Mini assistance to ubezpieczenie pomocowe dodawane najczęściej w cenie podstawowego ubezpieczenia OC lub AC. Ma okrojony zakres i działa przeważnie tylko po wypadku lub kolizji, zapewniając holowanie na niedużą odległość lub do najbliższego warsztatu.

Każde obowiązkowe OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest takie samo. Jego zakres reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ludzie dawno nauczyli się, że skoro OC wszędzie jest takie samo, to trzeba szukać jak najtaniej. W odpowiedzi na ten trend towarzystwa ubezpieczeniowe próbuję przekonywać posiadaczy aut, że nie każde OC jest takie same, między innymi dodając mini assistance.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym jest Mini assistance?

Z reguły towarzystwa ubezpieczeniowe dołączają mini assistance do podstawowego ubezpieczenia OC, by zachęcić klientów do skorzystania właśnie z ich oferty. Często to właśnie zakres ubezpieczenia assistance przekonuje klienta do zakupu polisy w danej firmie. 

Różnice pomiędzy samym OC a OC z mini assistance są znikome. Polisa mini assistance jest tak tania, że nie opłaca się jej nie kupić. Widać to także często w naszych kalkulacjach, gdzie najtańsza oferta samego OC różni się od oferty z mini assistance o kilkanaście, góra kilkadziesiąt złotych. 

Co obejmuje Mini Assistance? [porównanie]

Mini assistance jest mini nie tylko z nazwy - zakres takiego ubezpieczenia względem pełnego assistance jest z reguły dość mocno okrojony. Poniższa tabela prezentuje zestawienie wariantów mini assistance u poszczególnych ubezpieczycieli. 

BeesafeAllianzHestiaUniqaTUZLink4TrastiBalcia
ZdarzeniaTylko po wypadkuTylko po wypadku, opcjonalnie za dopłatą - rozładowanie akumulatora, uszkodzenie ogumienia, zatankowanie złego paliwa, brak paliwa, zamarznięcie paliwaZderzenie pojazdówTylko po wypadkuKolizjaW razie wypadkuPo wypadku i kolizjiPo kolizji
Suma ubezpieczenia500€BRAK5 000 złNa zdarzenie10 000Na zdarzenie4 000 zł6 000 zł
Zakres terytorialnyPolskaPolskaPolskaPolskaPolskaPolskaPolskaPolska
HolowanieTAK (jedno holowanie na zdarzenie do najbliższego warsztatu do 150 km)TAK (Do najbliższego warsztatu do 150 km)Do 150 kmDo 1300 zł pojazdy ciężarowe, do 400 zł pozostałe pojazdyDo 50 kmJeśli naprawa na miejscu nie jest możliwa, do 100 km do wskazanego warsztatuDo najbliższego warsztatuDo 100 km
ZakwaterowanieNIENIENIENIENIENIENIENIE
Pojazd zastępczyNIENIENIENIENIETAK (Jeśli naprawa tego samego dnia nie jest możliwa)NIENIE
Naprawa na miejscuTAKDo 500 złNIEDo 1300 zł pojazdy ciężarowe, do 400 zł pozostałe pojazdyTAKTAK (Do 200 zł)TAKTAK
Transport podróżnychTAKNIENIENIENIENIENIENIE
Źródło: opracowanie własne na podstawie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia każdej z firm

Kiedy Mini Assistance nie wystarczy?

Assistance mini jest z reguły skierowane do posiadaczy pojazdów, którzy przy wyborze OC kierują się głównie ceną. Sprawdzi się przede wszystkim w dużych i średnich miastach dla aut miejskich w codziennych dojazdach do pracy czy wożeniu dzieci do szkoły

Większość pakietów Mini Assistance zapewnia holowanie do najbliższego warsztatu, co w pewien sposób ogranicza wybór. Możesz chcieć wskazać miejsce holowania np. do domu (sam naprawisz auto, bo się znasz) albo do zaprzyjaźnionego warsztatu. Podstawowy assistance nie daje Ci tego komfortu.

Brak transportu podróżnych

W pełnym assistance, jeśli tylko jest miejsce na lawecie, możesz pojechać razem z pomocą drogową. Ewentualnie jeśli nie ma miejsca, towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje Ci transport - kontynuację podróży lub powrót do domu.

W minimalnym assistance tego nie ma.

Samochody służbowe i firmowe

W momencie, gdy pojazd jest źródłem zarobku, nie możesz sobie pozwolić na jego brak. Pełny pakiet assistance zapewni Ci pojazd zastępczy o podobnej klasie także po awarii czy kradzieży. 

Wypożyczalnia aut zastępczych może nie zgodzić się na prowadzenie działalności zarobkowej, jeśli pracujesz na taksówce czy wozisz ciężkie materiały, ale kiedy auto jest Ci potrzebne po prostu do przemieszczania się, to nie powinni robić problemów. 

Przykład. Jesteś przedstawicielem handlowym w dużej firmie w Łodzi. Dogrywasz kontrakt ze sporym graczem w branży w Warszawie. Jedziesz na spotkanie i na drodze łapiesz gumę. W ramach mini assistance pomoc drogowa odholuje auto do warsztatu, ale Ty musisz być w Warszawie. Potrzebujesz pojazd zastępczy. 

Wyjazd zagraniczny (np. wakacje)

Jedziesz za granicę na wakacje lub na narty? W takim razie assistance mini też odpada. Jak widzisz w tabeli żadne mini assistance nie obejmuje szkód powstałych poza granicami Polski. 

W takiej sytuacji musisz mieć assistance, które zgodnie z warunkami umowy działa za granicą, albo assistance krótkoterminowe

Ile kosztuje mini assistance?

Większość firm oferuje mini assistance w standardzie razem z ubezpieczeniem OC lub AC i nie wyszczególnia składki za mini assistance. 

W ofercie rankomat.pl do takich firm należą Link4, Trasti, Beesafe, Balcia Insurance, Allianz, Uniqa oraz TUZ. 

Popularne powiedzenie mówi: "Jak dają, to brać. Jak biją uciekać". Będąc u agenta ubezpieczeniowego lub na infolinii rankomat.pl porównaj cenę ubezpieczenia OC z assistance mini i bez niego. Jeśli różnicy nie ma, albo wynosi kilka czy kilkanaście złotych, to warto wziąć. Jeżeli się nie przyda - dobrze. Oznaczać to będzie, że nie miałeś przez cały rok awarii lub wypadku. Jeśli się przyda - jeszcze lepiej. Lawety nie dostaniesz za kilkanaście złotych. 

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Porównaliśmy ceny OC z Mini Assistance i bez dla 34-letniego posiadacza Audi A4 z Łomży. Mężczyzna jest żonaty, ma jedno dziecko w wieku 9 lat i kupuje OC na pojazdy mechaniczne od co najmniej 10 lat. 

Ceny OC bez assistance wyglądają tak:

34-letni posiadacz Audi A4 z 2013 r. z Łomży - samo OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
394,00 zł rata od 394 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
400,00 zł rata od 220 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
450,00 zł rata od 450 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
464,26 zł rata od 464,26 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
765,00 zł rata od 765 zł
34-letni posiadacz Audi A4 z 2013 r. z Łomży - samo OC
Trasti
394,00 złrata od 394.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
400,00 złrata od 220.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
450,00 złrata od 450.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
464,26 złrata od 464.26 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
765,00 złrata od 765.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Ceny OC z Mini asisstance prezentują się następująco:

34-letni posiadacz Audi A4 z 2013 r. z Łomży - OC z Mini Assistance
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
424,00 zł rata od 424 zł
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
435,00 zł rata od 273 zł
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
441,00 zł rata od 297 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
467,00 zł rata od 467 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
553,39 zł rata od 305,90 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
659,00 zł rata od 384 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
493,26 zł rata od 493,26 zł
34-letni posiadacz Audi A4 z 2013 r. z Łomży - OC z Mini Assistance
Trasti
424,00 złrata od 424.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
435,00 złrata od 273.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
441,00 złrata od 297.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
467,00 złrata od 467.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
553,39 złrata od 305.90 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
659,00 złrata od 384.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
493,26 złrata od 493.26 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Ważne! Mini Assistance i assistance podstawowy to nie zawsze to samo. Mini Assistance to ubezpieczenie dodawane gratis do ubezpieczenia OC lub AC. Może mieć różne nazwy w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale generalnie produkt jest ten sam w założeniu. Z kolei podstawowy assistance to ubezpieczenie dobrowolne, z którego można zrezygnować. 

Co warto wiedzieć?

 • assistance mini to ubezpieczenie assistance w bardzo podstawowym zakresie dodawane najczęściej do obowiązkowego OC, 
 • z reguły jego koszt jest znikomy i ujęty w cenie obowiązkowego ubezpieczenia OC,
 • w ramach ubezpieczenia assistance mini otrzymasz najczęściej holowanie do najbliższego warsztatu po wypadku lub kolizji. Większość firm nie oferuje pomocy w sytuacji, gdy samochód ulegnie awarii. Wyjątkiem jest Allianz, który za dopłatą pomoże np. z rozładowanym akumulatorem lub zamarzniętym paliwem,
 • w assistance mini rzadko kiedy są ujęte inne świadczenia. Bardzo często nie ma naprawy pojazdu na miejscu, transportu podróżnych, dowozu paliwa czy pojazdu zastępczego, 
 • równie rzadko towarzystwo ubezpieczeniowe odpowie za szkody powstałe w przypadku kradzieży lub awarii samochodu,
 • przy wyjeździe zagranicznym lepiej skorzystać z oferty ubezpieczenia assistance krótkoterminowego, ponieważ assistance mini nie zadziała za granicą. Assistance krótkoterminowe kosztuje nawet kilka złotych za jeden dzień ochrony, 
 • ostatecznie lepiej mieć assistance mini, niż nie mieć assistance wcale. Podstawowe assistance zapewni minimalną ochronę niedaleko miejsca zamieszkania. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania o mini assistance

 1. Czy warto mieć assistance?

  Zdecydowanie tak. Komfort posiadania ubezpieczenia assistance doceniamy z reguły dopiero po fakcie, a wielu Polaków świadomie z niego rezygnuje, nawet jeśli kosztuje kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych na cały rok. 
  Jedyna sytuacja, w której nie opłaca się dopłacać za assistance, to ta, w której samochód cały rok stoi i nikt nim nie jeździ. Aczkolwiek w takiej sytuacji doradzamy złomowanie pojazdu. 

 2. Czy mini assistance zadziała za granicą?

  Najczęściej nie. Towarzystwa ubezpieczeniowe z uwagi na niską składkę lub jej całkowity brak ograniczają zakres terytorialny assistance mini do terytorium RP.

 3. Ile razy można skorzystać z pomocy assistance?

  Assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym, więc każde towarzystwo ubezpieczeniowe kształtuje jego warunki wedle własnego uznania. Najczęściej ubezpieczenie assistance ma określoną sumę ubezpieczenia np. 5000 czy 10 000 zł, i po jej wyczerpaniu ochrona się kończy. Korzystać można zaś do momentu wyczerpania. 
  Niektóre ubezpieczenia assistance jednak ograniczają korzystanie z niektórych świadczeń, podając konkretne limity, czy wręcz wpisują powtarzalne świadczenia w ciągu jednego roku do wyłączeń odpowiedzialności. 

 4. Czy można kupić assistance bez OC?

  Tak. To assistance krótkoterminowe, które może też działać cały rok. Takim ubezpieczeniem jest assistance krótkoterminowe w rankomat.pl.

 5. Czy mogę kupić mini assistance bez OC?

  Zakup samego mini assistance po zakupie OC w większości przypadków będzie niemożliwy. Jest to ubezpieczenie dodawane do OC lub AC i sprzedawane tylko razem z tymi ubezpieczeniami. Co więcej, niektórych ubezpieczeń nie będzie się dało kupić bez assistance mini.

 6. Co to jest AC Mini?

  AC Mini, zwane także smartcasco lub minicasco, w swojej konstrukcji przypomina mini assistance. Jest to ubezpieczenie autocasco, ale w okrojonym zakresie. Najczęściej odszkodowanie dostaniesz tylko w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży. Usługi mini autocasco nie będą obejmowały szkody częściowej, np. stłuczki. Żeby otrzymać odszkodowanie za szkody częściowe, trzeba wykupić pełne AC. 
  Więcej w artykule: Ubezpieczenie Smart Casco i Mini Casco