Płacąc za zakupy, musisz podjąć decyzję: karta kredytowa, karta debetowa, przelew, gotówka… Czy masz również tyle możliwości podczas nabycia polisy ubezpieczenia komunikacyjnego?

Klientka płaci za ubezpieczenie OC przelewem
Porównaj ceny OC i AC

Jeśli kupujesz ubezpieczenie bezpośrednio u agenta, gotówkę możesz przekazać jemu, zapłacić w najbliższej siedzibie towarzystwa lub wykonać przelew. Jeśli jednak zakupu dokonujesz przez Internet lub telefon, masz inne możliwości:

  • poczta - dane do płatności (nr rachunku lub wypełniony blankiet przelewu) otrzymujesz po zawarciu umowy ubezpieczenia; w zależności od wybranego towarzystwa i Twojej decyzji zostaną one dostarczone na wskazany adres mailowy lub na indywidualne konto (za jego pośrednictwem możesz również kontaktować się z ubezpieczycielem podczas całego okresu obowiązywania polisy),
  • za pobraniem - najstarszy i postrzegany przez wiele osób jako najbezpieczniejszy sposób płacenia za zakupy w Internecie; wypełniasz wniosek on-line lub przez telefon, akceptujesz i wybierasz sposób płatności; czekasz na dostarczenie przesyłki, pieniądze za polisę przekazujesz listonoszowi lub kurierowi,
  • polecenie zapłaty (direct debit) - zezwalasz ubezpieczycielowi na pobranie składki (lub kolejnych rat) bezpośrednio z Twojego konta bankowego; musisz wyrazić na to pisemną zgodę; druk polecenia zapłaty i formularz zgody na obciążenie Twojego rachunku znajdziesz na stronie internetowej towarzystwa; podpisaną zgodę przekazujesz do ubezpieczyciela pocztą lub osobiście,
  • karta kredytowa - jeśli zdecydujesz się na płatność kartą kredytową lub inną kartą przeznaczoną do płatności w sieci, otrzymasz email z linkiem do płatności; będziesz miał również możliwość dokonania transakcji telefonicznie; wtakim przypadku trzeba liczyć się z koniecznością podania przez telefon np. numeru karty, jej daty ważności i danych właściciela karty (w tym numeru PESEL). Oczywiście taka forma autoryzacji jest zgodna ze standardami rynkowymi i nie musisz się jej obawiać (rozmowa nie będzie nagrywana, zostanie przekierowana na drugą linię, przeprowadzi ją zaufany pracownik firmy, a dane zostaną wprowadzone tylko bezpośrednio do systemu płatności),
  • e-przelew - jeśli kupujesz polisę on-line, masz możliwość skorzystania z przelewów elektronicznych i opłacenia składki od razu z konta bankowego.

Jak otrzymasz polisę OC i AC, gdy kupujesz przez Internet lub telefon?

Po opłaceniu składki OC lub AC bądź jej pierwszej raty, w zależności od towarzystwa, polisa zostanie dostarczona do Ciebie mailem lub będziesz miał możliwość wydrukowania jej ze strony internetowej ubezpieczyciela. Praktykuje się także wystawienie. 30-dniowego potwierdzenia zawarcia umowy, a oryginalna polisa jest wysyłana dopiero po otrzymaniu wpływu na konto.

Wydrukowany lub przesłany mailem przez ubezpieczyciela dokument wraz z potwierdzeniem wpłaty, stanowią dowód zawarcia umowy z ubezpieczycielem i są honorowane, np. podczas kontroli policji. Jeśli jednak wolisz tradycyjną, oryginalną polisę – zwróć się do przedstawiciela towarzystwa z prośbą o przesłanie jej pocztą. Większość towarzystw dostarcza tradycyjne dokumenty tylko na wyraźną prośbę klienta.

Płać za OC i AC tak, aby pieniądze dotarły na czas

Wybierając formę płatności za OC/AC pamiętaj o bardzo istotnej kwestii – czasie. Jeżeli ochrona ubezpieczeniowa startuje dopiero za kilkanaście dni, możesz być spokojny – każdy typ transakcji będzie odpowiedni. Jeśli jednak do początku ubezpieczenia zostało tylko kilka dni, pamiętaj o tym, że:

  • niektórzy ubezpieczyciele udostępniają polisę do pobrania dopiero po zaksięgowaniu wpłaty,
  • wybierając płatność za pobraniem trzeba uwzględnić czas oczekiwania na dostarczenie przesyłki.

Polisa OC będzie Cię chroniła od pierwszego dnia umownego okresu ubezpieczenia nawet wtedy, gdy spóźnisz się nieco z opłatą. W przypadku AC ochrona może zacząć się dopiero po dokonaniu wpłaty (zależy to od warunków ubezpieczenia wybranej firmy). Brak opłacenia kolejnej raty AC i reakcji na wezwanie do zapłaty od firmy ubezpieczeniowej skutkuje często wygaśnięciem polisy. W przypadku OC i AC towarzystwo ubezpieczeniowe może rozpocząć postępowanie windykacyjne w celu uzyskania zaległej składki.

Bezpieczeństwo Twoich pieniędzy

Podczas płatności e-przelewem i kartą kredytową warto upewnić się, czy strona danego ubezpieczyciela lub pośrednika internetowego jest szyfrowana (jest to tzw. protokół SSL). Można się o tym przekonać, sprawdzając czy:

  • adres URL zaczyna się od https://, a nie http://
  • w pasku adresu lub stanu jest widoczna mała, nieprzekreślona kłódka; możesz kliknąć w symbol kłódki i sprawdzić, czy tożsamość witryny jest potwierdzona przez organ certyfikacji.

Dzięki temu będziesz miał pewność, że wpisane przez ciebie dane są przesyłane dalej w postaci zaszyfrowanej, niemożliwej do odczytania przez przestępców.

Bezpieczeństwo zawierania umów OC na odległość

Gdy zawierasz umowę OC na odległość (przez Internet, telefon),masz prawo do odstąpienia od niej w terminie do 30 dni, nawet bez podania przyczyny. Jeżeli opłaciłeś już polisę, ubezpieczyciel powinien zwrócić Ci pieniądze. Całość, gdy termin startu ochrony jeszcze nie minął lub część – po potrąceniu należności za okres korzystania z ubezpieczenia.