Towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają klientom wybór kilku metod płatności za ubezpieczenia komunikacyjne. Kierowcy, którzy kupują OC lub AC mają do wyboru przelew online, kartę płatniczą, BLIK czy tradycyjny przelew pocztowy.

Zdecydowanie wygodniejsze wydają się internetowe metody płatności. Korzystając z przelewu bankowego online, karty debetowej lub kredytowej, czy BLIK-a możesz przelać pieniądze na konto towarzystwa ubezpieczeniowego w kilka minut bez wychodzenia z domu. Z kolei otrzymasz polisę OC natychmiast po zaksięgowaniu środków na adres e-mail.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jak zapłacić za ubezpieczenie samochodu OC i AC? 

Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają kierowcom kilka sposobów płatności za ubezpieczenie OC i AC. Zaliczamy do nich zarówno tradycyjne metody (np. przelew za pośrednictwem pocztowego druku), jak i nowoczesne rozwiązania technologiczne (przelew online, karta płatnicza czy BLIK). Oto najbardziej powszechne sposoby płatności za zakup polis komunikacyjnych:

Przelew online

Jedna z najbardziej popularnych i od dawna dostępnych metod płatności za ubezpieczenie OC i AC, zwłaszcza przy zakupie polis przez internet. Jeśli ją wybierzesz, zostaniesz przekierowany do listy banków. Zaznacz ten, w którym masz konto, a następnie wpisz login i hasło. Dane do przelewu za polisę zostaną pobrane automatycznie. Aby zakończyć transakcję, musisz autoryzować przelew kodem SMS lub poprzez aplikację bankową.

Po potwierdzeniu przez ciebie przelewu, pieniądze na koncie ubezpieczyciela zostaną zaksięgowane w tym samym lub następnym dniu roboczym.

Karta płatnicza

Większość firm ubezpieczeniowych umożliwia zapłatę za ubezpieczenie OC i AC za pomocą karty debetowej lub kredytowej. Zwykle otrzymasz na adres e-mail link do płatności lub będziesz mógł ją autoryzować telefonicznie. Aby przebiegła pomyślnie, musisz podać numer karty i datę ważności, a także dane właściciela plastiku, w tym PESEL.

Zastanawiasz się, czy płatność za polisę kartą kredytową jest bezpieczna? Jaj najbardziej. Rozmowy nie są nagrywane, a zwykle są przekierowywane na drugą, bezpieczną linię telefoniczną. Ponadto niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżki za płatność kartą kredytową przy zakupie OC i AC.

BLIK

Jedna z najpopularniejszych metod płatności za polisę online. Polega na wygenerowaniu w aplikacji bankowej sześciocyfrowego kodu, który następnie musisz wpisać w miejscu, gdzie kupiłeś polisę OC lub AC. W kolejnym kroku aplikacja mobilna banku poprosi o potwierdzenie transakcji. Jeśli to zrobisz, pieniądze szybko trafią na konto ubezpieczyciela.

Przelew tradycyjny lub pocztowy

Tę metodę wybierają klienci wciąż ceniący tradycyjne metody płatności. Polega na wypełnieniu papierowego blankietu do przelewu. Wymagane dane otrzymasz od towarzystwa ubezpieczeniowego. Następnie musisz dokonać wpłaty na poczcie lub w oddziale banku.

Płatność za pobraniem

Należy do tracących na popularności metod płatności. Przede wszystkim z powodu dużej czasochłonności. Polega na zakupie ubezpieczenia OC i AC przez internet lub telefon, a następnie wyborze sposobu zapłaty „za pobraniem”. W dalszym etapie listonosz lub kurier zjawi się u ciebie z umową ubezpieczenia pojazdu. Dopiero wtedy musisz zapłacić za polisę.

Polecenie zapłaty (direct debit)

Polega na udzieleniu pisemnej zgody ubezpieczycielowi na pobieranie składki lub kolejnych rat OC i AC. Blankiet polecenia zapłaty i formularz zgody na obciążenie twojego konta jest dostępny na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. Podpisaną zgodę możesz wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście w placówce ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC przez internet? 

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe, którego zakres ochrony reguluje ustawa. Oznacza to, że jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednak różnice w cenach OC w zależności od firmy mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W efekcie przy wyborze OC należy kierować się wyłącznie najniższą ceną. Warto więc porównać ze sobą oferty jak największej liczby ubezpieczycieli.

Wkalkulatorze rankomat.pl możesz porównać oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych. To nie tylko oszczędność pieniędzy, lecz także czasu. Wystarczy, że wypełnisz prosty i intuicyjny formularz, co zajmie kilka minut. Następnie możesz wybrać interesującą ofertę i dokonać płatności online. Umowę ubezpieczenia pojazdu otrzymasz na podany adres e-mail. Dzięki temu możesz kupić polisę w dowolnym momencie za pomocą komputera, tableta lub smartfona. Jednak zastanawiasz się, ile można zaoszczędzić pieniędzy na zakupie OC przez internet?

Sprawdziliśmy na przykładzie 20-letniego Mariusza z Kielc, który dopiero od roku ma prawo jazdy i jest właścicielem Skody Fabii z 2011 r. o pojemności silnika 1 l. W efekcie nie ma wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Jednak nawet młody i niedoświadczony kierowca może znacznie zaoszczędzić na zakupie OC przez internet. Mariusz dzięki porównaniu ofert w kalkulatorze rankomat.pl zaoszczędził na zakupie OC 2116 zł – tyle wynosi różnica między najtańszą a najdroższą propozycją ubezpieczenia jego samochodu.

Ile kosztuje OC dla 20-latka z Kielc?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1211,00 zł
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
1358,00 zł
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1478,00 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1678,00 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
2247,00 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2496,00 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
2734,00 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
3025,00 zł
Wiener
OC
AC Mini
Assistance
NNW
3327,00 zł
Wiener
OC
AC Mini
Assistance
NNW
3327,00 zł
Ile kosztuje OC dla 20-latka z Kielc?
Trasti
1211,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
EUROINS
1358,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1478,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1678,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
2247,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
2496,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
2734,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
3025,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
3327,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
3327,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 22.12.2022 r., Skoda Fabia 2011 r., poj. silnika 1 l

Jak otrzymam OC kupione online?

W przypadku zakupu ubezpieczenia online, po opłaceniu składki OC lub AC bądź jej pierwszej raty, w zależności od towarzystwa, polisa zostanie dostarczona do ciebie mailem lub będziesz miał możliwość wydrukowania jej ze strony internetowej ubezpieczyciela. Często firmy ubezpieczeniowe wystawiają 30-dniowe potwierdzenie zawarcia umowy, a oryginalna polisa jest wysyłana po zaksięgowaniu środków na koncie towarzystwa.

Wydrukowany lub przesłany mailem przez ubezpieczyciela dokument wraz z potwierdzeniem wpłaty, stanowią dowód zawarcia umowy z ubezpieczycielem i są honorowane, np. podczas kontroli drogowej. Jeśli jednak wolisz tradycyjną, oryginalną polisę – zwróć się do przedstawiciela towarzystwa z prośbą o przesłanie jej pocztą. Większość towarzystw dostarcza tradycyjne dokumenty tylko na wyraźną prośbę klienta.

Uwaga! Od 2018 r. kierowcy nie mają obowiązku wożenia w samochodzie papierowego potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC. W razie kontroli drogowej policja może sprawdzić ważność polisy OC elektronicznie w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jaką metodę płatności za OC i AC wybrać?

Wybierając formę płatności za OC/AC pamiętaj o bardzo istotnej kwestii – czasie. Jeżeli ochrona ubezpieczeniowa startuje dopiero za kilkanaście dni, możesz być spokojny – każdy typ transakcji będzie odpowiedni. Jeśli jednak do początku ubezpieczenia zostało tylko kilka dni, pamiętaj o tym, że:

 • niektórzy ubezpieczyciele udostępniają polisę do pobrania dopiero po zaksięgowaniu wpłaty,

 • wybierając płatność za pobraniem, trzeba uwzględnić czas oczekiwania na dostarczenie przesyłki.

Polisa OC będzie Cię chroniła od pierwszego dnia umownego okresu ubezpieczenia nawet wtedy, gdy spóźnisz się nieco z opłatą. W przypadku AC ochrona może zacząć się dopiero po dokonaniu wpłaty (zależy to od warunków ubezpieczenia wybranej firmy). Brak opłacenia kolejnej raty AC i reakcji na wezwanie do zapłaty od firmy ubezpieczeniowej skutkuje często wygaśnięciem polisy. W przypadku OC i AC towarzystwo ubezpieczeniowe może rozpocząć postępowanie windykacyjne w celu uzyskania zaległej składki.

Czy warto kupić polisę OC/AC online? 

Jak pokazał przykład 20-letniego Mariusza z Kielc, zakup polisy online to same zalety.Nie wymaga konieczności tracenia czasu na osobiste wizyty w oddziałach towarzystw czy u agentów. Nie trzeba również samodzielnie wchodzić na stronę internetową każdej firmy w celu zrobienia kalkulacji składki. W kalkulatorze rankomat.pl możesz porównać oferty kilkunastu największych ubezpieczycieli w jednym miejscu o dowolnej porze bez wychodzenia z domu.

Zakup polisy online to jednak nie tylko oszczędność czasu, lecz także pieniędzy. W przypadku obowiązkowego OC oczywiście kieruj się wyłącznie jak najniższą ceną, ponieważ zakres ochrony jest taki sam w każdej firmie. Jednak, jeśli masz nowszy samochód, warto pomyśleć o dokupieniu dodatkowego ubezpieczenia AC lub assistance, które często są tańsze w pakiecie z OC. W naszym kalkulatorze w domowym zaciszu możesz tak, jak długo potrzebujesz porównać warianty ochrony ubezpieczeniowej proponowane przez różne towarzystwa, aby optymalnie dobrać ubezpieczenie auta do własnych potrzeb.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy? 

Podczas płatności e-przelewem i kartą kredytową warto upewnić się, czy strona danego ubezpieczyciela lub pośrednika internetowego jest szyfrowana (jest to tzw. protokół SSL). Można się o tym przekonać, sprawdzając czy:

 • adres URL zaczyna się od https://, a nie http://

 • w pasku adresu lub stanu jest widoczna mała, nieprzekreślona kłódka; możesz kliknąć w jej symbol i sprawdzić, czy tożsamość witryny jest potwierdzona przez organ certyfikacji.

Dzięki temu będziesz miał pewność, że wpisane przez ciebie dane są przesyłane dalej w postaci zaszyfrowanej, niemożliwej do odczytania przez przestępców.

Czy można zrezygnować z umowy OC zawartej na odległość? 

Tak. Nie musisz nawet podawać przyczyny rezygnacji. Możesz odstąpić od umowy ubezpieczenia zawartej przez internet lub telefon w ciągu 30 dni od jej zawarcia na podstawie art. 40 Ustawy o Prawach Konsumenta. Warto to zrobić, jeśli w tym czasie np. znajdziesz tańszą ofertę zakupu polisy OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Treść art. 40 Ustawy o Prawach Konsumenta brzmi: „Konsument, który zawarł na odległość umowę o usługi finansowe, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając oświadczenie na piśmie […] W przypadku umów ubezpieczenia termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi 30 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy lub od dnia potwierdzenia informacji, o którym mowa w art. 39 ust. 3, jeżeli jest to termin późniejszy. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem oświadczenie zostało wysłane”.

Rezygnację z OC zakupionego przez internet lub telefon możesz wysłać pocztą tradycyjną bądź mailem. Obie formy muszą mieć własnoręczny podpis, więc w przypadku wyboru drogi elektronicznej wykonaj skan dokumentu.

Jeśli kierowca rezygnuje z umowy OC zawartej na odległość przez internet lub telefon, musi pamiętać, aby w tym samym dniu samodzielnie kupić polisę w innej firmie. Gdy nie dopełni tego obowiązku, grożą mu wysokie kary za brak ciągłości ubezpieczenia pojazdu ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Co warto wiedzieć?

Płatność za OC i AC online – co warto wiedzieć?

 1. Najwygodniej opłacić polisę OC/AC kupioną online przelewem internetowym lub BLIK-iem.
 2. W kalkulatorze rankomat.pl po dokonaniu transakcji otrzymasz umowę ubezpieczenia OC/AC na e-mail.
 3. Aby zadbać o bezpieczeństwo twoich danych, kalkulator rankomat.pl stosuje w pełni bezpieczny protokół SSL.
 4. Z zakupionej polisy OC lub AC online możesz zrezygnować w ciągu 30 dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o płatność za OC i AC online

 1. Czy można opłacić OC na raty przez internet?

  Tak, jak najbardziej. Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia rozłożenie płatności za OC na 2 lub 4 taty. Niektóre firmy proponują również kierowcom opłacanie ubezpieczenia OC w 12 ratach.

 2. Czy w przypadku rezygnacji z polisy OC otrzymam zwrot pieniędzy?

  Kupując OC przez internet lub telefon, możesz zrezygnować z polisy w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Jednak ubezpieczyciel potrąci część składki za dni, kiedy ochrona pojazdu obowiązywała, a resztę pieniędzy zwróci na twoje konto.

 3. Co ile płaci się za OC?

  To zależy. Możesz zapłacić za OC raz na 12 miesięcy. Masz również możliwość rozłożenia płatności na 2, 4 lub 12 rat.

 4. Czy mogę zapłacić za OC z cudzego konta bankowego?

  Tak. Nie musisz robić przelewu z własnego rachunku bankowego. Jednak pamiętaj, aby w tytule wpisać numer polisy lub inne dane, na których podstawie ubezpieczyciel zaksięguje płatność.

 5. Czy opłata OC przez internet jest bezpieczna?

  Tak, jak najbardziej. Płatność online odbywa się za pośrednictwem szyfrowanej strony (wówczas adres powinien zaczynać się od https://), aby oszuści nie byli w stanie odczytać twoich danych. Aby zminimalizować ryzyko, zawsze korzystaj z własnego telefonu lub komputera.

 6. Czy można zapłacić Blikiem za OC przez internet?

  Tak. Większość towarzystw ubezpieczeniowych zapewnia możliwość płatności za ubezpieczenia komunikacyjne BLIK-iem. Jednak musisz mieć zainstalowaną na telefonie aplikację twojego banku.

 7. Ile mam czasu na zakup polisy OC przez internet?

  Polisę OC przez internet możesz kupić w dowolnym momencie. Jeśli zależy ci na jak najszybszym zakupie OC i otrzymaniu umowy, wybierz szybką metodę płatności online (przelew bankowy czy BLIK).