Po polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów elektrycznych. Można je rozpoznać po zielonych tablicach rejestracyjnych. Sprawdzimy, jak zarejestrować elektryka oraz czym różni się ten proces od rejestracji aut spalinowych.

Właściciele aut elektrycznych mogą liczyć na przywileje, których nie mają kierowcy aut spalinowych. O ile rejestracja samochodu elektrycznego odbywa się na tych samych zasadach, to już przy poruszaniu się po polskich drogach właściciele elektryków mogą korzystać z buspasów, a nawet korzystać bezpłatnie z parkingów, które są płatne dla aut spalinowych.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu elektrycznego?

Rejestracja elektryka powinna odbyć się w wydziale komunikacji właściwym miejscu zamieszkania właściciela. Nie różni się ona od rejestracji pojazdu spalinowego i trzeba przygotować te same dokumenty. Są to:

 • wniosek o rejestrację samochodu,
 • dokument tożsamości właściciela auta,
 • dokument potwierdzający własność pojazdu, czyli faktura zakupu lub umowa kupna sprzedaży,
 • dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie badania technicznego,
 • dokument potwierdzający opłatę akcyzy w przypadku auta sprowadzonego z krajów UE,
 • dowód odprawy celnej przywozowej w przypadku auta sprowadzonego z krajów poza UE,
 • tłumaczenie dokumentów w przypadku sprowadzenia auta z zagranicy,
 • wyciąg ze świadectwa homologacji pojazdu - w przypadku samochodu nowego zakupionego w Polsce.

Aby zarejestrować elektryka nie musisz przedstawiać dodatkowych dokumentów. Wszystkie dane zawarte są w dowodzie rejestracyjnym lub fakturze. Rejestracja samochodu elektrycznego powinna odbyć się podczas jednej wizyty w urzędzie, jeżeli będziesz miał wszystkie dokumenty. Otrzymasz wtedy pozwolenie czasowe, a stały dowód rejestracyjny będziesz mógł odebrać za około 30 dni. Otrzymasz też zielone tablice rejestracyjne.

Opłaty przy rejestracji samochodu elektrycznego

Od września 2022 roku nie wydaje się już karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej na szybę pojazdu. Zmniejsza to koszt rejestracji samochodów elektrycznych.

Rejestracja auta elektrycznego kosztuje 160 zł. Składają się na to następujące opłaty:

 • pozwolenie czasowe - 13,5 zł,
 • tablice rejestracyjne samochodowe - 80 zł,
 • dowód rejestracyjny - 54 zł,
 • znaki legalizacyjne - 12,5 zł.

Koszt zielonych tablic rejestracyjnych nie jest wyższy niż białych w przypadku auta spalinowego. Możesz jednak wybrać indywidualne tablice rejestracyjne. W przypadku indywidualnych tablic zamiast 80 zł, zapłacisz 1000 zł. Gdy kupisz używany samochód elektryczny, możesz zostawić tablice rejestracyjne po poprzednim właścicielu auta elektrycznego niezależnie od miejsca jego zamieszkania. Zaoszczędzisz wtedy 80 zł przy rejestracji pojazdu.

Przykład

Pani Alicja z Poznania kupiła używany samochód elektryczny. Nabyła go od pana Edwarda mieszkającego w Warszawie. Była przekonana, że będzie musiała zmienić tablice rejestracyjne. Jednak przy rejestracji samochodu okazało się, że tablice mogą zostać. Pani Alicja z tego skorzystała i nie musiała płacić 80 zł za nowe tablice.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla samochodu elektrycznego?

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego jest obowiązkowe, tak jak w przypadku wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Na cenę OC ma wpływ wiele czynników, oprócz rodzaju paliwa, ważna jest także marka, model oraz dane dotyczące właściciela auta, czyli jego historia ubezpieczenia, miejsce zamieszkania. Warto więc porównywać stawki OC, ponieważ każdy ubezpieczyciel oferuje taki sam zakres ubezpieczenia, który reguluje ustawa. Oferty OC można sprawdzić w porównywarce internetowej, gdzie w jednym miejscu poznasz propozycje kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Polisę możesz zawrzeć w dowolnym miejscu i czasie.

Właściciele aut elektrycznych mogą jednak liczyć na nieco niższe stawki niż np. właściciele aut na benzynę lub diesel. Średnia stawka za OC samochodów elektrycznych wyniosła 389 zł w I półroczu 2023 roku. Więcej za OC płacili kierowcy samochodów benzynowych 489 zł, diesli 517 zł i hybryd 529 zł.

Przykład

Pan Michał kupił samochód elektryczny Nissan Leaf z 2012 roku. Sprawdził oferty ubezpieczenia w porównywarce i wybrał najlepszą dla siebie opcję. Zaoszczędził ponad 200 zł.

Ile kosztuje OC elektryka?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC elektryka?
TUZ Ubezpieczenia
345,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
350,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
417,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
503,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
505,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
596,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 6.09.2023 r., Nissan Leaf z 2012 r.

Czym są zielone tablice rejestracyjne?

Samochody elektryczne wyróżniają się spośród innych tym, że mają zielone tablice rejestracyjne. Jednak nie tylko elektryki mogą otrzymać zielone tablice rejestracyjne. Zielone tablice rejestracyjne dotyczą także aut napędzanych wodorem. Zasady te obowiązują od 2020 roku. Oznaczenia, krój i liczba znaków są takie same jak w białych tablicach, które mają samochody napędzane silnikiem spalinowym. Zielone tablice rejestracyjne mają także naklejki legalizacyjne. Auta elektryczne mają naklejki czerwone, a auta napędzane wodorem żółte.

Wypowiedź eksperta

Auta elektryczne zdobywają coraz większą popularność w Polsce. Pod koniec czerwca 2023 roku w Polsce było zarejestrowanych ponad 40 tysięcy w pełni elektrycznych aut. Dynamiczny rozwój rynku aut elektrycznych jest związany z przepisami, zgodnie z którymi od 2035 roku nie będzie już możliwości zakupu nowego auta spalinowego.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jakie przywileje mają właściciele samochodów elektrycznych?

Każdy, kto posiada auto elektryczne może korzystać z buspasów. Jest to wygodne szczególnie w większych miastach, gdzie są korki. Korzystając ze strefy tylko dla uprawnionych pojazdów można zaoszczędzić sporo czasu. Innym przywilejem jest darmowe parkowanie elektryków w strefie płatnego parkowania. Jest to szczególnie przydatne, jeśli musisz zostawić auto na parkingu przez dłuższy czas. W Warszawie po wyrobieniu karty Eko można nawet naładować samochód elektryczny za darmo na ogólnodostępnych stacjach ładowania.

Aby korzystać z jazdy buspasami czy z darmowego parkowania nie musisz uzyskiwać żadnego specjalnego pozwolenia. Zasadność przywilejów oznaczają zielone tablice rejestracyjne.

Rejestracja samochodu elektrycznego – co warto wiedzieć?

 1. Zielonymi tablicami rejestracyjnymi oznaczane są auta elektryczne i auta napędzane wodorem.
 2. Właściciel auta elektrycznego, tak samo jak samochodu spalinowego jest zobowiązany do wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC.
 3. Rejestracja samochodu elektrycznego odbywa się na tych samych zasadach co samochodu spalinowego.
 4. Właściciel pojazdu elektrycznego może liczyć na przywileje w czasie podróżowania np. poruszanie się buspasami.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu elektrycznego

 1. Jakie ubezpieczenie jest najlepsze dla aut elektrycznych?

  Dobrą informacją dla właścicieli aut elektrycznych jest niższa cena OC elektryków niż aut spalinowych. Oprócz obowiązkowego OC można wykupić dodatkowe AC, NNW czy assistance. AC chroni od kradzieży i zniszczenia samochodu, NNW to wypłata świadczenia po nieszczęśliwym wypadku, a dzięki assistance można liczyć na pomoc ubezpieczyciela po awarii czy wypadku np. holowanie i samochód zastępczy. Warto sprawdzić oferty w porównywarce internetowej i wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie.

 2. Ile kosztuje rejestracja samochodu elektrycznego?

  Koszt rejestracji samochodu elektrycznego zmniejszył się w porównaniu do ostatnich lat, ponieważ nie jest już wydawana karta pojazdu. Zielone tablice rejestracyjne kosztują tyle samo co tradycyjne tablice, czyli 80 zł. Łączny koszt wraz z dowodem rejestracyjnym to 160 zł.

 3. Czy ubezpieczenie AC dla elektryka jest droższe niż dla pojazdu spalinowego?

  Cena AC, podobnie jak w przypadku OC zależy od wielu czynników. Jest to głównie marka, model, rodzaj paliwa, a w przypadku właściciela historia ubezpieczeniowa. Ważną kwestią ceny przy AC jest suma ubezpieczenia i to od niej w głównej mierze zależy cena autocasco. Im droższy samochód, tym wyższa składka. Nowsze modele elektryków będą miały droższe polisy AC ze względu na wartość samochodu.

 4. Czy na rejestrację samochodu elektrycznego musisz przyjść osobiście do urzędu?

  Nie. Możesz ustalić pełnomocnika. Jeżeli jest to osoba z twojej najbliższej rodziny np. rodzice, rodzeństwo, mąż, żona, to rejestracja przez pełnomocnika będzie bezpłatna. Jednak, jeżeli będzie to obca osoba, trzeba będzie uiścić opłatę 17 zł.

 5. Czy jazda elektrykiem daje jakieś dodatkowe korzyści?

  Tak. Właściciele aut elektrycznych mogą parkować bezpłatnie swoje auto na płatnych parkingach oraz jeździć buspasami. Jest to szczególnie przydatne w większych miastach. Warto sprawdzić czy w swojej miejscowości masz dodatkowe przywileje.