Assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie szczególnie przydatne dla kierowców planujących wyjazd za granicę swoim samochodem. Assistance może też być pomocne w razie awarii, wypadku lub kradzieży auta na terenie kraju. Należy jednak pamiętać, że nieliczni ubezpieczyciele oferujący tego typu polisy, a często wymagają, aby wiek pojazdu nie przekraczał 10 lub 15 lat.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych w ogóle nie sprzedaje assistance krótkoterminowego. W efekcie znacznie prostszy może być zakup całorocznego assistance drogowego wraz z OC czy AC. Sprawdziliśmy, gdzie można kupić assistance krótkoterminowe i jaką ochronę zapewnia, a także ile wynosi cena tego typu polisy. 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co to jest assistance krótkoterminowe?

Assistance krótkoterminowe to nieobowiązkowe ubezpieczenie, które może być dobrym rozwiązaniem dla kierowców sporadycznie pokonujących długie trasy samochodem. Wybór asistance krótkoterminowego pozwala nam korzystac z tego ubezpieczenia w bardzo konkretnym momencie, wtedy, gdy najbardziej go potrzebujemy. Taki system pozwala znacznie zredukować koszty tego typu pomocy - nie ma konieczności wykupowania assistance na cały rok.

Zakup assistance krótkoterminowego może się okazać niezwykle korzystny zwłaszcza w przypadku wyjazdów za granicę, np. podczas wyjazdu na urlop. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zakup tego typu polis na czas 7, 15 lub 30 dni. Assistance krótkoterminowe może być pomocne w razie awarii, wypadku czy kradzieży auta.

Nie warto bagatelizować konieczności zakupu dodatkowego ubezpieczenia assistance. Złapanie gumy, awaria systemu chłodzenia czy brak paliwa na terenie Polski nie stanowi wielkiego problemu, ale już za granicą, z dodatkową barierą w postaci języka, takie zdarzenie może wywołać duży stres. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzi assistance samochodowe, które zapewnia organizację i opłacenie szeroko rozumianej pomocy.

Stefania Stuglik

Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jaką ochronę zapewnia assistance krótkoterminowe?

Każdy ubezpieczyciel dokładny zakres ochrony assistance krótkoterminowego określa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W zależności od wybranego pakietu, kierowca może liczyć na następującą pomoc ze strony firmy ubezpieczeniowej:

 • holowanie samochodu z miejsca zdarzenia w razie awarii, wypadku czy unieruchomienia pojazdu (jego limit jest określony w OWU, zwykle wynosi od 100 do 500 km w zależności od wariantu ubezpieczenia. Po jego przekroczeniu, kierowca musi dopłacić z własnej kieszeni za transport uszkodzonego auta),
 • próbę naprawy uszkodzonego samochodu,
 • wymianę uszkodzonych opon - z reguły trzeba mieć własne koło zapasowe,
 • naładowanie wyczerpanego akumulatora,
 • udostępnienie samochodu zastępczego przez ubezpieczyciela na czas naprawy auta,
 • pomoc w dotarciu do celu podróży i zapewnienie przez ubezpieczyciela noclegów,
 • pomoc medyczną dla kierowcy i pasażerów,
 • pomoc informacyjną oraz prawną.

Gdzie mogę kupić assistance krótkoterminowe?

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w ofercie assistance krótkoterminowe. Aktualnie tego typu polisę można kupić m.in. u następujących ubezpieczycieli:

 • Uniqa,
 • Generali,
 • Link4,
 • Warta lub HDI (obie firmy należą do jednej grupy ubezpieczeniowej).

Zakres ochrony assistance krótkoterminowego jest bardzo zróżnicowany w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. W firmie Uniqa we wszystkich wariantach można jedynie ubezpieczyć samochód, którego wiek nie przekracza 15 lat. Podobnie w Link4 i Generali (w pakiecie Prestiż). Z kolei w Warcie w opcji platynowej auto nie może być starsze niż 10 lat. Natomiast w HDI wiek pojazdu nie ma znaczenia.

Różnice w zakresie ochrony assistance krótkoterminowego dotyczą również długości wyjazdu. W firmie Uniqa i Generali można ubezpieczyć podróż samochodem na 7, 15 lub 30 dni, a w Warcie i HDI jedynie na 15 dni. Z kolei w Link4 można indywidualnie dopasować okres ochrony polisy.

Przed wyborem assistance krótkoterminowego, warto również zwrócić uwagę na limit holowania pojazdu z miejsca zdarzenia (np. awarii lub wypadku). W Link4 wynosi on do 200 km. Natomiast w zależności od wariantu ubezpieczenia, w Uniqa będzie to od 100 do 500 km, w HDI i Warcie od 100 do 400 km, a w Generali od 250 do 500 km.

Bardzo dokładnie powinniśmy również sprawdzić w OWU zakres terytorialny assistance krótkoterminowego. W firmie Uniqa ochrona polisy nie obejmuje krajów byłego ZSRR z wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii. Natomiast w HDI i Warcie ubezpieczenie poza Europą działa również w Maroko, Tunezji i Izraelu, a w Link+4 także w państwach Morza Śródziemnego.

Niekiedy, aby kupić assistance krótkoterminowe trzeba posiadać OC lub AC w danym towarzystwie ubezpieczeniowym (tak jest w HDI i Warcie). W firmie Uniqa i Generali może to zrobić każdy kierowca, a w Link4 jest to dodatkowa opcja przy zakupie ubezpieczenia podróżnego.

Porównanie ofert assistance krótkoterminowego pojazdu

Ubezpieczyciel

Okres ochrony

Zakres ochrony 

Limit holowania pojazdu

Zakres terytorialny

Jak kupić?

Uniqa – ubezpieczenie assistance w podróży7, 15 lub 30 dniPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku lub kradzieży auta.Od 100 do 350 km od miejsca zdarzeniaPolska i Europa z wyłączeniem krajów byłego ZSRR, za wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii.Polisa dostępna samodzielnie w wariantach: ekonomicznym, standardowym oraz premium. Tylko dla właścicieli samochodów, których okres eksploatacji nie przekracza 15 lat.
Generali –Bezpieczny.pl7, 15 lub 30 dniPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku lub kradzieży auta.Od 250 km do 500 km od miejsca zdarzeniaPolska i EuropaW wariancie podstawowym i komfort wiek samochodu jest dowolny. W pakiecie prestiż wartość pojazdu nie może przekroczyć 15 lat.
HDI lub Warta – Podróżnik 1515 dniPomoc w razie: wypadku, awarii samochodu, innych zdarzeń losowych lub kradzieży auta.Od 100 do 400 km od miejsca zdarzeniaEuropa + Maroko, Tunezja i IzraelPolisa dostępna dla osób posiadających OC lub AC w HDI lub Warcie. Wiek pojazdu w wariancie platynowym w Warcie nie może przekroczyć 10 lat.
Link4 – Podróże + Auto AssistanceUbezpieczenie obejmuje czas wyjazdu turystycznegoPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku, uszkodzenia auta, kradzieży pojazdu lub wandalizmu.Do 200 km od miejsca zdarzeniaEuropa + państwa basenu Morza Śródziemnego.Polisa dostępna razem z ubezpieczeniem podróżnym.

Źródło: Opracowanie własne rankomat.pl (stan na 26.03.2021 r.).

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

Zwykle cena zakupu 7-dniowego assistance krótkoterminowego z zakresem ochrony w Polsce i za granicą wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Większość towarzystw ubezpieczeniowych określa ją indywidualnie. Wpływ na wysokość składki ubezpieczenia ma m.in. wiek, marka i model samochodu, pojemność silnika czy przebieg, a także doświadczenie oraz historia szkodowości kierowcy. Duże znaczenie ma również miejsce wyjazdu.

Nieco inaczej jest w towarzystwie Uniqa, gdzie cena assistance krótkoterminowego jest stała niezależnie od marki i modelu samochodu oraz doświadczenia kierowcy. Jednak wiek auta nie może przekraczać 15 lat. W tym towarzystwie ubezpieczeniowym w zależności od wariantu, za 7-dniowe ubezpieczenie trzeba zapłacić:

 • 55 zł w wariancie ekonomicznym,
 • 86 zł w wariancie standardowym,
 • 119 zł w wariancie premium.

O czym pamiętać kupując assistance krótkoterminowe?

Przed zakupem assistance krótkoterminowego, należy bardzo dokładnie zapoznać się z OWU. W tym dokumencie towarzystwa ubezpieczeniowe zamieszczają informacje o limitach, ograniczeniach i wyłączeniach zakresu ochrony ubezpieczenia. Warto je przeanalizować, ponieważ w razie awarii samochodu czy wypadku drogowego polisa może okazać się bezużyteczna. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

 • limit holowania samochodu, który w assistance krótkoterminowym wynosi zwykle od 100 do 500 km w zależności od wariantu polisy,
 • wiek samochodu, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele oferują assistance krótkoterminowe jedynie dla pojazdów, których wiek nie przekracza 10 lub 15 lat,
 • zakres terytorialny asiistance krótkoterminowego, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele nie obejmują zakresem ochrony niektórych krajów byłego ZSRR,
 • okres karencji, czyli od kiedy dokładnie zaczyna działać zakres ochrony assistance krótkoterminowego. Jeśli np. kupimy ubezpieczenie tuż przed wyjazdem, a karencja wynosi kilka dni, to podczas części podróży polisa nie będzie nas chronić. 

Czym się różni assistance krótkoterminowe od mini assistance?

Assistance krótkoterminowe można kupić w dowolnym momencie, jeśli w najbliższym czasie planujemy np. wyjazd samochodem na urlop za granicę. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy na 7, 15 lub 30 dni. Jednocześnie wielu ubezpieczycieli wraz z OC czy AC zapewnia bezpłatnie w pakiecie mini assistance. Atutem takiego ubezpieczenia jest całoroczna ochrona auta, ale jej zakres jest bardzo ograniczony.

W efekcie przed wyjazdem za granicę warto dokładnie przeanalizować zakres ochrony mini assistance (oczywiście pod warunkiem, jeśli wraz z OC lub AC otrzymaliśmy bezpłatnie tę dodatkową opcję). Często tego typu ubezpieczenie zapewnia pomoc jedynie w razie kolizji lub wypadku drogowego, ale będzie bezużyteczne w przypadku awarii samochodu. Ponadto limit holowania uszkodzonego auta również zwykle jest dość niski (np. do 100 km od miejsca zdarzenia). Zdarza się też, że mini assistance działa tylko na terytorium Polski. W związku z tym przed wyjazdem za granicę znacznie lepszym wyborem może być assistance krótkoterminowe.

Jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również wraz z OC lub AC tzw. pełne assistance. Jego zakres ochrony może być podobny do assistance krótkoterminowego, ale tego typu ubezpieczenie działa przez cały rok. W poniższej analizie sprawdziliśmy, ile może kosztować polisa OC z mini assistance lub pełnym assistance u różnych ubezpieczycieli.

Ile kosztuje OC z mini i pełnym assistance?

Nie zawsze warto kupować assistance krótkoterminowe. Niekiedy ubezpieczyciele oferują bezpłatnie wraz z OC lub AC pełne assistance z przyzwoitym zakresem ochrony. Jednocześnie należy pamiętać, że nie każdy właściciel pojazdu otrzyma tego typu ofertę. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniając ryzyko biorą pod uwagę zarówno historię właściciela, jak i pojazdu. W efekcie bardzo trudno będzie np. młodemu i początkującemu kierowcy, który posiada wieloletnie auto, otrzymać propozycję pełnego assistance wraz z OC lub AC. 

Jednak jest to możliwe. W kalkulacji w porównywarce rankomat.pl 55-letni właściciel 5-letniej Skody Fabii z Opola, który od 35 lat posiada prawo jazdy, za OC wraz z pełnym assistance całorocznym w Link4 zapłaciłby 585 zł. Co więcej, znacznie droższe ubezpieczenia posiadają gorszą ofertę.

Ile kosztuje pełne assistance dla 55-latka z Opola?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1077,00 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
1170,00 zł
Ile kosztuje pełne assistance dla 55-latka z Opola?
Link4
585,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
745,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
763,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
943,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
953,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1077,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
1170,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 25.03.2021 r. dla 55-letniego Pana Romana z Opola, właściciela 5-letniej Skody Fabii z 2016 r.

Tym bardziej warto przed zakupem polisy porównać ze sobą co najmniej kilka propozycji różnych ubezpieczycieli. Powyższa propozycja firmy ubezpieczeniowej zapewnia kierowcom następujące świadczenia:

 • pomoc w razie wypadku, awarii lub kradzieży,
 • holowanie do 200 km od miejsca zdarzenia,
 • naprawę na miejscu zdarzenia,
 • samochód zastępczy,
 • wymianę kół,
 • dostawę paliwa,
 • uruchomienie samochodu w razie rozładowania się akumulatora,
 • ochronę na terenie Polski i Europy (z wyjątkiem Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii).

Oferta Link4 może być bardzo korzystna dla kierowców często pokonujących długie trasy lub podróżujących za granicę co najmniej kilka razy w roku. Dzięki temu przed każdym wyjazdem nie będą musieli kupować assistance krótkoterminowego.

Przykładowo Aviva za 1038 zł wraz z OC oferuje jedynie mini assistance z holowaniem pojazdu do 100 km od miejsca zdarzenia (Link4 do 200 km), a także ochronę w razie wypadku lub kolizji (np. brak awarii i kradzieży). Z kolei Proama w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu za 1184 zł, proponuje mini assistance z ochroną jedynie na terenie Polski. 

Porównanie ofert assistance drogowego w pakiecie z OC 

Ubezpieczyciel

Okres ochrony

Zakres ochrony

Limit holowania pojazdu

Zakres terytorialny

Cena polisy

Link4Cały rok wraz z OCPo wypadku, awarii i kradzieży. Do 200 km od miejsca zdarzeniaPolska i Europa z wyjątkiem Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii.

644 zł

Ubezpieczyciel oferuje pełne assistance przy zakupie z polisą OC w kalkulatorze rankomat.pl.

AvivaCały rok wraz z OCPo wypadku i kolizji.Do 100 km od miejsca zdarzeniaPolska i Europa z wyjątkiem Rosji.
 

1038 zł

Ubezpieczyciel oferuje mini assistance przy zakupie z polisą OC w kalkulatorze rankomat.pl.
 

ProamaCały rok wraz z OCPo wypadku i kolizji.Do 100 km od miejsca zdarzeniaPolska

1184 zł

Ubezpieczyciel oferuje mini assistance przy zakupie z polisą OC w kalkulatorze rankomat.pl.
 

GeneraliCały rok wraz z OCPo wypadku, awarii i kradzieży.Do 100 km od miejsca zdarzenia (bez limitu po wypadku na terenie Polski).Polska i Europa

1417 zł

Ubezpieczyciel oferuje pełne assistance przy zakupie z polisą OC w kalkulatorze rankomat.pl.

BenefiaCały rok wraz z OC
 
Po wypadku, awarii i kradzieży.Do najbliższej autoryzowanej stacji obsługi (ASO).Polska, Europa i Tunezja

1576 zł

Ubezpieczyciel oferuje pełne assistance przy zakupie z polisą OC w kalkulatorze rankomat.pl.

Źródło: rankomat.pl (w kalkulacja z 26.03.2021 r. dla 35-letniego właściciela Opla Astry z 2010 r. o pojemności silnika 1364 cm3 z Krakowa, który od 15 lat posiada prawo jazdy).

Jak widać, nie zawsze wyższa cena polisy oznacza lepszą ochronę. Jednocześnie czasami ubezpieczyciele wraz z OC lub AC oferują bezpłatnie pełne assistance z przyzwoitym zakresem ochrony, które może być alternatywą dla assistance krótkoterminowego. 

Jednak dla kierowców często podróżujących samochodem za granicę zarówno assistance krótkoterminowe, jak i mini lub pełne assistance dodawane bezpłatnie do OC bądź AC, mogą okazać się niewystarczające. Wówczas warto samodzielnie wybrać ubezpieczenie całoroczne z jak najszerszym zakresem ochrony, aby w razie awarii na drodze w pełni skorzystać z pomocy assistance.

Co warto wiedzieć?

 1. Assistance krótkoterminowe zwykle można kupić na okres 7, 15 lub 30 dni.
 2. Najczęściej ubezpieczyciele wymagają, by auto poddane ochronie assistance nie miało więcej niż 10 lub 15 lat.
 3. Warto zwrócić uwagę jakie terytorium obejuje w swoim zakresie ubezpieczenie assistance.
 4. Częściej assistance krótkoterminowe ma szerszy zakres ochrony niż mini assistance.
 5. Zwykle assistance krótkoterminowe chroni w razie awarii auta w odróżnieniu od mini assistance.
 6. Assistance krótkoterminowe ma zwykle szerszy zakres ochrony niż mini assistance.
   

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile zapłacę za ochronę assistance podczas wakacji?

  Krótkoterminowe assistance zakupione na czas podróży po Polsce i krajach europejskich to zwykle koszt nieprzekraczający 50 zł, a najbardziej podstawowe pakiety kupić można jeszcze taniej. Warto pamiętać jednak, że zakup assistance krótkoterminowego jest opłacalny tylko wtedy, gdy planujesz wyjazd raz lub dwa razy w roku. W przypadku częstych podróży ochrona całoroczna w ramach standardowego pakietu assistance będzie lepszym rozwiązaniem.

 2. W czym pomoże assistance za granicą?

  Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależne jest od wybranego wariantu ubezpieczenia oraz ustaleń pomiędzy ubezpieczycielem i ubezpieczającym. Zazwyczaj klient po zakupie polisy można liczyć m.in. na holowanie lub naprawę auta w razie awarii, zorganizowanie samochodu zastępczego lub noclegu, pomoc medyczną czy bezpłatną infolinię.

 3. Czy zakres ochrony assistance jest zawsze taki sam?

  Nie. Assistance nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym i nie podlega regulacją na mocy ustawy. Przy wyborze ubezpieczenia assistance, powinniśmy sprawdzić dokładnie jego warunki w OWU. Warto dokładnie porównać ze sobą poszczególne oferty. Różnice mogą występować np. w zakresie terytorialnym, oferowanych usługach, wyłączeniach i ograniczeniach ochrony.

 4. Dlaczego assistance samochodowe przydaje się za granicą?

  Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu assistance właściciel pojazdu zapewnia sobie m.in. całodobowy dostęp do infolinii, pomoc wykwalifikowanego tłumacza, naprawę na miejscu lub holowanie, zorganizowanie auto zastępczego, transport do kraju, nocleg, itp. Warto jednak dokładnie zapoznać się z zapisami OWU.