Zaświadczenie o dotychczasowym przebiegu ubezpieczenia OC lub AC, można samodzielnie wygenerować na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Drugą z możliwości jest złożenie wniosku o wydanie dokumentu u ubezpieczyciela, u którego mamy lub mieliśmy wykupioną polisę.
- Zaświadczenie o przebiegu OC i AC – co to za dokument i jakie dane zawiera?
- Kiedy zaświadczenie o przebiegu OC i AC będzie przydatne?
- Kto może ubiegać się o wydanie zaświadczenia o przebiegu OC i AC?
- Gdzie uzyskać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC i AC?
- Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC i AC w UFG?
- Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC i AC w towarzystwie?
- Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w PZU?
- Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w Warcie?
- Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w Uniqa?
- Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w Link4?
- Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w Wiener?
- Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w TUZ Ubezpieczenia?
Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC lub AC może być przydatne, jeśli chcemy zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Na podstawie zawartych w nim danych, inny ubezpieczyciel może zaproponować niższą składkę lub naliczyć zniżki. Sprawdziliśmy, jak uzyskać ten dokument w bazie UFG oraz w 8 firmach ubezpieczeniowych.
Zaświadczenie o przebiegu OC i AC – co to za dokument i jakie dane zawiera?
Zaświadczenie o przebiegu OC i AC zawiera dane związane z dotychczasową historią ubezpieczenia klienta. Można je uzyskać w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG), a także w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym mamy lub mieliśmy wykupioną polisę. W dokumencie zawarte są następujące informacje:
- dane osobowe właściciela lub współwłaścicieli pojazdu (imię, nazwisko i adres zamieszkania),
- marka, model, rok produkcji oraz numer rejestracyjny pojazdu,
- okres obowiązywania poszczególnych polis OC i AC,
- daty zgłoszenia szkód, jeśli były likwidowane w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC lub dobrowolnego AC.
Kiedy zaświadczenie o przebiegu OC i AC będzie przydatne?
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przy określaniu wysokości składki i naliczaniu zniżek, bazują na oświadczeniu klienta, czyli podanych przez niego informacjach o szkodach (np. w kalkulatorze rankomat.pl). Z kolei pozostała część ubezpieczycieli weryfikuje historię ubezpieczenia w bazie UFG. Dlaczego warto więc posiadać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC lub AC?
Zawarte w nim informacje mogą być bardzo przydatne dla towarzystwa, w którym chcemy kupić nową polisę. W zaświadczeniu o przebiegu OC lub AC znajdują się dane o dotychczasowych szkodach i czasie ich wystąpienia, a także wypłatach odszkodowania. Jeśli możemy pochwalić się kilkuletnią bezszkodową jazdą, to ubezpieczyciel chętniej zaproponuje nam niższą składkę i wyższe zniżki.
Jednocześnie musimy pamiętać, że wysokość składki może wzrosnąć. Ubezpieczyciel najprawdopodobniej ją podniesie, jeśli w zaświadczeniu znajdują się informacje o szkodach z OC lub AC. Szczególnie, gdy doszło do nich w ciągu ostatnich 5 lat.
Kto może ubiegać się o wydanie zaświadczenia o przebiegu OC i AC?
Wnioskować o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia OC lub AC, może właściciel pojazdu lub każdy z jego współwłaścicieli wpisany do dowodu rejestracyjnego. Jeśli w polisie wpisywani są wyłącznie dodatkowi kierowcy samochodu, nie przysługuje im prawo do gromadzenia zniżek. Na zaświadczeniu o historii ubezpieczenia okres takiego użytkowania pojazdu nie będzie więc uwzględniony – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.
Po dwóch latach Katarzyna postanowiła samodzielnie zakupić polisę OC na własne auto. Niestety na zaświadczeniu o historii przebiegu ubezpieczenia okres użytkowania przez nią pojazdu nie został uwzględniony, ponieważ nie była wpisana w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaścicielka Skody Fabii.
Gdzie uzyskać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC i AC?
Za każdym razem, gdy zmieniamy towarzystwo i wypowiadamy umowę OC lub AC, warto złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia. Dzięki temu na bieżąco gromadzimy dokumentację związaną z dotychczasowym przebiegiem ubezpieczenia. Zaświadczenie można uzyskać osobiście lub drogą elektroniczną w dowolnym momencie. Większość ubezpieczycieli udostępnia w tym celu formularze na swoich stronach internetowych.
Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia można również uzyskać na stronie www.ufg.pl. Dane są dostępne w języku polskim, angielskim i niemieckim w dwóch wariantach czasowych:
- za ostatnie 5 lat,
- pełnej historii ubezpieczenia udostępnionej w bazie UFG, czyli od 2004 r. dla OC, a od 2006 r. dla AC.
Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC i AC w UFG?
Aby uzyskać zaświadczenie o historii ubezpieczenia OC i AC na stronie www.ufg.pl, najpierw należy wejść w zakładkę „Baza OC i AC”, następnie kliknąć w „Narzędzia” i przejść do „Przebieg ubezpieczenia OC i AC”. W kolejnym kroku musimy się zarejestrować, jeśli jeszcze nie posiadamy konta w serwisie. Po zalogowaniu się, możemy samodzielnie wygenerować raport o historii ubezpieczeń komunikacyjnych. Zawarte są w nim informacje o wykupionych polisach OC lub AC, a także ewentualnych szkodach i wypłaconych odszkodowaniach. Jednak brak danych o przysługujących zniżkach.
Jednocześnie można również złożyć papierowy wniosek o udostępnienie danych o przebiegu ubezpieczeń OC lub AC. W tym celu należy pobrać i wypełnić wzór formularza lub pełnomocnictwa dostępny na stronie, a następnie przesłać go pocztą na adres: ul. Płocka 9/11, 01-231 Warszawa.
Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC i AC w towarzystwie?
Zaświadczenie o przebiegu OC lub AC można również uzyskać w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym mamy lub mieliśmy wykupione ubezpieczenie pojazdu. Najlepiej poprosić o wydanie dokumentu przy jednoczesnym składaniu wypowiedzenia umowy. Jednocześnie możemy złożyć wniosek w dowolnym momencie, co większość ubezpieczycieli umożliwia online. Sprawdziliśmy, jak to zrobić w 8 różnych firmach ubezpieczeniowych.
Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w PZU?
Aby uzyskać zaświadczenie w PZU, należy wejść na stronę pzu.pl. Następnie w górnym rogu wybrać „Kontakt i pomoc”, kliknąć w zakładkę „Formularze online” i „Zamów zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego”. W kolejnym kroku musimy wypełnić formularz i podać w nim następujące dane:
- imię,
- nazwisko,
- numer PESEL,
- REGON (jeśli prowadzimy działalność gospodarczą),
- kod pocztowy,
- pocztę,
- ulicę, numer budynku i lokalu,
- rolę zgłaszającego (ubezpieczony lub pełnomocnik),
- numer telefonu,
- adres e-mail.
Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w Warcie?
Aby uzyskać zaświadczenie w Warcie, należy wejść na stronę warta.pl. Następnie w górnym rogu wybrać „Obsługa”, a w kolejnym kroku „Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia”. Teraz musimy wypełnić formularz, w którym należy podać:
- numer PESEL,
- adres e-mail,
- numer dowodu rejestracyjnego,
- numer telefonu.
Zaświadczenie zostanie wystawione w języku polskim i angielskim. Podając numer rejestracyjny jednego z ubezpieczonych pojazdów, otrzymamy dokument o przebiegu wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych z ostatnich 10 lat.
Wniosek o wydanie zaświadczenia można również wysłać na adres e-mail: zaswiadczenia@warta.pl. W treści wiadomości należy podać takie same dane, jak w formularzu.
Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w Uniqa?
Nieco bardziej skomplikowanie ta kwestia wygląda w Uniqa, która niedawno przejęła również często wybierane przez właścicieli pojazdów towarzystwo AXA. Aby uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC, należy wejść na stronę uniqa.pl i w prawym górnym rogu wybrać „Formularze online”. Następnie zaznaczyć „Samochód”, a także dwukrotnie kliknąć w „Zamów dokumenty” (w zależności, czy ubezpieczamy auto w Uniqa lub AXA). Teraz musimy w formularzu podać następujące dane:
- imię i nazwisko lub nazwę firmy,
- numer PESEL lub polisy,
- numer telefonu,
- adres e-mail.
Wniosek o wydanie zaświadczenia można również złożyć drogą elektroniczną na adres: centrala@uniqa.pl. Możemy także udać się osobiście do jednego z oddziałów towarzystwa lub do agenta, który obsługuje ubezpieczenie naszego pojazdu. Ponadto istnieje też możliwość wysłania papierowego zgłoszenia pocztą na adres: UNIQA TU S.A., ul Gdańska 132, 90-520 Łódź.
Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w Link4?
Aby złożyć wniosek online, należy wejść na stronę: www.link4.pl/dokumenty, a następnie wypełnić formularz. W pierwszym kroku zaznaczmy „Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego”. W kolejnych polach uzupełnijmy następujące dane:
- imię i nazwisko,
- numer telefonu,
- numer polisy,
- numer PESEL lub REGON,
- numer rejestracyjny pojazdu,
- adres zamieszkania (ulica, numer domu i mieszkania, a także kod pocztowy i miejscowość).
Mamy dwie możliwości odbioru zaświadczenia. Pierwszą z nich jest wysyłka drogą elektroniczną na podany w formularzu e-mail. Natomiast jeśli wybierzemy pocztę tradycyjną, Link4 wyśle nam dokument na adres zamieszkania, który wpisaliśmy w internetowym wniosku.
Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w Wiener?
Aby uzyskać zaświadczenie w Wiener, należy wejść na stronę wiener.pl. Następnie w górnym rogu wybrać „Obsługa polis”, a później w polu „Wniosek o dokument” kliknąć w „Chcę otrzymać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia”. W kolejnym kroku musimy uzupełnić formularz. Po lewej stronie trzeba uzupełnić dane związane z właścicielem pojazdu, jak:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- adres zamieszkania (ulica, numer domu i lokalu, kod pocztowy oraz miejscowość),
- numer telefonu,
- adres e-mail.
Natomiast po prawej stronie formularza należy zaznaczyć „Pojazd”, a następnie wpisać numer dowodu rejestracyjnego. Zaświadczenie zostanie nam wysłane na adres e-mail podany we wniosku.
Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w TUZ Ubezpieczenia?
Aby uzyskać zaświadczenie w TUZ Ubezpieczenia, należy wejść na stronę tuz.pl. Następnie w górnym rogu wybrać „Strefa klienta”, kliknąć w „Dokumenty do pobrania”, a w polu „Auto” pobrać plik o nazwie: „Wniosek o przebieg ubezpieczenia”. Trzeba go wydrukować i wypełnić. W dokumencie musimy podać następujące dane:
- imię i nazwisko
- adres zamieszkania (ulica, nr domu i lokalu),
- kod pocztowy i miejscowość,
- numer telefonu i adres e-mail,
- numer PESEL,
- seria i numer polisy,
- numer rejestracyjny pojazdu.
Po wypełnieniu wniosek należy własnoręcznie podpisać oraz podać datę jego sporządzenia. Następnie możemy go wysłać drogą elektroniczną na e-mail: bok@tuz.pl, bądź pocztą na adres: ul. Bokserska 66, 02-690 Warszawa.
Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC w Allianz?
Aby uzyskać zaświadczenie w Allianz, należy wejść na stronę: www.kontakt.allianz.pl. Potem wybrać „Załatw sprawę”, rozwinąć sekcję „Samochód” i wybrać pole „Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia”. W kolejnym kroku zostaniemy przekierowani do formularza, w którym musimy wybrać jeden z trzech rodzajów polis:
- OC indywidualne zakupione u agenta,
- OC zakupione u dealera,
- OC zakupione przez internet.
Po wyborze rodzaju polisy, w dalszej części należy wpisać jej numer, a także imię, nazwisko, PESEL, adres e-mail i numer rejestracyjny pojazdu. Następnie musimy również pobrać plik o nazwie: „Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego”. Wniosek trzeba wydrukować, uzupełnić dane, wydrukować, własnoręcznie podpisać, dołączyć w formie załącznika do formularza i kliknąć „Wyślij”. Po wystawieniu zaświadczenia przez Allianz, zostanie nam ono wysłane na podany wcześniej e-mail.
Co warto wiedzieć?
- Zaświadczenie o przebiegu OC lub AC można samodzielnie uzyskać na stronie www.ufg.pl.
- Wniosek o wydanie zaświadczenia o przebiegu OC lub AC można złożyć u ubezpieczyciela, w którym mamy lub mieliśmy wykupioną polisę.
- Zaświadczenie zawiera dane właściciela i pojazdu, a także historię wyrządzonych lub doznanych szkód oraz wypłaconych odszkodowań.
- O wydanie zaświadczenia może ubiegać się właściciel lub współwłaściciele pojazdu.
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
Gdzie najprościej uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC?
Na stronie www.ufg.pl. Wystarczy posiadać konto w serwisie lub się zarejestrować. Dzięki temu możemy samodzielnie wygenerować zaświadczenie o historii przebiegu ubezpieczenia OC lub AC.Ile trwa wydanie zaświadczenia o przebiegu OC lub AC?
Natychmiast na stronie www.ufg.pl, jeśli mamy założone konto w serwisie i samodzielnie wygenerujemy historię ubezpieczenia. Jeżeli złożymy papierowy wniosek w UFG, w ciągu 15 dni otrzymamy zaświadczenie. W zależności od ubezpieczyciela, może to zająć od kilku dni do kilku tygodni.Kiedy można uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC u ubezpieczyciela?
W dowolnym momencie. Jednocześnie najprościej złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o przebiegu historii OC lub AC, wraz z wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia pojazdu w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym.Czy warto mieć zaświadczenie o przebiegu OC lub AC?
Tak. Może być dodatkowym argumentem w uzyskaniu niższej składki czy wyższych zniżek u nowego ubezpieczyciela. Jeśli zaświadczenie potwierdza kilkuletnią bezszkodową jazdę, towarzystwo może zaproponować nam korzystniejszą ofertę zakupu OC lub AC.Jakie dane są potrzebne do uzyskania zaświadczenia o przebiegu OC lub AC?
Większość ubezpieczycieli we wniosku o wydanie zaświadczenia wymaga podania tych samych danych. Zwykle są to imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer telefonu i adres e-mail, a także numer polisy i dowodu rejestracyjnego pojazdu.