Kupujesz samochód, który nie został jeszcze zarejestrowany w kraju? A może to model prosto z salonu dealerskiego? Przed Tobą kilka formalności poza samą wizytą w wydziale komunikacji, m.in. zadbanie o obowiązkowe ubezpieczenie. Kiedy należy kupić OC niezarejestrowanego auta, aby nie narazić się na karę ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? Sprawdź, jeśli taka sytuacja dotyczy właśnie Ciebie!

Zakup ubezpieczenia OC w dniu rejestracji pojazdu to najczęstsza praktyka, ale jednocześnie ostatni możliwy ustawowo termin, w którym możesz objąć swój nowy samochód obowiązkową ochroną. Aby Twój wniosek o rejestrację samochodu został przyjęty bez zastrzeżeń, jednym z warunków jest właśnie przedłożenie dowodu ważnej polisy OC. 

W którym momencie kupić OC niezarejestrowanego samochodu sprowadzonego z zagranicy?  A co z nowym autem kupowanym od dealera? W poszczególnych przypadkach masz różne możliwości. Niezależnie od okoliczności pamiętaj jednak, że za brak OC samochodu, który już przeszedł rejestrację, możesz zostać ukarany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,

Dlaczego rejestracja samochodu jest niezbędna, aby móc się nim poruszać?

Jeśli chcesz poruszać się po drogach publicznych pojazdem mechanicznym, musi on zostać oficjalnie zarejestrowany w wydziale komunikacji. W drodze tej procedury pojazd zostaje dopuszczony do ruchu. Potwierdzeniem tego są:

  • tablice rejestracyjne,
  • nalepka kontrolna, 
  • wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

O obowiązku rejestracyjnym można dokładnie przeczytać w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

Co mówi prawo?

1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3. (...). 2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.
art. 71, Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym

Z zapisów tych wynika, że każdy mechaniczny pojazd musi zostać zarejestrowany, zanim wyjedziesz nim na drogę. Od tej reguły jest jednak wyjątek. Stanowią go przyczepy motocyklowe i pojazdy specjalne, przeznaczone do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu.

Zanim jednak dokonasz tej procedury, musisz przedłożyć w urzędzie komplet dokumentów. Jednym z nich jest potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Ten obowiązek reguluje z kolei Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie OC samochodu?

Powiedzieliśmy już, że dzień rejestracji auta jest ostatnim możliwym, w którym możesz zawrzeć umowę OC (musisz to zrobić zanim złożysz wniosek w wydziale komunikacji). OC niezarejestrowanego samochodu będzie Cię interesować tylko w kilku sytuacjach, np. gdy:

  • kupujesz nowe auto z salonu,
  • kupujesz auto sprowadzone z zagranicy, ale wcześniej wyrejestrowane przez poprzedniego właściciela.

Jeżeli natomiast kupujesz samochód z rynku wtórnego (z komisu lub od prywatnego sprzedawcy), będzie on już widniał w CEPiK, a do Twoich obowiązków będzie należało przerejestrowanie go na swoje dane jako nowego właściciela. Prawdopodobnie pojazd będzie już objęty ubezpieczeniem OC, jednak warto sprawdzić, czy polisa nie wygasa przypadkiem w dniu zakupu lub tuż przed rejestracją auta przez Ciebie.

Warto wiedzieć

Może się zdarzyć, że sprzedawca zdecyduje się na zbycie samochodu bez ważnego OC. Powinien Cię o tym poinformować, abyś w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży zawarł nową umowę ubezpieczenia i nie ryzykować karą za jej brak. Ważne ubezpieczenie samochodu to jedna z najważniejszych rzeczy jaką należy sprawdzić, kupując pojazd z drugiej ręki

OC niezarejestrowanego samochodu - co na to przepisy?

Jeśli jeszcze nie zarejestrowałeś samochodu, nie masz obowiązku obejmowania go obowiązkowym ubezpieczeniem. Nie poruszasz się nim po drogach publicznych i nie pojazd nie widnieje w bazie CEPiK. Nie będziesz zatem ścigany za brak ochrony przez UFG. Polisy możesz zacząć szukać wtedy, gdy przygotowujesz wniosek o rejestrację pojazdu

Zakup OC to jedna z tych formalności, na której możesz zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, jeśli zdecydujesz się na porównanie ofert online. Taką możliwość daje kalkulator OC i AC. 

Uwaga!

Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo i nie zmienia się w zależności od towarzystwa. Poszczególne firmy ubezpieczeniowe mogą jednak proponować różne ceny za tę samą polisę (na podstawie wyliczeń i indywidualnych czynników związanych z kierowcą i pojazdem). Kalkulator OC wyświetli Ci proponowane oferty od najtańszej do najdroższej, więc nie ma ryzyka, że przepłacisz za obowiązkową ochronę.

Ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta z zagranicy

Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu z zagranicy, dokładnie sprawdź jego status. Istnieją bowiem dwie możliwości:

  • sprzedający nie wyrejestrował pojazdu,
  • sprzedający wyrejestrował pojazd zanim wystawił go na sprzedaż.

Omówimy każdy z tych przypadków i obowiązki, jakie stoją przed Tobą jako nowym właścicielem.

Zobacz też: Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z zagranicy?

Dotychczasowy właściciel nie wyrejestrował auta

Jeśli auto:

  • wciąż widnieje w rejestrze,
  • ma ważne tablice rejestracyjne,
  • import odbywa się w obrębie Unii Europejskiej,
  • pozytywnie przeszło przegląd techniczny i badanie jest ważne,

możesz od razu je ubezpieczyć.

Prawdopodobnie auto będzie objęte jeszcze zagranicznym OC poprzedniego właściciela. Możesz więc korzystać z polisy do  momentu przerejestrowania możesz korzystać. Dotyczy to jednak pojazdów z UE.

Jeśli jednak w międzyczasie umowa OC wygasła, możesz kupić też krótkoterminowe ubezpieczenie OC (na 30 dni). Wystarczy na załatwienie wszystkich formalności związanych z rejestracją auta w Polsce.

Uwaga!

OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie! Gdy wygaśnie, powstanie przerwa w ciągłości ubezpieczenia i zapłacisz karę za brak OC. Jak tylko zarejestrujesz auto w Polsce, ubezpiecz je na cały rok. Możesz ubezpieczyć swój pojazd od dnia, w którym wygasa polisa trzydziestodniowa.

Dotychczasowy właściciel wyrejestrował pojazd

Czy chcąc sprowadzić samochód wyrejestrowany za granicą, musisz kupić najpierw ubezpieczenie OC? To zależy! Masz bowiem do wyboru kilka scenariuszy:

  1. Możesz sprowadzić pojazd do Polski na lawecie - wówczas nie musisz martwić się polisą OC na czas transportu. Umowę ubezpieczenia możesz podpisać gdy samochód będzie już w Polsce i zechcesz go zarejestrować.
  2. Możesz wrócić do Polski kupionym samochodem - w takim przypadku musisz postarać się o tymczasowe tablice rejestracyjne oraz krótkoterminowe OC. Po rejestracji auta w Polsce będzie trzeba wykupić całoroczną polisę na 12 miesięcy.

Ubezpieczenie OC niezarejestrowanego samochodu z salonu

Jeśli kupujesz nowy model auta od dealera, zanim wyjedziesz nim na drogę, pojazd również musi zostać zarejestrowany w urzędzie. Oznacza to, że nie możesz nim wyjechać z salonu bez stosownego wniosku. Ten z kolei nie zostanie przyjęty bez potwierdzenia zakupu OC. 

W tym przypadku musisz najpierw musisz kupić ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta, a następnie udać się do wydziału komunikacji. W tym czasie samochód będzie na Ciebie czekał u sprzedawcy. 

Procedurę rejestracji nowego samochodu możesz powierzyć także dealerowi. Salony samochodowe mają takie uprawnienia i mogą reprezentować klienta w urzędzie drogą online. W jego imieniu sprzedawca może:

  • złożyć wniosek o rejestrację w wydziale komunikacji (do wniosku trzeba dołączyć upoważnienie dla pracownika salonu, dowód nabycia pojazdu, potwierdzenie dokonania opłat (w tym ewidencyjnej i za pełnomocnictwo) oraz świadectwo zgodności WE),
  • odebrać z urzędu decyzję o rejestracji oraz tablice rejestracyjne.

Uwaga!

W takiej sytuacji kupujesz ubezpieczenie OC samochodu na podstawie umowy kupna-sprzedaży, ważnego badania technicznego oraz numeru VIN. Po zarejestrowaniu auta prosisz o dopisanie numeru rejestracyjnego do polisy.

Jak oszacować cenę OC niezarejestrowanego samochodu?

Zanim kupisz wybrany samochód możesz sprawdzić, ile będzie kosztować Cię jego ochrona - zarówno obowiązkowe OC, jak i ewentualne rozszerzenie ubezpieczenia. W tym celu wykorzystaj kalkulator OC i AC i prosty formularz zawierający pytania o właściciela i samochód. Jeśli jeszcze nie wszedłeś w jego posiadanie, w odpowiednim miejscu zaznacz pole "Nie posiadam jeszcze tego samochodu".

widok formularza kalkulatora OC rankomat.pl

W wyniku otrzymasz zestawienie ofert od kilkunastu ubezpieczycieli o różnym zakresie, a po kliknięciu w "Szczegóły" wybranej oferty poznasz najważniejsze warunki ochrony. Pamiętaj jednak, że będą to jedynie szacunki, a ostateczna wysokość składki może się nieco różnić od finalnej kwoty. Porównanie ofert w kalkulatorze OC pozwoli Ci jednak ocenić, na jakie koszty powinieneś się przygotować.

Ile wynosi kara za brak OC samochodu w 2024 roku?

Kontrolą ważności obowiązkowego ubezpieczenia zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To organ, który regularnie kontroluje polisy OC wszystkich zarejestrowanych w kraju pojazdów mechanicznych. Stawki kar za zaniedbanie tego obowiązku są zależne od minimalnego wynagrodzenia brutto w danym roku. Oznacza to, że w ciągu ostatnich kilku lat kary za brak OC sukcesywnie rosły (zmieniały się nawet dwa razy w roku).

W efekcie w drugiej połowie 2024 roku zapominalski kierowca samochodu osobowego może zapłacić od 1720 zł do nawet 8600 zł! To kwoty zwykle znacznie przewyższające wysokość składki OC.

W którym dokładnie momencie należy ubezpieczyć auto? W tej kwestii pozwolimy wypowiedzieć się rzecznikowi prasowemu UFG. 

Co mówi prawo?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i PBUK posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu (z wyjątkiem pojazdów historycznych i pojazdów do jazd testowych), ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by umowę ubezpieczenia zawrzeć przed rejestracją pojazdu.
Damian Ziąber, rzecznik prasowy UFG

Nie warto zatem czekać do ostatniej chwili, zwłaszcza jeśli zależy Ci na jak najniższej składce za OC. Możesz ją znaleźć za pomocą kalkulatora OC i AC. Oferty od różnych ubezpieczycieli porównasz bez wychodzenia z domu. W ten sam sposób dokonasz zakupu ochrony, która najbardziej Ci odpowiada.

Ciekawym przypadkiem okazała się sprawa pani z Tłokowa, która wygrała z UFG proces o ustalenie obowiązku zakupu ubezpieczenia OC. Kobieta kupiła samochód, który, jak się potem okazało, został skradziony w Niemczech w 2011 r. i miał przebite numery. Na tej podstawie właścicielka auta skierowała wniosek do wydziału komunikacji o uchylenie decyzji o rejestracji pojazdu z uwagi na ten fakt. Wydział komunikacyjny przychylił się do wniosku i wydał decyzję o wyrejestrowaniu auta. 

Jednocześnie Sąd Rejonowy w Biskupcu przyznał własność pojazdu pechowej właścicielce, wydając wyrok 19 czerwca 2015 r. Wyrok uprawomocnił się 19 maja 2017 r. 29 maja 2017 r. starosta wydał decyzję o nadaniu cech identyfikacyjnych pojazdu. Niezwłocznie po otrzymaniu decyzji, tj. 31 maja 2017 r. właścicielka udała się do Stacji, by zamontować tabliczkę znamionową z nowonadanym numerem VIN

UFG nałożył na nią karę za brak OC, podnosząc, że powinna była je kupić 19 maja, kiedy prawomocnie stała się właścicielką auta. Ukarana odwołała się od tej decyzji do sądu, który przyznał jej rację. 

Tak jak mówi art. 29 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, była zobowiązana kupić OC najpóźniej w dniu rejestracji, nie później niż w momencie wprowadzenia do ruchu. Bez numeru VIN nie mogła ani zarejestrować auta, ani wprowadzić go do ruchu. Obowiązek ubezpieczenia zatem nie istniał. 

Pamiętaj, że jeżeli auto jest niezarejestrowane i niedopuszczone do ruchu drogowego, to do dnia rejestracji i dopuszczenia do ruchu nie musi mieć OC. Ale:

  • masz obowiązek zarejestrować je w terminie 30 dni od sprowadzenia/zakupu (w przeciwnym razie zapłacisz karę), 

  • nie możesz tym samochodem jeździć po drodze publicznej.

Najprostszym (i zasadniczo jedynym) sposobem na uniknięcie kary za brak OC jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Nawet jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, idź i podpisz umowę na OC. Chodzi tutaj bardziej o sam fakt posiadania ważnej polisy, a nie jej opłacenie. Lepiej, żeby towarzystwo ubezpieczeniowe upominało się o należność, niż żeby UFG wystawił karę. 

Wypowiedź eksperta

Niestety Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest dość bezlitosnym organem i jeśli Twoja sytuacja życiowa nie jest naprawdę ciężka, to o umorzenie kary za brak OC będzie bardzo trudno. Znane są przypadki, gdzie nawet nowotwór w rodzinie czy śmierć dziecka nie przekonały UFG do umorzenia kary.
Damian Ziąber, rzecznik prasowy UFG

Powstaje jeszcze pytanie, co w sytuacji, kiedy spowodujesz szkodę niezarejestrowanym i nieubezpieczonym autem. Ze względu na zaniedbanie nie tylko zapłacisz karę za brak OC, ale także pokryjesz koszty likwidacji szkody z własnej kieszeni. Jeśli zaś szkoda będzie poważna, możesz nawet zostać pozbawiony wolności.

To wystarczająco dużo powodów, dla których warto pilnować ważności polisy i odpowiednio wcześniej postarać się o OC niezarejestrowanego auta - zanim udasz się z wnioskiem rejestracyjnym do urzędu.

Co warto wiedzieć?

  • Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. 
  • Za brak ważnego ubezpieczenia OC zapłacisz karę w wysokości dwóch minimalnych płac brutto. W drugiej połowie 2024 r. jest to 8600 zł za przerwę dłuższą niż 14 dni.
  • Możesz wykupić OC na niezarejestrowany samochód, podając jego numer VIN, ale w najbliższym czasie musisz zarejestrować samochód i zaktualizować dane na polisie, 
  • Samochodem bez tablic rejestracyjnych nie możesz poruszać się po drogach publicznych w Polsce. Grozi za to kara od 1500 zł i laweta, 
  • Sprowadzony z zagranicy samochód musisz zarejestrować w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia do kraju.
     

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta

  1. Czy trzeba ubezpieczyć samochód, którym się nie jeździ?

    Jeśli jest zarejestrowany - tak. Nie ma znaczenia to, czy nim jeździsz, czy nie. Za brak ubezpieczenia nieużywanego samochodu też zapłacisz karę. 

  2. Czy można jeździć samochodem bez tablic?

    Nie. Aktualnie grozi za to kara 1500 zł i dodatkowo Twoje auto trafi na lawetę, a następnie na parking policyjny. Dotyczy to także sytuacji, w której masz tzw. kolekcjonerskie tablice rejestracyjne. Wówczas odpowiesz dodatkowo za fałszowanie dokumentów urzędowych. 
     

  3. Co w sytuacji, kiedy spowoduję szkodę przed zarejestrowaniem samochodu?

    Jeśli masz pecha spowodować szkodę niezarejestrowanym autem, czeka Cię cały szereg nieprzyjemności. 
    Tak jak w przypadku jazdy autem bez tablic, dostaniesz grzywnę (minimum 1500 zł, ale w tej sytuacji pewnie więcej), a Twoje auto trafi na lawetę i dalej na parking policyjny. Dodatkowo za likwidację szkoy zapłacisz ze swojej kieszeni. 
     

  4. Ile kosztuje tymczasowe ubezpieczenie samochodu?

    Trzydziestodniowa polisa OC na samochód kosztuje w granicach 100 zł. 

  5. Czy można wykupić ubezpieczenie samochodu na jeden dzień?

    Nie. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie pozwala na zawarcie umowy ubezpieczenia na dzień. Polisa OC musi trwać minimum 30 dni. Po tym czasie wygasa i należy zakupić OC na cały rok. 

  6. Ile wynosi kara za brak OC w 2024 roku?

    Wysokość kary za brak OC ustala się w odniesieniu do aktualnego minimalnego wynagrodzenia w kraju z rozróżnieniem na długość przerwy oraz rodzaj pojazdu. W drugiej połowie 2024 roku właściciel samochodu osobowego może zapłacić karę od 1720 zł do 8600 zł.