309 kW czy 420 KM? Zastanawiasz z jakim silnikiem wybrać samochód, aby miał lepsze przyspieszenie i większą prędkość maksymalną? W tym przypadku nie musisz, bo chodzi dokładnie o motor tej samej mocy. Różnica polega tylko na wskazaniu innej jednostki. Mniej kilowatów niż koni mechanicznych silnika samochodowego nie świadczy bowiem o słabszych osiągach auta. 

Z reguły, im większa moc silnika, tym bardziej elastyczną i dynamiczną jazdą może cieszyć się kierowca samochodu. Najczęściej moc silnika określają konie mechaniczne (KM), ale to nie one są oficjalną jednostką urzędową. W dowodzie rejestracyjnym pojazdu czy też w dokumentach homologacyjnych znajdziesz ten parametr zapisany w kilowatach (kW).

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Nie wiesz jak przeliczyć kW na KM i ile kW jest w 1 KM? Formuła jest niezwykle prosta! W naszym artykule znajdziesz nie tylko przelicznik kW na KM (kilowatów na konie mechaniczne), ale również tabele z pojemnością i mocą silnika podaną w kW i KM dla najpopularniejszych modeli samochodów.

Czym jest kilowat (kW)?

Określenie mocy silnika w kilowatach (skrót kW) stosowane jest przede wszystkim przez organy administracyjne. kW należy do układu SI (ang.: System of units of measurements), czyli Międzynarodowego Układu Jednostek Miar, który obowiązuje od 1960 r. (w Polsce od 1966 r.) i bazuje na systemie metrycznym. Obok jednostek podstawowych w układzie SI, takich chociażby jak metr, sekunda czy amper, wymienia się także jednostki pochodne, czyli m.in. jednostkę mocy wat (W) oraz jej wielokrotność - kW (1000 watów).

Jak obliczyć moc silnika w kilowatach?

Wartość mocy to nic innego jak praca wykonana w danej jednostce czasu. W przypadku silnika samochodu moc jest zależna zarówno od wartości momentu obrotowego, jak i prędkości obrotowej.

Jak policzyć moc silnika, gdy znamy wartość momentu obrotowego i prędkości obrotowej?

Wystarczy pomnożyć moment obrotowy [Nm] przez obroty [obr./min], a następnie wynik podzielić przez 9549,3. W ten sposób uzyskamy moc wyrażoną w kilowatach [kW].

Przykład:
Silnik rozwija moment obrotowy 200 Nm przy obrotach 6000/min.
200 x 6000 = 1200000
1200000 / 9549,3 = 126 kW

Czym jest koń mechaniczny (KM)?

Koń mechaniczny (alternatywny skrót PS od Pferdestärke) to najpopularniejsza wśród kierowców jednostka, służąca do określenia mocy silnika samochodu. Jednak nie wchodzi ona w skład układu SI (jest pozaukładową jednostką mocy). Jednostka KM została utworzona na wzór konia parowego (HP) krajów anglosaskich. Miała ona w przystępny sposób porównywać moc maszyny parowej do pracy koni. Na naszym kontynencie koń mechaniczny był w użyciu urzędowym tylko do czasu uznania kW za oficjalną jednostkę mocy.

Na przełomie XVII i XVIII wieku inżynier i wynalazca Thomas Savery oszacował, że utrzymanie jednostajnej pracy zwykłej pompy wymaga wykorzystania 10 koni podczas 24-godzinnej pracy zmianowej. Zobrazował w ten sposób wydajność machiny parowej (nadano jej moc 10 koni mechanicznych). Jednak dopiero pod koniec XVIII w. inny wynalazca - James Watt - opracował dokładną formułę określającą jednostkę konia mechanicznego. W XIX wieku powstała natomiast jednostka nazwana watem na cześć J. Watta, która wyrażała pracę jednego dżula wykonywaną w czasie jednej sekundy.

Jakie są różnice między kilowatem i koniem mechanicznym?

Czym tak właściwie różni się kW od KM, skoro zarówno koń mechaniczny jak i kilowat są jednostkami mocy? Otóż inaczej wygląda kwestia ich obliczenia. Moc silników w kilowatach ustala się na podstawie momentu obrotowego (wyrażonego w niutonometrach) oraz obrotów silnika. Z kolei 1 KM to moc niezbędna do podniesienia masy 75 kg na wysokość 1 metra w ciągu 1 sekundy. Zatem, 1 KM = (75kg * 9,80665m/s^2) / 1s = 735,49875W

Nasuwa się także pytanie: po co wciąż używane są konie mechaniczne (i tak ostatecznie przeliczane na kilowaty), skoro oficjalnie to nieobowiązująca jednostka?

  

W przypadku określania mocy silnika w koniach mechanicznych w grę wchodzą względy czysto psychologiczne. Więcej KM w porównaniu do kilowatów lepiej działa na wyobraźnię konsumenta, choć w rzeczywistości określa taką samą moc. W podświadomości kierowcy rodzi się jednak obraz szybszego auta.
Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Jak przeliczać kW na KM?

Kierowca, który nie zamierza zagłębiać się w pojęcia fizyczne i chce tylko poznać przelicznik kW na KM, może zignorować wyżej wymienione przez nas definicje i formułki i przejść od razu do dziecinnie prostych obliczeń. Tak naprawdę, aby uzyskać pożądany wynik, wystarczy wiedzieć, ile jeden koń mechaniczny ma kilowatów lub odwrotnie – ile kW ma koni mechanicznych.

1 kilowat - ile to koni mechanicznych?

 • 1 kilowat (kW) = 1,36 koni mechanicznych (KM),
 • 1 koń mechaniczny (KM) = 0,74 kilowata (kW).

Znasz moc silnika swojego samochodu w kilowatach i chcesz dowiedzieć się, ile to koni mechanicznych? Skorzystaj z przelicznika kW na KM:

Wartość w kW × 1,36 = moc w KM

Przykład:  100 kW x 1,36 = 136 KM

Znasz moc silnika w koniach mechanicznych i chcesz sprawdzić, ile to kilowatów? Przelicz wartość podaną w KM na kW:

Wartość w KM × 0,74 = moc w kW

Przykład:  100 KM X 0,74 = 74 kW 

Przelicznik kW na KM – najpopularniejsze modele samochodów TABELA

Nie chcesz samodzielnie obliczać mocy silnika samochodu lub nie znasz dla niego żadnej jednostki mocy? Być może interesujące Cię parametry znajdziesz w tabeli poniżej. Na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wybraliśmy 5 najczęściej ubezpieczanych modeli samochodów, a następnie wytypowaliśmy po trzy wersje każdego z nich.

Marka i rok produkcjiModel samochoduPaliwo, poj. silnikaMoc silnika w kWMoc silnika w KM
Opel z 2005 r. Astra II Cosmobenzyna, poj. 1,6 l77105
Astra II Cabrio76103
Astra III GTC Sport77105
Volkswagen z 1999 r.Golf D Trendlinediesel, poj. 1,9 l4764
Golf IV SDI Comfortline5068
Golf IV TDI Comfortline85115
Audi z 2002 r.A4 TDI Multitronicdiesel, poj. 1,9 l96130
A4 Avant TDI Tiptronic85115
A4 Avant TDI 8E74100
BMW z 2002 r.seria 3 Compact TDdiesel, poj. 2,0 l110150
seria 3 318 Touring85115
seria 3 Edition Exclusive100136
Volkswagen z 2001 r.Passat TDI 4Mot. Basisdiesel, poj.1,9 l96130
Passat TDI 4Mot. Comfortline85115
Passat TDI Basis74100

Czy wiesz, że…

Aby sprawdzić moc silnika wybranego przez Ciebie auta możesz skorzystać z pomocy kalkulatora cen OC i AC. W naszym formularzu wystarczy wybrać z listy interesujący Cię samochód, a następnie - w polu z wyborem wersji pojazdu - rozwinąć listę. Odczytasz z niej moc silnika podaną zarówno w kW jak i KM dla każdego z dostępnych modeli. Gdy dokończysz proces kalkulacji, przy okazji poznasz niezobowiązująco proponowane przez kilkanaście firm ceny ubezpieczenia OC i AC.

Sprawdź ilość kilowatów i KM wybranego auta i sprawdź składki OC

Czy moc silnika wpływa na cenę OC i AC?

Z reguły, im większa moc silnika, tym większa prędkość i przyspieszenie samochodu. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. Dlatego żaden ubezpieczyciel nie „przechodzi” obojętnie obok tego parametru. Jednak – co ciekawe - dla niektórych firm większe znaczenie niż moc ma pojemność silnika. Tymczasem w obecnie produkowanych samochodach często przy niewielkiej pojemności jednostki napędowej uzyskuje się wyjątkowo duże osiągi auta. 

Na przykładzie 3-letniego kierowcy z Warszawy sprawdziliśmy czy na cenę OC jego samochodu (Volkswagen Golf z 2007 r.) większy wpływ miała pojemność, czy też moc silnika.

Cena OC a pojemność i moc silnika

Pojemność silnikaMoc silnikaNajtańsza oferta OC
1,4 l75 KM (55 kW)917 zł
1,4 l122 KM (90 kW)946 zł
1,6 l105 KM (77 kW)951 zł
1,6 l115 KM (85 kW)992 zł
2,0 l115 KM (85 kW)1036 zł
Kalkulacja cen OC z 28.04.2024 r. dla 30-letniego kierowcy z Warszawy (prawo jazdy od 2012 r., zniżki w OC 20%), właściciela Volkswagena Golfa V z 2007 r.

Jak kupić tanie OC na samochód z dużą mocą silnika?

Jeśli posiadasz samochód z „mocnym” silnikiem, postaraj się znaleźć najbardziej przychylną Ci firmę, czyli taką która nie podniesie ceny polisy z powodu dużej pojemności/mocy, za to doceni Twoje dane jako kierowcy. Chętnie pomożemy Ci w tych poszukiwaniach. Wystarczy, że skorzystasz z naszego kalkulatora cen OC i AC. Po wpisaniu do formularza podstawowych informacji o właścicielu auta i ubezpieczanym pojeździe, sprawdzisz propozycje OC i polis dodatkowych kilkunastu firm. Będziesz mógł wybrać spośród nich najtańszą i najkorzystniejszą ofertę. 

Porównaj ceny OC i AC

Co warto wiedzieć

 • Moc silników w kilowatach (kW) jest podawana głównie przez organy administracyjne. 
 • Kilowat należy do układu SI, czyli Międzynarodowego Układu Jednostek Miar i bazuje na systemie metrycznym.
 • Koń mechaniczny (KM) to najpopularniejsza wśród kierowców i fanów motoryzacji jednostka mocy silników spalinowych. Została ona utworzona na wzór konia parowego (HP) krajów anglosaskich.
 • Przelicznik kW na KM jest bardzo prosty: 1 kilowat = 1,36 koni mechanicznych. Z kolei 1 koń mechaniczny (KM) to 0,74 kilowata.
 • Im większa moc silnika, tym droższa może być polisa OC. Jednak, dla niektórych towarzystw większe znaczenie niż moc silnika ma jego pojemność. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co oznaczają jednostki HP i BHP?

  Do określenia mocy silników spalinowych, poza jednostkami KM i kW, używa się również jednostek HP i BHP. HP to inaczej koń parowy (ang. horse power), którego wzór opracował szkocki inżynier James Watt (1 HP = 550 funtów siły × stopa angielska/sekundę). Taka jednostka mocy stosowana jest głównie w krajach anglosaskich. Z kolei BHP (ang. brake horse power) to najprościej tłumacząc moc uzyskana na hamowni z uwzględnieniem oporów układu napędowego.  

 2. Gdzie znajdę najlepszy kalkulator mocy silnika, który przelicza kW na KM?

  W Internecie bez problemu znajdziesz kalkulator kW, który przelicza kilowaty na konie mechaniczne (kW na KM) czy też kW na HP i BHP. Szybciej jednak będzie, jeśli do sprawdzenia mocy silnika Twojego samochodu użyjesz zwykłego, podręcznego kalkulatora, np. w telefonie. W rzeczywistości przelicznik kW na KM jest niezwykle prosty. Aby otrzymać wartość mocy w KM wystarczy przemnożyć liczbę KW przez 1,36 (przykład: 100 kW x 1,36 = 136 KM). Z kolei angielski koń parowy [jednostka HP] to tyle co 1,1 KM oraz jednocześnie 0,75 kW. 

 3. Co określa moc silnika?

  Moc silnika samochodu wyrażona zazwyczaj w koniach mechanicznych (KM) lub kilowatach (kW) oznacza pracę, jaką może wykonać silnik w określonym czasie. Maksymalna moc kW jest zależna od momentu obrotowego oraz prędkości obrotowej silnika i jest osiągana w określonych warunkach – zazwyczaj w górnej skali obrotów. 

 4. Samochód z jaką mocą silnika jest najlepszy?

  To zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Jeżeli poszukujesz auta ze sportowym zacięciem i dużym przyspieszeniem, zainteresuj się pojazdem z silnikiem o dużej mocy. Potrzebujesz samochodu do jazdy po mieście? Wobec tego wybierz auto, którego atutem będzie elastyczna jazda. W takich warunkach świetnie sprawdzi się m.in. silnik o mocy 90-100 KM (auto kompaktowe lub klasy średniej wyższej) czy nawet 60-70 KM (mały pojazd miejski). Nieco wyższa moc silnika będzie Ci potrzebna, gdy zamierzasz podróżować na dłuższych trasach i po autostradach. Eksperci motoryzacyjni doradzają, aby w takim przypadku wybrać pojazd z silnikiem o mocy minimum 100-120 KM. Z kolei w przypadku auta o dużej masie (np. crossovera czy SUV-a), który stawia większe opory podczas jazdy, minimum to 150 KM pod maską.