Wniosek o rejestrację pojazdu to jeden z dokumentów wymaganych do rejestracji samochodu. Niedługo będziesz po raz pierwszy rejestrować samochód? Dowiedz się, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu – poniżej znajdziesz poradnik, który przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.
- Kiedy powstaje obowiązek rejestracji pojazdu?
- Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji pojazdu?
- Wniosek o rejestrację samochodu – kto może go złożyć?
- Jak wygląda wniosek o rejestrację pojazdu?
- Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?
- Ile kosztuje rejestracja pojazdu w 2023 roku?
- Kiedy jest wydawany dowód rejestracyjny tymczasowy i stały?
Rejestracja to procedura administracyjna kończąca się wydaniem dokumentu (dowodu rejestracyjnego) stwierdzającego dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego. Obowiązek rejestracji dotyczy właścicieli zarówno nowych, jak i używanych pojazdów – bez względu na to, czy auto zostało zakupione w kraju, czy też sprowadzone z zagranicy.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Kiedy powstaje obowiązek rejestracji pojazdu?
Dotychczasowe przepisy były niekonsekwentne – w rezultacie szukając informacji, często można było spotkać się ze stwierdzeniem, że pojazd należy zarejestrować w ciągu 30 dni od jego zakupu. To jednak pewne uproszczenie, ponieważ rejestracji w tym terminie powinny dokonać jedynie osoby, które sprowadziły pojazd z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Pozostali właściciele pojazdów mieli z kolei obowiązek zgłosić nabycie auta w terminie 30 dni – w przeciwnym razie mogli zostać ukarani karą finansową. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym sprecyzowała tę kwestię.
Od 1 stycznia 2024 r. osoby fizyczne na rejestrację pojazdu będą mieć 30 dni, a termin ten będzie liczony od dnia:
- nabycia pojazdu w Polsce;
- dopuszczenia do obrotu przez KAS pojazdu sprowadzonego z kraju, który nie jest członkiem UE;
- sprowadzenia pojazdu z kraju należącego do UE;
- prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji pojazdu?
Aby urzędnik zarejestrował pojazd, sam wniosek nie wystarczy – trzeba do niego jeszcze dołączyć niezbędne dokumenty. Stąd też pytanie, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu, dotyczy również załączników do wniosku.
Dokumenty wymagane do rejestracji pojazdu:
- dowód własności pojazdu – faktura w przypadku nowego pojazdu lub umowa zakupu, gdy pojazd jest używany;
- świadectwo zgodności WE – gdy pojazd jest nowy;
- dowód odprawy celnej – gdy pojazd został sprowadzony z kraju, który nie należy do Unii Europejskiej;
- dokument dotyczący akcyzy, np. potwierdzający jej zapłatę – gdy pojazd został sprowadzony z innego kraju UE;
- dotychczasowe tablice rejestracyjne – jeżeli ich nie ma, a pojazd pochodzi z rynku wtórnego, wystarczy napisać oświadczenie;
- dowód rejestracyjny – jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany;
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego – gdy pojazd jest używany;
- tłumaczenie dokumentów, np. umowy zakupu – gdy pojazd został sprowadzony z zagranicy, a dokumenty nie zostały sporządzone w języku polskim;
- potwierdzenie opłat za rejestrację.
Chcesz zarejestrować samochód, ale brakuje Ci dokumentów? Twoja sprawa jest bardziej skomplikowana? Przed umówieniem wizyty skontaktuj się z pracownikiem wydziału komunikacji.
Właściciele pojazdów muszą nie tylko wiedzieć, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu, ale również pamiętać o ubezpieczeniu OC. Urzędnik sprawdzi, czy pojazd jest ubezpieczony. Z tego względu najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego należy kupić polisę OC. Rekomendujemy nasz kalkulator ubezpieczeń lub telefoniczny kontakt z naszym doradcą – to najszybsza droga, aby kupić polisę i uniknąć kary
Wniosek o rejestrację samochodu – kto może go złożyć?
Co do zasady wniosek o rejestrację pojazdu powinieneś złożyć osobiście (pojazd powinien zostać zarejestrowany przez właściciela lub osobę reprezentująca firmę – gdy rejestrowany jest pojazd firmowy). Trudność pojawia się wówczas, gdy właściciel z pewnych powodów nie może stawić się w urzędzie lub samochód jest współwłasnością kilku osób. Co wówczas? Rozwiązania są następujące:
- właściciel ustanawia pełnomocnika, który w jego imieniu składa dokumenty – pełnomocnikiem może być bliska osoba, np. małżonek;
- właściciel składa wniosek o rejestrację samochodu online – jednak ta opcja nie jest dostępna w każdym wydziale komunikacji;
- zamiast wszystkich współwłaścicieli sprawą rejestracji na podstawie pełnomocnictwa zajmuje się tylko jeden z nich – reprezentuje on pozostałych współwłaścicieli;
- właściciel korzysta z pośrednictwa salonu sprzedaży pojazdów samochodowych, w którym kupił auto – taka możliwość jest dostępna od 4 czerwca 2021 r.
Jak upoważnić inną osobę do rejestracji auta – pełnomocnictwo
Aby upoważnić wybraną osobę do rejestracji pojazdu, trzeba sporządzić pełnomocnictwo. Nie musisz jednak samodzielnie przygotowywać takiego dokumentu – pobierz wzór pełnomocnictwa w formacie .doc lub .pdf i uzupełnij wymagane pola.
Zamierzasz zarejestrować samochód i nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź nasze poradniki, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez cały proces. Odpowiednie przygotowanie do rejestracji pozwoli Ci szybko i bezproblemowo załatwić wszystkie formalności!
Jak wygląda wniosek o rejestrację pojazdu?
Zakres informacji, jakie powinny znaleźć się we wniosku o rejestrację pojazdu, określają przepisy. Wzór wniosku o rejestrację, czasową rejestrację, wyrejestrowanie pojazdu lub zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdu.
Jeżeli chcesz wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu w domowym zaciszu, nie musisz otwierać wspomnianego rozporządzenia – aktualny wzór wniosku o rejestrację pojazdu w formacie .doc lub .pdf możesz pobrać z naszej strony internetowej. Znajdziesz go też w serwisie gov.pl. Papierowy wniosek otrzymasz w wydziale komunikacji.
Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?
Wypełnienie wniosku o rejestrację pojazdu nie jest szczególnie skomplikowane – dokument ten zajmuje jedną stronę A4. Osoby, które nigdy wcześniej nie rejestrowały pojazdu, mogą mieć jednak uzasadnione pytania i wątpliwości. Dotyczy to również Ciebie? Dowiedz się, jak krok po kroku wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu.
Wniosek o rejestrację pojazdu – jak wypełnić:
1. Data i miejsce sporządzenia wniosku oraz oznaczenie stron
Wypełnianie wniosku o rejestrację pojazdu należy zacząć od podania daty i miejsca jego sporządzenia. Następnie można przejść do wpisania danych właściciela pojazdu (właścicieli) oraz organu, który dokona rejestracji.
Jakie dane powinny znaleźć się we wskazanych miejscach? W zależności od tego, kto jest właścicielem pojazdu (osoba fizyczna, osoba prawna – przedsiębiorstwo) występują pewne różnice w zakresie wymaganych informacji:
- osoba fizyczna podaje imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL – datę urodzenia podaje wyłącznie cudzoziemiec, który nie ma ustalonego numeru PESEL;
- osoba prawna podaje nazwę, adres siedziby i numer REGON.
W tej części wniosku o rejestrację pojazdu należy też podać nazwę organu rejestrującego i miejscowość, w której się on znajduje.
Przykład: jak wypełnić wniosek o rejestrację samochodu – osoba fizyczna
Przykład: jak wypełnić wniosek o rejestrację samochodu – firma
2. Dane pojazdu, który ma zostać zarejestrowany
Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu? Drugim krokiem jest sprecyzowanie żądania oraz wskazanie danych pojazdu. Wzór wniosku ma charakter ogólny – ten sam wniosek składają osoby, które chcą dokonać rejestracji, czasowej rejestracji, wyrejestrowania lub zawiadomienia o nabyciu (zbyciu) pojazdu. Stąd też niepotrzebne sformułowania należy po prostu skreślić.
Zakres wymaganych informacji o pojeździe, który ma zostać zarejestrowany, obejmuje następujące punkty:
- Rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie. Jeżeli chcesz zarejestrować samochód osobowy, nie musisz podawać jego przeznaczenia – wystarczy rodzaj. Gdy chcesz ponownie zarejestrować pojazd ciężarowy (przerejestrowanie samochodu), to informację o przeznaczeniu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym (na stronie z kodem QR).
- Marka, typ, model pojazdu – informacje te znajdziesz na wewnętrznej stronie okładki Karty Pojazdu, którą możesz otrzymać od sprzedawcy. Znajdują się one też w dowodzie rejestracyjnym w polu „D”. Możesz też spisać dane z faktury.
- Rok produkcji. W przypadku używanego pojazdu rok produkcji można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym na stronie, na której znajduje się kod QR.
- Numer VIN/numer nadwozia, podwozia lub ramy. Numer VIN znajduje się w polu „E” dowodu rejestracyjnego, znajdziesz go też na różnych elementach pojazdu.
- Dotychczasowy numer rejestracyjny. To pole wypełniasz wówczas, gdy chcesz przerejestrować pojazd.
- Data sprowadzenia – to pole należy uzupełnić, gdy wniosek dotyczy rejestracji używanego pojazdu sprowadzonego z terytorium kraju członkowskiego UE.
Oprócz tego należy wskazać datę nabycia (lub zbycia) dotychczas zarejestrowanego pojazdu.
Przykład: jak wypełnić wniosek o rejestrację samochodu – auta używanego, które zostało kupione w Polsce
3. Załączniki do wniosku o rejestrację pojazdu
Po podaniu danych samochodu, którego dotyczy wniosek, kolejnym krokiem jest wskazanie załączników – należy wymienić dokumenty składane wraz z wnioskiem o rejestrację pojazdu. Listę niezbędnych dokumentów znajdziesz w jednej z poprzednich sekcji artykułu.
Przykład: jak wypełnić wniosek o rejestrację samochodu – auta używanego, które zostało kupione w Polsce
4. Żądanie wydania tablic rejestracyjnych
Kolejna część wniosku o rejestrację pojazdu dotyczy tablic rejestracyjnych i numeru rejestracyjnego. To, które pola wypełnisz, zależy m.in. od rodzaju pojazdu. Jeżeli:
- oczekujesz wydania indywidualnych tablic rejestracyjnych – podaj wybrany przez Ciebie wyróżnik;
- pojazd charakteryzuje się zmniejszonymi wymiarami miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego na tablice rejestracyjne i urząd ma wydać właśnie takie tablice – skreśl słowo „nie”;
- chcesz zachować dotychczasowy numer rejestracyjny – wystarczy skreślić słowo „nie”.
Przykład: jak wypełnić wniosek o rejestrację samochodu – gdy właściciel chce zachować dotychczasowy numer rejestracyjny
5. Oświadczenie oraz podpis na wniosku o rejestrację pojazdu
Składając wniosek o rejestrację pojazdu, oświadczasz, że podane informacje są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym. Właśnie dlatego jeszcze przed złożeniem podpisu sprawdź, czy gdzieś nie wkradł się błąd. Jeżeli wszystko się zgadza, pozostaje tylko umówić wizytę w wydziale komunikacji – możesz to zrobić online, odwiedzając stronę internetową urzędu.
Przykład: jak wypełnić wniosek o rejestrację samochodu – oświadczenie i podpis
Ile kosztuje rejestracja pojazdu w 2023 roku?
Dobra wiadomość brzmi następująco: aktualnie koszt rejestracji samochodu jest dużo niższy niż jeszcze kilka lat temu. Ile kosztuje rejestracja pojazdu w 2023 roku? Kwota jest uzależniona od tego, czy pojazd jest nowy, czy też używany.
Wysokość opłat za rejestrację samochodu w 2023 roku:
- nowy samochód – 160 zł lub 1080 zł, gdy właściciel zamawia indywidualne tablice rejestracyjne;
- używany samochód – opłata również wynosi 160 złotych lub: 66,50 zł bez zmiany tablic rejestracyjnych i pozwolenia czasowego lub 80 zł bez zmiany tablic rejestracyjnych, ale z wydaniem pozwolenia czasowego.
Kiedy jest wydawany dowód rejestracyjny tymczasowy i stały?
Tymczasowy dowód rejestracyjny właściciel pojazdu najczęściej otrzymuje podczas pierwszej wizyty w urzędzie. Dokument ten uprawnia do korzystania z pojazdu przez 30 dni. Tyle czasu ma też urzędnik, aby dokładnie sprawdzić informacje o pojeździe i wydać stały dowód rejestracyjny. To podstawowe terminy, bo przepisy przewidują też wyjątki.
Z różnych powodów może się zdarzyć, że 30 dni okaże się czasem niewystarczającym na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego. Wówczas procedura jest następująca:
- właściciel pojazdu musi zgłosić się ponownie do urzędu;
- urzędnik wydłuża czasową rejestrację na kolejne 14 dni.
Gdyby dodatkowe dwa tygodnie wciąż nie wystarczyły na przygotowanie stałego dowodu rejestracyjnego, użytkowanie pojazdu nie będzie możliwe.
Co warto wiedzieć
- Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu – należy wskazać dane wnioskodawcy, urzędu oraz informacje o pojeździe, wymienić załączniki i odpowiedzieć na pytania o tablice rejestracyjne.
- Wniosek o zarejestrowanie pojazdu składa właściciel lub działający w jego imieniu pełnomocnik. Niekiedy ustanowienie pełnomocnika wiąże się z opłatą skarbową.
- W 2023 r. za rejestrację nowego samochodu trzeba zapłacić 160 zł lub 1080 zł, gdy urząd ma wydać indywidualne tablice rejestracyjne.
- Tymczasowy dowód rejestracyjny jest wydawany tuż po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu, a na stały dowód rejestracyjny trzeba poczekać 30 dni.
- Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu jego właściciel musi kupić ubezpieczenie OC. Umowę ubezpieczenia można zawrzeć przez internet, korzystając z naszego kalkulatora.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Gdzie znajdę wzór wniosku o rejestrację pojazdu?
Wzór wniosku możesz pobrać z naszej strony, w wersji papierowej znajdziesz go w wydziale komunikacji. Jeżeli wypełniasz wniosek o rejestrację pojazdu po raz pierwszy, możesz skorzystać z powyższego poradnika, gdzie krok po kroku podpowiadamy, jak to zrobić.
Co należy dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu?
Podstawowe dokumenty są dwa – to dowód własności (np. faktura czy umowa zakupu) i potwierdzenie opłaty za rejestrację pojazdu. Pozostałe załączniki zależą od historii pojazdu – czy jest on nowy, czy też używany (został już zarejestrowany przez poprzedniego właściciela).
Jaki wniosek złożyć, gdy chcę zostawić stare tablice rejestracyjne?
Jeżeli chcesz korzystać z tablic rejestracyjnych, które otrzymał poprzedni właściciel, wypełniasz ten sam wzór wniosku, skreślając słowo „nie” przy sformułowaniu: „Wnoszę o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego”. Zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych będzie możliwe, jeżeli są one zgodne z przepisami i czytelne.
Czy rejestracja samochodu to to samo co zgłoszenie nabycia?
Rejestracja samochodu i zgłoszenie nabycia samochodu to dwie odrębne procedury. Od 1 stycznia 2024 r. nie będzie trzeba już zgłaszać zakupu auta – wystarczy je zarejestrować w ciągu 30 dni. Utrzymany zostanie natomiast obowiązek zgłoszenia sprzedaży pojazdu.
Czy trzeba oddać tablice rejestracyjne w celu rejestracji pojazdu?
Tablice rejestracyjne trzeba dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu. Jeżeli właściciel pojazdu chce zachować dotychczasowy numer rejestracyjny, zostaną mu one zwrócone wraz z tymczasowym dowodem rejestracyjnym – aby możliwe było korzystanie z pojazdu.