Kupiłeś używany samochód od prywatnego właściciela? Czeka Cię kilka formalności i opłat. Jedną z nich jest złożenie deklaracji PCC-3 do urzędu skarbowego i wniesienie należnej opłaty. Na szczęście możesz to zrobić wygodnie i bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić online odpowiedni formularz. Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych i jak go uregulować? Znajdziesz tu wszystko, co powinieneś wiedzieć!
- Czym jest podatek PCC-3?
- Kto nie musi płacić podatku PCC-3 po zakupie samochodu?
- Jak zapłacić PCC-3 przez Internet krok po kroku?
- Jak wysłać deklarację PCC-3 do urzędu skarbowego?
- Jak zapłacić podatek PCC?
- Jakie skutki ma zapłata podatku PCC-3 po terminie?
- Kupiłeś samochód od prywatnej osoby? Poza podatkiem pamiętaj o ubezpieczeniu!
Zgodnie z przepisami deklarację PCC-3 po zakupie samochodu można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania lub online. W tym ostatnim przypadku trzeba poświęcić na to co prawda nieco więcej czasu, jednak cała procedura jest dość intuicyjna, a formularz przejrzysty.
Zanim przystąpisz do jego wypełniania, upewnij się, że należysz do tej grupy podatników, którzy muszą uregulować podatek. Niektórzy są bowiem zwolnieni z tego obowiązku! Przejdź z nami formularz podatkowy krok po kroku i sprawdź, od czego zależy wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych.
Czym jest podatek PCC-3?
W sporym uproszczeniu można powiedzieć, że PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) to opłata, którą należy wnieść w przypadku nabycia mienia od osoby fizycznej na terenie Polski. Dotyczy to m.in. samochodu - sprzedaż prywatna na rynku samochodowym jest równie popularna, jak działalność dealerów czy komisów.
Zanim jednak przelejesz do urzędu skarbowego odpowiednią kwotę, musisz złożyć w nim specjalny formularz informacyjny zwany inaczej deklaracją PCC-3. Na złożenie dokumentu i zapłatę podatku masz ustawowo 14 dni. Warto przestrzegać tego terminu, ponieważ kara za nieopłacenie PCC może być dotkliwa.
Jeśli więc kupiłeś w Polsce samochód od osoby prywatnej, poza przerejestrowaniem i ubezpieczeniem OC musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Uwaga!
Dlaczego trzeba płacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Obowiązek zapłaty PCC wynika z przepisów prawa i dotyczy sytuacji, w których państwo nie ma innych źródeł opodatkowania danej czynności.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest daniną, którą państwo nakłada na określone transakcje zawierane poza obrotem profesjonalnym, czyli poza działalnością gospodarczą. Obowiązek jego uiszczenia wynika z przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. Najczęściej PCC dotyczy umów sprzedaży zawieranych pomiędzy osobami prywatnymi, które nie prowadzą działalności handlowej.
Podatek PCC ma charakter fiskalny. W ten sposób państwo zabezpiecza część wpływów budżetowych również z obrotu prywatnego. Do czynności objętych PCC zalicza się m.in.:
- sprzedaż rzeczy ruchomych, np. pojazdów (samochodów, motocykli, maszyn rolniczych),
- nabycie nieruchomości, takich jak działki, mieszkania czy domy,
- przeniesienie praw majątkowych — np. wierzytelności, praw autorskich czy użytkowania wieczystego.
Uwaga!
Ile wynosi podatek PCC w urzędzie skarbowym?
Jaka jest wysokość podatku PCC? Wszystko zależy od rodzaju umowy kupna-sprzedaży, którą podpisałeś. W przypadku praw majątkowych jest to 1% podstawy opodatkowania, a przy sprzedaży rzeczy ruchomych 2%. Przy zakupie auta będzie to więc 2% jego rynkowej wartości.
Osobną kwestię stanowi podatek za:
- ustanowienie hipoteki: 19 zł za zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej oraz 0,1% za zabezpieczenie wierzytelności istniejących - od kwoty zabezpieczonej wierzytelności
- umowę spółki: 0,5%
- umowę pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego, z zastrzeżeniem art. 7 ust. 5 ustawy: 0,5%
- ustanowienia odpłatnego użytkowania oraz odpłatnej służebności – 1% podstawy opodatkowania
Nas jednak będzie interesowało 2% wartości samochodu.
Kto nie musi płacić podatku PCC-3 po zakupie samochodu?
Nie każdy, kto kupuje samochód, musi rozliczyć się z podatku od czynności cywilnoprawnych. Istnieją wyjątki przewidziane w przepisach, które pozwalają uniknąć tego obowiązku.
Zwolnione z PCC są przede wszystkim osoby z niepełnosprawnością, jeśli kupują pojazd na własny użytek. Dotyczy to:
- osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (niezależnie od rodzaju schorzenia),
- osób z lekkim stopniem niepełnosprawności, pod warunkiem że ich niepełnosprawność wiąże się z narządami ruchu.
Prawo przewiduje również inne sytuacje, w których podatek PCC nie jest naliczany. Z obowiązku zapłaty zwolnione są m.in.:
- przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne, zagraniczne siły zbrojne oraz organizacje międzynarodowe (wraz z ich personelem), o ile korzystają z przywilejów i immunitetów na mocy ustaw, umów międzynarodowych lub powszechnie uznanych zwyczajów, a także pod warunkiem wzajemności i braku obywatelstwa polskiego oraz miejsca stałego pobytu w Polsce,
- organizacje pożytku publicznego – pod warunkiem że dana czynność została dokonana w ramach ich nieodpłatnej działalności statutowej.
Uwaga!
Jak zapłacić PCC-3 przez Internet krok po kroku?
Złożenie formularza PCC przez Internet to opcja, która jest dostępna już od kilku lat. Całą procedurę można przeprowadzić w kilka minut za pośrednictwem specjalnego dokumentu online. W tym celu należy zalogować się za pomocą swojego Profilu Zaufanego na stronie www.podatki.gov.pl.
Po wypełnieniu druku deklaracji PCC-3 należy ją podpisać, a można zrobić to na dwa sposoby:
- z użyciem podpisu kwalifikowanego,
- danymi autoryzującymi (pochodzącymi z formularze deklaracji PIT).
Przedstawimy teraz po kolei całą procedurę uzupełniania formularza podatkowego po zakupie auta od prywatnego właściciela.
Identyfikacja podatnika
Formularz PCC-3 podzielony jest na wygodne i czytelnie opisane sekcje. Uważnie czytając polecenia, nie powinieneś mieć kłopotu z prawidłowym uzupełnieniem danych. Na początek należy podać tzw. identyfikator podatnika (NIP lub PESEL).
Należy również wskazać okres rozliczeniowy czynności podatkowej. W praktyce należy wpisać tu datę zakupu samochodu widniejącą na umowie kupna-sprzedaży. Pole A5 to z kolei miejsce na wybranie z listy urzędu skarbowego, do którego ma trafić dokument.
W punkcie A6 należy natomiast wskazać, czy składasz deklarację po raz pierwszy, czy jest to korekta dokumentu.
Uwaga!
Sekcja B: Identyfikacja osoby składającej deklarację PCC-3
Kolejnym krokiem jest podanie danych tego, kto składa deklarację. Powinieneś oznaczyć się jako "Inny podmiot", a następnie "Osoba fizyczna". Wówczas zostaniesz poproszony o podanie:
- Peselu,
- imienia i nazwiska,
- daty urodzenia,
- imion rodziców (opcjonalnie),
- dokładnego adresu zamieszkania.
Uwaga!
Sekcja C: Szczegóły przedmiotu umowy
Jeśli kupiłeś samochód na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny, w punkcie 21. zaznacz właśnie opcję "Umowa". W punkcie 22 wskaż "Terytorium RP" - o ile auto będziesz użytkować właśnie w granicach kraju.
To samo powinieneś odznaczyć w punkcie 23, jeśli auto kupiłeś w Polsce.
W dalszej kolejności pojawi się pole, w którym zwykle wpisuje się:
- markę,
- model,
- rok produkcji,
- pojemność silnika,
- rodzaj paliwa,
- przebieg,
- numer rejestracyjny,
- VIN samochodu,
czyli szczegóły przedmiotu czynności cywilnoprawnej.
Sekcja D: Podstawa opodatkowania i należny podatek
W tej rubryce dowiesz się, w jakiej wysokości będziesz płacić podatek PCC. W polu 27. należy wpisać kwotę, jaką zapłaciłeś za samochód. Powinna się ona zgadzać z wartością rynkową pojazdu i tą, która widnieje na umowie kupna-sprzedaży. Po wpisaniu kwoty system automatycznie wyliczy Twój podatek. Należna kwota wyświetli się w polu 47.
Na koniec konieczne będzie także potwierdzenie zapoznania się z pouczeniami koniecznymi do prawidłowego przetworzenia deklaracji PCC-3.
Wolisz formę tradycyjną? Podpowiedzi znajdziesz tutaj w naszym artykule
Jak wysłać deklarację PCC-3 do urzędu skarbowego?
Jeśli poprawie wypełniłeś formularz deklaracji, prawi dotarłeś do mety. Pozostało już tylko przesłanie dokumentu do urzędu skarbowego odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania. W tym celu wybierz opcję "Akceptuj i wyślij". Zostaniesz wówczas poproszony o weryfikację swoich danych albo za pomocą podpisu kwalifikowanego, albo danymi podatkowymi (w tym ostatnim przypadku konieczny będzie wgląd do zeszłorocznego zeznania podatkowego).
Po potwierdzeniu swojej tożsamości ostatecznie wysyłasz deklarację do urzędu.
Jak zapłacić podatek PCC?
To oczywiście nie koniec całej procedury związanej z PCC-3. Przed Tobą jeszcze najważniejsze, czyli przelew podatkowy na konto urzędu skarbowego. Dzięki formularzowi wiesz, ile powinieneś zapłacić.
Uwaga!
Jakie skutki ma zapłata podatku PCC-3 po terminie?
Jak widać, formalności po zakupie auta od osoby fizycznej jest sporo. Nic dziwnego, że niektórym obowiązek podatkowy umyka z pamięci. Niestety, termin na jego zapłacenie jest ściśle przestrzegany przez organy administracji publicznej.
Jeśli po zakupie samochodu nie złożysz deklaracji i nie zapłacisz podatku w ciągu 14 dni, urząd to odnotuje i nałoży na Ciebie dotkliwą karę finansową. Niedopatrzenia w sprawie podatku mogą Cię słono kosztować, ponieważ kara zależy w dużej mierze od aktualnego wynagrodzenia minimalnego. W efekcie może być nawet kilkanaście razy wyższa od niego.
Co jeśli nieopatrznie zapomniałeś o podatku PCC?
Warto wiedzieć
Kupiłeś samochód od prywatnej osoby? Poza podatkiem pamiętaj o ubezpieczeniu!
Zgłosiłeś nabycie pojazdu, złożyłeś deklarację i zapłaciłeś podatek, ale w tym wszystkim nie zapominaj także o optymalnej ochronie auta i siebie.
Naszym okiem
Katarzyna Gaweł, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
Nie dość, że porównasz tu oferty od kilkunastu towarzystw, to jeszcze w atrakcyjnej i przejrzystej formie. W gąszczu formalności związanych z zakupem pojazdu ułatw sobie zadanie przynajmniej w zakresie ubezpieczenia. A co, jeśli umowa ubezpieczenia zawarta przez poprzedniego właściciela właśnie się kończy? Tym bardziej powinieneś sprawdzić, co oferuje Ci aktualnie rynek ubezpieczeń.
Co warto wiedzieć?
- Deklarację PCC-3 możesz złożyć zarówno w formie tradycyjnej, pocztą lub elektronicznie na stronie www.podatki.gov.pl.
- Na złożenie deklaracji PCC-3 oraz zapłatę podatku masz 14 dni od dnia nabycia pojazdu.
- Z obowiązku płacenia podatku po zakupie auta zwolnione są osoby niepełnosprawne, gdy kupiły pojazd na własny użytek oraz transakcje do 1000 zł (gdy wartość rynkowa samochodu nie przekracza tej kwoty).
- Wysokość podatku wylicza się na podstawie rynkowej wartości samochodu. Standardowo jest to 2% tej kwoty.
- Niezłożenie deklaracji i nieopłacenie podatku w terminie wiąże się z nałożeniem kary finansowej ze strony urzędu skarbowego.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Kiedy muszę zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych za samochód?
Jeśli kupiłeś samochód od osoby fizycznej niebędącej płatnikiem VAT. Będzie to np. prywatny sprzedawca z ogłoszenia na portalu internetowym. Jeśli natomiast nabędziesz auto u dealera lub w komisie (otrzymasz fakturę VAT), nie musisz dodatkowo składać deklaracji i opłacać PCC-3.
Czy urząd skarbowy będzie mnie ścigał, jeśli nie złożę deklaracji PCC w terminie?
Tak - niedopełnienie obowiązku podatkowego w ciągu 14 dni od daty zakupu auta będzie skutkować karą finansową.
Kto wylicza wysokość podatku PCC do zapłaty?
Wysokość należnego podatku wpisuje się do deklaracji samodzielnie. Zwykle jest to 2% wartości pojazdu i właśnie taką kwotę należy podać, a następnie przelać na konto urzędu skarbowego. Jeśli wyliczona kwota będzie budzić zastrzeżenia urzędnika, skontaktuje się on z płatnikiem celem wyjaśnienia sytuacji.
Czy do deklaracji PCC-3 trzeba dołączyć umowę kupna-sprzedaży auta lub umowę darowizny?
Nie ma takiej konieczności. W zasadzie wszystkie informacje z tego dokumentu i tak wpisuje się w odpowiednie pola formularza. Nie ma nawet technicznej możliwości dołączenia do niego skanu.
Czym różni podatek PCC od kupna samochodu od umowy darowizny?
Obie formy nabycia auta wiążą się z obowiązkami podatkowymi, ale na zupełnie innych zasadach. Podatek PCC przy zakupie samochodu dotyczy odpłatnej transakcji – kupujący płaci określoną kwotę za pojazd i zobowiązany jest do zapłaty podatku w wysokości 2% od wartości rynkowej auta. Natomiast w przypadku umowy darowizny pojazd przekazywany jest nieodpłatnie, a obowiązek podatkowy ciąży na obdarowanym. Może on jednak skorzystać ze zwolnienia z podatku, jeśli darowizna pochodzi od najbliższej rodziny. Wysokość podatku od darowizny zależy od stopnia pokrewieństwa i wartości przedmiotu. Dodatkowo, w przypadku darowizny należy złożyć odpowiedni formularz do urzędu skarbowego (np. SD-Z2).