Kupiłeś używany samochód od prywatnego właściciela? Czeka Cię kilka formalności i opłat. Jedną z nich jest złożenie deklaracji PCC-3 do urzędu skarbowego i wniesienie należnej opłaty. Na szczęście możesz to zrobić wygodnie i bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić online odpowiedni formularz. Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych i jak go uregulować? Znajdziesz tu wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Zgodnie z przepisami deklarację PCC-3 można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania lub online. W tym ostatnim przypadku trzeba poświęcić na to co prawda nieco więcej czasu, jednak cała procedura jest dość intuicyjna, a formularz przejrzysty.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Zanim przystąpisz do jego wypełniania, upewnij się, że należysz do tej grupy podatników, którzy muszą uregulować podatek. Niektórzy są bowiem zwolnieni z tego obowiązku! Przejdź z nami formularz podatkowy krok po kroku i sprawdź, od czego zależy wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czym jest podatek PCC-3?

PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) to opłata, którą należy wnieść w przypadku nabycia mienia od osoby fizycznej. Dotyczy to m.in. samochodu - w końcu sprzedaż prywatna na rynku samochodowym jest równie popularna, jak działalność dealerów czy komisów.

Zanim jednak przelejesz do urzędu skarbowego odpowiednią kwotę, musisz złożyć w nim specjalny formularz informacyjny zwany inaczej deklaracją PCC-3. Na złożenie dokumentu i zapłatę podatku masz ustawowo 14 dni. Warto przestrzegać tego terminu, ponieważ kara za nieopłacenie PCC może być dotkliwa.

Jeśli więc kupiłeś samochód od osoby prywatnej, poza zgłoszeniem nabycia i ubezpieczeniem OC musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Uwaga!

Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela, każdy ze współwłaścicieli także musi złożyć deklarację PCC-3 na dany samochód. W tym celu powinien na rządowej stronie wybrać formularz PCC-3/A, stanowiący formalnie załącznik do właściwej deklaracji wysyłanej przez głównego właściciela auta.

Dlaczego trzeba płacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Konieczność opłacenia podatku przy zakupie auta używanego od osoby fizycznej regulowany jest przepisami Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z nią, jeśli sprzedawca nie jest czynnik płatnikiem VAT, automatycznie zachodzi konieczność złożenia deklaracji PCC do urzędu skarbowego. Cała procedura musi zostać zrealizowana jeszcze przed udaniem się z wnioskiem o rejestrację pojazdu.

Porównaj ceny OC i AC

Ile wynosi podatek PCC w urzędzie skarbowym?  

Jaka jest wysokość podatku PCC? Wszystko zależy od rodzaju umowy kupna-sprzedaży podpisałeś. W przypadku praw majątkowych jest to 1% podstawy opodatkowania, a przy sprzedaży rzeczy ruchomych 2%.

Przy zakupie auta będzie to więc 2% jego rynkowej wartości. Osobną kwestię stanowi podatek za umowę ustanowienie hipoteki - 19 zł, ustanowienia odpłatnego użytkowania oraz odpłatnej służebności – 1% podstawy opodatkowania czy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego – 0,5% podstawy opodatkowania lub umowę spółki - 0,5% podstawy opodatkowania. Nas jednak będzie interesowało 2% wartości samochodu.

Kto nie musi płacić podatku PCC-3?

Warto zaznaczyć, że istnieje dość szeroka grupa osób, które są zwolnione z podatku PCC-3, nawet jeśli kupują samochód od osoby fizycznej. Deklaracja nie interesuje więc:

  • członków najbliższej rodziny (małżonków, zstępnych, wstępnych rodzeństwa, pasierbów, ojczymów, macoch, zięciów, synowych, szwagrów),
  • podpisujących się pod umową darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, kościoła lub związku wyznaniowego – pod warunkiem, że przedmiot darowizny zostanie wykorzystany na cele określone w statucie lub innych przepisach organizacji,
  • podpisujących się pod umową przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, jednostek naukowych, uczelni publicznych, publicznych placówek oświatowych i innych jednostek budżetowych, które są finansowane z budżetu państwa lub samorządu,
  • podpisujących się pod umową o dożywocie, jeżeli majątek zostaje przeniesiony na rzecz osoby bliskiej, podpisujących się pod umową zawartą między podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, jeśli przedmiotem umowy jest przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych stanowiących przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, a podatnik (nabywca) jest czynnym podatnikiem VAT.

Jak zapłacić PCC-3 przez Internet krok po kroku?

Złożenie formularza PCC przez Internet to opcja, która jest dostępna już od kilku lat. Całą procedurę można przeprowadzić w kilka minut za pośrednictwem specjalnego dokumentu online. W tym celu należy zalogować się za pomocą swojego Profilu Zaufanego na stronie www.podatki.gov.pl.

Po wypełnieniu druku deklaracji PCC-3 należy ją podpisać, a można zrobić to na dwa sposoby:

  • z użyciem podpisu kwalifikowanego,
  • danymi autoryzującymi (pochodzącymi z formularze deklaracji PIT).

Przedstawimy teraz po kolei całą procedurę uzupełniania formularza podatkowego po zakupie auta od prywatnego właściciela.

Identyfikacja podatnika

Formularz PCC-3 podzielony jest na wygodne i czytelnie opisane sekcje. Uważnie czytając polecenia, nie powinieneś mieć kłopotu z prawidłowym uzupełnieniem danych. Na początek należy podać tzw. identyfikator podatnika (NIP lub PESEL).

Należy również wskazać okres rozliczeniowy czynności podatkowej. W praktyce należy wpisać tu datę zakupu samochodu widniejącą na umowie kupna-sprzedaży. Pole A5 to z koeli miejsce na wybranie z listy urzędu skarbowego, do którego ma trafić dokument.

W punkcie A6 należy natomiast wskazać, czy składasz deklarację po raz pierwszy, czy jest to korekta dokumentu.

Uwaga!

Jeśli w formularz zabraknie danych istotnych z punktu widzenia urzędnika, może się on z Tobą skontaktować w celu złożenia korekty. W praktyce polega to właśnie na wypełnieniu deklaracji na nowo, z zaznaczeniem opcji korekty.

Sekcja B: Identyfikacja osoby składającej deklarację PCC-3

Kolejnym krokiem jest podanie danych tego, kto składa deklarację. Powinieneś oznaczyć się jako "Inny podmiot", a następnie "Osoba fizyczna". Wówczas zostaniesz poproszony o podanie:

  • peselu,
  • imienia i nazwiska,
  • daty urodzenia,
  • imion rodziców (opcjonalnie),
  • dokładnego adresu zamieszkania.

Uwaga!

W tej sekcji współwłaściciel składający deklarację PCC-3/A powinien zaznaczyć opcję Podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku.

Sekcja C: Szczegóły przedmiotu umowy

Jeśli kupiłeś samochód na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny, w punkcie 21. zaznacz właśnie opcję "Umowa". W punkcie 22 wskaż "Terytorium RP" - o ile auto będziesz użytkować właśnie w granicach kraju.

To samo powinieneś odznaczyć w punkcie 23, jeśli auto kupiłeś w Polsce.

W dalszej kolejności pojawi się pole, w którym zwykle wpisuje się:

  • markę,
  • model,
  • rok produkcji,
  • pojemność silnika,
  • rodzaj paliwa,
  • przebieg,
  • numer rejestracyjny,
  • VIN samochodu,

czyli szczegóły przedmiotu czynności cywilnoprawnej.

Sekcja D: Podstawa opodatkowania i należny podatek

W tej rubryce dowiesz się, w jakiej wysokości będziesz płacić podatek PCC. W polu 27. należy wpisać kwotę, jaką zapłaciłeś za samochód. Powinna się ona zgadzać z wartością rynkową pojazdu i tą, która widnieje na umowie kupna-sprzedaży. Po wpisaniu kwoty system automatycznie wyliczy Twój podatek. Należna kwota wyświetli się w polu 47.

Na koniec konieczne będzie także potwierdzenie zapoznania się z pouczeniami koniecznymi do prawidłowego przetworzenia deklaracji PCC-3.

Wolisz formę tradycyjną? Podpowiedzi znajdziesz tutaj: Jak wypełnić PCC-3 po kupnie samochodu?

Jak wysłać deklarację PCC-3 do urzędu skarbowego?

Jeśli poprawie wypełniłeś formularz deklaracji, prawi dotarłeś do mety. Pozostało już tylko przesłanie dokumentu do urzędu skarbowego odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania. W tym celu wybierz opcję "Akceptuj i wyślij". Zostaniesz wówczas poproszony o weryfikację swoich danych albo za pomocą podpisu kwalifikowanego, albo danymi podatkowymi (w tym ostatnim przypadku konieczny będzie wgląd do zeszłorocznego zeznania podatkowego).

Po potwierdzeniu swojej tożsamości ostatecznie wysyłasz deklarację do urzędu.

Jak zapłacić podatek PCC?

To oczywiście nie koniec całej procedury związanej z PCC-3. Przed Tobą jeszcze najważniejsze, czyli przelew podatkowy na konto urzędu skarbowego. Dzięki formularzowi wiesz, ile powinieneś zapłacić.

Uwaga!

Pamiętaj, aby w swojej bankowości elektronicznej wybrać kategorię przelew podatkowy. Potem wystarczy już wpisać dane wybranego urzędu skarbowego i tytuł przelewu.

Jakie skutki ma zapłata podatku PCC-3 po terminie?

Jak widać, formalności po zakupie auta od osoby fizycznej jest sporo. Nic dziwnego, że niektórym obowiązek podatkowy umyka z pamięci. Niestety termin na jego zapłacenie jest ściśle przestrzegany przez organy administracji publicznej.

Jeśli po zakupie samochodu nie złożysz deklaracji i nie zapłacisz podatku w ciągu 14 dni, urząd to odnotuje i nałoży na Ciebie dotkliwą karę finansową. Niedopatrzenia w sprawie podatku mogą Cię słono kosztować, ponieważ kara zależy w dużej mierze od aktualnego wynagrodzenia minimalnego. W efekcie może być nawet kilkanaście razy wyższa od niego.

Co jeśli nieopatrznie zapomniałeś o podatku PCC?

Spróbuj tego

Zanim urząd się zorientuje, powinieneś jak najszybciej sam się do niego zgłosić z wyrażeniem tzw. czynnego żalu. Urząd skarbowy powinien zezwolić na uregulowanie podatku wraz z odsetkami.

Podatek PCC a umowa darowizny

To szczególne okoliczności, w przypadku których nie ma obowiązku podatkowego, a umowa dotyczy członków bliskiej rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem zwolnienia z opłaty PCC-3 jest zgłoszenie darowizny pojazdu w ciągu pół roku od ustanowienia jego nowej własności. Trzeba to zrobić w urzędzie skarbowym na druku SD-Z2.

Porównaj ceny OC i AC

Zgłoszenia należy dokonać tylko w sytuacji, w której suma darowizn podatnika w okresie ostatnich 5 lat przewyższyła poziom 9637 zł.

Kupiłeś samochód od prywatnej osoby? Poza podatkiem pamiętaj o ubezpieczeniu!

Zgłosiłeś nabycie pojazdu, złożyłeś deklarację i zapłaciłeś podatek, ale w tym wszystkim nie zapominaj także o optymalnej ochronie auta i siebie. Sprawdź, czy pojazd jest ubezpieczony i do kiedy. Jako nowy właściciel możesz albo kontynuować polisę poprzedniego do czasu aż wygaśnie lub zrezygnować z ochrony, wykupując jednocześnie własną, np. w szybkim kalkulatorze OC i AC.

Nie dość, że porównasz tu oferty od kilkunastu towarzystw, to jeszcze w atrakcyjnej i przejrzystej formie. W gąszczu formalności związanych z zakupem pojazdu ułatw sobie zadanie przynajmniej w zakresie ubezpieczenia. A co, jeśli umowa ubezpieczenia zawarta przez poprzedniego właściciela właśnie się kończy? Tym bardziej powinieneś sprawdzić, co oferuje Ci aktualnie rynek ubezpieczeń.

Co warto wiedzieć?

  1. Deklarację PCC-3 możesz złożyć zarówno w formie tradycyjnej, pocztą lub elektronicznie na stronie www.podatki.gov.pl.
  2. Na złożenie deklaracji PCC-3 oraz zapłatę podatku masz 14 dni od dnia nabycia pojazdu.
  3. Z obowiązku płacenia podatku po zakupie auta zwolnieni są m.in. członkowie najbliższej rodziny, gdy podpisali umowę darowizny.
  4. Wysokość podatku wylicza się na podstawie rynkowej wartości samochodu. Standardowo jest to 2% tej kwoty.
  5. Niezłożenie deklaracji i nieopłacenie podatku w terminie wiąże się z nałożeniem kary finansowej ze strony urzędu skarbowego.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Kiedy muszę zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

    Jeśli kupiłeś samochód od osoby fizycznej niebędącej płatnikiem VAT. Będzie to np. prywatny sprzedawca z ogłoszenia na portalu internetowym. Jeśli natomiast nabędziesz auto u dealera lub w komisie, nie musisz dodatkowo składać deklaracji i opłacać PCC-3.

  2. Czy urząd skarbowy będzie mnie ścigał, jeśli nie złożę deklaracji PCC w terminie?

    Tak - niedopełnienie obowiązku podatkowego w ciągu 14 dni od daty zakupu auta będzie skutkować karą finansową.

  3. Kto wylicza wysokość podatku PCC do zapłaty?

    Wysokość należnego podatku wpisuje się do deklaracji samodzielnie. Zwykle jest to 2% wartości pojazdu i właśnie taką kwotę należy podać, a następnie przelać na konto urzędu skarbowego. Jeśli wyliczona kwota będzie budzić zastrzeżenia urzędnika, skontaktuje się on z płatnikiem celem wyjaśnienia sytuacji.

  4. Czy do deklaracji PCC-3 trzeba dołączyć umowę kupna-sprzedaży auta lub umowę darowizny?

    Nie ma takiej konieczności. W zasadzie wszystkie informacje z tego dokumentu i tak wpisuje się w odpowiednie pola formularza. Nie a nawet technicznej możliwości dołączenia do niego skanu.