąże się sprzedaż auta Ukraińcowi? Omawiamy to krok po kroku.
- Czy Ukrainiec może kupić samochód w Polsce?
- Jak wygląda sprzedaż pojazdu Ukraińcowi krok po kroku?
- Jakie dokumenty przekazać cudzoziemcowi przy sprzedaży pojazdu?
- Sprzedaż samochodu Ukraińcowi – czy wyrejestrowanie auta to konieczność?
- Jak ma wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu Ukraińcowi?
- Co zrobić po sprzedaży samochodu obywatelowi Ukrainy?
- Kiedy cudzoziemiec może odstąpić od umowy zakupu samochodu?
- Jakie samochody najchętniej kupują obywatele Ukrainy?
Według szacunków w Polsce może mieszkać nawet 4 mln imigrantów. Większość z nich, bo nawet 75%, to obywatele Ukrainy. Obywatele tego kraju często poszukują używanego auta – chcą korzystać z samochodu podczas pobytu w Polsce lub wywieźć pojazd do Ukrainy i następnie tam go zarejestrować.
Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi to zatem pytanie, które może padać coraz częściej. Warto wiedzieć, jak przeprowadzić taką transakcję bezpiecznie i zgodnie z prawem.
Czy Ukrainiec może kupić samochód w Polsce?
Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej i to właśnie ten fakt wzbudza szereg wątpliwości w przypadku sprzedaży samochodu obywatelowi tego kraju. Formalnie jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby Ukrainiec kupił auto w Polsce – bez względu na to, czy będzie ono nowe, czy używane.
Sprzedaż auta obcokrajowcowi możliwa jest zarówno przez komis, salon sprzedaży pojazdów, jak i osobę fizyczną. W zależności jednak od tego, kim jest sprzedający, nieco inaczej będą wyglądać formalności.
Warto wiedzieć
Przede wszystkim, aby Ukrainiec mógł starać się o zakup samochodu w Polsce, musi mieć kartę pobytu. Jest ona wydawana obcokrajowcom w różnych wariantach:
- karta pobytu stałego,
- karta pobytu tymczasowego,
- karta obywatela Unii Europejskiej,
- karta długoterminowego rezydenta Unii Europejskiej.
Jeśli zainteresowany Twoim samochodem nie może wylegitymować się jednym z powyższych dokumentów, transakcja może być trudna, ale nie niemożliwa.
Jak wygląda sprzedaż auta Ukraińcowi bez karty pobytu?
Karta pobytu potwierdza tożsamość cudzoziemca w czasie jego pobytu w Polsce. Z perspektywy Ukraińca, który posiada kartę pobytu, to nie wszystko – dzięki niej nie musi on występować o wizę za każdym razem, gdy przekracza granicę.
Brak karty pobytu nie oznacza jednak, że sprzedaż auta nie jest możliwa – najprawdopodobniej nabywca sprzedawanym samochodem chce wrócić do kraju macierzystego.
Uwaga!
Jak wygląda sprzedaż pojazdu Ukraińcowi krok po kroku?
Sama procedura sprzedaży samochodu osobie z Ukrainy nie odbiega od transakcji między dwoma Polakami:
- Zbierz całą dokumentację samochodu oraz wszystkie komplety kluczyków.
- Przygotuj umowę kupna-sprzedaży samochodu w dwóch egzemplarzach.
- Sprawdź poprawność danych na umowie.
- Ustal cenę pojazdu adekwatną do jego wartości rynkowej (będzie to ważne w przypadku ustalania wysokości podatku).
- Przekaż nabywcy wszystkie ważne informacje o pojeździe.
- Zgłoś zbycie samochodu do wydziału komunikacji oraz swojego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Jakie dokumenty przekazać cudzoziemcowi przy sprzedaży pojazdu?
Jako sprzedający powinieneś przekazać nabywcy komplet dokumentów, które pozwalają na legalne poruszanie się samochodem. Należą do nich:
- dowód rejestracyjny pojazdu;
- karta pojazdu – jeżeli została ona wydana;
- ważna polisa OC.
Jeżeli Ukrainiec będzie rejestrował zakupiony samochód w polskim wydziale komunikacji, ma prawo korzystać z przejętego OC – nie musi wypowiadać umowy z ubezpieczycielem. W tym przypadku działa jednak standardowy mechanizm, zgodnie z którym ochrona ubezpieczeniowa wygaśnie z dniem zakończenia umowy.
Warto wiedzieć
Sprzedaż samochodu Ukraińcowi – czy wyrejestrowanie auta to konieczność?
Czy sprzedaż pojazdu obcokrajowcowi wymaga jego wyrejestrowania? To zależy od planów cudzoziemca. Jeżeli mieszka on w Polsce, wyrejestrowanie samochodu nie będzie konieczne. Gdy jednak ma on w planach wywiezienie nowego nabytku za granicę, wyrejestrowanie auta to rozsądne rozwiązanie. Dlaczego?
Wyrejestrowanie samochodu przed jego sprzedażą i wywiezieniem za granicę oznacza:
- brak problemów – gdyby prowadząc zakupiony pojazd, Ukrainiec spowodował np. kolizję, to sprzedający nie będzie wiązany z tą sprawą, bo jego dane nie będą już widnieć w dokumentach auta;
- możliwość uzyskania zwrotu niewykorzystanej składki OC – sprzedaż wyrejestrowanego auta Ukraińcowi wiąże się z rozwiązaniem umowy z ubezpieczycielem;
- brak konieczności sporządzania w formie aktu notarialnego upoważnienia dla nabywcy do korzystania z auta – ten dokument pozwala Ukraińcom bez problemów przekroczyć granicę, gdy w dowodzie rejestracyjnym auta znajdują się dane poprzedniego właściciela.
Do wyrejestrowania samochodu uprawniony jest wydział komunikacji. Aby otrzymać decyzję o wyrejestrowaniu auta i tablice tymczasowe, należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami, np. umową sprzedaży samochodu Ukraińcowi oraz dowodem uiszczenia opłaty.
Wypowiedź eksperta
Jak ma wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu Ukraińcowi?
Umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna być maksymalnie klarowna i czytelna, aby uniknąć nieporozumień między stronami. W przypadku transakcji z cudzoziemcem ten aspekt ma jeszcze większe znaczenie. Nawet jeśli nabywcą auta jest obywatel Ukrainy, dokument przygotuj w języku polskim, ewentualnie w dwóch językach.
Umowa sprzedaży samochodu obcokrajowcowi nie odbiega od standardowej umowy sprzedaży auta, dlatego możesz skorzystać z gotowego wzoru, jednak z zastrzeżeniem, że Ukrainiec nie musi legitymować się numerem PESEL.
Dowiedz się z naszego poradnika, co warto wiedzieć o umowie kupna-sprzedaży
Chcesz samodzielnie przygotować umowę sprzedaży auta? Kluczowe informacje, które muszą się w niej znaleźć to:
- data i miejsce zawarcia umowy;
- dane stron transakcji – imię i nazwisko, numery dokumentów tożsamości, PESEL (wymiennie z numerem paszportu), miejsce zamieszkania i /lub adres zameldowania;
- dane identyfikujące auto – marka, model, rok produkcji, numer VIN, wskazanie licznika (przebieg);
- warunki, na jakich odbywa się sprzedaż samochodu obcokrajowcowi – cena, termin płatności i termin wydania pojazdu;
- oświadczenie sprzedającego, że przedmiot umowy (samochód) stanowi jego własność i jest wolny od wad;
- oświadczenie kupującego, że zna on stan techniczny pojazdu;
- podpisy stron zawierających umowę.
Uwaga!
Dlaczego w treści umowy powinna znaleźć się godzina sprzedaży auta?
Data i miejsce sporządzenia umowy to standardowy punkt we wzorach umów kupna-sprzedaży auta. Niekiedy jednak może to być niewystarczające – warto uwzględnić jeszcze godzinę zawarcia transakcji. Dlaczego?
Sprzedaż pojazdu Ukraińcowi jest o tyle ryzykowna, że nabywca nie musi przerejestrować pojazdu w wydziale komunikacji. Wówczas ewentualne mandaty zostaną w pierwszej kolejności wysłane do osoby, która na dzień ich wystawienia figurowała jako właściciel auta.
W jakim języku sporządzić umowę sprzedaży samochodu Ukraińcowi?
Umowa kupna sprzedaży samochodu powinna być przygotowana w języku urzędowym Polski, a zatem w języku polskim. Obowiązek przetłumaczenia umowy na język ojczysty spoczywa na Ukraińcu. Jednocześnie, z formalnego punktu widzenia nie ma przeszkód, aby umowa kupna sprzedaży samochodu została sporządzona w dwóch wersjach językowych. To zresztą częsta praktyka.
Co zrobić po sprzedaży samochodu obywatelowi Ukrainy?
Sprzedaż auta obcokrajowcowi nie kończy się w momencie wydania nabywcy kluczyków do samochodu i odebrania ustalonej kwoty pieniędzy – sprzedający musi jeszcze poinformować o transakcji urzędy (wydział komunikacji i urząd skarbowy) oraz firmę ubezpieczeniową. Z tymi formalnościami nie warto zwlekać, a to ze względu na obowiązujące terminy i poważne konsekwencje, jakie wiążą się z ich przekroczeniem.
Oto trzy instytucje, które powinny zostać poinformowane o sprzedaży auta Ukraińcowi.
Wydział komunikacji
Sprzedaż auta Ukraińcowi należy zgłosić w tym wydziale komunikacji, który dokonał rejestracji pojazdu. Można to zrobić online – za pośrednictwem tej strony: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne.
Na zgłoszenie sprzedaży samochodu Ukraińcowi sprzedawca ma 30 dni. W 2024 r. przekroczenie tego terminu może skutkować karą w wysokości od 200 do 1000 zł.
Co mówi prawo?
Towarzystwo ubezpieczeniowe
Ubezpieczyciel o sprzedaży samochodu Ukraińcowi powinien zostać poinformowany w ciągu 14 dni. Za przekroczenie tego terminu nie grozi kara finansowa, ale brak zgłoszenia doprowadzi do wznowienia ochrony ubezpieczeniowej na kolejny okres – były już właściciel zostanie wezwany do zapłaty składki OC.
Co mówi prawo?
Urząd skarbowy
Sprzedający ma obowiązek poinformować fiskusa o sprzedaży samochodu Ukraińcowi, gdy pojazd był jego własnością krócej niż 6 miesięcy. Nie ma przy tym znaczenia, czy sprzedawca na transakcji zarobił, czy stracił i czy wymagany jest podatek dochodowy - informację przekaż do urzędu skarbowego na formularzu PIT-36 - nawet jeśli nie musisz płacić podatku dochodowego.
Kiedy cudzoziemiec może odstąpić od umowy zakupu samochodu?
Obcokrajowiec, który kupuje samochód na terenie Polski, ma określone prawa. Jednym z nich jest możliwość powołania się na rękojmię sprzedającego. Zakup używanego samochodu wiąże się z ryzykiem – niekiedy zbywca może próbować zataić poważne usterki. Stąd też w interesie uczciwych sprzedawców jest dokładne opisanie wszelkich mankamentów pojazdu, aby uniknąć oskarżenia przez nowego właściciela samochodu.
Gdyby po sprzedaży samochodu Ukraińcowi okazało się, że auto ma ukryte usterki, nowy właściciel może:
- żądać naprawy samochodu – a zatem usunięcia stwierdzonych usterek;
- żądać obniżenia ceny – dzięki temu zyska środki, które będzie mógł przeznaczyć na naprawę pojazdu;
- odstąpić od umowy kupna/sprzedaży samochodu – wówczas strony powinny się rozliczyć.
Jakie samochody najchętniej kupują obywatele Ukrainy?
Najpopularniejsze marki i modele samochodów nabywanych przez Ukraińców za granicą można ustalić, sprawdzając, jakie używane auta są najczęściej rejestrowane w tym kraju. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w październiku 2023 r. Ukraińcy sprowadzili do Ukrainy 21,8 tys. używanych pojazdów.
W podanym okresie do najpopularniejszych modeli należały:
- Volkswagen Golf – 1400 sztuk;
- Skoda Octavia – 957 sztuk;
- Volkswagen Passat – 782 sztuki;
- Renault Megane – 759 sztuk
- Nissan Leaf – 573 sztuki.
Jednym z głównych zagranicznych rynków, na których Ukraińcy szukają używanych samochodów, jest Polska. Ukraińcy, podobnie jak pozostali cudzoziemcy kupujący auta w Polsce, mogą skorzystać z bezpłatnych narzędzi do sprawdzania pojazdów – mowa m.in. o e-usłudze Historia Pojazdu, dostępnej na stronie internetowej https://historiapojazdu.gov.pl/.
Co warto wiedzieć?
- Sprzedaż samochodu Ukraińcowi najczęściej przebiega w identyczny sposób jak sprzedaż auta Polakowi.
- Jeżeli Ukrainiec planuje wywóz auta za granicę, powinno ono zostać wcześniej wyrejestrowane w polskim wydziale komunikacji.
- Umowa sprzedaży samochodu Ukraińcowi może zostać sporządzona tylko w języku polskim lub w obu językach.
- O sprzedaży samochodu Ukraińcowi należy poinformować wydział komunikacji, ubezpieczyciela i niekiedy urząd skarbowy.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Czy dodatkowe ubezpieczenia samochodu przechodzą dalej przy sprzedaży samochodu Ukraińcowi?
Ubezpieczenia AC, NNW i assistance – w przeciwieństwie do polisy OC – nie są przekazywane nabywcy wraz z samochodem. Stąd też sprzedający powinien nie tylko poinformować firmę ubezpieczeniową o sprzedaży samochodu Ukraińcowi, ale również zwrócić się o rozliczenie, które w praktyce sprowadza się do zwrotu niewykorzystanej części składki.
Ile kosztuje wyrejestrowanie samochodu w związku z jego sprzedażą Ukraińcowi?
Wyrejestrowanie auta w związku z jego sprzedażą za granicę wiąże się z opłatą w wysokości 10 zł. Do tego dochodzi opłata za wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych (111 zł) oraz krótkoterminowe ubezpieczenie OC. W praktyce zatem koszt wyrejestrowania auta z uwagi na jego sprzedaż za granicę to ok. 200 zł.
Czy sprzedaż auta obcokrajowcowi może wiązać się z wizytą w warsztacie samochodowym?
Owszem, bo każdy nabywca chce zabezpieczyć swoje interesy i interesuje się stanem technicznym samochodu. W praktyce oznacza to wizytę w warsztacie, gdzie fachowiec sprawdzi, czy auto nie ma poważnych usterek. Za taką diagnostykę standardowo płaci kupujący, ale oczywiście strony mogą umówić się inaczej.
Dlaczego Ukraińcy kupują samochody w Polsce?
Dla obywateli Ukrainy Polska jest popularnym rynkiem aut używanych z uwagi na bliskość – przetransportowanie pojazdu do Ukrainy nie jest problemem. Ukraińcy doceniają też duży wybór samochodów, łatwość porozumienia się ze sprzedającym (brak bariery komunikacyjnej) i dostępność narzędzi umożliwiających sprawdzenie auta – np. e-usługi historiapojazdu.gov.pl.