Kupiłeś samochód? Przed Tobą ostatnia prosta, po której będziesz już mógł w pełni cieszyć się nowym nabytkiem. Zgodnie z prawem, auto należy zarejestrować, a to oznacza kolejny wydatek. Jak duży?

Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/ile-kosztuje-rejestracja-samochodu

Jeśli chcesz pełnoprawnie poruszać się po polskich drogach nowo nabytym samochodem, musisz niestety liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Jeżeli stroną umowy była osoba fizyczna, będziesz zobowiązany do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Poza tym, w myśl obowiązującego prawa, nowy właściciel samochodu ma 30 dni na jego przerejestrowanie. Okres ten liczony jest od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Wyrobienie nowych dokumentów wiąże się z kolejnymi kosztami.

Ile zapłacisz za rejestrację samochodu?

Bez względu na to, czy rejestrujesz pojazd nowy czy używany, w większości przypadków będziesz musiał zapłacić 180,50 zł. Na całkowity koszt rejestracji składają się opłaty za wydane druki (np. dowód rejestracyjny, nalepki kontrolne),tablice oraz opłaty ewidencyjne.

WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA REJESTRACJĘ SAMOCHODU

Pozwolenie czasowe, ważne 30 dni

13,50 zł

Dowód rejestracyjny

54 zł

Znaki legalizacyjne

12,50 zł

Nalepka kontrolna

18,50 zł

Tablice rejestracyjne

80 zł

Opłata ewidencyjna

2 zł

Łączna kwota do zapłaty

180,50 zł

*wykaz opłat aktualny na 28.06.2019 r. 

Dowiedz się więcej o kosztach związanych z rejestracją samochodu z naszego e-booka

Jak zaoszczędzić blisko 100 zł?

Jeśli kupujesz samochód używany, który jest zarejestrowany w tym samym powiecie co Twoje miejsce zamieszkania, nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych, a co za tym idzie – naklejki kontrolnej, która znajduje się na szybie.

To z kolei oznacza oszczędność w wysokości 99,50 zł (odpada koszt tablic i naklejki kontrolnej, a opłata ewidencyjna jest mniejsza). Zatem rejestracja kosztuje tylko 81 zł.

Jakie są opłaty niestandardowe podczas rejestracji samochodu?

Koszty całej operacji mogą być jednak wyższe, jeśli:

 • właściciel pojazdu (lub współwłaściciel) nie może stawić się w wydziale komunikacji - musisz przygotować dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, który podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł;
 • urzędnik zwróci Ci uwagę na brak karty pojazdu (uwaga! dotyczy aut zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 roku) - należy dopłacić 75,50 zł;
 • na własną rękę sprowadzasz samochód z zagranicy. Nie jest to związane z wyższymi opłatami rejestracyjnymi, ale z wydaniem karty pojazdu (75,50 zł) oraz tłumaczeniem dokumentów. Muszą one bowiem zostać przełożone przez tłumacza przysięgłego, a cena takiej usługi to co najmniej kilkadziesiąt złotych za stronę. Pamiętaj również, że w przypadku rejestrowania samochodu sprowadzanego z zagranicy należy przedstawić dokument stwierdzający opłacenie akcyzy.

Są jednak także tacy, którzy lubią zaszaleć, a jak wiadomo, szaleństwo bardzo często kosztuje. Ile? 1000 zł, bo tyle należy zapłacić za posiadanie indywidualnych tablic rejestracyjnych, czyli takich, w przypadku których to my decydujemy, jakie znajdą się na nich cyfry i/lub litery.

Jakie dokumenty należy przedstawić?

By zarejestrować samochód, należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zameldowania. Jeśli chcesz zarejestrować pojazd używany, zabierz ze sobą:

 • wniosek o rejestrację pojazdu (dostępny w wydziałach komunikacji lub na stronach internetowych urzędów);
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym;
 • dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa kupna/sprzedaży itp.);
 • kartę pojazdu, jeżeli była wydana;
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne (jeśli będą zmieniane);
 • dokument tożsamości nowego właściciela (lub odpis z KRS, gdy auto będzie rejestrowane na firmę); - polisę OC (do wglądu).

Dodatkowo, w przypadku rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy należy przedstawić:

 • potwierdzenie zapłaty akcyzy w przypadku pojazdu zakupionego na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (wydruk ze strony e-ZEFIR lub oświadczenie salonu o posiadaniu dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy),
 • dokument potwierdzający odprawę celną lub informację o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej dla pojazdu sprowadzonego spoza terytorium Unii Europejskiej (wystarczy, że te informacje znajdą się na fakturze sprzedaży).

Przy rejestracji auta zakupionego w salonie, często wymagane jest również świadectwo zgodności WE wraz z "oświadczeniem o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji pojazdu i ewidencji pojazdów” (to dokument, który otrzymamy od producenta pojazdu potwierdzający, że pojazd spełnia parametry wymagane przez UE).

Co warto wiedzieć

 1. Prawo o Ruchu Drogowym zobowiązuje Cię do przerejestrowania samochodu w ciągu 30 dni od jego zakupu.
 2. W większości przypadków, całkowity koszt rejestracji zamyka się w kwocie 180,50 zł.
 3. Opłaty mogą być niższe, jeśli kupiłeś samochód zarejestrowany w tym samym powiecie co Twoje miejsce zamieszkania albo wyższe, gdy np. nie możesz osobiście stawić się w urzędzie lub sprowadziłeś auto z zagranicy.
 4. Podczas rejestracji możesz zdecydować, jakie numery będą widnieć na Twojej tablicy rejestracyjnej (indywidualna tablica). Wiąże się to jednak z wysoką dopłatą, bo w wysokości 1000 złotych.