Planujesz wakacyjny wyjazd za granicę? Możliwe, że myślisz o wynajmie samochodu na miejscu, aby we własnym tempie zwiedzać interesujące Cię miejsca. Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę, wynajmując samochód za granicą.

Według serwisu fly.pl w 2022 r. najpopularniejsze kierunki wakacyjnych podróży to: Turcja, Grecja, Egipt, Dominikana i Hiszpania. Bez względu na to, czy zamierzasz spędzić urlop w Europie, czy też w bardziej odległych zakątkach świata, do wynajmu samochodu za granicą musisz się przygotować. Wypożyczalnie pojazdów stawiają przed klientami szereg wymogów, a niektóre z nich mogą zaskoczyć.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Jak wypożyczyć samochód za granicą?

Wynajem samochodu za granicą nie na należy do zadań szczególnie skomplikowanych. Aktualnie pojazd do wynajęcia można zarezerwować na kilka sposobów:

  • za pośrednictwem strony internetowej wypożyczalni – to dobra opcja, bo jeszcze przed wyjazdem zapoznasz się z warunkami wynajmu samochodu,
  • przez wyszukiwarki pojazdów na wynajem – to także sposób, aby porównać ceny w różnych wypożyczalniach,
  • bezpośrednio na miejscu – wiele wypożyczalni mieści się tuż przy lotniskach, dzięki czemu do hotelu czy wynajętego domu dotrzesz wypożyczonym autem (uwaga! Może to być najdroższa opcja),
  • korzystając z pomocy biura podróży – to dodatkowa możliwość, gdy planujesz podróżować w zorganizowany sposób.

Czy możliwy jest wynajem samochodu bez karty kredytowej?

Wypożyczalnie samochodów na całym świecie wymagają wpłaty kaucji – zabezpieczenia na wypadek zniszczenia auta lub korzystania z niego niezgodnie z umową. Jest ona zwrotna, a jej wysokość jest ustalana indywidualnie przez każdą wypożyczalnię. Kaucja może być wniesiona na dwa sposoby:

  • w formie blokady na karcie kredytowej (lub debetowej),
  • w formie gotówkowej.

Niestety, nie wszystkie wypożyczalnie godzą się na drugie rozwiązanie. Niektóre firmy nie akceptują też kart debetowych. Z tego względu jeszcze przed wypożyczeniem samochodu warto dokładnie zapoznać się z warunkami.

Przykład:  Pani Aleksandra wraz z mężem planuje w połowie lipca wyjazd do stolicy Turcji. Ponieważ małżeństwo ma zamiar odwiedzić znajomych, a także zwiedzać przedmieścia, planuje wynająć samochód. Pani Aleksandra, która zajęła się formalnościami, wybrała ofertę 5s CarRental. Z warunków wynajmu auta dowiedziała się, że kierowca musi posiadać kartę kredytową na swoje dane, a akceptowane przez wypożyczalnię karty to MasterCard i Visa.

W wielu wypożyczalniach kartą kredytową trzeba też uregulować rachunek za dodatkowe wyposażenie czy sprzątanie auta, gdy po zwrocie będzie ono wymagało ponadstandardowego czyszczenia. Niektóre wypożyczalnie stawiają przed klientami więcej wymagań – np. oczekują, że karta kredytowa będzie ważna przez co najmniej 2 miesiące od zakończenia wynajmu.

Chcesz wnieść kaucję w gotówce? Musisz liczyć się z dłuższymi poszukiwaniami wypożyczalni, która będzie dopuszczać taką możliwość. Jednocześnie wybór dostępnych pojazdów może być mniejszy.

W których krajach jest potrzebne międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy to dokument, którego posiadanie pozwala kierować pojazdami głównie w krajach poza Unią Europejską będących stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Konwencji Genewskiej. Wiesz, że będziesz potrzebować takiego dokumentu na wakacjach? Aby go uzyskać, musisz złożyć w starostwie powiatowym wniosek wraz ze zdjęciem i opłatą (komplet dokumentów możesz też wysłać pocztą).

Jak można przeczytać na stronie internetowej Europejskiego Centrum Konsumenckiego, międzynarodowe prawo jazdy jest potrzebne m.in. w Egipcie i RPA. Szczegółowe informacje można znaleźć też w warunkach wynajmu udostępnianych przez wypożyczalnie.

Przykład:  Pan Antoni wraz z 20-letnim wnukiem wybiera się na wypoczynek do Hiszpanii. Ponieważ na miejscu mężczyźni planują skorzystać z oferty wypożyczalni Sixt, jeszcze przed wyjazdem zapoznali się z warunkami wynajmu pojazdu. Mimo że nie potrzebują międzynarodowego prawa jazdy, to za młodego kierowcę (poniżej 23 lat) wypożyczalnia wymaga dodatkowej opłaty.

Wystarczy przeanalizować kilka dokumentów zawierających warunki wynajmu samochodu, aby zauważyć, że najczęściej międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane od obywateli krajów, w których używany jest alfabet inny niż łaciński, np. cyrylica czy arabski.

Co z ubezpieczeniem samochodu wypożyczonego za granicą?

Wakacyjne odprężenie nie sprzyja studiowaniu dokumentacji przedstawionej przez pracowników wypożyczalni. Niestety, to zaniedbanie może okazać się niezwykle kosztowne, gdy dojdzie do kolizji czy wypadku – wypożyczalnia może żądać dużej kwoty za zniszczenie pojazdu. Aby uniknąć takiego scenariusza, konieczne jest dokładne zapoznanie się z warunkami nabywanych ubezpieczeń.

Jak prezentuje się kwestia ubezpieczenia przy wynajmie samochodu za granicą? Liczba dostępnych produktów jest duża i dlatego niektóre wypożyczalnie proponują klientom pakiety ubezpieczeń – dzięki nim można szybciej zorientować się w różnicach i zakresie ochrony. Dobrym przykładem jest Europcar.

Pakiety ubezpieczeń oferowane przez Europcar – wynajem samochodu we Francji

Basic ProtectionMedium ProtectionPremium Protection
Uszkodzenie lub kradzież pojazdu
Wandalizm
Szyby, światła, opony
NNW50 000 euro200 000 euro
Użycie niewłaściwego paliwa
Utrata kluczy
Dodatkowe informacjePakiet jest obowiązkowy, często też wliczony w cenę najmuNNW dotyczy zarówno kierowcy, jak i pasażerówWyłącznie dla kierowców powyżej 26. roku życia

Co wybrać - podstawowe ubezpieczenie AC z wypożyczalni czy all risks?

Warto pamiętać, że zorientowanie się czy wybrana wypożyczalnia oferuje ubezpieczenie autocasco, to za mało. Trzeba sprawdzić, w jakim zakresie będzie działać ochrona wypożyczonego samochodu - czy jest to standardowa polisa AC, czy też umowa na zasadzie all risks.

Umowa AC zawarta w formule all risks jest zazwyczaj droższa niż standardowe AC, jednak obejmuje ochroną znacznie więcej zdarzeń. Czym polisy różnią się od siebie? All risks zapewnia ochronę w każdej sytuacji, pod warunkiem, że nie została ona ujęta w OWU jako wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności. Z kolei standardowe autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania tylko po wystąpieniu zdarzenia wyraźnie wskazanego w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Chcesz uniknąć jakichkolwiek opłat po uszkodzeniu mienia wypożyczalni? Jest taka możliwość. Wypożyczalnie współpracują z firmami ubezpieczeniowymi i najczęściej proponują dodatkowe produkty, których celem jest ograniczenie odpowiedzialności kierowcy (wypożyczającego pojazd). Przykładem może być zakup dobrowolnej polisy, z której zostaną pokryte szkody nieobjęte ubezpieczeniem AC.

Jako klienci często unikamy lektury dokumentów związanych z ubezpieczeniem. W przypadku wypożyczania auta za granicą dodatkowo może pojawić się bariera językowa. Tymczasem w kwestii zakresu ubezpieczenia nie warto zawierzać słowom pracownika wypożyczalni. Zapoznanie się z dokumentami i świadomość swojej odpowiedzialności za ewentualne szkody to zupełna podstawa. W przeciwnym razie wspomnienia z wakacji mogą wcale nie być przyjemne
Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Mimo licznych dodatkowych polis trzeba też pamiętać o odpowiedzialności. Żadne z dostępnych na rynku ubezpieczeń nie chroni przed nieodpowiedzialnym zachowaniem i rażącym niedbalstwem, np. prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu czy złamaniem warunków wynajmu samochodu poprzez udostępnienie go osobom trzecim.

Więcej o ubezpieczeniu wynajmowanego auta przeczytasz na stronie Ubezpieczenie samochodu na wynajem – jak to wygląda? 

Jak udokumentować rysy przy odbiorze auta?

Dla wypożyczalni samochody są źródłem dochodu – stąd też dbałość i skrupulatność pracowników przy odnotowywaniu nawet najmniejszych rys na karoserii. Jak udokumentować mankamenty przy odbiorze auta z zagranicznej wypożyczalni? Najczęściej nie jest to konieczne, bo pracownicy przedstawiają dokumentację – wystarczy ją tylko porównać ze stanem faktycznym.

Aby uniknąć dodatkowych kosztów po oddaniu pojazdu do wypożyczalni, warto też dokładnie obejrzeć samochód wraz z jej pracownikiem. To najprostszy sposób, aby uchronić się od oskarżeń o zarysowanie auta.

Odbierając samochód od klienta, pracownicy wypożyczalni zwracają uwagę nie tylko na jego stan techniczny, ale również poziom paliwa w baku. Warto mieć to na uwadze, gdyż większość wypożyczalni dodatkowo liczy sobie za uzupełnienie paliwa. Przykładowo oferująca pojazdy na terenie Wiednia wypożyczalnia MegaDrive nalicza nie tylko opłatę za brakujące paliwo (po aktualnej cenie rynkowej), ale również za usługę tankowania w wysokości 15 euro.

Czy samochodem z wypożyczalni można wjechać do innego kraju?

Wynajem samochodu za granicą w jednym kraju i następnie wycieczka do sąsiedniego państwa? Brzmi kusząco! Niestety, ale najczęściej nie jest to możliwe – większość wypożyczalni samochodów zamieszcza w udostępnianym klientom regulaminie zapis, zgodnie z którym nie mogą oni przekraczać granic kraju wynajętym samochodem. „Większość” nie oznacza jednak „wszystkie”. Jeżeli zależy Ci na takiej opcji, wystarczy poszukać odpowiedniej wypożyczalni.

Przykład:  Pan Wacław spędzi tegoroczne wakacje w Grecji, ale w planach ma także zwiedzanie przygranicznych miejscowości w Bułgarii i Macedonii. Jedna z wypożyczalni – National – umożliwia klientom przekraczanie wypożyczonym pojazdem granic, przy czym wymaga pokrycia dodatkowych opłat oraz zawiadomienia o tym zamiarze co najmniej na 5 dni roboczych przed rozpoczęciem najmu. Pan Wacław wie już też, że będzie musiał kupić dodatkowe ubezpieczenie przy wyjeździe z Grecji.

Stłuczka wypożyczonym autem za granicą – jak postępować?

Należysz do kierowców, którzy jeżdżą bardzo ostrożnie? Nie możesz wykluczyć, że to inny kierujący zderzy się z Tobą. W takiej sytuacji naturalnie pojawia się stres. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak wówczas postępować.

Gdy dojdzie do kolizji, należy:

  • bezzwłocznie poinformować wypożyczalnię,
  • na miejsce zdarzenia wezwać policję – gdy są ranni,
  • postępować zgodnie ze wskazówkami pracownika wypożyczalni.

W regulaminach niektórych wypożyczalni można znaleźć zapis, że klient zostanie obciążony wszelkimi kosztami naprawy pojazdu, gdy zdarzenie nie będzie udokumentowane przez policję. Dotyczy to wypadków z osobami rannymi lub sytuacji, gdy samochód zostanie poważnie uszkodzony. Ponieważ w regulaminach pojawiają się nieprecyzyjne sformułowania, warto rozwiać swoje wątpliwości w rozmowie z pracownikiem wypożyczalni.

Z firmą wypożyczającą samochód należy się też skontaktować w razie awarii. Z reguły, wypożyczalnie kupują polisy zapewniające pomoc drogową.

Wakacje za granicą własnym autem - z jakim ubezpieczeniem?

Liczne ograniczenia, konieczność dokładnego zapoznania się z dokumentami dotyczącymi ubezpieczenia czy kary za brak przestrzegania np. zakazu palenia papierosów w samochodzie – to skutecznie zniechęca do wynajmu auta część osób planujących zagraniczne wakacje. Na urlop wybierasz się do Budapesztu, Pragi lub Baru? Alternatywą może być podróż własnym samochodem. Jednak również wówczas trzeba się odpowiednio przygotować.

Organizacja wakacyjnego wyjazdu samochodem dotyczy zarówno kwestii technicznych, jak i ubezpieczenia. W drugim przypadku należy sprawdzić:

  • czy posiadane już dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne (AC, NNW, assistance) będą działać za granicą,
  • na jaką odległość samochód może zostać odholowany w razie awarii – czasem warto kupić dodatkowe assistance krótkoterminowe,
  • czy konieczne będzie ubieganie się o wydanie Zielonej Karty – jest ona potrzebna w niektórych krajach.

Jednym z popularniejszych ubezpieczeń kupowanych z myślą o wakacyjnej trasie po Europie jest krótkoterminowe assistance. Posiadanie tego produktu doceniają klienci, którym przytrafiła się awaria. Czy wiesz, że assistance na czas podróży możesz kupić za pomocą naszego kalkulatora? Wystarczą 3 minuty, aby znaleźć polisę.

Przykład:  Pani Anna jest doświadczonym kierowcą – wie, że holowanie na odległość 75 km, na jakie może liczyć w ramach już posiadanych ubezpieczeń, to za mało przy wyjeździe do Bułgarii. Dlatego korzystając z kalkulator Rankomat, zdecydowała się ona na dodatkową polisę assistance – wybrała opcję Polska + Europa na 16 dni.

Oferty wyliczone za pomocą kalkulatora Rankomat dla przykładowego kierowcy (pojazd: Ford Ka+ z 2019 r.)

Zestawienie cen ASS krótkoterminowego

Porównaj i kup ubezpieczenie w kalkulatorze Assistance

Nie chcesz dopłacać do ubezpieczeń komunikacyjnych przed wakacjami? Zaplanuj podróż z wyprzedzeniem, a będziesz mógł kupić taki zestaw polis, który zapewni Ci pomoc w razie różnych sytuacji na drodze.

Co warto wiedzieć

  • Rezerwacji samochodu w zagranicznej wypożyczalni można dokonać przez internet, z pomocą pracownika biura podróży lub na miejscu.
  • Wynajem samochodu za granicą wiąże się z koniecznością wpłacenia kaucji. Z reguły musi ona zostać wniesiona w formie blokady na karcie kredytowej.
  • Polacy wybierający się za granicę do jednego z europejskich krajów nie muszą posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Będzie ono potrzebne np. w Egipcie.
  • Wynajmując samochód za granicą, należy dokładnie zapoznać się z zakresem ubezpieczenia. Aby uniknąć kosztów po kolizji czy wypadku, warto wykupić dodatkowe polisy.
  • Alternatywą dla wynajmu samochodu z wypożyczalni jest podróż własnym autem. Wówczas jednak trzeba sprawdzić stan techniczny pojazdu i zakres terytorialny posiadanych ubezpieczeń.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy odwołanie rezerwacji samochodu z wypożyczalni jest bezpłatne?

    Wynajem samochodu za granicą z wyprzedzeniem jest wygodny. Niestety, trzeba liczyć się też z nieprzewidzianymi sytuacjami, np. opóźnieniem czy odwołaniem lotu. Na wypadek takich sytuacji warto sprawdzić, czy anulowanie rezerwacji będzie możliwe bez ponoszenia kosztów. Niektóre wypożyczalnie wykazują się prokonsumenckim podejściem i umożliwiają bezpłatne odwołanie rezerwacji auta.
  2. Czy wynajmując samochód za granicą, wystarczy okazać tylko prawo jazdy?

    Jeden dokument tożsamości to najczęściej za mało – wiele wypożyczalni wymaga od klienta okazania również drugiego dokumentu. Może to być zarówno dowód osobisty, jak i paszport. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdziesz w regulaminie wypożyczalni.
  3. Czy samochód z wypożyczalni może być używany przez dwóch kierowców?

    W wielu wypożyczalniach możliwe jest zgłoszenie dodatkowego kierowcy. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas często naliczane są dodatkowe opłaty, np. w wypożyczalni Budget działającej na terenie Grecji jest to 5 euro (z podatkiem) za każdy dzień.
  4. Ile kilometrów można przejechać samochodem wynajętym za granicą?

    To zależy od polityki wypożyczalni. Najczęściej liczba „bezpłatnych” kilometrów jest uzależniona od okresu, na jaki samochód zostaje wypożyczony. Aby uniknąć dopłat, należy przeczytać regulamin udostępniony przez wypożyczalnię lub dopytać o tę kwestię jej pracownika.
  5. Czy warto wypożyczyć za granicą droższe auto?

    O kosztach wynajęcia danego auta decyduje przede wszystkim segment, do jakiego ono przynależy - im wyższa klasa, tym wyższa będzie cena wypożyczenia za jeden dzień. Nie zawsze jednak warto na tym oszczędzać. Wybierając samochód powinniśmy przede wszystkim brać po uwagę teren, po którym zamierzamy podróżować. Przykładowo, na Kanarach czy Maderze przyda się lepszy silnik. W krajach o ciepłym klimacie można natomiast zastanowić się nad rezygnacją z samochodu lepszej klasy, na rzecz dobrej klimatyzacji. Na przykład w Grecji lepiej może sprawdzić się niewielki Fiat Panda z klimatyzacją niż pozbawione jej auto terenowe.