Płacąc za zakupy, musisz podjąć decyzję: karta kredytowa, karta debetowa, przelew, gotówka… Czy masz również tyle możliwości podczas nabycia polisy OC lub AC?

Jeśli kupujesz ubezpieczenie bezpośrednio w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego, gotówkę możesz przekazać jego przedstawicielowi lub wykonać przelew na konto ubezpieczyciela. Jeśli jednak zakupu dokonujesz przez Internet lub telefon, masz również inne możliwości.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jak zapłacić za OC kupione online?

 • Pocztą - dane do płatności (nr rachunku lub wypełniony blankiet przelewu) otrzymujesz po zawarciu umowy ubezpieczenia; w zależności od wybranego towarzystwa i Twojej decyzji zostaną one dostarczone na wskazany adres mailowy lub na indywidualne konto (za jego pośrednictwem możesz również kontaktować się z ubezpieczycielem podczas całego okresu obowiązywania polisy),
 • za pobraniem - najstarszy i postrzegany przez wiele osób jako najbezpieczniejszy sposób płacenia za zakupy w Internecie; wypełniasz wniosek on-line lub przez telefon, akceptujesz i wybierasz sposób płatności; czekasz na dostarczenie przesyłki, pieniądze za polisę przekazujesz listonoszowi lub kurierowi,
 • polecenie zapłaty (direct debit) - zezwalasz ubezpieczycielowi na pobranie składki (lub kolejnych rat) bezpośrednio z Twojego konta bankowego; musisz wyrazić na to pisemną zgodę; druk polecenia zapłaty i formularz zgody na obciążenie Twojego rachunku znajdziesz na stronie internetowej towarzystwa; podpisaną zgodę przekazujesz do ubezpieczyciela pocztą lub osobiście,
 • e-przelew - jeśli kupujesz polisę on-line, masz możliwość skorzystania z przelewów elektronicznych i opłacenia składki od razu z konta bankowego.

Jak zapłacić za polisę kartą kredytową?

Jeśli zdecydujesz się na płatność kartą kredytową lub debetową, otrzymasz email z linkiem do płatności; będziesz miał również możliwość dokonania transakcji telefonicznie. W takim przypadku trzeba liczyć się z koniecznością podania przez telefon np. numeru karty, jej daty ważności i danych właściciela karty (w tym numeru PESEL). Oczywiście taka forma autoryzacji jest zgodna ze standardami rynkowymi i nie musisz się jej obawiać (rozmowa nie będzie nagrywana, zostanie przekierowana na drugą linię, przeprowadzi ją zaufany pracownik firmy, a dane zostaną wprowadzone tylko bezpośrednio do systemu płatności).

Jak otrzymasz polisę OC i AC, gdy kupujesz przez Internet lub telefon?

Po opłaceniu składki OC lub AC bądź jej pierwszej raty, w zależności od towarzystwa, polisa zostanie dostarczona do Ciebie mailem lub będziesz miał możliwość wydrukowania jej ze strony internetowej ubezpieczyciela. Praktykuje się także wystawienie 30-dniowego potwierdzenia zawarcia umowy, a oryginalna polisa jest wysyłana dopiero po otrzymaniu wpływu na konto.

Wydrukowany lub przesłany mailem przez ubezpieczyciela dokument wraz z potwierdzeniem wpłaty, stanowią dowód zawarcia umowy z ubezpieczycielem i są honorowane, np. podczas kontroli policji. Jeśli jednak wolisz tradycyjną, oryginalną polisę – zwróć się do przedstawiciela towarzystwa z prośbą o przesłanie jej pocztą. Większość towarzystw dostarcza tradycyjne dokumenty tylko na wyraźną prośbę klienta.

Dlaczego warto zapłacić za OC i AC tak, aby pieniądze dotarły na czas?

Wybierając formę płatności za OC/AC pamiętaj o bardzo istotnej kwestii – czasie. Jeżeli ochrona ubezpieczeniowa startuje dopiero za kilkanaście dni, możesz być spokojny – każdy typ transakcji będzie odpowiedni. Jeśli jednak do początku ubezpieczenia zostało tylko kilka dni, pamiętaj o tym, że:

 • niektórzy ubezpieczyciele udostępniają polisę do pobrania dopiero po zaksięgowaniu wpłaty,
 • wybierając płatność za pobraniem trzeba uwzględnić czas oczekiwania na dostarczenie przesyłki.

Polisa OC będzie Cię chroniła od pierwszego dnia umownego okresu ubezpieczenia nawet wtedy, gdy spóźnisz się nieco z opłatą. W przypadku AC ochrona może zacząć się dopiero po dokonaniu wpłaty (zależy to od warunków ubezpieczenia wybranej firmy). Brak opłacenia kolejnej raty AC i reakcji na wezwanie do zapłaty od firmy ubezpieczeniowej skutkuje często wygaśnięciem polisy. W przypadku OC i AC towarzystwo ubezpieczeniowe może rozpocząć postępowanie windykacyjne w celu uzyskania zaległej składki.

Czy warto kupić polisę OC/AC online?

Zakup polisy OC lub AC online może być znacznie tańszy niż przedłużanie dotychczasowej umowy ubezpieczenia pojazdu, czy skorzystanie z oferty pierwszego znalezionego towarzystwa. Najdrożej za ubezpieczenie samochodu płacą młodzi i niedoświadczeni kierowcy. Ubezpieczyciele zaliczają ich do grupy wysokiego ryzyka. Potwierdzają to policyjne statystyki. W 2019 r. osoby z grupy wiekowej 18-24 lata miały najwyższy wskaźnik wypadków na 10 tys. populacji. Byli sprawcami 4910 wypadków drogowych, w których zginęły 462 osoby, a 6409 zostało rannych.

Jednak nawet młodzi i niedoświadczeni kierowcy mogą zaoszczędzić na zakupie polisy OC. Przekonał się o tym 21-letni Mateusz z Dębicy, który posiada prawo jazdy od dwóch lat i jest właścicielem Fiata 500 z 2011 r. Dzięki porównaniu ofert w kalkulatorze rankomat.pl, na zakupie polisy OC zaoszczędził 1220 zł.

Ceny OC dla 21-latka z Dębicy
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1196,00 zł
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1255,00 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1357,00 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1695,00 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1734,00 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
1767,00 zł
Ceny OC dla 21-latka z Dębicy
mtu24.pl
547,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
778,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1196,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1255,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1357,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1695,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1734,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
1767,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 29.01.2022 r. dla 21-latka z Dębicy, właściciela Fiata 500 z 2011 r. o poj. silnika 875 cm3.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy?

Podczas płatności e-przelewem i kartą kredytową warto upewnić się, czy strona danego ubezpieczyciela lub pośrednika internetowego jest szyfrowana (jest to tzw. protokół SSL). Można się o tym przekonać, sprawdzając czy:

 • adres URL zaczyna się od https://, a nie http://
 • w pasku adresu lub stanu jest widoczna mała, nieprzekreślona kłódka; możesz kliknąć w symbol kłódki i sprawdzić, czy tożsamość witryny jest potwierdzona przez organ certyfikacji.

Dzięki temu będziesz miał pewność, że wpisane przez ciebie dane są przesyłane dalej w postaci zaszyfrowanej, niemożliwej do odczytania przez przestępców.

Czy można zrezygnowac z umowy OC zawartej na odległość?

Gdy zawierasz umowę OC na odległość (przez Internet, telefon), masz prawo do odstąpienia od niej w terminie do 30 dni, nawet bez podania przyczyny. Jeżeli opłaciłeś już polisę, ubezpieczyciel powinien zwrócić Ci pieniądze. Całość, gdy termin startu ochrony jeszcze nie minął lub część – po potrąceniu należności za okres korzystania z ubezpieczenia.
 

Co warto wiedzieć?

 1. Najwygodniej opłacić polisę OC/AC kupioną online e-przelewem.
 2. W kalkulatorze rankomat.pl po dokonaniu transakcji otrzymasz umowę ubezpieczenia OC/AC na e-mail.
 3. Aby zadbać o bezpieczeństwo twoich danych, kalkulator rankomat.pl stosuje w pełni bezpieczny protokół SSL.
 4. Z zakupionej polisy OC lub AC online możesz zrezygnować w ciągu 30 dni.