Assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie szczególnie przydatne dla kierowców planujących wyjazd za granicę swoim samochodem. Assistance może też być pomocne w razie awarii, wypadku lub kradzieży auta na terenie innego kraju. Należy jednak pamiętać, że tylko nieliczni ubezpieczyciele oferują tego typu polisy.

Assistance krótkoterminowe to bardzo praktyczny produkt. Wiele osób nie chce podejmować zobowiązania na cały rok, a jedynie zabezpieczyć się na czas wyjazdu. Ubezpieczenie assistance na krótki termin z reguły ma szerszy zakres ochrony w rozsądnej cenie. Niektóre ubezpieczenia oferują holowanie aż do 750 km, 8 dni auta zastępczego i zakwaterowanie na czas naprawy. 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co to jest assistance krótkoterminowe?

Assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie, które może być szczególnie przydatne kierowcom sporadycznie pokonującym długie trasy samochodem. Wybór assistance krótkoterminowego pozwala nam korzystać z tego ubezpieczenia w bardzo konkretnym momencie, wtedy, gdy najbardziej go potrzebujemy. Taki system pozwala znacznie zredukować koszty tego typu pomocy – nie ma konieczności wykupowania assistance na cały rok. Ideą przewodnią assistance krótkoterminowego jest zapewnienie ochrony na czas dalekiego wyjazdu samochodem – np. na wakacje czy w podróż służbową

Zakup assistance krótkoterminowego będzie niezwykle korzystny zwłaszcza w przypadku podróży za granicę, np. podczas wyjazdu na urlop. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zakup tego typu polis na czas 7, 15 lub 30 dni. Assistance krótkoterminowe przyda się w razie awarii, wypadku czy kradzieży auta. 

Holowanie w Polsce, blisko domu czy na drodze gminnej to nie problem i kosztuje niewiele. Jednak sytuacja może być bardzo poważna, gdy awaria przytrafi nam się np. w Hiszpanii, gdzie jest zakaz naprawiania aut na drogach publicznych. Podobnie w krajach jak Niemcy czy Belgia, gdzie holowanie samochodu kosztuje dużo pieniędzy. Nie wspominając o tym, że ściągnięcie zepsutego samochodu odległego kraju, jak południe Włoch, Grecja czy Turcja może kosztować kilka tysięcy złotych.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jaką ochronę zapewnia assistance krótkoterminowe?

Każdy ubezpieczyciel dokładny zakres ochrony assistance krótkoterminowego określa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W zależności od wybranego pakietu kierowca może liczyć na następującą pomoc ze strony firmy ubezpieczeniowej:

 • holowanie samochodu z miejsca zdarzenia w razie awarii, wypadku czy unieruchomienia pojazdu (jego limit jest określony w OWU, zwykle wynosi od 100 do 500 km w zależności od wariantu ubezpieczenia. Po jego przekroczeniu kierowca musi dopłacić z własnej kieszeni za transport uszkodzonego auta),
 • próbę naprawy uszkodzonego samochodu na miejscu – jeżeli przewidywana naprawa zajmie mniej czasu niż holowanie do najbliższego warsztatu,
 • wymianę uszkodzonych opon – z reguły trzeba mieć własne koło zapasowe,
 • naładowanie wyczerpanego akumulatora,
 • auto zastępcze – do czasu naprawy samochodu lub na określony czas, cokolwiek nastąpi wcześniej,
 • kierowca zastępczy – gdy główny kierowca nie jest w stanie prowadzić pojazdu lub zmarł w wyniku wypadku i nikt nie może go zastąpić,
 • kontynuację podróży – najczęściej jest to podróż koleją w pierwszej klasie lub, jeśli to niemożliwe, samolotem w klasie ekonomicznej,
 • zakwaterowanie – na czas naprawy auta, najczęściej od 3 do 5 dób w hotelu o średnim standardzie,
 • pomoc medyczną dla kierowcy i pasażerów,
 • pomoc informacyjną oraz prawną,
 • pomoc tłumacza.

Zabezpiecz się na podróż z Assistance w rankomat.pl

Gdzie mogę kupić assistance krótkoterminowe?

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w ofercie assistance krótkoterminowe. Aktualnie tego typu polisę można kupić np. w Europ Assistance w kalkulatorze rankomat.pl. Dzięki temu możesz ubezpieczyć nawet 17-letni samochód na4, 9, 16, 31 dni i cały rok. Ponadto w razie awarii czy wypadku masz zapewnione holowanie do 750 km. Europ Assistance gwarantuje ochronę w Polsce i  Europie z wyłączeniem: Białorusi, Cypru, Kosowa i Mołdawii.

Oferta assistance krótkoterminowego w Europ Assistance w kalkulatorze rankomat.pl

Ubezpieczyciel

Okres ochrony

Zakres ochrony 

Limit holowania pojazdu

Zakres terytorialny

Jak kupić?

rankomat.pl – wariant Europ Assistance

4, 9, 16, 31 dni lub cały rok

Pomoc w razie awarii, kradzieży lub wypadku

W Polsce 20 km lub 350 km i Europa 500 lub 750 km (Wariant RP + EU)

Polska lub Polska + Europa bez Kosowa, Białorusi, Cypru i Mołdawii

Całkowicie niezależna polisa dostępna pod adresemhttps://rankomat.pl/kalkulator/assistance/ 

Źródło: rankomat.pl (stan na 30.08.2022 r.).

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

Zwykle cena zakupu 9-dniowego assistance krótkoterminowego z zakresem ochrony w Polsce i za granicą wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Większość towarzystw ubezpieczeniowych określa ją indywidualnie. Wpływ na wysokość składki ubezpieczenia ma m.in. wiek, marka i model samochodu, kraj docelowy i cel wyjazdu. 

W prosty sposób assistance krótkoterminowe w atrakcyjnej cenie i z szerokim zakresem ochrony można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Tak, jak np. pan Piotr z Torunia, który jest właścicielem Skody Fabii z 2014 r. Za ubezpieczenie 9-dniowego wyjazdu do Chorwacji zapłacił w Europ Assistance tylko 114 zł w wariancie Polska i Europa.

O czym pamiętać kupując assistance krótkoterminowe?

Przed zakupem assistance krótkoterminowego, należy bardzo dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W tym dokumencie towarzystwa ubezpieczeniowe zamieszczają informacje o limitach, ograniczeniach i wyłączeniach zakresu ochrony ubezpieczenia. Warto je przeanalizować, ponieważ w razie awarii samochodu czy wypadku drogowego polisa może okazać się niewystarczająca. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

 • limit holowania samochodu, który w assistance krótkoterminowym wynosi zwykle od 100 do 500 km w zależności od wariantu polisy,
 • wiek samochodu, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele oferują assistance krótkoterminowe jedynie dla pojazdów, których wiek nie przekracza 10 lub 15 lat,
 • zakres terytorialny assistance krótkoterminowego, ponieważ część ubezpieczycieli nie obejmuje zakresem ochrony niektórych krajów byłego ZSRR lub Kosowa.
 • samochód zastępczy – w razie poważnej awarii (np. podczas wyjazdu za granicę), gdy naprawa naszego auta wymaga dużo czasu, konieczne może okazać się skorzystanie z pojazdu zastępczego udostępnionego przez ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa zapewniają tego typu ochronę w ramach assistance krótkoterminowego. Np. w ofercie Europ Assistance, która jest dostępna w kalkulatorze rankomat.pl, samochód zastępczy można używać do 8 dni.

Czym się różni assistance krótkoterminowe od mini assistance?

Assistance krótkoterminowe można kupić w dowolnym momencie, jeśli w najbliższym czasie planujemy np. wyjazd samochodem na urlop za granicę. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy na 7, 15 lub 30 dni. Jednocześnie wielu ubezpieczycieli wraz z OC czy AC zapewnia bezpłatnie w pakiecie mini assistance. Atutem takiego ubezpieczenia jest całoroczna ochrona auta, ale jej zakres jest bardzo ograniczony.

W efekcie przed wyjazdem za granicę warto dokładnie przeanalizować zakres ochrony mini assistance (oczywiście pod warunkiem, jeśli wraz z OC lub AC otrzymaliśmy bezpłatnie tę dodatkową opcję). Często tego typu ubezpieczenie zapewnia pomoc jedynie w razie kolizji lub wypadku drogowego, ale będzie niewystarczające w przypadku awarii samochodu. 

Ponadto limit holowania uszkodzonego auta również zwykle jest dość niski (np. do 100 km od miejsca zdarzenia albo tylko do najbliższego warsztatu). Zdarza się też, że mini assistance działa tylko na terytorium Polski. W związku z tym przed wyjazdem za granicę znacznie lepszym wyborem może być assistance krótkoterminowe.

Zabezpiecz się na podróż z Assistance w rankomat.pl

Co warto wiedzieć?

 1. Assistance krótkoterminowe zwykle można kupić na 7, 15 lub 30 dni. W Europ Assistance ten okres wynosi 4, 9, 16 i 31 dni lub cały rok. 
 2. W Europ Assistance pojazd objęty ochroną assistance krótkoterminowego może mieć do 17 lat.
 3. Warto zwrócić uwagę, jaki zakres terytorialny obejmuje assistance krótkoterminowe.
 4. Częściej assistance krótkoterminowe ma szerszy zakres ochrony niż mini assistance.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance krótkoterminowe

 1. Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

  Cena assistance krótkoterminowego zależy od długości wyjazdu i zakresu ochrony. W Europ Assistance w kalkulatorze rankomat.pl możesz kupić assistance krótkoterminowe w Polsce już od:

  • 26 zł na 4 dni, 
  • 36 zł na 9 dni, 
  • 58 zł na 16 dni, 
  • 68 zł na 31 dni.

  Assistance krótkoterminowe za granicą kosztuje od:

  • 51 zł na 4 dni,
  • 91 zł na 9 dni, 
  • 115 zł na 16 dni, 
  • 177 zł na 31 dni. 

  (Przykład reprezentatywny dla samochodu marki BMW serii 3). 

 2. Czy mogę kupić assistance bez OC?

  Tak. W rankomat.pl możesz kupić assistance krótkoterminowe nawet na cały rok i jest on całkowicie niezależny od Twojego OC. Koszt takiego ubezpieczenia to jedyne 144 zł na Polskę i 301 zł w wariancie Polska + Europa.

 3. W czym pomoże assistance za granicą?

  W zależności od wykupionego wariantu ochrony assistance krótkoterminowe zapewnia m.in. holowanie lub naprawę auta w razie awarii, zorganizowanie samochodu zastępczego lub noclegu, pomoc medyczną czy bezpłatną infolinię.

 4. Czy zakres ochrony assistance jest zawsze taki sam?

  Nie. Assistance nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym i nie podlega regulacji na mocy ustawy. Przy wyborze ubezpieczenia assistance, powinniśmy sprawdzić dokładnie jego warunki w OWU. Warto dokładnie porównać ze sobą poszczególne oferty. Różnice mogą występować np. w zakresie terytorialnym, oferowanych usługach, wyłączeniach i ograniczeniach ochrony.

 5. Dlaczego assistance samochodowe przydaje się za granicą?

  Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu assistance właściciel pojazdu zapewnia sobie m.in. całodobowy dostęp do infolinii, pomoc wykwalifikowanego tłumacza, naprawę na miejscu lub holowanie, zorganizowanie auto zastępczego, transport do kraju, nocleg itp. Warto jednak dokładnie zapoznać się z zapisami OWU.