Chcesz kupić ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta? To możliwe, ale niekoniecznie obowiązkowe. Zgodnie z prawem możesz kupić OC w dniu rejestracji.

Zakup ubezpieczenia OC w dniu rejestracji pojazdu to najczęstsza praktyka. Dostajesz tymczasowe tablice rejestracyjne, miękki dowód rejestracyjny i z nim jedziesz do ubezpieczyciela. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy wiesz, że nie będziesz miał jak załatwić kwestii ubezpieczenia OC, a gdy auto zostanie zarejestrowane, Ciebie np. nie będzie w kraju. Co wtedy?

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Ubezpieczenie OC możesz kupić wcześniej.

Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie OC samochodu?

Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi mieć ważną polisę odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Obowiązek zakupu takiego ubezpieczenia ciąży na wszystkich właścicielach auta. 

Za brak ważnej polisy OC właściciele pojazdu dostaną karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

kary za brak oc

W którym dokładnie momencie należy ubezpieczyć auto? W tej kwestii pozwolimy wypowiedzieć się rzecznikowi prasowemu UFG

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i PBUK posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu (z wyjątkiem pojazdów historycznych i pojazdów do jazd testowych), ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by umowę ubezpieczenia zawrzeć przed rejestracją pojazdu.

powiedział Damian Ziąber, rzecznik prasowy UFG.
 

Ciekawym przypadkiem okazała się sprawa pani z Tłokowa, która wygrała z UFG proces o ustalenie obowiązku zakupu ubezpieczenia OC. 

Pani kupiła samochód, który, jak się potem okazało, został skradziony w Niemczech w 2011 r. i miał przebite numery. Na tej podstawie właścicielka auta skierowała wniosek do wydziału komunikacji o uchylenie decyzji o rejestracji pojazdu z uwagi na ten fakt. 

Wydział komunikacyjny przychylił się do wniosku i wydał decyzję o wyrejestrowaniu auta. 

Jednocześnie Sąd Rejonowy w Biskupcu przyznał własność pojazdu pechowej właścicielce, wydając wyrok 19 czerwca 2015 r. Wyrok uprawomocnił się 19 maja 2017 r. 

29 maja 2017 r. starosta wydał decyzję o nadaniu cech identyfikacyjnych pojazdu. Niezwłocznie po otrzymaniu decyzji, tj. 31 maja 2017 r. właścicielka udała się do Stacji, by zamontować tabliczkę znamionową z nowonadanym numerem VIN

UFG nałożył na nią karę za brak OC, podnosząc, że powinna była je kupić 19 maja, kiedy prawomocnie stała się właścicielką auta. Ukarana odwołała się od tej decyzji do sądu, który przyznał jej rację. 

Tak jak mówi art. 29 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, była zobowiązana kupić OC najpóźniej w dniu rejestracji, nie później niż w momencie wprowadzenia do ruchu. Bez numeru VIN nie mogła ani zarejestrować auta, ani wprowadzić go do ruchu. Obowiązek ubezpieczenia zatem nie istniał. 

Czy można kupić OC na auto bez tablic?

Auto bez tablic rejestracyjnych może mieć ubezpieczenie OC pod warunkiem, że w najbliższym czasie je zarejestrujesz i otrzymasz tablice. W takiej sytuacji właściciel pojazdu może kupić ubezpieczenie OC na numer VIN

Istotną kwestią jest przyczyna, dla której pojazd nie posiada numerów rejestracyjnych. Brak tablic rejestracyjnych wystąpi:

 • po sprowadzeniu auta z zagranicy, jeśli dotychczasowy właściciel je wyrejestrował, 
 • gdy nastąpiło wyrejestrowanie samochodu, 
 • po kradzieży tablic rejestracyjnych, 
 • po utracie, zagubieniu lub zniszczeniu tablic rejestracyjnych. 

Jeżeli utracisz tablice rejestracyjne w wyniku zniszczenia, zużycia lub kradzieży, musisz jak najszybciej poinformować o tym zdarzeniu policję oraz złożyć stosowne oświadczenie w wydziale komunikacji. Jednocześnie składasz wniosek o wydanie duplikatów tablic rejestracyjnych

Tutaj jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykupić ubezpieczenie OC nawet na cały rok. Auto jest bowiem zarejestrowane. 

W dwóch pozostałych sytuacjach sprawa wygląda inaczej.

Polskie prawo zakłada, że nawet jeśli pojazd przyjeżdża do Polski bez tablic rejestracyjnych, to jego właściciel ma intencję zarejestrowania auta. Dlatego zgodnie z prawem możesz ubezpieczyć niezarejestrowany samochód, jeśli tylko w najbliższym czasie masz zamiar dokonać rejestracji. 

Jak kupić ubezpieczenie niezarejestrowanego auta sprowadzonego z zagranicy?

Kiedy sprowadzasz samochód z zagranicy, możliwości są dwie.

 1. Dotychczasowy właściciel nie wyrejestrował auta.

W takiej sytuacji pojazd nadal ma tablice rejestracyjne i jeśli tylko sprowadzasz go z kraju Unii Europejskiej, a samochód ma ważne badanie techniczne, to możesz go ubezpieczyć.

Auto najprawdopodobniej ma jeszcze zagraniczne ubezpieczenie OC, z którego do momentu przerejestrowania możesz korzystać, o ile sprowadzasz samochód z kraju Unii Europejskiej.

Jeżeli jednak OC wygasło w międzyczasie, bez problemu wykupisz krótkoterminowe ubezpieczenie OC.

Ważne! OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie! Gdy wygaśnie, powstanie przerwa w ciągłości ubezpieczenia i zapłacisz karę za brak OC. Jak tylko zarejestrujesz auto w Polsce, ubezpiecz je na cały rok. Możesz ubezpieczyć swój pojazd od dnia, w którym wygasa polisa trzydziestodniowa. 
 1. Dotychczasowy właściciel wyrejestrował pojazd.

W tym przypadku pojazd nie ma tablic rejestracyjnych, a Ty stoisz przed wyborem:

 • zakup tymczasowych tablic rejestracyjnych, a następnie ubezpieczenia,
 • przywieźć auto do Polski na lawecie i przeprowadzić tutaj cały proces rejestracji.

To, które rozwiązanie jest lepsze, zależy od Ciebie i Twojej sytuacji. W pierwszym rozwiązaniu możesz przyjechać do Polski na kołach, ale płacisz za paliwo i tymczasowe tablice. W drugim nie płacisz za tablice, ale koszt lawety Cię nie ominie. 

Czy można kupić ubezpieczenie nowego samochodu z salonu przed rejestracją?

Właściciel samochodu kupionego w salonie może zostawić kwestie urzędowe dealerowi albo załatwić je sam. 

Pozostawienie kwestii formalnych dealerowi jest wygodne, ale kosztowne. Jeżeli chcesz to poprowadzić samodzielnie, stracisz czas, lecz zachowasz pieniądze. 

Tutaj, tak jak w przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy, kupujesz samochód z intencją rejestracji. Oznacza to, że będziesz mógł go ubezpieczyć na numer VIN. 

Najczęściej jednak nie będzie to potrzebne, jako że wraz ze złożeniem wniosku o rejestrację takiego pojazdu dostaniesz tymczasowe tablice i tzw. miękki dowód rejestracyjny. Polisę OC zawrzesz na tymczasowe numery, a po zarejestrowaniu pojazdu wystarczy zaktualizować dane na polisie OC. 

Jak uniknąć kary za brak ubezpieczenia?

Jeżeli auto jest niezarejestrowane i niedopuszczone do ruchu drogowego, to do dnia rejestracji i dopuszczenia do ruchu nie musi mieć OC. Ale:

 • masz obowiązek zarejestrować je w terminie 60 dni od sprowadzenia (30 dni z Ustawy prawo o ruchu drogowym i 30 dni z Ustawy covidowej); w przeciwnym razie zapłacisz karę, 
 • nie możesz tym samochodem jeździć po drodze publicznej.

Najprostszym (i zasadniczo jedynym) sposobem na uniknięcie kary za brak OC jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Nawet jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, idź i podpisz umowę na OC. Chodzi tutaj bardziej o sam fakt posiadania ważnej polisy, a nie jej opłacenie. Lepiej, żeby towarzystwo ubezpieczeniowe upominało się o należność, niż żeby UFG wystawił karę. 

Niestety, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest dość bezlitosnym organem i jeśli Twoja sytuacja życiowa nie jest naprawdę ciężka, to o umorzenie kary za brak OC będzie bardzo trudno. Znane są przypadki, gdzie nawet nowotwór w rodzinie czy śmierć dziecka nie przekonały UFG do umorzenia kary.

Powstaje jeszcze pytanie, co w sytuacji, kiedy spowodujesz szkodę niezarejestrowanym i nieubezpieczonym autem. Jak powiedział rzecznik prasowy UFG nieco wyżej w tym artykule, posiadacz pojazdu powinien wykupić OC najpóźniej w momencie wprowadzenia pojazdu do ruchu. Wjeżdżając na drogę publiczną niezarejestrowanym i nieubezpieczonym autem, wprowadzasz pojazd do ruchu, czyli powinieneś mieć OC. 

Nie masz, więc zapłacisz karę za jego brak. Dodatkowo, jeśli spowodujesz szkodę, to zapłacisz za nią ze swojej kieszeni, a Twój pojazd trafi na lawetę. Jeżeli szkoda będzie naprawdę poważna, możesz nawet trafić do więzienia. 

Co warto wiedzieć?

 • Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. 
 • Za brak ważnego ubezpieczenia OC zapłacisz karę w wysokości dwóch minimalnych płac brutto. W pierwszej połowie 2023 r. będzie to 6980 zł za przerwę dłuższą niż 14 dni, a w drugiej połowie już 7200 zł,
 • Możesz wykupić OC na niezarejestrowany samochód, podając jego numer VIN, ale w najbliższym czasie musisz zarejestrować samochód i zaktualizować dane na polisie, 
 • Samochodem bez tablic rejestracyjnych nie możesz poruszać się po drogach publicznych w Polsce. Grozi za to kara od 1500 zł i laweta, 
 • Sprowadzony z zagranicy samochód musisz zarejestrować w ciągu 60 dni od dnia sprowadzenia - 30 dni z tytuły Ustawy Prawo o ruchu drogowym i 30 dni z Ustawy Covidowej. 
   

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta

 1. Czy trzeba ubezpieczyć samochód, którym się nie jeździ?

  Jeśli jest zarejestrowany - tak. Nie ma znaczenia to, czy nim jeździsz, czy nie. Za brak ubezpieczenia nieużywanego samochodu też zapłacisz karę. 

 2. Czy można jeździć samochodem bez tablic?

  Nie. Aktualnie grozi za to kara 1500 zł i dodatkowo Twoje auto trafi na lawetę, a następnie na parking policyjny. Dotyczy to także sytuacji, w której masz tzw. kolekcjonerskie tablice rejestracyjne. Wówczas odpowiesz dodatkowo za fałszowanie dokumentów urzędowych. 
   

 3. Co w sytuacji, kiedy spowoduję szkodę przed zarejestrowaniem samochodu?

  Jeśli masz pecha spowodować szkodę niezarejestrowanym autem, czeka Cię cały szereg nieprzyjemności. 
  Tak jak w przypadku jazdy autem bez tablic, dostaniesz grzywnę (minimum 1500 zł, ale w tej sytuacji pewnie więcej), a Twoje auto trafi na lawetę i dalej na parking policyjny. 
  Dodatkowo za szkodę zapłacisz ze swojej kieszeni. 
   

 4. Ile kosztuje tymczasowe ubezpieczenie samochodu?

  Trzydziestodniowa polisa OC na samochód kosztuje w granicach 100 zł. 

 5. Czy można wykupić ubezpieczenie samochodu na jeden dzień?

  Nie. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie pozwala na zawarcie umowy ubezpieczenia na dzień. Polisa OC musi trwać minimum 30 dni. Po tym czasie wygasa i należy zakupić OC na cały rok. 

 6. Ile wynosi kara za brak OC 2022?

  W 2022 r. kara za przerwę w OC ponad 14 dni na samochód osobowy to 6020 zł. W pierwszej połowie 2023 r. będzie wynosiła 6980 zł, a w drugiej - 7200 zł, ponieważ rośnie minimalna płaca brutto.