Assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie szczególnie przydatne dla kierowców planujących wyjazd za granicę swoim samochodem. Assistance może też być pomocne w razie awarii, wypadku lub kradzieży auta na terenie kraju. Należy jednak pamiętać, że nieliczni ubezpieczyciele oferujący tego typu polisy, a często wymagają, aby wiek pojazdu nie przekraczał 10 lub 15 lat.

Ubezpieczyciele wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując assistance krótkoterminowe. Wiele osób nie chce podejmować zobowiązania na cały rok, a jedynie zabezpieczyć się na czas wyjazdu. Ubezpieczenie assistance na krótki termin z reguły ma szerszy zakres w rozsądnej cenie. Niektóre ubezpieczenia oferują holowanie aż do 1000 km, 15 dni auta zastępczego i zakwaterowanie na czas naprawy. 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co to jest assistance krótkoterminowe?

Assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie, które może uratować życie kierowcom sporadycznie pokonującym długie trasy samochodem. Wybór assistance krótkoterminowego pozwala nam korzystać z tego ubezpieczenia w bardzo konkretnym momencie, wtedy, gdy najbardziej go potrzebujemy. Taki system pozwala znacznie zredukować koszty tego typu pomocy - nie ma konieczności wykupowania assistance na cały rok. Ideą przewodnią assistance krótkoterminowego jest zapewnienie ochrony na czas dalekiego wyjazdu samochodem - np. na wakacje czy w podróż służbową

Zakup assistance krótkoterminowego będzie niezwykle korzystny zwłaszcza w przypadku podróży za granicę, np. podczas wyjazdu na urlop. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zakup tego typu polis na czas 7, 15 lub 30 dni. Assistance krótkoterminowe przyda się w razie awarii, wypadku czy kradzieży auta. 

Holowanie w Polsce, blisko domu czy na drodze gminnej to nie problem i kosztuje niewiele. Problemem jest sytuacja, gdy awaria przytrafi nam się np. w Hiszpanii, gdzie jest zakaz naprawiania aut na drogach publicznych. Podobnie w krajach jak Niemcy czy Belgia, gdzie holowanie samochodu kosztuje dużo pieniędzy. Nie wspominając o tym, że ściągnięcie zepsutego samochodu odległego kraju, jak południe Włoch, Grecja czy Turcja może kosztować kilka tysięcy złotych.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jaką ochronę zapewnia assistance krótkoterminowe?

Każdy ubezpieczyciel dokładny zakres ochrony assistance krótkoterminowego określa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W zależności od wybranego pakietu, kierowca może liczyć na następującą pomoc ze strony firmy ubezpieczeniowej:

 • holowanie samochodu z miejsca zdarzenia w razie awarii, wypadku czy unieruchomienia pojazdu(jego limit jest określony w OWU, zwykle wynosi od 100 do 500 km w zależności od wariantu ubezpieczenia. Po jego przekroczeniu kierowca musi dopłacić z własnej kieszeni za transport uszkodzonego auta),
 • próbę naprawy uszkodzonego samochodu na miejscu - jeżeli przewidywana naprawa zajmie mniej czasu niż holowanie do najbliższego warsztatu,
 • wymianę uszkodzonych opon - z reguły trzeba mieć własne koło zapasowe,
 • naładowanie wyczerpanego akumulatora,
 • auto zastępcze - do czasu naprawy samochodu lub na określony czas, cokolwiek nastąpi wcześniej,
 • kierowca zastępczy - gdy główny kierowca nie jest w stanie prowadzić pojazdu lub zmarł w wyniku wypadku i nikt nie może go zastąpić,
 • kontynuację podróży - najczęściej jest to podróż koleją w pierwszej klasie lub, jeśli to niemożliwe, samolotem w klasie ekonomiczne,
 • zakwaterowanie - na czas naprawy auta, najczęściej 3 do 5 dób w hotelu o średnim standardzie,
 • pomoc medyczną dla kierowcy i pasażerów,
 • pomoc informacyjną oraz prawną,
 • pomoc tłumacza.

Zabezpiecz się na podróż z Assistance w rankomat.pl

Gdzie mogę kupić assistance krótkoterminowe?

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w ofercie assistance krótkoterminowe. Aktualnie tego typu polisę można kupić w następujących firmach:

 • Uniqa,
 • Generali,
 • Link4 (przy ubezpieczeniu podróży),
 • Warta lub HDI (obie firmy należą do jednej grupy ubezpieczeniowej),
 • rankomat.pl.

Zakres ochrony assistance krótkoterminowego jest bardzo zróżnicowany w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. W firmie Uniqa we wszystkich wariantach można jedynie ubezpieczyć samochód, którego wiek nie przekracza 15 lat. Podobnie w Link4 i Generali (w pakiecie Prestiż). Z kolei w Warcie w opcji platynowej auto nie może być starsze niż 10 lat. Natomiast w HDI wiek pojazdu nie ma znaczenia. W pakietach przygotowanych dla rankomat.pl możesz ubezpieczyć samochód nawet 17-letni.

Różnice w zakresie ochrony assistance krótkoterminowego dotyczą również długości wyjazdu. W firmie Uniqa i Generali można ubezpieczyć podróż samochodem na 7, 15 lub 30 dni, a w Warcie i HDI jedynie na 15 dni. W rankomat.pl masz do wyboru 4, 9, 16, 31 dni i cały rok. Z kolei w Link4 można indywidualnie dopasować okres ochrony polisy.

Przed wyborem assistance krótkoterminowego, warto również zwrócić uwagę na limit holowania pojazdu z miejsca zdarzenia (np. awarii lub wypadku). W Link4 wynosi on do 200 km. W zależności od wariantu ubezpieczenia, w Uniqa będzie to od 100 do 500 km, w HDI i Warcie od 100 do 400 km, a w Generali od 250 do 500 km. Oferta rankomat.pl nie ma tutaj sobie równych, ponieważ jej polisy gwarantują odpowiednio do 750 km (Europ Assistance) i do 1000 km (AXA Assistance) holowania.

Bardzo dokładnie powinniśmy również sprawdzić w OWU zakres terytorialny assistance krótkoterminowego. W firmie Uniqa ochrona polisy nie obejmuje krajów byłego ZSRR z wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii. Natomiast w HDI i Warcie ubezpieczenie poza Europą działa również w Maroko, Tunezji i Izraelu, a w Link+4 także w państwach basenu Morza Śródziemnego. W rankomat.pl będziesz mieć ochronę w Polsce albo w całej Europie oprócz Mołdawii, Kosowa, Białorusi, Ukrainy i Cypru. 

Niekiedy, aby kupić assistance krótkoterminowe trzeba posiadać OC lub AC w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. W rankomat.pl assistance jest całkowicie niezależne od OC. Podobnie w firmie Uniqa i Generali może to zrobić każdy kierowca, a w Link4 jest to dodatkowa opcja przy zakupie ubezpieczenia podróżnego. 

Porównanie ofert assistance krótkoterminowego pojazdu

UbezpieczycielOkres ochronyZakres ochrony Limit holowania pojazduZakres terytorialnyJak kupić?
Uniqa – ubezpieczenie assistance w podróży7, 15, 30 lub 365 dniPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku lub kradzieży auta.Od 150 do 500 km od miejsca zdarzeniaPolska i Europa z wyłączeniem krajów byłego ZSRR, za wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii.Polisa dostępna samodzielnie w wariantach: ekonomicznym, standardowym oraz premium. Tylko dla właścicieli samochodów, których okres eksploatacji nie przekracza 15 lat.
Generali –Bezpieczny.pl7, 15, 30 dni lub cały rokPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku lub kradzieży auta.Od 250 km do 500 km od miejsca zdarzeniaPolska i EuropaW wariancie podstawowym i komfort wiek samochodu jest dowolny. W pakiecie prestiż wartość pojazdu nie może przekroczyć 15 lat.
HDI lub Warta – Podróżnik 1515 dniPomoc w razie: wypadku, awarii samochodu, innych zdarzeń losowych lub kradzieży auta.Do 400 km od miejsca zdarzeniaEuropa + Maroko, Tunezja i IzraelPolisa dostępna dla osób posiadających OC lub AC w HDI lub Warcie. 
Link4 – Podróże + Auto AssistanceUbezpieczenie obejmuje czas wyjazdu turystycznegoPomoc w razie: awarii samochodu, wypadku, uszkodzenia auta, kradzieży pojazdu lub wandalizmu.Do 200 km od miejsca zdarzeniaEuropa + państwa basenu Morza Śródziemnego.Polisa dostępna razem z ubezpieczeniem podróżnym.
rankomat.pl - wariant AXA Assistance4, 9, 16, 31 dni lub cały rokPomoc w razie awarii, kradzieży lub wypadku200, 400 lub 1000 km w Polsce i 300, 500 lub 1000 km w EuropiePolska lub Polska + Europa bez Kosowa, Białorusi, Cypru i MołdawiiCałkowicie niezależna polisa dostępna pod adresem https://rankomat.pl/kalkulator/assistance/ 
rankomat.pl - wariant Europ Assistance4, 9, 16, 31 dni lub cały rokPomoc w razie awarii, kradzieży lub wypadkuW Polsce 20 km lub 350 km i Euopa 500 lub 750 km (Wariant RP + EU)Polska lub Polska + Europa bez Kosowa, Białorusi, Cypru i MołdawiiCałkowicie niezależna polisa dostępna pod adresem https://rankomat.pl/kalkulator/assistance/ 

Źródło: Opracowanie własne rankomat.pl (stan na 04.01.2022 r.).

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

Zwykle cena zakupu 7-dniowego assistance krótkoterminowego z zakresem ochrony w Polsce i za granicą wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Większość towarzystw ubezpieczeniowych określa ją indywidualnie. Wpływ na wysokość składki ubezpieczenia ma m.in. wiek, marka i model samochodu, kraj docelowy, cel wyjazdu. 

Nieco inaczej jest w towarzystwie Uniqa, gdzie cena assistance krótkoterminowego jest stała niezależnie od marki i modelu samochodu. Jednak wiek auta nie może przekraczać 15 lat. W tym towarzystwie ubezpieczeniowym w zależności od wariantu, za 7-dniowe ubezpieczenie trzeba zapłacić:

 • 55 zł w wariancie ekonomicznym,
 • 86 zł w wariancie standardowym,
 • 119 zł w wariancie premium.

O czym pamiętać kupując assistance krótkoterminowe?

Przed zakupem assistance krótkoterminowego, należy bardzo dokładnie zapoznać się z OWU. W tym dokumencie towarzystwa ubezpieczeniowe zamieszczają informacje o limitach, ograniczeniach i wyłączeniach zakresu ochrony ubezpieczenia. Warto je przeanalizować, ponieważ w razie awarii samochodu czy wypadku drogowego polisa może okazać się bezużyteczna. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

 • limit holowania samochodu, który w assistance krótkoterminowym wynosi zwykle od 100 do 500 km w zależności od wariantu polisy,
 • wiek samochodu, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele oferują assistance krótkoterminowe jedynie dla pojazdów, których wiek nie przekracza 10 lub 15 lat,
 • zakres terytorialny assistance krótkoterminowego, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele nie obejmują zakresem ochrony niektórych krajów byłego ZSRR lub Kosowa.

Czym się różni assistance krótkoterminowe od mini assistance?

Assistance krótkoterminowe można kupić w dowolnym momencie, jeśli w najbliższym czasie planujemy np. wyjazd samochodem na urlop za granicę. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy na 7, 15 lub 30 dni. Jednocześnie wielu ubezpieczycieli wraz z OC czy AC zapewnia bezpłatnie w pakiecie mini assistance. Atutem takiego ubezpieczenia jest całoroczna ochrona auta, ale jej zakres jest bardzo ograniczony.

W efekcie przed wyjazdem za granicę warto dokładnie przeanalizować zakres ochrony mini assistance (oczywiście pod warunkiem, jeśli wraz z OC lub AC otrzymaliśmy bezpłatnie tę dodatkową opcję). Często tego typu ubezpieczenie zapewnia pomoc jedynie w razie kolizji lub wypadku drogowego, ale będzie bezużyteczne w przypadku awarii samochodu. 

Ponadto limit holowania uszkodzonego auta również zwykle jest dość niski (np. do 100 km od miejsca zdarzenia albo tylko do najbliższego warsztatu). Zdarza się też, że mini assistance działa tylko na terytorium Polski. W związku z tym przed wyjazdem za granicę znacznie lepszym wyborem może być assistance krótkoterminowe.

Cena OC lub AC z assistance lub bez różni się z reguły o kilkanaście złotych, więc w większości przypadków warto dopłacić.

Jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również wraz z OC lub AC tzw. pełne assistance. Jego zakres ochrony może być podobny do assistance krótkoterminowego, ale tego typu ubezpieczenie działa przez cały rok. W poniższej analizie sprawdziliśmy, ile może kosztować polisa OC z mini assistance lub pełnym assistance u różnych ubezpieczycieli.

Ile kosztuje OC z mini i pełnym assistance?

Niekiedy ubezpieczyciele oferują bezpłatnie wraz z OC lub AC pełne assistance z przyzwoitym zakresem ochrony. Jednocześnie należy pamiętać, że nie każdy właściciel pojazdu otrzyma tego typu ofertę. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniając ryzyko, biorą pod uwagę zarówno historię właściciela, jak i pojazdu. W efekcie bardzo trudno będzie np. młodemu i początkującemu kierowcy, który posiada stary samochód, otrzymać propozycję pełnego assistance wraz z OC lub AC. Najtańsze propozycje ubezpieczenia z pełnym assistance wyglądają tak:

43-letni kierowca Forda Focusa z 2015 roku, mieszkający w Chorzowie
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
678,00 zł rata od 678 zł
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia NNW: 10 000Limit holowania: 75 kmAuto zastępcze: 2 dni
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
747,00 zł rata od 747 zł
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia NNW: 10 000 złLimit holowania 75 kmAuto zastępcze: 2 dni
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
963,59 zł rata od 529 zł
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia NNW: 15 000 złLimit holowania: 150 kmAuto zastępcze: brak
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1050,00 zł rata od 1050 zł
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 38 000 złKosztorys, zamienniki, amortyzacja 65%Suma ubezpieczenia NNW: 10 000 złLimit holowania: 75 kmAuto zastępcze: 2 dni
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
1075,00 zł rata od 1075 zł
Dodatkowo: Assistance Mini tylko po kolizjiLimit holowania 100 km
43-letni kierowca Forda Focusa z 2015 roku, mieszkający w Chorzowie
Uniqa
678,00 złrata od 678.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia NNW: 10 000 Limit holowania: 75 km Auto zastępcze: 2 dni
Uniqa
747,00 złrata od 747.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia NNW: 10 000 zł Limit holowania 75 km Auto zastępcze: 2 dni
Link4
963,59 złrata od 529.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia NNW: 15 000 zł Limit holowania: 150 km Auto zastępcze: brak
Uniqa
1050,00 złrata od 1050.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 38 000 zł Kosztorys, zamienniki, amortyzacja 65% Suma ubezpieczenia NNW: 10 000 zł Limit holowania: 75 km Auto zastępcze: 2 dni
Aviva
1075,00 złrata od 1075.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Assistance Mini tylko po kolizji Limit holowania 100 km

Tym bardziej warto przed zakupem polisy porównać ze sobą co najmniej kilka propozycji różnych ubezpieczycieli. Czasami ubezpieczyciele wraz z OC lub AC oferują bezpłatnie assistance z przyzwoitym zakresem ochrony bez dopłaty, które może być alternatywą dla assistance krótkoterminowego. 

Najlepsze ubezpieczenia assistance z najwyższymi limitami holowania, najdłuższym okresem wynajmu auta zastępczego i wieloma dodatkowymi benefitami, jak transport zwierząt czy usługi concierge, idą w parze z najbogatszymi pakietami ubezpieczenia komunikacyjnego OC + AC. Poniżej prezentujemy najlepsze możliwe oferty ubezpieczenia assistance

43-letni kierowca Forda Focusa z 2015 roku, mieszkający w Chorzowie - pakiet premium
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
3432,00 zł rata od 1882 zł
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 39 308 złWarsztat, części oryginalne, amortyzacja 0%Bez udziałów własnychSuma ubezpieczenia NNW: 20 000 złLimit holowania: 500 km (Polska + Europa)Naprawa na miejscu zdarzeniaWymiana kółAuto zastępczeUruchomienie po rozładowaniu akumulatora
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
3703,00 zł rata od 2027 zł
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 39 308 złWarsztat, części oryginalne, amortyzacja 0%Bez udziałów własnychSuma ubezpieczenia NNW: 100 000 złLimit holowania: 500 km (Bez limitu po wypadku w Polsce)Naprawa na miejscu zdarzeniaWymiana kółAuto zastępczeDostarczenie paliwaUruchomienie po rozładowaniu akumulatora
43-letni kierowca Forda Focusa z 2015 roku, mieszkający w Chorzowie - pakiet premium
Proama
3432,00 złrata od 1882.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 39 308 zł Warsztat, części oryginalne, amortyzacja 0% Bez udziałów własnych Suma ubezpieczenia NNW: 20 000 zł Limit holowania: 500 km (Polska + Europa) Naprawa na miejscu zdarzenia Wymiana kół Auto zastępcze Uruchomienie po rozładowaniu akumulatora
Generali
3703,00 złrata od 2027.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 39 308 zł Warsztat, części oryginalne, amortyzacja 0% Bez udziałów własnych Suma ubezpieczenia NNW: 100 000 zł Limit holowania: 500 km (Bez limitu po wypadku w Polsce) Naprawa na miejscu zdarzenia Wymiana kół Auto zastępcze Dostarczenie paliwa Uruchomienie po rozładowaniu akumulatora

Żeby sprawdzić, ile dokładnie Ty zapłacisz za ubezpieczenie assistance, czy to podstawowe, czy też premium, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić.

Zabezpiecz się na podróż z Assistance w rankomat.pl

Co warto wiedzieć?

 1. Assistance krótkoterminowe zwykle można kupić na okres 7, 15 lub 30 dni. W assistance krótkoterminowym rankomat.pl te okresy to 4, 9, 16 i 31 dni lub cały rok. 
 2. Najczęściej ubezpieczyciele wymagają, by auto poddane ochronie assistance nie miało więcej niż 10 lub 15 lat.
 3. Warto zwrócić uwagę jakie terytorium obejmuje w swoim zakresie ubezpieczenie assistance.
 4. Częściej assistance krótkoterminowe ma szerszy zakres ochrony niż mini assistance.
 5. Zwykle assistance krótkoterminowe chroni w razie awarii auta w odróżnieniu od mini assistance.
 6. Assistance krótkoterminowe ma zwykle szerszy zakres ochrony niż mini assistance.
   

FAQ - najczęściej zadawane pytania o assistance krótkoterminowy

 1. Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

  Cena assistance krótkoterminowego zależy od okresu ochrony i zakresu. W rankomat.pl możesz kupić assistance krótkoterminowe w Polsce już od:

  • 26 zł na 4 dni, 
  • 36 zł na 9 dni, 
  • 58 zł na 16 dni, 
  • 68 zł na 31 dni.

  Assistance krótkoterminowe za granicą kosztuje od:

  • 51 zł na 4 dni,
  • 91 zł na 9 dni, 
  • 115 zł na 16 dni, 
  • 177 zł na 31 dni. 

  (Przykład reprezentatywny dla samochodu marki BMW serii 3). 

 2. Czy mogę kupić assistance bez OC?

  Tak. W rankomat.pl możesz kupić samodzielny assistance nawet na cały rok i jest on całkowicie niezależny od Twojego OC. Koszt takiego ubezpieczenia to jedyne 144 zł na Polskę i 301 zł Polska + Europa.

 3. W czym pomoże assistance za granicą?

  W zależności od wykupionego zakresu assistance po zakupie polisy można liczyć m.in. na holowanie lub naprawę auta w razie awarii, zorganizowanie samochodu zastępczego lub noclegu, pomoc medyczną czy bezpłatną infolinię.

 4. Czy zakres ochrony assistance jest zawsze taki sam?

  Nie. Assistance nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym i nie podlega regulacją na mocy ustawy. Przy wyborze ubezpieczenia assistance, powinniśmy sprawdzić dokładnie jego warunki w OWU. Warto dokładnie porównać ze sobą poszczególne oferty. Różnice mogą występować np. w zakresie terytorialnym, oferowanych usługach, wyłączeniach i ograniczeniach ochrony.

 5. Dlaczego assistance samochodowe przydaje się za granicą?

  Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu assistance właściciel pojazdu zapewnia sobie m.in. całodobowy dostęp do infolinii, pomoc wykwalifikowanego tłumacza, naprawę na miejscu lub holowanie, zorganizowanie auto zastępczego, transport do kraju, nocleg, itp. Warto jednak dokładnie zapoznać się z zapisami OWU.