Samochody można sklasyfikować, biorąc pod uwagę rozmaite kryteria. Jednym z nich jest rodzaj nadwozia. Kupując samochód, warto zwrócić uwagę na ten element, gdyż ma on wpływ zarówno na właściwości jezdne, ładowność, funkcjonalność, jak i cenę ubezpieczenia OC.

Kupując samochód – zarówno nowy, jak i używany – zwracasz uwagę na wiele parametrów. Jednym z nich jest typ nadwozia. Zazwyczaj dla kupującego istotne są względy praktyczne lub estetyczne. Niewielu kierowców jednak wie, że rodzaj wybranego nadwozia może mieć odzwierciedlenie w wysokości składki obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym jest i jak jest zbudowane nadwozie samochodowe?

Nadwozie to część konstrukcji pojazdu. W jego skład wchodzi wiele elementów – są to m.in. płyta podłogowa, kadłub, drzwi, okna, dach czy wyposażenie (np. klimatyzacja). Jednak nadwozie nie pełni wyłącznie funkcji konstrukcyjnej czy ochronnej dla wnętrza pojazdu (chroniąc jego wyposażenie i pasażerów) – odpowiada ono za wygląd samochodu. Dla potencjalnych klientów kwestie estetyczne często przeważają nad praktycznymi.

Pod względem budowy można wyróżnić:

 • Nadwozia samonośne (bezramowe). Mają one zastosowanie głównie w produkowanych obecnie samochodach osobowych.
 • Nadwozia ramowe (nieniosące). Taka konstrukcja jest charakterystyczna dla samochodów ciężarowych i terenowych. Nie przenosi ona obciążeń – to zadanie wykorzystanej ramy.
 • Nadwozia półniosące. To rozwiązanie pośrednie, które jest rzadko spotykane. Nazwa ma bezpośredni związek z faktem, że zastosowana w aucie rama przenosi tylko część obciążeń – za resztę odpowiada nadwozie.

Konstrukcja nadwozia i użyte do jego produkcji materiały nie pozostają bez wpływu zarówno na właściwości jezdne pojazdu, jak i bezpieczeństwo pasażerów. Od projektu nadwozia zależy m.in. masa auta. Z kolei zastosowanie odpowiednio dobranych materiałów (aluminium, stali) ma za zadanie zwiększyć wytrzymałość przedziału pasażerskiego.

Najczęściej koncerny samochodowe proponują klientom dany model samochodu w kilku wersjach nadwozia i z różnymi wersjami wyposażenia. Bogata oferta powoduje, że klienci mogą spersonalizować auto z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb.

Jakie są rodzaje nadwozi samochodów osobowych?

Samochody osobowe można podzielić na kategorie, biorąc pod uwagę m.in. ich przeznaczenie (rodzinne, sportowe, miejskie),  czy rodzaj nadwozia. Trzy najczęściej stosowane, ale nie jedyne współcześnie wykorzystywane rodzaje nadwozia to: hatchback, sedan i kombi.

Rodzaje nadwozi aut – hatchback

Samochody osobowe posiadające nadwozie hatchback dostępne są zarówno w wersji trzydrzwiowej, jak i pięciodrzwiowej. Hatchback wyróżnia się szerokim ostatnim słupkiem (słupkiem C),   niewielką przestrzenią bagażnika i zastosowaniem – takie nadwozie wykorzystuje się przy budowie kompaktowych aut miejskich.

Hatchback ma wiele zalet. Należą do nich m.in. manewrowość i niskie koszty eksploatacji. Za minus należy uznać niewielki bagażnik, chociaż jego objętość można powiększyć, składając oparcie tylnej kanapy. Przykłady samochodów osobowych z nadwoziem hatchback to: Volkswagen Golf, Renault Megane, Ford Fiesta, Opel Astra i Toyota Yaris.

Rodzaje nadwozi aut – sedan

Sedan (kareta) to typ nadwozia uchodzący za klasyczny i elegancki. Dla sedana charakterystyczne są wyraźnie wyodrębnione sekcje: silnikowa, pasażerska i bagażowa. Samochody posiadające to nadwozie są dostępne w wersji dwudrzwiowej lub czterodrzwiowej – bagażnik posiada odrębną klapę i nie otwiera się wraz z tylną szybą.

Do zalet sedana należy zaliczyć pojemny bagażnik i szeroki wybór, jeżeli chodzi o dostępność wyposażenia. Dla niektórych kierowców minusem może być utrudniona widoczność. Jeżeli jesteś zainteresowany samochodem z nadwoziem typu sedan, rozważ zakup m.in. Audi A8, BMW serii 7, Fiata Tipo, Peugeota 301 czy Renault Megane.

Rodzaje nadwozi aut – kombi

Nadwozie typu kombi wyróżnia się dużą przestrzenią ładunkową (nawet 500 l),  która nie zmniejsza się aż do samego końca pojazdu. Na jego plus zaliczyć trzeba też wygodną część pasażerską – wnętrze jest przestronne. Samochody kombi są oferowane w dwóch wersjach: trzydrzwiowej lub pięciodrzwiowej. Wydłużony tył sprzyja montażowi bagażnika dachowego.

Większa przestrzeń bagażowa sprawia, że wersja kombi często jest wybierana przez osoby uprawiające turystykę samochodową oraz przedsiębiorców. Ten rodzaj nadwozia nie jest jednak pozbawiony wad. Zaliczyć można do nich m.in. trudność w znalezieniu wersji benzynowych. Przykłady popularnych aut kombi to m.in. Volkswagen Passat, Renault Laguna, Ford Mondeo, Skoda Octavia i Toyota Auris.

Rodzaje nadwozi aut – SUV

SUV (Sport Utility Vehicle) to pojazd pośredni między samochodem terenowym, użytkowym i rodzinnym. Jakie są cechy charakterystyczne tego rodzaju nadwozia? SUV-y, które w ostatnich latach cieszą się niesłabnącą popularnością, to pojazdy dostosowane do potrzeb rodzin (mają one sporą, wygodną przestrzeń pasażerską) i jednocześnie wykorzystujące elementy charakterystyczne dla pojazdów terenowych, np. wysokie zawieszenie i napęd na cztery koła.

Porównując SUV-a z kombi, hatchbackiem czy sedanem, nie trudno zauważyć, że ma on wysoko usadowione siedzisko kierowcy. To z kolei oznacza, że kierowca może cieszyć się dobrą widocznością. Do zalet tego rodzaju nadwozia należy zaliczyć też dostępność różnych wersji wyposażenia. Z kolei wadą SUV-ów mogą być trudności z parkowaniem, zwłaszcza w miastach. Przykładowe SUV-y to Dacia Duster, Volkswagen Tiguan, Toyota C-HR, Kia Sportage i Renault Captur.

Rodzaje nadwozi aut – coupé i kabriolet

Samochody z nadwoziem kabriolet spotykane są na drogach jedynie sezonowo. Powodem jest to, że nie są one wyposażone w stały dach – w zależności od modelu jest on wykonany z tekstylnego materiału lub stali i można go bez większego wysiłku zdemontować. Ten typ nadwozia, podobnie jak coupé, wyróżnia się też dobrym prowadzeniem i prędkością, jaką może rozwinąć pojazd – najczęściej stosuje się je w autach sportowych.

Mimo że samochody z nadwoziem typu kabriolet czy coupé wyróżniają się wśród innych, to są mało praktyczne. Także koszty ich utrzymania nie należą do najniższych, a to z uwagi na awaryjność. Przedstawicielami rodzaju coupé i kabriolet są: Mazda RX-8, Toyota MR2 Spyder, Opel Astra F Cabrio, Nissan 350Z i BMW Serii 3 Cabrio.

Wymienione powyżej typy nadwozia można zaliczyć do najpopularniejszych. Producenci wykorzystują również inne rodzaje nadwozia, np. crossover, van i minivan, pick-up czy liftback.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje nadwozi aut w Polsce?

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR sprawdził, jak na przestrzeni ostatnich 20 lat zmieniły się preferencje polskich kierowców w zakresie typu nadwozia. Okazuje się, że najbardziej zyskał SUV (zmiana od 2000 do 2020 r. wynosi 40,2 proc.),  a najwięcej stracił hatchback (zmiana od 2000 do 2020 r. wynosi 27,3 proc.). W pozostałych grupach zmiany nie były tak spektakularne.

2000 rok2005 rok2010 rok2015 rok2020 rok
Hatchback56,1 proc.48,8 proc.52,2 proc.41,3 proc.28,7 proc.
Sedan15,6 proc.16,8 proc.8,1 proc.9,9 proc.8,8 proc.
Kombi12,1 proc.13,4 proc.16,2 proc.14,6 proc.14,8 proc.
SUV0,9 proc.4,5 proc.12,5 proc.23,8 proc.41,1 proc.
Van11,6 proc.5,9 proc.4,9 proc.6,3 proc.1,6 proc.
Oprac. na podstawie Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR

Od 2000 r. zauważalny jest też spadek zainteresowania zarówno vanami, jak i kombivanami. Według specjalistów ma to ścisły związek z rosnącą popularnością SUV-ów.

Jaki wpływ na cenę OC ma rodzaj nadwozia samochodu?

Rodzaj nadwozia jest jednym z elementów uwzględnianych przez firmy ubezpieczeniowe podczas wyliczania składki ubezpieczeniowej. Jak zmienia się cena OC w zależności od rodzaju nadwozia samochodu? Sprawdziliśmy to na kilku przykładach.

Przykład:  Pan Janusz to 40-letni doświadczony kierowca ze Skierniewic, który zamierza kupić Volkswagena Passata z 2015 r. (diesel, poj. silnika 1598 cm3). Do wyboru ma dwie opcje: kombi i sedana. Jaka będzie różnica w cenie dla ubezpieczenia OC tych dwóch typów nadwozi?

Gdyby mężczyzna zdecydował się na wersję sedan, to trzy pierwsze oferty w kalkulatorze Rankomat prezentowałyby się następująco:

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
450,00 zł rata od 45 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
454,00 zł rata od 45 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
454,13 zł rata od 45 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Beesafe
450,00 złrata od 45.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
Aviva
454,00 złrata od 45.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
Link4
454,13 złrata od 45.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc

Jeżeli mężczyzna kupiłby Volkswagena Passata kombi, to mógłby wybierać wśród takich propozycji:

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
450,00 zł rata od 45 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
452,13 zł rata od 45 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
454,00 zł rata od 45 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Beesafe
450,00 złrata od 45.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
Link4
452,13 złrata od 45.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
Aviva
454,00 złrata od 45.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc

W rozpatrywanym przypadku różnice są niewielkie (tylko jedna firma zmieniła nieznacznie cenę). Jeżeli mężczyzna zdecyduje się jedynie na obowiązkowe ubezpieczenie OC, zarówno dla sedana, jak i kombi może kupić je za 450 zł.

Przykład: Pan Paweł ma 23 lata i studiuje w Szczecinie. Mężczyzna w darowiźnie od rodziców otrzymał pieniądze na zakup Audi A4 (benzyna/gaz, poj. silnika 1781 cm3). Może on wybierać między wersjami: kabriolet, sedan i kombi. Ponieważ ma on prawo jazdy dopiero od roku i nie ma zniżek, w pierwszej kolejności chce zorientować się, ile będzie go kosztować ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie Audi A4 z nadwoziem sedan okazało się najdroższe – za najtańsze OC w pakiecie z assistance mężczyzna musiałby zapłacić 2683 zł.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
2683,00 zł rata od 268 zł
Dodatkowo: RankoPomocRaty 0%
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
2830,00 zł rata od 283 zł
Dodatkowo: RankoPomocRaty 0%
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
3465,40 zł rata od 346 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
You Can Drive
2683,00 złrata od 268.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Raty 0%
mtu24.pl
2830,00 złrata od 283.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Raty 0%
Beesafe
3465,40 złrata od 346.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc

O 17 zł tańsze jest ubezpieczenie Audi A4 w wersji kombi. W tym przypadku najtańsza oferta nie obejmuje jednak ubezpieczenia assistance w wersji podstawowej (dodawanej zazwyczaj do OC bez dodatkowych opłat).

Najmniej na obowiązkowe OC mężczyzna wydałby, gdyby zdecydował się na Audi A4 z nadwoziem kabriolet – wówczas najtańsze OC kosztowałoby go 2377 zł.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
2377,00 zł rata od 238 zł
Dodatkowo: RankoPomocRaty 0%
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
2546,00 zł rata od 255 zł
Dodatkowo: RankoPomocRaty 0%
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
2666,00 zł rata od 267 zł
Dodatkowo: RankoPomocRaty 0%
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Trasti
2377,00 złrata od 238.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Raty 0%
Benefia
2546,00 złrata od 255.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Raty 0%
You Can Drive
2666,00 złrata od 267.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Raty 0%

Różnica w cenie OC między Audi A4 w wersji sedan i kabriolet wynosi 306 zł. To spora kwota, jeżeli wziąć pod uwagę, że w czasie kalkulacji zmieniony został tylko jeden parametr – czyli rodzaj nadwozia.

Przykład:  Pani Laura ma 39 lat, prawo jazdy od 4 lat i jedną stłuczką na koncie. Kobieta może w okazyjnej cenie kupić Toyotę Corollę z 2019 r. (hybryda, poj. silnika 1798 cm3). W tym roczniku producent proponuje sedana, kombi i hatchbacka. Kobieta rozważa zakup sedana lub hatchbacka. Ile będzie ją kosztować ubezpieczenie OC?

Trzy najtańsze oferty, które ubezpieczyciele przedstawili dla Toyoty Corolli w wersji hatchback za pośrednictwem kalkulatora Rankomat, to:

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
578,00 zł rata od 58 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
648,00 zł rata od 65 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
700,29 zł rata od 70 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Aviva
578,00 złrata od 58.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
TUZ Ubezpieczenia
648,00 złrata od 65.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
Link4
700,29 złrata od 70.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc

Z kolei dla Toyoty Corolli z nadwoziem sedan kobieta otrzymała od tych samych firm ubezpieczeniowych następujące propozycje:

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
570,00 zł rata od 57 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
648,00 zł rata od 65 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
700,29 zł rata od 70 zł
Dodatkowo: RankoPomoc
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Aviva
570,00 złrata od 57.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
TUZ Ubezpieczenia
648,00 złrata od 65.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc
Link4
700,29 złrata od 70.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc

W tej kalkulacji jedynie jeden ubezpieczyciel zdecydował się różnicować cenę ze względu na rodzaj nadwozia – nieznacznie taniej OC można kupić dla Toyoty Corolli w wersji sedan.

– Chociaż firmy ubezpieczeniowe pytają klientów o rodzaj nadwozia, to z reguły nie ma ono kluczowego wpływu na cenę OC. Różnice w ofertach – zwłaszcza w przypadku doświadczonych kierowców – są nieznaczne i najczęściej pozostają bez wpływu na wybory konsumenckie. Więcej uwagi na ten czynnik powinni zwrócić niedoświadczeni kierowcy, gdyż w ich przypadku różnice w cenie mogą być większe

– mówi Stefania Stuglik, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Rozważasz zakup samochodu nowego lub używanego? Jeżeli planujesz zakupiony model użytkować przez dłuższy czas, skorzystaj ze znajdującego się na naszej stronie narzędzia, jakim jest kalkulator OC/AC. Za jego pomocą sprawdzisz różnice w cenach OC (OC/AC) – możesz to zrobić jeszcze przed zakupem auta – wystarczy, że zaznaczysz, że jeszcze nie kupiłeś pojazdu, dla którego przeprowadzasz kalkulację.

Co warto wiedzieć

 • Nadwozie to jeden z kluczowych elementów samochodu, który obejmuje część silnikową, pasażerską i bagażową. Od konstrukcji nadwozia zależą m.in. właściwości jezdne auta.
 • Producenci samochodów oferują różne typy nadwozi. Najpopularniejsze rodzaje nadwozi to: hatchback, sedan, kombi, SUV i kabriolet.
 • W ciągu ostatnich 20 lat preferencje kierowców z Polski w zakresie nadwozia zmieniły się – na popularności zyskały SUV-y.
 • Rodzaj nadwozia wpływa również na cenę ubezpieczenia OC. Jest to jednak tylko jeden z wielu czynników uwzględnianych przez firmy ubezpieczeniowe.
 • Cenę OC (i dodatkowych ubezpieczeń) dla auta z danym nadwoziem można szybko sprawdzić online – służy do tego kalkulator OC/AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak jeszcze dzieli się nadwozia samochodowe?

  Kolejnego podziału można dokonać, biorąc pod uwagę liczbę brył. W ten sposób wyróżnia się pojazdy jednobryłowe, dwubryłowe i trójbryłowe. Brak wyraźnie wyeksponowanej sekcji przeznaczonej na silnik i bagażnik jest charakterystyczny dla pojazdów jednobryłowych. W autach dwubryłowych wyodrębnione są dwie sekcje – pasażersko-bagażowa i silnikowa. Z kolei w pojazdach trójbryłowych widoczna jest wyraźna granica między każdym z przedziałów: silnikowym, pasażerskim i bagażowym.
 2. Jakie jeszcze czynniki, poza typem nadwozia, wpływają na cenę OC?

  Na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma wiele czynników. To m.in. pojemność silnika i aktualny przebieg. Aby oszacować ryzyko, firmy ubezpieczeniowe pytają również o to, kto korzysta z pojazdu. Składka rośnie, jeżeli auto użytkuje kierowca z niewielkim doświadczeniem lub taki, który w przeszłości spowodował wiele stłuczek. Analogicznie wieloletnie doświadczenie i wzorowa historia ubezpieczenia korzystnie wpływa na to, ile trzeba będzie wydać na OC.
 3. Czym się kierować, wybierając rodzaj nadwozia samochodu?

  Jeżeli chcesz dobrze wybrać nadwozie samochodu, powinieneś uwzględnić kilka kwestii. Podstawą jest to, jak i gdzie najczęściej użytkujesz auto. Jeżeli jeździsz głównie po mieście, to dobrym wyborem może być auto z nadwoziem hatchback. Masz dużą rodzinę i codziennie zawozisz dzieci do szkoły? Twoim oczekiwaniom może sprostać pojemny i komfortowy SUV.
 4. Gdzie i jak sprawdzić rodzaj nadwozia samochodu?

  Miłośnicy motoryzacji nie mają problemu z prawidłowym wskazaniem, jaki typ nadwozia został zastosowany w danym modelu pojazdu. Być może jednak kupujesz pierwszy w życiu samochód i chcesz się upewnić co do zastosowanego nadwozia. Informacje o nim znajdziesz na stronie internetowej www.historiapojazdu.gov.pl. Aby sprawdzić rodzaj nadwozia danego auta, będziesz musiał podać: numery rejestracyjny i VIN oraz datę pierwszej rejestracji.