Zwykle druk PCC-3 należy wypełnić po zakupie używanego samochodu od osoby fizycznej, która nie jest płatnikiem VAT. Następnie deklarację trzeba złożyć w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży auta i opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Druk PCC-3 można pobrać z rządowego portalu podatkowego. Możesz wydrukować formularz i wypełnić go ręcznie lub przez internet. Jednak aby złożyć e-deklarację online, należy mieć kwalifikowany podpis elektroniczny lub znać kwotę przychodu z PIT za poprzedni rok. Wyjaśniamy krok po kroku, jak w prosty sposób uzupełnić poszczególne pola w druku PCC-3 i zapłacić podatek po zakupie samochodu.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Do czego potrzebny jest druk PCC-3 po zakupie samochodu?

Druk PCC-3 muszą wypełnić osoby, które m.in. kupiły używany samochód lub otrzymały go w formie darowizny. Deklaracja jest potrzebna do zapłaty podatku, którego dokładne zasady określa Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych z 9 września 2000 r. Należność na konto urzędu skarbowego trzeba wpłacić w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub darowizny, ale jeszcze przed rejestracją auta w wydziale komunikacji. Można to również zrobić przez internet, co wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Wysokość podatku PCC w przypadku zakupu używanego samochodu wynosi 2% jego rynkowej wartości. Jeśli więc np. kupisz auto o wartości 10 000 zł, to na konto urzędu skarbowego musisz wpłacić 200 zł (2% z 10 000 zł = 200 zł).

Kto jest zwolniony z zapłaty PCC po zakupie samochodu?

Najczęściej podatek muszą zapłacić osoby, które zakupiły używany samochód od osoby prywatnej lub otrzymały go w formie darowizny (czyli od podmiotów, które nie są płatnikami VAT). Jednak nie zawsze po zakupie auta trzeba płacić PCC. Zwolniony z opodatkowania jest zakup pojazdu na fakturę, jeśli jego wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł, oraz gdy sprowadzamy go z zagranicy (PCC dotyczy umów cywilnoprawnych zawartych tylko na terytorium Polski).

Oprócz tego PCC nie muszą również płacić nabywcy nowych samochodów prosto z salonu. W takim przypadku VAT jest już wliczony w koszt zakupu auta. Dokładne zasady zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych po zakupie pojazdu prezentujemy w poniższej tabeli:

Kiedy trzeba zapłacić podatek PCC po zakupie samochodu?

Rodzaj transakcji

Konieczność zapłaty podatku PCC

Zakup używanego samochodu od osoby prywatnej

Tak

Zakup samochodu na fakturę

Nie

Zakup samochodu od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą

Nie

Zakup nowego samochodu

Nie

Zakup samochodu o wartości poniżej 1000 zł

Nie

Zakup samochodu sprowadzonego z zagranicy

Nie

Zakup samochodu od obcokrajowca, gdy do transakcji doszło w Polsce

Tak

Zakup samochodu dla osoby niepełnosprawnej

Nie

Zakup samochodu w komisie, który jest jego właścicielem

Nie

Jak uniknąć zapłaty PCC po darowiźnie samochodu członkowi najbliższej rodziny?

Z zapłaty podatku PCC przy darowiźnie samochodu całkowicie zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny. Jednak aby było to możliwe, należy w ciągu sześciu miesięcy od daty zawarcia umowy darowizny pojazdu powiadomić o tym urząd skarbowy na druku SD-Z2.

W przypadku darowizny od członka najbliższej rodziny należy pamiętać, że obowiązek jej zgłoszenia dotyczy tylko darowizn, których wartość przekracza w sumie 9637 zł od jednej osoby w ciągu pięciu lat. Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, musisz się liczyć z koniecznością zapłaty podatku powyżej 9637 zł (kwota wolna od podatku).

Zgodnie z przepisami, do członków najbliższej rodziny należą:

 • żona, mąż,
 • córka, syn, wnuczka, wnuk, prawnuczka, prawnuk,
 • matka, ojciec, babcia, dziadek, prababcia, pradziadek,
 • pasierbica, pasierb,
 • siostra, brat,
 • macocha, ojczym.

Gdzie znaleźć druk PCC-3 w internecie?

Jak już wspominaliśmy, deklarację podatkową możesz wypełnić w formie papierowej lub przez internet. W tym drugim przypadku wystarczy wejść na portal podatkowy pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/pcc/e-deklaracje-pcc/formularze-pcc/, a następnie wybrać druk PCC-3. Jeśli nabywców samochodu jest kilku, należy również wypełnić załącznik PCC-3/A, który także jest dostępny w serwisie.

druk PCC-3

Po wybraniu druku PCC-3, należy podać okres rozliczeniowy, czyli datę zakupu samochodu, a nie termin wypełnienia deklaracji.

PCC-3 data kupna samochodu

Po kliknięciu w „Przejdź do deklaracji”, należy wybrać formę wypełnienia druku PCC-3. Jeśli robisz to po raz pierwszy, warto skorzystać z pierwszej opcji, którą jest kreator. Umożliwi przejście krok po kroku przez każdy etap rozliczenia. Z kolei, gdy wiesz jak samodzielnie wypełnić formularz, wybierz drugi sposób, czyli bardziej zbliżony do oficjalnego wzoru formularza.

PCC-3 forma rozliczenia

Uwaga! Deklarację po zakupie samochodu możesz wypełnić i złożyć przez internet. Jednocześnie istnieje również możliwość wydrukowania druku PCC-3, wypełnienia go ręcznie i osobistego dostarczenia do urzędu skarbowego, gdzie w kasie możesz zapłacić podatek.

Aby sprawnie wypełnić druk PCC-3, przygotuj wcześniej umowę kupna-sprzedaży samochodu. Zawarte w niej informacje będą potrzebne do uzupełnienia deklaracji.

Jak wypełnić druk PCC 3? Instrukcja krok po kroku

Poniżej wyjaśnimy krok po kroku, jak wypełnić druk PCC-3 w formie zbliżonej do wyglądu oficjalnego wzoru dla osoby fizycznej. Po wyborze tej opcji na czerwono zostaną zaznaczone pola, które obowiązkowo trzeba uzupełnić.

Na początek podaj identyfikator podatnika – nr NIP lub PESEL. Datę dokonania czynności, czyli okres rozliczeniowy wypełniłeś wcześniej, więc jest automatycznie uzupełniona przez system. Następnie w polu A5 wybierz z listy właściwy urząd skarbowy. Jeżeli składasz deklarację po raz pierwszy dla zakupu danego samochodu, w punkcie A6 zaznacz podpunkt 1. Z kolei, gdy chcesz złożyć korektę wcześniej wypełnionego druku PCC-3, wybierz podpunkt 2.

PCC-3 identyfikator podatnika

W kolejnym kroku w części B deklaracji musisz wpisać swoje dane osobowe. W rubryce B1 w podpunkcie 7 należy zaznaczyć: „5. Inny podmiot”, a w podpunkcie 8: „2. osoba fizyczna”. Natomiast jeśli nie jesteś jedynym właścicielem samochodu, w podpunkcie 7 wybierz opcję pierwszą: „podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku”. W takim przypadku każdy współwłaściciel pojazdu jest zobowiązany do wypełnienia formularza PCC-3/A, który następnie trzeba dołączyć do druku PCC-3. Następnie w polu B.2 należy wpisać aktualny adres zamieszkania.

Uwaga! Jeśli masz założone konto w portalu podatkowym i podczas wypełniania druku PCC-3 jesteś zalogowany, to pola z identyfikatorem podatkowym, urzędem skarbowym, danymi osobowymi i adresem zamieszkania zostaną uzupełnione automatycznie przez system. W takim przypadku sprawdź ich prawidłowość.

PCC-3 dane osobowe

W kolejnym kroku w rubryce C w podpunkcie 21 wybierz opcję nr 1 – „umowa”. Z kolei, w podpunkcie 22, jeśli samochód będzie użytkowany w Polsce, opcję nr 1 – „terytorium RP”. Natomiast w podpunkcie 23, jeżeli auto kupiłeś na terenie kraju, opcję nr 1 – „terytorium RP”. Ponadto w podpunkcie 24 musisz uzupełnić informacje o zakupionym pojeździe. Należą do nich m.in. marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, rodzaj paliwa, przebieg, czy nr rejestracyjny i nadwozia.

PCC-3 opis samochodu

W kolejnym etapie w rubryce D należy obliczyć wysokość podatku PCC. Na początku obszerna tabela może nieco odstraszyć, ale wystarczy jedynie w polu 27 wpisać kwotę, jaką zapłaciłeś za samochód, a resztę miejsc pozostawić pustą. Jeśli wypełniasz druk PCC-3 przez internet, system automatycznie obliczy kwotę podatku i wstawi ją w polu 47.

Z kolei, gdy ręcznie wypełniasz druk PCC-3, to musisz samodzielnie obliczyć kwotę podatku (2% od kwoty zakupu samochodu), a następnie wpisać ją w polu 47 deklaracji.

PCC-3 kwota podatku

Jeśli wypełniasz deklarację podatkową po zakupie auta jako osoba fizyczna, nie wypełniasz żadnych pól w obszarze E. W przypadku rozliczania druku PCC-3 przez internet, system automatycznie uzupełni kwotę podatku w rubryce F w polu 54. Natomiast jeżeli robisz to ręcznie, musisz w tym samym miejscu wpisać ją samodzielnie.

PCC-3 podatek do zapłaty

W ostatnim etapie w rubryce G zaznacz „żadne z powyższych”. Jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli, w obszarze H trzeba podać ich liczbę. Każdy z nich musi samodzielnie wypełnić oddzielny druk PCC-3/A.

Po kliknięciu w przycisk „Dalej”, pojawi się pytanie o wysłanie druku PCC-3 przez internet za pośrednictwem portalu podatkowego. Aby było to możliwe, musisz w ramach danych autoryzujących podać kwotę przychodu za 2020 r., bądź posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny. Niestety nie jest możliwe złożenie deklaracji PCC-3 za pomocą profilu zaufanego lub platformy ePUAP.

Jeśli nie znasz kwoty przychodu z PIT za 2020 r. lub nie posiadasz kwalifikowanego podpisu elektronicznego, możesz wydrukować druk PCC-3, wypełnić go ręcznie za pomocą powyższej instrukcji i złożyć osobiście w urzędzie skarbowym.

Kiedy kupić ubezpieczenie OC po zakupie samochodu?

Jeśli płacisz podatek PCC, to zapewne kupiłeś używany samochód. W takim przypadku sprzedawca ma obowiązek przekazać Ci swoją polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu (jeśli była wydana) i kluczykami. Możesz kontynuować dotychczasowe ubezpieczenie pojazdu do wygaśnięcia umowy z ubezpieczycielem lub ją wypowiedzieć, a następnie samodzielnie kupić OC w innym towarzystwie.

Należy pamiętać, że OC zbywcy pojazdu nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Oznacza to, że nowy właściciel musi samodzielnie zadbać o ciągłość ubezpieczenia pojazdu. Jeśli nie dopilnuje tego obowiązku, za brak polisy grozi mu wysoka kara ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

kara za brak OC 2022

Źródła:

 1. Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20000860959/U/D20000959Lj.pdf

Co warto wiedzieć?

 1. Zwykle druk PCC-3 trzeba wypełnić po zakupie używanego samochodu od osoby prywatnej.
 2. Druk PCC-3 należy wypełnić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub darowizny samochodu.
 3. Stawka PCC po zakupie auta wynosi 2% jego wartości.
 4. Druk PCC-3 można złożyć w urzędzie skarbowym osobiście lub wysłać przez internet.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o PCC po zakupie samochodu

 1. Co zrobić, gdy zapomniałem zapłacić PCC po zakupie samochodu?

  Najlepiej samodzielnie powiadomić urząd skarbowy o naszym błędzie składając tzw. czynny żal. Jest to oświadczenie, w którym należy wyjaśnić wszelkie okoliczności i zobowiązać się do opłacenia powstałych zaległości. Wówczas najprawdopodobniej zostaniemy łagodniej potraktowani niż osoba, która zostanie przyłapana przez urzędników na braku zapłaty PCC po zakupie auta. Sprawa powinna zakończyć się na uregulowaniu należności wraz z ustawowymi odsetkami.

 2. Co mi grozi, jeśli urząd skarbowy przyłapie mnie na braku zapłaty PCC?

  Brak zapłaty PCC po zakupie samochodu może zostać potraktowany jako wykroczenie, a nawet przestępstwo skarbowe. Kara może być bardzo dotkliwa – np. w 2021 r. wynieść od 280 zł (1/10 płacy minimalnej) do aż 56 000 zł (20-krotność minimalnego wynagrodzenia).

 3. Czy obowiązek zapłaty PCC przedawnia się?

  Tak. Po upływie 5 lat od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu obowiązek zapłaty podatku PCC przedawnia się. Jednak bardzo mało prawdopodobne, że urząd skarbowy wcześniej nie wykryje braku uregulowania należności.

 4. Dlaczego nie płaci się PCC po sprowadzeniu samochodu z zagranicy?

  W przypadku zakupu auta za granicą w Polsce należy zapłacić podatek akcyzowy. PCC jest należne jedynie od umów cywilnoprawnych zawartych na terytorium Polski.