Rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec wymaga wykonania szeregu formalności i poniesienia opłat. Do najważniejszych należą opłacenie podatku akcyzowego, przetłumaczenie niezbędnych dokumentów, przeprowadzenie badania technicznego i zarejestrowanie auta w wydziale komunikacji.

Transport samochodu z Niemiec wiąże się z szeregiem formalności. Pojazd można sprowadzić na lawecie lub osobiście na kołach. Jednak w przypadku tego drugiego rozwiązania trzeba wykupić tymczasowe tablice rejestracyjne i OC krótkoterminowe za zachodnią granicą, ponieważ poprzedni właściciel auta najczęściej je wyrejestruje przed sprzedażą. Z tego artykułu dowiesz się, ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec oraz jakie ubezpieczenie jest potrzebne dla samochodu z zagranicy.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie samochody Polacy sprowadzają z Niemiec?

W 2022 r. Polacy sprowadzili z Niemiec 415,7 tys. używanych samochodów osobowych. To zdecydowanie więcej niż kolejnych w zestawieniu Francji (97,8 tys.) i Belgii (49,6 tys.) – wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Wśród importowanych modeli zdecydowanie dominują wyprodukowane za zachodnią granicą:

 1. Opel Astra – 21 237 szt.

 2. Audi A4 – 21 204 szt.

 3. Volkswagen Golf – 20 648 szt.

 4. BMW 3 – 15 791 szt.

 5. Audi A3 – 14 068 szt.

 6. Ford Focus – 13 189 szt.

 7. Opel Corsa – 13 121 szt.

 8. Ford Fiesta – 11 626 szt.

 9. Volkswagen Passat – 11 170 szt.

 10. Volkswagen Polo – 11 055 szt.

W pierwszej dziesiątce rankingu znajduje się również sześć niemieckich marek, w tym pięć na czele zestawienia.. W 2022 r. Polacy najczęściej sprowadzali z zagranicy następujące samochody osobowe:

 1. Volkswagen – 71 836 szt.
 2. Opel – 69 106 szt.
 3. Ford – 65 511 szt.
 4. Audi – 60 284 szt.
 5. BMW – 44 752 szt.
 6. Renault – 38 749 szt.
 7. Peugeot – 36 968 szt.
 8. Mercedes – 31 074 szt.
 9. Citroen – 30 860 szt.
 10. Toyota – 25 506 szt.

Jak sprawdzić samochód z Niemiec przed wyjazdem za granicę?

Jeśli znalazłeś wymarzony model np. na jednym z niemieckich serwisów ogłoszeniowych, to możesz sprawdzić historię pojazdu z Niemiec jeszcze przed wyjazdem za zachodnią granicę. W tym celu skontaktuj się z dotychczasowym właścicielem auta i poproś go o podanie numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji. Po uzyskaniu tych informacji wejdź na stronę: www.historiapojazdu.gov.pl i uzupełnij wymagane dane. Po wejściu w sekcję „Dane zagraniczne”, w serwisie możesz sprawdzić m.in.:

 • czy została zgłoszona kradzież samochodu,

 • czy w przeszłości samochód służył jako taksówka,

 • czy samochód został oddany do złomowania,

 • czy samochód był uszkodzony lub stwierdzona została rozbieżność wskazań drogomierza, którą możesz porównać ze stanem licznika na miejscu.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec?

Oprócz kosztów zakupu auta w Niemczech trzeba ponieść szereg dodatkowych opłat po sprowadzeniu auta do Polski. Zastanawiasz się, ile kosztuje rejestracja samochodu? Najpierw wykonaj następujące kroki:

 1. Opłać podatek akcyzowy.

 2. W kolejnym kroku przetłumacz dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu.

 3. Następnie przeprowadź badanie techniczne pojazdu.

 4. W ostatnim kroku ureguluj urzędowe opłaty i zarejestruj samochód w wydziale komunikacji.

Zapłać akcyzę

W ciągu 14 dni od przekroczenia granicy samochodem sprowadzonym z Niemiec, musisz złożyć w urzędzie skarbowym deklarację AKC-U/S. Możesz to zrobić osobiście, składając papierowy formularz lub elektronicznie za pomocą strony: https://puesc.gov.pl/.

Następnie po złożeniu deklaracji AKC-U/S, w ciągu 30 dnimusisz opłacić podatek akcyzowy. W zależności od tego, jaką samochód ma pojemność silnika stawka akcyzy wynosi:

 • 3,1 % wartości pojazdu przy pojemności silnika do 2000 cm3;

 • 18,6 % wartości pojazdu przy pojemności powyżej 2000 cm3.

Jednak stawki akcyzy są o połowę niższe w porównaniu do samochodów z tradycyjnym silnikiem, jeśli sprowadzasz z Niemiec używaną lub nową hybrydę:

 • 1,55 % wartości pojazdu, który jest pełną (HEV) lub miękką hybrydą (MHEV), jeśli pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3;

 • 9,3 % wartości pojazdu HEV lub MHEV (pełna albo miękka hybryda), jeśli pojemność silnika wynosi od 2000 do 3500 cm3.

Uwaga! Całkowicie zwolnione z podatku akcyzowego są samochody elektryczne o rozszerzonym zasięgu (REX), oraz hybrydy plug-in do 2000 cm3 (PHEV, czyli z możliwością ładowania bezpośrednio z gniazdka sieci elektrycznej). Z kolei, jeśli hybryda PHEV ma silnik o pojemności od 2000 do 3500 cm3, to stawka akcyzy wynosi 9,3% (zamiast 18,6%).

Po opłaceniu akcyzy w placówce urzędu skarbowego lub w formie elektronicznej, zgłoś się po potwierdzenie uiszczenia podatku albo je wydrukuj online. Pamiętaj, aby podać numer VIN pojazdu.

Przetłumacz dokumenty

Po zapłaceniu podatku akcyzowego dalej zastanawiasz się, jakie dokumenty są potrzebne do zakończenia rejestracji? Musisz przetłumaczyć umowę kupna-sprzedaży pojazdu, jeżeli nie jest dwujęzyczna. Jednocześnie nie trzeba tłumaczyć dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (jeśli została wydana) w przypadku sprowadzania auta z kraju Unii Europejskiej (w tym Niemiec), gdy nie znajdują się na nich dodatkowe adnotacje i pieczątki.

Koszt tłumaczenia umowy kupna-sprzedaży auta sprowadzonego z Niemiec zależy od indywidualnego cennika tłumacza przysięgłego. Zwykle wynosi od około 100 do 200 zł.

Wykonaj badanie techniczne

Auto sprowadzone z Niemiec może mieć ważne badanie techniczne. Urzędnik w wydziale komunikacji może je uznać, ale nie musi. Warto więc zapytać w urzędzie przed rejestracją pojazdu, czy przegląd zza zachodniej granicy będzie wystarczający.

Jeśli nie, musisz udać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Standardowe badanie techniczne samochodu kosztuje 99 zł. Jednak może wzrosnąć do 159 zł, gdy diagnosta wykona czynności wymagające ustalenia brakujących danych (np. wartości maksymalnego nacisku na osi w kN).

Wnieś opłaty w wydziale komunikacji

Zarejestrować samochód sprowadzony z Niemiec należy w polskim wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Może to być urząd starostwa powiatowego, miasta lub dzielnicy w przypadku Warszawy. Auto może zarejestrować właściciel lub wskazany przez niego pełnomocnik. Jeśli nie jest nim członek najbliższej rodziny, pobierana jest opłata skarbowa w kwocie 17 zł. Jeżeli pojazd ma być własnością firmy, rejestrację może przeprowadzić osoba mająca odpowiednie upoważnienie.

Standardowo rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec w wydziale komunikacji kosztuje 161,50 zł. Może wzrosnąć do 1081,50 zł, jeśli będziesz chciał mieć indywidualne tablice rejestracyjne. Ze szczegółowym wykazem opłat możesz zapoznać się w poniższej tabeli.

Koszty rejestracji auta z Niemiec

Rodzaj opłaty

Kwota

tablice rejestracyjne (standardowe)

80 zł

tablice rejestracyjne (indywidualne)

1000 zł

dowód rejestracyjny

54 zł

pozwolenie czasowe

13,50 zł

nalepka legalizacyjna

12,50 zł

opłata ewidencyjna

1,50 zł

suma (auto z tablicami standardowymi)

161,50 zł

suma (auto z tablicami indywidualnymi)

1081,50 zł

Źródło: rankomat.pl

Uwaga! Od 4 września 2022 r. zniesiono konieczność posiadania przy rejestracji samochodu karty pojazdu i nalepki kontrolnej na szybę. Dzięki temu kierowcy oszczędzają 94,50 zł.

Jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji samochodu z Niemiec?

Po uregulowaniu wszystkich opłat zapewne zastanawiasz się, jak wygląda rejestracja samochodu z Niemiec? Aby zarejestrować samochód sprowadzony z Niemiec, złóż w wydziale komunikacji następujące dokumenty:

 • wniosek o rejestrację pojazdu,

 • dowód tożsamości,

 • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeśli została wydana),

 • przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży,

 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu,

 • dowód opłacenia akcyzy lub zaświadczenie zwalniające z zapłaty podatku wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego,

 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Niemczech,

 • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli do Polski wróciłeś pojazdem zakupionym za granicą,

 • potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.

Teraz już wiesz, jak zarejestrować samochód z Niemiec. Najlepiej zgromadzić wszystkie dokumenty przed wizytą w wydziale komunikacji, ponieważ brak któregokolwiek z nich może oznaczać odmowę zarejestrowania samochodu. We wniosku rejestracyjnym uzupełnij informacje związane z autem. Zaliczamy do nich m.in. rodzaj i przeznaczenie pojazdu, markę, model, rok produkcji, rodzaj paliwa, datę nabycia czy numer VIN.

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, najpierw samochód zostanie zarejestrowany czasowo na 30 dni. W tym czasie urząd sprawdzi, czy wszystkie informacje o pojeździe zawarte we wniosku oraz złożone dokumenty są prawidłowe. Następnie auto zostanie zarejestrowane na czas nieokreślony. Aby dowiedzieć się, czy procedura dobiegła końca, możesz zadzwonić do urzędu lub sprawdzić status dowodu rejestracyjnego na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych: https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego.

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z Niemiec?

Samochód z Niemiec możesz sprowadzić na lawecie lub przyjechać nim osobiście do Polski. To drugie rozwiązanie jest bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga m.in. wyrobienia tymczasowych tablic rejestracyjnych z żółtym lub czerwonym paskiem oraz zakupu krótkoterminowego ubezpieczenia OC (eVB).

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC zakupione w Niemczech nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres. Oznacza to, że kierowca musi samodzielnie zakupić w Polsce OC na 12 miesięcy najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Należy nie zapomnieć o samodzielnym zakupie polisy, ponieważ za brak OC grożą wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). W okresie styczeń-czerwiec 2023 r. za nieubezpieczenie pojazdu powyżej 14 dni spóźnialski kierowca zapłaci 6980 zł, a od lipca do grudnia bieżącego roku 7200 zł.

W prosty sposób możesz zakupić obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu w kalkulatorze rankomat.pl. Wypełnienie krótkiego formularza zajmie tylko kilka minut. Po opłaceniu polisy online, umowę ubezpieczenia pojazdu otrzymasz na adres e-mail. 

Przykład: 42-letni pan Piotr z Tarnowa sprowadził z Niemiec Opla Astrę z 2016 r. Przed wizytą w wydziale komunikacji postanowił porównać oferty OC w kalkulatorze rankomat.pl. Jeden z ubezpieczycieli zaproponował mu zakup polisy za jedynie 426 zł. Po dokonaniu płatności online, pan Piotr po kilku minutach otrzymał umowę ubezpieczenia samochodu na adres e-mail. Następnie z kompletem dokumentów udał się do wydziału komunikacji, aby zakończyć rejestrację auta.

Ile kosztuje OC dla 40-latka z Tarnowa?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC dla 40-latka z Tarnowa?
EUROINS
450,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
726,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
744,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
796,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
814,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 27.06.2023 r., Opel Astra z 2016 r., poj. silnika 1 l.

Rejestracja samochodu z Niemiec – co warto wiedzieć?

 1. Sprowadzenie auta z Niemiec wymaga opłaty podatku akcyzowego.
 2. W przypadku sprowadzania z Niemiec miękkiej lub pełnej hybrydy, stawka podatku akcyzowego jest o połowę niższa w porównaniu do tradycyjnych silników. 

 3. Zwykle nie trzeba tłumaczyć dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu przy sprowadzaniu pojazdu z Niemiec.

 4. Historię samochodu z Niemiec można sprawdzić na stronie: www.historiapojazdu.gov.pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z Niemiec

 1. Ile mam czasu na rejestrację samochodu sprowadzonego z Niemiec?

  Samochód sprowadzony z Niemiec trzeba zarejestrować w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara od 200 do 1000 zł.
 2. Co grozi za nieopłacenie akcyzy w terminie?

  Po pierwsze, brak możliwości rejestracji pojazdu. Po drugie, urząd skarbowy zacznie naliczać karne odsetki. Po trzecie, jeśli kwota zaległości przekroczy 7500 zł, może zostać wszczęte postępowanie karno-skarbowe, w którego wyniku samochód zostanie przejęty przez Państwo.
 3. Ile kosztuje przywóz samochodu z Niemiec na lawecie?

  Oczywiście zależy to od cennika firmy transportowej. Zwykle opłaty wynoszą około 1-2 zł za kilometr.
 4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta z Niemiec?

  Przede wszystkim zachować szczególną ostrożność, tak jak przy zakupie auta w Polsce. Podstawą jest sprawdzenie informacji o samochodzie na bezpłatnej stronie historiapojazdu.gov.pl. Jeśli zdecydujesz się na konkretną ofertę, warto pojechać do Niemiec z zaufanym mechanikiem lub osobą potrafiącą ocenić stan techniczny auta. Można również skorzystać z usług miejscowego warsztatu.

 5. Ile trwa rejestracja samochodu z Niemiec?

  Może to zająć nawet 60 dni. W ciągu 30 dni od przekroczenia samochodem polskiej granicy, musisz zapłacić akcyzę. Następnie wydział komunikacji ma maksymalnie 30 dni na zakończenie rejestracji pojazdu. Jednak zwykle trwa to około dwa tygodnie.
 6. Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru?

  Możesz zadzwonić do wydziału komunikacji lub zrobić to samodzielnie przez internet. Wystarczy wejść na portal info-car.pl, a następnie podać numer rejestracyjny oraz 5 ostatnich znaków numeru nadwozia.