Rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec wymaga wykonania szeregu formalności i poniesienia opłat. Do najważniejszych należą opłacenie podatku akcyzowego, przetłumaczenie niezbędnych dokumentów, przeprowadzenie badania technicznego i zarejestrowanie auta w wydziale komunikacji.

Samochód z Niemiec można sprowadzić na lawecie lub osobiście na kołach. Jednak w przypadku tego drugiego rozwiązania trzeba wykupić tymczasowe tablice rejestracyjne i OC krótkoterminowe za zachodnią granicą, ponieważ poprzedni właściciel auta najczęściej je wyrejestruje przed sprzedażą.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie samochody Polacy sprowadzają z Niemiec?

W 2020 r. Polacy sprowadzili z Niemiec 489,1 tys. używanych samochodów – wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Wśród importowanych modeli zdecydowanie dominują wyprodukowane zza zachodnią granicą:

 1. Audi A4 – 28 051 szt.
 2. Volkswagen Golf – 23 902 szt.
 3. Opel Astra – 23 107 szt.
 4. BMW 3 – 19 445 szt.
 5. Audi A3 – 16 486 szt.
 6. Volkswagen Passat – 15 148 szt.
 7. Ford Focus – 13 821 szt.
 8. Opel Corsa – 13 717 szt.
 9. Audi A6 – 13 047 szt.
 10. BMW 5 – 12 471 szt.

Jak sprawdzić samochód z Niemiec przed wyjazdem za granicę?

Jeśli znalazłeś wymarzony model np. na jednym z niemieckich serwisów ogłoszeniowych, to możesz sprawdzić historię pojazdu z Niemiec jeszcze przed wyjazdem zza zachodnią granicę. W tym celu skontaktuj się z dotychczasowym właścicielem auta i poproś go o podanie numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji. Po uzyskaniu tych informacji wejdź na stronę: www.historiapojazdu.gov.pl i uzupełnij wymagane dane. Po wejściu w sekcję „Dane zagraniczne”, w serwisie możesz sprawdzić m.in.:

 • czy została zgłoszona kradzież samochodu,
 • czy w przeszłości samochód służył jako taksówka,
 • czy samochód został oddany do złomowania,
 • czy samochód był uszkodzony lub stwierdzona została rozbieżność wskazań drogomierza), którą możesz porównać ze stanem licznika na miejscu.

Sprowadzenie samochodu z Niemiec – jakie opłaty trzeba ponieść?            

Oprócz kosztów zakupu samochodu w Niemczech trzeba ponieść szereg dodatkowych opłat po sprowadzeniu auta do Polski. Najprościej zrobić to w 4 następujących krokach:

 1. Najpierw opłać podatek akcyzowy.
 2. W kolejnym kroku przetłumacz dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu.
 3. Następnie przeprowadź badanie techniczne pojazdu.
 4. W ostatnim kroku ureguluj urzędowe opłaty i zarejestruj samochód w wydziale komunikacji.

Jak zapłacić akcyzę za samochód sprowadzony z Niemiec?

W ciągu 14 dni od przekroczenia granicy samochodem sprowadzonym z Niemiec, musisz złożyć w urzędzie skarbowym deklarację AKC-U/S. Możesz to zrobić osobiście, składając papierowy formularz lub elektronicznie za pomocą strony: https://puesc.gov.pl/.

Następnie po złożeniu deklaracji AKC-U/S, w ciągu 30 dnimusisz opłacić podatek akcyzowy. Standardowo stawka akcyzy zależy od pojemności silnika samochodu:

 • 3,1 % wartości pojazdu przy pojemności silnika do 2000 cm3;
 • 18,6 % wartości pojazdu przy pojemności powyżej 2000 cm3.

Jednak stawki akcyzy są o połowę niższe w porównaniu do samochodów z tradycyjnym silnikiem, jeśli sprowadzasz z Niemiec używaną lub nową hybrydę:

 • 1,55 % wartości pojazdu, który jest pełną (HEV) lub miękką hybrydą (MHEV), jeśli pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3;
 • 9,3 % wartości pojazdu HEV lub MHEV (pełna albo miękka hybryda), jeśli pojemność silnika przekracza 2000 cm3.

Po opłaceniu akcyzy w placówce urzędu skarbowego lub w formie elektronicznej, zgłoś się po potwierdzenie uiszczenia podatku albo je wydrukuj online. Pamiętaj, aby podać numer VIN pojazdu.

Ile kosztuje i jakie dokumenty trzeba przetłumaczyć dla auta z Niemiec?

Po zapłaceniu podatku akcyzowego, musisz przetłumaczyć umowę kupna-sprzedaży pojazdu, jeżeli nie jest dwujęzyczna. Jednocześnie nie trzeba tłumaczyć dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (jeśli została wydana) w przypadku sprowadzania auta z kraju Unii Europejskiej (w tym Niemiec), gdy nie znajdują się na nich dodatkowe adnotacje i pieczątki.

Koszt tłumaczenia umowy kupna-sprzedaży auta sprowadzonego z Niemiec zależy od indywidualnego cennika tłumacza przysięgłego. Zwykle wynosi od około 100 do 200 zł.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu sprowadzonego z Niemiec?

Auto sprowadzone z Niemiec może mieć ważne badanie techniczne. Urzędnik w wydziale komunikacji może je uznać, ale nie musi. Warto więc zapytać w urzędzie przed rejestracją pojazdu, czy przegląd zza zachodniej granicy będzie wystarczający.

Jeśli nie, musisz udać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Standardowe badanie techniczne samochodu kosztuje 99 zł. Jednak może wzrosnąć do 159 zł, gdy diagnosta wykona czynności wymagające ustalenia brakujących danych (np. wartości maksymalnego nacisku na osie w kN).

Gdzie i ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec?

Zarejestrować samochód sprowadzony z Niemiec należy w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Może to być urząd starostwa powiatowego, miasta lub dzielnicy w przypadku Warszawy. Auto może zarejestrować właściciel lub wskazany przez niego pełnomocnik. Jeśli nie jest nim członek najbliższej rodziny, pobierana jest opłata skarbowa w kwocie 17 zł. Jeżeli pojazd ma być własnością firmy, rejestrację może przeprowadzić osoba mająca odpowiednie upoważnienie.

Standardowo rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec w wydziale komunikacji kosztuje 256 zł. Może wzrosnąć do 1176 zł, jeśli będziesz chciał mieć indywidualne tablice rejestracyjne. Ze szczegółowym wykazem opłat możesz zapoznać się w poniższej tabeli.

Koszt zarejestrowania samochodu z Niemiec

Rodzaj opłaty

Kwota

tablice rejestracyjne (standardowe)80 zł
tablice rejestracyjne (indywidualne)1000 zł
dowód rejestracyjny54 zł
karta pojazdu75 zł
pozwolenie czasowe13,50 zł
nalepka kontrolna18,50 zł
nalepka legalizacyjna12,50 zł
opłata ewidencyjna2,50 zł
suma (auto z tablicami standardowymi)256 zł
suma (auto z tablicami indywidualnymi)1176 zł

Źródło: rankomat.pl

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec?

Po uregulowaniu wszystkich opłat rejestracyjnych, aby zarejestrować samochód sprowadzony z Niemiec, złóż w wydziale komunikacji następujące dokumenty:

 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dowód tożsamości,
 • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży,
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu,
 • dowód opłacenia akcyzy lub zaświadczenie zwalniające z zapłaty podatku wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Niemczech,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli do Polski wróciłeś pojazdem zakupionym za granicą,
 • potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.

Najlepiej zgromadzić wszystkie dokumenty przed wizytą w wydziale komunikacji, ponieważ brak któregokolwiek z nich może oznaczać odmowę zarejestrowania samochodu. We wniosku rejestracyjnym uzupełnij informacje związane z autem. Zaliczamy do nich m.in. rodzaj i przeznaczenie pojazdu, markę, model, rok produkcji, rodzaj paliwa, datę nabycia czy numer VIN.

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, najpierw samochód zostanie zarejestrowany czasowo na 30 dni. W tym czasie urząd sprawdzi, czy wszystkie informacje o pojeździe zawarte we wniosku oraz złożone dokumenty są prawidłowe. Następnie auto zostanie zarejestrowane na czas nieokreślony. Aby dowiedzieć się, czy procedura dobiegła końca, możesz zadzwonić do urzędu lub sprawdzić status dowodu rejestracyjnego na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych:https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego.

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z Niemiec?

Samochód z Niemiec możesz sprowadzić na lawecie lub przyjechać nim osobiście do Polski. To drugie rozwiązanie jest bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga m.in. wyrobienia tymczasowych tablic rejestracyjnych z żółtym lub czerwonym paskiem oraz krótkoterminowego ubezpieczenia OC (eVB).

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC zakupione w Niemczech nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres. Oznacza to, że kierowca musi samodzielnie zakupić w Polsce OC na 12 miesięcy najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji.

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Obecnie właścicielom aut osobowych za brak OC powyżej 14 dni grozi kara w wysokości 5600 zł, a w 2022 r. ta kwoto wzrośnie do 6020 zł. W prosty sposób możesz zakupić obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu w kalkulatorze rankomat.pl. Wypełnienie krótkiego formularza zajmie tylko kilka minut. Po opłaceniu polisy online, umowę ubezpieczenia pojazdu otrzymasz na adres e-mail. 

Co warto wiedzieć?

 1. Sprowadzenie auta z Niemiec wymaga opłaty podatku akcyzowego.
 2. W przypadku sprowadzania z Niemiec miękkiej lub pełnej hybrydy, stawka podatku akcyzowego jest o połowę niższa w porównaniu do tradycyjnych silników. 
 3. Zwykle nie trzeba tłumaczyć dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu przy sprowadzaniu pojazdu z Niemiec.
 4. Historię samochodu z Niemiec można sprawdzić na stronie: www.historiapojazdu.gov.pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z Niemiec

 1. Ile mam czasu na rejestrację samochodu sprowadzonego z Niemiec?

  Samochód sprowadzony z Niemiec trzeba zarejestrować w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara od 200 do 1000 zł.

 2. Co grozi za nieopłacenie akcyzy w terminie?

  Po pierwsze, brak możliwości rejestracji pojazdu. Po drugie, urząd skarbowy zacznie naliczać karne odsetki. Po trzecie, jeśli kwota zaległości przekroczy 7500 zł, może zostać wszczęte postępowanie karno-skarbowe, w którego wyniku samochód zostanie przejęty przez Państwo.

 3. Ile kosztuje przywóz samochodu z Niemiec na lawecie?

  Oczywiście zależy to od cennika firmy transportowej. Zwykle opłaty wynoszą około 1-2 zł za kilometr.