Assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie szczególnie przydatne dla kierowców planujących wyjazd za granicę swoim samochodem. Assistance może też być pomocne w razie awarii, wypadku lub kradzieży auta na terenie innego kraju. Należy jednak pamiętać, że tylko nieliczni ubezpieczyciele oferują tego typu polisy.

Assistance krótkoterminowe to bardzo praktyczny produkt. Wiele osób nie chce podejmować zobowiązania na cały rok, a jedynie zabezpieczyć się na czas wyjazdu. Ubezpieczenie assistance na krótki termin z reguły ma szerszy zakres ochrony w rozsądnej cenie. Niektóre ubezpieczenia oferują holowanie aż do 750 km, 8 dni auta zastępczego i zakwaterowanie na czas naprawy. 

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co to jest assistance krótkoterminowe?

Assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie, które może być szczególnie przydatne kierowcom sporadycznie pokonującym długie trasy samochodem. Wybór assistance krótkoterminowego pozwala nam korzystać z tego ubezpieczenia w bardzo konkretnym momencie, wtedy, gdy najbardziej go potrzebujemy. Taki system pozwala znacznie zredukować koszty tego typu pomocy – nie ma konieczności wykupowania assistance na cały rok. Ideą przewodnią assistance krótkoterminowego jest zapewnienie ochrony na czas dalekiego wyjazdu samochodem – np. na wakacje czy w podróż służbową

Zakup assistance krótkoterminowego będzie niezwykle korzystny zwłaszcza w przypadku podróży za granicę, np. podczas wyjazdu na urlop. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zakup tego typu polis na czas 7, 15 lub 30 dni. Assistance krótkoterminowe przyda się w razie awarii, wypadku czy kradzieży auta. 

Holowanie w Polsce, blisko domu czy na drodze gminnej to nie problem i kosztuje niewiele. Jednak sytuacja może być bardzo poważna, gdy awaria przytrafi nam się np. w Hiszpanii, gdzie jest zakaz naprawiania aut na drogach publicznych. Podobnie w krajach jak Niemcy czy Belgia, gdzie holowanie samochodu kosztuje dużo pieniędzy. Nie wspominając o tym, że ściągnięcie zepsutego samochodu odległego kraju, jak południe Włoch, Grecja czy Turcja może kosztować kilka tysięcy złotych.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jaką ochronę zapewnia assistance krótkoterminowe?

Każdy ubezpieczyciel dokładny zakres ochrony assistance krótkoterminowego określa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W zależności od wybranego pakietu kierowca może liczyć na następującą pomoc ze strony firmy ubezpieczeniowej:

 • holowanie samochodu z miejsca zdarzenia w razie awarii, wypadku czy unieruchomienia pojazdu (jego limit jest określony w OWU, zwykle wynosi od 100 do 500 km w zależności od wariantu ubezpieczenia. Po jego przekroczeniu kierowca musi dopłacić z własnej kieszeni za transport uszkodzonego auta),
 • próbę naprawy uszkodzonego samochodu na miejscu – jeżeli przewidywana naprawa zajmie mniej czasu niż holowanie do najbliższego warsztatu,
 • wymianę uszkodzonych opon – z reguły trzeba mieć własne koło zapasowe,
 • naładowanie wyczerpanego akumulatora,
 • auto zastępcze – do czasu naprawy samochodu lub na określony czas, cokolwiek nastąpi wcześniej,
 • kierowca zastępczy – gdy główny kierowca nie jest w stanie prowadzić pojazdu lub zmarł w wyniku wypadku i nikt nie może go zastąpić,
 • kontynuację podróży – najczęściej jest to podróż koleją w pierwszej klasie lub, jeśli to niemożliwe, samolotem w klasie ekonomicznej,
 • zakwaterowanie – na czas naprawy auta, najczęściej od 3 do 5 dób w hotelu o średnim standardzie,
 • pomoc medyczną dla kierowcy i pasażerów,
 • pomoc informacyjną oraz prawną,
 • pomoc tłumacza.

Zabezpiecz się na podróż z Assistance w rankomat.pl

Gdzie mogę kupić assistance krótkoterminowe?

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w ofercie assistance krótkoterminowe. Aktualnie tego typu polisę można kupić np. w Europ Assistance w kalkulatorze rankomat.pl. Dzięki temu możesz ubezpieczyć nawet 17-letni samochód na9, 16, 31 dni i cały rok. Wystarczy, że wybierzesz:

 • cel podróży (Tylko Polska lub Polska + Europa),
 • okres, na jaki potrzebujesz ochrony (9, 16, 31 dni lub 1 rok),
 • datę startu ubezpieczenia,
 • rok produkcji,
 • markę i model samochodu.

Aby otrzymać ofertę zakupu assistance krótkoterminowego w porównywarce rankomat.pl, wystarczy kliknąć w przycisk "Pokaż oferty".

W ofercie Europ Assistance w razie awarii czy wypadku masz zapewnione holowanie do 750 km. Ubezpieczyciel gwarantuje ochronę w Polsce i  Europie z wyłączeniem: Białorusi, Cypru, Kosowa, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Oferta assistance krótkoterminowego w Europ Assistance w kalkulatorze rankomat.pl

Ubezpieczyciel

Okres ochrony

Zakres ochrony 

Limit holowania pojazdu

Zakres terytorialny

Jak kupić?

rankomat.pl – AXA Partners9, 16, 31 dni lub cały rokPomoc w razie awarii, kradzieży lub wypadku300 lub 500 kmPolska lub Polska + Europa bez Kosowa, Białorusi, Cypru, Mołdawii, Rosji i UkrainyCałkowicie niezależna polisa dostępna pod adresemhttps://rankomat.pl/oferty/assistance/ 

rankomat.pl – wariant Europ Assistance

9, 16, 31 dni lub cały rok

Pomoc w razie awarii, kradzieży lub wypadku

500 lub 750 km

Polska lub Polska + Europa bez Kosowa, Białorusi, Cypru, Mołdawii, Rosji i Ukrainy

Całkowicie niezależna polisa dostępna pod adresemhttps://rankomat.pl/oferty/assistance/ 

Źródło: rankomat.pl (stan na 18.12.2023 r.).

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

Zwykle cena zakupu 9-dniowego assistance krótkoterminowego z zakresem ochrony w Polsce i za granicą wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Większość towarzystw ubezpieczeniowych określa ją indywidualnie. Wpływ na wysokość składki ubezpieczenia ma m.in. wiek, marka i model samochodu, kraj docelowy i cel wyjazdu. 

W prosty sposób assistance krótkoterminowe w atrakcyjnej cenie i z szerokim zakresem ochrony można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Tak, jak np. 45-letni pan Piotr z Torunia, który jest właścicielem Skody Octavii z 2019 r. Za ubezpieczenie 9-dniowego wyjazdu do Chorwacji zapłacił w Europ Assistance tylko 135 zł w wariancie Polska i Europa.

O czym pamiętać kupując assistance krótkoterminowe?

Przed zakupem assistance krótkoterminowego, należy bardzo dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W tym dokumencie towarzystwa ubezpieczeniowe zamieszczają informacje o limitach, ograniczeniach i wyłączeniach zakresu ochrony ubezpieczenia. Warto je przeanalizować, ponieważ w razie awarii samochodu czy wypadku drogowego polisa może okazać się niewystarczająca. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

 • limit holowania samochodu, który w assistance krótkoterminowym wynosi zwykle od 100 do 500 km w zależności od wariantu polisy,
 • wiek samochodu, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele oferują assistance krótkoterminowe jedynie dla pojazdów, których wiek nie przekracza 10 lub 15 lat,
 • zakres terytorialny assistance krótkoterminowego, ponieważ część ubezpieczycieli nie obejmuje zakresem ochrony niektórych krajów byłego ZSRR lub Kosowa.
 • samochód zastępczy – w razie poważnej awarii (np. podczas wyjazdu za granicę), gdy naprawa naszego auta wymaga dużo czasu, konieczne może okazać się skorzystanie z pojazdu zastępczego udostępnionego przez ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa zapewniają tego typu ochronę w ramach assistance krótkoterminowego. Np. w ofercie Europ Assistance, która jest dostępna w kalkulatorze rankomat.pl, samochód zastępczy można używać do 8 dni.

Czym się różni assistance krótkoterminowe od mini assistance?

Assistance krótkoterminowe można kupić w dowolnym momencie, jeśli w najbliższym czasie planujemy np. wyjazd samochodem na urlop za granicę. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy na 7, 15 lub 30 dni. Jednocześnie wielu ubezpieczycieli wraz z OC czy AC zapewnia bezpłatnie w pakiecie mini assistance. Atutem takiego ubezpieczenia jest całoroczna ochrona auta, ale jej zakres jest bardzo ograniczony.

W efekcie przed wyjazdem za granicę warto dokładnie przeanalizować zakres ochrony mini assistance (oczywiście pod warunkiem, jeśli wraz z OC lub AC otrzymaliśmy bezpłatnie tę dodatkową opcję). Często tego typu ubezpieczenie zapewnia pomoc jedynie w razie kolizji lub wypadku drogowego, ale będzie niewystarczające w przypadku awarii samochodu. 

Ponadto limit holowania uszkodzonego auta również zwykle jest dość niski (np. do 100 km od miejsca zdarzenia albo tylko do najbliższego warsztatu). Zdarza się też, że mini assistance działa tylko na terytorium Polski. W związku z tym przed wyjazdem za granicę znacznie lepszym wyborem może być assistance krótkoterminowe.

Zabezpiecz się na podróż z Assistance w rankomat.pl

Ile kosztuje assistance w pakiecie z OC?

Sprawdziliśmy również, na jaki zakres ochrony może liczyć pan Piotr z Torunia w przypadku zakupu mini assistance w pakiecie z OC w kalkulatorze rankomat.pl. Niestety zakres ochrony może okazać się niewystarczający w przypadku wyjazdu samochodem za granicę.

Najtańsza oferta Benefia OC + assistance za 464 zł w wariancie Polska i Europa zapewnia holowanie pojazdu jedynie do najbliższej autoryzowanej stacji obsługi (ASO). Podobnie jest w Trasti za 493 zł, gdzie holowanie możliwe jest wyłącznie do najbliższego warsztatu. 

W efekcie zakup assistance krótkoterminowego na zagraniczny wyjazd może być znacznie lepszym rozwiązaniem w porównaniu do korzystania z mini assistance otrzymanego w pakiecie z OC. Dzięki temu mamy możliwość zakupu polisy tylko na czas podróży autem w niskiej cenie z szerokim zakresem ochrony.

Ile kosztuje OC + assistance?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Holowanie do najbliższej autoryzowanej stacji obsługi (ASO)
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Holowanie do najbliższego warsztatu
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Holowanie do najbliższego warsztatu.
Ile kosztuje OC + assistance?
Benefia
464,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Holowanie do najbliższej autoryzowanej stacji obsługi (ASO)
Trasti
493,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Holowanie do najbliższego warsztatu
Beesafe
581,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Holowanie do najbliższego warsztatu.

Kalkulacja z 18.12.2023, 45-latek z Torunia, Skoda Octavia z 2019 r., poj. silnika 999 cm3

Co warto wiedzieć? – Assistance krótkoterminowe

 1. Assistance krótkoterminowe zwykle można kupić na 7, 15 lub 30 dni. W Europ Assistance i AXA Partners ten okres wynosi 9, 16 i 31 dni lub cały rok. 
 2. W kalkulatorze rankomat.pl pojazd objęty ochroną assistance krótkoterminowego może mieć do 17 lat.
 3. Warto zwrócić uwagę, jaki zakres terytorialny obejmuje assistance krótkoterminowe.
 4. Częściej assistance krótkoterminowe ma szerszy zakres ochrony niż mini assistance.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance krótkoterminowe

 1. Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

  Cena assistance krótkoterminowego zależy od długości wyjazdu i zakresu ochrony. Przykładowo, w Europ Assistance w kalkulatorze rankomat.pl możesz kupić assistance krótkoterminowe działające w Polsce i Europie za 100,10 zł.

  (dla samochodu Skoda Octavia z 2019 roku). 

 2. Czy mogę kupić assistance bez OC?

  Tak. W rankomat.pl możesz kupić assistance krótkoterminowe nawet na cały rok i jest on całkowicie niezależny od Twojego OC. 

 3. W czym pomoże assistance za granicą?

  W zależności od wykupionego wariantu ochrony assistance krótkoterminowe zapewnia m.in. holowanie lub naprawę auta w razie awarii, zorganizowanie samochodu zastępczego lub noclegu, pomoc medyczną czy bezpłatną infolinię.

 4. Czy zakres ochrony assistance jest zawsze taki sam?

  Nie. Assistance nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym i nie podlega regulacji na mocy ustawy. Przy wyborze ubezpieczenia assistance, powinniśmy sprawdzić dokładnie jego warunki w OWU. Warto dokładnie porównać ze sobą poszczególne oferty. Różnice mogą występować np. w zakresie terytorialnym, oferowanych usługach, wyłączeniach i ograniczeniach ochrony.

 5. Dlaczego assistance samochodowe przydaje się za granicą?

  Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu assistance właściciel pojazdu zapewnia sobie m.in. całodobowy dostęp do infolinii, pomoc wykwalifikowanego tłumacza, naprawę na miejscu lub holowanie, zorganizowanie auto zastępczego, transport do kraju, nocleg itp. Warto jednak dokładnie zapoznać się z zapisami OWU.

 6. Czy można kupić assistance krótkoterminowe dla samochodów powyżej 15 lat?

  Tak. W kalkulatorze rankomat.pl możesz kupić assistance krótkoterminowe dla samochodów do 17 lat.

 7. Jak zgłosić szkodę w ramach assistance krótkoterminowego?

  Należy postępować zgodnie z wskazówkami określonymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) lub na stronie internetowej ubezpieczyciela. Należy pamiętać, że firma ubezpieczeniowa może odmówić udzielenia pomocy, jeśli kierowca przystąpi do działania przed jej powiadomieniem o wystąpieniu zdarzenia. Najlepiej od razu po szkodzie skontaktować się telefonicznie z towarzystwem ubezpieczeniowym i kierować się wskazówkami otrzymanymi od konsultanta.