W 2021 r. Polacy sprowadzili z Holandii 41,3 tys. używanych samochodów. Po Niemczech, Francji i Belgii Kraj Tulipanów jest czwartym co do wielkości państwem pod względem importu aut do Polski. Po przywozie pojazd należy zarejestrować w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy.

Rejestracja auta z Holandii wymaga wykonania kilku formalności. Należą do nich opłata podatku akcyzowego, tłumaczenie dokumentów, wykonanie badania technicznego czy zakup ubezpieczenia OC. Wyjaśniamy krok po kroku, jak zarejestrować auto z Holandii w Polsce.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jak sprawdzić przed zakupem historię auta z Holandii?

Historię samochodu z Holandii można sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl. W tym celu należy wpisać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu. Dzięki temu można bezpłatnie dowiedzieć się m.in. ilu właścicieli auto miało w przeszłości, poznać aktualny stan drogomierza, bądź zweryfikować czy samochód nie jest zgłoszony jako kradziony. Można również skorzystać z płatnych serwisów, jak np. AutoDNA czy Carfax.

Bardzo przydatna może być również holenderska strona RDW (Państwowa Służba Ruchu Drogowego), która zajmuje się prowadzeniem rejestru przebiegu pojazdów. Pod adresem: https://www.autopas.nl/ można sprawdzić Nationale Auto Pass, czyli kartę NAP, na której znajdują się informacje o przebiegu samochodu z Holandii. Sprzedawca auta z Niderlandów ma obowiązek przekazać ją nowemu właścicielowi.

Jeśli kupujemy auto z Holandii od osoby prywatnej, warto zastanowić się nad przeprowadzeniem przeglądu technicznego. Jego koszt na miejscu w Niderlandach to około 400 euro.

Jakie dokumenty są potrzebne do sprowadzenia samochodu z Holandii? 

Aby sprowadzić samochód z Holandii, najpierw trzeba go wyrejestrować. W tym celu należy udać się do lokalnego wydziału komunikacji, czyli Urzędu Państwowej Służby Ruchu Drogowego (RDW) lub do oddziałów RDW znajdujących się w Zoetermeer i Veendam. Można to zrobić z pomocą dotychczasowego właściciela auta lub firmy mającej stosowne uprawnienia. Do wyrejestrowania pojazdu będzie potrzebna umowa kupna-sprzedaży lub faktura i dowód rejestracyjny.

Jeżeli samochód z Holandii jest zarejestrowany do grudnia 2013 r., to ma papierowe dokumenty rejestrowe. W takim przypadku w punkcie zajmującym się wyrejestrowywaniem pojazdów należy okazać:

 • dowód zakupu auta(tenaamstellingsbewijs – Deel IB),  

 • dowód przepisania pojazdu (overschrijvingsbewijs – jeżeli jest z nami poprzedni właściciel, to nie trzeba mieć tego dokumentu),

 • żółte tablice rejestracyjne (kentekenplaten),

 • ważny dowód tożsamości (geldig legitimatiebewijs).

Natomiast jeśli auto z Holandii zostało zarejestrowane po 1 stycznia 2014 r., to wraz z plastikową kartą rejestracyjną (kentekencard) należy okazać:

 • kod przekazania pojazdu (tenaamstellingscode – nie jest to konieczne, jeśli jest z nami były właściciel samochodu),
 • żółte tablice rejestracyjne (kentekenplaten),

 • ważny dowód tożsamości (geldig legitimatiebewijs).

Jak sprowadzić auto z Holandii? 

Przywieźć kupiony samochód z Holandii do Polski można na lawecie lub przyjechać nim samodzielnie. W przypadku pierwszej opcji wystarczy wybrać firmę przewozową. Należy pamiętać, że poprzedni właściciel pojazdu ma obowiązek przekazać nam umowę kupna-sprzedaży, kartę pojazdu (jeśli była wydana), kartę NAP z potwierdzeniem przebiegu i komplet kluczyków.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielny przyjazd samochodem z Holandii do Polski, musimy udać się do lokalnego wydziału RDW. W urzędzie należy oddać żółte tablice rejestracyjne i uiścić opłatę w kwocie około 10 euro. Następnie urzędnik wyda nam białe tablice wywozowe ważne 14 dni. Auto musi mieć również wykupione krótkoterminowe ubezpieczenie OC, w czym może pomóc poprzedni właściciel pojazdu.

Jeżeli auto z Holandii zostało zakupione od firmy (osoby prawnej), to potrzebny będzie wyciąg z Izby Handlowej, który nie może być starszy niż rok. Koniecznie jest również potwierdzenie podpisu firmowego na dokumentach, gdy był stosowany. Po dopełnieniu formalności otrzymamy białe tablice wywozowe i deklarację wywozową.

Wyrejestrowanie pojazdu w Holandii kosztuje 10,30 euro. Ponadto trzeba zapłacić 25 euro za wydanie białych tablic wywozowych i około 120 euro za krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Jeśli chcemy samodzielnie przyjechać z Kraju Tulipanów do Polski, samochód musi mieć ważny przegląd techniczny APK. Jeżeli go nie ma, auto musimy przewieźć na lawecie.

Uwaga! Jeśli ważność przeglądu APK kończy się np. za 12 dni od chwili wywozu z Holandii do Polski, to białe tablice wywozowe również ważne będą 12 dni zamiast 14.

Jak zarejestrować samochód z Holandii w Polsce? 

Zarejestrowanie sprowadzonego samochodu z Holandii jest obowiązkowe w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Można to zrobić w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta w przypadku miast na prawach powiatu lub urzędzie dzielnicy w Warszawie. Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak zarejestrować auto z Holandii.

Opłacenie akcyzy za auto z Holandii 

Po sprowadzeniu samochodu z Holandii do Polski w ciągu 14 dni od przekroczenia granicy należy wypełnić i złożyć deklarację podatkową AKC-US. Opłacić akcyzę zamiast w urzędzie celnym, należy zapłacić na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu na numer: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000. Można to zrobić stacjonarnie w lokalnym urzędzie skarbowym lub przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych pod adresem: puesc.gov.pl. W tym celu należy założyć konto w serwisie. Po zapłacie akcyzy otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które będzie potrzebne podczas rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji.

Wysokość podatku akcyzowego należy obliczyć samodzielnie. Obecnie stawki akcyzy są uzależnione od pojemności silnika i wynoszą:

 • 3,1% wartości pojazdu dla samochodów o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu dla samochodów o pojemności powyżej 2000 cm3.

Z kolei stawki podatku akcyzowego dla hybryd są o połowę niższe i wynoszą:

 • 9,3% wartości pojazdu dla pełnych hybryd (HEV) i miękkich hybryd (MHEV) o pojemności powyżej 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3,
 • 1,55% wartości pojazdu dla pełnych hybryd (HEV) i miękkich hybryd (MHEV) o pojemności do 2000 cm3.

Natomiast całkowicie zwolnione z opodatkowania akcyzą są hybrydy plug-in (PHEV) o pojemności silnika do 2000 cm3 oraz samochody elektryczne o rozszerzonym zasięgu (REX).

Tłumaczenie dokumentów 

Kolejnym krokiem jest przetłumaczenie dokumentów pojazdu. W tym celu należy skorzystać z usług tłumacza przysięgłego i przetłumaczyć na język polski:

 • dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie własności pojazdu, czyli umowę kupna-sprzedaży lub fakturę,
 • kartę pojazdu, jeśli była wydana.

Warto przed sprowadzeniem samochodu z Holandii sporządzić umowę kupna-sprzedaży w dwóch językach, aby później uniknąć konieczności jej tłumaczenia na język polski.

Badanie techniczne pojazdu 

Aby zarejestrować samochód sprowadzony z Holandii konieczne jest wykonanie badania technicznego w stacji kontroli pojazdów. Koszt przeglądu wynosi 99 zł dla aut osobowych. Opłata wzrasta do 162 zł w przypadku samochodów z instalacją gazową.

Samochód przywieziony na lawecie można zawieść prosto do stacji diagnostycznej w celu wykonania badania technicznego. Pierwszy raz auto sprowadzane do Polski nie musi mieć tablic rejestracyjnych.

Dokumenty potrzebne do rejestracji auta z Holandii 

Kolejnym krokiem jest wizyta w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Aby zarejestrować samochód z Holandii, należy okazać w urzędzie następujące dokumenty:

 • potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego,
 • potwierdzenie ważności badania technicznego,
 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • potwierdzenie zakupu pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura),
 • oryginalny holenderski dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych,
 • potwierdzenie ważności ubezpieczenia OC.

Koszty rejestracji samochodu z Holandii w Polsce 

Do niedawna rejestracja samochodu z zagranicy kosztowała 256 zł. Jednak od 4 września 2022 r. nie jest konieczne wydawanie karty pojazdu (dotychczasowa koszt wynosił 75 zł), nalepki kontrolnej (18,50 zł) oraz wniesienie opłaty ewidencyjnej (1 zł). Dzięki temu kierowcy na rejestracji np. auta z Holandii mogą zaoszczędzić 94,50 zł. W urzędzie należy uiścić następujące opłaty:

Opłaty przy rejestracji auta z Holandii

Tablice rejestracyjne

80 zł

Dowód rejestracyjny

54 zł

Nalepka legalizacyjna

12,50 zł

Pozwolenie czasowe

13,50 zł

Opłaty ewidencyjne

1,50 zł

Razem

161,50 zł

Dzięki zmianie przepisów od 4 września 2022 r. rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy kosztuje 161,50 zł zamiast 256 zł. Jednak w przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych, których wydanie kosztuje 1000,50 zł, rejestracja auta z Holandii wzrośnie do 1081,50 zł.

Zakup ubezpieczenia OC 

Aby zarejestrować samochód z Holandii w wydziale komunikacji pojazd musi mieć wykupione całoroczne ubezpieczenie OC. Polisę należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta w urzędzie. W 2022 r. za brak OC grożą wysokie kary.

kary za brak OC

Nawet za jeden dzień przerwy w ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu grożą wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jeśli samodzielnie przyjechaliśmy autem do Polski, a jednocześnie ważność polisy zakupionej w Holandii dobiegła końca i w trakcie rejestracji chcemy korzystać z samochodu, możemy kupić krótkoterminowe OC. Następnie najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji należy zakupić całoroczne OC.

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

W prosty sposób ubezpieczenie OC bez wychodzenia z domu można kupić w kalkulatorze rankomat.pl. Wystarczy w kilka minut wypełnić formularz i wpisać dane wymagane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, a następnie porównać oferty kilkunastu firm. Po wyborze polisy należy dokonać płatności, a umowę ubezpieczenia samochodu otrzymamy na maila. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas, lecz także pieniądze.

Rejestracja samochodu z Holandii – co warto wiedzieć?

 1. Samochód z Holandii należy zarejestrować w ciągu 30 dni od przekroczenia polskiej granicy.
 2. Deklarację AKC-US należy wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od przekroczenia polskiej granicy autem z Holandii. 
 3. Od 4 września rejestracja samochodu z Holandii kosztuje 161,50 zł.
 4. Holandia w 2021 r. zajęła czwarte miejsce pod względem importu używanych aut do Polski.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z Holandii

 1. Gdzie szukać auta z Holandii?

  Oferty zakupu używanych samochodów z Holandii można poszukać w lokalnych serwisach ogłoszeniowych: marktplaats.nl czy ooyyo.com. Pierwszy z nich to odpowiednik OLX w Polsce.

 2. Czy warto kupić samochód z Holandii?

  Samochody z Holandii cieszą się dobrą opinią, ponieważ kierowcy z Kraju Tulipanów dbają o ich systematyczną naprawę. Jednocześnie należy być ostrożnym przy zakupie auta z dużym przebiegiem czy wziąć pod uwagę konieczność przerobienia końcówki wlewu w pojeździe z instalacją LPG.

 3. Jak przetransportować samochód z Holandii do Polski?

  Samochód z Holandii można przewieźć na lawecie lub przyjechać nim samodzielnie. W przypadku transportu na kołach konieczny jest zakup białych tablic wywozowych i krótkoterminowego OC, a także auto musi mieć ważny przegląd APK.

 4. Jaki jest koszt rejestracji auta z Holandii?

  Od 4 września rejestracja samochodu z Holandii wynosi 161,50 zł zamiast 256 zł. Jest to możliwe dzięki zniesieniu obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

 5. Czy trzeba tłumaczyć dokumenty do rejestracji auta z Holandii?

  Tak. Po sprowadzeniu samochodu z Holandii za pośrednictwem tłumacza przysięgłego trzeba przetłumaczyć na język polski dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i dowód własności auta (umowę kupna-sprzedaży lub fakturę).