Nie ma znaczenia, czy kupujesz wymarzony jednoślad z salonu, czy z rynku wtórnego - rejestracja motocykla to ustawowy obowiązek każdego właściciela takiej maszyny. Co ważne, musisz zrobić to w określonym terminie i z kompletem stosownych dokumentów. Sprawdź, jak przygotować się do wizyty w urzędzie, jeśli właśnie kupujesz motocykl lub planujesz to zrobić w najbliższym czasie.

Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, tylko w lipcu 2023 roku zarejestrowano w Polsce 2 949 motocykli. To o 234 sztuki więcej niż w lipcu 2022. Od początku 2023 roku odnotowano natomiast łącznie 19 372 nowych rejestracji motocykli.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Te jednoślady cieszą się zatem wciąż rosnącą popularnością. Zanim i Ty zaczniesz cieszyć się swobodą na drodze i przyjemnością z jazdy na dwóch kółkach, zadbaj o dopełnienie niezbędnych formalności. Zobacz również, na jakie koszty powinieneś się przygotować w związku z całą procedurą.

Gdzie należy zarejestrować motocykl?

Jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem motocykla, masz kilka możliwości, jeśli chodzi o rejestrację pojazdu. Jeśli skompletujesz wszystkie wymagane dokumenty, możesz osobiście udać się do wydziału komunikacji urzędu odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania. Pamiętaj, że na rejestrację masz 30 dni od daty zakupu!

Jeśli nie możesz tego zrobić, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyznaczyć  w tym celu pełnomocnika. Pozostaje jeszcze rejestracja motocykla online. Jak podstępować w każdym z tych przypadków?

Rejestracja motocykla w urzędzie

Zwykle rejestrację motocykla realizuje się osobiście w wydziale komunikacji:

 • urzędu miasta,
 • urzędu dzielnicy,
 • starostwa powiatowego.

Uwaga!

Przepisy wskazują, że samochód powinno się zarejestrować w miejscu zamieszkania, czyli tam, gdzie przebywasz przez większość roku. Zdarza się jednak, że jest ona inna niż miejsce zameldowania.

Zastanawiasz się, czy taka sytuacja stanowi problem? Na szczęście nie. Jeśli udowodnisz, że na stałe mieszkasz w danym mieście, urzędnik nie będzie miał problemu z rejestracją motocykla. O jaki dowód chodzi? Może to być np. umowa najmu mieszkania czy umowa o pracę.

Znajdź OC i AC

Rejestracja motocykla online

Jeśli nie możesz osobiście stawić się w urzędzie, bo np. godziny jego pracy pokrywają się z Twoją, a nie chcesz powierzać tej procedury osobie trzeciej, pozostaje rejestracja motocykla online. To wygodne i proste rozwiązanie, niewymagające szczególnej wiedzy technologicznej. Jak to wygląda w praktyce? 

Najpierw powinieneś sprawdzić, czy odpowiedni wydział komunikacji obsługuje elektroniczną skrzynkę podawczą. Ty natomiast powinieneś dysponować Profilem Zaufanym, dzięki któremu stworzysz konto ESP. Dokumenty wymagane do rejestracji motocykla dodasz w formie skanów w formacie JPG albo PDF. To doskonała opcja dla osób zapracowanych.

Rejestracja motocykla przez pośrednika

Jeśli nie możesz osobiście zarejestrować pojazdu, możesz poprosić o to zaufaną osobę z rodziny lub kręgu przyjaciół. Jeśli jako pełnomocnika ustanowisz członka rodziny, może zastąpić Cię on w urzędzie bez żadnych opłat. Jeśli będzie to natomiast osoba z Tobą niespokrewniona, konieczne będzie wniesienie opłaty w wysokości 17 złotych.

Wypowiedź eksperta

Aby ustanowić pełnomocnictwo, należy znaleźć w Internecie stosowny formularz, prawidłowo go wypełnić i wydrukować. Opłaty należy natomiast dokonać bezpośrednio w kasie urzędu.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Więcej informacji uzyskasz również tutaj: Upoważnienie do rejestracji pojazdu – jak napisać? | Rankomat.pl

Jakich dokumentów wymaga rejestracja motocykla?

Jeśli przed wizytą w urzędzie zadbasz o skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów, znacznie przyspieszysz cały proces rejestracji motocykla. W tym zestawie powinny znaleźć się:

 • wniosek o rejestrację pojazdu (można znaleźć go na stronie wydziału komunikacji),
 • dowód własności motocykla (umowa kupna-sprzedaży lub faktura),
 • dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie pozytywnego wyniku badań technicznych,
 • karta pojazdu,
 • dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport),
 • polisa ubezpieczenia OC na motocykl,
 • tablica rejestracyjna,
 • potwierdzenie wniesienia wymaganych opłat.

Jeśli rejestrację motocykla przeprowadza w Twoim imieniu osoba trzecia, powinna przedłożyć w urzędzie także pisemne pełnomocnictwo.

Rejestracja motocykla z zagranicy

Równie często jak samochody, z zagranicy sprowadza się także motocykle. Jeśli chcesz zarejestrować taki jednoślad w Polsce, do listy wymaganych dokumentów trzeba dodać również:

 • dowód odprawy celnej (dla jednośladów sprowadzonych spoza krajów UE i EFTA),
 • potwierdzenie wyrejestrowania motocykla w kraju pochodzenia,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne (ewentualnie oświadczenie o ich braku).

Uwaga!

Przed udaniem się do urzędu należy zadbać o to, aby dokumentacja pojazdu dostępna była w języku polskim. Jeśli nie jest, należy zlecić jej tłumaczenie przysięgłe.

Rejestracja motocykla zabytkowego

Jeszcze inaczej wygląda kwestia motocykla funkcjonującego jako pojazd zabytkowy. Tutaj obowiązkowo należy przedłożyć następujące dokumenty:

 • białą kartę (kartę ewidencyjną ruchomego pojazdu zabytku techniki),
 • pozytywną opinię konserwatora zabytków (decyzję o wpisaniu motocykla do rejestru zabytków),
 • ważne badania techniczne,
 • dowód własności motocykla,
 • dowód osobisty.

Ile kosztuje rejestracja motocykla?

Postanowiłeś kupić używany motocykl w kraju? Przed Tobą konieczność jego przerejestrowania. Całkowity koszt tej procedury wynosi obecnie standardowo ok. 107 zł. Na tę kwotę składają się następujące pozycje:

Rodzaj kosztuWysokość
PCC2% wartości
Tablice rejestracyjne standardowe/indywidualne40 zł/500,50 zł
Wydanie dowodu rejestracyjnego54,50 zł
Naklejka legalizacyjna12,50 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł

Pamiętaj, że przy rejestracji motocykla konieczne jest zwykle wniesienie opłaty w ramach podatku od czynności prawnych. Wyjątkiem są sytuacje, gdy motocykl lub skuter był tańszy niż 1000zł. Podatek PCC wynosi 2% wartości pojazdu i należy opłacić go w ciągu 14 dni od zakupu.

Koszty przy rejestracji motocykla z zagranicy

Przy sprowadzeniu motocykla z innego kraju koszty jego rejestracji wzrastają nieznacznie. Szczegóły prezentujemy w poniższej tabeli.

Rodzaj kosztuWysokość
Karta pojazdu75 zł
Tablice rejestracyjne standardowe/indywidualne40,50 zł/500,50 zł
Wydanie dowodu rejestracyjnego z nalepką legalizacyjną68,50 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł

Jeśli konieczne będzie przysięgłe tłumaczenie dokumentów, do kosztów należy doliczyć ok. 100 zł oraz ok. 60 zł za badanie techniczne motocykla.

Koszty przy rejestracji motocykla zabytkowego

Z o wiele większą kwotą trzeba się liczyć, chcąc zarejestrować motocykl zabytkowy. Zwykle kwota nie przekracza 700 zł, a składają się na nią następujące koszty:

Rodzaj kosztuWysokość
Wydanie białej karty250-400 zł
Badanie techniczne100 zł
Wpis do ewidencji zabytków5,50 zł
Tablice rejestracyjne50 zł

Ostateczna wysokość rejestracji motocykla zabytkowego zależy od rzeczoznawcy oraz stacji, w której przeprowadzane były badania techniczne. 

Rejestracja motocykla a ubezpieczenie OC

Każdy motocyklista powinien pamiętać o tym, aby przyjemność z jazdy łączyć z bezpieczeństwem - w końcu motocykliści to grupa użytkowników dróg o wiele bardziej narażona na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia niż np. kierowca samochodu osobowego. 

Według danych policyjnych w pierwszym półroczu 2023 roku na polskich drogach doszło do 504 wypadków z udziałem motocyklistów. Choć można mówić o poprawie, to jednak nieznacznej – w porównaniu z analogicznym okresem roku 2022 to tylko, i aż, o 12 wypadków mniej. Można zatem uznać, że statystyki wypadkowe w przypadku motocyklistów utrzymują się od roku na względnie stałym poziomie.

Warto pomyśleć o jak najbardziej kompleksowej ochronie na jednośladzie, nie tylko w zakresie obowiązkowego OC. To ostatnie jest natomiast niezbędne do prawidłowej rejestracji pojazdu.

Ubezpieczenie motocykla kupionego w kraju

W Polsce istnieje ustawowy obowiązek zakupu ubezpieczenia OC na każdy pojazd mechaniczny - również motocykl. Po zakupie używanego pojazdu możesz kontynuować umowę poprzedniego właściciela do chwili jej wygaśnięcia lub podpisać zupełnie nową u wybranego przez siebie ubezpieczyciela. Pamiętaj też, że każde TU ma prawo do rekalkulacji składki po zmianie właściciela motocykla, biorąc pod uwagę jego historię jako kierowcy. 

Ubezpieczenie OC motocykla znajdziesz w większości firm ubezpieczeniowych w Polsce. Zakres ochrony zawsze będzie taki sam, choć poszczególne oferty mogą różnić się ceną. To często najważniejsze kryterium, dlatego w celu znalezienia najkorzystniejszej dla siebie oferty warto korzystać z porównania cen u różnych ubezpieczycieli - choćby za pomocą prostego i intuicyjnego kalkulatora OC i AC.

Ubezpieczenie motocykla sprowadzonego z zagranicy

To, że sprowadzasz motocykl z innego kraju nie ma znaczenia w świetle obowiązku ubezpieczenia OC. Musisz zadbać o tę ochronę po zakupie jednośladu za granicą.

Wypowiedź eksperta

Zanim wybierzesz całoroczne OC, możesz zdecydować się na ubezpieczenie krótkoterminowe na okres 30 dni. Zakupu pełnowymiarowego ubezpieczenia na 12 miesięcy należy dokonać najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Więcej przeczytasz tutaj: OC krótkoterminowe na miesiąc - ile kosztuje i gdzie kupić? | Rankomat.pl

Kara za brak OC motocykla w 2023 roku

Zarówno przy zakupie i rejestracji motocykla kupionego w Polsce, jak i za granicą masz obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. Nad jego realizacją czuwa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który w przypadku braku ciągłości w ochronie nałoży na właściciela jednośladu stosowną grzywnę. W 2023 roku kary za brak ważnego OC motocykla prezentują się następująco:

Stawki mandatów ustalane są w odniesieniu do płacy minimalnej obowiązującej w kraju. Po podwyżce tej kwoty w czerwcu 2023 roku kary za brak ważnego OC wynoszą:

 • 240 zł, jeśli przerwa w OC trwała do 3 dni,
 • 600 zł za brak polisy od 4 do 14 dni,
 • 1200 zł, jeśli właściciel motocykla nie posiadał ubezpieczenia OC dłużej niż 14 dni.

Jak widać, zdecydowanie bardziej opłaca się kupić polisę OC niż ryzykować wysoką grzywną. Jeszcze większe ryzyko ponoszą Ci motocykliści, którzy bez takiej ochrony doprowadzą do wypadku lub kolizji w ruchu drogowym.

Wówczas UFG poniesie co prawda ewentualne koszty związane z rekompensatą szkód dla osób trzecich, ale później zwróci się do sprawcy zdarzenia o uregulowanie tych kosztów w ramach regresu ubezpieczeniowego.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia motocykla?

Podobnie jak w przypadku samochodu, tak i przy zakupie ubezpieczenia motocykla znaczenie ma szereg czynników związanych zarówno w samym pojazdem, jak i jego właścicielem. W pierwszym przypadku jest to:

 • marka i model,
 • przebieg,
 • pojemność silnika motocykla.

Jeśli chodzi o właściciela, znaczenie ma:

 • wiek,
 • doświadczenie za kierownicą,
 • miejsce zamieszkania.

Znajdź OC i AC

Można zatem uznać, że ocena ryzyka związanego z ubezpieczeniem motocykla nie różni się więc zasadniczo od analizy przeprowadzanej podczas składania wniosku o OC innego typu pojazdu. Co więcej, czynniki te mają znaczenie nie tylko przy zakupie OC, ale także dodatkowych ubezpieczeń, takich jak autocasco czy assistance, które również można znaleźć w niektórych towarzystwach.

Zobacz też: AC dla motocykla – czy warto i co trzeba wiedzieć [2023] | Rankomat.pl

Co warto wiedzieć?

 1. Rejestracjo nowo zakupionego motocykla należy dokonać w ciągu 30 dni od zawarcia umowy.
 2. Rejestrację motocykla można przeprowadzić na trzy sposoby: osobiście w urzędzie, ustanawiając pełnomocnika, online za pośrednictwem Profilu Zaufanego.
 3. Ustanowienie pełnomocnictwa osoby niespokrewnionej wymaga wniesienia opłaty w wysokości 17 zł.
 4. Nawet jeden dzień przerwy w obowiązkowej ochronie OC motocykla może skutkować grzywną ze strony UFG.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Ile mam czasu na przerejestrowanie motocykla po zakupie z rynku wtórnego?

  Używany motocykl powinieneś zarejestrować w ciągu 30 dni od daty zawarcia transakcji. Nie ma znaczenia, czy jest to motor kupiony w kraju, za granicą, czy o statusie zabytkowego.

 2. Jaki jest całościowy koszt rejestracji motocykla w 2023 roku?

  Standardowo opłaty przy rejestracji motocykla w 2023 roku to ok. 107 zł. Te koszty mogą jednak znacznie wzrosnąć, jeśli np. zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne. Koszt ich wydania różni się od tablic tradycyjnych o 450 zł.

 3. Czy po zakupie motocykla muszę zmieniać jego numer rejestracyjny, jeśli pochodzi z innego powiatu niż mój?

  Od 31 stycznia 2022 roku zniesiono obowiązek zmiany tablicy rejestracyjnej, jeśli kupiło się pojazd, również motocykl w innym powiecie. Tak naprawdę jednoślad możesz kupić w dowolnym regionie, a ta formalność nie będzie spędzała Ci snu z powiek.

 4. Czy mogę dokonać rejestracji motocykla przez Internet?

  Jak najbardziej! Jest tylko jeden warunek - Twój wydział komunikacji musi obsługiwać Elektroniczny Dziennik Podawczy, a Ty dysponować Profilem Zaufanym. Rejestracja motocykla online to duże ułatwienie dla osób zapracowanych, które nie mogą osobiście pojawić się w urzędzie w godzinach jego pracy.

 5. Od czego zależy koszt ubezpieczenia na motocykl?

  Na cenę ubezpieczenia motocykla wpływają w zasadzie te same czynniki, co w przypadku samochodu. Poza marką i modelem pojazdu będzie to także pojemność silnika. Znaczenie ma także historia kierowcy, jego wiek czy miejsce zamieszkania, choć to ostatnie nie zawsze w przypadku motocyklistów.