Zarówno nowy, jak i używany samochód trzeba po zakupie zarejestrować. Czy wiesz jednak, że formalności możesz załatwić przez Internet? Dowiedz się, jak przebiega rejestracja samochodu online krok po kroku.

Rejestracja samochodu to procedura administracyjna, o której musi pamiętać każdy właściciel pojazdu. Kolejne nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym ułatwiają kierowcom spełnienie formalności i oferują dodatkowe usługi dla obywatela. Przykładem może być właśnie możliwość rejestracji samochodu przez Internet.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy zawsze można zarejestrować samochód przez Internet? 

Teoretycznie tak – każdy właściciel samochodu może złożyć wniosek o rejestrację pojazdu przez Internet. Niestety, w praktyce nie jest już tak „różowo”. Przede wszystkim:

 • Rejestracja samochodu przez Internet jest dostępna dla osób, które posiadają profil zaufany lub aplikację mObywatel (konieczne jest złożenie elektronicznego podpisu),
 • Wniosek o rejestrację można złożyć tylko w tym urzędzie, który posiada elektroniczną skrzynkę podawczą.
Przed rozpoczęciem rejestracji samochodu online sprawdź czy w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania dostępna jest taka usługa. Informację na ten temat uzyskasz na stronie internetowej wybranego urzędu (czy posiada elektroniczną skrzynkę podawczą oraz jakie ma wymagania), na rządowym portalu https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/ lub po zalogowaniu/zarejestrowaniu się w serwisie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (www.esp.pwpw.pl).

W Twoim przypadku każdy z powyższych warunków został spełniony? Zastanawiasz się jak zarejestrować samochód przez Internet? Podpowiemy Ci, jak to zrobić krok po kroku.

Jakie dane i dokumenty są niezbędne do rejestracji samochodu online?

Podczas rejestracji samochodu, która ma miejsce w urzędzie, musisz przedstawić dokumenty określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Artykuł 72 przewiduje, że rejestracji dokonuje się na podstawie następujących dokumentów:

 • dowodu własności pojazdu lub dokumentu potwierdzającego powierzenie pojazdu, np. umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT;
 • świadectwa zgodności WE albo świadectwa zgodności wraz z właściwym oświadczeniem (wymagane opcjonalnie);
 • dowodu rejestracyjnego (jeżeli pojazd był już rejestrowany);
 • zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego – jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie ma aktualnego wpisu o ważnym badaniu technicznym. W przypadku używanego pojazdu wymagane jest też złożenie jego dotychczasowych tablic rejestracyjnych i potwierdzenia dokonania opłat.
Lista dokumentów niezbędnych do zarejestrowania samochodu zmieniła się we wrześniu 2022 r. Od 4 września 2022 r. do rejestracji pojazdu nie jest już potrzebna karta pojazdu.

Jeżeli pojazd został sprowadzony z zagranicy, lista dokumentów wymaganych do jego rejestracji jest dłuższa. Znajduje się na niej m.in. potwierdzenie zapłaty akcyzy (gdy pojazd został przywieziony z jednego z krajów UE) czy dowód odprawy celnej (gdy auto pochodzi z kraju spoza UE). Samochód musi być też ubezpieczony.

Osoba, która zakupiła używany samochód zarejestrowany w Polsce, ma prawo skorzystać z otrzymanego wraz z pojazdem ubezpieczenia OC. Taka polisa jest ważna do dnia wskazanego w umowie ubezpieczenia. Właścicielom nowszych pojazdów (np. 5- czy 7-letnich) opłaca się jednak wypowiedzieć umowę OC i kupić cały zestaw ubezpieczeń. Tacy kierowcy – poza OC – kupują polisy AC, NNW czy assistance

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Porównaj ceny OC i AC

Rejestracja samochodu przez Internet wymaga podania danych z wymienionych dokumentów. Jeżeli chcesz sprawnie przejść proces rejestracji auta przez Internet, przygotuj wszystkie niezbędne informacje.

Jakie są etapy rejestracji używanego samochodu online?

Rejestracja samochodu przez Internet to rozwiązanie wygodne – w ten sposób możesz uniknąć kolejki w urzędzie czy zmiany planów, gdy nie odpowiada Ci termin zaproponowany przez urzędnika. Jak odbywa się rejestracja auta online krok po kroku?

Rejestracja samochodu przez Internet – sprawdź, czy możesz złożyć wniosek przez Internet

W pierwszej kolejności upewnij się, że rejestracja auta online w danym urzędzie w ogóle będzie możliwa – musi on korzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK). Urzędy mogą przystąpić do ESP PiK, jednak nie jest to regułą.

To, czy Twój urząd korzysta z elektronicznej skrzynki podawczej, możesz sprawdzić na trzy sposoby:

 1. Sprawdź to na stronie internetowej urzędu, w którym planujesz zarejestrować auto przez Internet.
 2. Na portalu gov.pl (https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/ możesz wybrać po kolei z menu: Katalog spraw - Motoryzacja i transport – Zarejestrowanie pojazdu – (wybrana sprawa) np. Rejestracja pojazdów używanych zakupionych na terenie RP.

Na liście rozwijanej „Pokaż wszystkie urzędy lub instytucje udostępniające tę usługę” będziesz mógł wyszukać konkretny wydział komunikacji. Jeśli usługa jest dostępna, wystarczy wybrać urząd i kliknąć w pole „Załatw sprawę”.

Proces rejestracji samochodu przez Internet rozpoczynasz ze strony gov.pl? Ostatecznie i tak zostaniesz przeniesiony do portalu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. A więc bez względu na początkowy proces, formalności dopełnisz za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej systemu Pojazd i Kierowca.

       3. Wejdź na stronę internetową Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (www.esp.pwpw.pl).

Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się. Następnie wybierz z menu „Złóż wniosek”, określ województwo i urząd. Jeżeli szukany przez Ciebie urząd znajduje się na liście, rejestracja pojazdu online będzie możliwa.

Rejestracja samochodu przez Internet – wypełnij wniosek elektronicznie

Podczas wypełniania wniosku o rejestrację samochodu online przydadzą Ci się przygotowane wcześniej dokumenty. W formularzu należy wypełnić:

 • Swoje dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia), adres zamieszkania (miejscowość, ulica, numer lokalu) i dane do kontaktu (numer telefonu, adres e-mail)
 • Dane pojazdu, który chcesz zarejestrować – rodzaj pojazdu (np. samochód osobowy), markę, typ, model, rok produkcji, numer VIN, numer silnika, numer rejestracyjny

Chcesz mieć indywidualne tablice rejestracyjne? Powinieneś zaznaczyć odpowiednie pole formularza i wpisać interesujący Cię wyróżnik pojazdu.

Rejestracja pojazdu online – dołącz skany dokumentów

Kolejny krok rejestracji auta online polega na dołączeniu skanów dokumentów. W zależności od tego, czy samochód był zarejestrowany w Polsce, czy też został sprowadzony z zagranicy, dołącz:

 • skan dowodu własności pojazdu
 • skan świadectwa zgodności WE
 • skan dowodu rejestracyjnego – gdy pojazd był zarejestrowany
 • skan dowodu odprawy celnej – gdy pojazd został sprowadzony spoza UE
 • skan dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy – gdy pojazd został sprowadzony z innego państwa UE
 • skan zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu

Uwaga! Wniosek o rejestrację samochodu online możesz wysłać również bez skanów. Urzędy wymagają, aby dokumenty (wraz z tablicami rejestracyjnymi) wysłać pocztą lub kurierem na adres urzędu. Na podany podczas rejestracji samochodu e-mail otrzymasz informację, w jakim terminie dokumenty te powinny zostać dostarczone do urzędu.

Rejestracja samochodu online – opłaty

W kolejnym kroku możesz dokonać płatności za zarejestrowanie pojazdu. Nie musisz przy tym znać numeru rachunku bankowego urzędu. Po zrobieniu opłat nie będziesz mógł od razu podpisać wniosku – ESP PiK będzie oczekiwał na potwierdzenie zaksięgowania płatności. Ponieważ urząd zostanie poinformowany o wpłacie, do wniosku nie musisz składać potwierdzenia.

Ile zapłacisz za rejestrację samochodu online? Opłaty są tej samej wysokości jak podczas rejestracji samochodu w urzędzie.

Wysokość opłat za rejestrację samochodu online
Standardowa opłata za rejestrację samochodu online (opłaty za tablice rejestracyjne, dowód rej. pozwolenie czasowe i nalepki legalizacyjne)160 zł
Opłata za rejestrację samochodu online bez zmiany tablic rejestracyjnych, z wydaniem pozwolenia czasowego80 zł
Opłata za rejestrację samochodu online z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi1080 zł
Opłata za przerejestrowanie pojazdu z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego, bez wydania pozwolenia czasowego66,50 zł

Uwaga! Z dniem 1 lipca 2023 roku został zniesiony obowiązek naliczania opłaty ewidencyjnej podczas rejestracji pojazdu. W związku z tym, koszty rejestracji zostały obniżone o 0,50 zł za każdą czynność związaną z wydaniem: dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych.

Rejestracja samochodu online – podpisanie wniosku

Ostatnim krokiem rejestracji samochodu przez Internet jest podpisanie wniosku. Do wyboru są dwie opcje – własny certyfikat i profil zaufany. Różnica między nimi jest następująca:

 • Własny certyfikat (podpis kwalifikowany) jest płatny. Aby z niego korzystać, będziesz musiał posiadać też urządzenie do składania podpisu.
 • Profil zaufany jest bezpłatny. Możesz go założyć za pośrednictwem strony internetowej www.pz.gov.pl. Posiadając Profil Zaufany, będziesz mógł też wysyłać wnioski do innych urzędów, np. stanu cywilnego.

Gdy wniosek zostanie przekazany do właściwego urzędu, wygenerowane zostanie Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). Możesz je podejrzeć lub pobrać do pliku w formacie XML.

Na ile etapów dzieli się proces rejestracji auta online?

Rejestracja samochodu online – podobnie jak rejestracja podczas wizyty w urzędzie – składa się z dwóch etapów. Pierwszy to rejestracja czasowa, czyli zarejestrowanie pojazdu na okres 30 dni. Zalegalizowane tablice rejestracyjne, nalepkę kontrolną i pozwolenie czasowe urząd może przesłać na wskazany przez Ciebie adres. Poniesiesz jednak koszt nadania przesyłki za potwierdzeniem odbioru.

Drugi etap to rejestracja właściwa. W trakcie wspomnianych 30 dni urzędnicy sprawdzają dokumenty i dokonują rejestracji pojazdu. Gdy auto zostanie zarejestrowane na stałe, możesz odebrać dokumenty z urzędu lub mogą one zostać wysłane na wskazany przez Ciebie adres. W drugim przypadku również poniesiesz koszty nadania przesyłki.

W Twoim interesie jest pilnowanie 30-dniowego terminu rejestracji czasowej. Gdyby urzędnikom w tym czasie nie udało się zarejestrować pojazdu, konieczna będzie wizyta w wydziale komunikacji, aby wydłużyć czasową rejestrację na kolejne 14 dni.

Czy zgłoszenie nabycia auta online jest równoznaczne z jego rejestracją?

Zgłoszenie nabycia pojazdu często bywa błędnie określane jako „rejestracja samochodu online”. Tymczasem to dwie różne procedury, które mają dwa różne cele.

Rejestracja samochodu online – jak wskazuje sama nazwa – kończy się zarejestrowaniem pojazdu. Z kolei zbycie lub nabycie pojazdu zarejestrowanego w Polsce wystarczy zgłosić do urzędu. Ta druga czynność ma charakter informacyjny i nie kończy się zmianą danych w dowodzie rejestracyjnym.

Rejestracja samochodu onlineZgłoszenie nabycia pojazdu online
Odbywa się wyłącznie przez stronę www.esp.pwpw.pl i wymaga podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanegoMożna go dokonać przez stronę www.gov.pl lub www.esp.pwpw.pl i niezbędny jest podpis kwalifikowany lub profil zaufany
Wymagane jest złożenie wszystkich dokumentówWystarczą tylko dane nabywcy, zbywcy i skan umowy kupna-sprzedaży pojazdu
Kończy się wydaniem właścicielowi pojazdu m.in. tablic rejestracyjnych (jeśli właściciel auta o nie wnioskuje) i dowodu rejestracyjnegoSkładając wniosek online, właściciel pojazdu nie otrzyma żadnego potwierdzenia, np. UPO (jak przy rejestracji)
Jest płatna – wysokość opłaty jest uzależniona od wymiany oraz rodzaju tablic rejestracyjnychJest bezpłatne, a za brak zgłoszenia urzędnicy mogą nałożyć na właściciela samochodu karę – od 200 do 1000 zł

W jaki terminie należy przerejestrować samochód (lub zarejestrować auto przez Internet), a w jakim zgłosić na przykład sprzedaż auta? Termin jest identyczny - masz na to 30 dni.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia, „złożenie wniosku o rejestrację pojazdu już zarejestrowanego na terenie Polski jest równoznaczne ze zgłoszeniem jego nabycia”.

Kiedy dealer dokona rejestracji samochodu online za kupującego?

Kupujesz samochód, przyczepę lub motorower z salonu? Od 4 czerwca 2021 r. w formalnościach związanych z rejestracją pojazdu klientów mogą wyręczyć dealerzy – nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym przewiduje, że mogą oni w imieniu klienta zarejestrować sprzedany pojazd online za pośrednictwem firmowego konta ePUAP.

Aby przedstawiciel salonu sprzedaży mógł działać w Twoim imieniu, musisz go upoważnić do:

 • Złożenia wniosku o rejestrację pojazdu
 • Odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych

Wniosek o rejestrację pojazdu online składany przez salon sprzedaży pojazdów nieznacznie różni się od wniosku składanego przez właściciela. Muszą się w nim znaleźć:

 • Dane właściciela pojazdu (imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia lub nazwa – w przypadku firmy) i jego adres (wraz z adresem do doręczeń),
 • Dane pojazdu – rodzaj pojazdu, jego przeznaczenie, marka, typ, model, rok produkcji, numer VIN,
 • Informacja o sposobie odbioru przez właściciela pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, decyzji o rejestracji pojazdu i dowodu rejestracyjnego – w urzędzie lub za pośrednictwem poczty (w drugim przypadku na koszt odbiorcy),
 • Adres poczty elektronicznej, numer telefonu i adres salonu sprzedaży.

Do wniosku o rejestrację samochodu online należy też dołączyć upoważnienie, potwierdzenie dokonania opłat (w tym za udzielone pełnomocnictwo) i dowód nabycia pojazdu.

Tablice rejestracyjne i gotowe dokumenty urząd może przesłać zarówno na adres nabywcy pojazdu, jak i na adres salonu sprzedaży. Przedstawiciel salonu może je też odebrać w siedzibie urzędu.

Co warto wiedzieć

 • Rejestracja samochodów online jest możliwa za pośrednictwem strony www.esp.pwpw.pl. Aby zarejestrować pojazd, należy założyć konto i następnie skorzystać z intuicyjnego w obsłudze kreatora wniosku.
 • Właściciel rejestrujący samochód online musi dostarczyć dokumenty do urzędu (m.in. tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny) za pośrednictwem poczty (kuriera).
 • Rejestracja samochodu online wiąże się z takimi samymi opłatami jak rejestracja pojazdu w wydziale komunikacji. Dodatkowym kosztem po stronie właściciela auta jest opłata za przesyłkę pocztą tablic i dokumentów.
 • Z rejestracją samochodu online nie należy mylić zgłoszenia nabycia pojazdu. To dwie różne formalności – ta druga ma charakter wyłącznie informacyjny.
 • Do rejestracji pojazdu właściciel może też upoważnić salon sprzedaży, w którym nabył auto. Pracownik salonu składa wniosek online przez firmowe konto ePUAP.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy rejestracja online przez ESP PiK dotyczy tylko samochodów osobowych?

  Nie. Kreator wniosku ESP PiK pozwala użytkownikowi wybrać z listy także inne pojazdy. Znajdują się na niej m.in.: motocykl, samochód specjalny, ciągnik rolniczy, przyczepa ciężarowa czy nawet pojazd wolnobieżny w postaci kolejki turystycznej.

 2. Czy online mogę sprawdzić status dowodu rejestracyjnego?

  Złożyłeś wniosek o rejestrację samochodu online, wysłałeś komplet dokumentów do urzędu i zastanawiasz się, czy Twój dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru? Możesz to sprawdzić na stronie internetowej www.info-car.pl. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny pojazdu i pięć ostatnich znaków numeru VIN, a otrzymasz odpowiedź, czy dowód rejestracyjny został już przygotowany.

 3. Chcę jak najszybciej zarejestrować pojazd online. Gdzie kupić polisę OC?

  Zarówno obowiązkowe, jak i dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne najszybciej kupisz za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń rankomat.pl. Wybraną polisę opłacisz przez Internet, a dokumenty (w tym OWU) otrzymasz na wskazany adres e-mail. Proces zakupu polisy przez naszą stronę może zająć Ci nawet mniej niż 10 minut.

 4. Czy decydując się na rejestrację samochodu online przez salon, zapłacę więcej?

  Sama rejestracja pojazdu będzie Cię kosztować tyle samo co osobista rejestracja auta. Dodatkowe koszty generuje jednak konieczność udzielenia pełnomocnictwa (17 zł) oraz odbiór dokumentów za pośrednictwem poczty lub kuriera (zapłacisz za ich wysyłkę).