Chcesz poznać oznaczenia paliw na stacjach w Polsce i pozostałych krajach UE? Przeczytaj nasz artykuł, aby już nigdy nie zawahać się, pod który dystrybutor podjechać. Korzystając z ofert różnych stacji benzynowych dojrzysz już nie tylko przekreślone Pb, czy dobrze znane ON, ale także literę B w kwadracie i E w kółeczku. O czym nas informują?

Do baku możesz tankować benzynę, olej napędowy lub gaz LPG, czyli propan-butan. Jeżdżąc po stacjach na terenie Polski, raczej nie masz kłopotu z wyborem paliwa i sięgnięciem po właściwy pistolet. Problem może pojawić się, gdy rezerwa zaświeci się podczas zagranicznej podróży.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Choć pomyłki w wyborze paliwa nie należą do najczęstszych, niestety zdarzają się i są powodem niemałych problemów. Aby ich uniknąć, dobrze jest poznać wszystkie możliwe oznaczenia paliw i korzystać z tej wiedzy podczas każdej wizyty na stacji.

Jakie paliwa można kupić na stacjach benzynowych?

Na stacjach benzynowych możesz zakupić:

 • benzynę, czyli najbardziej popularny rodzaj paliwa stosowany w pojazdach z silnikami spalinowymi; benzyna powstaje w procesie destylacji ropy naftowej; kierowcy mają do wyboru paliwo oznaczone Pb 95 lub Pb 98, czyli 95 lub 98-oktanowe;
 • olej napędowy, czyli paliwo stosowane przy silnikach wysokoprężnych, inaczej dieslach;
 • LPG, czyli gaz płynny propan-butan.

Wypowiedź eksperta

Rodzaj paliwa jest dla kierowców ważną kwestią, ponieważ wydatki na tankowanie mogą poważnie nadszarpnąć budżet osób, które dużo i często podróżują. Wiele osób już na etapie planowania zakupu samochodu zastanawia się, czy wybrać auto na gaz, czy może diesla. Najdroższym paliwem wciąż jest benzyna, a najtańszym gaz. Oczywiście co roku przybywa na polskich drogach samochodów elektrycznych, nadal nie jest to jednak oszałamiająca liczba.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychNatalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Dlaczego wprowadzania się nowy system oznaczeń paliw?

Unia Europejska wprowadziła w 2018 roku ujednolicone symbole paliw na stacjach benzynowych, co miało zapobiegać pomyłkom i ułatwiać tankowanie przyjezdnym nieznającym języka. Choć w Polsce pozostaliśmy wierni naszym oznaczeniom, jednak aby być w zgodzie z przepisami unijnymi, na dystrybutorach umieszcza się także dodatkowe symbole.

Porównaj ceny OC i AC

Od kiedy nowe oznaczenia paliw na stacjach?

Od października 2018 roku zaczęto stosować nowe oznaczenia przyjęte przez UE. Wszystkie benzyny są oznaczane okręgiem, kwadratem olej napędowy, a rombem gaz. Oprócz figur geometrycznych pojawiają się także symbole literowe i cyfry. Oczywiście każdy z nich ma swoje znaczenie.

Nowe oznaczenia miały zastąpić dotychczasowe Pb 98, Pb 95, ON. W praktyce wygląda to tak, że obok starych symboli pojawiły się nowe. Ujednolicone oznaczenia na stacjach w Europie sprawiło jednak, że łatwiej nam znaleźć paliwo, którego szukamy. Bez obaw o nieporozumienia.

Jak wygląda oznaczenie benzyny?

Jak wyglądają oznaczenia benzyny wprowadzone w 2018 roku? To etykieta w kształcie koła:

 • E5 – benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5%, czyli Pb 95, Pb 98 (w tym przypadku 5 nie oznacza liczby oktanowej)
 • E10 – benzyna o zawartości biokomponentów do 10%;
 • E85 – paliwo oparte na biokomponentach, przeznaczone do silników flexi fuel.

nowe oznaczenia benzyny

Oznaczenia te widnieją zarówno na dystrybutorach, jak i na pistoletach. Liczba przy literze oznacza maksymalną zawartość biokomponentów.

Jak wygląda oznaczenie ropy?

Nowe oznakowanie oleju napędowego to etykieta kwadratowa oraz litera B. Cyfra zapisana obok litery oznacza zawartość biokomponentów podobnie jak w przypadku benzyny: 

 • B7 – najbardziej popularny rodzaj oleju napędowego o zawartości biokomponentów do 7%;
 • B10 – olej napędowy z zawartością biokomponentów do 10%;
 • XTL – olej napędowy syntetyczny, który powstaje bez użycia ropy naftowej.

nowe oznaczenia oleju napedowego Jak wygląda oznaczenie gazu?

Gaz otrzymał oznaczenia w kształcie rombu. W tej kategorii paliw znajdziemy aż cztery różne oznakowania:

 • LPG – czyli gaz płynny;
 • CNG – sprężony gaz ziemny;
 • LNG – skroplony gaz ziemny;
 • H2 – wodór.

nowe oznaczenia paliw gazowych

Oczywiście zastosowane oznaczenia muszą spełniać określone wymagania. Nalepki na dystrybutorach powinny mieć 3 cm średnicy, a naklejki stosowane na pistoletach 1,3 cm.

Gdzie szukać nowych oznaczeń na stacjach?

Oznaczenia paliw stosuje się:

 • na dystrybutorach oraz pistoletach na stacjach benzynowych,
 • w placówkach zajmujących się sprzedażą pojazdów silnikowych,
 • w instrukcjach obsługi pojazdów,
 • przy wlewie paliwa (na klapce wlewu paliwa),
 • na korkach.

Oznaczenia w instrukcjach i na samochodach dotyczą nowych pojazdów.

Uwaga!

Wszystkie nowo produkowane samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, motorowery, motocykle mają nowe etykiety na wlewach paliwa.

Oznaczenia paliw na stacjach powinny być umieszczone w takim miejscu, aby były dobrze widoczne. Symbole są koloru czarnego, a tło jest białe lub srebrne.

Oznaczenie rodzaju paliwa w dowodzie rejestracyjnym

Rodzaj paliwa, jakim napędzany jest dany pojazd zawsze można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym, w polu P3. Zastosowane oznaczenia wprowadzono na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Jakie oznaczenia paliw można dojrzeć w dowodzie?

 • benzyna – P;
 • olej napędowy – D;
 • mieszanka paliwowo-olejowa – M;
 • gaz płynny propan-butan – LPG;
 • gaz ziemny skroplony, metan – CNG;
 • wodór – H;
 • biodiesel – BD;
 • etanol – E85;
 • energia elektryczna – EE;
 • inne – 999.

Porównaj ceny OC i AC

Gdzie obowiązują nowe oznaczenia paliwa?

Nowe oznaczenia, które możesz dojrzeć na stacji paliw obowiązują na terenie Unii Europejskiej. Są również stosowane w takich krajach jak Turcja, Macedonia, Islandia, Szwajcaria, Liechtenstein, Serbia, Norwegia.

Jeśli więc wybierasz się za granicę, pomyśl nie tylko o obowiązkowym w danym kraju wyposażeniu samochodu czy pakiecie ubezpieczenia samochodu. Przestudiuj wszystkie informacje na temat przepisów drogowych czy oznaczeń, również na stacjach benzynowych. Nie daj się zaskoczyć!

Co warto wiedzieć?

 1. Na stacjach benzynowych sprzedawane są różne rodzaje paliwa: benzyna, olej napędowy i gaz.
 2. W 2018 roku zostały wprowadzone ujednolicone oznaczenia paliw na stacjach benzynowych: kółko i E dla benzyny bezołowiowej, kwadrat i B dla oleju napędowego, romb dla gazu.
 3. Informacje o stosowanym paliwie znajdują się w dowodzie rejestracyjnym.
 4. Nowe oznaczenia paliw stosowane są na dystrybutorach, pistoletach, powinny też znajdować się w okolicy wlewów, korków w nowo produkowanych pojazdach.
 5. Ujednolicone oznaczenia spotkasz na polskich stacjach, w pozostałych krajach UE, a także w Norwegii, Szwajcarii, Macedonii, Serbii, Liechtensteinie, Islandii, Turcji.
 6. Ujednolicenie było szczególnie istotne dla osób dużo podróżujących; różnice były powodem nieporozumień i prowadziły do tankowania nieodpowiedniego paliwa.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Pod jakim nowym symbolem szukać na stacjach paliw LPG?

  Paliwa gazowe oznaczone są wspólnym symbolem rombu. Wewnątrz znajduje się odpowiedni symbol literowy: LPG, CNG, LNG, H2.

 2. Gdzie w dowodzie rejestracyjnym znajdę rodzaj paliwa?

  Niezależnie od tego, czy twój pojazd napędzany jest olejem napędowym, gazem czy benzyną, taka informacja musi zostać odnotowana w dowodzie rejestracyjnym. Stosowny symbol znajdziesz w polu P3.

 3. Od kiedy obowiązują nowe oznakowania paliw?

  Nowe oznakowanie wprowadzone przez Unię Europejską obowiązuje od października 2018 roku.

 4. Czy na każdej stacji w Polsce spotkam nowe oznaczenia paliw?

  Unijne przepisy obowiązują od 12 października 2018 roku. Od tego czasu na stacjach zaczęło pojawiać się nowe oznakowanie zgodne z europejską dyrektywą 2014/94/UE. W myśl nowych zasad, na każdej stacji benzynowej na terenie UE ma funkcjonować nowa symbolika.

 5. Jak zmieniły się oznaczenia benzyny?

  Oznaczenie benzyny to litera E z wartością liczbową ukazującą procent domieszki bioetanolu (pozyskany z surowców roślinnych) w kółku. To kolejno: E5, E10, E85.