Od konstrukcji nadwozia samochodu może zależeć komfort jazdy, jego pojemność czy funkcjonalność. Hatchback to jeden z najpopularniejszych rodzajów samochodów, które szczególnie dobrze sprawdzają się w mieście. Kiedy warto postawić na samochód hatchback i czym różni się od sedana, kombi czy SUV-a? Analizujemy jego zalety i wady.

Hatchback to konstrukcja nadwozia stosowana zwykle w przypadku samochodów klasy średniej. Co prawda wyglądem nie może konkurować z eleganckimi limuzynami, ale wielu kierowców docenia je za kompaktowy charakter i zwrotność. Linia nadwozia to z jednej strony kwestia funkcjonalności, a z drugiej indywidualnych preferencji i gustu użytkownika.

Pierwsze pojazdy tego typu powstały w latach 30. XX wieku, jednak prawdziwa moda na hatchbacki rozkwitła w latach 70. Wtedy niemal każdy producent samochodowy umieszczał w swojej ofercie przynajmniej jeden dwubryłowy model.

Mówiąc najprościej, ten rodzaj nadwozia cechuje się zatartym podziałem między częścią pasażerską a bagażową. Dziś na ulicach hatchback kojarzy się z takimi modelami jak Ford Mondeo, Volkswagen Passat, Toyota Corolla czy Toyota Yaris.

Sprawdzamy, czym charakteryzuje się typowy hatchback i czym różni się od sedana czy liftbacka. Jeśli rozważasz zakup zgrabnego, miejskiego samochodu, pomożemy Ci ocenić, czy to typ nadwozia stworzony dla Ciebie.

Nadwozie samochodu - rodzaje i funkcja jaką spełnia

Zanim weźmiemy pod lupę hatchbacka, przypomnijmy podstawowe funkcje, jakie w każdym samochodzie spełnia jego nadwozie. Jest to część konstrukcyjna pojazdu zamontowana na podwoziu. W bogatej historii motoryzacji zaszło tyle zmian w zakresie inżynierii samochodów, że dziś nadwozia można podzielić na kilka grup:

  • ramowe (nieniosące),
  • bezramowe (samonośne).

Oczywiście między nimi występują również konstrukcje pośrednie. W każdym nadwoziu występują stałe elementy konstrukcyjne jak:

  • kadłub,
  • okna,
  • drzwi,
  • płyta podłogowa,
  • dach.

Porównaj ceny OC i AC

Najważniejszą funkcją nadwozia jest ochrona wnętrza auta (bagażnika i kabiny pasażerskiej). To od niego zależy również styl samochodu, co jest często jednym z ważnych parametrów zakupowych.

Poza nadwoziem typu hatchback na ulicach spotkać można również:

  • coupe,
  • crossovery,
  • fastbacki,
  • kabriolety,
  • kombi,
  • kombivany,
  • mikrovany,
  • minivany i vany,
  • notchbacki,
  • pick-upy,
  • roadstery,
  • SUV-y

Każdy z tych typów pojazdów ma swoje specyficzne cechy, które decydują o kształcie bryły nadwozia. Ta z kolei może być podzielona na kilka sposobów. W sylwetce auta można zwykle wyróżnić trzy strefy:

  • przednia sekcja (zawiera wszystko to, co znajduje się pod maską),
  • strefa pasażerów,
  • strefa bagażnika.

Rzadko można spotkać na drogach pojazdy jednobryłowe. Dwubryłowe nadwozie to właśnie m.in. hatchback, a trójbryłowe - sedan. Skupimy się na tym, co może zachęcać do zakupu hatchbacka i na jego ewentualnych minusach.

Zobacz też: Jak klasyfikuje się samochody w Europie?

Samochód z nadwoziem typu hatchback - co to znaczy?

Jak powiedzieliśmy, nadwozie typu hatchback to konstrukcja dwubryłowa. Pierwsza część obejmuje silnik i inne elementy pod maską, zaś drugą stanowią połączone strefy pasażerów oraz bagażowa.

Hatchback to auto, w którym krótko mówiąc został ścięty tył. W efekcie tylna szyba otwiera się wraz z klapą bagażnika.

Wbrew pozorom takie auta niewielkich rozmiarów dają szerokie możliwości. Tylne siedzenia bez problemu można złożyć, aby np. przewozić większe przedmioty podczas przeprowadzki. Przestrzeni bagażowej jest wtedy całkiem sporo. Hatchback będzie krótki i zwrotny, dlatego doskonale nadaje się na pierwsze auto po egzaminie na prawo jazdy lub do typowej jazdy miejskiej, np.na zakupy, do pracy czy po odbiór dzieci ze szkoły.

[instagram]

To warunki, w których nie ma wysokiego ryzyka zderzenia z dużą prędkością. Jeśli do takiego dojdzie np. na autostradzie, w hatchback nie do końca będzie bezpieczny ze względu na brak wystarczającej strefy zgniotu.

Jak wygląda auto z nadwoziem hatchback?

Samochód typu hatchback występuje na rynku w wersji z 3 lub 5 drzwiami, łącznie z drzwiami bagażnika. Otwierając jego klapę, podnosimy do góry jednocześnie tylną szybę.

Nadwozie hatchback cechuje się niewielkimi rozmiarami jeśli chodzi o bryłę auta, ale jednocześnie dużą przestrzenią w części bagażowej - to właśnie tajemnica sukcesu tej konstrukcji. Dzięki temu hatchback doskonale nadaje się do przewożenia większych zakupów. Choć to auto polecane głównie do codziennego użytku miejskiego, na rynku można znaleźć modele w sportowym stylu.

Hatchback a sedan - klapa bagażnika to nie jedyna różnica

Wspomnieliśmy, że hatchback to auto, w którym pokrywę bagażnika otwiera się wraz z tylną szybą. Sedan to natomiast nadwozie z szybą otwieraną oddzielnie. W sedanie bagażnik jest wyraźnie oddzielony od strefy pasażerów. Dzięki temu na tylnej kanapie podróżuje się znacznie wygodniej niż w autach z nadwoziem hatchback.

Uwaga!

Sedan jest samochodem z równie pojemnym bagażnikiem co hatchback, jednak dostęp do jego wnętrza jest trudniejszy. Dlatego nawet pomimo dostępnej przestrzeni nie zawsze jesteśmy w stanie wykorzystać ją w pełni. W przypadku hatchbacków nie ma tego problemu. Po otwarci klapy bagażnika z wraz z szybą dotrzemy do każdego zakamarka.

Ponadto sedan do samochód produkowany z myślą o pokonywaniu również dłuższych tras. W przypadku tego typu nadwozia można często liczyć na doskonałe osiągi.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Sedan - co to i jak wygląda ten rodzaj nadwozia?

Różnice między hatchbackiem i sedanem mają też charakter wizualny. Właściciele tych ostatnich doceniają styl i nierzadko wyrafinowane wykończenie bryły.

Kiedy warto wybrać nadwozie typu hatchback?

Nadwozie hatchback to zwykle wybór osób, które chcą łatwo i szybko przemieszczać się po mieście oraz uniknąć problemów z parkowaniem - zwłaszcza w centrum. Kompaktowy hatchback jest względnie krótkim autem, więc o wiele łatwiej zmieści się na miejscu parkingowym pod sklepem czy urzędem niż potężny SUV albo długi sedan.

Samochody z nadwoziem typu hatchback doceni także początkujący kierowca, który jeszcze niezbyt pewnie czuje się na drodze i w jeździe miejskiej. Znacznie łatwiej będzie mu zapanować nad małym, zwinnym samochodem i doskonalić swoje umiejętności w praktyce.

Zobacz też: Pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Jaki wybrać w 2023?

Oczywiście fakt, że hatchback polecany jest szczególnie do jazdy po mieście nie znaczy, że nie możesz nim wyruszyć dalej. Weekendowy wypad za miasto, a nawet nieco dłuższa wycieczka są w zasięgu Twojej ręki, jednak musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi liczby bagaży czy komfortu podróży.

Na ten rodzaj nadwozia decydują się często przedsiębiorcy. Hatchbacki sprawdzają się jako samochody firmowe. Na tego typu wyjazdy zabiera się zwykle niewielką ilość bagażu, spalanie jest stosunkowo niskie, a przemieszczać można się szybko i sprawnie - zwłaszcza w miejskiej dżungli.

Hatchback + sedan, czyli nadwozie typu liftback

Aby połączyć najlepsze cechy obu typów nadwozia, producenci wpadli na pomysł stworzenia liftbacka. To samochód o sportowym i dynamicznym wyglądzie. Jego tylna część nie jest tak mocno ścięta w pionie, jak w przypadku typowych hatchbacków, ale bardziej opada po skosie - co zbliża go do sedanów.

Przestrzeń bagażowa w liftbacku wciąż jest zintegrowana z tylną częścią kabiny pasażerskiej, ale linia klapy bagażnika sięga aż krawędzi drzwi. Liftback zapewnia zatem większe możliwości w przewożeniu większych pakunków niż klasyczny sedan.

Liftbacki to samochody wielozadaniowe, które wyglądem zbliżają się do eleganckich, dynamicznych sedanów, ale pod względem kompaktowości i funkcjonalności wciąż bliżej im do miejskich hatchbacków.

Na rynku znajdziesz wielu producentów, którzy w swojej ofercie proponują tego rodzaju konfigurację nadwozia. Popularne modele liftbacków to choćby Toyota Corolla, Audi A5 Sportback czy Opel Insignia.

Najpopularniejsze hatchbacki - przegląd modeli

Wskazaliśmy zalety, które zachęcają do zakupu hatchbacków - od lat cieszą się one ogromną popularnością. Każdy większy producent samochody proponuje swoim klientom to nadwozie - nawet marki segmentu premium. Zobaczmy, które hatchbacki najczęściej można zobaczyć na naszych drogach.

Oto modele wybrane z pierwszej dziesiątki wskazanych w rankingu przeprowadzonym wśród użytkowników portalu AutoCentrum.

BMW seria 1 F40

Jak przystało na koncern BMW, nawet w hatchbacku nie zrezygnował on z mocniejszego silnika. BMW seria 1 F40 występuje wyłącznie w wersji 5-drzwiowej z automatyczną lub manualną skrzynią biegów. Kierowcy mają do wyboru aż 6 wariantów silnikowych.

W benzynie jest to:

  • 140 KM,
  • 265 KM,
  • 306 KM.

W wersji napędzanej olejem mamy do wyboru:

  • 116 KM,
  • 150 KM,
  • 190 KM.

Producent deklaruje doskonałą dynamikę jazdy oraz nowoczesne systemy wspomagania kierowcy na rzecz jego komfortu i bezpieczeństwa. W konstrukcji tego hatchbacka nie zapomniano także o nowoczesnym stylu.

Zamawiając nowy samochód, masz do wyboru szereg opcji kolorystycznych zarówno jak chodzi o karoserię, jak i drobne elementy, np. listwy. Możesz tajże wybierać spośród różnych wzorów obręczy kół.

Kia Picanto III

Jest to trzecia generacja tego samochodu w segmencie A. Do sprzedaży po raz pierwszy trafiła w 2017 roku. Kia Picanto III to pięciodrzwiowy hatchback, który nabyć można wyłącznie z silnikiem benzynowym w dwóch wersjach:

  • 67 KM (manualna skrzynia biegów),
  • 84 KM (manualna lub automatyczna skrzynia biegów).

Uwaga!

Producent zdecydował się jeszcze na 100-konną wersję pojazdu, jednak nie jest ona dostępna w polskiej sprzedaży.

Ford Fiesta VIII

Ford Fiesta dostępny jest w wersji z 3 lub 5 drzwiami. Samochód zadebiutował na rynku w 2017 roku. Jest to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli samochodów w klasie B i można go nabyć w kilku wersjach wyposażenia - typowo sportowej ST lub bardziej "terenowej" Active.

W Fieście ósmej generacji umieszczono tą samą płytę podłogową, która znalazła się w Fordzie Ka czy Fordzie EcoSport. Koncern proponuje w tym modelu również wersję bardziej ekskluzywną - Vignale - która odchodzi niego od stylu typowego miejskiego, kompaktowego auta. To dość nietypowy zabieg w przypadku hatchbacka.

Sportowa wersja Forda Fiesty VIII cechuje się m.in.:

  • większymi niż standardowe felgami,
  • lepszym oświetleniem,
  • sztywnym zawieszeniem.

Kia Proceed

W TOP 5 w rankingu hatchbacków AutoCentrum znalazła się kolejna Kia. To sportowy hatchback z charakterem, więc jeśli poza praktycznością szukasz w samochodzie dobrego stylu - Kia Proceed będzie dobrym wyborem.

Zwłaszcza że producent zadbał o wykorzystanie w produkcji najnowocześniejszych technologii w zakresie wygody jazdy i bezpieczeństwa.

Co ciekawe, Kia deklaruje że model ten produkowany jest w nadwoziu nie hatchback, ale Shooting Brake. Chodzi o wyjątkową jak na ten segment przestronność bagażnika i wszechstronność pojazdu w ogóle. W najnowszej odsłonie Proceed znajdziemy sportową kierownicę, fotele w stylu GT-line.

W początkach produkcji Kia Proceed figurowała na rynku jako 3-drzwiowy hatchback ze sportowym muśnięciem. Takie samochody zaczęły po prostu wychodzić z mody, a producent w 2018 roku postanowił dogłębnie odświeżyć sylwetkę modelu. W efekcie powstał zupełnie nowy, stanowiący połączenie cech samochodu kombi oraz coupe. Kia Proceed wciąż pozostaje jednak zwinnym autem o zwartej bryle.

Nissan Micra V

Pierwszą piątkę rankingu zamyka Nissan Micra piątej generacji, która na rynku pojawiła się w 2016 roku. W stosunku do swoich poprzedniczej miała ona charakter rewolucyjny. Producent zdecydował się bowiem na bardziej wyrazisty styl nadwozia, a we wnętrzu zastosował materiały wysokiej jakości  i rozwiązania najlepszej dostępnej wówczas technologii.

W tym hatchbacku Nissan postawił przede wszystkim na zwrotność i dynamikę jazdy, ale połączone z wygodą prowadzenia i poczuciem bezpieczeństwa. 

Nissan Micra V dostępny jest w pięciu wersjach wyposażenia:

  • Visia, 
  • Visia+, 
  • Acenta, 
  • N-Connecta,
  • Tekna.

W rankingu znalazły się również takie modele jak Seat Leon III, Ford Focus IV czy Mazda 2 III.

Gdzie szukać ubezpieczenia dla auta z nadwoziem typu hatchback?

Powiedzieliśmy, że samochody z nadwoziem typu hatchback najlepiej sprawdzają się w jeździe miejskiej. Choć są zwrotne i prowadzą się dynamicznie, nie eliminuje to ryzyka kolizji czy wypadku - w końcu w warunkach wzmożonego ruchu o przypadkową stłuczkę czy poważniejsze zderzenie nietrudno.

Porównaj ceny OC i AC

Hatchbacka warto objąć więc szerszą ochroną ubezpieczeniową niż obowiązkowe OC. Chroni Cię ono przed finansowymi skutkami zdarzenia, jeśli to Ty do niego doprowadzisz, ale nagła awaria na środku skrzyżowania to już zupełnie co innego. Wówczas przydaje się polisa assistance - w jej ramach możesz liczyć na sprawną pomoc np. w odholowaniu pojazdu do warsztatu. 

Ubezpieczenia swojego hatchbacka możesz szukać np. porównywarce internetowej. Podając dane samochodu i kierowcy, po chwili uzyskasz zestawienie ofert o różnym zakresie i cenie. Dzięki temu dobierzesz ochronę dokładnie taką, jaką potrzebujesz - zgodną ze swoim stylem jazdy i oceną ryzyka.

Co warto wiedzieć?

  1. Samochody z nadwoziem typu hatchback to pojazdy dwybryłowe - wydzielona jest część silnikowa oraz pasażersko-bagażowa.
  2. Sylwetkę hatchbacka wyróżnia niemal całkiem ścięty, pionowy tył. Pokrywa bagażnika otwiera się razem z tylną szybą samochody.
  3. Hatchbacki to auta szczególnie polecane do jazdy w warunkach miejskich ze względu na swoją kompaktowość i zwrotność.
  4. Typowy hatchback może występować w wersji z trzeba lub pięcioma drzwiami (łącznie z drzwiami bagażnika).
  5. W autach typu hatchback istnieje możliwość złożenia tylnej kanapy - to sposób na powiększenie części bagażowej, gdy konieczny jest np. transport mebli czy sprzętu sportowego.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Co to znaczy, że auto jest hatchback?

    Oznacza to, że samochód jest dwubryłowy, z dodatkowymi drzwiami z tyłu (dzięki nim uzyskuje się dostęp do bagażnika). Klapa bagażnika jest tu zintegrowana z tylną szybą - otwierają się w górę jednocześnie.

  2. Czy hatchback to auto miejskie?

    Właśnie tak opisywany jest typowy hatchback. Ze względu na niewielkie rozmiary i budowę doskonale nadaje się do parkowania w ciasnych uliczkach lub miejscach parkingowych w centrum miast. Poza tym jest to zwykle auto dynamiczne i zwrotne. Pozwala na wykonywanie manewrów drogowych nawet przy dużym natężeniu ruchu.

  3. Ile osób zmieści się w aucie typu hatchback?

    W samochodach z nadwoziem hatchback zmieści się 5 osób łącznie z kierowcą. Jednak w zależności od modelu komfort podróży na tylnej kanapie może się różnić. Dlatego optymalna liczba osób w kabinie pasażerskiej to cztery.

  4. Jakie są największe zalety auta z nadwoziem typu hatchback?

    Hatchbacki to samochody uniwersalne. Ich największą zaletą jest budowa - pozwala na manewrowanie przy niewielkiej ilości miejsca. Są chętnie kupowane ze względu na swojej właściwości jezdne - zwrotność i dynamiczność. Choć pojemność bagażnika jest nieco mniejsza niż w sedanach, da się do niego więcej zapakować - dzięki łatwemu dostępowi, który zapewnia klapa otwierana z szybą.