Polscy kierowcy coraz chętniej kupują używane samochody, sprowadzane z zagranicy. Moda na zakup pojazdu od zagranicznego sąsiada nie zmienia się, pomimo konieczności poniesienia dodatkowych kosztów. Jakie formalności należy załatwić, aby sprowadzone auto mogło w pełni legalnie poruszać się po polskich drogach?

zakup ubezpieczenia dla samochodu sprowadzonego z zagranicy
Porównaj ceny OC i AC

Polacy najczęściej sprowadzają samochody 10-letnie i starsze. W zeszłym roku najwięcej z nich pochodziło z rocznika 2005 (74 456 szt.). Każdego roku rośnie ogólna liczba samochodów pochodzących z zagranicy, a obecny trend wskazuje, że na koniec 2017 roku padnie rekord w liczbie sprowadzanych aut.

Formalności, czyli co należy zrobić?

Jeżeli auto zakupione za granicą ma ważny przegląd techniczny i aktualne tablice rejestracyjne, może jeździć po polskich drogach przez 30 dni. Od pierwszego dnia auto musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany za granicą, ale nie posiada ważnego OC lub Zielonej Karty, należy wykupić krótkoterminową polisę OC, która obowiązuje przez 30 dni. W żadnym wypadku nie można wykupić w Polsce rocznego OC dla aut zarejestrowanych za granicą. W okresie obowiązywania krótkoterminowego OC masz czas, aby załatwić formalności związane ze sprowadzeniem auta – tłumaczenia dokumentów i opłaty akcyzy.

Kiedy wykupić roczne OC?

Jeśli wszystkie dokumenty dotyczące auta sprowadzonego z zagranicy zostaną zatwierdzone w Wydziale Komunikacji, jego właściciel otrzyma tymczasowe tablice rejestracyjne, ważne przez 30 dni. Może wtedy wykupić ubezpieczenie OC. Po wykonaniu przeglądu technicznego i odebraniu stałych tablic rejestracyjnych trzeba poinformować ubezpieczyciela o zmianie tablic.

Polisa krótkoterminowa nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres, a właściciel pojazdu ma obowiązek zawrzeć roczną polisę ubezpieczenia OC.

Jakie ubezpieczenie wykupić?

Decydując się na zakup wymarzonego samochodu, warto porównać ofertę różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W porównywarce rankomat.pl, po wprowadzeniu niezbędnych danych możesz w kilka chwil zestawić propozycje wielu ubezpieczycieli. Formularz wypełniasz tylko raz, a masz możliwość skalkulowania ofert zarówno samego OC, jak i pakietu OC z Autocasco, Assistance oraz NNW. Zostaną Ci również przekazane informacje o dodatkowych produktach, które możesz dokupić w danym towarzystwie, np. ochronę szyb lub opon. W dobie ciągłych podwyżek OC porównanie ofert to najlepsze rozwiązanie na zakup polisy w najkorzystniejszej cenie. Oszczędzasz czas i pieniądze, nie tracąc sił na załatwianie formalności w różnych placówkach.

Dodatkowo kupując pakiet OC+AC ubezpieczyciele najczęściej oferują zniżkę za kompleksowe ubezpieczenie. Dzięki temu samochód zostaje objęty ochroną od szkód z winy właściciela, spowodowanych warunkami atmosferycznymi oraz od kradzieży. Warto również zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia assistance, które pozwoli np. odholować auto w razie awarii lub ubezpieczeniem NNW, dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku.

Gdzie szukać ubezpieczenia?

Trzeba pamiętać, że ceny ubezpieczeń zależą od wielu czynników i za każdym razem warto poszukać najkorzystniejszej oferty. Jeśli chcesz przedłużyć ubezpieczenie OC w obecnej firmie, upewnij się, że inne towarzystwo nie zaproponuje Ci tańszej polisy. W serwisie rankomat.pl po kilku kliknięciach otrzymasz zestawienie najlepszych ofert.

Informację o cenie polisy dostaniesz, korzystając z telefonu i komputera. W razie jakichkolwiek problemów doradcy przeprowadzą Cię przez proces kalkulacji składki.

Ceny ubezpieczeń z roku na rok ulegają zmianie i nigdy nie masz gwarancji, że obecne towarzystwo zaproponuje Ci równie korzystną cenę polisy, jak rok wcześniej. Wielu kierowców dla wygody nie wypowiada starej umowy, a przecież kalkulacja w porównywarce to tylko 5 minut. Za to cena polisy może być nawet dwukrotnie niższa.