Zarówno nowy, jak i używany samochód trzeba po zakupie zarejestrować. Czy wiesz jednak, że formalności możesz załatwić przez internet? Dowiedz się, jak przebiega rejestracja samochodu online krok po kroku.

Rejestracja samochodu to procedura administracyjna, o której musi pamiętać każdy właściciel pojazdu. Kolejne nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym ułatwiają kierowcom spełnienie formalności. Przykładem może być właśnie możliwość rejestracji samochodu online.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Jakie dane i dokumenty są niezbędne do rejestracji samochodu online?

Podczas rejestracji samochodu, która ma miejsce w urzędzie, musisz przedstawić dokumenty określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Art. 72 ust. 1 tej ustawy przewiduje, że rejestracji dokonuje się na podstawie danych zawartych w złożonym wniosku i następujących dokumentach:

  • Dowodzie własności pojazdu, np. umowie kupna-sprzedaży czy umowie darowizny
  • Karcie pojazdu, gdy została wydana
  • Dowodzie rejestracyjnym
  • Zaświadczeniu o pozytywnym wyniku badania technicznego – jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie ma aktualnego wpisu o ważnym badaniu technicznym

W przypadku używanego pojazdu wymagane jest też złożenie jego dotychczasowych tablic rejestracyjnych i potwierdzenia dokonania opłat.

Lista dokumentów niezbędnych do zarejestrowania samochodu zmieni się we wrześniu 2022 r. Od 4 września 2022 r. do rejestracji pojazdu nie będzie już potrzebna karta pojazdu.

Jeżeli pojazd został sprowadzony z zagranicy, lista dokumentów wymaganych do jego rejestracji jest dłuższa. Znajduje się na niej m.in. potwierdzenie zapłaty akcyzy (gdy pojazd został przywieziony z jednego z krajów UE) czy dowód odprawy celnej (gdy auto pochodzi z kraju spoza UE). Samochód musi być też ubezpieczony.

Osoba, która zakupiła używany samochód zarejestrowany w Polsce, ma prawo skorzystać z otrzymanego wraz z pojazdem ubezpieczenia OC. Taka polisa jest ważna do dnia wskazanego w umowie ubezpieczenia. Właścicielom nowszych pojazdów (np. 5- czy 7-letnich) opłaca się jednak wypowiedzieć umowę OC i kupić cały zestaw ubezpieczeń. Tacy kierowcy – poza OC – kupują polisy AC, NNW czy assistance

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Porównaj ceny OC i AC

Rejestracja samochodu online wymaga podania danych z wymienionych dokumentów. Jeżeli chcesz sprawnie przejść proces rejestracji auta przez internet, przygotuj wszystkie niezbędne informacje.

Jakie są etapy rejestracji używanego samochodu online?

Rejestracja samochodu online to rozwiązanie wygodne – w ten sposób możesz uniknąć kolejki w urzędzie czy zmiany planów, gdy nie odpowiada Ci termin zaproponowany przez urzędnika. Jak odbywa się rejestracja samochodu online krok po kroku?

Rejestracja samochodu online – sprawdź, czy możesz złożyć wniosek przez internet

W pierwszej kolejności upewnij się, że rejestracja samochodu online w danym urzędzie w ogóle będzie możliwa – musi on korzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK). Urzędy mogą przystąpić do ESP PiK, ale wcale nie jest to regułą.

Aby sprawdzić, czy urząd korzysta z ESP PiK, przejdź na stronę internetową Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (www.esp.pwpw.pl). Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się. Następnie wybierz z menu „Złóż wniosek”, określ województwo i następnie urząd. Jeżeli szukany przez Ciebie urząd znajduje się na liście, rejestracja samochodu online będzie możliwa.

Rejestracja samochodu online – wypełnij wniosek

Podczas wypełniania wniosku o rejestrację samochodu online przydadzą Ci się przygotowane wcześniej dokumenty. Będziesz musiał podać:

  • Swoje dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia), adres zamieszkania (miejscowość, ulica, numer lokalu) i dane do kontaktu (numer telefonu, adres e-mail)
  • Dane pojazdu, który chcesz zarejestrować – rodzaj pojazdu (np. samochód osobowy), markę, typ, model, rok produkcji, numer VIN, numer silnika, numer rejestracyjny, numer karty pojazdu

Chcesz mieć indywidualne tablice rejestracyjne? Powinieneś zaznaczyć odpowiednie pole formularza i wpisać interesujący Cię wyróżnik pojazdu.

Rejestracja samochodu online – dołącz skany dokumentów

Kolejny krok rejestracji pojazdu online polega na dołączeniu skanów dokumentów. W zależności od tego, czy samochód był zarejestrowany w Polsce, czy też został sprowadzony z zagranicy, dołącz:

  • Skan dowodu własności pojazdu
  • Skan karty pojazdu
  • Skan świadectwa zgodności WE
  • Skan dowodu rejestracyjnego – gdy pojazd był zarejestrowany
  • Skan dowodu odprawy celnej – gdy pojazd został sprowadzony spoza UE
  • Skan dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy – gdy pojazd został sprowadzony z innego państwa UE
  • Skan zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu

Uwaga! Wniosek o rejestrację samochodu online możesz wysłać również bez skanów. Urzędy wymagają, aby dokumenty (wraz z tablicami rejestracyjnymi) przesłać za pośrednictwem poczty (kuriera) na adres urzędu. Na podany podczas rejestracji samochodu e-mail otrzymasz informację, w jakim terminie dokumenty te powinny zostać dostarczone do urzędu.

Rejestracja samochodu online – opłaty

W kolejnym kroku możesz dokonać płatności za zarejestrowanie pojazdu. Nie musisz przy tym znać numeru rachunku bankowego urzędu. Po zrobieniu opłat nie będziesz mógł od razu podpisać wniosku – ESP PiK będzie oczekiwał na potwierdzenie zaksięgowania płatności. Ponieważ urząd zostanie poinformowany o wpłacie, do wniosku nie musisz składać potwierdzenia.

Ile zapłacisz za rejestrację samochodu online? Opłaty są tej samej wysokości jak podczas rejestracji samochodu w urzędzie.

Wysokość opłat za rejestrację samochodu online
Standardowa opłata za rejestrację samochodu online180,50 zł
Opłata za rejestrację samochodu online bez zmiany tablic rejestracyjnych – gdy dotychczas pojazd był zarejestrowany w tym samym starostwie lub urzędzie miasta81 zł
Opłata za rejestrację samochodu online z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi1100,50 zł

Rejestracja samochodu online – podpisanie wniosku

Ostatnim krokiem rejestracji samochodu przez internet jest podpisanie wniosku. Do wyboru są dwie opcje – własny certyfikat i profil zaufany. Różnica między nimi jest następująca:

  • Własny certyfikat (podpis kwalifikowany) jest płatny. Aby z niego korzystać, będziesz musiał posiadać też urządzenie do składania podpisu.
  • Profil zaufany jest bezpłatny. Możesz go założyć za pośrednictwem strony internetowej www.pz.gov.pl. Posiadając Profil Zaufany, będziesz mógł też wysyłać wnioski do innych urzędów, np. stanu cywilnego.

Gdy wniosek zostanie przekazany do właściwego urzędu, wygenerowane zostanie Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). Możesz je podejrzeć lub pobrać do pliku w formacie XML.

Na ile etapów dzieli się proces rejestracji samochodu online?

Rejestracja samochodu online – podobnie jak rejestracja podczas wizyty w urzędzie – składa się z dwóch etapów. Pierwszy to rejestracja czasowa, czyli zarejestrowanie pojazdu na okres 30 dni. Zalegalizowane tablice rejestracyjne, nalepkę kontrolną i pozwolenie czasowe urząd może przesłać na wskazany przez Ciebie adres. Poniesiesz jednak koszt nadania przesyłki za potwierdzeniem odbioru.

Drugi etap to rejestracja właściwa. W trakcie wspomnianych 30 dni urzędnicy sprawdzają dokumenty i dokonują rejestracji pojazdu. Gdy auto zostanie zarejestrowane na stałe, możesz odebrać dokumenty z urzędu lub mogą one zostać wysłane na wskazany przez Ciebie adres. W drugim przypadku również poniesiesz koszty nadania przesyłki.

W Twoim interesie jest pilnowanie 30-dniowego terminu rejestracji czasowej. Gdyby urzędnikom w tym czasie nie udało się zarejestrować pojazdu, konieczna będzie wizyta w urzędzie, aby wydłużyć czasową rejestrację na kolejne 14 dni.

Czy zgłoszenie nabycia samochodu online jest równoznaczne z jego rejestracją?

Zgłoszenie nabycia pojazdu często bywa błędnie określane jako „rejestracja samochodu online”. Tymczasem to dwie różne procedury, które mają dwa różne cele.

Rejestracja samochodu online – jak wskazuje sama nazwa – kończy się zarejestrowaniem pojazdu. Z kolei zgłoszenie nabycia to jedynie poinformowanie urzędników o transakcji kupna-sprzedaży samochodu. Ta druga czynność ma charakter informacyjny i nie kończy się zmianą danych w dowodzie rejestracyjnym.

Rejestracja samochodu onlineZgłoszenie nabycia pojazdu online
Odbywa się wyłącznie przez stronę www.esp.pwpw.pl i wymaga podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanegoMożna go dokonać przez stronę www.gov.pl lub www.esp.pwpw.pl i niezbędny jest podpis kwalifikowany lub profil zaufany
Wymagane jest złożenie wszystkich dokumentówWystarczą tylko dane nabywcy, zbywcy i skan umowy kupna-sprzedaży pojazdu
Kończy się wydaniem właścicielowi pojazdu m.in. tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnegoSkładając wniosek online, właściciel pojazdu nie otrzyma żadnego potwierdzenia, np. UPO (jak przy rejestracji)
Jest płatna – wysokość opłaty jest uzależniona od rodzaju tablic rejestracyjnychJest bezpłatne, a za brak zgłoszenia urzędnicy mogą nałożyć na właściciela samochodu karę – od 200 do 1000 zł

Ile masz czasu na przerejestrowanie samochodu, a ile na zgłoszenie nabycia pojazdu? Jeszcze do niedawna termin był identyczny – wynosił 30 dni. Od 1 lipca 2021 r. wydłużony został czas na zgłoszenie nabycia pojazdu i aktualnie wynosi on 60 dni.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia, „złożenie wniosku o rejestrację pojazdu już zarejestrowanego na terenie Polski jest równoznaczne ze zgłoszeniem jego nabycia”.

Kiedy dealer dokona rejestracji samochodu online za kupującego?

Kupujesz samochód, przyczepę lub motorower z salonu? Od 4 czerwca 2021 r. w formalnościach związanych z rejestracją pojazdu klientów mogą wyręczyć dealerzy – nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym przewiduje, że mogą oni w imieniu klienta zarejestrować sprzedany pojazd online za pośrednictwem firmowego konta ePUAP.

Aby przedstawiciel salonu sprzedaży mógł działać w Twoim imieniu, musisz go upoważnić do:

  • Złożenia wniosku o rejestrację pojazdu
  • Odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych

Wniosek o rejestrację pojazdu online składany przez salon sprzedaży pojazdów nieznacznie różni się od wniosku składanego przez właściciela. Muszą się w nim znaleźć:

  • Dane właściciela pojazdu (imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia lub nazwa – w przypadku firmy) i jego adres (wraz z adresem do doręczeń)
  • Dane pojazdu – rodzaj pojazdu, jego przeznaczenie, marka, typ, model, rok produkcji, numer VIN
  • Informacja o sposobie odbioru przez właściciela pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, decyzji o rejestracji pojazdu i dowodu rejestracyjnego – w urzędzie lub za pośrednictwem poczty (w drugim przypadku na koszt odbiorcy)
  • Adres poczty elektronicznej, numer telefonu i adres salonu sprzedaży

Do wniosku o rejestrację samochodu online należy też dołączyć upoważnienie, potwierdzenie dokonania opłat (w tym za udzielone pełnomocnictwo) i dowód nabycia pojazdu.

Tablice rejestracyjne i gotowe dokumenty urząd może przesłać zarówno na adres nabywcy pojazdu, jak i na adres salonu sprzedaży. Przedstawiciel salonu może je też odebrać w siedzibie urzędu.

Co warto wiedzieć

  • Rejestracja samochodów online jest możliwa za pośrednictwem strony www.esp.pwpw.pl. Aby zarejestrować pojazd, należy założyć konto i następnie skorzystać z intuicyjnego w obsłudze kreatora wniosku.
  • Właściciel rejestrujący samochód online musi dostarczyć dokumenty do urzędu (m.in. tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny) za pośrednictwem poczty (kuriera).
  • Rejestracja samochodu online wiąże się z takimi samymi opłatami jak rejestracja pojazdu w urzędzie. Dodatkowym kosztem po stronie właściciela auta jest opłata za przesyłkę pocztą tablic i dokumentów.
  • Z rejestracją samochodu online nie należy mylić zgłoszenia nabycia pojazdu. To dwie różne formalności – ta druga ma charakter wyłącznie informacyjny.
  • Do rejestracji pojazdu właściciel może też upoważnić salon sprzedaży, w którym nabył auto. Pracownik salonu składa wniosek online przez firmowe konto ePUAP.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy rejestracja online przez ESP PiK dotyczy tylko samochodów osobowych?

    Nie. Kreator wniosku ESP PiK pozwala użytkownikowi wybrać z listy także inne pojazdy. Znajdują się na niej m.in.: motocykl, samochód specjalny, ciągnik rolniczy, przyczepa ciężarowa czy nawet pojazd wolnobieżny w postaci kolejki turystycznej.
  2. Czy online mogę sprawdzić status dowodu rejestracyjnego?

    Złożyłeś wniosek o rejestrację samochodu online, wysłałeś komplet dokumentów do urzędu i zastanawiasz się, czy Twój dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru? Możesz to sprawdzić na stronie internetowej www.info-car.pl. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny pojazdu i pięć ostatnich znaków numeru VIN, a otrzymasz odpowiedź, czy dowód rejestracyjny został już przygotowany.
  3. Chcę jak najszybciej zarejestrować pojazd online. Gdzie kupić polisę OC?

    Zarówno obowiązkowe, jak i dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne najszybciej kupisz za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń Rankomat.pl. Wybraną polisę opłacisz przez internet, a dokumenty (w tym OWU) otrzymasz na wskazany adres e-mail. Proces zakupu polisy przez naszą stronę może zająć Ci nawet mniej niż 10 minut.
  4. Czy decydując się na rejestrację samochodu online przez salon, zapłacę więcej?

    Sama rejestracja pojazdu będzie Cię kosztować tyle samo co osobista rejestracja auta. Dodatkowe koszty generuje jednak konieczność udzielenia pełnomocnictwa (17 zł) oraz odbiór dokumentów za pośrednictwem poczty lub kuriera (zapłacisz za ich wysyłkę).