Zastanawiasz się, czy możesz kupić polisę OC na krótszy okres niż 12 miesięcy? Owszem, chociaż musisz pamiętać o ustawowych ograniczeniach. W niektórych sytuacjach firma ubezpieczeniowa słusznie odmówi zawarcia z Tobą takiej umowy.

Ubezpieczenia sprzedawane na okres krótszy niż rok są określane mianem „ubezpieczeń krótkoterminowych”. Czym jest oc krótkoterminowe? Można powiedzieć, że jest to ubezpieczenie OC, które kupuje się na okres co najmniej 30 dni, ale nie dłuższy niż 12 miesięcy. Możliwość taka została przewidziana w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kto i kiedy może kupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

Nie każdy właściciel pojazdu może skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Przepisy precyzują, z którymi grupami właścicieli pojazdów i na jaki minimalny okres firmy ubezpieczeniowe mogą zawrzeć taką umowę.

Dla jakich pojazdów można kupić OC krótkoterminowe?
RodzajMinimalny czas trwania umowy OC i podstawa prawna (art. z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych)
Pojazdy zarejestrowane czasowo30 dni (ale nie krócej niż okres czasowej rejestracji) – art. 27 ust. 1 pkt 3
Pojazdy sprowadzone z zagranicy (tzw. ubezpieczenie graniczne)30 dni – art. 27 ust. 1 pkt 6
Pojazdy oferowane przez pośredników w kupnie i sprzedaży (np. komisy)30 dni – art. 27 ust. 1 pkt 2
Pojazdy historyczne30 dni – art. 27 ust. 1 pkt 5
Pojazdy wolnobieżne3 miesiące – art. 27 ust. 1 pkt 4
Pojazdy do jazd testowych (tylko podmioty uprawnione)30 dni, na okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego - art. art. 27 ust. 1 pkt 7

Z reguły, gdy krótkoterminowe OC wygaśnie, właściciel pojazdu musi nabyć ubezpieczenie na 12 miesięcy. Od tej zasady bywają jednak wyjątki. Mowa tu m.in. o właścicielach pojazdów historycznych, którzy nie są karani za przerwy w ubezpieczeniu OC. Inaczej mówiąc, mają oni obowiązek posiadać OC tylko wówczas, gdy używają pojazdu.

Kiedy możliwy jest zakup OC na 6 miesięcy?

Ubezpieczenie OC na pół roku można zakupić dla różnych pojazdów. Umowę z wybranym ubezpieczycielem możesz podpisać, jeżeli jesteś właścicielem pojazdu zabytkowego lub wolnobieżnego, prowadzisz komis lub masz w planach sprzedaż posiadanego auta.

1. OC na pół roku dla pojazdu historycznego lub wolnobieżnego

Jeżeli chcesz zakupić ubezpieczenie OC na pół roku np. dla pojazdu historycznego, musisz skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym. Tylko on może przygotować taką ofertę i następnie podpisać z Tobą umowę jako przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej.

Alternatywnym rozwiązaniem jest podpisywanie umowy ubezpieczenia na okres krótszy, np. na miesiąc. Jest to jednak mniej wygodne, ponieważ częściej będziesz musiał kontaktować się z agentem ubezpieczeniowym.

Przykład:  Pani Grażyna wraz z mężem jest właścicielką pojazdu historycznego. Dotychczas małżeństwo korzystało z posiadanego auta jedynie w wakacje. W bieżącym roku samochód będzie użytkowany dłużej i dlatego pani Grażyna szuka ubezpieczenia OC na pół roku. Zaakceptowała ona propozycję cenową przygotowaną przez jedną z firm ubezpieczeniowych i zamiast nabywać OC na dwa miesiące, podpisała umowę na pół roku.

2. OC na pół roku dla pojazdów w komisie samochodowym

Przedsiębiorcy prowadzący komisy samochodowe również muszą nabywać ubezpieczenie OC dla wszystkich oferowanych pojazdów. Zakup rocznych polis OC na auta wystawione na sprzedaż jest jednak nieuzasadniony ekonomicznie. Z tego względu większość właścicieli komisów kupuje krótkoterminowe OC, choć umowa nie zawsze jest podpisywana co miesiąc.

Jednym z ubezpieczycieli, który ma w ofercie ubezpieczenie OC dla komisów, jest firma AXA. Ze względów praktycznych ubezpieczyciel proponuje podpisanie umowy na 12 miesięcy przy jednodniowym systemie naliczania składki. Może się zatem zdarzyć, że przedsiębiorca opłaci składkę OC np. za 1,5 miesiąca czy równo 6 miesięcy.

Przykład:  Pan Sławomir prowadzi komis samochodowy. Aby obniżyć koszty utrzymania pojazdów wystawianych na sprzedaż, korzysta on z ubezpieczeń OC zakupionych przez osoby wstawiające auta do komisu lub podpisuje umowy OC na rok, ale z opłatą tylko za okres korzystania z umowy. Dzięki temu nie musi pamiętać o odnowieniu umowy np. co miesiąc, a przy okazji oszczędza.

3. OC na pół roku, gdy masz w planach sprzedaż samochodu

Polisa OC jest przypisana do pojazdu, a to z kolei powoduje, że w momencie sprzedaży auta musi zostać przekazana jego nowemu właścicielowi. Duża część kupujących przejmuje polisę zakupioną przez poprzedniego właściciela i kontynuuje umowę. Takie rozwiązanie jest korzystne dla nabywcy, bo często wcale nie musi on dopłacać do składki, ale nie dla zbywcy auta.

Poprzedni właściciel nie może otrzymać zwrotu składki, nawet gdy sprzedał samochód tuż po zawarciu umowy OC, jeśli nabywca nie zrezygnuje z korzystania z jego polisy.

Poszukujesz ubezpieczenia OC, a w planach masz sprzedaż pojazdu? Wybierz ubezpieczenie OC na raty. Kupując ubezpieczenie OC na raty, masz szansę zaoszczędzić. Jeżeli uda Ci się w ciągu pół roku sprzedać pojazd, nie będziesz musiał opłacać drugiej raty OC.

Porównaj oferty OC z podziałem na raty

Przykład:Pani Alicja użytkuje 4-letnią Toyotę Yaris. Kobieta w styczniu kupiła ubezpieczenie OC, wybrała płatność ratalną i opłaciła pierwszą ratę OC. W ciągu kolejnych 5 miesięcy znalazła kupca na samochód. O sprzedaży pojazdu poinformowała firmę ubezpieczeniową i w ten sposób uniknęła konieczności opłacania drugiej raty polisy (ten obowiązek przeszedł na kolejnego właściciela auta).

Kiedy nie będziesz mógł kupić OC na pół roku?

Trzeba pamiętać, że OC na miesiąc czy pół roku to wyjątki od ogólnej zasady, zgodnie z którą ubezpieczenie OC kupuje się na rok. Twój pojazd wymaga dłuższej naprawy? Niestety, nie będziesz mógł zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC i zawrzeć z ubezpieczycielem umowy na pół roku. Aktualnie obowiązujące przepisy nie przewidują takiego rozwiązania. 

3 września 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517) wprowadzająca szereg ułatwień dla kierowców. Jednym z nich jest możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego, przy czym rozwiązanie to ma dotyczyć wyłącznie auta uszkodzonego.

Pojazd poważnie uszkodzony i wymagający długoterminowej naprawy będzie można wycofać z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie szybciej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. 

Przepis w tym kształcie ma wejść w życie po opublikowaniu komunikatu ministra właściwego ds. cyfryzacji. Właściciele uszkodzonych pojazdów będą więc mogli zaoszczędzić na OC, wycofując je z ruchu np. na 6 miesięcy.

Kiedy ubezpieczenie krótkoterminowe nie obejmuje 6 miesięcy?

Nawet jeżeli jesteś właścicielem samochodu, dla którego możesz zakupić ubezpieczenie krótkoterminowe, to nie zawsze będziesz mógł skorzystać z OC na pół roku. Dobrym przykładem jest ubezpieczenie OC dla pojazdu zarejestrowanego czasowo. Rejestracji dokonuje się wówczas tylko na 30 dni. Możliwe jest też jej wydłużenie, ale tylko o 14 dni. Z reguły taka sytuacja ma miejsce, gdy:

  • pojazd jest przeznaczony do wywozu za granicę,
  • istnieje potrzeba przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium RP,
  • przejazd samochodu związany jest z koniecznością dokonania badania technicznego lub naprawy.

Gdzie i za ile można kupić OC na pół roku?

Jeżeli chcesz nabyć ubezpieczenie OC na 6 miesięcy dla posiadanego pojazdu historycznego czy wolnobieżnego, to będziesz musiał skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenia OC dla tej kategorii pojazdów nie są dostępne online. Jak wygląda procedura zakupu polisy na pół roku?

Firma Link4 proponuje właścicielom pojazdów zawarcie umowy w trakcie rozmowy telefonicznej z doradcą. Jeżeli klient przystanie na zaproponowane mu warunki, otrzyma dokumenty na podany przez siebie adres e-mail w ciągu kilku minut. Sam również będzie musiał przesłać ubezpieczycielowi dokumenty do wglądu – mowa tu np. o umowie kupna-sprzedaży.

Link4 jako jedna z nielicznych firm ubezpieczeniowych podaje na swojej stronie internetowej ceny za ubezpieczenie OC pojazdów na 30 dni. Dla samochodów osobowych krótkoterminowe OC kosztuje 75 zł, a dla samochodów dostawczych 100 zł.

Gdzie kupić OC na raty?

Za pośrednictwem naszej porównywarki możesz znaleźć najtańsze OC całoroczne, a następnie wybrać płatność w ratach. Jeżeli sprzedasz samochód przed upływem teminu zapłaty kolejnej raty, pozostałe zobowiązanie finansowe przejdzie na nabywcę auta.

Przykład:  Pan Tadeusz to 41-letni właściciel samochodu Kia Sorento z 2017 r. (diesel, poj. silnika 2199 cm3). Mężczyzna planuje wystawić samochód na sprzedaż i dlatego jest zainteresowany zakupem ubezpieczenia OC, za które będzie mógł zapłacić w dwóch ratach. Ponieważ auto jest zadbane i ma niewielki przebieg, pan Tadeusz liczy na to, że poszukiwania kupca nie zajmą dłużej niż pół roku.

Ile kosztuje polisa OC przy płatności jednorazowej i po podziale na raty?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
OCACAssistanceNNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
606,00 zł rata od 60 zł
Dodatkowo: Płatność przy podziale na raty: 697 zł (I rata – 348 zł, II rata – 349 zł)  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1067,00 zł rata od 100 zł
Dodatkowo: Płatność przy podziale na raty: 1248 zł (I rata – 629 zł, II rata – 619 zł)  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1200,00 zł rata od 120 zł
Dodatkowo: Płatność przy podziale na raty: 1260 zł (I rata – 630 zł, II rata – 630 zł)  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1708,00 zł rata od 170 zł
Dodatkowo: Płatność przy podziale na raty: 1952 zł (I rata – 1018 zł, II rata – 934 zł)  
Ile kosztuje polisa OC przy płatności jednorazowej i po podziale na raty?
mtu24.pl
606,00 złrata od 60.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Płatność przy podziale na raty: 697 zł (I rata – 348 zł, II rata – 349 zł)
Wiener
1067,00 złrata od 100.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Płatność przy podziale na raty: 1248 zł (I rata – 629 zł, II rata – 619 zł)
Benefia
1200,00 złrata od 120.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Płatność przy podziale na raty: 1260 zł (I rata – 630 zł, II rata – 630 zł)
Uniqa
1708,00 złrata od 170.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Płatność przy podziale na raty: 1952 zł (I rata – 1018 zł, II rata – 934 zł)

Kalkulacja z dnia 15.10.2020 r.

Pan Tadeusz zdecydował się na pierwszą, najtańszą ofertę. Mimo że za możliwość płatności w ratach będzie musiał dopłacić 91 zł, to uznał, że to rozwiązanie bardzo mu się opłaca. Jeżeli w ciągu pół roku uda mu się znaleźć kupca na sprzedawany pojazd, to nie będzie musiał płacić drugiej raty OC w wysokości 349 zł.

Czym OC krótkoterminowe różni się od OC na rok?

Jesteś uprawniony do zakupu ubezpieczenia krótkoterminowego, bo np. masz samochód historyczny? Między OC krótkoterminowym a OC na rok występuje kilka różnic, których powinieneś być świadomy. Najważniejsze rozbieżności dotyczą mechanizmu automatycznego odnawiania się polisy i sposobu wyliczania składki ubezpieczeniowej.

1. Automatyczne odnowienie się OC

Kierowcom, którzy kupują ubezpieczenie na rok, nie grozi pozostawanie bez ochrony ubezpieczeniowej. Powodem jest mechanizm automatycznego odnowienia się polisy OC. Firma ubezpieczeniowa nie później niż na 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy (na który umowa została zawarta) ma ustawowy obowiązek wysłać klientowi informację o ubezpieczeniu na kolejny rok. Jeżeli klient nie sprzeciwi się (nie złoży wypowiedzenia),umowa jest przedłużana na kolejne 12 miesięcy.

Zakres ochrony ubezpieczenia OC komunikacyjnego został uregulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Okres trwania umowy w żaden sposób nie jest powiązany ze stopniem ochrony. Właściciel pojazdu posiadający ubezpieczenie na 3 miesięce korzysta z identycznej ochrony jak kierowca, który kupił OC na 12 miesięcy.

Wyżej opisany mechanizm nie ma zastosowania w odniesieniu do OC krótkoterminowego. Oznacza to, że polisa zawsze wygasa w dniu wskazanym w umowie. Jeżeli kupujesz ubezpieczenia krótkoterminowe, to będziesz musiał samodzielnie zadbać o ciągłość ochrony ubezpieczeniowej.

2. Sposób ustalania składki OC

Wyliczając składkę każdego ubezpieczenia, towarzystwa wykorzystują specjalne modele matematyczne. Z reguły są one bardzo rozbudowane, a wyjątek stanowią właśnie ubezpieczenia krótkoterminowe, w przypadku których stosowane są uproszczone formuły. Co to oznacza dla Ciebie, jako osoby zainteresowanej taką polisą?

Od niektórych ubezpieczycieli możesz otrzymać informację o wysokości składki ubezpieczeniowej bez jej wyliczania na podstawie Twoich danych. Dla młodych kierowców lub sprawców szkód cena polisy może być wówczas bardzo atrakcyjna.

Nie jest to jednak reguła – aby wyliczyć składkę, większość firm ubezpieczeniowych mimo wszystko prosi o przekazanie informacji o pojeździe i kierowcach, którzy będą go użytkować.

Jakie kary grożą za brak obowiązkowego OC?

Sytuacją korzystną dla wszystkich uczestników ruchu drogowego jest, aby każdy pojazd był ubezpieczony – dzięki temu w razie kolizji czy wypadku sprawca nie będzie musiał z własnego majątku pokrywać szkód, a poszkodowany nie będzie miał problemu z uzyskaniem odszkodowania. Do dyscyplinowania kierowców w tym zakresie upoważniony jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który nakłada kary na właścicieli nieubezpieczonych pojazdów.

Ile wynoszą kary za brak OC? Ich wysokość jest powiązana z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z tego względu wysokość opłat karnych rośnie z roku na rok. W 2020 r. właściciele pojazdów osobowych mogą zapłacić nawet 5200 zł.

Kary za brak OC

Wysoka kara za brak OC ma spowodować, że właściciele pojazdów porzucą myśl o zaoszczędzeniu na OC. Warto pamiętać, że to nie jedyna konsekwencja, która czeka na osoby lekceważące aktualnie obowiązujące przepisy. Właściciel, który wyrządzi szkodę nieubezpieczonym pojazdem, będzie musiał wypłacić odszkodowanie z własnej kieszeni.

Gdzie kupić OC po umowie krótkoterminowej?

Szukasz całorocznej polisy OC, ponieważ wkrótce zakończy się krótkoterminowe ubezpieczenie Twojego samochodu? Skorzystaj z naszego kalkulatora rankomat.pl i porównaj oferty kilkunastu towarzystw. Różnice w propozycjach ubezpieczenia poszczególnych firm dla tego samego kierowcy mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Wybierając najtańszego ubezpieczyciela możesz więc sporo zaoszczędzić.

Porównaj ceny OC i AC

Co warto wiedzieć

  • Krótkoterminowe OC to ubezpieczenie, które kupuje się na okres co najmniej 30 dni, ale nie dłużej niż na 12 miesięcy.
  • Ubezpieczenie OC na pół roku dostępne jest m.in. dla właścicieli pojazdów historycznych i wolnobieżnych. Umowę z firmą ubezpieczeniową na taki okres zawrzeć może także przedsiębiorca prowadzący komis.
  • Osoby planujące sprzedaż samochodu również mogą skorzystać z OC na 6 miesięcy. Wystarczy, że przy zakupie ubezpieczenia na rok wybiorą płatność ratalną i sprzedadzą pojazd przed terminem płatności drugiej raty.
  • Za brak ubezpieczenia OC właściciele pojazdów osobowych mogą otrzymać nawet 5200 zł kary. Instytucją upoważnioną do nakładania kar na kierowców jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.