W grudniu 2015 r. aż 55% ankietowanych Polaków potwierdziło, że przynajmniej jeden raz uległo pokusie zakupów ratalnych*. A jak to wygląda w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych?

obliczanie kosztów oc
Porównaj ceny OC i AC

Większość klientów rankomat.pl zainteresowanych podziałem składki OC na raty potwierdza, że taka forma zakupu jest dla nich bardzo wygodna. Jak się okazuje, nie chodzi tylko o stosunkowo mniejszy wydatek, ale także możliwość dodania do obowiązkowego ubezpieczenia produktów dobrowolnych (głównie rozszerzonej wersji ASS i NNW),bez znacznego obciążenia finansowego. Dla naszych klientów znaczenie ma również ilość rat – im więcej, tym lepiej, ale istotną rolę odgrywają także całkowite koszty.

Od stycznia 2018 r. w przypadku zakupu polisy przez call center Rankomat istnieje możliwość rozłożenia płatności na 12 rat. W celu skorzystania z oferty należy porównać ceny OC AC online, a następnie zamówić kontakt przy ofercie, która nas interesuje. Doradca skontaktuje się i przedstawi wszystkie szczegóły.

Czy towarzystwa chętnie sprzedają polisy na raty?

Raty w OC to nie „żyła złota” dla ubezpieczycieli. Podzielenie składki OC oznacza dla nich znaczne ryzyko finansowe. Zgodnie z obowiązującą ustawą, nawet jeśli klient nie opłaci kolejnej raty (bez względu na ich ilość) ochrona finansowa zakładu ubezpieczeń będzie trwała aż do końca zawartej umowy OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma prawa wypowiedzieć OC z powodu braku płatności za kolejną ratę. Gdyby więc doszło do kolizji lub wypadku z winy klienta, ubezpieczyciel pokryje ich koszty.

Dlaczego zatem firmy ubezpieczeniowe proponują taką formę płatności? Odpowiedź jest prosta – coraz więcej osób ją preferuje. W raporcie „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” przygotowanego na podstawie badania internautów, na pytanie „Które z poniższych form płatności najbardziej zachęcają Cię do zakupów przez Internet”, 5% zapytanych odpowiedziało „płatności ratalne”.

W tym samym badaniu aż 20% ankietowanych osób przyznało, że decyduje się na pierwszy zakup w danym serwisie internetowym tylko dlatego, że oferuje on różne dostępne formy płatności. Badanie obejmuje tylko osoby kupujące online. Gdyby dodać do nich wszystkich nabywców produktów, procentowe wartości byłyby z pewnością znacznie większe.

Kto policzy najmniej za OC na raty?

Rozbicie składki na kilka lub nawet kilkanaście części wydaje się bardzo rozsądne, gdy bierzemy pod uwagę wysoką cenę wyjściową. Pozostaje tylko pytanie, ile faktycznie będzie trzeba dopłacić? Jak wynika z poniższej tabeli, oprocentowanie rat różni się znacznie w poszczególnych firmach, w dodatku zdecydowana większość, w przypadku samego OC, skłonna jest tylko do podziału składki na dwie części (np. Link4 podzieli na 4 raty tylko w przypadku sprzedaży OC z AC).

Nasza tabela jest oczywiście tylko poglądowa. Podział OC nie kończy się na góra czterech ratach. W niektórych firmach otrzymamy propozycje z opłatami miesięcznymi, ale zwykle dotyczą one pakietów ubezpieczeń OC z AC (np. w MTU). 12-to miesięczne oferty ratalne skierowane są też do nabywców autocasco w Aviva. Na rynku ubezpieczeń funkcjonują i takie towarzystwa, które wcale nie proponują rat przy OC (Compensa) oraz przy OC lub AC (HDI).

Jeśli w powyższej tabeli zabrakło interesującego Cię towarzystwa, zapraszamy do przeprowadzenia porównania w kalkulatorze OC/AC. Znajdziesz w nim kilkanaście firm ubezpieczeniowych oferujących OC na raty. Aby sprawdzić cenę OC z podziałem ratalnym, po otrzymaniu ofert kliknij w szczegóły wybranej pozycji lub przejdź bezpośrednio z ekranu wyników na stronę towarzystwa.

Młody kierowca – lider w ratalnych zakupach OC

Łatwo się domyślić, że młode osoby to główni nabywcy OC na raty. Z racji krótkiego stażu w prowadzeniu pojazdu i krótkiej (lub żadnej) historii bezszkodowej jazdy płacą oni najwyższe stawki za obowiązkowe ubezpieczenie. Propozycje dla nich nie spadają zwykle poniżej 1000 zł. A że młody kierowca to najczęściej także osoba ucząca się lub stawiająca w zawodzie pierwsze kroki, jednorazowa opłata składki może być dla niej sporym wydatkiem. Wydawać by się mogło, że w tym miejscu pozostaje nam tylko polecić zakup OC na raty, gdyby nie przeprowadzona przez nas kalkulacja...

Wnioski? Gdyby młody kierowca nie porównał propozycji wszystkich ubezpieczycieli, u wielu z nich za jedną ratę zapłaciłby więcej niż wynosi całkowita cena najtańszego ubezpieczenia OC. Nawet jeśli wydaje Ci się, że dla Ciebie wszystkie oferty OC i tak będą drogie, sprawdź to. Być może gdzieś czeka propozycja nie do odrzucenia.

Co grozi za nieopłacenie rat OC?

Wszyscy ci, którzy kupili polisę z podziałem na raty, powinni pamiętać o terminowym opłaceniu wszystkich składek. Jeżeli tego nie zrobią:

  • podczas kontroli drogowej otrzymają mandat (grozi on także za brak dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia OC),

  • towarzystwo ubezpieczeniowe naliczy odsetki karne,

  • ubezpieczyciel może przekazać windykację do firmy zajmującej się egzekwowaniem należności,

  • zaległości w spłacie rat są podstawą do umieszczenia informacji np. w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD),

  • nieopłacona polisa OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok, a nawet za jednodniową przerwę w ubezpieczeniu grozi kara za brak OC od UFG.

Według najnowszych danych UFG główną przyczyną braku aktualnego ubezpieczenia OC jest nieprzedłużenie umowy u obecnego ubezpieczyciela, z powodu nieopłacenia jednej z rat. Zapominalscy właściciele pojazdów stanowią aż 40% wszystkich przypadków

OC na raty – kupić czy nie?

Forma zapłaty za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu zależy od zasobności portfela lub roztropności jego właściciela. Czasami wystarczy dobrze poszukać towarzystwa, które sprzeda nam najtańsze OC, zamiast od razu pytać o podział składki. Jeżeli już jesteśmy zdecydowani na zakup ratalny, to zróbmy to dopiero po wnikliwej analizie kosztów. Szukajmy nie tylko towarzystwa, które rozdzieli nam składkę na dogodną ilość rat, ale też – zrobi to na dogodnych warunkach.

 

*źródło Deutsche Welle (niemiecka stacja nadawcza),wiadomości z grudnia 2015 r.