Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i najczęściej umowę podpisujemy na 12 miesięcy, która automatycznie się odnawia, jeśli jej nie wypowiemy pisemnie na jeden dzień przed końcem okresu rozliczeniowego. Jest jednak możliwość zawarcia umowy krótkoterminowej.

reflektor czerwonego samochodu
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/krotkoterminowe-ubezpieczenie-oc

Kto może kupić OC krótkoterminowe?

  • Podmioty gospodarcze, które zajmują się kupnem i sprzedażą samochodów lub pośredniczą tylko np. komisy i salony samochodowe;
  • Osoby posiadające samochód zarejestrowany na okres czasowy, czyli tzw. pozwolenie czasowe;

W momencie przekraczania granicy autem nieposiadającym polisy OC czy Zielonej Karty lub w przypadku, gdy auto będące na terenie RP jest zarejestrowane za granicą i jego umowa ubezpieczenia granicznego czy Zielonej Karty zostanie rozwiązana.

Na jaki okres wykupisz OC na pojazd historyczny?

Będąc właścicielem pojazdu historycznego również możesz wykupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe jednak nie krótsze niż okres 3 miesięcy.

Pojazdem historycznym zgodnie z przepisami są: pojazdy zabytkowe, pojazdy wpisane do księgi inwentarza muzealiów, pojazdy co najmniej 40-letnie, pojazdy co najmniej 25-letnie, które są uznane za pojazdy unikatowe lub takie, które maja szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Co z OC pojazdów wolnobieżnych?

Jest również możliwość zawarcia umowy OC krótkoterminowej na pojazdy wolnobieżne, jednak z wykluczeniem tych pojazdów, które są własnością rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkują te pojazdy w związku z tym gospodarstwem. W tym przypadku polisa również nie może być zawarta na okres krótszy niż 3 miesiące.

Jeszcze do niedawna krótkoterminowe OC mogły wykupić tylko podmioty gospodarcze, czyli komisy i firmy zajmujące się wynajmowaniem samochodów muzealnych czy historycznych, np. do ślubu. Jednak trudno nie zauważyć wzrostu importu samochodów używanych do naszego kraju i specjalnie dla osób zajmujących się sprowadzaniem aut z zagranicy jest oferta krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie jest zawierane na okres nie krótszy niż 30 dni i co ważne nie odnawia się automatycznie.